Jednym z najbardziej popularnych i wymarzonych dla dzieci zwierząt domowych jest pies. Bardzo wielu rodziców spełnia marzenia swoich pociech i do domu trafia nowy psi współlokator. Jeśli i Ty zastanawiasz się nad kupnem bądź adopcją psa, zastanów się przede wszystkim, jaki pies odpowiedni jest dla Twoich dzieci, bo to decyzja na długie lata. Nasz poradnik pomoże Ci odpowiedzieć na to pytanie.Jaki jest najlepszy moment na zakup psa?

Zakup psa sam w sobie nie jest trudny, ale decyzja powinna być skrupulatnie przemyślana i dobrze zaplanowana. Najlepszym momentem na kupno bądź adopcję zwierzęcia jest okres, kiedy zarówno Ty, jak i Twoje pociechy dużo czasu spędzacie w domu, np. po powrocie z wakacyjnego wypoczynku i dłuższej nieobecności. Biorąc na wychowanie pieska, powinieneś kierować się jego dobrem i myśleć przyszłościowo oraz odpowiedzialnie. Zakup psa musi być zaplanowany, tak aby miał on możliwość zasymilowania się w nowym otoczeniu oraz spędzenia czasu z Tobą, oraz z Twoimi pociechami. W nowym otoczeniu piesek nie powinien na dłużej zostawać sam w domu. Dlatego moment zakupu psiaka, powinien być rozsądnie przemyślany.

Mała dziewczynka kucająca przed labradorem.
Przed zakupem psa dla dziecka weź pod uwagę nie tylko rasę pupila, wiek dziecka, ale również Twój sposób spędzania wolnego czasu.

Pies dla dziecka to obowiązek dla rodziców

Decydując się na ten krok, powinieneś mieć na uwadze fakt, że pies nie jest zabawką, lecz żywym stworzeniem i posiadanie go nie może być wyłącznie miłym prezentem na święta czy też zwykłą zachcianką Twojego dziecka. Zakup czy adopcja psa powinna być świadomą decyzją całej rodziny. Życie z psem to nie tylko zabawa czy wspólne spacery, ale przede wszystkim obowiązki oraz wielka odpowiedzialność. Tę świadomość powinieneś wzbudzić u Twoich dzieci.

Pamiętaj! W zależności od wieku Twoich dzieci powinieneś uświadomić maluchy, że pies to żywa istota obdarzona uczuciami. Dziecko musi zrozumieć, że pies to przyjaciel, który ma swoje potrzeby. Znudzone psem dziecko nie będzie mogło odłożyć go na półkę z innymi zabawkami. Problem ten dotyczy głównie dużych ras, które wyrastając, przestają być słodkimi małymi pieskami.
 

Pies dla małego dziecka

Jeśli jesteś pewny swojej decyzji, to wspólnie ze wszystkimi członkami rodziny powinieneś ustalić, jakiego pieska kupić dziecku.

Najlepiej weź pod uwagę następujące aspekty:

 • rasa pupila - przy wyborze zwierzęcia zwróć uwagę na to, czy dana rasa psów jest przyjazna dzieciom, gdyż tylko wtedy rozwinie się bardzo szczególna przyjaźń.
 • wiek dziecka - zastanów się, kiedy Twoje dziecko jest wystarczająco duże, aby samodzielnie wyprowadzać psa na spacer lub opiekować się nim przez dłuższy czas. Jeśli Twoje dziecko osiągnie odpowiedni wiek i będzie chciało podjąć się obowiązku, zrobi duży krok w kierunku niezależności, który przyniesie korzyści nie tylko całej rodzinie, ale i psu. Dzięki zwierzęciu Twoje dziecko nauczy się odpowiedzialności za inną żywą istotę. Ponadto zwierzęta mogą zmniejszyć stres, wzbudzają ciekawość, pomagają w koncentracji i zwiększają u dzieci pewność siebie poprzez nowe doświadczenia.
 • sposób spędzania wolnego czasu przez Ciebie i Twoje dziecko.

Wybierz najlepszą karmę dla swojego nowego przyjaciela:


Pies odpowiedni dla dzieci

Jaki pies zatem pasuje dla Twojego dziecka i Twojej rodziny? Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, ponieważ każda rodzina jest indywidualna. Najlepszy pies dla Twojej rodziny to taki, który dostosowany jest do waszych warunków życia. Istotną rolę grają tutaj cechy rasy psa jak: wielkość, poziom energii, sierść i jej pielęgnacja oraz trudność szkolenia - wszystko to ma ogromne znaczenie przy wyborze pupila.

