Niewydolność nerek, to schorzenie które jest trudne do zdiagnozowania. Sama choroba rozwija się wolno i w początkowej fazie nie daje poważnych objawów. Bardzo często wiąże się z zaawansowanym wiekiem kota i pogarszającą się zdolnością nerek do filtracji. Kłębuszki nerkowe mogą ulec uszkodzeniu i zacząć obumierać. Te, które pozostają nie dają sobie rady z usuwaniem toksycznych substancji z krwi, co może doprowadzić do zatrucia organizmu.


Przewlekła niewydolność nerek (PNN) – z jaką chorobą mamy do czynienia?

Przewlekła niewydolność nerek (PNN), znana jest także pod nazwą mocznicy. Jest to choroba dosyć powszechna u kotów – przyczyną tego jest ich duża wrażliwość na różne zatrucia i infekcje oraz podatność na komplikacje z układem moczowym.

Ile żyje kot z przewlekłą niewydolnością nerek? PNN jest chorobą nieuleczalną, prowadzącą do śmierci zwierzęcia. Jeszcze niedawno, nawet szybkie rozpoznanie choroby nie zapewniało kotu dużych szans na przeżycie. W chwili obecnej poziom wiedzy i możliwości w medycynie weterynaryjnej rozwinęły się na tyle, by móc wydłużyć życie chorego kota o ok. 36 miesięcy.


PNN jest dysfunkcją nerek, która powoduje, że przestają one spełniać swoje zadania. Do zadań nerek należy oczyszczanie krwi ze szkodliwych produktów przemiany materii, regulowanie gospodarki wodnej oraz elektrolitowej organizmu, wytwarzanie hormonów erytropoetyny (odpowiedzialnej za wytwarzanie erytrocytów) i reniny (odpowiedzialnej za prawidłowe ciśnienie krwi) oraz utrzymywanie odpowiedniego pH krwi.

Niewydolność nerek, to choroba postępowa, która przez dłuższy czas może przebiegać bez żadnych objawów. Niestety często zdarza się, że choroba zostaje wykryta, gdy zmiany w organizmie są już znaczne. Przyczyną takiego stanu jest fakt, iż nerki mają duże zdolności przystosowawcze, pomimo uszkodzeń mogą długo normalnie funkcjonować – dopiero gdy uszkodzenia dotkną 75% miąższu nerek, wtedy efekty ich niewydolności stają się widoczne.

Niewydolność nerek u kotów występuje w dwóch postaciach:

 • Ostrej – gdzie przyczyną najczęściej są zatrucia organizmu oraz zmniejszający się przepływ krwi przez nerki. Szczęśliwie przy tej postaci, szybka interwencja weterynarza może przywrócić normalną funkcję nerek. Jednakże, jeżeli pomoc zostanie kotu zbyt późno udzielona, istnieje duże ryzyko, przejścia z postaci ostrej w przewlekłą. Gdy niewydolność nerek przyjmie postać przewlekłą, proces uszkodzenia nerek, jest nieodwracalny. Zwierze w takim przypadku, by dłużej żyć potrzebować będzie specjalnych leków oraz diety.
 • Przewlekłej – której przyczyną są na przykład wrodzone wady nerek, choroby wirusowe, zakażenia układu moczowego, zapalenie nerek, nowotwór nerek, nadczynność tarczycy czy kamica nerkowa.

Diagnostyka w przypadku podejrzenia uszkodzenia nerek

Istotna jest dokładna diagnostyka. Badania krwi przeważnie dają jednoznaczne wyniki jeśli chodzi o niewydolność nerek. By uzyskać dokładniejszy obraz sytuacji, należy wykonać również badania moczu.
Bardzo ważne jest wykonywanie okresowych badań krwi, głównie u kotów starszych. Badania pozwolą wykryć pierwsze nieprawidłowości w funkcjonowaniu nerek – podwyższony mocznik i kreatynina, mogą świadczyć o pojawiających się problemach z układem moczowym.
Poniżej znajduje się spis ważnych parametrów oraz ich właściwy poziom świadczący o dobrym funkcjonowaniu nerek (nie należy się ich jednak sztywno trzymać - niektóre laboratoria pracujące na innym sprzęcie mogą mieć różne normy, nie powinny być to jednak duże różnice - gdy norma jest np. do 50 - to wynik sięgający 58 może budzić już niepokój):

