Czy kiedykolwiek zaglądałeś Twojemu kociakowi do gęby? Jeśli nie, to od czasu do czasu powinieneś to zrobić. Jeśli jest to niemożliwe, spróbuj zrobić to podczas ziewania. Koty mają problemy ze stanem zapalnym w jamie ustnej lub przewlekłym bólem zębów znacznie częściej niż mogłoby się wydawać. Pamiętaj, zawsze trzymaj się jednej prostej zasady, lepiej zapobiegać niż leczyć.


Jak rozpoznać pierwsze oznaki problemów z zębami?

Kociaki są mistrzami w ukrywaniu bólu. Dlatego też objawy jakiegokolwiek bólu często zauważane są dopiero w bardzo późnym stadium choroby. Wtedy pomóc może tylko lekarz weterynarii.

Najczęstsze oznaki problemów w jamie ustnej kota:

  • Wyraźny zapach z pyszczka
  • Przebarwienia zębów
  • Zaczerwienione dziąsła
  • Żucie tylko po jednej stronie gęby lub pochylanie głowy podczas jedzenia
  • Częste ślinienie się
  • Odchodzenie od miski lub krótkie wołanie/wycie podczas jedzenia
  • Utrata apetytu

Rudy kot szczerzący kły
Podczas syczenia kot skutecznie eksponuje swoje kły.

Regularna pielęgnacja zębów pomaga kotu w walce z kamieniem nazębnym i zapaleniem dziąseł.

Nauczenie dorosłego kota mycia zębów jest wielkim wysiłkiem i często nie przynosi żadnego efektu. Kociak nie robi tego w ten sam sposób jak my, myjąc nasze zęby rano w łazience. Pomocne mogą być, specjalne "szkolenia medyczne", organizowane w niektórych ogrodach zoologicznych. Zwierzęta przygotowywane są w ramach zabawy, już od najmłodszych lat, do badania zębów przez lekarza weterynarii. Dzięki temu lekarzowi znacznie łatwiej jest je zbadać w nagłych przypadkach. Zdecydowanie przyzwyczajenie mruczka w młodym wieku ułatwia regularną pielęgnację kocich zębów.

Pamiętaj! Higiena zębów Twojego pupila jest niezwykle ważna, dlatego powinieneś je regularnie czyścić. Niestety, usuwanie osadów nazębnych przez lekarza weterynarii wymaga zastosowania narkozy, dlatego warto systematycznie dbać o zęby kota i od najmłodszych lat przyzwyczaić go do regularnego zaglądania do pyszczka.

Najlepiej rozpocznij regularne szkolenie, gdy kociak jest jeszcze małym kocięciem. Poćwicz z kotkiem, żeby pozwalał Ci zaglądać do gęby. Delikatnie dotknij dziąseł i zębów zwilżonym palcem. W drugim etapie możesz też owinąć palec kawałkiem gazy. Jeśli obawiasz się, że Twój kotek może mocno gryźć, użyj specjalnej nakładki na palec, którą możesz kupić w sklepie zoologicznym. Tę opaskę możesz używać do delikatnego usuwania kamienia nazębnego i masażu dziąseł, dzięki specjalnej jej powierzchni.

Czy istnieje szczoteczka do zębów dla kota?

Tak, szczoteczka do zębów dla kota istnieje. Posiada ona specjalną główkę z miękkim włosiem. Jeśli kot ją toleruje, możesz nią czyścić zęby raz lub dwa razy w tygodniu. Pamiętaj jednak, żebyś nie stosował pasty do zębów dla ludzi – nie jest ona przeznaczona dla kotów, one wręcz jej nie lubią i nie tolerują. W zamian użyj specjalnej pasty do zębów dla zwierząt, którą otrzymasz w każdym sklepie zoologicznym.


