Kiedy przychodzą szare dni, ciężko jest wyjść z psem, który czasem sam nie ma ochoty na spacery w deszczu. Właściciele kotów też zauważają, że podczas zimowych, pochmurnych dni ich kociaki stają się letargiczne, dużo śpią i mało się ruszają. To idealny czas, aby spędzić czas z Twoim pupilem, oglądając film z psem lub kotem w roli głównej.


Filmy z psami w roli głównej

Pies to nie tylko najlepszy przyjaciel człowieka, który z biegiem lat zdobył miejsce w naszych sercach i na kanapie. Psy to dziś także główni bohaterowie wielu udanych filmów, którzy już dawno podbili wielki ekran. Również historie o zwierzęcych przyjaźniach czy relacjach między ludźmi i psami zostały z powodzeniem przeniesione na ekran. Czasem smutne, czasem romantyczne, a czasem pełne akcji lub humoru, przykuwają uwagę widowni i długo zostają w pamięci. Podczas gdy niektóre historie są fikcyjne, inne opierają się na prawdziwych wydarzeniach i pokazują nam, jakie dobre i silne charaktery mają nasi czworonożni przyjaciele. W filmotekach istnieje niezliczona ilość seriali i filmów fabularnych z psami w roli głównej.
Poniżej przedstawiamy Wam kilka najlepszych filmów dla dorosłych, w których psy odgrywają ważną rolę.

pies ogląda film z właścicielem
Wspólne oglądanie filmów to doskonały pomysł na leniwe popołudnie z Twoim pupilem.

"Psy i koty" (2001)

Powiedzenie „żyć jak pies z kotem” nie powstało bez powodu: psy i koty zwykle nie są najlepszymi przyjaciółmi. W tej komedii koty próbują przejąć władzę nad światem. Liderem jest kot Tinkles. Psy starają się temu rzecz jasna zapobiec, walcząc z kotami jako tajna organizacja. Aby nie rzucać się w oczy, odgrywają rolę nierozgarniętych psiaków. Psy rozmawiają tylko ze sobą. Kiedy do gry wkracza profesor Brody, który pracuje nad lekarstwem na psie alergie, chaos staje się nie do opanowania i zabawna przygoda nabiera tempa.

"Marley i ja" (2008)

Parę głównych bohaterów Jenny i John pochłania pytanie, czy są gotowi na dzieci. Ponieważ mają niejakie wątpliwości (zwłaszcza John), chcą najpierw wypróbować życie rodzinne z psem. Wkrótce do domu wprowadza się szczeniak labrador retriever Marley, a wraz z nim wielki chaos. Nawet trener szkoły dla psów jest zrezygnowany i wyrzuca Marleya z kursu. Niemniej jednak szczeniak staje się ukochanym członkiem rodziny. Film pokazuje całe życie psa w rodzinie: Marley towarzyszy Jenny i Johnowi w małżeńskich sporach i jest wiernym przyjacielem dla dzieci, na które para już wkrótce się decyduje. Niestety nawet najpiękniejsze psie życie w pewnym momencie się kończy, dlatego rodzina musi podjąć trudną decyzję o uśpieniu Marleya.
Ciekawostka! Film „Marley i ja” porusza niemal wszystkie stany emocjonalne właścicieli psów i pięknie pokazuje, jak zwierzę staje się pełnoprawnym członkiem rodziny.


 

"Mój przyjaciel Hachiko" (2009)

