Choroby skóry należą do najczęściej konsultowanych w gabinetach weterynaryjnych. Znaczna część właścicieli przynajmniej raz usiała zmierzyć się z problemami dermatologicznymi u swego pupila. Powodem takiego stanu rzeczy są coraz częściej pojawiające się schorzenia o podłożu alergicznym. Czworonogi mają wrodzone predyspozycje do nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne, zwane atopowymi.


Pamiętaj! Koty cierpią najczęściej na alergię pokarmową lub nietolerancją pokarmową. Dolegliwości te są ściśle powiązane z predyspozycjami genetycznymi do nadwrażliwości na niektóre pokarmy. Nasze pupile mogą być uczulone na wołowinę, mięso kurczaka, ryby, jaja kurze czy mleko.

Czym jest alergia u kota?

Alergia wiąże się przede wszystkim z nadmierną reakcją systemu immunologicznego, a jej objawy mogą być bardzo różnorodne. U części kotów alergia przebiega w łagodny sposób, jednak w niektórych przypadkach objawy są bardzo uciążliwe i negatywnie wpływają na jakość życia kota.
Jest wiele rodzajów alergii i alergenów, a co za tym idzie - wiele rodzajów terapii. Aby postawić właściwą diagnozę, potrzebne są odpowiednie badania. Najczęstszymi czynnikami powodującymi alergię u kotów są roztocza, pchły, pyłki oraz składniki pokarmowe.


Do czynników uczulających, zalicza się:

 • jad pchli,
 • alergeny pokarmowe,
 • alergeny wziewne,
 • alergeny kontaktowe.

Jakie objawy świadczą o danej alergii?

 • miejsce i czas wystąpienia alergii - jeżeli objawy nasilają się wiosną i latem, może to świadczyć o nadwrażliwości na pyłki. Objawy nasilające się aż do później jesieni mogą świadczyć o uczuleniu na jad pchli. Nawet, jeżeli nie znajdziemy na ciele kota pcheł, nie powinniśmy całkowicie wykluczać tego alergenu, gdyż koty bardzo dobrze radzą sobie z usuwaniem pcheł ze swojego futra. Alergia wywołana przez roztocza kurzu może występować natomiast przez cały rok.
 • w przypadku alergii pokarmowych zaobserwować można związek pomiędzy podawanym posiłkiem, a nasilającymi się objawami. Symptomy mogą jednak pojawić się z opóźnieniem – nawet do kilkunastu dni po zjedzeniu uczulającego składnika. Utrudnione jest zatem powiązanie pokarmu z alergią. Zmiana jedynie marki oraz smaku karmy najczęściej nie przynosi oczekiwanych efektów.

Rodzaje alergii u kota - APZS

APZS – (alergiczne pchle zapalenie skóry) jest najczęstszym schorzeniem skóry, występującym u kotów i charakteryzuje się m. in. silnym świądem.

Objawy APZS

 • wzmożony świąd skóry objawiający się ciągłym drapaniem, wygryzaniem się w okolicach grzbietu, łap, pachwin;
 • pojawiające się krostowate wypryski, a następnie sączące się rany.

Leczenie w przypadku APZS
Leczenie APZS dotyczy głównie walki z czynnikami powodującymi chorobę, czyli z pchłami. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwpchelnych w różnych formach. Można wybierać pomiędzy szamponami, pudrami, aerozolami, obrożami, a także środkami w formie spot-on czyli do zakraplania na skórę. Należy pamiętać o tym, by takie środki kupować tylko z przeznaczeniem dla danego zwierzęcia – u kotów nie należy stosować preparatów przeznaczonych dla psów.
Poza wyeliminowaniem pcheł, należy jednocześnie pozbyć się ich larw, znajdujących się w otoczeniu zwierzęcia (szpary w podłodze, posłanie, samochód).
Preparaty typu spot-on wchłaniają się do tak zwanego filtra skórnego zwierzęcia i są stale wydzielane przez gruczoły łojowe. Nie należy ich stosować od razu po myciu lub gdy zwierze jest mokre – ogranicza to znacznie działanie produktu. Produkt właściwie  zastosowany chroni zwierzę, najczęściej przez miesiąc. Stosując preparat regularnie możemy pozbyć się równocześnie pasożytów bytujących w otoczeniu.
Produkty działające kontaktowo (szampony, aerosole, pudry) należy stosować co około 7-14 dni, uwzględniając także otoczenie kota.
Samo pozbycie się pcheł, nie rozwiąże problemu alergii, gdyż nastąpiła już niepożądana reakcja w organizmie. Należy zatem odczulić zwierzę i w tym celu najczęściej stosuje się sterydowe środki przeciwzapalne.

