Choroby układu pokarmowego to wszelkie stany nieżytowe, zapalenia ostre i przewlekłe, owrzodzenia oraz nowotwory. Główne symptomy świadczące o problemach żołądkowych to brak apetytu i/ lub wymioty. Przyczyny chorób układu pokarmowego mogą wynikać z zatrucia pokarmowego spowodowanego np. zepsutym pokarmem, czy spożyciem produktu drażniącego lub toksycznego. Powodem może być także alergia, czy refluks żołądkowo-przełykowy. Pojawiają się także problemy, których przyczyny są trudne do zdiagnozowania.


Poniższy artykuł przedstawia najczęściej występujące, ale także najniebezpieczniejsze choroby układu pokarmowego kotów. Warto zapoznać się szczególnie z ich objawami, tak by móc szybko samemu rozpoznać problem i zareagować – co w niektórych przypadkach może uratować naszemu pupilowi życie. Zapraszamy do lektury.

Uwaga! W postawieniu prawidłowej diagnozy potrzebna jest gastroskopia, w trakcie której można pozyskać wycinek do badania histopatologicznego. Niektóre zmiany takie jak zapalenie, refluks, owrzodzenia, czy zmiany wskazujące na nowotwór można zauważyć na obrazie endoskopowym, choć ustalenie ich przyczyn często nie jest łatwe.

Choroby układu pokarmowego u kotów – jakie mogą wystąpić i czym są spowodowane?

Najczęstszymi objawami chorób przewodu pokarmowego u kotów są:

 • ostre i przewlekłe biegunki. Przyczyny biegunki mogą być różne - może być to poważne schorzenie, ale także nieodpowiednia dieta. Ich źródło najlepiej oceni lekarz weterynarii, który poza leczeniem farmakologicznym, zaleci odpowiedni sposób żywienia;
 • przewlekłe zaparcia, cierpią na nie głównie osobniki nie wychodzące, mało aktywne ruchowo. Właściciel w takich przypadkach może zauważyć zwiększoną twardość kału, rzadsze i utrudnione oddawanie kału lub w ogóle jego brak. Takim zaparciom najczęściej towarzyszą wymioty, brak apetytu, odwodnienie, utrudniona defekacja oraz pogarszający się ogólny stan zdrowia kota. Do przyczyn zaparć zalicza się: stres, niechęć do kuwety, stany zapalne - zapalenie jelita grubego, uszkodzenie okolicy odbytu i krocza, przyczyny mechaniczne, jak kule włosowe, choroby zwyrodnieniowe (np. dotyczące nerwów), odwodnienia, nowotwory, urazy (np. złamania miednicy). W takich przypadkach zalecane jest podawanie pokarmu o najwyższej strawności oraz właściwej kompozycji włókna pokarmowego. Takie rozwiązania pozwalają zapobiec tworzeniu się kul włosowych w żołądku i jelitach (karmy tzw. odkłaczające
o wysokim poziomie włókna).

Diagnostyka w przypadku chorób układu pokarmowego kotów

Badania rozpoczynają się od oceny stanu jamy ustnej, uzębienia i dziąseł oraz określenia poprzez delikatne omacywanie, zawartości jamy brzusznej na przykład czy nie znajduje się tam, żadne ciało obce.
Wykonane mogą zostać także badania laboratoryjne krwi i kału oraz badania RTG i USG jamy brzusznej. Do nowocześniejszych technik obrazowania zalicza się endoskopię, która ułatwia szybką ocenę wybranych odcinków przewodu pokarmowego. Za pomocą specjalnego oprzyrządowania pobierane są fragmenty błony śluzowej w obrębie przewodu pokarmowego, a także jeżeli jest taka potrzeba usuwane są ciała obce z żołądka i jelit.

Najczęstsze choroby układu pokarmowego u kotów

 • ostre zapalenie żołądka i jelit – ogólny stan zapalny przewodu pokarmowego, zazwyczaj spowodowany spożyciem zepsutego jedzenia lub trującej substancji. Charakterystyczne objawy to wymioty i biegunka;
 • niewydolność zewnątrzwydzielnicza trzustki – prowadzi do upośledzenia trawienia i powstawania sporych ilości luźnego kału, towarzyszy temu wzmożony apetyt, przy jednoczesnej utracie wagi.;
 • zespół złego wchłaniania – zazwyczaj pojawia się przy stanie zapalnym jelita cienkiego, wtedy gdy ograniczone jest wchłanianie składników odżywczych. Objawy w tym przypadku to: przewlekłe lub nawracające biegunki, spadek masy ciała oraz bak apetytu;
 • zapalenie jelita grubego – powoduje biegunkę, a także bolesność oraz wzrost częstotliwości oddawania kału z obecnością krwi i śluzu.

