
Otyłość u kota: jakie są jej przyczyny i jak ją zwalczyć?
Nadwaga u kota potrafi być bardzo uciążliwa i ryzykowna dla zdrowia. Coraz bardziej ociężały zwierzak mniej się rusza, a to powoduje, że tyje jeszcze bardziej. Otyłość u kotów może być przyczyną wielu poważnych chorób, między innymi zapalenia stawów, chorób serca, wątroby, czy cukrzycy. Pierwsze oznaki nadwagi możesz skutecznie zwalczyć, ale otyłość u kota jest już zdecydowanie trudniejsza do pokonania. W obu przypadkach potrzebujesz pomocy lekarskiej. W tym poradniku pomożemy odpowiedzieć Ci na pytania, jakie są przyczyny otyłości u kota i jak skutecznie możesz jej zapobiec.
Otyłość kota i jej przyczyny
W przypadku tych pierwszych otyłość występuje rzadko, bo mogą się swobodnie poruszać, biegać, skakać i dać się ponieść łowieckim instynktom. Natomiast kotom niewychodzącym zwykle brakuje wystarczającego ruchu i aktywności. W połączeniu z kalorycznym odżywianiem prowadzi to często do nadwagi, a w najgorszym przypadku do otyłości.
Kastracja kota - bezpośrednia przyczyna otyłości u kotów
Jeśli zdecydowałeś się na zabieg kastracji u Twojego mruczka, powinien zwrócić szczególną uwagę na dietę zbilansowaną i dopasowaną do fizjologii pupila. Przez okres sześciu miesięcy po zabiegu powinieneś regularnie – mniej więcej co trzy tygodnie – ważyć kota. Jeśli przybiera na wadze, np. w ciągu miesiąca o 5%, koniecznie skonsultuj dietę z weterynarzem.
Jak rozpoznać otyłość u kota?
Zwykłe zważenie pupila nie jest wystarczające, bo koty różnią się wysokością, masą mięśniową oraz budową szkieletu. Duży, wysoki i szczupły kot może często ważyć więcej niż niski kot z nadwagą.
Zweryfikuj nadwagę u kota za pomocą 5-stopniowej skali
1 z 5. kot bardzo szczupły – widoczny jest zarys żeber, talerzy biodrowych, kręgów piersiowych i lędźwiowych, brzuch jest bardzo podkasany (wciągnięty), kości wystają ponad powierzchnię mięśni. Patrząc na kota z góry, odcinek klatki piersiowej i jamy brzusznej jest tej samej szerokości.
2 z 5. kot szczupły – zarys kości jest widoczny, ale nie wystają one ponad powierzchnię mięśni, brzuch jest mniej wciągnięty. Sylwetka oglądana z góry jest zbliżona do tej z punktu 1.
3 z 5. optymalna masa ciała – kości są niewidoczne, za to wyczuwalne są żebra i można je łatwo policzyć, brzuch jest optymalnie podkasany. Oglądana z góry sylwetka - szerokość odcinka klatki piersiowej jest równa szerokości odcinka jamy brzusznej.
4 z 5. nadwaga – obserwując kota z boku widzimy dolny zarys brzucha, który jest na tym samym poziomie lub niższym, co dolny zarys klatki piersiowej. Żebra są trudno wyczuwalne i nie ma możliwości ich policzenia. Patrząc od góry – odcinek brzucha jest szerszy niż klatki piersiowej.
5 z 5. otyłość – żebra nie są wyczuwalne. Patrząc z góry brzuch kota jest szerszy, niż jego klatka piersiowa, patrząc z boku, widzimy głębszy zarys brzucha. (Wygląda to tak, jakby kot miał krótsze kończyny). Taki wygląd jest spowodowany dużą ilością tłuszczu brzusznego.
Odpowiednio dobrana karma zapobiega otyłości i pozwala w zdrowy sposób zrzucić kotom zbędne kilogramy:
Jakie zagrożenie może spowodować otyłość u kota?
Zarówno u ludzi, jak i kotów otyłość powstaje, jeśli ilość pobieranej energii przewyższa ilość energii wydatkowanej, a jej nadmiar gromadzi się w postaci tłuszczu. Choroba ta wywołuje wiele innych schorzeń, które redukują dobre samopoczucie Twojego kociaka.
Jak odchudzić kota?
Twój kot z całą pewnością cierpi z powodu nadwagi lub otyłości, dlatego powinieneś wziąć sobie to do serca i w porozumieniu z lekarzem weterynarii sporządzić odpowiedni harmonogram żywienia. Chodzi tu wszak o zdrowie kociaka. Nadwaga i otyłość mogą w przyszłości przyczynić się do pojawienia się wielu poważnych dolegliwości.
Plan odchudzania
Zanim rozpoczniesz odchudzanie ulubieńca, powinieneś poddać go badaniom klinicznym oraz przeprowadzić badania krwi i moczu. W ten sposób uzyskasz informacje na temat aktualnego stanu zdrowia Twojego przyjaciela.
Podsumowanie
Odchudzanie kota stanowi spore wyzwanie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego podopiecznego. Na Tobie spoczywa cała odpowiedzialność za jego zdrowie. Otyłość u kota może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń takich, jak cukrzyca, choroby serca, otłuszczenie ważnych narządów czy zaburzenia krążenia, co w konsekwencji negatywnie wpływa na długość życia Twojego pupila. Niestety problem kociej nadwagi często jest przez właścicieli bagatelizowany. Bądź konsekwentny w swoich postanowieniach, a już wkrótce będziesz cieszył się aktywnym kociakiem, który umili Ci dzień powszedni wspólną zabawą.