Brak apetytu u naszego pupila to zawsze powód do niepokoju. Gdy kot nie je przez więcej niż jedną dobę (a w tym czasie nie pojawiły się inne, niepokojące objawy) powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Brak apetytu u kota to alarmujący objaw, który sam w sobie może być bardziej niebezpieczny dla zdrowia naszego pupila, aniżeli choroba, która jest jego przyczyną. Zapoznanie się z niniejszym artykułem pozwoli zrozumieć problem braku apetytu u kota, ale także umożliwi szybką reakcję i efektywniejsze działanie w przypadku, gdy nasz kot nie chce jeść.


Jakie są powody tego, że kot nie chce jeść?

Powodów, dla których nasz kot nie chce jeść, może być wiele. Do przyczyn psychicznych najczęściej zalicza się stres oraz różne nerwice lub depresje. Częściej jednak brak apetytu u kota wywołują przyczyny fizyczne. Jak długo kot może nie jeść? Jeżeli kocia głodówka trwa dłużej niż jeden dzień - z kotem naży udać się do specjalisty. Weterynarz przeprowadzi działania, które pozwolą ustalić przyczynę braku apetytu u zwierzęcia oraz udzieli specjalistycznej pomocy – czy to przez podanie leków pobudzających apetyt i witamin oraz specyfików wspomagających trawienie, kroplówki nawadniającej (czasami dodaje się do niej glukozę i aminokwasy, co chroni przed odwodnieniem i szybkim stłuszczeniem wątroby), czy wręcz założenie sondy żołądkowej umożliwiającej karmienie wymuszone.
Fizycznych przyczyn braku apetytu również może być wiele. Mogą być to zarówno zaburzenia w układzie trawiennym (problemy z jamą ustną, przełykiem, żołądkiem, wątrobą, trzustką i jelitami – zwłaszcza zamieszkanymi przez pasożyty), układzie moczowym (chociażby niewydolność nerek) lub w układzie krwionośnym – anemia też może spowodować, że kot nie je. Przyczyną mogą być również choroby nowotworowe, stany zapalne lub owrzodzenia układu pokarmowego – głównie jamy ustnej oraz przełyku, ale także choroby wywołane przez bakterie, wirusy czy grzyby takie jak np. koci katar (kot nie czuje zapachu pokarmu i nie ma ochoty wtedy go spożywać).

Brak apetytu u kota – najczęstsze przyczyny:

 • choroby zapalne i nowotworowe;
 • zmniejszone łaknienie pojawiające się u starszych kotów, nasilające się z wiekiem;
 • substancje toksyczne wywołujące niewydolność wątroby i nerek;
 • porażenie żołądka pojawiające się między innymi przy chorobie nowotworowej, zaburzeniach metabolicznych;
 • stres, ból i strach – wszelkie schorzenia powodujące ból lub utrudniające przyjmowanie, połykanie pokarmu. Brak łaknienia spowodowany stresem, nagłą zmianą karmy, przeprowadzką, utratą bezpiecznej kryjówki, nowym domownikiem;
 • choroby zakaźne;
 • schorzenia wątroby i nerek;
 • schorzenia przewodu pokarmowego;
 • choroby tła immunologicznego - awersja pokarmowa, ma miejsce w warunkach kiedy jedzenie podaje się zwierzętom cierpiącym, mającym nudności lub wymioty. Koty, które w takich sytuacjach nie chcą przyjmować pokarmu mogą dalej tak się zachowywać, nawet jeśli ból i nudności minęły. Jedzenie kojarzy im się ze złym samopoczuciem.
Jak długo kot może nie jeść? Gdy kot nie je więcej niż jedną dobę, zjada minimum połowę porcji przez więcej niż 2-3 dni lub je cykliczne i falowo – tzn. jeden dzień zjada na drugi dzień już nie – właściciel powinien niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Zwierzę, które nie jest odpowiednio odżywione nie ma możliwości powrotu do zdrowia.

Właściciele często nie zauważają pierwszych symptomów spadku apetytu, np. gdy kot niejednokrotnie podchodzi do miski, wącha, jedzenie, ale go nie zjada – to znak, że kot odczuwa głód, ale z jakiegoś powodu nie spożywa pokarmu. Dopiero spadek wagi i całkowity brak chęci zjedzenia przez kota czegokolwiek, nawet ulubionego pokarmu, wywołuje u opiekuna niepokój.