 

Atopowe zapalenie skór

AZS - atopowe zapalenie skóry najczęściej powiązane z alergenami wziewnymi. Główne alergeny w tym przypadku to:

 • roztocza kurzu domowego,
 • naskórek,
 • pyłki drzew,
 • pyłki traw, chwastów,
 • grzyby.

Objawy AZS u kotów:

 • świąd skóry najczęściej umiejscowiony w okolicach pyska, opuszek łap;
 • liszajowate zmiany na skórze;
 • zapalenie uszu i spojówek, czasami zmiany astmatyczne.

Leczenie AZS u kotów
Leczenie skupia się na wyeliminowaniu czynnika uczulającego. Aby wykryć czynnik alergizujący, należy przeprowadzić testy śródskórne, podobne do tych przeprowadzanych u ludzi. Testy wykonywane są tylko w większych placówkach.
Najczęściej stwierdzana jest nadwrażliwość na kilka alergenów, które są wszechobecne i nie do uniknięcia. Gdy znamy już alergen, możemy rozpocząć odczulanie zwierzaka. W takiej sytuacji podawane są alergeny wodne podskórnie, a ich stężenie jest stopniowo zwiększane. Odczulanie w takiej postaci trwa kilka miesięcy. Efekty zostają uzyskane wtedy, gdy kot będzie uczulony tylko na jeden alergen.
Właściciel powinien mieć świadomość, że zwierzę dotknięte atopią będzie cierpiało na nawroty choroby do końca życia.


 

Alergia pokarmowa u kota

Alergia objawiająca się głównie uporczywym świądem skóry w tym przypadku wywołana jest przez alergeny pokarmowe. Badania wskazują, że najbardziej uczulające są produkty pochodzenia zwierzęcego, zwłaszcza wołowina, wątroba wieprzowa, suche kiełbasy, podroby, sery żółte i mleko. Często alergia pokarmowa jest mylona z nietolerancją pokarmową. Nietolerancja objawia się zazwyczaj dolegliwościami ze strony układu pokarmowego, np. biegunką lub wymiotami. Po odstawieniu produktu wywołującego dolegliwości, powrót do zdrowia jest bardzo szybki.
Proces leczenia w przypadku alergii pokarmowej jest długotrwały, a ustalenie alergenu jest trudne, wymaga czasu i odpowiednich działań ze strony właściciela. Bywa także, że alergia występuje u dorosłego kota i dotyczy składnika pokarmowego, który wcześniej nie wywoływał żadnych reakcji ze strony układu odpornościowego zwierzęcia. U kotów często wraz z alergią pokarmową występuje uczulenie także np. na roztocza czy pyłki traw.

Czym objawia się alergia pokarmowa u kota?
Objawy alergii pokarmowej są zbliżone do tych przedstawionych w przypadku AZS i są to:

 • obustronne zapalenie uszu;
 • zapalenie warg;
 • obustronne zapalenie opuszek palcowych;
 • pokrzywka występująca ze świądem lub bez niego;
 • świąd w okolicy pyszczka;
 • miejscowe wyłysienia.

Objawy alergii pokarmowej zazwyczaj pojawiają się do 6-tego roku życia kota, ale sporadycznie mogą wystąpić i u kotów starszych, po 12 roku życia. Symptomem właściwym dla alergii pokarmowej są zmiany skórne, które często są mylone z atopowym zapaleniem skóry, a także obecnością pasożytów. Zwierzę cierpi na świąd - drapie się i wylizuje głównie w okolicach głowy, szyi i pyszczka.
Na jego skórze pojawiają się zaczerwienia, charakterystyczna pokrzywka, strupki. Sierść kota jest w kiepskiej kondycji, trafiają się miejscowe wyłysienia (chociaż może zdarzyć się tak, że kot będzie tracił sierść z całego ciała). Może wystąpić łojotok. Przez rany wywołane drapaniem mogą pojawić się wtórne zakażenia bakteryjne i grzybicze. Kot może cierpieć na nawracające stany zapalne uszu, warg, miejsc międzypalcowych i opuszek palcowych. Alergia pokarmowa, ze strony układu pokarmowego może objawiać się biegunką, wymiotami, a także innymi problemami – zaburzoną perystaltyką jelit czy złym trawieniem. U niektórych kotów występują dolegliwości oddechowe (kaszel, duszności).