Kolejne pytania, które powinieneś wziąć pod uwagę:

 1. Czy mieszkasz w małym mieszkaniu, czy też w dużym domu?
 2. Jak dużo miejsca ma Twoja rodzina? Jakiej wielkości powinien być pies?
 3. Czy posiadasz ogród?
 4. Czy w pobliżu znajduje się las i przyroda?
 5. Ile wolnego czasu Ty i Twoja rodzina posiadacie dla psa? Czy można w ten sposób pokierować wychowaniem wymagającego psa?
 6. Uprawiasz sport i chciałbyś razem z psem obcować z naturą?
 7. Czy istnieją jakieś alergie na sierść zwierząt domowych, które należy wziąć pod uwagę? (Wiele osób jest nadwrażliwych tylko na niektóre rasy psów).
 8. Jak wrażliwy jest Twój nos? (Niektóre psy pachną mocniej niż inne.)

Pies dla dziecka a urlop

Posiadanie psa wiąże się z ograniczeniami. Pies potrzebuje codziennie odpowiedniej dawki ruchu. Planowanie wakacji jest bardziej skomplikowane, ponieważ albo potrzebujesz miejsca na wakacje, do którego możesz zabrać psa, albo kogoś, z kim będziesz mógł zostawić psa podczas waszej nieobecności. Dochodzą do tego dodatkowe wydatki na jedzenie, zabawki czy koszty leczenia. Wszystko to powinieneś wziąć pod uwagę.

Mała dziewczynka siedząca w ogrodzie z białym psem.
Pies dla dziecka to wspaniały pomysł. Dzięki zwierzakowi dziecko uczy się odpowiedzialności i obowiązków. Jednocześnie pies jest godnym zaufania towarzyszem, który zawsze jest przy nim w dobrych i trudnych chwilach.

Adopcja psa

Zarówno zakup psa z hodowli, jak i adopcja czworonoga to poważna i odpowiedzialna decyzja. Zastanów się zatem, czy jesteście gotowi na długoletnie zobowiązanie, wiążące się z posiadaniem psa. Zarówno Ty, jak i Twoje pociechy musicie poświęcić psu wiele czasu, aby mógł on oswoić się z nowym otoczeniem. Szczególnie pies z adopcji będzie potrzebował dostatecznej opieki oraz dużo miłości z waszej strony.
Jeśli decyzja o posiadaniu psa jest dobrze przemyślana i podjęta długoterminowo, to nic nie stoi na przeszkodzie szczęśliwemu życiu rodzinnemu. Opiekunem psa ze schroniska może zostać każdy, liczą się tylko dobre chęci. Nie powinieneś mieć żadnych obaw co do przygarnięcia psa, który zaznał bezdomności. Psy ze schroniska nie są w niczym gorsze niż zwierzęta rasowe. Pies, który zaznał odrzucenia, będzie kochał Twoje dzieci dwa razy mocniej! Nie kupuj, lecz adoptuj.

Warto o tym wiedzieć! Coraz więcej rodzin decyduje się na adopcję psa ze schroniska. Daje to nie tylko szansę zwierzęciu na szczęśliwy dom, ale zwiększa również możliwość lepszej opieki nad zwierzętami, wciąż pozostającymi w placówce.


Jaki pies dla dziecka?

Psy rodzinne to psy przyjazne dzieciom. Ta cecha jest podstawową cechą zwierząt domowych. Wzbogacają one życie rodziny i czynią je pełnym wrażeń. Małe dzieci są dużym wyzwaniem dla czworonożnego przyjaciela, dlatego przed zakupem pieska należy dokładnie rozważyć, jaka rasa odpowiednio pasuje do wieku dziecka i czy nadaje się on również do życia rodzinnego.

Pies dla małego dziecka

Rodzice małych dzieci bardzo boją się o to, że pies dużych rozmiarów może nieświadomie skrzywdzić ich pociechę, niechcący przewracając dziecko. Jednak idąc tym tokiem myślenia, warto zaznaczyć, że dziecko w tym bardzo młodym wieku często jest nieostrożne. Istnieje zatem możliwość odwrotnej sytuacji, kiedy to kilkulatek skrzywdzi psa. Aby temu zapobiec, powinieneś właściwie przygotować swoją pociechę do pojawienia się w domu czworonoga.