Choroby żołądka u kota

Ostry nieżyt błony śluzowej żołądka Ostry nieżyt błony śluzowej żołądka jest procesem zapalnym obejmującym powierzchowne i głębokie warstwy ściany narządu. Objawia się zaburzeniami wydzielniczymi i ruchowymi.
Najczęstsze przyczyny ostrego nieżytu błony śluzowej żołądka:

 • niewłaściwe żywienie,
 • choroby zakaźne,
 • bakterie patogenne, a także ich toksyny zawarte w jedzeniu.

Zapalenie wtórne żołądka rozwija się w przebiegu chorób nerek, wątroby i serca. W skutek negatywnego oddziaływania czynników patogennych występuje przekrwienie błony śluzowej. Ilość wydzielanego soku żołądkowego bardzo się zmniejszeniu, a nawet całkowicie zanika. Zmniejszone lub zahamowane ruchy żołądka przyczyniają się do wzmożonego rozkładu bakterii, a także do produkowania toksycznych substancji dodatkowo drażniących ścianę narządu. Takie dolegliwości objawiają się wzmożonym odruchem wymiotnym. Pierwsze objawy choroby, są mało specyficzne – występuje osowiałości brak apetytu. Jednakże dość szybko pojawiają się wymioty.

Z początku pragnienie jest zachowane, a nawet wzmożone, jednakże po wypiciu wody nasileniu ulegają odruchy wymiotne. W dalszym etapie pragnienie zanika, przez co wzrasta ryzyko odwodnienia organizmu. Jeżeli zapalenie żołądka występuje bez powikłań gorączka występuje rzadko, częściej natomiast pojawiają się stany podgorączkowe. Rozpoznanie jest stawiane na podstawie wywiadu oraz symptomów klinicznych.

Rozpoczęcie leczenia zaczyna się od jedno-, dwudniowej ścisłej głodówki z wyłączeniem nawet wody do picia. Płyny w tym czasie powinny być uzupełniane za pomocą podskórnych wlewów 0.9% NaCl i lub 5% glukozy oraz 10% NaCl podawanego dożylnie.

W kolejnych etapach, należy podawać wodę do picia z dodatkiem pepsyny oraz kwasu solnego. W przypadku, gdy nie udaje się zahamować wymiotów, należy użyć środków przeciwwymiotnych. Powrót do normalnego żywienia, wskazany jest po 3-4 dniach, przy czym jedzenie powinno być podawane w niewielkich ilościach, systematycznie zwiększając pojedyncze porcje.

 

Przewlekły nieżyt błony śluzowej żołądka


Przewlekłe zapalenie żołądka (PZŻ) powodują te same przyczyny co w przypadku stanu ostrego. Głównym symptomem klinicznym są wymioty, które nie mają ostrego przebiegu i pojawiają się przede wszystkim na czczo w godzinach rannych. Gdy stan jest bardziej poważny i nasilony, wymioty mogą się pojawić także po jedzeniu. Zauważalna jest zmiana apetytu. Koty tracą masę ciała, mają blade błony śluzowe. Przewlekły nieżyt błony śluzowej żołądka może trwać od kilku miesięcy do nawet kilku lat. Przyczynia się do systematycznego wyniszczenia organizmu.

Leczenie opiera się na skojarzonym stosowaniu leków oraz zastosowaniu właściwej diety. Biorąc pod uwagę dominującą przyczynę stosuje się środki:

 • zwiększające kwaśność soku żołądkowego,
 • zobojętniające sok żołądkowy,
 • rozkurczowe, wskazane przy nadmiernych skurczach żołądka.

Leczenie farmakologiczne, ogranicza się głównie do sytuacji zaostrzeń lub początków choroby. Samo schorzenie jest nieuleczalne, wymagane jest stosowanie specjalistycznej diety już do końca życia kota. Pokarm powinien zawierać ograniczone ilości włóknika oraz nie wywoływać alergii. Sposób podawania posiłków jest taki sam, jak w przypadku ostrego nieżytu żołądka.

Zapalenie żołądka i jelit

 
Zapalenie żołądka i jelit (ZŻJ) jest schorzeniem obejmującym równocześnie dwa obszary przewodu pokarmowego. Głównym czynnikiem etiologicznym w przypadku zapalenia żołądka i jelit są infekcje wirusowe i bakteryjne. Wydawać się, że czynnikiem mającym wpływ na rozwój zapalenie żołądka i jelit ma także niedobór witamin.

