Mimo że koty mają gęstą sierść, wiele z nich kocha ciepło i zimą woli miejsce przed kominkiem. Nie dotyczy to jednak wszystkich osobników! Koty często przebywające na zewnątrz przyzwyczajone są do niskich temperatur i wychodzą na dwór, nawet gdy pada śnieg lub panuje mróz. Aby Twój kot nie musiał rezygnować ze swoich przygód na świeżym powietrzu, powinieneś podjąć kilka środków ostrożności przed nadejściem zimy.


Czy kotom jest zimno na mrozie?

Niezależnie od tego, jak gęsta jest sierść kota — zimą może ona również zamarzać. Kot, który przez cały rok spędza dużo czasu na zewnątrz, instynktownie przygotowuje się do zimy i odpowiednio wcześnie zmienia sierść. W zależności od wieku i stanu zdrowia żywotny i energiczny kot może przez pewien czas wytrzymać temperatury do minus 20 stopni. Dotyczy to jednak tylko sytuacji, gdy jego sierść jest sucha, ca zimą to nie zawsze możliwe. Hipotermia u kota (bardzo poważne wychłodzenie organizmu) może doprowadzić nawet do śmierci.

To, czy kotu jest zimno, możesz zauważyć po jego postawie:

  • Kociak przycupuje i robi się okrągły.
  • Łapki całkowicie znikają pod jego ciałem.
  • Jego futro jest napuszone
  • Zmrużone oczy stają się tylko dwoma szparkami

Jeśli zaobserwujesz takie zachowanie, to kotu jest zdecydowanie za zimno. Zamknięcie oczu i skulenie się sprawiają, że zwierzę jest mniej podatne na zimno.
Wskazówka! Zimą ważne są regularne kontrole łap, szczególnie u kotów przebywających na zewnątrz. Zarówno zimne grunty, jak i suche powietrze oraz sól na drogach mogą powodować urazy. Dlatego powinieneś regularnie sprawdzać stan łap Twojego futrzaka i w razie potrzeby stosować odpowiedni balsam lub natłuszczającą maść.



Rudy kot spacerujący po śniegu.
Koty wychodzące na zewnątrz także zimą lubią włóczyć się po okolicy.

Zimoodporny domek lub klapka dla kota 

Jeśli chcesz umożliwić kotu przebywanie zimą na dworze, powinieneś zapewnić mu drogę powrotu do ciepłego mieszkania. W większości przypadków koty przebywające na zewnątrz nie stronią od śniegu czy zamieci. Lubią spacerować po swoim terytorium, a ich wycieczki po okolicy zapobiegają też zimowej nudzie. Jednak gdy Twój kociak znajdzie się na zewnątrz, nie możesz dokładnie przewidzieć, kiedy wróci.

Dlatego powinieneś zainstalować:

  • klapkę dla kota - w ten sposób Twój kot przebywający na zewnątrz może sam zdecydować, kiedy ma dość śniegu i mrozu.
  • zewnętrzny domek - jako ciepłe i suche schronienie dla Twojego kotka. Tutaj kot jest chroniony przed wiatrem i niepogodą w zimie, może sobie odpocząć i odespać wrażenia z zimowych eskapad.

Dobrze ocieplony domek dla kota powinieneś wyposażyć w przytulne i termoizolacyjne poduszki. Ale w nocy powinieneś pozostawić kota w mieszkaniu.
Pamiętaj! Przy mroźnych temperaturach lub wtedy, gdy kot bardzo zmoknie, jego organizm jest narażony na znaczne oziębienie. Rozpoznanie niebezpiecznej hipotermii u kota we wczesnym stadium może uratować mu życie. Obserwuj uważnie swojego pupila, szczególnie po jego dłuższych spacerach na zewnątrz.

Załatwianie kocich potrzeb na zewnątrz

Zarówno koty domowe, jak i te wychodzące na zewnątrz zagrzebują swoje odchody. Przy niskich temperaturach kotkowi trudno będzie załatwić się i zakopać swoje odchody na zewnątrz. Jeśli Twój kot na ogół nie załatwia się w kuwecie umieszczonej w domu lub nie może się do niej dostać z powodu braku klapki dla kotów, to kuweta umieszczona na zewnątrz jest bardzo dobrym rozwiązaniem. Dzięki temu kot może bez problemu załatwiać swoje potrzeby mimo gruntowych przymrozków.