Pies dla dzieci: mały czy duży?

Choć to Twoje dziecko zwykle bardziej marzy o psie, to głównie Ty będziesz zajmował się czworonogiem. Nie ma znaczenia czy wybierzesz dużego, czy małego psa. Każdy z nich wprowadzi do domu wrażliwość i poczucie ciepła. Powinieneś jednak pamiętać o wprowadzeniu w życie podstawowych zasad pielęgnacyjnych i wychowawczych. Tylko wtedy, gdy ustalisz jasne zasady traktowania nowego członka rodziny, Twoje dziecko będzie gotowe zadbać o czworonoga. Większość rodzin wybiera małe psy i nie jest to zła decyzja. Dziecko nie boi się wtedy swojego pupila, ale razem z nim dorasta, co sprawia, że zachowują się jak rodzeństwo. W przypadku dużych psów pupil jest dla naszej pociechy nie tylko przyjacielem, ale również opiekunem.

Pies dla nastolatka

Młodzież nie potrzebuje tak dużej pomocy przy wyborze czworonożnego pupila, jak młodsze dzieci. Możesz podzielić się ze swoim nastolatkiem wiedzą i doradzić mu wybór psa, który nie tylko będzie członkiem rodziny, ale przede wszystkim towarzyszem. Nie powinieneś mieć obaw co do wielkości psa. Nie ma możliwości, aby nastolatek nieświadomie skrzywdził psa. Idealnym towarzyszem dla młodzieży będą bez wątpienia owczarki niemieckie, owczarki francuskie czy setery. W zależności od usposobienia Twojej pociechy możesz zdecydować się na psa, który wymaga większej pielęgnacji. Dziecko nastoletnie z pewnością poradzi sobie z wychowaniem np. yorka. Wcześniej należy jednak przeprowadzić kilka poważnych rozmów, aby uświadomić młodzież o zasadach pielęgnacji tych psów. Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci, również małolatowi powinieneś przedstawić zasady, których będzie się trzymać. Pies dla nastolatka będzie wiernym towarzyszem, z którym chętnie spędzi każdą wolną chwilę. Przy zwierzaku młodzież uczy się nie tylko odpowiedzialności, ale przede wszystkim wrażliwości i okazywania uczuć słabszej istocie.

Powinieneś o tym wiedzieć! Nawet jeśli charakter rasy można z grubsza sklasyfikować, każdy pies ma indywidualne cechy, które czynią go wyjątkowym. Poświęć zatem wystarczająco dużo czasu na wybór idealnego psa dla Twojej rodziny.

Pies dla dziecka aktywnego fizycznie

Rodziny, które wolny czas spędzają w ruchu, z pewnością odnajdą się w towarzystwie psów aktywnych. Bokser jest czworonogiem, który uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu, ale nie może zostawać sam w domu przez dłuższy czas. Z tęsknoty i nudy może bowiem niszczyć meble i inne przedmioty. Wybierając przedstawiciela tej rasy należy mu poświęcić bardzo dużo czasu. Świetnym rozwiązaniem jest również adopcja np. samojeda. Ten pies uwielbia spędzać aktywnie czas. Ponadto pomimo swojego białego umaszczenia, jego sierść ma właściwości samoczyszczące. W ten sposób można bawić się z nim na dworze bez zamartwiania się o jego higienę. Niezwykle przyjaznym, ubóstwiającym spacery psem, jest także Cavalier king charles spaniel. Osoby, mieszkające w mieście bez żadnych zastrzeżeń mogą przygarnąć takiego psa. Jest niekonfliktowy i nie sprawia problemów wychowawczych. Jedyną rzeczą, o której należy wiedzieć, to jego charakterystyczne uszy. Są długie i włochate, dlatego łatwo się brudzą i wymagają szczególnej pielęgnacji.

Pies dla dzieci z autyzmem

Dzieci autystyczne nie zawsze pozytywnie reagują na obecność czworonoga. Dlatego powinieneś zdecydować się na czworonoga, który przeszedł odpowiednie szkolenie. Pies dla dzieci z autyzmem powinien charakteryzować się przede wszystkim przyjaznym usposobieniem. Najlepiej do tego nadają się labradory oraz golden retrivery. Ich spokojne oraz niezwykle sympatyczne nastawienie pozwala dzieciom autystycznym na otwarcie się na innych.

