PORADY
JOSERA
darmowa porada

Tel. 61 44 44 760
pn.- pt. w godzinach 7-16

Zdrowie kotów

 1. Kot alergik

  Kot alergik

  Choroby skóry należą do najczęściej konsultowanych w gabinetach weterynaryjnych. Znaczna część właścicieli przynajmniej raz usiała zmierzyć się z problemami dermatologicznymi u swego pupila. Powodem takiego stanu rzeczy są coraz częściej pojawiające się schorzenia o podłożu alergicznym. Czworonogi mają wrodzone predyspozycje do nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne, zwane atopowymi.
  Koty cierpią najczęściej na alergię pokarmową lub nietolerancją pokarmową. Dolegliwości te są ściśle powiązane z predyspozycjami genetycznymi do nadwrażliwości na niektóre pokarmy. Nasze pupile mogą być uczulone na wołowinę, mięso kurczaka, ryby, jaja kurze czy mleko.

  Read more »
 2. Choroby dolnych dróg moczowych u kotów

  Choroby dolnych dróg moczowych u kotów

  W ostatnich dziesięcioleciach pojawił się problem w diagnostyce schorzeń dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Jest to spowodowane tym, iż schorzenie to stanowi zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych, u podstaw których leży wiele, różnego rodzaju przyczyn. Warto zapoznać się z poniższym materiałem, gdyż przedstawione dolegliwości mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego kota.

  Read more »
 3. Cukrzyca u kota

  Cukrzyca u kota

  W ostatnich dziesięcioleciach pojawił się problem w diagnostyce schorzeń, dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Jest to spowodowane tym, iż schorzenie to stanowi zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych, u podstaw których leży wiele różnych rodzajów przyczyn. Warto zapoznać się z poniższym materiałem, gdyż przedstawione dolegliwości, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego kota.

  Read more »
 4. Stres u kota

  Stres u kota

  Koty są zwierzętami o bardzo wrażliwej psychice i bardzo łatwo wywołać u nich stres. Najczęściej jednak właściciel nie zdaje sobie sprawy, że jego pupil cierpi z powodu stresu. Jest to spowodowane tym, iż koty słabo sygnalizują, że dzieje się z nimi coś niedobrego (jest to normalna reakcja, ponieważ w naturalnym środowisku wykazując słabość zmniejszają swoje szanse na przeżycie). Ponadto, powód stresu może być tak niespodziewany, że właścicielowi nie przyjdzie nawet do głowy, aby skojarzyć go z niepokojącym zachowaniem kota.

  Read more »
 5. Niewydolność nerek u kotów. Co robić?

  Niewydolność nerek u kotów. Co robić?

  Niewydolność nerek, to schorzenie które jest trudne do zdiagnozowania. Sama choroba rozwija się wolno i w początkowej fazie nie daje poważnych objawów. Bardzo często wiąże się z zaawansowanym wiekiem kota i pogarszającą się zdolnością nerek do filtracji. Kłębuszki nerkowe mogą ulec uszkodzeniu i zacząć obumierać. Te, które pozostają nie dają sobie rady z usuwaniem toksycznych substancji z krwi, co może doprowadzić do zatrucia organizmu.

  Read more »
 6. Choroby układu pokarmowego u kota

  Choroby układu pokarmowego u kota

  Choroby układu pokarmowego to wszelkie stany nieżytowe, zapalenia ostre i przewlekłe, owrzodzenia oraz nowotwory. Główne symptomy świadczące o problemach żołądkowych to brak apetytu i/ lub wymioty. Przyczyny chorób układu pokarmowego mogą wynikać z zatrucia pokarmowego spowodowanego np. zepsutym pokarmem, czy spożyciem produktu drażniącego lub toksycznego. Powodem może być także alergia, czy refluks żołądkowo-przełykowy. Pojawiają się także problemy, których przyczyny są trudne do zdiagnozowania.

  Read more »
 7. Choroby kotów – lista najczęściej występujących chorób

  Choroby kotów – lista najczęściej występujących chorób

  Mogłoby się wydawać, że koty wiodą beztroskie życie. Rzadko wychodzą na dwór, nie mają kontaktu z zarazkami i bakteriami z ulicy. Ponadto, gdy mieszkamy w mieście, kontakt naszego milusińskiego z innymi zwierzętami jest silnie ograniczony, tym samym maleje nasz niepokój odnośnie chorób, które mogą przytrafić się czworonogom. Prawda jest jednak taka, że pomimo czystości, jaka panuje w naszym mieszkaniu, kot może zapaść na szereg chorób, niekoniecznie spowodowanych czynnikami zewnętrznymi.

  Read more »
 8. Otyłość u kota - czy Twój kot ma nadwagę?

  Otyłość u kota - czy Twój kot ma nadwagę?

  Nadwaga, a tym bardziej otyłość u kotów potrafi być bardzo uciążliwa i być przyczyną wielu problemów. Czworonóg staje się coraz bardziej ociężały i mniej się rusza. To powoduje, że tyje jeszcze szybciej i więcej. Otyłość u kotów może być przyczyną wielu poważnych chorób, między innymi zapalenia stawów, chorób serca, wątroby, czy cukrzycy.

  Read more »