Uwaga na hipotermię: kocięta, chore i starsze koty powinny zostać w domu

Zimowe dni i noce w naszych szerokościach geograficznych bywają czasem bardzo mroźne i burzliwe. Dla kotów, które nie wykształciły jeszcze odpowiednio gęstej sierści niskie temperatury szybko mogą stać się zagrożeniem dla życia. Dlatego dla bezpieczeństwa młode kocięta powinny zimą zostać w domu. W wieku 3 do 4 miesięcy kotki mają jeszcze swój puch niemowlęcy, który jest milutki i miękki, ale nie chroni ich przed zimnem i wilgocią. To samo dotyczy kotów chorych lub starych, których futro albo nie jest już wystarczająco izolujące, albo ich układ odpornościowy tak osłabiony, że wypad na śnieg mógłby poważnie nadwyrężyć ich organizm.
Uwaga! Jeśli kociak desperacko usiłuje wyjść na dwór, a Ty nie chcesz pozbawić go wrażeń związanych z pierwszym śniegiem, możesz go wypuścić— ale tylko pod nadzorem! Zwróć baczną uwagę na zachowanie kociaka i najpóźniej po 15 minutach zabierz go do ciepłego pomieszczenia.



Szary kot siedzący w śniegu.
Ponieważ futro kociaka nie chroni jeszcze wystarczająco przed zimnem i wilgocią, zimą powinien on pozostać w domu.

Czy zimą koty jedzą mniej czy więcej?

To, ile karmy dla kotów potrzebuje Twój futrzak w zimie, zależy od jego stopnia aktywności na świeżym powietrzu. Koty, które mieszkają na zewnątrz przez cały czas, muszą przystosować się do zimowych temperatur znacznie intensywniej niż koty domowe, które wychodzą na zewnątrz przez klapkę raz lub dwa razy dziennie. Te różnice są zauważalne również w ich diecie.

Koty żyjące na zewnątrz mają znacznie większe zapotrzebowanie na kalorie, ponieważ:

  1. często pokonują znacznie większe odległości i
  2. potrzebują znacznie więcej energii do utrzymania temperatury ciała. 
 
W związku z tym koty przebywające na zewnątrz potrzebują albo bardziej bogatej w energię karmy, albo większych ilości pożywienia. Upewnij się, że zapewniasz kociakowi wysokiej jakości pożywienie. Wszak Twój mruczek potrzebuje dużo energii, by zrobić zapasy tłuszczu chroniące go przed zimowym chłodem.

Kot spacerujący po śniegu.
Wiele kotów staje się zimą bardziej przytulnych i spokojnych. Regularnie sprawdzaj kocią wagę, aby w razie potrzeby dostosować ilość pokarmu.

Natomiast koty przebywające w mieszkaniu nie potrzebują w zimie więcej jedzenia niż w lecie, ale z pewnością przyda im się więcej ruchu. Zimą możesz zapewnić kotu zajęcie, animując go częściej do pieszczot albo zaskakując go nową zabawką.
Nie zapomnij o tym, aby kot przebywający na zewnątrz miał zawsze dostęp do wody pitnej bez lodu. Unikaj przede wszystkim metalowych misek, ponieważ szybko marzną. Najlepiej sięgnąć po miski ceramiczne. Ponadto pokarm w głębokich miskach zamarza wolniej niż pokarm w płytkich naczyniach. 
Warto wiedzieć Regularna kontrola wagi jest ważna w okresie zimowym. W zimie koty domowe są często bardziej ospałe niż te na zewnątrz: chcą więcej spać i mniej się bawić. Mimo to wiele z nich ma jednocześnie większy apetyt. Aby mieć pewność, że kot nie nabierze zimowego tłuszczu lub też za bardzo nie schudnie, powinieneś regularnie kontrolować jego wagę. Niewielkie wahania wagi są w zimie w porządku, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej jest zwykle spalany w miesiącach wiosennych ze względu na zwiększoną aktywność. Ale poważna nadwaga jest szkodliwa dla zdrowia.

Czy zimą koty śpią więcej?