Pies dla dziecka z zespołem Aspergera

Pies dla dziecka cierpiącego na zespół Aspergera pełni nie tylko funkcję terapeutyczną, ale staje się przede wszystkim jego przyjacielem. Najlepszym czworonogiem dla takich dzieci będzie bez wątpienia pies lubiący dzieci. Wybierając czworonoga dla dziecka z zespołem Aspergera, powinieneś wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Powinien to być pies towarzyski o bardzo łagodnym usposobieniu i spokojnym temperamencie. Najlepszym wyborem będzie zakup psa małego bądź średniego, gdyż pies dużych rozmiarów mógłby dziecku nieświadomie zrobić krzywdę.

Pies dla dziecka nadpobudliwego

Dogoterapia stosowana jest nie tylko wśród dzieci cierpiących na zespół Aspergera czy autyzm, ale również tych borykających się z ADHD. Adopcja bądź zakup psa dla nadpobudliwego dziecka pozwoli na wprowadzenie wielu zasad w domu. Idealnym czworonożnym przyjacielem będzie bez wątpienia pies o bardzo łagodnym usposobieniu. Dziecko zyska w ten sposób przyjaciela i towarzysza na długie lata.

Przyjazne psy dla dzieci - jaka rasa?

Istnieje wiele ras psów, które charakteryzują się niezwykłą cierpliwością i ciepłem. Te czworonogi nie tylko uwielbiają towarzystwo młodych ludzi, ale chętnie się nimi opiekują. Wychowanie dziecka razem z psem przynosi wiele pożytku nie tylko Twojemu dziecku, ale również czworonogowi. Przed decyzją o adopcji bądź kupnie czworonożnego przyjaciela warto zaznajomić się z charakterystyką najbardziej przyjaznych ras.

Dwie małe dziewczynki bawiące się z pieskiem.
Dużą zaletą posiadania psa są spacery na świeżym powietrzu. Zabawa i spacery z psem zapewniają dzieciom ruch i wspierają rozwój motoryczny.

Małe rasy psów dla dzieci

Rodzice posiadający małe dzieci bądź planujący założyć rodzinę najczęściej wybierają zakup małego psa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Psy małej rasy pomagają całej rodzinie w adaptacji nowego członka rodziny. Im dziecko mniejsze, tym bardziej łagodny powinien być pies. Tolerancyjny i cierpliwy zwierzak lubiący dzieci sprawdzi się w każdym domu z małymi pociechami.

Do takich psów należą:

 • Yorkshire Terrier
 • Bichon Frise
 • Mops

Psy średniej wielkości dla dzieci

Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej mogą bezpiecznie wychowywać się z psem średniej wielkości. Mając dziecko w tym wieku nie powinieneś mieć już obaw o przewrócenie się, potrącenie bądź jakąkolwiek inną krzywdę.

Rasy psów przyjazne dzieciom o średniej wielkości:

 • Beagle
 • Basset hound
 • Bokser
 • Goldendoodle
 • Pudel
 • Buldog angielski
 • Golden Retriever
 • Samojed

Duże psy dla dzieci

Duże rasy mogą przybrać rolę idealnego towarzysza i opiekuna dla Twojego dziecka. Na większego psa powinny decydować się przede wszystkim osoby posiadające ogród.

Wbrew powszechnym opiniom wśród większych czworonogów istnieją rasy psów bardzo przyjazne dzieciom:

 • Owczarek Collie
 • Labrador
 • Owczarek niemiecki


Jeśli interesuje Cię szczególna rasa psa, więcej informacji na temat ras znajdziesz w naszym poradniku.Podsumowanie

Psy dla dzieci to rozsądna decyzja, bo dzięki zwierzakowi Twoja pociecha nauczy się odpowiedzialności za drugą istotę. Pies będzie dla niej wiernym i godnym zaufania towarzyszem, zarówno w dobrych, jak i w trudnych chwilach. Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom, powinieneś dobrać psa do wymagań całej rodziny. Pies podobnie jak dziecko potrzebuje zainteresowania i miłości. Nie tylko rasa, ale przede wszystkim wychowanie sprawi, że pies zrozumie swoją rolę i miejsce w rodzinnej hierarchii. Dzięki obecności psa dzieci uczą się opiekuńczości i odpowiedzialności za żywą istotę. Odpowiednio wychowany pies będzie prawdziwym wzbogaceniem dla Ciebie i Twojego dziecka.