Film oparty jest na prawdziwej historii japońskiego psa rasy Akita, Hachiko, którego miłość do swojego pana wykracza poza śmierć. Wracając z pracy do domu, profesor Parker Wilson (w tej roli Richard Gere) znajduje szczeniaka. Jego właściciel jest nie do odnalezienia, więc Wilson przygarnia psa, mimo początkowych wątpliwości żony. Od tej pory Hachiko codziennie towarzyszy swojemu panu w drodze na dworzec i odbiera go stamtąd po pracy, punktualnie o godzinie 17.00. Pewnego dnia profesor nie wraca z pracy, a pies na próżno czeka na swojego ukochanego pana. Nawet gdy wdowa po Wilsonie wyprowadza się i zostawia Hachiko z córką, pies wraca do miejsca, w którym wciąż ma nadzieję na spotkanie ze swoim panem. Stacja kolejowa staje się jego nowym domem. Tutaj codziennie, aż do śmierci, czeka na swojego przyjaciela, ale pod koniec filmu spotyka go ponownie dopiero w zaświatach.
Ciekawostka! Film z psem „Mój przyjaciel Hachiko” głęboko porusza serca widzów. Trudno o lepszy sposób na przekazanie wierności psa.

"Był sobie pies" (2017)

Historia zaczyna się w 1961 roku, kiedy mały Ethan i jego matka chcą uratować Bailey, szczeniaka rasy golden retriever. Przygarniają psa, ktory staje się ich najlepszym przyjacielem, towarzysząc Ethanowi przez jego nastoletnie lata, przeżywając jego pierwszą miłość z Hannah i stojąc u jego boku po ciężkim ciosie losu. Kiedy później Bailey musi zostać uśpiony, jego dusza podlega reinkarnacji i pies budzi jako owczarek niemiecki, ale wspomnienia z dawnego życia pozostały w jego pamięci. Bailey nie po raz ostatni wraca na ziemię pod postacią innego psa, a wspomnienia prowadzą go z powrotem do Ethana, który w międzyczasie stał się starszym mężczyzną.

"Togo" (2019)

Togo to niesamowita, oparta na faktach historia, rozgrywająca się zimą 1925 roku, która prowadzi przez teren tundry. Film przedstawia siłę, odwagę i determinację jednego człowieka, Leonharda Seppali, i jego psa zaprzęgowego Togo. Film jest bardzo wzruszający, bo w sposób dramatyczny oddaje uczucie miłości miedzy Togo a jego właścicielem. Z drugiej strony pokazuje, że odpowiedzialność za ważne decyzje w żadnym wypadku nie spoczywa na psie.
Filmy z psami dla dzieci
Lista filmów o psach przeznaczona dla dzieci jest również długa, psiaki występują w filmach wszak już od ponad 100 lat i radują serca młodych widzów swoimi ekscytującymi, czasem smutnymi historiami.

Podczas wspólnego oglądania filmów przydadzą Ci się pyszne przekąski dla Twojego pupila:

"Beethoven" (1992)

Beethoven to szczeniak bernardyna, który ucieka przed hyclem i unika w ten sposób eksperymentow przeprowadzanych przez weterynarza Varnicka. Niezdarny czworonożny przyjaciel trafia do domu rodziny Newtonów. Podczas gdy dzieci Emily, Ryce i Ted są zachwycone, ojciec George chce jak najszybciej pozbyć się psa. Matka Alice staje po stronie swoich dzieci i bernardyn może zostać. Swoje imię zawdzięcza zamiłowaniu do muzyki wielkiego kompozytora. Mały szczeniak wkrótce wyrasta na dorosłego, 90-kilogramowego psa, który wprowadza chaos w życie rodziny Newtonów. Sprawy nabierają tempa, gdy rakarze porywają Beethovena, a George musi uwolnić czworonożnego przyjaciela z ich szponów.
Warto obejrzeć! Beethoven to niezwykle popularny, żywiołowy film, który zachwyci całą rodzinę.

"Lassie" (1994)

Rodzina Turnerów przenosi się do domu ojca Stevea we Franklin Falls. Po drodze spotykają Lassie, bezpańskiego psa rasy collie i przygarniają go. W nowym domu rodzina hoduje owce, co jest z jednej strony uciążliwe dla sąsiadów, ale z drugiej stanowi wyzwanie dla psa Lassie. Rozpoczyna się zwierzęca przygoda, która sprawdziła się nie tylko jako serial. Również jako film, w którym Lassie występuje w roli pasterza, przyjaciela i ratownika.

pies ogląda film
Badania pokazują, że psy potrafią interpretować zachowania i emocje bohaterów filmów.