Wielu właścicieli kotów zauważa, że zimą ich futrzaki śpią więcej niż zwykle. Przyczyną tego jest kocia natura: w okresie zimowym zwierzęta te samodzielne zwalniania ja tempo. Z powodu zimna koty (głównie te przebywające na zewnątrz) zużywają znacznie więcej energii, co starają się zrekompensować mniejszą ilością ruchu. Jeśli chodzi o domatory, to obfita ilość pożywienia oraz mało światła dziennego sprawiają, że koty są zmęczone. Dlatego w trybie spoczynku oszczędzają energię, aby dostosować temperaturę ciała do zimna. Podczas cieplejszych por roku koty śpią zazwyczaj od 12 do 16 godzin na dobę. W zimie kot może spać nawet do 20 godzin. Ale kot-domator nie musi gonić myszy czy walczyć z temperaturami poniżej zera, dlatego co jakiś czas powinieneś motywować go do zabawy i ruchu. Regularne ćwiczenia są ważne, aby zapobiec nadmiernemu przytyciu kota.

Przytulne miejsca do spania dla kotów domowych

Aby kot mógł spędzić przytulne godziny również w okresie zimowym, powinieneś zapewnić mu ciepłe i przytulne miejsce do odpoczynku. Wiele kotów lubi leżeć w pobliżu źródeł ciepła, takich jak kaloryfery czy kominki. Urozmaicenie stanowi miejsce do leżenia "z widokiem" (np. przytulne łóżeczko na parapecie lub podgrzewana kanapa dla kotów). W ten sposób Twój kot może obserwować, co dzieje się na dworze. Zaoferuj kotu zarówno ciepłe, jak i chłodniejsze miejsca do spania. O tym, że kotu jest przytulnie i ciepło, możesz się przekonać obserwując, jak się oblizuje i rozprostowuje kończyny. Aby kot zimą nie przespał życia, regularnie wietrz pokój i proponuj mu zabawę. To obudzi ducha i przepędzi zimowe lenistwo.


Kot wylegujący się na parapecie.
Większość kotów lubi leżeć w cieple i patrzeć na padający śnieg.

Zmiana sierści: pielęgnacja kota w zimie

U kotów przebywających w pomieszczeniach zmiana sierści zimą jest raczej stopniowa, natomiast u kotów przebywających na zewnątrz jest dość gwałtowna i intensywna. Możesz pomóc kotu w zmianie sierści, regularnie ją szczotkując. Dzięki temu kot nie będzie połykał zbyt wielu włosów, które potem mogą zalegać w żołądku w postaci kul włosowych. Zabiegi pielęgnacyjne pozwolą Wam również spędzić wspólnie trochę czasu. Większość kotów lubi ten rodzaj czułości, bo szczotkowanie nie tylko uwalnia je od sierści, ale także sprzyja ukrwieniu skóry i mięśni.

Kocia nuda: jak zapewnić kotu zimą zajęcie w domu?

Jeśli w zimie zaadoptujesz kota zwykle przebywającego na świeżym powietrzu, tkwienie w mieszkaniu szybko może stać się dla niego nudne. Wszak kociak nawykł do znacznie większej ilości atrakcji podczas swoich wypadów po okolicy. Dlatego powinieneś umeblować swój dom w sposób odpowiedni dla kotów.

To znaczy:

  • Zapewnij duży drapak dla pupila.
  • Oferuj kotu wystarczająco dużo możliwości wspinania się.
  • Wyznacz dla niego kilka ciepłych i chłodnych legowisk.
  • Wyściel legowiska (najlepiej na podwyższeniu) i parapety, aby kot mógł z wysoka wszystko obserwować i patrzeć, co dzieje się na zewnątrz.
  • Zaoferuj kociakowi również kryjówki (kartony, pudełka lub tunele).



Podsumowanie

Dla wielu kotów przebywających na zewnątrz zima nie stanowi problemu, jeśli ich właściciele zawczasu podjęli odpowiednie środki ostrożności. Klapka dla kota lub ciepły domek na zewnątrz pozwali Twojemu kotu na szybkie wycofanie się do ciepłego miejsca nawet przy niskich temperaturach. Zawsze powinieneś obserwować zachowanie Twojego kota i zadbac o jego potrzeby w zakresie jedzenia i snu. Zimowa pora roku daje Ci również możliwość zbliżenia się do Twojego kotka: zaplanuj wystarczająco dużo czasu na zabawy, przytulanie i pielęgnację. Twój kociak bardzo doceni czas spędzony z Tobą, a jego mruczenie podziała na Ciebie uspokajająco. Niezależnie od tego, czy kot spędza większość zimy w domu, czy na zewnątrz — jeśli poświęcisz swojemu ulubieńcowi dużo uwagi, szybko zorientujesz się, czego zwierzę potrzebuje.

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!