Przyczyny alergii pokarmowej u kota
Alergia pokarmowa może być wywołana przez produkty przeznaczone dla człowieka (w tym, także takie, których kot prawidłowo żywiony, nie powinien jeść), takie jak wątróbka wieprzowa, jagnięcina, żółte sery, nabiał, jajka czy czekolada. Reakcję alergiczną wywołuje bardzo często, chętnie jadana przez koty wołowina. W gotowych karmach, alergenem mogą być zboża, (zwłaszcza gluten zawarty w pszenicy), białko krowie i laktoza oraz soja. Na występowanie alergii mogą wpływać zawarte w gotowych karmach barwniki, konserwanty oraz polepszacze smaku.

Rozpoznanie i leczenie
Rozpoznanie jest ustalane na podstawie wykluczeń innych możliwych przyczyn świądu (pchły, zakaźne zapalenie skóry, inne pasożyty) oraz poprzez zastosowanie diet eliminacyjnych.

Dieta eliminacyjna polega na podawaniu pokarmów zawierających wyselekcjonowane białka, których zwierzę do tej pory nie jadło. Zastosowanie diety eliminacyjnej ma sens jedynie wtedy, gdy kot nie ma dostępu do innych źródeł pokarmu. W diecie eliminacyjnej najlepiej wykorzystać mięsa (zawarte także w karmie), które nie występują w codziennej diecie kota np. konina, kaczka, białe ryby lub hydrolizaty białkowe typu soja. Ostatecznie może zostać użyte mięso kurze – jest ono wysoko strawne, a przez to najmniej alergizujące. W diecie eliminacyjnej źródło białka stanowią ziemniaki gotowane ze skórą, a olej rzepakowy, zawierający nienasycone kwasy tłuszczowe, jest źródłem tłuszczu.

W chwili obecnej na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych karm przeznaczonych dla kotów alergików. Karma hipoalergiczna zawiera wyselekcjonowane białka lub hydrolizaty białkowe.
Dietę eliminacyjną powinno się stosować przez okres co najmniej 6 tygodni, a najlepiej 10-12. Jeżeli nie nastąpi poprawa, należy szukać innych przyczyn świądu. Lekarz weterynarii może przeprowadzić odpowiedni wywiad, na którego podstawie ustala się, czy mamy do czynienia z alergią wrodzoną - alergię można bowiem dziedziczyć. Dlatego niezwykle istotne jest ustalenie, czy przodkowie albo rodzeństwo kota mieli, bądź mają problemy alergiczne. Alergia wrodzona uaktywnia się najczęściej między 6 miesiącem, a 3 rokiem życia czworonoga.

Alergia pokarmowa u kota daje podobne symptomy jak atopowe zapalenie skóry i jest z atopią często powiązana. Alergia pokarmowa może być także mylona z zapaleniem skóry, spowodowanym reakcją alergiczną na pchły. Aby wyeliminować podejrzenie tego ostatniego należy kota odpchlić (postępowanie podobne jak przy atopowym zapaleniu skóry). Gdy u kota alergia trwa cały rok, można wykluczyć alergeny wziewne, takie jak chociażby pyłki. Należy także przeprowadzić badania wykluczające grzybice. W przypadku, jeżeli zwierzę choruje dłuższy czas, wyniki na obecność np. grzybów mogą być pozytywne, mimo iż nie stanowią one pierwotnego źródła problemów. Alergia pokarmowa u kota może być także konsekwencją niewydolności trzustki.

Ustalenie, czy mamy do czynienia z alergią pokarmową nie jest łatwe, ponieważ często mija sporo czasu pomiędzy spożyciem pokarmu, a pojawieniem się symptomów alergii. Można także przeprowadzić badania krwi oraz testy śródskórne, mające potwierdzić występowanie przeciwciał przeciw różnym produktom. Jednakże nie zawsze badania te są miarodajne.
W celu ustalenia składników mogących uczulać kota, opiekun powinien dokładnie monitorować pokarmy spożywane przez kota. Każdy z mieszkańców domu oraz inne osoby z otoczenia kota powinny zostać poinformowane o zakazie karmienia naszego pupila jakimikolwiek dodatkowymi smakołykami. Weterynarz powinien posiadać niezbędne informacje na temat karmy, przekąsek i ewentualnych suplementów, spożywanych przez kota.

Tak jak w przypadku innych chorób o podłożu alergicznym, podstawą leczenia jest eliminacja alergenów – w tej sytuacji są to uczulające pokarmy. By zidentyfikować alergen, stosuje się wcześniej wspomnianą dietę eliminacyjną – warto stosować karmy zawierające jeden rodzaj białka, najlepiej by było hydrolizowane. Dostępność karm i ich asortyment jest bardzo duży – można zaopatrzyć się w karmy zawierające w swym składzie zboża rzadko uczulające np. ryż, mogą być to też karmy bezzbożowe - źródłem węglowodanów w takim przypadku mogą być ziemniaki. Karmy dla alergików zawierają najmniej uczulające mięsa takie jak konina czy mięso kaczki, jak również hydrolizaty białkowe.