 • Kreatynina - do 1.1 lub 1.7 mg% - różnica wynika z różnych norm w różnych laboratoriach i opracowaniach - najkorzystniej jest zakładać że kot powinien mieć poziom kreatyniny poniżej 1.4 mg%
 • Mocznik - do 50 mg%
 • Erytrocyty - 5,0-10,0 mln/mcl
 • Hemoglobina (Hb) - 8,0-17,0 g/100 ml
 • Hematokryt (Hk) - 25-45 %
 • Trombocyty - 180-400 tys/mcl
 • Leukocyty - 6-12 tys/mcl
 • Białko całkowite - 5,5-7,5 g/100 ml
 • Bilirubina - do 0,2 mg/100 ml
 • Glukoza - 55-120 mg/100 ml

Pierwiastki:

 • Sód (Na) - 140-155 mmol/l=mval/l
 • Potas (K) - 3,5-5,1 mmol/l=mval/l
 • Wapń (Ca) - 4,0-6,0 (8-12) mmol/l (mval/l)
 • Chlorki (Cl) - 95-120 mmol/l=mval/l)
 • Magnez (Mg) - 0,6-1,3 (1,2-2,6) mmol/l (mval/l)
 • Fosfor (P) - 2,0-5,0 mg/100 mlJ

 W przypadku jeżeli badania krwi wykażą, że poziom najważniejszych dwóch wskaźników, czyli kreatyniny i mocznika, jest podwyższony – to wtedy mamy już bardzo duże prawdopodobieństwo zachorowania na niewydolność nerek

Potwierdzeniem takiej diagnozy, jest badanie moczu i występujące w nim białko – zdrowe nerki nie przepuszczają białka.
Bardzo istotnym, uzupełniającym badaniem, jest USG oraz jeżeli jest to możliwe to także RTG. Badania te pozwalają ocenić kondycję nerek oraz innych narządów. Bowiem niewydolne nerki mogą spowodować rozwój chorób innych narządów – stąd też warto sprawdzić także ich stan.

Objawy niewydolności nerek u kotów

Początkowe stadium choroby jest praktycznie niezauważalne. Objawy często występują w momencie, gdy znaczna część nerek jest już uszkodzona (około 75%). Stąd też należy wykonywać okresowe badania krwi, szczególnie u kotów starszych, gdyż niejednokrotnie, tylko takie badanie może pozwolić wykryć pojawiające się nieprawidłowości. Oznaką problemów jest podwyższony poziom mocznika i kreatyniny. Ważne jest także, aby kotom starszym podawać karmę z obniżonym poziomem fosforu, czyli karmę dla seniorów. Pierwsze niepokojące objawy to częste oddawanie moczu i zwiększone pragnienie. Zdrowy kot powinien oddawać około 30-50ml/kg masy ciała moczu w trakcie doby.


Oznaki przewlekłej niewydolności nerek bywają podobne do przypadków stanów ostrych, ale pojawiają się powoli i w pierwszym okresie często bywają przeoczone przez opiekunów. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości należy niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii i wykonać konieczne badania krwi (zwierze powinno nie jeść co najmniej 8h przed badaniem) i moczu.


Kot z przewlekle niewydolnymi nerkami powinien być pod stałą kontrolą weterynarza. Niezbędna jest zmiana sposobu żywienia. Większość kotów otrzymuje gotową karmę zawierającą niższy poziom białka i fosforu.
Bardzo często po stwierdzeniu choroby, podaje się serię kroplówek, w celu przepłukania i nawodnienia mruczka. W przypadku tego schorzenia mogą pojawić się owrzodzenia jamy ustnej, które przyczynią się do braku apetytu.
Niestety niewydolność nerek, jest schorzeniem nieodwracalnym, a koty na nie cierpiące, są śmiertelnie chore. Możemy jedynie starać się spowolnić chorobę i zwiększyć jakość życia naszego pupila. Chore koty muszą pozostawać na specjalnej, głównie niskobiałkowej diecie do końca swojego życia. Karma dla kotów z niewydolnością nerek pozwala ograniczyć ilość azotu, powstającego podczas trawienia białek.

Do objawów, które wskazują o niewydolności nerek u kota, zalicza się:

 • brak apetytu;
 • częste oddawanie moczu;
 • zmniejszenie aktywności fizycznej;
 • pojawiające się często wymioty oraz niczym nieuzasadnione silne osłabienie po wymiotowaniu;
 • zwiększone zapotrzebowanie na płyny;
 • nieprzyjemny zapach z pyszczka (w późniejszej fazie choroby, także futerko może zacząć nieprzyjemnie pachnieć moczem);
 • przebarwienia, matowość sierści;
 • zapalenie, owrzodzenie jamy ustnej;
 • stany zapalne dziąseł;
 • biegunka;
 • zmniejszenie wagi ciała, nadmierne wychudzenie;
 • zaburzenia neurologiczne: drżenie ciała, drgawki, kłopoty z poruszaniem się, zmiany w zachowaniu zwierzęcia;

Objawy możliwe do zweryfikowania jedynie za pomocą specjalistycznych badań:

 • podwyższony poziom mocznika i kreatyniny we krwi;
 • zapalenie żołądka, krwawienie z jego błon śluzowych;
 • anemia (zaburzenia krzepliwości krwi, krwawienia wewnętrzne);
 • zaburzenia hormonalne (nadczynność przytarczyc – spowodowana zwiększoną ilość fosforu we krwi);
 • zaburzenia ciśnienia krwi (nadciśnienie, mogące doprowadzić do utraty wzroku);
 • kwasica krwi (nerki przestają kontrolować pH krwi).

