Kocięta mają szczególnie wysokie wymagania żywieniowe, bo okres dzieciństwa jest decydujący dla prawidłowego rozwoju zwierzęcia. Właściwe karmienie małego kota będzie miało wpływ nie tylko na sam wzrost, ale i okres dorosły – odpowiednia karma dla kocich juniorów to niejako inwestycja w ich zdrową przyszłość. W naszym artykule dowiesz się, czym karmić małego kotka, aby wyrósł na szczęśliwego i pełnego sil witalnych czworonoga.



Zdrowy fundament na dalsze lata

Prawidłowe karmienie kociąt powinno dostarczyć młodemu organizmowi wszystkich niezbędnych do prawidłowego rozwoju składników. Pokarm dla kociąt powinien zawierać wysoką zawartość białka i tłuszczu oraz zwiększoną ilość wapnia w stosunku do karmy dla dorosłych kotów.

Pamiętaj! Pierwsze kilka miesięcy życia kota są jednym z najważniejszych etapów w jego rozwoju. Powinien dostawać wtedy możliwie najlepszą karmę.

Rozwój kociąt a waga

Prawidłowe przybieranie na wadze jest wyznacznikiem właściwego rozwoju małego kota i odpowiedniego żywienia. Podawana karma dla kociąt powinna być odpowiednio kaloryczna ze względu na zwiększoną aktywność ruchową, ale również intensywny wzrost wymaga dużej ilości energii. Bardzo ważne jest kontrolowanie masy ciała. Systematyczne ważenie małego kotka pozwoli stwierdzić, czy zastosowana dieta spełnia żywieniowe wymagania młodego organizmu. Będzie również łatwym sposobem, aby sprawdzić, czy kotek nie jest przypadkiem przekarmiany.

Kontrola masy ciała małych kotków
Prawidłowo odżywiany zdrowy kotek codziennie przybiera na wadze. Regularna kontrola masy ciała jest bardzo ważna, aby odpowiednio wcześnie stwierdzić odchylenia od normy.

Ile powinien ważyć mały kotek?

Waga kociąt po narodzinach waha się zwykle od 70 do 110 g – to prawidłowa waga kociąt. Masa ciała niższa niż 70 gramów jest często zwiastunem problemów zdrowotnych i nieprawidłowego rozwoju płodu lub zbyt wczesnego porodu. Dzienny przyrost masy ciała w zależności od rasy i etapu wzrostu waha się w granicach 10 do 30g. W pierwszym tygodniu życia małe kotki mogą więc podwoić swoją wagę urodzeniową, przeciętnie ważą jednak 110 – 170 g. W przeciągu drugiego tygodnia życia osiągają od 170 do 225 g. Po miesiącu kocię waży od 225 do 450 g, a dwumiesięczny kotek 680 do 900 g. W wieku trzech miesięcy kotek waży średnio 1,3–1,5 kg i co miesiąc przybiera na wadze przeciętnie pól kilograma, aż osiągnie rozmiary i wagę kota dorosłego. W większości przypadków etap wzrostu kota kończy się w około 12 miesiącu życia. Wyjątek stanowią większe rasy, takie jak chociażby Maine Coon, które rosną dłużej i wolniej. To bardzo ważne, aby karmę dla małych kociąt odstawić dopiero po zakończeniu fazy wzrostu.

Pamiętaj Zwracaj baczną uwagę na to, czy malutkie kotki ssące matkę nie mają niedowagi. Najsłabszy kotek z miotu może być niedożywiony i będzie potrzebował konsultacji weterynaryjnej oraz dodatkowego dokarmiania.

