Wiele rodzin wychowujących dzieci zamierza spełnić marzenie swoich pociech i podarować im psa. Decydując się na ten krok należy mieć na uwadze fakt, że pies nie jest zabawką, lecz żywym stworzeniem i posiadanie go nie może być tylko i wyłącznie zachcianką dziecka. Adopcja psa powinna być świadomą i przemyślaną decyzją całej rodziny. Posiadanie psa to nie tylko zabawa czy wspólne spacery, ale przede wszystkim obowiązki oraz wielka odpowiedzialność. To w jaki sposób będziemy wychowywać psa przekłada się na jego późniejsze zachowanie.


Kiedy już jesteśmy pewni swojej decyzji powinniśmy wspólnie ustalić jakiego pieska kupić dziecku. Należy wziąć pod uwagę nie tylko rasę pupila, wiek dziecka, ale również nasz sposób spędzania wolnego czasu. Poniżej przedstawiimy klasyfikację przyjaznych ras psów pod kątem wieku dziecka oraz formy spędzania czasu.

Pamiętaj - pies to nie zabawka! Wielu rodziców decydując się na zakup psa dla dzieci zapomina o tym, że nie jest to kolejna puchata maskotka, ale żywa istota obdarzona uczuciami. Dziecko musi zrozumieć, że to nie tak, że kiedy pies mu się znudzi, będzie mogło o nim po prostu zapomnieć i odstawić go na półkę z innymi pluszakami. Problem ten dotyczy głównie psów dużych ras prezentowanych dzieciom, które wyrastając, przestają być równie "słodkie" i "pocieszne" jak szczeniaki. Opieka nad żywym stworzeniem to świetny sposób, żeby nauczyć dziecko odpowiedzialności. Warto skorzystać z tej okazji.

Pies dla dziecka kilkuletniego

Rodzice małych dzieci bardzo boją się o to, że pies dużych rozmiarów może nieświadomie skrzywdzić ich pociechę. Mają przed oczami czarny scenariusz, kiedy to pies przewraca dziecko. Jednak idąc tym tokiem myślenia warto zaznaczyć również fakt, że dziecko w tym wieku często jest nieostrożne i istnieje możliwość odwrotnej sytuacji, kiedy to kilkulatek krzywdzi psa. Aby temu zapobiec należy właściwie przygotować naszą pociechę do pojawienia się w domu psa.

W przypadku małego dziecka to rodzice w głównej mierze zajmują się czworonogiem. Nie ma znaczenia czy wybierzemy dużego czy małego psa. Każde z nich wprowadzi do domu wrażliwość oraz poczucie ciepła. Należy jednak pamiętać o wprowadzeniu w życie podstawowych zasad pielęgnacyjnych i wychowawczych. Tylko wtedy, gdy rodzice ustalą jasne zasady traktowania nowego członka rodziny, dziecko będzie gotowe na zadbanie o czworonoga. Większość rodzin wybiera małe psy i nie jest to zła decyzja. Dziecko nie boi się wtedy swojego pupila, ale razem z nim dorasta, co sprawia, że zachowują się jak rodzeństwo.

W przypadku dużych psów pupil jest dla naszej pociechy nie tylko przyjacielem, ale również opiekunem.

Pies dla nastolatka

Młodzież nie potrzebuje tak dużej pomocy przy wyborze czworonożnego pupila jak młodsze dzieci. Jednak można podzielić się ze swoim młodym-dorosłym wiedzą i doradzić mu wybór psa, który nie tylko będzie członkiem rodziny, ale przede wszystkim towarzyszem. Żaden rodzic nie powinien mieć obaw co do wielkości psa. Nie ma możliwości, aby nastolatek nieświadomie skrzywdził psa. Idealnym towarzyszem dla młodzieży będą bez wątpienia owczarki niemieckie, owczarki francuskie czy setery. W zależności od usposobienia naszych pociech możemy zdecydować się na psa, który wymaga większej pielęgnacji. Dziecko nastoletnie z pewnością poradzi sobie z wychowaniem yorka. Jednak należy wcześniej przeprowadzić kilka poważnych rozmów, aby uświadomić młodzież o zasadach pielęgnacji tych psów. Podobnie jak w przypadku młodszych dzieci należy nastolatkowi postawić zasady, do których będą się stosować. Pies dla nastolatka jest wiernym towarzyszem, z którym chętnie spędza każdą wolną chwilę. Młodzież przy zwierzaku uczy się nie tylko odpowiedzialności, ale przede wszystkim okazywania uczuć słabszej istocie oraz wrażliwości.

