Każdemu z nas zdarza się wyjeżdżać na dłużej z domu: odwiedzamy rodzinę, wyjeżdżamy na wakacje czy ferie zimowe, wyjeżdżamy służbowo, spontanicznie udajemy się na wypoczynek za miasto- przykłady można mnożyć. Zazwyczaj nie ma z tym żadnych dylematów, zamykamy dom i w drogę! Co najwyżej zostawiamy klucze dobrym znajomym, sąsiadom czy rodzinie aby podlewali kwiatki.


Sprawy mają się zupełnie inaczej jeżeli mamy na "wychowaniu" kota. Nie wszyscy jesteśmy świadomi jak zapewnić kociakom należytą opiekę, niekiedy boimy się w jakim stanie zastaniemy mieszkanie po naszym powrocie. W niniejszym artykule zaprezentuję, jak należycie przygotować siebie i kota na nasz wyjazd jakiego rodzaju opiekę mu zorganizować na ile można zostawić kota samego w domu? Jak pokaże ten artykuł - ile kot może być w domu sam- zależy tak naprawdę od nas i kota. Dowiecie się też, jak czuje się kot pod naszą nieobecność.

Zwierzak w domu = problem

Niestety w większości przypadków ludzie biorąc na wychowanie zwierzaka - w tym kota, nie myślą przyszłościowo i odpowiedzialnie. Jak pokazują dane statystyczne, najwięcej zakupów dokonywanych jest w trakcie i po świętach, oraz po wakacjach. Dlaczego? Kupujemy je na święta, aby komuś zrobić prezent (np. naszym dzieciom). Zwierzeta powinny być kupowane po wakacjach, aby nie stanowiły dodatkowego problemu. Najpierw spokojnie wyjeżdżamy, a dopiero po powrocie kupujemy zwierzątko. Niestety często zapominamy, że w przyszłości będziemy musieli zaplanować podróże z wyprzedzeniem i zapewnić pupilowi odpowiednią opiekę. Najczęściej boimy się, że kot sam w mieszkaniu uczyni z niego pobojowisko. Jest to smutne, lecz prawdziwe i zarazem najbardziej mylne rozumowanie. Ten kto traktuje zwierzę jako problem, nigdy nie powinien go posiadać.

Kot sam w domu

Kiedy chcemy wyjechać bez kota, powinniśmy zapewnić mu jak najlepszą opiekę. Niestety zazwyczaj popełniamy przy tym szereg błędów.

Najczęściej sądzimy, że ktoś przychodzący do domu np. sąsiad dający kotu karmę, wodę i czyszczący kuwetę załatwi sprawę. Czy jest to dobre rozwiązanie? Wczujmy się w rolę kota, który nie rozumie, że wyjeżdżamy i dlaczego to robimy. Chociaż nie dzieje mu się żadna krzywda, kociak nie wie na ile wyjechaliśmy, kiedy wrócimy oraz czy ktoś go odwiedzi. Bardzo często też, nie zwracamy szczególnej uwagi na to kto do kota przychodzi, a to poważny błąd. Zapominamy też o tym, ile czasu dana osoba poświęcać będzie pupilowi oraz jak często będzie go odwiedzać. Odwiedziny osoby trzeciej, jedenorazowo na kilka minut co 2-3 dni na pewno negatywnie odbiją się na psychice kota. Kot, by zachować "zdrowie psychiczne" i nie popaść np. w depresję musi mieć regularnie dostarczane bodźce zewnętrze, przez człowieka, bądź inne zwierzę. Po takich wyjazdach, kotek sam w domu często popada w skrajne stany emocjonalne staje się zrezygnowany lub agresywny. My mamy wtedy pretensje do zwierzęcia, tymczasem sami jesteśmy winni. Należy też pamiętać, że z rożnych względów mały kot sam w domu zostać nie powinien. Nie jest do końca przez nas  pewnych rzeczy nauczony, a zostawienie go samego bardzo negatywnie wpłynęłoby na jego psychikę i rozwój.

 

Kot na wyjeździe pod opieką bliskich

Nie chcąc angażować nikogo w spontaniczne odwiedzanie naszego kota, chcąc zapewnić mu stałą opiekę wpadamy na "genialny" pomysł i zawozimy kota do naszej rodziny lub znajomych. Niestety tylko mała część kocich osobników nie ma problemu z odwiedzaniem cudzych mieszkań i domów oraz przebywaniem w nich, część zwierząt jest nawet do tego przyzwyczajona. Jeżeli kot nie zwykł przybywać w innych miejscach niż nasz dom, nie możemy się dziwić temu, że wyjazd do innego miejsca i pozostawienie go w nim jest dla niego ciężkim przeżyciem.