Kontrola wagi kociaka:

  1. Codzienne ważenie: kontroluj masę ciała kociaka najlepiej dwa razy dziennie o ustalonej porze. Umieść kociaka w misce lub kartonie — nie zapomnij odjąć masy pojemnika (tary) od odczytanego wyniku.
  2. Otoczenie: Ustaw wagę w pobliżu legowiska kociej mamy lub w pokoju kota. Nie będziesz wtedy musiał niepotrzebnie przenosić kociąt w pierwszych dniach życia.
  3. Waga: do ważenia kociaków możesz użyć wagi kuchennej do użytku domowego lub wagi do ważenia niemowląt. Wagi łazienkowe nie są wystarczająco precyzyjne, aby uchwycić niewielkie zmiany masy ciała kota.
  4. Protokół: notuj wynik każdego pomiaru. W ten sposób szybko wykryjesz odchylenia od prawidłowej masy ciała.

Szczęśliwe kocie dzieciństwo

Do czwartego tygodnia życia kocięta powinny pić wyłącznie mleko matki, a następnie jeszcze do około dwóch, czasami trzech miesięcy wymagają jej stałej obecności. Dlatego nigdy nie odsuwaj kociąt od matki przed czasem. Niestety część tak zwanych „pseudohodowców” i mniej doświadczonych właścicieli często proponuje zakup bądź adopcję kilkutygodniowych kociąt. Mimo, że tak mały kociak jest niewątpliwe uroczy, to takie rozdzielenie z matką i rodzeństwem negatywnie wpływa na jego funkcjonowanie w przyszłości. Malec narażony jest na gwałtowny spadek odporności i niewskazaną w tym okresie zmianę pokarmu, a jego rozwój zostaje zachwiany, bo z braku obecności rodzeństwa nie nabywa odpowiednich zachowań społecznych, obowiązujących w stadzie.

Pokarm stały: dobra zmiana

W pierwszym okresie życia kocięta odżywiają się wyłącznie mlekiem matki. Jest ono bogatym źródłem białka, bezwzględnie potrzebnym do wzrostu kociąt. Jeśli zaistnieje konieczność dokarmiania kotka lub gdy masz pod opieką porzuconego maluszka, powinieneś zaopatrzyć się w specjalny preparat mlekozastępczy. W czwartym tygodniu kotka stopniowo odstawia kocięta i w tym właśnie czasie możesz stopniowo zacząć wprowadzać do diety małego kota inny, stały pokarm. Aby zmiana była dobra, powinieneś zacząć od bardzo niewielkiej ilości karmy.

Zapewnij swojemu kotu karmę najwyższej jakości:

Jak karmić małego kotka?

Zmianę diety możesz zacząć od symbolicznej ilości mokrej karmy lub suchej karmy dla kociąt, koniecznie rozmoczonej w wodzie. Posiłek możesz podać w płytkiej miseczce, na talerzyku lub bezpośrednio na palcu. W ten sposób konsekwentnie uczysz zwierzę nowego sposobu jedzenia, którym jest gryzienie i zlizywanie pokarmu. Z pewnością jeszcze przez jakiś czas kociak będzie pił mleko matki lub wymagał dokarmiania specjalnym mlekiem zastępczym.

Dokarmianie kociąt
Najsłabsze kocięta w miocie lub kotki za wcześnie oddzielone od matki wymagają karmienia preparatem mlekozastępczym.

Czy kot może pić mleko?

Wbrew rozpowszechnionemu przekonaniu o walorach krowiego mleka kotom zupełnie ono nie służy. Krowie mleko zawiera zbyt dużą ilość cukrów i niewystarczającą ilość białka, co może negatywnie wpłynąć na rozwój kociaka. Wraz z odstawieniem kociąt od ssania, znacznie obniża się ich tolerancja na laktozę, czyli zawarty w mleku – zarówno krowim, jak i matki – cukier. W kocim organizmie zanika wtedy laktaza, czyli enzym odpowiedzialny za trawienie laktozy. Picie krowiego mleka często prowadzi do niestrawności, bólów brzucha, biegunki czy wymiotów. Koty mogą cierpieć także na świąd i wysypkę, które występują jednak dopiero po pewnym czasie, dlatego ich opiekunowie nie zawsze kojarzą te objawy ze spożyciem mleka.


