Adopcja psa to poważna i odpowiedzialna decyzja. Zastanów się zatem, czy jesteś gotowy na długoletnie zobowiązanie, związane z posiadaniem zwierzęcia. Musisz mu poświęcić wiele czasu, aby nowy lokator mógł się oswoić z nowym otoczeniem i nabrać ogłady, której wielu zaniedbanym zwierzętom brakuje. Jedno jest pewne: adopcja niechcianego zwierzaka to diametralna poprawa jego losu i odciążenie przepełnionych schronisk.


Pies ze schroniska

Schronisko to miejsce, do którego trafiają bezdomne albo niechciane zwierzęta. Przebywają one w przytułku po kilka lat, a nierzadko nawet całe życie. Pracownicy schroniska i wolontariusze zapewniają czworonogom jedzenie, ciepły kąt oraz podstawową opiekę medyczną. Z założenia schronisko powinno być rozwiązaniem tymczasowym, miejscem, gdzie zwierzę przebywa zaledwie krótki czas. Chwilową przystanią, po której na stałe zamieszka z nową, kochającą rodziną. Decydując się na adopcję psa ze schroniska, dajesz mu drugą szansę i pozwalasz na skrócenie kolejki oczekujących na rodziny zwierzaków. Każdy rasowy, kupiony od hodowcy pies wydłuża natomiast okres rozpaczliwego oczekiwania opuszczonych i tęskniących zwierzaków za kratami przytułków.

Psy ze schroniska
Psy ze schroniska nie trafiły tam z własnej winy i zawsze zasługują na drugą szansę.

Ochrona zwierząt według prawa

Ustawa o ochronie zwierząt z 1971 określiła zasady należytego dbania o zwierzęta oraz kary za ich nieprzestrzeganie. Ustanowiła również wytyczne postępowania ze zwierzętami niechcianymi, takie jak wyłapywanie i zapewnienie opieki nad bezpańskimi psami i kotami. Niestety, długi czas po wprowadzeniu ustawy nadal istniały w Polsce pseudoschroniska, które czerpały pieniądze z samorządów, lecz nie opiekowały się zwierzętami, a nawet uśmiercały je, by pozbyć się „problemu”. Przypadki takich działań zdarzają się niestety do dziś. Dopiero kolejna ustawa, uchwalona w roku 2012, wymusiła na gminach ustalanie stałego budżetu za każde opuszczone zwierzę w ich samorządzie terytorialnym.

Powody zrzekania się praw do zwierzęcia

Przyczyn odrzucenia czworonoga może być wiele.

Najczęściej wymieniane są między innymi:

  • brak czasu na dostateczną opiekę nad nowym zwierzakiem,
  • problem z zapanowaniem nad trudnym charakterem psa,
  • psiak to nieudany prezent świąteczny,
  • śmierć jednego z członków rodziny opiekującego się zwierzęciem i brak chętnego do wzięcia odpowiedzialności za czworonoga.


Jakie typy schronisk wyróżniamy w Polsce?

Schroniska dla zwierząt dzielą się na dwa podstawowe typy, w zależności od sposobu finansowania ośrodka:

  1. państwowe oraz,
  2. prywatne.


Te pierwsze powstały, dzięki prawodawstwu polskiemu, które zobowiązuje gminy do należytego zajęcia się i opieką nad bezdomnymi psami. Drugi typ schronisk to te działające dzięki fundacjom charytatywnym, sponsorom oraz prywatnym darczyńcom, którzy dokonują wpłat pieniężnych i oferują inne formy pomocy.

Schroniska pękają w szwach

W polskich schroniskach umiera co czwarte zwierzę. Schroniska i fundacje robią, co mogą, aby dać należytą opiekę każdemu psu. Wciąż jednak brakuje pieniędzy na podstawowe produkty, takie jak żywność czy stałe leczenie weterynaryjne. Liczba zwierząt w przytułkach z roku na rok się zwiększa. Większość placówek jest przepełniona bezdomnymi zwierzętami i nie ma wolnych miejsc.


 

Jak wspomóc ośrodki dla bezdomnych zwierząt?

Jest wiele sposobów, jak możesz umilić życie bezpańskim psiakom.