"101 dalmatyńczyków" (1996)

Kiedy dwoje właścicieli dalmatyńczyków zakochuje się w sobie, nic nie stoi również na przeszkodzie psiej miłości. Podobnie jak ich właściciele Roger i Anita, dwa dalmatyńczyki Pongo i Perdita zakochują się w sobie. Wkrótce potem zarówno ludzie, jak i psy stają się dumnymi rodzicami i wydawałoby się, że do szczęścia nic już nie brakuje, gdyby nie ekscentryczny szef Anity Cruella Demon, dla którego ta pracuje jako projektant mody. Diva chce futro z sierści dalmatyńczyka i składa Rogerowi i Anicie ofertę kupna szczeniąt. Kiedy oni, co zrozumiałe, odmawiają, Cruella Demon zleca porwanie psiaków przez dwóch drobnych kryminalistów. Przy wsparciu innych zwierząt Pongo i Perdita wyruszają na ratunek swojemu potomstwu. W końcu przestępcy zostają złapani na gorącym uczynku, a porwane przez Cruellę stadko, które oprócz dzieci Pongo i Perdita liczy aż 84 szczenięta, znajduje nowy dom u Anity i Rogera.
Film pełen przygód, ale także dowcipu i wdzięku.

"Kudłaty zaprzęg" (2008)

Pięć szczeniaków rasy golden retriever wyrusza na wyprawę odkrywczą i przez przypadek trafia do Kanady. Tam poznają szczeniaka rasy siberian husky — Shastę. Jego 11-letni właściciel Adam marzy o tym, by wziąć udział w wyścigu psów zaprzęgowych, ale aby to zrobić, potrzebuje jeszcze pięciu psów. Szczeniaki Golden Retriever chcą pomóc Shasty i jego właścicielowi w realizacji ich marzenia. Od tej pory poznają sztukę wyścigów sań i trenują jak husky. Na młode psiaki czeka cały szereg przygód w śniegu, aż w koncu doczekują sie szczęśliwego końca i powrotu do swoich prawdziwych właścicieli. Dzięki uroczym, gadającym psom, produkcja Disneya przyciąga szczególnie młodych widzów.


Filmy z kotami w roli głównej

Filmy o kotach przynoszą radość dorosłym, jak i dzieciom. Nasze futrzaki są popularne nie tylko w filmach i telewizji, ale również w internecie można znaleźć mnóstwo klipów z udziałem czworonożnych ulubieńców. Filmy o kotach odprężają, bawią, odganiają strach, złość i smutek. Po obejrzeniu takiego filmu dominują w nas pozytywne uczucia. To ogromna radość — nie tylko dla miłośnika kotów! Poniżej przedstawiamy Wam kilka najlepszych filmów, w których koty odgrywają ważną rolę.

"Aryskotraci" (1970)

"Arystokraci" to jeden z klasycznych filmów o kotach, który humorystycznie opowiada historię rozpieszczonej kociej rodziny: kotce Duchesse i jej dzieci. Wzruszająca historia obraca się wokół dobrze usytuowanej kociej damy i jej dzieci, które odziedziczyły majątek po śmierci właścicielki domu. Któregoś dnia dzieci Tuluz, Maria i Berlioz zostają porwane z domu. Z pomocą ulicznego kota i innych zwierzęcych przyjaciół próbują wrócić do domu rodzinnego. Sprytne kotki muszą stawić czoła paskudnemu kamerdynerowi Edgarowi, który chce zakwestionować dom odziedziczony po zmarłej właścicielce. Wspiera ich sprytny kot Thomas O'Malley, który już wkrótce staje się kimś więcej niż tylko pomocnikiem w potrzebie. Ten klasyczny film Disneya imponuje muzyką i czarującymi bohaterami. Wśród innych kocich produkcji ten obraz jest niekwestionowanym numerem jeden. Nawet po prawie 50 latach kocia szlachta wciąż zachwyca zarówno dzieci, jak i dorosłych.

kot na kanapie
Koty nie zawsze wykazują zainteresowanie filmami, jednak to doskonały pomysł na wspólne spędzanie czasu.

"Kot Bob i ja" (2016)

Ten wzruszający film oparty jest na prawdziwej historii. Uzależniony od narkotyków uliczny muzyk spotyka bezpańskiego kota i dość szybko rodzi się między nimi niezwykła przyjaźń. Kot pomaga muzykowi zmienić życie. Film ten to piękna, trochę smutna historia, która pokazuje, jak wiele nasze zwierzęta mogą dla nas zrobić.
Dla małych fanów filmów o kotach
Filmy o kotach dla dzieci również zaskakują najmłodszych widzów już od dziesiątek lat.

"Tom i Jerry" (1992)

Właściciel Toma i Jerry'ego wyprowadza się z domu i zapomina o swoich podopiecznych, a ci z braku innych możliwości powoli zostają przyjaciółmi, choć początki są bardzo trudne. Kiedy spotykają psa Lumpi i pchłę Jeanfoul, uświadamiają sobie, co to znaczy przyjaźń. A kiedy na ich drodze pojawia się Robyn, postanawiają jej pomoc. Ciotka, u której dziewczyna mieszka, źle ją traktuje i trzyma przed nią w tajemnicy fakt, że jej ojciec żyje, nie chcąc oddać pieniędzy na jego opiekę. "Tom i Jerry" zostal nagrodzony siedmioma Oscarami i sześcioma innymi nominacjami - jest najczęściej nagradzany serial animowany w historii, który zainspirował wiele pokoleń.

"Garfield" (2004)

Kto nie zna kota Garfielda? Leniwy kot, który nienawidzi pracy i uwielbia lasagne! Bez wątpienia Garfield wkradł się do serc wszystkich widzów, którzy mieli okazję poznać go na ekranie. W tej mieszance filmu fabularnego i animowanego Garfield przeżywa kilka zabawnych przygód. Musi na przykład uratować małego psa, którego tak naprawdę nie lubi. Dla miłośników slapstickowego humoru ten film jest absolutną koniecznością! Leniwy kot Garfield podróżuje do Anglii z jego mistrzem Jon i psem Odie i przez pomyłkę wzięty jest za kociego szlachcica. Ponieważ w starym zamku jest mu całkiem wygodnie, nawet nie próbuje wyjaśnić tej pomyłki i sprostować faktów. Kiedy jednak uświadamia sobie, że lord Dagis chce się go pozbyć, coraz bardziej angażuje się w ratowanie zamku. Kot, który początkowo odniósł sukces jako komiks w gazetach, doczekał się najpierw własnego serialu, a następnie dwóch filmów animowanych.

"Kot w butach" (2011)

Kot w butach był lubianym bohaterem ludowym, zanim zdradził go jego przyjaciel Humpty Dumpty. Od tego czasu spotyka się z odrzuceniem i utrzymuje się przy życiu z kradzieży. Kiedy jednak planuje ukraść trzy magiczne fasolki od gangsterskiej pary Jack i Jill, musi współpracować z przeciwnikiem: Kitty Kociłapką, która, co gorsza, również pracuje z Humpty Dumpty. Film o kocie w butach rewelacyjnie przełożył grimmowską bajkę na wielki ekran. Kot w butach był już tajemniczą gwiazdą filmów o Shreku, następnie ukazał się z nim w roli głównej. Wraz z Humpty Dumpty i kotem Kitty śmiałek kot ma wiele planów! Dzięki świetnym animacjom historia jest uroczo przedstawiona i naprawdę warta obejrzenia!Podsumowanie

Właściwie niemożliwe jest stworzenie listy najlepszych filmów o psach i kotach, bo wybór takich produkcji jest po prostu zbyt duży. Każdy właściciel zwierzaka wie, że psy mogą być bohaterami w wielu sytuacjach, a koty rozbawić nas do łez. Nic więc dziwnego, że Hollywood już dawno odkrył czworonożnych przyjaciół. Życzymy udanego wieczoru z Twoim czworonożnym przyjacielem.