Dieta powinna być restrykcyjna, dlatego jeżeli nasz kot jest wychodzący, powinien na czas prowadzenia diety eliminacyjnej pozostać w domu (najmniej 6, a optymalnie 10-12 tygodni). Gdy w domu jest więcej zwierząt, należy podawać posiłki tylko o określonych porach, tak by właściciel mógł kontrolować swoje zwierzaki w trakcie ich posiłku. Kot powinien mieć ciągły dostęp do świeżej wody.

Jeżeli reakcja alergiczna złagodniała i zmiany zaczynają się wycofywać, można powoli zacząć stosować dietę prowokacyjną, czyli wprowadzać kolejne składniki pokarmowe ze starej diety (istnieją różne szkoły wprowadzania kolejnych składników – jedna mówi, że jeden składnik powinien być wprowadzany co tydzień, inna, że co 6 tygodni, wtedy taka dieta trawa około 5 miesięcy). Zadaniem właściciela jest obserwacja swojego pupila – jeżeli pojawi się negatywna reakcja, najczęściej po 3 dniach, wtedy rezygnujemy z tego produktu na stałe. Warto sobie notować, jakie produkty kot jadł, w jakiej ilości i czy pojawiły się jakieś objawy.
Wspomagająco zwierzę może otrzymać leki przeciwświądowe, chociaż koty cierpiące na alergię pokarmową z reguły nie reagują pozytywnie na podawane im sterydy, ani leki antyhistaminowe. W trakcie ustalania uczulającej substancji, może zdarzyć się też tak, że kot musi mieć założony kołnierz, aby się nie ranić – samookaleczenia w takich przypadkach nie są rzadkością. Lekarz może zalecić leki przeciwzapalne, ułatwiające gojenie się powstałych ran na skórze. W przypadku, gdy choruje młody kot, konieczne może okazać się suplementowanie witaminy D3 i wapnia.

 

Alergia kontaktowa

W przypadku alergii kontaktowej reakcja występuje na skutek bezpośredniego kontaktu skóry z alergenem. Zazwyczaj dotyczy to zmian skórnych po kontakcie z posłaniem z tworzyw sztucznych, obroży, zabawek. Zmiany skórne najwidoczniejsze są w miejscu kontaktu z alergenem. Leczenie polega na usunięciu uczulającego przedmiotu i odczuleniu kota.

Zapobieganie i ograniczenie objawów alergii

Bardzo konsekwentnie, wręcz rygorystycznie należy przestrzegać diety kota i nie podawać mu zakazanych pokarmów. Lekarz weterynarii może zalecić zastosowanie karmy hipoalergicznej.
Jeżeli występuje alergia na roztocza żyjące także na suchej karmie, można ograniczyć ich występowanie, poprzez zakup małych opakowań karmy – roztocza nie zdążą się namnożyć po otwarciu opakowania. Można również gotową karmę zamrozić i rozmrażać tylko pojedyncze porcje przeznaczone do bezpośredniego spożycia. Jeżeli objawy alergii pojawią się ponownie, należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. W przypadku, gdy kot cierpi na nadwrażliwość pokarmową, w każdej chwili może pojawić się reakcja na nowy składnik pokarmu lub uczulenie na stary.

Alergia stanowi wzmożoną reakcję systemu odpornościowego na z reguły neutralną substancję. Reakcje na alergen mogą przybierać zarówno łagodną postać, jak i ostrą, wtedy mogą zagrozić życiu zwierzęcia. Choroba ta jest nieuleczalna i trwa do końca życia.
W zależności od rodzaju alergii, stosuje się różne rodzaje leczenia, których podstawą zawsze jest wyeliminowanie czynnika alergizującego.
W przypadku alergii pokarmowej, wykrycie alergenu jest utrudnione i może długo potrwać. Kluczowym działaniem jest zastosowanie diety eliminacyjnej, pozwalającej wykryć, jaki składnik pokarmu uczula naszego zwierzaka. Stosowanie takiej diety wiąże się ze sporymi ograniczeniami dla kota oraz z dużą odpowiedzialnością dla właściciela.
Opiekunowie, mają często problemy z odmawianiem swojemu kotu, gdy ten prosi o jakiś smakołyk. Jednakże należy być konsekwentnym, bo to z pewnością wyjdzie na zdrowie naszemu pupilowi.