Konsekwencje niedożywienia u kota

Konsekwencje niedożywienia mogą być bardzo różnorodne. Niewystarczająca ilość zarówno kalorii, jak i białka u kotów chorych z brakiem apetytu może doprowadzić do niedożywienia, co związane jest z brakiem energii białkowej (PEM – protein energy malnutrition). W takich przypadkach najczęściej dochodzi do upośledzenia funkcji immunologicznych.
Występujące symptomy kliniczne, związane z niedożywieniem, różnią się u pacjentów w zależności od poziomu nasilenia i czasu trwania wzmożonego głodzenia (niedożywienia). Nawet najmniejsze niedożywienie może znacząco wpłynąć na zdrowie kota i zwiększyć ryzyko przedwczesnej śmierci. Zastosowanie odpowiedniego wsparcia żywieniowego może niewątpliwie pomóc w takiej sytuacji.

Konsekwencje niedożywienia u kotów, spowodowane zmniejszeniem lub brakiem łaknienia, mogą być różnorodne:

 • dominacja procesów katabolicznych,
 • ograniczenie procesów odnowy komórek nabłonka przewodu pokarmowego,
 • wzrost przechodzenia bakterii z jelit do krążenia ogólnego,
 • spowolnione gojenie ran i opóźniony zrost po złamaniach,
 • wzrost ryzyka posocznicy,
 • osłabienie mięśni,
 • anemia,
 • zmniejszona liczba limfocytów T,
 • upośledzenie reakcji komórkowych i funkcji immunologicznych,
 • osłabienie ogólnej odporności czworonoga.

Poważne konsekwencje spowodowane nieodżywieniem pokazują jak ważna jest nasza reakcja, gdy kot odmawia przyjęcia pokarmu. Stąd też, gdy nasz zwierzak straci zainteresowanie pokarmem (np. po operacji czy podczas choroby), powinniśmy koniecznie próbować zachęcić go do jedzenia. Oczywiście nie każdy kot, który nie chce jeść, musi być dokarmiany na siłę.
Warto zatem poznać objawy, które mogą wskazać nam moment, w którym należy podjąć działania, mające na celu wspomaganie żywienie naszego kota.
Ważnym sygnałem do takiego postępowania może być widoczny brak apetytu trwający około 3 dni. Koty wykazują niską tolerancję na głód - już 2-dniowa głodówka może przyczynić się do poważnego uszkodzenia wątroby. Wsparcia żywieniowego wymagają także te koty, które cierpią na choroby powodujące bezpośrednią utratę białka i energii np. wysiękowe zapalenie otrzewnej, rozległe oparzenia. Interwencji lekarza weterynarii wymagają także te zwierzęta, u których stwierdzono utratę 10 % masy ciała w czasie 7 - 14 dni. Żywienie kotów, będących w stanie krytycznym lub ich wsparcie żywieniowe w przypadku braku apetytu, to jeden z najważniejszych aspektów pomyślnego leczenia.
Obecnie wsparcie żywieniowe opiera się na wielu metodach - począwszy od tych mniej inwazyjnych, jak karmienie z ręki, poprzez zastosowanie środków farmakologicznych, aż do działań wymagających postępowania chirurgicznego.

Kiedy kot potrzebuje wsparcia żywieniowego?

Błędnym byłoby założenie, w którym wszystkie koty wykazujące brak apetytu wymagają wsparcia żywieniowego. Jednakże w przypadku nasilających się objawów i wykazywaniu przez kota braku chęci spożywania posiłku, odpowiednia pomoc w zakresie wspomagania jego żywienia powinna mieć miejsce.
Szczególnie zwierzęta z ryzykiem wystąpienia PEM (niedożywienie białkowo-energetyczne) powinny mieć zapewnione wsparcie. Identyfikując takie koty, należy kierować się różnymi kryteriami oceny. Sygnałem do postawienia danej diagnozy może być wykazywany przez kota brak apatytu utrzymujący się 2-3 dni. Wsparcie żywieniowe jest także wymagane u kotów cierpiących na choroby powodujące bezpośrednią utratę białka i energii. Szybka reakcja właściciela jest tu bardzo ważna - dobra obserwacja, a następnie przekazanie odpowiednich informacji lekarzowi weterynarii, może przyczynić się do zastosowania odpowiednich metod, wspierających żywienie kota.

Postępowanie w przypadku braku łaknienia u kotów

Jest kilka metod, stosowanych w przypadku braku łaknienia u kotów. Są to metody zarówno łatwe do zastosowania, jak i bardziej inwazyjne.