Działanie czynników patogennych wywołuje uszkodzenie błony śluzowej lub zmianę jej funkcji. Mogą także zostać uszkodzone i odsłonięte naczynia krwionośne. W miejscach wybroczyn powstają owrzodzenia. Na skutek zwolnienia perystaltyki jelit, zalegająca w nich treść jest idealną pożywką dla namnażających się bakterii patogennych.

Symptomy kliniczne objawiają się silnymi wymiotami, do których w krótkim czasie dołącza biegunka, nierzadko o charakterze krwotocznym. W początkowej fazie temperatura ciała wzrasta do 39,5 – 41 °C. Następnie temperatura spada - często poniżej normy. Jelita są napięte, bolesne, zagazowane i wypełnione płynną treścią. Zaobserwować można silną reakcję obronną mięśni, podczas omacywania jamy brzusznej. Szybko pojawia się odwodnienie, spowodowane silnymi wymiotami oraz biegunką.

Błony śluzowe bledną, są suche, skóra nie jest tak elastyczna, natomiast gałki oczne ulegają zapadnięciu. Trwające wymioty i biegunka, wywołują zaburzenia wodno – elektrolitowe, co skutkuje hiponatremią oraz optymalną hipokaliemią. Kot staje się coraz bardziej osowiały, apatyczny, wykazuje mała aktywność fizyczną, najczęściej wstaje tylko po to by wymiotować. Mocz jest coraz rzadziej oddawany. Jeżeli stan odwodnienia nie jest na bieżąco wyrównywany może dojść do niewydolności nerek i mocznicy przednerkowej, w ostatnim etapie może wystąpić wstrząs oligowolemiczny.

Efekty leczenia, zależne są od czasu jego rozpoczęcia – w tym przypadku bardzo szybko dochodzi do nieodwracalnych zmian zwyrodnieniowych wątroby, serca oraz nerek. Postępowanie bez względu na przyczynę choroby, opiera się głównie o uzupełnienie strat wodno – elektrolitowych oraz wyrównanie kwasicy metabolicznej. Przy zapalenie żołądka i jelit stosowane są leki przeciwbakteryjne i przeciwbiegunkowe oraz zwalczające wymioty. Gdy miejsce mają znaczne krwawienia z przewodu pokarmowego niezbędne jest używanie leków przeciwkrwotocznych, a nawet przetaczanie krwi.

Ciało obce w żołądku

 
Symptomy kliniczne występowania ciała obcego w żołądku są zbliżone do tych mających miejsce przy ostrym lub przewlekłym zapaleniu żołądka. W przypadku, gdy ciało obce jest niewielkich rozmiarów lub obłych kształtów, może pozostać w okolicy dna żołądka i powodować okresowe wymioty, brak apetytu, powolną utratę masy ciała oraz odwodnienie organizmu. Jeżeli ciało obce jest sporych rozmiarów lub ma ostre zakończenia, wtedy objawy kliniczne najczęściej są poważne – występują silne wymioty, symptomy bólowe pojawiające się w okolicy podżebrowej z lewej strony.

Charakterystyczną cechą w badaniach klinicznych dla tego przypadku jest stwierdzenie przy omacywaniu przez powłoki brzuszne tzw. oznak niedrożności przewodu pokarmowego, mających miejsce nawet wtedy, gdy ciało obce znajduje się w żołądku.
Symptomy te cechują się występowaniem płynnej treści w jelitach i ich zagazowania. Wyczuć można także powrózkowato napięte jelita, czasami powiększone węzły krezkowe. W dużej ilości przypadków rozpoznanie nie jest trudne, ponieważ informację o połknięciu ciała obcego podaje opiekun w trakcie wywiadu.

Do powikłań spowodowanych obecnością ciała obcego w żołądku wlicza się zapalenie otrzewnej w skutek perforacji ściany narządu. W takiej sytuacji stan kliniczny kota jest bardzo poważny i może kamuflować główną przyczynę choroby. Kolejnym powikłaniem może być pełna niedrożność przewodu pokarmowego, w przypadku, gdy ciało obce przesunie się do dalszych jego odcinków.

W przypadku ustalenia obecności ciała obcego w żołądku postępowanie zależne jest w dużej mierze od czasu pomiędzy połknięciem przedmiotu a diagnozą. We wstępnej fazie można próbować leczenia zachowawczego poprzez wywołanie wymiotów. W przypadku, gdy długo trwające wymioty, nie dają pożądanych efektów, jedynym właściwym postępowaniem jest zabieg operacyjny.

Skręt żołądka

 
Ostry skręt żołądka to choroba bardzo groźna, która szybko może doprowadzić do śmierci czworonoga. Wymaga natychmiastowej pomocy lekarza weterynarii, gdyż tylko wtedy można uratować zwierze. Częściej występuje jednak u psów niż u kotów.