Pies dla dziecka aktywnego fizycznie

Rodziny, które wolny czas spędzają w ruchu z pewnością odnajdą się w towarzystwie psów aktywnych. Bokser jest czworonogiem, który uwielbia spędzać czas na świeżym powietrzu. Jednak w przypadku tej rasy należy większość czasu spędzać z nowym przyjacielem. Nie może on zostawać sam w domu przez dłuższy czas. Możliwe jest bowiem to, że z tęsknoty i nudy będzie atakował meble. Świetnym rozwiązaniem jest adopcja samoyeda. Ten pies uwielbia spędzać aktywnie czas. Ponadto pomimo swojego białego umaszczenia ich sierść posiada samoczyszczące właściwości. W ten sposób można bawić się z nim na dworze bez zamartwiania się o jego higienę. 


Cavalier king charles spaniel to niezwykle przyjazny pies, ubóstwiający spacery. Osoby, mieszkające w mieście bez żadnych zastrzeżeń mogą przygarnąć takiego psa. Jest niekonfliktowy, a co za tym idzie nie sprawia problemów wychowawczych. Jedyną rzeczą, o której należy wiedzieć to jego charakterystyczne uszy. Są długie i włochate, dlatego też często się brudzą. Dzieci, które uwielbiają spędzać wolny czas na świeżym powietrzu odpowiednio zajmą się czworonogiem, stając się jednocześnie ich przyjacielem.

Pies dla dzieci autystycznych

Dzieci autystyczne nie zawsze pozytywnie reagują na obecność czworonoga. Dlatego też należy zdecydować się na czworonoga, który przeszedł odpowiednie szkolenie. Pies dla dzieci autystycznych powinien charakteryzować się przede wszystkim przyjaznym nastawieniem do ludzi, w szczególności dzieci. Najlepiej do tego nadają się labradory oraz golden retrivery. Ich spokojne oraz niezwykle sympatyczne nastawienie pozwala dzieciom autystycznym na otwarcie się na innych

Pies dla dziecka z Zespołem Aspergera

Pies dla dziecka cierpiącego na Zespół Aspergera pełni nie tylko funkcje terapeutyczną, ale przede wszystkim staje się jego przyjacielem. Najlepszym czworonogiem dla takich dzieci będzie bez wątpienia pies lubiący dzieci. Wybierając czworonoga dla dziecka z Zespołem Aspergera należy wziąć pod uwagę kilka istotnych czynników. Powinien to być pupil o bardzo łagodnym usposobieniu oraz temperamencie. Ponadto powinien również być towarzyski. Najlepszym wyborem będzie zakup psa małego, bądź średniego, gdyż pies dużych rozmiarów mógłby zrobić nieświadomie dziecku krzywdę

Pies dla dziecka nadpobuliwego

Dogoterapia stosowana jest nie tylko wśród dzieci cierpiących na Zespół Aspergera czy autyzm, ale również tych borykających się z ADHD. Adopcja bądź zakup psa dla nadpobudliwego dziecka pozwoli na wprowadzenie wielu zasad w domu. Idealnym czworonożnym przyjacielem będzie bez wątpienia pies o bardzo łagodnym usposobieniu. Dziecko zyska w ten sposób przyjaciela na długie lata oraz co najważniejsze towarzysza.

Jaka rasa psa dla dziecka

Istnieje wiele ras psów, które charakteryzują się niezwykłą cierpliwością i ciepłem. Te czworonogi nie tylko uwielbiają towarzystwo młodych ludzi, ale również się nimi opiekują. Wychowanie dziecka razem z psem przynosi wiele pożytku nie tylko naszej pociesze, ale również czworonogowi. Przed decyzją o adopcji bądź kupnie czworonożnego przyjaciela warto zaznajomić się z charakterystyką najbardziej przyjaznych ras.

Małe rasy psów dla dzieci

Rodzice, posiadający małe dzieci, bądź planujący założyć rodzice najczęściej wybierają zakup małego psa. Jest to bardzo dobre rozwiązanie. Psy małej rasy pomagają całej rodzinie w adaptacji nowego członka rodziny. Im dziecko jest mniejsze, tym bardziej łagodny powinien być pies. Pies lubiący dzieci o niezwykłej cierpliwości sprawdzi się w każdym domu z małymi pociechami.