Zmiana warunków życia kota
By zachęcić kota do jedzenia, należy zacząć od ograniczenia stresu, zmniejszenia hałasu, zapewnienia najlepszej temperatury otoczenia, bezpiecznego schronienia (czasami kotu wystarczy zwykły karton), używania feromonów w sprayu, czy tez w postaci obroży. Jeśli kot przybywa w lecznicy, częsty kontakt z właścicielem jest bardzo ważny.

Zmiana formy, częstotliwości oraz sposobu podawania pokarmu
Właściciele kotów niejednokrotnie żalą się na wybiórcze przyjmowanie pokarmu przez swoich pupili. Dodatkowo, koty wykazują silne preferencje żywieniowe, szczególnie w zakresie jednej, wybranej karmy. Stąd też, kiedy zaprzestają ją jeść, nie chcą spróbować też nic innego. By zachęcić koty do jedzenia, powinno się poświęcić im trochę czasu. W takim przypadku najlepiej podawać karmę z ręki, ponawiając próby co około godzinę, za każdym razem z niewielką porcją świeżego jedzenia. Niejednokrotnie przy 2-3 próbie zwierzę zaczyna interesować się pokarmem. Koty chętniej spożywają karmy wysokotłuszczowe i bogate w białko oraz te o silnym zapachu (głownie mięsa, ryby lub sera). Posiłki można także urozmaicić, dodając do nich na przykład odrobinę bulionu drobiowego lub wołowego, czosnek czy sok z buraków. Pamiętajmy o tym, że koty często zaczynają bardziej interesować się jedzeniem w nocy i zostawmy naszemu pupilowi karmę wieczorem w jego miseczce.

Postępowanie farmakologiczne
Gdy powyższe sposoby nie przynoszą zadawalających efektów, należy zastanowić się nad użyciem środków farmakologicznych. W praktyce najczęściej stosowane są leki benzodiazepinowe. Zaleca się jednak, by nie były używane dłużej niż 2-3 dni, ponieważ ich właściwości do pobudzania apetytu maleją przy wydłużonym stosowaniu. Alternatywą w przypadku długiego stosowania może być oksazepam, który ma krótki czas działania, przez co uznawany jest za najbezpieczniejszy wśród pochodnych benzodiazepin i jest chętnie stosowany w leczeniu starszych pacjentów.
Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest podawanie cyproheptadyny - jest to skuteczny środek poprawiający łaknienie, który z łatwością może być podawany w domu, a dodatkowo ma mało efektów ubocznych. Należy go jednak stosować krótko - nie dłużej niż przez 2-3 dni. Do silniejszych stymulatorów zalicza się mitrazapinę. Jest to jeden z najnowszych leków przeciwdepresyjnych, stosowanych u kotów. Podawany w niewielkich dawkach ma skuteczne działanie przeciwwymiotne i silnie pobudzające apetyt.
W przypadku wystąpienia domniemanego braku łaknienia (spowodowanego bolesnym schorzeniem jamy ustnej lub zębów) można ograniczyć się jedynie do terapii podtrzymującej, która niejednokrotnie okazują się odpowiednią do rozwiązania problemu.
Problemem może okazać się także niedobór witaminy B, mogący doprowadzić do anoreksji u kotów. W takim przypadku niedobory witaminy B należy uzupełniać poprzez stosowanie odpowiedniej suplementacji. Nie ma jednak dowodów na to, że podawanie wyłącznie witaminy B pozwoli całkowicie przezwyciężyć anoreksję.

Żywienie poprzez zgłębnik (sondę)
W przypadku, gdy odżywianie kota przy zastosowaniu powyższych metod nie jest wystarczające, można zastosować zgłębnik (sondę). Jest kilka sposobów karmienia z zastosowaniem zgłębnika.

