PORADY
JOSERA
Skontaktuj się z nami!

Tel. 61 47 83 770
pn.- pt. w godzinach 8-16

Karma dla szczeniąt

Kupuj wg
  1. Faza życia Junior - rosnące psy Usuń ten element

Liczba produktów dopasowanych do Twoich wymagań: 8

Ustaw kierunek malejący
  1. MINIJUNIOR MINIJUNIOR
    Małe, wyjątkowo smaczne krokiety

    od 23,90zł

     
  2. KIDS KIDS
    Dla dorastających psów

    od 19,90zł

     
  3. SENSIJUNIOR SENSIJUNIOR
    Dla psów sportowych

    od 25,90zł

     
  4. YOUNGSTAR YOUNGSTAR
    Bezzbożowa receptura

    od 21,90zł

     
  5. NOWOŚĆ
    SURF & TURF JUNIOR SURF & TURF JUNIOR
    Bezzbożowa karma z łososiem i jagnięciną dla szczeniąt i młodych psów

    od 30,90zł

     
  6. JOSIDOG JUNIOR JOSIDOG JUNIOR
    Dla szczeniąt wszystkich ras

    184,90zł

     
  7. JOSIDOG JUNIOR SENSITIVE JOSIDOG JUNIOR SENSITIVE
    Dla wrażliwych psów

    od 17,90zł

     
  8. BAVARO FORCE BAVARO FORCE
    Gwarancja niemieckiej jakości.

    169,90zł

     

Karmienie szczeniaka

Niejeden początkujący właściciel szczeniaka zachodzi w głowę, jak i czym go karmić. To, co wyląduje w misce psiego malucha, wpłynie wszak na jego dalszy rozwój, a błędy w żywieniu mogą odbić się na zdrowiu w wieku dorosłym. Dowiedz się więcej o karmieniu szczeniaka.

Dieta szczeniaka: często stawiane pytania

Nowi właściciele szczeniaka nie szczędzą trudów, aby zapewnić swojemu podopiecznemu bezpieczny start w życie. Oprócz wychowania to właśnie karmienie szczeniaka wywołuje najwięcej wątpliwości. W naszym artkule znajdziesz odpowiedzi na najczęściej stawiane pytania:

Ważne wskazówki dotyczące karmienia szczeniąt

Od pierwszego do trzeciego tygodnia: mleko dla szczeniąt

Przez pierwsze trzy tygodnie życia pieska powinna karmić wyłącznie matka. Wraz z jej mlekiem psi szkrab otrzymuje wszystko, co jest mu niezbędne do rozwoju. Jeśli jednak miot jest duży, mleka może dla wszystkich szczeniąt nie wystarczyć. W takim przypadku można sięgnąć po mieszanki mlekozastępcze np. Josera Welpenstarter (Link: https://www.josera.pl/josera-welpenstarter.html).

 

Co jedzą szczeniaki od trzeciego do szóstego tygodnia?

Po trzech tygodniach, oprócz mleka, stopniowo wprowadza się do diety pokarmy stałe. Dobra karma dla szczeniaka musi być kaloryczna, posiadać białko, witaminy, minerały i mikroelementy. Aby przygotować juniora do samodzielnego jedzenia, hodowca zwykle rozcieńcza mokrą karmę w identycznych proporcjach z wodą. Do żywienia szczeniąt można też zastosować suchą zmieloną karmę, wymieszaną z letnią wodą w stosunku 1:3. Na takiej diecie szczeniak zostaje aż do wyrośnięcia zębów mlecznych, które pojawiają się zwykle między trzecim a czwartym tygodniem.

 

Zejście z drogi mlecznej: dieta od szóstego do ósmego tygodnia

Około siódmego tygodnia życia szczeniak jest już w stanie samodzielnie jeść suchą karmę, pokarm mokry lub gotowany. Rola matki i okres wygodnego wiszenia u sutka bezpowrotnie się kończy.

 

Nowy etap: żywienie szczeniaka od ósmego tygodnia życia

Kiedy szczeniak trafia do swojej rodziny, nowi właściciele przejmują odpowiedzialność za jego wyżywienie. Pierwsze informacje dotyczące karmy i sposobu karmienia otrzymasz od hodowcy psa, o resztę musisz zatroszczyć się sam. Jeśli zamierzasz wybrać inną karmę niż hodowca, musisz szczeniaka stopniowo do zmiany przyzwyczaić, mieszając małe ilości nowego pokarmu ze starym. W ten sposób unikniesz problemów z trawieniem czworonoga. W przypadku rozwolnienia skontaktuj się z weterynarzem, aby nie doszło do niebezpiecznego odwodnienia organizmu.

 

Wybór właściwej karmy dla szczeniaka

Odpowiedź na pytanie, czym karmić szczeniaka, nie jest najprostsza. Masz wybór między karmą mokrą i suchą, pokarmem własnoręcznie gotowanym lub dietą BARF.