Koty są z natury zwierzętami terytorialnymi. Z tej konkretnej cechy wynika najczęściej szereg problemów związanych z tymczasową zmianą miejsca przebywania. W zdecydowanej większości przypadków w nowym otoczeniu koty reagują panicznie: boją się, uciekają, miauczą- są jednym słowem przerażone. Jak rozpoznać czy nowe otoczenie nie sprawia kotu problemów? Odpowiedź jest prosta. Jeśli po przybyciu do np. koleżanki wasz kot zaczyna zachowywać się dziwnie: chowa się po zakamarkach, skacze na niedostępne miejsca, jest zdezorientowany (nie wie co się dzieje), miauczy - to pierwsze symptomy, że kot czuje się niekomfortowo.

Kot w podróży

To kolejna z opcji jaką mamy do wyboru. Nie jest ona zła, lecz ma swoje wady. Po pierwsze jeśli udajemy się w daleką podróż np. samolotem, zwierzęta transportowane są osobno często w niekorzystnych warunkach. Często decydujemy się na wyjazd z kotem, ponieważ jesteśmy przekonani, że z nami będzie czuł się lepiej.  Otóż: i tak, i nie. Jest to dobry wybór pod warunkiem gdy nie podróżujemy samolotem, tylko np. własnym autem.  Kot podróżuje wtedy z nami, a my przyzwyczaimy kociaka do podróży, a co najważniejsze - nie zostawiamy go samego sobie na wyjeździe.

 

"Hotele" dla zwierząt

W dzisiejszych czasach wszystko jest możliwe. Osoby ceniące nie tylko luksus i komfort osobisty, ale swoich pupili, na czas wyjazdu mogą przekazać kociaka do naprawdę ekskluzywnych hoteli dla zwierząt. Oczywiście jedne są mniej komfortowe, drugie bardziej, co znajduje odbicie w cenie za dobę, która często jest wygórowana.

W takich placówkach nasi podopieczni niejednokrotnie zapewnione mają własne pokoiki, małe łóżeczka, wybiegi z licznymi atrakcjami (np. stawek, dekoracje, zabawki). Taki hotelowy gość będzie regularnie otrzymywał wysokiej jakości posiłek- będzie miał zapewnioną obecność opiekuna oraz jeśli lubi towarzystwo innych kociaków, to i będzie mógł odwiedzać innych hotelowych gości. Minusem tego rodzaju rozwiązania jest obecność innych zwierząt (niekoniecznie kotów) np. psów, które mogą stanowić dodatkowy stres dla kota.

Jak zorganizować kotu opiekę

Na wstępie należy zaznaczyć, że kot kotu nie równy. Podobnie do ludzi, zwierzęta różnią się charakterem i temperamentem. Dlatego też, nie ma jednoznacznej i uniwersalnej odpowiedzi czy i na jak długo można zostawić kota samego w domu. Nie należy oczywiście rezygnować ze swojego życia i swoich potrzeb w imię samodzielnej opieki nad kotem. Oto kilka porad, jak wyjechać z domu, bez pupila.

Kot pod opieką kota

Podobnie jak ludzie, zwierzęta same rozumieją się najlepiej i świetnie się ze sobą "dogadują". Warto posiadać drugiego kota, ponieważ  kot w towarzystwie drugiego kociego przyjaciela będzie miał się z kim bawić i z kim "spędzać czas" i na pewno nie będzie się nudził. Tutaj trzeba też zauważyć, że tak jak i my koty mogą być dla siebie najlepszymi przyjaciółmi, ale też mogą się nienawidzić i zwalczać przy każdej jednej okazji.

Decydując się na posiadanie kota, najlepiej od razu zdecydować się na posiadanie dwóch, a najlepiej rodzeństwa. Wspólne dorastanie i więzy krwi zapobiegną w znacznym stopniu ewentualnym konfliktom pomiędzy zwierzakami.

Jeżeli jednak posiadamy jednego kota i chcielibyśmy mu zapewnić towarzystwo, należy z rozsądkiem i uwagą wybrać dla niego przyjaciela. Wybierając drugiego kota warto wcześniej rozeznać się w jego charakterze i dobrać go do posiadanego już pupila. Drugą ważną rzeczą jest umiejętne wprowadzenie go na terytorium pierwszego kota. 
Jeżeli posiadamy w swoim domu dwa koty, które się świetnie rozumieją, wspólnie bawią i lubią, możemy spokojnie wyjechać z domu. Kot zostawiony z drugim kotem nie będzie przeżywał stresu związanego z samotnością, nie będzie się też po prostu nudził.

Przyzwyczajanie

Od początku przebywania kota lub kotów w naszym mieszkaniu, powinniśmy przyzwyczajać go do pewnych sytuacji. Stanowi to połowę sukcesu w przyszłości.

