PORADY
JOSERA
darmowa porada

Tel. 61 44 44 770
pn.- pt. w godzinach 8-16

Wiedza o kotach

 1. Zasady prawidłowego karmienia Kota

  Zasady prawidłowego karmienia Kota

  Dieta każdego kota musi być dobrze zbilansowana. Pod nazwą „zbilansowana” kryje się żywienie, które dostarcza wszystkie konieczne składniki odżywcze. Dieta powinna być zawsze dobrana indywidualnie. Wybierając pokarm, zwróć uwagę na rasę, wiek i aktywność fizyczną pupila. Dieta kotki w ciąży czy karmiącej małe kocięta powinna być wysokokaloryczna i pełnowartościowa. Pokarm dla niej powinien zawierać składniki o dużej zawartości białka oraz witamin, mikro i makroelementów.

   

  Read more »
 2. Kastracja i Sterylizacja - Kotka i Kocur

  Kastracja i Sterylizacja - Kotka i Kocur

  Każdy opiekun kotki doskonale wie, że należy ją wykastrować, aby nie mieć w przyszłości problemów z niechcianymi kociakami. Nie dotyczy to oczywiście zwierząt przeznaczonych do hodowli w której nowe potomstwo jest jak najbardziej pożądane. Jeśli jednak nie chcemy, żeby nasza kotka przyniosła nam do domu „przychówek”, kastracja kota jest koniecznością. Każdy z nas zachwyca się malutkimi kociakami, które są urocze, jednak szybko okazuje się, że kot to nie tylko zabawa, ale także regularne kupowanie karmy, obowiązek sprzątania po nim, a także ciągła troska o jego zdrowie. Niestety bardzo często niechciane zwierzęta są porzucane przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Wielokrotnie, kiedy tylko urosną i nie są już malutkimi, i słodkimi kociakami. Jeżeli chcesz tego uniknąć, zabezpiecz się przed nieplanowanym rozmnażaniem kota, gdyż nigdy nie będziesz wiedział, do kogo trafi miot po Twoim ulubieńcu. I czy któryś z przypadków porzucenia zwierzęcia, nie dotyczy kociaka Twojej kotki. Oczywiście nasz kocur też może uczestniczyć w nieustannym zwiększaniu populacji kotów. Niestety liczba ubezpłodnionych kotów jest stosunkowo niska w Polsce, a ilość bezdomnych kotów systematycznie wzrasta. Jeżeli nie chcemy przyczyniać się do bezdomności wśród zwierząt, to warto przemyśleć kastrację naszego pupila, która ma wiele dodatkowych zalet.

   

  Read more »
 3. Kot brytyjski - Ciekawe fakty o tej rasie kotów

  Kot brytyjski - Ciekawe fakty o tej rasie kotów

  Koty rasy brytyjskiej są towarzyskie i lubią bliski kontakt z opiekunem w domowym zaciszu. Są odważne i niekonfliktowe - mogą współdzielić przestrzeń z innymi zwierzętami. Mają wysoką inteligencję i mogą nauczyć się wielu sztuczek. Nie wymagają specjalnej diety i opieki. Charakteryzuję je przepiękny wygląd i sierść przypominająca pluszowego misia. Komplikacja tych cech spowodowała wielką popularność tej rasy.

  Read more »
 4. Koty syberyjskie

  Koty syberyjskie

  Koty syberyjskie cieszą się ogromną popularnością wśród alergików. Spowodowane jest to mniejszą zawartością białka w ślinie, które odpowiedzialne jest za reakcje alergiczne, które występują u ludzi. Koty syberyjskie to ogromna duma dla niejednego właściciela, są pięknymi kotami o aktywnej i przyjaznej naturze. Rasa syberyjska jest rasą naturalną, co oznacza, że powstała bez ingerencji człowieka. Znana jest już od XVII wieku, choć istnieją informacje, świadczące o jej znajomości już od XI wieku. Pochodzi z Syberii, dlatego jest jednym z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji. Dawniej nazywano je bucharskimi ze względu na ich masywną budowę. Pierwszym przedstawicielem tej rasy w Polsce była kotka Bajra Rołas, która została sprowadzona przez Jolantę Sztykiel, która przywiozła ją jeszcze przed oficjalnym uznaniem tej rasy. To właśnie ona zapoczątkowała hodowlę kotów syberyjskich w Polsce.