Jeśli nie możesz adoptować psa, to zrobisz dobry uczynek darując:

  • smycze,
  • suchą lub mokrą karmę,
  • zabawki i miski,
  • stare i nieużywane koce,
  • kołdry czy materace.

Zwierzęta oraz pracownicy schronisk, ucieszą się z każdego podarunku. Ciepłe kołdry mogą uratować psy przed mrozem w czasie zimy. Bardzo niskie temperatury mogą zagrażać życiu w szczególności psów schorowanych o obniżonej odporności.

Jakiego psa adoptować
Szczeniaki są pocieszne, ale adopcja starszego psa ma również dużo zalet.

Powinieneś o tym wiedzieć Jeśli chcesz wspomóc tego typu schroniska lub fundacje dla zwierząt, możesz odprowadzić 1% podatku i przekazać go na pomoc wybranej placówce w Twojej okolicy. Twój gest może uratować niejedno istnienie!


Wolontariat zamiast adopcji

Jeżeli nie możesz adoptować psa, ale masz wolny czas, który chciałbyś poświęcić bezpańskim psom, to odwiedzaj regularnie schroniska i zabieraj psy na spacery. W ten sposób możesz pomóc nieokrzesanym pieskom w nauce chodzenia na smyczy oraz reagowania na podstawowe komendy. Jako wolontariusz możesz bezpośrednio nieść pomoc zwierzakom w schronisku, pomagać organizować festyny charytatywne czy zbiórki pieniężne.


Co trzeba wiedzieć przed adopcją psa?

Jeśli chcesz zaadoptować psa ze schroniska, musisz przejść długą drogę. Decyzja o adopcji powinna być bardzo dobrze przemyślana. Dlatego podejmij ją dopiero po skonsultowaniu Twojego pomysłu ze wszystkimi członkami rodziny. Twoje dotychczasowe życie może bowiem obrócić się o 180 stopni. Jeśli Twoje zainteresowanie wzbudził psiak z ogłoszenia w internecie lub też gazety lokalnej, to starając się o adopcję, musisz przejść kilka etapów. Zanim jednak zdecydujesz się na ten krok, powinieneś zabrać Twojego „wybrańca” na spacer, najlepiej kilkakrotnie. Ważne, abyś upewnił się, czy jego aktywność dopasowana jest do Twojego stylu życia.

Warto o tym wiedzieć Jedynym ograniczeniem adopcji zwierzaka jest Twój wiek – musisz bowiem mieć ukończone 18 lat!


Na czym polega adopcja psa?

Procedura adopcyjna jest długa, skomplikowana i wymaga wiele cierpliwości. Co więcej, sam proces adopcyjny nie jest kilkuminutową wizytą w schronisku. Pracownicy schroniska muszą dokładnie sprawdzić, czy jesteś odpowiednim kandydatem do adopcji psa. Czy możesz zapewnić pełną opiekę nad zwierzakiem i czy pasujesz do temperamentu danego czworonoga.



Jak adoptować psa?

Każdy ośrodek bądź też schronisko ma swój wypracowany przez siebie proces adopcyjny. Poniżej opisaliśmy, czego możesz się spodziewać, adoptując psa.

Jak zaadoptowac psa?
Zanim zdecydujesz się na adopcję, poznaj psa, zabierając go kilkakrotnie na spacer.

Procedura adopcyjna:

  1. Wypełnienie ankiety przedadopcyjnej (ok. 40 pytań).
    a. W zależności od Twoich upodobań jest to ankieta dotycząca szczeniaka bądź też dorosłego psa.
    b. Pytania odnoszą się między innymi do ilości domowników, do ilości wyjazdów w ciągu roku czy też do Twoich warunków mieszkaniowych.
  2. Rozpoczęcie procedury adopcyjnej - na tym etapie analizowane są odpowiedzi.
    a. Pozytywne rozpatrzenie - na podstawie Twoich odpowiedzi pracownicy wybiorą najbardziej odpowiadającego Tobie pupila.
    b. Negatywne rozpatrzenie – jeśli z odpowiedzi wynika, że szukasz psa na przykład z powodu kaprysu.
  3. Wizyta pracownika schroniska w przyszłym domu zwierzaka.
    a. Ocena przyszłych warunków mieszkalnych.
    b. Rozmowa uświadamiająca o kosztach utrzymania oraz leczenia zwierzęcia.
  4. Podpisanie umowy adopcyjnej.
    a. Uiszczenie opłaty adopcyjnej – od 20 do 200 złotych, w zależności od tego, czy bierzesz szczeniaka, czy dorosłego psa.
    b. Zobowiązanie z Twojej strony do zapewnienia opieki weterynarza, godnego traktowania psa oraz dozwolonych wizyt kontrolnych w domu adopcyjnym.
  5. Pomoc po adopcji.
    a. Wizyty poadopcyjne – wymiana doświadczeń nowego właściciela i pracownika schroniska.
    b. Pomoc we wszelkich zapytaniach dla nowego opiekuna ze strony pracowników schroniska.

Ciekawostka Jeśli nie możesz adoptować zwierzaka, to pomyśl o wirtualnej adopcji! Możesz zdeklarować się na wsparcie bezdomnego zwierzęcia, wpłacając miesięcznie np. 20 złotych na Twojego wybranego psa. Nie sztuką jest znaleźć jak najszybciej nowego opiekuna dla zwierzaka, lecz odpowiednią osobę, która będzie się nim opiekować do końca jego życia.



Czy adopcja psa kosztuje?

Koszty psa adoptowanego są bez wątpienia niższe niż zakup rasowego psa z hodowli. Cena ta uzależniona jest od tego, czy adoptujesz szczeniaka, dorosłego psa czy też niewysterylizowaną sukę. Oczywiście możesz też znaleźć i rasowego psa w schronisku, którego adopcja jest najdroższa. Ogólnie cena adopcji waha się od 20 złotych (za szczeniaka) do 200 złotych (za psa rasowego). O dokładnych kosztach adopcji możesz dowiedzieć się ze strony internetowej schroniska. Jeśli chodzi o fundacje, to często nie pobierają one żadnych opłat. Są nawet takie schroniska, które oddają psiaki za darmo. Z reguły psy ze schronisk bądź fundacji są wykastrowane, jeśli nie, to za dodatkową opłatą schroniskowy lekarz weterynarii zaszczepi oraz wykastruje Twojego przyszłego psa. 

 

Jakiego psa adoptować?

Jeśli już zdecydowałeś się na adopcję, to kolejnym krokiem będzie wybór wieku adoptowanego zwierzęcia. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, powinieneś rozważyć wszelkie wady i zalety.

 

Zalety

Wady

Adopcja szczeniaka

- wpływ na wychowanie

- możliwość obserwowania dorastania i rozwoju psa

- mniejsze prawdopodobieństwo złych doświadczeń z człowiekiem

- poświęcenie dużo czasu i uwagi na wychowanie

- zniszczenia, zabrudzenia, podgryzanie itd.

- okres psiego buntu i burzy hormonów

 

 

 

Adopcja psa seniora

- znane są podstawowe komendy

- psy zwykle potrafią spacerować na smyczy

- starsze zwierzęta są spokojniejsze, bardziej doświadczone

- znacznie trudniej ukształtować charakter

- zakodowane wzorce zachowań

- z wiekiem rośnie ryzyko chorób

Jedno jest pewne: szczeniaki pochłoną dużo Twojego czasu, zanim wyrosną na grzeczne psiaki. Jednocześnie ukształtowanie charakteru bądź też zmiana wzorców zachowań u psa dorosłego będzie wymagać Twojej stanowczości oraz konsekwencji, a nierzadko też profesjonalnej pomocy behawiorysty. Niezależnie jednak od wieku czworonoga, adoptowany pies wymaga wiele miłości i poświęcenia z Twojej strony.