 • Metoda nosowo-przełykowa – jest to najprostsza metoda i przez to najprawdopodobniej najczęściej stosowana. Zgłębniki nosowo-przełykowe są dobrze tolerowane przez większość kotów (niekiedy zdarza się potrzeba założenia kotu kołnierza). Dodatkowo zabieg założenia sondy można wykonać na przytomnym zwierzęciu. Rurka powinna mieć długość od koniuszka nosa do 9 żebra. Przed wprowadzeniem zgłębnika znieczulane są błony śluzowe nosa, rurkę nawilża się specjalnym żelem, a następnie wprowadza do nosa. Po wprowadzeniu, rurka przyszywana jest małym szwem do płatków nosa. Karmiąc kota w taki sposób, stosuje się diety płynne (co determinuje średnica stosowanych rurek). By zapewnić właściwy pobór wody można podawać przez rurkę roztwór wody i elektrolitów. Po każdym zakończonym posiłku, rurka powinna zostać przepłukana wodą, co zapobiega jej zatkaniu i dostaniu się powietrza do żołądka. Zdarza się, że po karmieniu pojawia biegunka lub wymioty. Zapobiec można temu poprzez częstsze podawanie mniejszych ilości pokarmu. Pomóc może także zastosowanie karmy o niższej zawartości węglowodanów, a wyższej tłuszczu.
 • Przetoka przełyku – wykonana, kiedy planowane jest żywienie dłuższe niż 7 dni lub gdy kot nie toleruje zgłębnika nosowo - przełykowego. W celu wprowadzenia zgłębnika, zwierzę trzeba znieczulić. Powikłaniem jakie najczęściej ma miejsce przy tej metodzie jest infekcja miejsca stomii. Po usunięciu rurki stomia goi się w ciągu 2 tygodni i problem zwężenia przełyku zazwyczaj się nie pojawia. Metoda ta należy do stosunkowo łatwych do wykonania, jest wartościowa we wsparciu żywieniowym i powoduje niewiele powikłań.
 • Chirurgiczna przetoka żołądka (gatrostomia) - może być wykonywana w sposób tradycyjny lub też przezskórną metodą endoskopową. Obecnie coraz częściej wykonuje się przetokę metodą endoskopową. Wskazaniami do wykonania takiego zabiegu są choroby nowotworowe (głowy, szyi, ślinianek, przełyku), urazy głowy, oparzenia jamy ustnej i przełyku, zaburzenia motoryki krtani i przełyku, niedrożność przełyku. Powikłania w przypadku zastosowania tej metody  występują dość rzadko i najczęściej wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji. Stosowane do chirurgicznej przetoki żołądka cewki, najczęściej wykonane są z masy poliuretanowej, lateksu lub silikonu. Silikonowe cewki lub te pokryte warstwą silikonu wykorzystuje się do długotrwałego stosowania, głównie dlatego, że nie powodują odczynów uczuleniowych.

Niezależnie od metody karmienia, diety powinny być wprowadzane stopniowo w ciągu 2-3 dni, najczęściej zaczynając od 25-33% zapotrzebowania na kalorie, systematycznie zwiększając ich poziom.

Jak żywić kota z katarem?

W pierwszej kolejności należy skupić się nad łagodzeniem dolegliwości takich jak zatkanie nosa (poprzez zwiększanie wilgotności powietrza, ewentualnie zakrapianie), czy owrzodzenie pyszczka – ulgę może przynieść smarowanie balsamem Szostakowskiego, olejem kokosowym (musi być to olej zimnotłoczony, nierafinowany, nieoczyszczony) lub olejem lnianym także tłoczonym na zimno.
Jeżeli kotu podajemy karmę suchą, chrupki możemy ogrzać za pomocą ciepłego strumienia powietrza, pochodzącego np. z suszarki do włosów (wystarczy kilkanaście sekund). Podgrzana warstwa wierzchnia (zwykle natryskiwana tłuszczem) pachnie zdecydowanie intensywniej. Aby sucha karma nie drażniła obolałego pyszczka, chrupki można namoczyć w wodzie lub rosole. W czasie kiedy kot cierpi na katar najważniejsze jest, aby cokolwiek jadł.
Jeżeli kot nadal nie będzie chciał jeść, pomimo zastosowania wyżej wymienionych sposobów, należy kota karmić strzykawką lub poprzez sondę (to pierwsze zwykle bywa bardziej stresujące dla kota i mniej efektywne, bo często podanie odpowiednio dużej porcji dobowej jest niemożliwe). Wsparcie żywieniowe kotów jest bardzo ważne - jeżeli nasz pupil nie będzie przyjmował pokarmów, może dojść do nieodwracalnych uszkodzeń w organizmie, a nawet śmierci.

Koty to zwierzęta o bardzo specyficznych potrzebach żywieniowych, szczególnie wrażliwe na niedobory pokarmowe. Z tego względu, kotom cierpiącym na niedobory żywieniowe należy poświęcić odpowiednio dużo czasu, często z włączeniem opieki trwającej całą dobę. Opieka całodobowa w warunkach lecznicowych jest często niemożliwa. Dzięki zróżnicowaniu metod zwiększających apetyt u kota, prowadzone wsparcie żywieniowe może być kontynuowane w domu, bezpośrednio przez właściciela.
Zaangażowanie i odpowiednia reakcja opiekuna w przypadkach gdy kot nie je, a także ścisłe stosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii, często może naszego pupila uchronić od dalszych metod leczenia, poważnie ingerujących w jego układ pokarmowy.

Sprawdź nasze karmy: