Właściciel w swoim kocie najczęściej widzi miłe, tulące się i mruczące stworzenie, zapominając o tym, że z natury jest to drapieżnik, którego cały organizm przystosowany jest do jedzenia mięsa. Jest to więc zwierzę ze sporym zapotrzebowaniem na białko. Układ pokarmowy kotów jest przystosowany do tego, by sprawnie i efektywnie trawić schwytane ofiary. Natomiast nie jest zaprojektowany do tego by trawić rośliny. Małe ilości roślin, jakie organizm kota jest w stanie przyswoić w naturze, to tylko te, które znajdują się w żołądkach ich ofiar.


Niniejszy artykuł zawiera najważniejsze informacje dotyczące sposobów żywienia oraz tego, jaka karma dla kota będzie najbardziej odpowiednia – zapraszamy do lektury!

Pokarm dla kota

Nasz kot wybrałby pewnie to, co najbliższe jego naturalnej diecie. Koty w środowisku naturalnym żywią się gryzoniami, drobnymi gadami, małymi ptakami, ptasimi jajami, owadami i innymi robaczkami (ale je traktują bardziej jako przekąskę). Wiadomo jednak, że żyjąc w mieście było by to z naszej strony skrajnie nieodpowiedzialne narażać kota na niebezpieczeństwo wypuszczając go na polowanie i nie dostarczać mu dodatkowego pożywienia. Poza tym, potencjalne ofiary kota w mieście mogą być otrute (chociażby szczury) i niestety takie polowanie dla naszego pupila mogłoby skończyć się tragicznie. Koty bytujące na wsi mają większe szanse na zdobycie ofiary, która nie jest zatruta chemikaliami, jednak niestety bywa też tak, że miejscowi coraz częściej stosują trutki, w celu pozbycia się natrętnych gryzoni. Ze względu na coraz większą ingerencję człowieka w środowisko naturalne, koty mają znacznie bardziej ograniczone możliwości łowieckie. Dlatego nie należy zakładać, że polujący kot jest w stanie sam się wyżywić.  W dzisiejszych czasach najlepszym rozwiązaniem jest zapewnienie kotu dobrej, wartościowej karmy. Przy wyborze pokarmu należy kierować się przede wszystkim jej składem, stanem zdrowia naszego kota oraz jego preferencjami. Przy obecnej dostępności karm na rynku, nie musimy ograniczać się jedynie do karm oferowanych w marketach, ale powinniśmy poszukać interesujących i korzystnych dla zdrowia naszego kota produktów, w dobrych sklepach zoologicznych lub w Internecie.

Sposoby karmienia kota

Oczywiście moglibyśmy karmić naszego kota myszami i innymi żyjątkami, kupowanymi w sklepach dla terrarystów (bez ryzyka zatrucia chemikaliami itp.). Jednakże istnieją inne alternatywne sposoby żywienia kota, z którymi zdecydowanie warto się zapoznać.

 

Dieta BARF

Najbardziej zbliżona do naturalnego sposobu odżywiania się kota jest dieta BARF, która w swoich założeniach ma naśladować naturalną dietę kota. Decydując się na taką dietę, właściciel powinien podawać kotu surowe mięso, uzupełniane o podroby, kości lub mączkę mięsno – kostną, taurynę i witaminy. Łatwiejsza wersja tej diety uwzględnia podawanie surowego mięsa uzupełnionego odpowiednimi suplementami diety, przeznaczonymi do stosowania w ramach diety BARF.
Kolejnym rozwiązaniem, nieco mniej zbliżonym do naturalnego, jest podawanie zwierzęciu mięsa gotowanego, uzupełnionego suplementami diety.

W stosowaniu takiej diety istotne jest, aby:

  • nie karmić kota jedynie samym mięsem bez kości przez dłuższy czas, nie uzupełniając diety o podroby i suplementy, gdyż po kilku miesiącach zwierzę może mieć problemy z nerkami (mięso zawiera dużo fosforu, a prawie w ogóle wapnia). Zalecane jest podawanie mięsa tłustego, ze skórami i żyłami. Mięso, preferowane przez ludzi (tzn. chude, bez przerostów, najczęściej filet) nie jest wskazane dla kotów;
  • podawane mięso było zawsze świeże, najlepiej w formie przemrożonej przez 2-3 doby, a następnie rozmrożone w lodówce i ogrzane do temperatury pokojowej przed podaniem;
  • nie podawać wieprzowiny, która może zawierać wirus Ajuszkiego - śmiertelnie groźny dla kotów. Jest to wirus całkowicie niegroźny dla ludzi, stąd też mięso kupowane w sklepie, nie jest badane pod kątem jego występowania.

Żywienie kota w ten sposób wymaga zorganizowania i wiedzy. Dieta ta musi być przez nas w pełni świadomie stosowana, tak, aby kotu dostarczać wszystkich wymaganych składników odżywczych. Decydując się na gotową karmę pełnoporcjową o wysokiej jakości, dostarczamy naszemu pupilowi, tych składników, które są mu niezbędne do prawidłowego funkcjonowania.

Karmy gotowe – którą wybrać?

Do karm gotowych zaliczamy karmy mokre i suche. W zależności od jakości, ich skład może się bardzo różnić – te najlepsze zawierają dużą ilość mięsa i podrobów, natomiast w składzie tych najgorszych przeważają zboża i nierzadko odpady (np. mączka z piór, rogów, czy kopyt), które są przyczyną wielu alergii u kotów. Unikać należy typowych sklepowych i marketowych karm, zawierających niewielkie ilości mięsa (najczęściej jest to tylko 4%), a znaczną ilość przetworzonej soi (której koty nie trawią). Karmy te wypełnione są również chemicznymi ulepszaczami smakowymi, aby koty chętniej po nie sięgały. Jak się można domyślić, markowe karmy nie są ani zdrowe, ani tanie. Kot musi zjeść takiej karmy więcej, by się nasycić.
Wybierając pokarm dla kota należy czytać skład karmy i wybierać te, o większej zawartości mięsa, a nie sugerować się jedynie kolorowym opakowaniem i zachęcającą reklamą.

Karmy mokre – na co zwracać uwagę?

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów,  jednakże większość to karmy niskiej jakości, zawierające znaczne ilości zbóż i przeróżnych odpadów. Najlepsze karmy zawierają dużo mięsa, podroby i niewielką ilość zbóż oraz odpowiednią ilość tłuszczu, dodatek tauryny i witamin. Czyste mięso, czyli tzw. filetowe, powinniśmy podawać sporadycznie, ponieważ nie dostarcza kotu wymaganych składników i ma zdecydowanie za dużo fosforu w stosunku do wapnia, co negatywnie wpływa na nerki. Karma dla kota, dostępna w marketach jest słabej jakości, mająca w swoim składzie głównie odpady i dużą ilość zbóż.

Odpowiednio dobrana karma pomoże zadbać o zdrowie Twojego kota

Karma sucha – jaka karma dla kota będzie najlepsza?

Jak z każdym produktem i w tym przypadku, należy czytać etykiety, by świadomie wybrać dobry produkt. Skład produktów gorszej jakości jest często nieprzejrzysty – najczęściej nie wiadomo, co dokładnie zawarte jest w karmie. Nie wszystkie dodatki oraz konserwanty i antyutleniacze są wyszczególnione. Ponadto karmy te zawierają sporo substancji chemicznych. Warto zwrócić uwagę na to, że pokarm dla kota wysokiej jakości nigdy nie zawiera sztucznych barwników – różne kolory chrupek (imitujące np. warzywa), najczęściej świadczą o jej niskiej jakości. Wyjątek mogą stanowić wysokiej jakości karmy holistyczne, które są barwione naturalnie.

Analizując skład karmy, sprawdzamy, w jaki sposób przedstawiona jest jej zwartość. Skład karmy o niskiej jakości jest zazwyczaj przedstawiony w sposób bardzo ogólny. W przypadku produktów lepszej jakości, skład podawany jest w sposób szczegółowy, a poszczególne składniki są łatwo rozpoznawalne. Jeżeli w składzie zastosowane są ogólne określenia typu: mięso, warzywa – nie wiemy, co dokładnie kryje sie pod ich nazwą, a w konsekwencji nie wiemy, z czego składa się dana karma.
Karmy niskiej jakości zawierają o wiele mniej białka, a co za tym idzie więcej węglowodanów. Na etykietach takich karm informacje odnośnie zawartości wapnia, fosforu, sodu i magnezu są najczęsciej pomijane. Informacje o zawartości tych pierwiastków są niezwykle istotne, gdyż to właśnie one odpowiadają za tworzenie się w kocim pęcherzu kamieni i kryształów. Podstawą dobrej karmy jest źródło białka zwierzęcego np. mączka z kurczaka oraz kukurydza jako dodatek. Natomiast karmy gorszej jakości mają w swoim składzie w przeważającej ilości składniki roślinne, o nie do końca wyjaśnionym pochodzeniu. Zatem źródłem białka w przypadku tych karm jest białko roślinne, które w dużej ilości jest nie korzystne dla zdrowia kota.

Im więcej białka zwierzęcego (najlepiej mięsa w czystej formie) tym karma jest lepsza. Biorąc jednak pod uwagę złożoność składu karm, warto przyjrzeć się także innym składnikom jak np.:

  • Zboża – głównie pszenica, kukurydza, ryż. Wybierając pokarm dla kota należy wybierać te karmy, które zboża mają na dalszych pozycjach składu, a w pierwszej kolejności białko zwierzęce;
  • Warzywa i owoce – np. ziemniaki, marchew, groszek, jabłka, które podwyższają wartość odżywczą karmy, dostarczają witamin i są źródłem błonnika pokarmowego, wspomagającego proces trawienia;
  • Tauryna – aminokwas, który naturalnie występuje w mięsie. Tauryna jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania serca naszego pupila, Jest to składnik szczególnie ważny, ponieważ koci organizm nie jest w stanie sam go wytworzyć. Dlatego planując właściwe żywienie kota, należy uwzględnić zawartość tauryny, którą kot w normalnych warunkach dostarczałby sobie jedząc mięso swoich zdobyczy. Naszym zadaniem jest dostarczyć mu ten niezbędny składnik poprzez wybór odpowiedniej karmy.

Karmienie mieszane

Pośrednią opcją żywienia jest karmienie mieszane, czyli łączenie różnego rodzaju pokarmów. Podawać można karmę suchą i mięso lub karmę suchą i mokrą, co pozwala urozmaicić dietę naszego pupila.
W przypadku, gdy dieta mieszana składa się z karmy gotowej i mięsa (bez suplementacji), mięso należy podawać sporadycznie. Podobnie w przypadku mokrej karmy fioletowej, którą należy podawać około 2-3 razy w tygodniu. Białko z dodanego mięsa należy uwzględnić w obliczeniach racji pokarmowej i odpowiednio zmniejszyć ilość karmy gotowej, tak by nie dostarczać zwierzęciu zbyt dużej ilości białka. Wpływa to bowiem negatywnie na jego zdrowie. W przypadku takiego sposobu karmienia należy unikać podawania podrobów (poza żołądkami, które zawierają mało fosforu), w szczególności wątróbki, której nadmiar prowadzić może do przedawkowania witaminy A, która w nadmiarze jest toksyczna.

Ile razy dziennie należy karmić kota?

W naturalnym środowisku koty jedzą od kilku do kilkunastu posiłków na dobę. Jednym z lepszych rozwiązań wydaje się zatem pozostawienie kotu wydzielonej dobowej porcji w miseczce (dzienną porcję określamy analizując informacje zawarte w tabeli umieszczonej na opakowaniu karmy). Dzięki temu nasz pupil będzie mógł w każdej chwili zaspokoić głód. W tym przypadku lepiej sprawdzi się karma sucha, która zachowa świeżość przez cały dzień. Jeżeli jednak w domu mamy więcej zwierząt, które jedzą różne posiłki lub gdy któryś z naszych pupili intensywnie podjada i ma skłonność do tycia, musimy karmę podawać o określonych porach. Porcję dobową można wtedy podzielić na mniejsze części i podawać co najmniej 2 razy dziennie.

 

Zmiana karmy – jak należy postępować?

Zmiana karmy nie powinna być przeprowadzana gwałtownie – powinniśmy robić to stopniowo, jednocześnie obserwując reakcje organizmu naszego pupila. Nagła zmiana może przyczynić się do nieporządanych zmian w układzie pokarmowym. By osiągnąć sukces w tym zakresie, należy być cierpliwym i konsekwentnym – jeżeli wykażemy pośpiech i będziemy nerwowi, możemy dodatkowo zestresować kotka, a to nie pomoże nam osiągnąć zamierzonego efektu.

Gdy przestawiamy zwierzę z jednego rodzaju chrupek na drugi, mieszamy je ze sobą zwiększając co kilka dni proporcje nowego produktu w stosunku do poprzedniego. Jeżeli chcemy nauczyć kota jeść mokrą karmę, zaczynamy od moczenia kilku chrupek w sosie, potem dodajemy trochę mokrej karmy i tak stopniowo zmniejszamy ilość chrupek, a dokładamy mokrego produktu.

Woda – ważny składnik kociego pożywienia

Woda jest niezbędnym elementem w diecie kota, szczególnie jeżeli nasz kot karmiony jest karmą suchą. Koty w naturalnym środowisku czerpią wodę głównie z organizmów swoich ofiar. Te czworonogi znoszą niedostatek wody stosunkowo dobrze – do  odwodnienia dochodzi wtedy, gdy ich pożywienie zawiera mniej niż 63% wody. Lekkie odwodnienie może być przez koty tolerowane, jednakże w dłuższym okresie bilans wody powinien zostać zrównoważony. W przeciwnym razie taki stan może spowodować nieodwracalne zniszczenia w organizmie, zwłaszcza w nerkach i całym układzie moczowym.
Ze względu na swoje ewolucyjne pochodzenie koty niechętnie piją znaczne ilości wody. Po prostu nie są do tego przystosowane. Podając kotu pokarm, powinniśmy dostarczyć mu również odpowiednią ilość wody. Aby zaspokoić potrzeby kota dotyczące nawodnienia, powinniśmy albo karmić go mokrą karmą dobrej jakości – zawierającą około 75-80% wody (wtedy kot będzie pił znikome ilości płynów, gdyż więcej nie potrzebuje) lub suchą karmą o wilgotności co najmniej 8% i wtedy koniecznie należy zapewnić kotu stały dostęp do świeżej wody.
Dzienne zapotrzebowanie kota na wodę wynosi około 60 ml na każdy 1 kg masy ciała. Koty jedzące suchą karmę, zawierającą około 50% składników roślinnych, powinny wypijać znacznie więcej wody, niż koty jedzące wyłącznie  mięso.

Ustawiczny niedobór wody może bardzo niekorzystnie wpłynąć na funkcjonowanie nerek kota. Nerki, które nie są odpowiednio płukane, muszą wydalać odpady metaboliczne z niewielką ilością dostępnych płynów. Wydalane są mniejsze ilości, bardziej zagęszczonego moczu, co zwiększa prawdopodobieństwo tworzenia się kryształów i rozwoju kamicy moczowej, mogącej doprowadzić do całkowitego zatkania cewki moczowej. Taki stan zagraża życiu kota, a także jeżeli powtarza lub utrzymuje się dłużej, może doprowadzić do powstania przewlekłej niewydolności nerek.

Reasumując, kot otrzymując posiłek musi mieć dostarczaną wodę – jej brak wywoła poważne zaburzenia zdrowotne. Planując właściwie żywienie kota, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej ilości wody dla naszego pupila.
Wodę najlepiej podawać w ceramicznej miseczce lub w poidle (tak zwanej fontannie). Zaleca się, aby fontanna również była ceramiczna lub stalowa, a niekoniecznie z tworzywa sztucznego. Nie podajemy pupilowi wody mineralnej, staramy się by podawana mu woda była miękka (czyli źródlana nisko zmineralizowana, przegotowana albo z kranu przepuszczona przez filtr). Również woda musi być dobrej jakości z małą zawartością fosforu, gdyż fosfor w dużej ilości niekorzystnie wpływa na funkcjonowanie nerek i całego przewodu moczowego.

Efekty karmienia kota jedzeniem niskiej jakości nie muszą pojawić się natychmiast – nierzadko widoczne są dopiero po wielu latach. Kot właściwie odżywiany, może przeżyć nawet 15 lat w pełnym zdrowiu. Nieodpowiednie żywienie kota może przyczynić się do przewlekłej niewydolności nerek, cukrzycy czy też innych poważnych schorzeń, a także otyłości, która również może znacznie zwiększyć ryzyko tych chorób. Dlatego jeżeli mamy na uwadze zdrowie naszego pupila, powinniśmy postarać się o dobór właściwej karmy, uwzględniając jego wiek, stan i potrzeby organizmu.
Wybierając odpowiedni pokarm dla kota, kierujemy się przede wszystkim jego składem – należy zwracać uwagę na proporcje między białkiem zwierzęcym, a roślinnym, oczywiście na korzyść tego pierwszego. Kierując się tą zasadą łatwiej nam będzie zdecydować, jaka karma dla kota jest odpowiednia. Niezależnie od tego, jaki sposób żywienia i jakie produkty zdecydujemy się uwzględnić w diecie naszego mruczka, musimy pamiętać o zapewnieniu mu stałego dostępu do wody – która jest nieodzownym elementem kociego żywienia.