Przy wyborze sposobu odżywiania pupila koniecznie zwróć uwagę na następujące rzeczy:

 

Jeżeli masz szczeniaka dużej rasy, zwróć uwagę na proporcje pomiędzy wapnem a fosforem. W przypadku reakcji alergicznych powinieneś skonsultować się z weterynarzem, który zidentyfikuje alergeny i zaleci szczeniakowi odpowiednią karmę.

 

Czym karmić szczeniaka?

Dla zdrowego rozwoju psiaka najlepiej stosować wysokiej jakości gotową karmę mokrą lub suchą. Najlepsza dla szczeniaka jest karma pełnoporcjowa, czyli taka, która zawiera wszystko, czego psu potrzeba. Sięgając po taką karmę nie musisz już dodawać do posiłków żadnych ponadprogramowych składników, chyba że lekarz weterynarii zaleci inaczej.

Jeżeli chcesz dla psa gotować, przygotuj mu posiłki z mięsa, warzyw i ryżu w równych proporcjach. Zarówno w przypadku samodzielnego przyrządzania psich posiłków, jak i diety BARF, istnieje ryzyko, że nie wprowadzisz wszystkich koniecznych składników lub nie zachowasz właściwych proporcji. Błędy w żywieniu szczeniaka, popełnione w fazie jego rozwoju, mogą doprowadzić w przyszłości do problemów ze stawami i kośćmi.

Gotowe karmy to najbezpieczniejszy sposób pełnowartościowego odżywiania szczeniąt.

Prawidłowo karmiony pies posiada lśniącą sierść, jest szczupły, ale nie chudy, chętnie odkrywa świat i uwielbia się bawić.

 

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Od ósmego tygodnia do trzech miesięcy karmienie szczeniaka powinno odbywać się pięć razy dziennie o tych samych porach i w małych ilościach, aby nie obciążać żołądka.

Od trzech do sześciu miesięcy psa należy karmić cztery raz dziennie.

W wieku pół roku karmienie szczeniaka jest zależne od wielkości psa:

Niezależnie od rasy i wielkości staraj się karmić swojego pupila zawsze o stałej porze. Jeśli zdecydujesz się na mokrą karmę, pamiętaj, aby podawać ją w temperaturze pokojowej. Po wyciągnięciu puszki z lodówki, zostaw ją do ogrzania na dwie godziny, a jeśli zabraknie Ci czasu, lekko podgrzej.

Pamiętaj: Pies musi mieć zawsze dostęp do świeżej, czystej wody.

 

Jak długo podawać karmę dla szczeniąt?

Czas trwania diety odpowiedniej dla szczeniaków zależy od ich rasy. Psy ras małych i miniaturowych - do 10 kilogramów - szybciej osiągają dorosłość. Można je przestawić na karmę dla dorosłych psów po ukończeniu dziewiątego miesiąca życia.

Psy średnie i duże – między 10 a 40 kg masy ciała - mogą przejść na karmę dla dorosłych po 12 miesiącach procesu wzrostu. Psy olbrzymie potrzebują osiemnaście miesięcy, aby dojrzeć i przejść na inną dietą.

 

Jaka jest dzienna dawka karmy dla szczeniaka?

Wybierając komercyjną karmę dla juniorów powinieneś przestrzegać zaleceń producenta, dotyczących ilości pokarmu. Dzienna dawka karmy dla szczeniaka zależy bowiem od rasy i wzrostu.

Wykorzystując w żywieniu dietę przygotowywaną w domu – gotowaną czy BARF – najlepiej poszukać rady u psiego dietetyka lub weterynarza. Jeśli chcesz szczeniaka nagrodzić lub dać mu przekąskę, to wyłącznie taką, która jest dla niego przeznaczona. Pamiętaj, aby nie przesadzić z ilością takich nagród, bo Twój szczeniak szybko może nabawić się nadwagi.

 

Co powinno zawierać jedzenie dla szczeniaka?

Do prawidłowego rozwoju młody pies potrzebuje:

 

Co robić, gdy szczeniak nie chce jeść?

Czasami szczeniak odmawia jedzenia, ale nie zawsze jest to powód do niepokoju. Możesz spróbować go zachęcić, podając małą porcję posiłku mokrej karmy i chwalić go, jeśli ją zje. Suchą karmę lekko zalej ciepłą wodą. Młody pies nie powinien głodować, bo to niebezpieczne dla jego rozwoju. Jeśli dłużej odmawia jedzenia, skonsultuj się z weterynarzem.

 

Czego szczeniak nie powinien jeść?

Nie wszystko, co dobre – lub nieszkodliwe - dla człowieka, służy także psom. Dla szczeniaków – ale i dorosłych czworonogów – niewskazane są następujące produkty spożywcze:  

 

Podsumowanie

Prawidłowe karmienie szczeniaka jest gwarancją jego zdrowego rozwoju fizycznego i psychicznego. W handlu znajdziesz przeznaczoną dla psów juniorów karmę o wyważonym składzie, która te cele doskonale spełnia. Informacje o tym, ile karmy dla szczeniaka jest wskazane, znajdziesz na opakowaniu. Żywienie szczeniaka pokarmem gotowanym lub dietą BARF powinno być monitorowane przez zwierzęcego dietetyka lub weterynarza.

Karma dla szczeniąt