Leczenie w przypadku niewydolności nerek u kota

Kot cierpiący na niewydolność nerek powinien być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Leczenie opiera się na przyjmowaniu odpowiednich leków, stosowaniu właściwej niskobiałkowej oraz niskofosforowej diety, a także zapewnienie kotu ciepła i spokoju. Co niewątpliwie jest bardzo trudne, gdyż sama konieczność codziennych zastrzyków, kroplówek, podawania lekarstw, czy stosowania właściwej diety, jest sama w sobie bardzo stresująca. Jednakże by wydłużyć życie naszego pupila i poprawić jakoś jego życia, warto się starć, by to uzyskać.

Dieta kota z niewydolnością nerek

Kot u którego została stwierdzona niewydolność nerek, musi zostać jak najszybciej poddany leczeniu, ponieważ schorzenie nerek może spowodować silne zatrucie organizmu, a w konsekwencji śmierć kota. Szybkie rozpoznanie i wprowadzenie leczenia pozwoli spowolnić proces rozwoju choroby. Poprawi także komfort życia zwierzaka.
Bardzo ważnym elementem leczenia tego schorzenia stanowi specjalna dieta. Dla kota z niewydolnością nerek należy zastosować dietę niskobiałkową. Która z jednej strony będzie wspomagać leczenie choroby, a z drugiej będzie dostarczać odpowiednich składników odżywczych, wpływając korzystnie na zdrowie całego organizmu oraz samopoczucie kota.

Jaka powinna być karma dla kotów z niewydolnością nerek?

 • niskobiałkowa (zawarte w niej białko musi być wysokiej jakości);
 • zawierać mało fosforu (niski poziom tego składnika, jest bardzo ważny);
 • uwzględniać odpowiednią proporcję kwasów omega-6 i omega-3 (stosunek 5:1).

Oczywiście przede wszystkim karma musi mieć smak, który odpowiada naszemu kotu, jeżeli pupilowi nie będzie smakować pokarm jaki mu podajemy, nic się nie zdadzą specjalistyczne właściwości karmy dla kotów chorych na nerki. Pokarm powinien także ułatwiać wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.

Jeżeli chodzi o zawartość białka w diecie kota – kot chorujący na nerki, może mieć spory problem z usuwaniem ze swojego organizmu nadmiernej ilości azotanu, powstającego w trakcie rozpadu białek. Stąd też należy zadbać o to, aby pokarm podawany kotu był niskobiałkowy, musi jednak zawierać ilość białka, która jest potrzebna, do właściwego funkcjonowania organizmu. Białko zawarte w jedzeniu dla kota, musi być wysokiej jakości. Białko pochodzenia roślinnego jest niewskazane – nadmiernie przeciąża nerki. Najlepszym jest białko pochodzenia zwierzęcego.

Niska zawartość fosforu w pokarmie dla kota zapobiega pojawieniu się hiperfosfatemii. Jest to stan w którym poziom fosforanów we krwi wzrasta i może doprowadzić do problemów z przyswajaniem wapnia. Niski poziom fosforu pozwala zahamować chorobę.
Właściwy stosunek kwasów omega-6 i omega-3 wpływa kojąco na stany zapalne. Pomaga także zmniejszyć ciśnienie w kłębuszkach nerkowych. Powyższe działania pozwala spowolnić chorobę.


Składniki ułatwiające wydalanie zbędnych metabolitów, pozwalają na zwiększenie ilości białka w jedzeniu - głównie chodzi tu o wydalanie azotu, który powinien być wydalany w kale, a nie w moczu, pozwala to oszczędzić nerki.
Gotowa karma dla kotów chorych na nerki zawiera wymagane składniki, ułatwiające wydalanie azotu – jest to między innymi pulpa buraczana czy prebiotyki (fruktooligosacharydy – FOS).

Koty chore na nerki często nie mają apetytu, konsekwencją czego jest utrata wagi i ogólne pogorszenie się stanu zdrowia. Stąd też karma dla kotów chorych na nerki powinna charakteryzować się wysoką smakowitością. Dzięki temu nasz pupil, będzie chętnie jadł taką karmę. Co pozwoli dostarczyć mu odpowiednią ilość składników odżywczych oraz wpłynie korzystnie na jego ogólny stan zdrowia i masę ciała.