W następstwie skrętu dochodzi do zamknięcia wpustu i ujścia żołądka oraz zastoju żylnego. Konsekwencją takich zmian jest wystąpienie bolesnych skurczów żołądka i bolesności uciskowej jamy brzusznej. Zamknięcie otworów żołądka powoduje tworzenie się gazów gnilnych i fermentacyjnych wywołujących znaczne rozszerzenie żołądka. Występują duszności, spowodowane ograniczeniem ruchów przepony i zaburzeń w krążeniu krwi.

Gwałtowny ból brzucha występujący wraz z silnym niepokojem stanowi dominujący symptom. Prędko narasta powiększenie objętości powłok brzusznych. Gdy zmieni się nagle pozycje zwierzęcia usłyszeć można pluskanie.
W trakcie trwania choroby zauważyć można ślinotok, próby wymiotów. Tętno znacznie wzrasta, jest słabo wyczuwalne, małe lub nitkowate. Gdy nie zostanie udzielona pomoc śmierć może nastąpić w ciągu 6-12 godzin z powodu uduszenia lub autointoksykacji (proces samozatrucia) połączonej z oznakami wstrząsu.

Do czynników wywołujących skręt żołądka zalicza się między innymi:

 • nawracające się nadmierne wypełnienie narządu,
 • intensywne ruchy toczenia się,
 • ruchy obrotowe,
 • skoki.


W przypadku skrętu żołądka leczenie skojarzone powinno uwzględniać natychmiastowy zabieg operacyjny oraz zwalczanie objawów wstrząsu.

Jaka karma dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym?

W przypadku kotów z problemami przewodu pokarmowego zazwyczaj poleca się objawową lub swoistą terapię żywieniową. Objawowa terapia żywieniowa charakteryzuje się zastosowaniem łagodnych, lekkostrawnych karm. Tymczasem terapia swoista prowadzona powinna być w oparciu o diety eliminacyjne lub hipoalergiczne, z wysoko ograniczoną zawartością tłuszczu, bogatych we włókno.

Delikatną, łatwo strawną karmę poleca się kotom, które cierpią na ostre zapalenie żołądka lub jelit. Pokarm można przygotowywać samemu, ale lepszym i wygodniejszym wyjściem jest podawanie gotowej karmy. Karma dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym powinna zawierać niższą ilość tłuszczu oraz wyselekcjonowane źródła białka, które ułatwiają trawienie. Zwierzę w przypadku takiej diety należy karmić często, w małych porcjach, dopóki biegunka nie ustanie. Gdy negatywne objawy miną, można zacząć powracać do poprzedniego sposobu żywienia.

W przypadku podejrzenia wystąpienia alergii pokarmowej powinna zostać zastosowana właściwa dieta hipoalergiczna i eliminacyjna. Jedzenie dla kota można przygotowywać samemu, ale można także specjalną dietę oprzeć o gotowe produkty, takie jak karma dla kotów z wrażliwym przewodem pokarmowym. Gdy kot cierpi na choroby jelita grubego (rzadziej jest to jelito cienkie) najważniejszym jest by uzupełniać błonnik, który jest słabo trawiony i/lub metabolizowany przez bakterie, co w konsekwencji przekłada się na objętość kału oraz perystaltykę jelit.

Choroby przewodu pokarmowego kotów są schorzeniami o przeróżnym podłożu. Stąd też bardzo dużą rolę odgrywają tutaj metody diagnostyczne, pozwalające na ustalenie oraz rozpoznanie przyczyn dolegliwości, które niestety bardzo często są niebezpieczne dla zdrowia oraz życia naszego pupila. Leczenie w przypadku wskazanych chorób opiera się najczęściej na podawaniu leków przeciwbakteryjnych, przeciwbiegunkowych, oraz tych hamujących wymioty.

Ważnym elementem terapii jest także specjalna dieta – eliminacyjna lub hipoalergiczna. W ramach takiej diety, podawana kotu karma powinna zawierać niższą ilość tłuszczu oraz wyselekcjonowane źródła białka, które ułatwiają trawienie. Choroby przewodu pokarmowego są bardzo ciężkie i niejednokrotnie wymagają szybkiej reakcji ze strony właściciela. Pomoc w pierwszych fazach choroby, może uchronić zwierze przed bardzo ciężkimi powikłaniami. Warto umieć rozpoznawać i odpowiednio reagować na niepokojące zmiany w zachowaniu naszego mruczka – pozwoli to nam, jako opiekunom cieszyć się dłużej obecnością naszych pupili.