Rozpoznawanie i leczenie kamienia nazębnego

Niestety, tak jak u nas ludzi, również u Twojego futrzaka może powstać kamień nazębny. Możesz go rozpoznać po brązowo-żółtych osadach na zębach, głównie trzonowych. Prawie każdy dorosły kot w ciągu swojego życia ma problem z kamieniem nazębnym. Jest on szkodliwy i powinieneś podjeść do sprawy poważnie. Czy czujesz intensywny zapach wydobywający się z pyska Twojego kota, nawet jeśli nie jadł? Jest to wyraźny objaw złogów jedzenia. Jeśli nie zostaną one usunięte, może to prowadzić do krwawienia dziąseł lub poluźnienia zębów, a nawet do ich utraty. Bakterie mogą osadzać się w kieszonkach, które tworzą się w dziąsłach, obciążając przez to układ odpornościowy i narządy, zwłaszcza serce i nerki. Dobra profilaktyka kamienia nazębnego jest więc zawsze także profilaktyką zdrowotną dla Twojego pupila.

Lekarz weterynarii zdecyduje i doradzi Ci jak należy leczyć kamień nazębny. Czasami płytkę nazębną można usunąć za pomocą kilku prostych czynności. Jeśli jednak kamień jest widoczny na dużej powierzchni, zęby kotka zostaną przez weterynarza dokładnie oczyszczone i wypolerowane za pomocą ultradźwięków podczas znieczulenia. Podczas takiego zabiegu lekarz weterynarii ma również szansę dokładnie przyjrzeć się zębom kociaka i ocenić stan zdrowia wszystkich zębów. Niektóre z nich mogą być tak zniszczone, że muszą zostać usunięte.

Wskazówka! Czy wiesz, że Twój kot ma w sumie 30 zębów w pysku? Górne i dolne siekacze są dość drobne. Kot używa ich do odrywania kawałków mięsa, stąd bierze się ich nazwa. Szczególną uwagę zwracają kocie kły, które są spiczaste i bardzo okazałe. Służą one do chwytania i zabijania zdobyczy. Za ich pomocą kot, wgryza się w kręgosłup szyjny i zabija ofiarę. Kocie kły są bez wątpienia skuteczną bronią.

Zapalenie dziąseł u Twojego kota

Zapalenie dziąseł ujawnia się na dwa sposoby. Albo stan zapalny jest wynikiem kamienia nazębnego, albo wywołany jest chorobą immunologiczną lub infekcją wirusową. Wiele kotów z chorobami autoimmunologicznymi, takimi jak FIV, również cierpi na zapalenie dziąseł. Można to zauważyć poprzez zaczerwienione miejsca w pysku lub na krawędziach zębów.

Warto o tym wiedzieć! Poprzez

Typowe objawy zapalenia dziąseł u kotów:

  • Intensywny, nieświeży oddech
  • Zwiększone ślinienie się
  • Żółty lub brązowawy osad na zębach kota
  • Luźne zęby lub ich utrata
  • Krwawienie z dziąseł
  • Uderzający, czerwony kolor dziąseł
  • Krew w ślinie
  • Trudności w połykaniu
  • Żucie po jednej stronie pyszczka
  • Odmowa jedzenia
  • Utrata wagi

Pielęgnacja zębów u kota może zapobiec bolesnemu zapaleniu dziąseł u Twojego tygrysa. Więcej na temat zapalenia dziąseł znajdziesz tutaj.

Terapia przeciw zapaleniu dziąseł

W zależności od przyczyny pomóc mogą antybiotyki lub leki przeciwwirusowe albo płukanka. Środki przeciwbólowe, które zazwyczaj mają również działanie przeciwzapalne, przynoszą ulgę i mogą spowodować, że kot znów będzie lepiej jadł i czuł się bardziej komfortowo.

Która karma dla kotów pomaga skutecznie w walce z kamieniem nazębnym?

Czy karma sucha lub przysmaki dentystyczne pomagają w pielęgnacji zębów kota? Na to pytanie można odpowiedzieć tylko jednoznacznym "nie". Zasadniczo karma wysokiej jakości, czyli bogata w białko, bez cukru jest z pewnością zdrowsza, także dla kocich zębów. Samo stwierdzenie, że sucha karma może ogólnie pomóc w zapobieganiu kamieniowi nazębnemu, jest niekoniecznie prawdziwe. Bo suchą karmę jedzą zarówno koty zupełnie bezzębne, jak i te z silnymi bólami zębów. Otóż: zwierzęta mogą ją "siorbać" i połykać bez większego żucia. Jednak w przeciwieństwie do mokrej karmy, sucha karma, nie ma kontaktu z zapalonymi dziąsłami i bolącymi zębami.