Dodatkowo dobrze, gdyby karma zawierała cytrynian potasu, który pozwala zmniejszyć ryzyko pojawienia się kwasicy metabolicznej. Skutki jej wystąpienia mogą być niebezpieczne dla życia naszego pupila – mogą bowiem pojawić się między innymi zaburzenia funkcjonowania układu krążenia, oddechowego.

Bardzo ważne jest, aby kot chorujący na nerki, poza specjalną karmą dostawał także spore ilości wody. Nasz pupil powinien mieć stały dostęp do świeżej przefiltrowanej lub przegotowanej, ostygniętej wody. Koty z niewydolnością nerek oddają duże ilości moczu, stąd też ich zapotrzebowanie na płyny jest większe. Nie można dopuścić do tego, aby organizm kota się odwodnił.
Biorąc pod uwagę, że niewydolność nerek to schorzenie nieuleczalne – wszelkie zastosowane rozwiązania, mają wyłącznie na celu spowolnić rozwój choroby. Chory kot musi pozostawać na specjalistycznej diecie do końca swojego życia.

Obecnie wybór produktów dla chorych zwierząt wzrasta, a karma dla kotów z niewydolnością nerek jest łatwiej dostępna, także w przystępnej cenie. Stąd też jeżeli nasz kot nie polubi jednej specjalistycznej karmy, możemy spróbować podać mu kolejną. W przypadku jeżeli kot negatywnie zareaguje na nową dietę, należy to jak najszybciej zgłosić weterynarzowi.

Choroby, które mogą zaszkodzić nerkom

Niektóre z chorób, mogą przyczynić się do niewydolności nerek, inne natomiast mogą utrudnić diagnostykę oraz leczenie. Przykładem takiej choroby jest niewydolność wątroby, która może maskować niewydolność nerek. Jeżeli wątroba jest niewydolna to badania mogą wskazywać zaniżony poziom mocznika.

Część chorób ma także podobne objawy do tych świadczących o niewydolności nerek. Tak jest z chorobą Addisona, która u kotów jest bardzo rzadka, a u jej podstawy leżą zaburzenia hormonalne w pracy nadnerczy (jej leczenie nie jest trudne i podanie odpowiednich hormonów likwiduje problem).

Chorobą, która może niewątpliwie przyczynić się do uszkodzenia nerek, jest nierozpoznane zapalenie trzustki. Mimo iż stan zapalny minie, a trzustka się zregeneruje, to nerki mogą zostać naruszone.
Także leczenie za pomocą chemioterapii różnych nowotworów, może przyczynić się do rozwoju niewydolności nerek.

Odwodnienie organizmu, także jest bardzo niebezpieczne, można zastosować kroplówki, ale w przypadku gdy zostaną one użyte zbyt późno, może dojść do rozwoju choroby nerek.

Czy narkoza może uszkodzić nerki?

Brak odpowiednio dobranej narkozy, szczególnie związany z nią spadek ciśnienia krwi, może przyczynić się do pogorszenia stanu nerek. Czasem narkoza jest jednak konieczna do wykonania badania, czy też przeprowadzenia poważnego zabiegu eliminującego stan chorobowy – jak np. kamień na zębach, który nie leczony może być źródłem niebezpiecznych dla życia kota infekcji. Obecnie są już bardzo dobre preparaty do znieczuleń ogólnych. Jednak najbezpieczniejszą i najmniej toksyczną dla nerek jest narkoza wziewna, jeżeli istnieje możliwość jej zastosowania - warto to zrobić.

Kot u którego została stwierdzona niewydolność nerek, powinien jak najszybciej zostać poddany leczeniu. Schorzenia nerek mogą doprowadzić do poważnego zatrucia organizmu, co w konsekwencji może zakończyć się śmiercią. Szybka diagnoza i zastosowanie odpowiedniego leczenia, nie spowoduje, że kotek całkowicie wyzdrowieje, ale z pewnością spowolni chorobę i zwiększy komfort życia naszego pupila.

Bardzo ważnym elementem w opiece nad chorującym na nerki kotem jest zastosowanie odpowiedniej diety. Karma dla kotów chorych na nerki powinna zawierać odpowiedni poziom białka i fosforu, który nie będzie pogłębiał ich choroby. W przypadku wielu kotów, które są w pierwszej fazie choroby i mają zapewnione odpowiednie leczenie i dietę, można skutecznie zahamować postępowanie choroby umożliwić zwierzakowi w miarę normalne i szczęśliwe egzystowanie, nawet przez kilka lat.

 1. CARISMO

  od 19,99 zł

  (49,98 zł / 1 kg)