Każdy pies zasłużył na drugą szansę

Posiadanie młodego psa jest bardzo urocze i kochane. Jednak w schroniskach znajduje się wiele starszych psów, które czekają, aż ktoś je przygarnie. Nie musisz obawiać się, że dostaniesz pod swoją opiekę psa agresywnego i nieznającego podstaw dobrego zachowania. Daj im szansę! To psy, które żyją już długie lata i wymagają specjalnej opieki. Dlatego może warto zastanowić się nad przygarnięciem psa seniora? Pomyśl, że niewiele osób jest skłonnych zaopiekować się takim zwierzęciem. W konsekwencji wiele psów emerytów kończy niestety swój żywot w schronisku.


Wychowanie i trening psa

Każdy chciałby mieć grzecznego i ułożonego psa. Regularne treningi to podstawa. Poszukaj wielu dobrej jakości artykułów o szkoleniach psów, a na pewno pomogą Ci zapanować nad Twoim nowym podopiecznym. Niestety, nie każdy zwierzak ma spokojny charakter, dlatego, jeżeli zdecydujesz się na adopcję młodego zwierzaka lub takiego, który jest oporny na szkolenia, musisz wdrożyć jak najszybciej system kar i nagród za złe i dobre zachowanie. Najważniejsza jednak zasada, to żeby zwierzak miał do Ciebie ogromne zaufanie, które najpierw musisz zbudować swoją postawą.

Pamiętaj Podczas nauki nie stosuj przemocy fizycznej wobec psa. Bicie może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze budowy mózgu psa. Nigdy nie będzie on w stanie zaufać w 100% człowiekowi, który wyrządził mu krzywdę. Zadawanie bólu zwierzęciu może przerodzić się nawet w agresję lękową. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, zwierzę będzie wrogo nastawione do ludzi, a nawet do innych zwierząt.

Nie ma złych psów, są tylko źle wychowane

Najważniejszymi zasadami w wychowaniu psa to regularność i konsekwentne postępowanie z Twojej strony. Twój zwierzak uczy się od Ciebie, bo jesteś dla niego wzorcem do naśladowania. Jeśli jednak Twój pies czyni wielkie szkody i zniszczenia w domu, to pokaż mu, które zachowanie jest właściwie i jak ma postępować. Twój pies na pewno z czasem zrozumie, jakie zachowanie zadowoli właściciela.

Porady pomocne w wychowaniu czworonoga:

  1. Poprawne zachowanie – nagradzaj psa głaskaniem bądź też przyjaznym tonem głosu.
  2. Niepoprawne zachowanie – poprzez delikatnie podniesiony głos daj psu do zrozumienia, czego nie akceptujesz.
  3. Nie przekładaj ludzkich zachowań na psy – czworonogi nie robią nic na złość, jedynie powielają zachowania, na które im pozwalasz.


Nowy domownik powinien być od razu uczony prawidłowego zachowania w domu. Pies, który całe życie mieszkał w budzie, może mieć problemy z odnalezieniem się jako pies kanapowy. Może nie wiedzieć, że niektóre jego zachowania są niepożądane. Dlatego bądź konsekwentny.


Warto o tym wiedzieć Szkolenie wymaga nieustępliwej postawy właściciela. Jeżeli pies choć raz wyczuje Twoją słabość, już nigdy nie będzie Ci posłuszny.


Zalety przygarnięcia starszego psa

Obawa związana z adopcją zwierzaka w podeszłym wieku jest często nieuzasadniona: zwierzak może mieć wpojone złe nawyki, których nikt nigdy nie korygował. Można jednak zmienić jego zachowanie. Według niektórych behawiorystów zmiana zachowania dorosłego psa jest łatwiejsza niż szczeniaczka, ponieważ przeszedł on już okres dojrzewania i burzę hormonów. A koszty związane z wydatkami na leczenie w przypadku zachorowania na niechcianą chorobę niekoniecznie będą wysokie. Im szybciej wykryjesz niechcianą chorobę, tym łatwiej sobie z nią poradzić.

W przeciwieństwie do młodych szczeniaków starszy pies zwykle:

  • nie załatwia swoich potrzeb w przypadkowych miejscach w domu,
  • jest nauczony załatwiania się na dworze lub w miejscu do tego wyznaczonym,
  • nie ząbkuje, nie podgryza butów ani żadnych mebli,
  • zwykle potrafi chodzić na smyczy.