Wprowadzanie zróżnicowanej diety

Wysoka jakość pokarmu jest istotna w diecie każdego kota, dlatego przyłóż szczególną wagę do składu pożywienia. Jeszcze niedojrzały układ trawienny małego kota wymaga wartościowej i delikatnej karmy. Należy także zadbać o zwiększającą się różnorodność pokarmu, co pozwoli przyzwyczaić kociaka do zróżnicowanych smaków i konsystencji karmy. Możesz sięgnąć po gotowe mokre i suche karmy dla kociąt - ozanczone etykietą „junior” lub „kitten”- oraz wprowadzić delikatne, gotowane mięso, na przykład z kurczaka czy indyka.

Uwaga Zachowaj ostrożność przy wprowadzaniu nowych pokarmów. Zbyt wiele różnych produktów naraz może przeciążyć niedojrzały układ trawienny.

Kocia dieta w nowym domu

Kiedy starszy, trzy- lub czteromiesięczny kociak wprowadza się do nowego domu, odżywia się już wyłącznie pokarmem stałym. W miarę możliwości powinieneś na początku podawać kociakowi taki pokarm, jaki dostawał w poprzednim miejscu przebywania. Następnie możesz stopniowo wprowadzać nowe pożywienie. Już sama przeprowadzka jest dla tak małego stworzenia sporym stresem. Nagła zmiana pokarmu może skończyć się kłopotami trawiennymi.

Żywienie kociąt starszych

W momencie, kiedy kot przechodzi na pokarm stały, jakość jego posiłków oraz ich odpowiednie zbilansowanie mają olbrzymie znaczenie dla dalszego rozwoju. Pokarm dla kociąt powinien zawierać właściwe proporcje białka, tłuszczu, węglowodanów oraz witamin. Domowe pożywienie wymaga dużo wiedzy, przez co bardzo łatwo o pomyłki, które mogą skutkować złym zbilansowanie i jest dużo bardziej czasochłonne, stąd też znaczna część opiekunów decyduje się na gotowe karmy. Podawaną mokrą i suchą karmę dla kociąt możesz urozmaicić gotowanym lub surowym mięsem.


Gotowa karma – jaką wybrać?

Obecnie oferta pokarmów dla małych kotów jest bardzo zróżnicowana, stąd też żywienie kociąt nie powinno sprawić większego problemu. Mokra oraz sucha karma dla kociąt to podstawowe rodzaje produktów, dostępnych w sklepach zoologicznych. Sucha karma występuje w postaci chrupek, w przypadku mokrej mogą to być musy albo kawałki w sosie czy w galaretce. Dokonując wyboru karmy, powinieneś kupować należyte jej rodzaje, które w składzie mają znaczny, najlepiej ponad 70% odsetek mięsa i nie zawierają zbóż. Wysoka zawartość mięsa w karmie dla kociąt jest bardzo ważna, bo koty to typowi mięsożercy – inaczej niż psy, które są wszystkożercami.

Sucha czy mokra karma dla kociąt?

Istnieje wiele poglądów na to czy koty powinny jeść wyłącznie karmę suchą czy też mokrą. Sporo specjalistów ma na ten temat odmienne zdanie. Zdecydowanie tańszą opcją jest podawanie wyłącznie suchej karmy. Sucha karma dla kociąt wysokiej jakości jest odpowiednio zbilansowana i stanowi wystarczającą dietę małego kota. Dlatego nie ma powodów do obaw, że kotek żywiony wyłącznie suchą karmą, nie otrzymuje odpowiednich dla jego młodego organizmu składników odżywczych. Właściciele często decydują się na model mieszany tzn. jako podstawę stosują suchą karmę, a dietę urozmaicają mokrą karmą lub podgotowanym mięsem.

Przyzwyczajenie kotka do suchej karmy

Na początku swoich kulinarnych doświadczeń wiele kociąt ma problem z gryzieniem chrupek – dlatego warto w pierwszej kolejności podawać kotkowi suchą karmę, wymieszaną z mokrą lub chrupki rozmoczone w wodzie. Z czasem, w miarę przyzwyczajenia możesz stopniowo zwiększać udział suchych chrupek w podawanym posiłku. Twoja konsekwencja i cierpliwość z pewnością się opłacą i Twój mały przyjaciel nauczy się jeść suchą karmę. Jeśli zdecydujesz się na tą formę odżywiania młodego, a później dorosłego kota, nie zapomnij animować go do picia.

Karmienie starszych kociąt
Starsze kocięta powinny być stopniowo przyzwyczajane do stałego pokarmu.

Małe kociaki są często wybredne

Koty już w najmłodszym wieku często bywają wybredne, dlatego może się zdarzyć, że dobór właściwej karmy, która będzie przez Twojego kota akceptowana, zajmie Ci sporo czasu. Stąd też początkowo warto kupować mniejsze opakowania i wypróbować w ten sposób więcej rodzajów karm. Należy jednak pamiętać, że nowa karma powinna być wprowadzana stopniowo. Urozmaicenie jest mile widziane, jednak warto zachować umiar i nie wprowadzać małemu kociakowi co tydzień nowej karmy. Takie zmiany warto inicjować co kilka miesięcy, w przypadku, gdy zauważymy, że kotek zaczyna nudzić się daną karmą. Oczywiście są też takie koty, które rozsmakują się w jednym rodzaju karmy i w takiej sytuacji nie ma potrzeby zmieniać mu pożywienia.

Pamiętaj! Koty mają bardzo różne preferencje żywieniowe. Niektóre kocięta od razu przestawiają się na stały pokarm, u innych ten proces trwa znacznie dłużej. Obserwuj swojego pupila i staraj się dostosować do jego żywieniowych gustów.


Jak często karmić kotka?

Żywienie kociąt i ilość podawanych posiłków powinniśmy opierać o informacje udostępnione na etykiecie stosowanej karmy. W umieszczonej na opakowaniu tabeli możemy dokładnie przeczytać, jaka jest wskazana dawka karmy dla naszego pupila, w zależności od jego wieku i wagi. Młodym kotom, które są mniej energiczne i ruchliwe, należy podawać trochę mniej pokarmu, niż jest to wskazane przez producenta karmy.

Pamiętaj Dawkę karmy dla naszego pupila należy ustalać w oparciu o informacje na opakowaniu, samodzielne obserwacje oraz kontrolę przyrostu masy ciała.

Stały dostęp do karmy?

Niektórzy kociarze są zwolennikami udostępniania kotu jedzenia przez cały dzień. Jeśli Twój kot jest bardzo aktywny i dużo się rusza, nie wykazując nadmiernego zainteresowania pełną miską, możesz wypróbować wersję pierwszą, czyli całodobowego dostępu do suchej karmy. Wtedy mruczek sam będzie mógł sobie dozować ilość pokarmu. W przypadku mokrej karmy możliwość ciągłego dostępu do miski nie sprawdzi się i nie jest wskazana, bo taka karma wysycha i przyciąga muchy. W przypadku łakomczuchów lub kotów rozleniwionych stały dostęp do pokarmu niesie ryzyko nadmiernego podjadania i przyrostu wagi.

Karmienie kotka małymi porcjami

Większość właścicieli kotów jest zwolennikami karmienia kotka kilka razy na dzień. Wtedy wymaganą dobową dawkę pożywienia dzielisz na kilka mniejszych posiłków i podajesz je kotkowi w ciągu dnia, najlepiej o stałych porach i pod kontrolą. Takie rozwiązanie zmniejszy ryzyko przekarmienia i jest optymalnym sposobem żywienia w przypadku, gdy masz w domu kilka zwierzaków, jedzących różne pokarmy.


Zalety i wady mokrej karmy

Zalety

Wady

Smak: mokra karma ma intensywniejszy smak mięsa, tzw. umami, w rozpoznawaniu którego koty są mistrzami.

Cena: Ten rodzaj pożywienie jest zwykle droższy od suchego.

Konsystencja: kocie pyszczki łatwiej radzą sobie z miękką strukturą karmy niż z chrupkami, do których muszą zostać przyzwyczajone.