 • Yorkshire Terrier

  Większość naszych pociech uśmiecha się na widok małych piesków o długiej sierści. Z pewnością pokochają aktywnego Yorka, który uwielbia spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Ponadto ta rasa psów chętnie okazuje uczucia, pozwalając ludziom na przytulanie jak i również noszenie na rękach. Zalicza się je do psów ozdobnych. Pomimo tego, że charakteryzują się nieufnością bardzo przywiązują się do swoich właścicieli. Dzieci opiekując się tym psem uczą się konsekwentnego wychowania jak i również pielęgnacji włosów, która powinna odbywać się regularnie.

 • Bichon Frise 

  Bichon Frise jest nadzwyczaj czułym psem. Cechuje go również wrażliwość oraz bezkonfliktowość. Bardzo szybka nawiązuje pozytywne relacje z dziećmi, co czyni z niego świetnego opiekuna. Ponadto sprawdzają się również w kontaktach z żywiołowymi dziećmi. Potrafią bawić się cały dzień i zachęcać innych do aktywności. Należy jednak pamiętać o tym, że ich sierść wymaga systematycznej pielęgnacji.

 • Mops 

  Mopsy, podobnie jak dzieci uwielbiają psocić, dlatego też tak dobrze się z nimi dogadują. Niezwykle szybko nawiązują relacje ze swoimi właścicielami. Lubią zabawę, co czyni z nich idealnych towarzyszy dla naszych pociech. Jego wygląd powoduje wiele radości w oczach dzieci. Pocieszny pyszczek oraz łagodne usposobienie tylko potwierdzają jego urokliwość.

Psy średniej wielkości dla dzieci

Dzieci uczęszczające do szkoły podstawowej mogą bezpiecznie wychowywać się z psem średniej wielkości. Rodzice nie mają już obaw o przewrócenie, potrącenie bądź jakakolwiek inną krzywdę. Rasy psów przyjazne dzieciom o średniej wielkości zostały scharakteryzowane poniżej.

 • Beagle
  Te niezwykle i wrażliwe psy bardzo łatwo wzbudzają u innych sympatię. Są opanowane, spokojne oraz sprytne. Pomimo tego, że nie charakteryzują się opiekuńczością są świetnymi towarzyszami dla dzieci. Wszystko za sprawą ich zamiłowania do ruchu i zabawy. Szybko przyswajają nowe umiejętności, niestety nie tylko te dobre. Dlatego też dziecko może się wykazać i ksonsekwetnie go wychowywać.

 • Basset hound 

  Ta rasa psów doskonale wpływa na dzieci, które przejawiają ogromną nieśmiałość. Charakteryzuje go ogromna odwaga oraz wytrwałość. Te psy źle się czują gdy przebywają same, uwielbiają natomiast towarzystwo dzieci. Są niezwykle wierne swoim właścicielom, ale też uparte. To idealni przyjaciele dla małych dzieci, ponieważ nie wymagają częstej pielęgnacji. Rodziny mieszkające w małym mieszkaniu mogą spokojnie adoptować Basseta, ponieważ nie potrzebuje on dużej przestrzeni. Ten jamnikowaty pies ma ogromne uszy, co sprawia, że jeszcze bardziej staje się uroczy w ludzkich oczach.

 • Bokser
  Bardzo cenionym psem przez rodziny jest z pewnością bokser. Jego opiekuńczość widać już na pierwszy rzut oka. Chętnie spędza czas nawet z niemowlakami okazując im ogromne przywiązanie. W przypadku starszych dzieci staje się ich towarzyszem. Jest radosny i zawsze ma ochotę na zabawy w różnej formie. Nie przepada za osobami obcymi, jednocześnie bardzo przywiązując się do swoich właścicieli. Jego zaletą jest również anielska cierpliwość. Idealny przyjaciel dla maluchów oraz nastolatków
 • Goldendoodle 

  Ta rasa to mieszanka pudla oraz Golden Retrievera, dlatego szybką nawiązują pozytywne relacja ze wszystkimi domownikami. Bardzo szybko uczą się nowych rzeczy, lubią treningi. Ponadto nie stronią od zabawy z dziećmi. Goldedoodle to społecznik, który szybko się klimatyzuje do nowego otoczenia. Jest on przyjacielem dzieci, przy których czuje się niezwykle swobodnie.