  Read more »
 5. Karma bezzbożowa dla kota

  Karma bezzbożowa dla kota

  Koty w naturalnych warunkach przeważnie żywią się gryzoniami takimi jak myszy, nornice, czy szczury, małymi ptakami i ich jajami oraz żabami. Odpowiednie mechanizmy biochemiczne umożliwiają kocim organizmom radzenie sobie z dietą bogatą w białko i tłuszcze zwierzęce, a ubogą w produkty roślinne. Do produkcji energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania, wykorzystują tłuszcze i białko.

  Read more »
 6. Kot alergik

  Kot alergik

  Choroby skóry należą do najczęściej konsultowanych w gabinetach weterynaryjnych. Znaczna część właścicieli przynajmniej raz usiała zmierzyć się z problemami dermatologicznymi u swego pupila. Powodem takiego stanu rzeczy są coraz częściej pojawiające się schorzenia o podłożu alergicznym. Czworonogi mają wrodzone predyspozycje do nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne, zwane atopowymi.
  Koty cierpią najczęściej na alergię pokarmową lub nietolerancją pokarmową. Dolegliwości te są ściśle powiązane z predyspozycjami genetycznymi do nadwrażliwości na niektóre pokarmy. Nasze pupile mogą być uczulone na wołowinę, mięso kurczaka, ryby, jaja kurze czy mleko.

  Read more »
 7. Choroby dolnych dróg moczowych u kotów

  Choroby dolnych dróg moczowych u kotów

  W ostatnich dziesięcioleciach pojawił się problem w diagnostyce schorzeń dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Jest to spowodowane tym, iż schorzenie to stanowi zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych, u podstaw których leży wiele, różnego rodzaju przyczyn. Warto zapoznać się z poniższym materiałem, gdyż przedstawione dolegliwości mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego kota.

  Read more »
 8. Cukrzyca u kota

  Cukrzyca u kota

  W ostatnich dziesięcioleciach pojawił się problem w diagnostyce schorzeń, dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Jest to spowodowane tym, iż schorzenie to stanowi zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych, u podstaw których leży wiele różnych rodzajów przyczyn. Warto zapoznać się z poniższym materiałem, gdyż przedstawione dolegliwości, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego kota.

  Read more »
 9. Brak apetytu u kota

  Brak apetytu u kota

  Brak apetytu u naszego pupila to zawsze powód do niepokoju. Gdy kot nie je przez więcej niż jedną dobę (a w tym czasie nie pojawiły się inne, niepokojące objawy) powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Brak apetytu u kota to alarmujący objaw, który sam w sobie może być bardziej niebezpieczny dla zdrowia naszego pupila, aniżeli choroba, która jest jego przyczyną.
  Zapoznanie się z niniejszym artykułem pozwoli zrozumieć problem braku apetytu u kota, ale także umożliwi szybką reakcję i efektywniejsze działanie w przypadku, gdy nasz kot nie chce jeść.

  Read more »
 10. Kot sam w domu - jak sobie poradzić?

  Kot sam w domu - jak sobie poradzić?

  Każdemu z nas zdarza się wyjeżdżać na dłużej z domu: odwiedzamy rodzinę, wyjeżdżamy na wakacje czy ferie zimowe, wyjeżdżamy służbowo, spontanicznie udajemy się na wypoczynek za miasto- przykłady można mnożyć. Zazwyczaj nie ma z tym żadnych dylematów, zamykamy dom i w drogę! Co najwyżej zostawiamy klucze dobrym znajomym, sąsiadom czy rodzinie aby podlewali kwiatki.

  Read more »
Posts loader