Trudne początki

Dorosłe psy mogą mieć problem z apetytem przez kilka pierwszych dni po przeprowadzce do Twojego domu. Dla każdego zwierzaka zmiana otoczenia to duży stres. Jeżeli psiak ma dobre wyniki medyczne i jest pod kontrolą weterynarza, nie powinieneś mieć żadnych obaw. Niektóre psy potrzebują nawet kliku tygodni na asymilację w nowym otoczeniu. Dlatego bądź cierpliwy i wyrozumiały!
Adopcja psiego emeryta będzie bardzo dobrym uczynkiem. Niektóre dojrzalsze zwierzaki czekają na swojego wybawiciela kilka lat, niekiedy nigdy nie doczekawszy się nowego domu.

Karmy Josera zapewnią Twojemu czworonożnemu przyjacielowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze:

Adopcja psa rasowego

Jeśli marzy Ci się pies rasowy, musisz uzbroić się w cierpliwość. Psy takie cieszą się dużym zainteresowaniem i znalezienie psa konkretnej rasy może zająć trochę czasu. Jest jednak wiele bezdomnych psów, które mają rodowód i czekają na nowego właściciela.
Jeśli masz konkretne plany wobec psa lub interesują Cię szczególne jego predyspozycje, np. pies sportowy czy do polowań, to szukaj ras, w tych dziedzinach przodujących. Adoptując takiego psa, łatwiej Ci będzie go wychować zgodnie z Twoimi oczekiwaniami oraz trybem życia.

Ciekawostka Nierasowe psy cieszą się dużo lepszym zdrowiem, ponieważ mają bardziej zróżnicowane geny, niż rasowe psy, które często rozmnażane są wśród członków tej samej psiej rodziny. Konsekwencją mogą być zachorowania na rozmaite choroby genetyczne.


Jak oddać psa do schroniska?

Jeśli nie jesteś w stanie dłużej opiekować się Twoim psem, masz możliwość oddania go do schroniska.

Procedura, jaką musisz przejść:

  1. zgłoś się osobiście do schroniska,
  2. podaj przyczynę zrzeknięcia się praw do swojego psa,
  3. przedstaw książeczkę zdrowia (listę szczepień, jak i historii przebytych chorób),
  4. wypełnij ankietę dotyczącą przyzwyczajeń i zachowań zwierzaka,
  5. uiść opłatę za pozostawienie zwierzęcia w schronisku.

Pies, który trafi do schroniska, a nie ma książeczki zdrowia, zostanie poddany kwarantannie. Jest to konieczne, ponieważ w schroniskach i fundacjach znajduje się wiele młodych i starszych psów z niską odpornością. Pies z chorobą zakaźną może być przyczyną epidemii w całym obiekcie. 
Pracownicy schroniska zrobią wszystko, aby odszukać nowy i kochający dom dla każdego zwierzaka. Oddanie psa do schroniska nie jest powodem do dumy, ale również nie można piętnować takiego zachowania. Zawsze jest to nowa szansa dla psa na szczęśliwy dom.

Polskie schroniska

W Polsce jest wiele placówek, w których można adoptować psa lub kota. Zapewniają one ciepły kąt i pełną miskę jedzenia każdemu zwierzęciu. Poniżej lista kilku schronisk dla zwierząt w większych miastach w Polsce:

  • Warszawa - Schronisko na Paluchu
  • Poznań - Schronisko dla Zwierząt w Poznaniu
  • Wrocław - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
  • Kraków - Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami
  • Gdańsk - Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt Promyk


Najlepiej poszukaj w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania schroniska dla psów. Być może właśnie tam czeka na Ciebie Twój nowy psi przyjaciel.

Podsumowanie

Coraz więcej rodzin decyduje się na adopcję psa ze schroniska. Daje to zwierzakom szansę na szczęśliwy dom, ale zwiększa również możliwość lepszej opieki nad psami i zwierzętami, które zostają w placówce. Nie powinieneś mieć żadnych obaw co do przygarnięcia psa, który zaznał bezdomności. Psy ze schroniska nie są w niczym gorsze niż zwierzęta rasowe. Pies, który zaznał odrzucenia, będzie kochał Cię dwa razy mocniej! Nie kupuj, adoptuj!