Możesz pielęgnować zęby i zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego, podając kotu specjalne przysmaki dentystyczne, które to koci pacjent dłużej żuje. Ponadto gryzienie twardych przekąsek jest naturalnym sposobem na ścieranie kamienia z zębów. Dodatkowo stałym elementem diety mruczka powinny być specjalne suplementy diety, które mają ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego. Jako właściciel kota, powinieneś regularnie sprawdzać, czy to działa, bo prawdopodobnie istnieje po prostu genetyczna skłonność do kamienia nazębnego. 

Kot dotyka językiem swojego pyszczka
Zwiększone ślinienie lub zauważalne ruchy języka mogą wskazywać na ból zęba.

Choroba zębów u kotów: FORL

Choroba FORL jest nową chorobą, która została dopiero w ostatnich latach rozpoznana i właściwie potraktowana. Skrót FORL to skomplikowany termin techniczny i są to "odontoklastyczne, resorpcyjne nadżerki u kotów". Oznacza to niezwykle bolesne zniszczenie struktury zęba. Odpowiedzialne są za to odontoklasty, czyli komórki własne organizmu. Statystyki są różne, ale przerażające jest to, że prawdopodobnie co trzeci kot, jeśli nawet nie co drugi, jest dotknięty tą chorobą. I nie jest to problem, który pojawia się tylko w zaawansowanym wieku — młode lub dorosłe zwierzęta od piątego roku życia również masowo zapadają na tę chorobę.

Przyczyny FORL mogą być różne i prawdopodobnie najważniejszą rolę odgrywają między innymi procesy zapalne. Problem w tym, że FORL jest trudny do rozpoznania przez właściciela kota. W przeciwieństwie do kamienia nazębnego nie widać żadnych przebarwień. Zęby kota mogą wyglądać całkiem do zaakceptowania z zewnątrz, ale jednocześnie być wysoce dotknięte przez chorobę FORL. Pewność może dać tylko specjalistyczne zdjęcie rentgenowskie zębów mruczka. Tutaj weterynarz może zobaczyć, jaki to typ i jakie stadium choroby FORL.

Jak rozmoznać oznaki FORL?

  1. Kot nagle syczy na miskę z jedzeniem
  2. Kot płacze lub szarpie się podczas jedzenia
  3. Kociak wykonuje dziwne ruchy językiem
  4. Kot przechyla głowę i próbuje żuć tylko z jednej strony pyszczka

Pomocy, wszystkie zęby do usunięcia 

Taka diagnoza brzmi źle i z pewnością nie jest to miłe dla mruczka, gdy trzeba usunąć wszystkie kocie zęby. Lekarz weterynarii decyduje się na ten drastyczny krok tylko wtedy, gdy dotkniętych jest kilka lub prawie wszystkie zęby. Jednak jednorazowy zabieg uchroni Twojego pupila przed koniecznością kilkukrotnego poddawania go narkozie. Po kilku dniach zwykle wszystko się goi. Koty mogą jeść wszystko bez zębów — suchą karmę oraz po zagojeniu się dziąseł, mokrą karmę, a nawet mięso, jeśli jest pokrojone na małe kawałki.


Podsumowanie

Koty domowe często cierpią na problemy stomatologiczne, które zazwyczaj przez długi czas pozostają niewykryte. Dobra opieka stomatologiczna i regularne badania kontrolne pomagają zapobiegać większym uszkodzeniom i bólowi. Warto przyzwyczajać młode koty do zaglądania im do pyszczka. Mając na uwadze zdrowie Twojego kociaka, postaraj się reagować już przy pierwszych oznakach bólu Twojego mruczka. Zapewni mu to długie i zdrowe życie w komforcie.