PORADY
JOSERA
darmowa porada

Tel. 61 44 44 760
pn.- pt. w godzinach 7-16

Wiedza o kotach

 1. Koty syberyjskie

  Koty syberyjskie cieszą się ogromną popularnością wśród alergików. Spowodowane jest to mniejszą zawartością białka w ślinie, które odpowiedzialne jest za reakcje alergiczne, które występują u ludzi. Koty syberyjskie to ogromna duma dla niejednego właściciela, są pięknymi kotami o aktywnej i przyjaznej naturze. Rasa syberyjska jest rasą naturalną, co oznacza, że powstała bez ingerencji człowieka. Znana jest już od XVII wieku, choć istnieją informacje, świadczące o jej znajomości już od XI wieku. Pochodzi z Syberii, dlatego jest jednym z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji. Dawniej nazywano je bucharskimi ze względu na ich masywną budowę. Pierwszym przedstawicielem tej rasy w Polsce była kotka Bajra Rołas, która zosta

  Read more »
 2. Karma bezzbożowa dla kota

  Karma bezzbożowa dla kota

  Koty w naturalnych warunkach przeważnie żywią się gryzoniami takimi jak myszy, nornice, czy szczury, małymi ptakami i ich jajami oraz żabami. Odpowiednie mechanizmy biochemiczne umożliwiają kocim organizmom radzenie sobie z dietą bogatą w białko i tłuszcze zwierzęce, a ubogą w produkty roślinne. Do produkcji energii niezbędnej do codziennego funkcjonowania, wykorzystują tłuszcze i białko.

  Read more »
 3. Kot alergik

  Kot alergik

  Choroby skóry należą do najczęściej konsultowanych w gabinetach weterynaryjnych. Znaczna część właścicieli przynajmniej raz usiała zmierzyć się z problemami dermatologicznymi u swego pupila. Powodem takiego stanu rzeczy są coraz częściej pojawiające się schorzenia o podłożu alergicznym. Czworonogi mają wrodzone predyspozycje do nadwrażliwości na czynniki zewnętrzne, zwane atopowymi.
  Koty cierpią najczęściej na alergię pokarmową lub nietolerancją pokarmową. Dolegliwości te są ściśle powiązane z predyspozycjami genetycznymi do nadwrażliwości na niektóre pokarmy. Nasze pupile mogą być uczulone na wołowinę, mięso kurczaka, ryby, jaja kurze czy mleko.

  Read more »
 4. Choroby dolnych dróg moczowych u kotów

  Choroby dolnych dróg moczowych u kotów

  W ostatnich dziesięcioleciach pojawił się problem w diagnostyce schorzeń dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Jest to spowodowane tym, iż schorzenie to stanowi zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych, u podstaw których leży wiele, różnego rodzaju przyczyn. Warto zapoznać się z poniższym materiałem, gdyż przedstawione dolegliwości mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego kota.

  Read more »
 5. Cukrzyca u kota

  Cukrzyca u kota

  W ostatnich dziesięcioleciach pojawił się problem w diagnostyce schorzeń, dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Jest to spowodowane tym, iż schorzenie to stanowi zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych, u podstaw których leży wiele różnych rodzajów przyczyn. Warto zapoznać się z poniższym materiałem, gdyż przedstawione dolegliwości, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego kota.

  Read more »
 6. Brak apetytu u kota

  Brak apetytu u kota

  Brak apetytu u naszego pupila to zawsze powód do niepokoju. Gdy kot nie je przez więcej niż jedną dobę (a w tym czasie nie pojawiły się inne, niepokojące objawy) powinniśmy udać się do lekarza weterynarii. Brak apetytu u kota to alarmujący objaw, który sam w sobie może być bardziej niebezpieczny dla zdrowia naszego pupila, aniżeli choroba, która jest jego przyczyną.
  Zapoznanie się z niniejszym artykułem pozwoli zrozumieć problem braku apetytu u kota, ale także umożliwi szybką reakcję i efektywniejsze działanie w przypadku, gdy nasz kot nie chce jeść.

  Read more »
 7. Kot sam w domu - jak sobie poradzić?

  Kot sam w domu - jak sobie poradzić?

  Każdemu z nas zdarza się wyjeżdżać na dłużej z domu: odwiedzamy rodzinę, wyjeżdżamy na wakacje czy ferie zimowe, wyjeżdżamy służbowo, spontanicznie udajemy się na wypoczynek za miasto- przykłady można mnożyć. Zazwyczaj nie ma z tym żadnych dylematów, zamykamy dom i w drogę! Co najwyżej zostawiamy klucze dobrym znajomym, sąsiadom czy rodzinie aby podlewali kwiatki.

  Read more »
 8. Stres u kota

  Stres u kota

  Koty są zwierzętami o bardzo wrażliwej psychice i bardzo łatwo wywołać u nich stres. Najczęściej jednak właściciel nie zdaje sobie sprawy, że jego pupil cierpi z powodu stresu. Jest to spowodowane tym, iż koty słabo sygnalizują, że dzieje się z nimi coś niedobrego (jest to normalna reakcja, ponieważ w naturalnym środowisku wykazując słabość zmniejszają swoje szanse na przeżycie). Ponadto, powód stresu może być tak niespodziewany, że właścicielowi nie przyjdzie nawet do głowy, aby skojarzyć go z niepokojącym zachowaniem kota.

  Read more »
 9. Specyficzne wymagania żywieniowe kotów

  Specyficzne wymagania żywieniowe kotów

  W domach na całym świecie mieszka coraz więcej kotów, stale rozpieszczanych przez swych właścicieli. Nieodłącznym elementem właściwej opieki nad nimi jest odpowiedniej jakości żywienie, dostosowane do ich specyficznych wymagań pokarmowych. Niezależnie od tego czy kot jest wysterylizowany, długowłosy, wybredny czy przewlekle chory – istnieje dla niego rozwiązanie żywieniowe, które gwarantuje dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych, zapewniających długie i radosne i życie.

  Read more »
 10. Niewydolność nerek u kotów. Co robić?

  Niewydolność nerek u kotów. Co robić?

  Niewydolność nerek, to schorzenie które jest trudne do zdiagnozowania. Sama choroba rozwija się wolno i w początkowej fazie nie daje poważnych objawów. Bardzo często wiąże się z zaawansowanym wiekiem kota i pogarszającą się zdolnością nerek do filtracji. Kłębuszki nerkowe mogą ulec uszkodzeniu i zacząć obumierać. Te, które pozostają nie dają sobie rady z usuwaniem toksycznych substancji z krwi, co może doprowadzić do zatrucia organizmu.

  Read more »
Posts loader