Aby nie mieć problemów z zostawieniem kota pod czyjąś opieką powinniśmy oswajać zwierzaka z innymi osobami. Po pierwsze starajmy się "zapoznawać" naszego pupila z rodziną i znajomymi, aby był przyzwyczajony do obecności innych ludzi. Po drugie zabierajmy kota ze sobą na wyjazdy do rodziny i w inne miejsca, aby przyzwyczajać go do zmian środowiska. Należy też pamiętać, że etapy „wdrażania” kota w nowe sytuacje powinny przebiegać powoli. Nie oswajajmy kociaka z całą rodziną naraz, albo nie zabierajmy go od razu poza dom na długi czas.

Przyzwyczajajmy naszego kociaka do podróży (np. autem), pozwoli to na zabieranie go z nami w różnego rodzaju podróże, kiedy np. będziemy chcieli zabrać go ze sobą lub zawieźć komuś po opiekę.

Ważne jest też, aby nie pozwalać kotu na wszystko. Zapobiegnie to ewentualnym zniszczeniom naszych rzeczy- nie tylko podczas naszej długiej nieobecności, ale tez np. podczas pobytu w pracy.

 

Człowiek- opiekun

Oczywiście zapewnienie naszej pociesze drugiego kociego towarzystwa to nie wszystko. Dodatkowo powinniśmy zorganizować naszemu pupilowi, dodatkowej opieki – kogoś, kto będzie go karmił, opróżniał kuwetę i uzupełniał miskę z wodą. Ważne jest też, aby pod naszą nieobecność mieszkanie było regularnie wietrzone, aby zapewnić kotu należytą ilość świeżego powietrza.

Wybór opiekuna nie powinien być zupełnie przypadkowy. Po pierwsze powinna być to osoba godna naszego zaufania, a przede wszystkim odpowiedzialna - która np. nie zapomni kota odwiedzić. Po drugie powinna być to osoba, która cieszy się sympatią naszego zwierzaka. Już sama nasza nieobecność jest dla niego wystarczająco stresująca. Do opieki nad nim wybierzmy więc kogoś, kogo lubi, do którego chętnie przychodzi gdy nas odwiedza, przy kim czuje się swobodnie. Regularna obecność takiej osoby, np. kilka razy w ciągu dnia uspokoi kota, da mu poczucie bezpieczeństwa i opieki.

Niewłaściwa opieka - niepożądane skutki

Największym czynnikiem zagrażającym kotu w sytuacji, kiedy wyjeżdżamy jest wspominany już stres. Jeśli nieodpowiednio kota przygotujemy, nie przyzwyczaimy do pewnych rzeczy, zapewnimy mu sporą dawkę niepotrzebnego stresu, a koty to niestety zwierzątka bardzo na niego wrażliwe.

Narażone na działanie stresu koty mogą zacząć brudzić poza kuwetę, drapać i niszczyć meble oraz inne nasze rzeczy. Niektóre osobniki mogą stać się bardziej hałaśliwe a inne bardziej milczące. U kotów szczególnie wrażliwych na działanie stresu może dojść nawet do przypadków samookaleczania się. Zmianie może ulec także nastawienia mruczka do człowieka - opiekuna, domowników, itd.: Kotek może stać się leniwy, lękliwy, może zacząć unikać właściciela. Może stać się również wprost przeciwnie - kot może zrobić się agresywny i atakować, dotkliwie drapać lub gryźć.

Co więcej, mogą wystąpić problemy na tle chorobowym. Koty cierpiące na choroby, mogą cierpieć z powodu natężonych objawów. U mruczków zestresowanych dochodzi też do wypadania sierści oraz problemów skórnych.

Które rozwiązanie wybrać?

Tak naprawdę, każde rozwiązanie jest dobre, o ile odpowiednio kota na nie przygotujemy (patrz: przyzwyczajanie). To my jako właściciele kota, osoby, które najbardziej go kochają i znają powinniśmy na podstawie oceny jego charakteru i zachowania wybrać najlepszą dla niego opcję. W szczególności polecane jest  posiadanie dwóch kotów oraz naprawdę godnej zaufania i odpowiedzialnej osoby, która będzie się nimi opiekowała. Wtedy koty mają poczucie bezpieczeństwa, nie stresują się, gdyż znajdują się na swoim, dobrze znanym terytorium. Drugi kot w domu to podwójna radość i pociecha dla właściciela, ale też gwarancja lepszego rozwoju dla zwierząt. Zupełnie niezalecane jest zostawianie małych kociaków samych w domu. Zostawione pod właściwą opieką zwierzaki same nie stanowią żadnego problemu.Ważnym pytaniem jest, jak długo kot może być sam w domu? Otóż odpowiedź nie jest jednoznaczna. Jak pokazuje cały artykuł odpowiedź zależy od naszego kota, naszej pracy włożonej w przyzwyczajenie go do niektórych sytuacji.