Przechowywanie: otwarte opakowanie musi być przechowywane w lodówce i szybko się psuje. Po otwarciu musi zostać wyjęte z metalowej puszki i przełożone do szklanej miseczki.

Wilgotność: koty niechętnie piją. Dzięki swojemu składowi mokra karma zapobiega odwodnieniu.

Degustacja: po wyciągnięciu karmy z lodówki, musi się ona ogrzać do temperatury pokojowej.

Bliskość natury: wysokiej jakości mokre karmy są bardziej naturalne i bliższe kocim upodobaniom niż wysoko przetworzone chrupki.

 

Zalety i wady suchej karmy

Zalety

Wady

Cena: Ten rodzaj pożywienia jest zwykle tańszy od mokrego.

Smak: wiele kotów nie lubi suchej karmy i muszą być do niej przyzwyczajane.

Przechowywanie: sucha karma nie psuje się i nie musi być przechowywana w lodówce.

Wilgotność: Żywione suchą karmą koty muszą być regularnie animowane do picia, bo chrupki zawierają 90 % mniej wilgotności niż karma mokra, co sprzyja odwodnieniu.

 

Konsekwencje: Koty karmione tylko chrupkami częściej zapadają na rozmaite choroby, jak niedoczynność nerek czy cukrzyca.

 

Konsystencja: koty zdecydowanie wolą wilgotne pożywienie. Do chrupek trzeba je przyzwyczaić.

 



Żywienie kociąt a okres dojrzewania

Karmę typu „junior” czy „kitten” powinieneś podawać kotkowi do 12 miesiąca życia - z wyjątkiem ras dużych, które rosną wolniej. Często przed ukończeniem roku, nasz pupil poddawany jest kastracji lub sterylizacji. Wtedy pojawiają się wątpliwości, czy karmić kotka karmą junior czy karmą dla kotów po zabiegu kastracji. Biorąc pod uwagę wysoką kaloryczność karm dla kociąt i skłonność kotów do tycia po takich zabiegach, bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wybór karmy dla kastratów.


Resztki ze stołu nie dla kociąt

Nie podawaj kociętom resztek ze stołu: ludzkie posiłki są najczęściej wysokokaloryczne i ubogie w te składniki odżywcze, których potrzebuje kot. Podtykając mu kuchenne resztki, ryzykujesz przekarmieniem kotka i zaburzeniem równowagi jego diety. Układ pokarmowy małego kotka jest znacznie bardziej wrażliwy i delikatny niż w przypadku dorosłego kota. Dlatego kuchenne eksperymenty z pozostałościami po naszym obiedzie nie są wskazane.

Gotowe smakołyki

Większość dostępnych na rynku przysmaków nie jest przygotowywana z myślą o kociętach i może być nieodpowiednia dla wymagań żywieniowych młodych organizmów. Większe kawałki smakołyków, przeznaczonych dla starszych kotów, mogą spowodować zadławienie. Kocięta mają małe żołądki, dlatego podawany im pokarm powinien być odpowiednio przemyślany. Przysmaki należy podawać dopiero starszym kociętom i nie powinny one przekraczać 10-15% dziennego zapotrzebowania energetycznego. Wtedy też główny posiłek powinien zostać zmniejszony o odpowiednią ilość kalorii.

Podsumowanie

Jeżeli chcesz, aby Twój mały mruczek wyrósł na pięknego i zdrowego kota, warto zadbać o to, aby podawane mu pożywienie było dostosowane do specyficznych potrzeb małych kotów. Biorąc pod uwagę okres intensywnego wzrostu, należy pamiętać o tym, aby dieta dla kociąt była odpowiednio zbilansowana i zawierała niezbędne witaminy i minerały, znaczną ilość białka i tłuszczy oraz zwiększoną ilość wapnia. Pokarm dla kociąt musi im dostarczać właściwą ilość kalorii, aby wysokie zapotrzebowanie aktywnych, skorych do zabawy maluchów zostało w pełni pokryte.