 • Pudel

  Wielu ludziom ten pies kojarzy się z dostojnością. Są one nie tylko piękne, ale również inteligentne. Cechuje je łagodność, opiekuńczość oraz co najważniejsze bardzo przyjazny stosunek do ludzi. Nie potrzebują one bardzo wyszukanej diety. Należy jednak pamiętać o pielęgnacji sierści. Pudel uwielbia szczotkowanie, dzięki czemu dziecko poczuje się nie tylko odpowiedzialnie, ale również nauczy się opiekować kimś mniejszym. Decydując się na adopcje pudla można wybrać miniaturkę, średniego bądź wielkiego psa. Wszystko w zależności od metrażu domu bądź mieszkania.

 • Buldog angielski -

  Tą rasę psów charakteryzuje wesołe usposobienie oraz cierpliwość. Już sam jego wygląd wskazuje na przyjaciela rodziny. Jest on typowym psem domowym. Ze względu na jego wesołość i energię należy pamietać o konsekwencji w wychowaniu. Jest on idealnym towarzyszem dla dzieci w każdym wieku.

 • Golden Retriever

  Ten łagodny i pogodny pies uwielbia się bawić. Cechuje go niezwykłe posłuszeństwo oraz co najważniejsza inteligencja, dzięki której są w stanie w krótkim czasie odbyć różne treningi. To co ich odróżnia od większości psów to szybkie przywiązywanie się głównie do dzieci. Ich towarzyskość oraz pogodne nastawienie powoduje radość u każdego człowieka. Golden Retriever jest doskonałym stróżem, partnerem do zabaw w domu oraz spacerów.

 • Samojed 

  Ten pies uwielbia być w centrum uwagi, ciągle domagając się atencji. To doskonały towarzysz dla dużej rodziny, ponieważ doskonale czuje się w towarzystwie wielu osób jak i również innych zwierząt, niekoniecznie psów. Nie przejawia on agresji, dlatego też będzie doskonałym przyjacielem dla dzieci w każdym wieku.

Duże psy dla dzieci

Duże rasy psów dla dzieci mogą przybrać rolę idealnego towarzysza. Osoby posiadające duży ogródek z pewnością staną się doskonałymi przyjaciółmi dla tych czworonogów. Wbrew powszechnym opiniom wśród większych czworonogów istnieją również rasy psów przyjazne dzieciom.

 • Owczarek Collie

  Ten nadzwyczaj łagodny pies jest bardzo lojalny. Zaliczany do psów pasterskich doskonale odnajduje się w atmosferze rodzinnej, gdzie przebywają dzieci. Uwielbia opiekować się małymi ludźmi, dlatego też jego obecność w domu przynosi wiele dobrego dla każdej rodziny. Spędza czas na przytulaniu swoich właścicieli oraz ich potomstwa. Potrafi dobrze się bawić nie tylko na dworze ale również w domu.

 • Labrador

  Labradory są uwielbiane przez wszystkie dzieci. Nie sprawiają problemów wychowawczych. Gdy dziecko przesadzi z pieszczotami, po prostu się odsuwają. Są wesołe oraz co najważniejsze bardzo łagodne i cierpliwe. Labradory często są opiekunami osób niewidomych. Wszystko za sprawą swojego opanowania oraz zrównoważonego charakteru. Rodzice planujący adopcję bądź zakup psa tej rasy powinni mieć na uwadze jego zamiłowanie do aktywnego spędzania czasu. Uwielbiają one bowiem ruch i potrzebują bardzo dużo uwagi.

 • Owczarek niemiecki

  Owczarek niemiecki obecnie należy do najbardziej popularnych psów na świecie. Charakteryzuje go wierność, dlatego często służy w Policji. Jego silny charakter połączony z typową psią uległością jest powodem wielkiej miłości człowieka do tego czworonoga. Bardzo kocha dzieci i jest im posłuszny. Pomimo swojej wielkości idealnie odnajduje się w towarzystwie małych pociech.

Każdy pies bez względu na rasę i usposobienie pragnie towarzysza zabawy. Jednak aby zapobiec wielu nieporządnym sytuacjom warto dobrać psa do wymagań całej rodziny. Każdy z psów, którego planujemy przygarnąć tak samo jak dziecko potrzebuje zainteresowania i poczucia miłości. Nie tylko rasa ale przede wszystkim wychowanie sprawia, że pies wie jaką pełni rolę w domu. Pies w domu przynosi wiele korzyści. Dzieci uczą się opiekuńczości oraz co najważniejsze odpowiedzialności za inną żywą istotę.

Sprawdź nasze karmy: