Schronisko jest to miejsce, do którego trafiają bezdomne zwierzęta. Pracownicy, jak i wolontariusze schroniska, zapewniają czworonogom jedzenie, ciepły kąt oraz podstawową opiekę medyczną.


W schroniskach żyją zwierzęta bezpańskie, bardzo często wyłapywane z ulicy przez służby miejskie i wolontariuszy. Niekiedy jednak to opiekunowie decydują się na oddanie swojego zwierzęcia do schroniska. Przyczyn odrzucenia psów może być naprawdę wiele. Do najczęściej wymienianych w kwestionariuszach powodów zrzeczenia się praw do zwierzęcia należą między innymi:

 • brak czasu na dostateczną opiekę nad nowym zwierzakiem (każdy pies potrzebuje dużo poświęconego mu czasu, na spacery, zabawę czy po prostu kontakt z człowiekiem),
 • problem z zapanowaniem nad trudnym charakterem psa (psy potrafią być nieposłuszne, ale tylko w nieodpowiednich rękach, jeżeli sami nie dajemy sobie z psem rady, najlepiej udać się do behawiorysty),
 • psiak to nieudany prezent świąteczny lub urodzinowy (zakup zwierzęcia powinien być przemyślany, w większości przypadków kupno zwierzaka na prezent to bardzo nierozsądny pomysł),
 • umiera jeden z członków rodziny opiekujący się danym zwierzęciem i nie ma chętnego do wzięcia odpowiedzialności za czworonoga.

W polskich schroniskach umiera co czwarte zwierzę. Schroniska i fundacje robią, co tylko mogą, aby dać należytą opiekę każdemu psu. Jednak brak pieniędzy na podstawowe produkty takie jak żywność czy stałe leczenie weterynaryjne to smutna norma w polskich ośrodkach. Liczba zwierząt w schroniskach z roku na rok się zwiększa. Większość placówek jest przepełniona bezdomnymi zwierzętami i nie ma wolnych miejsc.

Pocieszające jest, że coraz więcej rodzin decyduje się na adopcję psa ze schroniska. Co nie tylko daje szansę zwierzęciu na szczęśliwy dom, ale zwiększa również możliwość lepszej opieki nad psami i zwierzętami, które są w placówce.

Schroniska dla psów

Schronisko powinno być miejscem, gdzie zwierzak przebywa przez krótki czas. Chwilową przystanią, po której zamieszka z nową, kochającą rodziną, która o niego zadba i będzie się nim opiekować do końca jego życia.

Schroniska dla zwierząt dzielą się na dwa podstawowe typy, w zależności od sposobu finansowania ośrodka:

 • państwowe,
 • prywatne.

Schroniska państwowe powstały, dzięki prawodawstwu polskiemu, które zobowiązuje gminy do należytego zajęcia się opieką nad bezdomnymi psami. Drugi typ schronisk to te działające dzięki fundacjom charytatywnym, sponsorom oraz prywatnym darczyńcom, którzy dokonują wpłat pieniężnych, jak i oferują inne formy pomocy.

Każdy człowiek w miarę swoich możliwości powinien wspomóc placówki z bezdomnymi zwierzętami. Jeśli nie możesz adoptować psiaka, to chociażby podaruj karmę suchą lub mokrą, smycze lub zabawki dla psów. Zwierzęta (i pracownicy schronisk) ucieszą się z każdego podarunku. Stare i nieużywane koce, kołdry czy materace podarowane przez Ciebie mogą uratować psy przed mrozem w czasie zimy. Bardzo niskie temperatury mogą zagrażać życiu w szczególności psów schorowanych o obniżonej odporności.

Możemy również wirtualnie adoptować zwierzaka. Jest to bardzo atrakcyjna opcja pomocy dla osób, które nie mogą przygarnąć pieska, ale chcą dołożyć swoją cegiełkę wsparcia bezdomnym zwierzętom żyjącym w schroniskach. Podczas wirtualnej adopcji deklarujemy się do wpłacania na naszego „internetowego zwierzaka” określonej sumę pieniędzy np. 20 zł każdego miesiąca.

Jeżeli chcemy wspomóc schroniska lub fundacje dla zwierząt, możemy odprowadzać 1% podatku i przekazać go na pomoc wybranej placówce. Nas to nic nie kosztuje, a osobom zarządzającymi schroniskami może pomóc w utrzymaniu dobrego stanu budynku, jak i samym zwierzętom. Takie miejsca często muszą się liczyć z każdym groszem, a Twój pozornie niewielki gest może uratować niejedno istnienie. Najlepiej skontaktuj się z placówką w twojej okolicy i to jej przekaz ten 1%.

Inną formą pomocy zwierzakom może być wolontariat, jeżeli kochasz zwierzęta, a wolny czas możesz poświęcić na pomoc braciom mniejszym, zgłoś się do najbliższego schroniska jako nowy wolontariusz. Twoje zgłoszenie na pewno będzie rozpatrzone pozytywnie i będziesz mógł nieść pomoc wszystkim zwierzakom w schronisku. Wolontariat to nie tylko praca z psami, ale i organizowanie festynów charytatywnych czy zbiórek pieniężnych.

Wiele lat temu w Polsce, nadmiar psów był „likwidowany” przez pracowników schronisk. Gminy nie chciały wydawać pieniędzy, na utrzymywanie grup bezdomnych psów oraz kotów. Dopiero ustawa o ochronie zwierząt wprowadzona 21 sierpnia 1971 określiła zasady należytego dbania o zwierzęta i oraz kary za ich nieprzestrzeganie. Ustanowiła również wytyczne postępowania ze zwierzętami niechcianymi (takie jak wyłapywanie i zapewnienie opieki nad bezpańskimi psami).

Niestety, długi czas po wprowadzeniu ustawy istniały w Polsce nadal pseudoschroniska, które czerpały pieniądze z samorządów, lecz nie opiekowały się zwierzętami, a nawet uśmiercały je, by pozbyć się tego „problemu”. Niestety, są przypadki takich działań nawet w obecnych czasach.

Dopiero kolejna ustawa uchwalona w roku 2012 wymusiła na gminach ustalanie stałego budżetu na każde opuszczone zwierzę w ich samorządzie terytorialnym.

Adopcja psa

Posiadanie nowego towarzysza w domu może obrócić nasze tymczasowe życie o 180 stopni. Decyzja o adopcji powinna być bardzo dobrze przemyślana i podjęta dopiero po skonsultowaniu naszego pomysłu ze wszystkimi członkami rodziny.

Niektórzy mają mylne wyobrażenie o adopcji. Proces adopcyjny nie jest kilkuminutową wizytą w schronisku, która kończy się wybraniem naszego wymarzonego zwierzaka i odjazdem z nowym czworonogiem.

Procedura adopcyjna jest długa, skomplikowana i wymaga wiele cierpliwości. Pracownicy schroniska muszą dokładnie sprawdzić, czy jesteśmy odpowiednimi kandydatami do adopcji psa. Czy możemy zapewnić pełną opiekę nad zwierzakiem i czy pasujemy do temperamentu danego czworonoga?

Niekiedy do schronisk przyjeżdżają ludzie zainteresowani zwierzęciem z ogłoszeń, które zamieszczone są w internecie czy lokalnej gazecie. Wtedy, bardzo wiele osób pragnie przygarnąć tego jednego zwierzaka z ogłoszenia. W takie sytuacji to pracownicy na podstawie wypełnionych ankiet przedadopcyjnych wybierają osobę, która zajmie się opieką nad zwierzęciem i jego wychowaniem. Psiaka można czasem zabrać na spacer, by sprawdzić, czy to jest na pewno ten właściwy czworonóg, w którym się zakochamy.

Każda osoba, która stara się o adopcję zwierzaka musi wypełnić ankietę przedadopcyjną. W niektórych placówkach jest kilka różnych ankiet (jedna dotycząca szczeniaka a inna adopcji dorosłego psa).

Ankieta zawiera około 40 pytań, dotyczą one m.in. pytań o ilość domowników, o ilość wyjazdów w ciągu roku czy o nasze warunki mieszkaniowe. Na podstawie odpowiedzi pracownicy wybiorą nam najbardziej odpowiadającego nam pupila.

Dopiero po wypełnieniu ankiety rozpoczyna się właściwa procedura adopcyjna, gdzie analizowane są nasze odpowiedzi.

Niektóre ankiety są odrzucane, często z odpowiedzi wynika, że osoba szukająca psiaka, szuka go z powodu kaprysu. Nie sztuką jest znaleźć jak najszybciej nowego opiekuna dla zwierzaka, sztuką jest znaleźć odpowiednią osobę, która będzie się nim opiekować do końca jego życia.

Następnie pracownik umawia się z potencjalnymi właścicielami na wizytę w przyszłym domu zwierzaka. Pracownik schroniska musi ocenić warunki, w jakich będzie żył nowy potencjalny psi członek rodziny.

Pracownicy podczas wizyty uświadamiają o kosztach, które będzie musiał ponieść nowy opiekun (żywność, opieka medyczna i inne).

Opiekunem psa ze schroniska może zostać każdy, liczą się tylko dobre chęci. Zwierzaki na pewno odwdzięczą nam się szczerym i wesołym machaniem ogona, jak tylko zdobędziesz ich zaufanie.

Jedynym ograniczeniem adopcji jest Twój wiek - musisz mieć ukończone 18 lat.

Po udanej adopcji niektóre schroniska zastrzegają w umowie paragraf, w którym jest dozwolona kontrolna wizyta w domu adopcyjnym, by sprawdzić, czy nowi właściciele dobrze się opiekują nowym domownikiem.

Adopcja szczeniaka czy adopcja psa starszego? Co z treningiem psa?

Posiadanie zwierzęcia to duży obowiązek, szczeniaki są bardzo energiczne, trzeba im poświęcić bardzo dużo uwagi, by dorosły na grzeczne psiaki. Wiele osób marzy o posiadaniu młodego psa. Takie psy są bardzo uroczę i kochane. Jednak w schroniskach znajduję się wiele starszych psów, które czekają, aż ktoś je przygarnie.

U dorosłych psów znacznie trudniej jest ukształtować charakter, mają one zakodowane pewne wzorce zachowań, które może zmienić tylko stanowczy i konsekwentny właściciel lub behawiorysta. W schroniskach znajdują się również i psy, które znają wszystkie podstawowe komendy i potrafią spacerować na smyczy. Pracownicy schronisk znają się na szkoleniach i treningach psów. Nie musisz obawiać się, że dostaniesz pod swoją opiekę psa agresywnego i nieznającego podstaw dobrego zachowania. Daj szansę także psom starszym. Oprócz tego jest wiele psów emerytów w schroniskach. To psy, które żyją już długie lata i wymagają specjalnej opieki. Może warto zastanowić się nad przygarnięciem psa emeryta? Pomyśl, że niewiele osób jest w stanie zaopiekować się takim zwierzęciem i jest wysoka szansa, że pies emeryt zakończy swój żywot w schronisku.

Każdy chciałby mieć grzecznego i ułożonego psa. Czasami wymaga to wielu regularnych treningów. Możesz poszukać wielu dobrej jakości artykułów o szkoleniach psów, a na pewno pomogą Ci zapanować nad Twoim nowym podopiecznym. Jeżeli nie możesz adoptować psa, ale masz wolny czas, który chcesz poświęcić na zadbanie o psy bezpańskie, może spróbuj odwiedzać regularnie schroniska i zabieraj psy na spacery. Warto, żebyś pomógł nieokrzesanym pieskom w nauce chodzenia przy nodze oraz reagowaniu na podstawowe komendy (siad, leżenie i inne).

Niestety, nie każdy zwierzak ma spokojny charakter, dlatego, jeżeli zdecydujesz się na adopcję młodego zwierzaka lub takiego, który jest oporny na szkolenia, to musisz wdrożyć jak najszybciej system kar i nagród, za złe i dobre zachowanie. Każdy zwierzak musi mieć do nas ogromne zaufanie, które musisz wpierw zbudować swoją postawą. Podczas nauki NIE WOLNO STOSOWAĆ PRZEMOCY FIZYCZNEJ WOBEC PSA. Bicie może spowodować nieodwracalne zmiany w strukturze budowy mózgu psa. Nigdy nie będzie on w stanie zaufać w 100% człowiekowi, który wyrządził mu krzywdę. Zadawanie bólu zwierzęciu może przerodzić się nawet w agresję lękową. Takie zachowanie może być bardzo niebezpieczne, zwierzę będzie wrogo nastawione do ludzi, a nawet do innych zwierząt.

Nie ma złych psów, są tylko takie, które zostały źle wychowane.

Zwierzęta równie często zachowują się, jak właściciel, uczą się od swoich wzorców. Dlatego wychowywanie zwierzęcia powinno być regularne i konsekwentne, a szczeniak na pewno zrozumie, jak ma postępować i które jego zachowania są właściwe, a które nie.

W internecie można znaleźć wiele filmów, na których z pozoru miłe zwierzaczki czynią wielkie szkody i zniszczenia w domu, typu pogryziona poduszka, rozszarpane łóżko lub siedzenie w samochodzie, porozwalane kwiaty czy rozsypany piasek z donic. Taki widok nie zachwyci żadnego właściciela, a zwierzak nie będzie widział w swoim zachowaniu niczego złego, jeśli mu tego nie pokażesz.

Nie przekładaj ludzkich zachowań na psy! Nieposłuszny pies nie robi nam niczego na złość, on po prostu powiela zachowania, na które mu pozwalamy. Jeżeli nie karzemy go np. poprzez delikatnie podniesiony ton głosu, nasz pies nie będzie wiedział, że postępuje niewłaściwie. Absolutnie złe zachowania nie powinny być w żaden sposób nagradzane (głaskaniem, śmiechem czy przyjaznym tonem głosu).

Każde zachowanie, które nam się podoba i jest jak najbardziej pożądane, powinno być nagradzane. Mały czworonóg będzie myślał o tym, co może zrobić, by zadowolić swojego właściciela.

Adopcja psa dorosłego może być trudniejsza, ale nie musi. Zwierzak może mieć wpojone złe nawyki, których nikt nigdy nie negował. Oczywiście, można zmienić jego zachowanie. Według niektórych behawiorystów zmiana zachowania dorosłego psa jest łatwiejsza niż szczeniaczka, ponieważ przeszedł on już okres dojrzewania i burze hormonów.

Nowy domownik powinien być od razu uczony prawidłowego zachowania w domu. Pies, który całe życie mieszkał w budzie, może mieć problemy z odnalezieniem się jako pies kanapowy. Może nie wiedzieć, że niektóre jego zachowania są niepożądane.

Szkolenie wymaga nieustępliwej postawy właściciela, jeżeli pies choć raz wyczuje słabość, już nigdy nie będzie posłuszny swojemu opiekunowi..

Zalety przygarnięcia psa starszego

Nie każdy chce adoptować jednak zwierzaka w podeszłym wieku, ludzie się boją, że zwierzak będzie nieposłuszny, a wydatki będą bardzo duże (na leki i wizyty u weterynarza). Zupełnie niepotrzebnie. Zwierzę można nauczyć odpowiednich zachowań w każdym wieku. A koszty związane z wydatkami na leczenie w przypadku zachorowania na niechcianą chorobę niekoniecznie będą wysokie.

Przygarnięcie dojrzałego psa pomoże nam uniknąć już niektórych złych zachowań, które zdarzają się u młodych psów. Dojrzałe pieski m.in.:

 • nie załatwiają swoich potrzeb w przypadkowych miejscach w domu, są nauczone do załatwiania się na dworze lub w miejscu do tego wyznaczonym,
 • nie ząbkują, a więc nie powinny podgryzać butów, ani żadnych mebli,
 • nie musimy uczyć ich chodzenia na smyczy, ponieważ już to potrafią.

Adopcja psiego emeryta będzie też bardzo dobrym uczynkiem, większość ludzi woli przygarnąć szczeniaka. Niektóre dojrzalsze zwierzaki czekają na swojego wybawiciela kilka lat, niekiedy nigdy się nie doczekawszy się nowego domu. Ważne jest, byśmy również zwrócili swoją uwagę na dojrzalsze psy. One na pewno się nam bardzo odwdzięcza i umilą wieczory spędzone w domu, często stając się np. kudłatym termoforem.

Dorosłe psy mogą mieć problem z apetytem przez kilka pierwszych dni po przeprowadzce do naszego domostwa. Jeżeli psiak ma dobre wyniki medyczne i jest pod kontrolą weterynarza, nie powinniśmy mieć żadnych obaw. To normalne zachowanie, ponieważ dla zwierzaka zmiana środowiska to bardzo duży stres. Niektóre psy potrzebują około 2 tygodni, by zaufać swojemu opiekunowi. Dlatego bądźmy cierpliwi i wyrozumiali, psy ze schroniska mogą potrzebować więcej czasu na asymilację w nowym otoczeniu.

Adopcja psa rasowego

Jeżeli chcemy adoptować psa rasowego lub w typie konkretnej rasy, najlepiej będzie przeszukać różne strony internetowe schronisk, jak i domów tymczasowych. Jest wiele bezdomnych psów, które mają rodowód, a które czekają na nowego właściciela.

Rasowe zwierzaki trudniej adoptować, ponieważ cieszą się one dużo większym zainteresowaniem, niż zwyczajne kundelki. Warto przypomnieć, że nierasowe psy cieszą się dużo lepszym zdrowiem, ponieważ mają bardziej zróżnicowane geny, niżeli rasowe psy, które często (niestety) są rozmnażane wśród członków tej samej psiej rodziny. Zwierze z chowu wsobnego może zachorować na różne choroby genetyczne i niepotrzebnie cierpieć.

Jeżeli naszym marzeniem jest posiadanie zwierzaka rasowego z adopcji, to warto uzbroić się w cierpliwość, a na pewno odnajdziesz tego wymarzonego, rasowego psa przeznaczonego do adopcji.

Jak oddać psa do schroniska?

Jeśli nie jesteśmy w stanie dłużej opiekować się własnym psem, to możemy go oddać do schroniska. Procedura ta odbywa się w kilku krokach:

 • właściciel psa musi osobiście zgłosić się do schroniska (nie może tego zrobić znajomy czy inny członek rodziny),
 • musi podać przyczynę zrzeknięcia się praw do swojego psa,
 • przedstawić książeczkę zdrowia (lista szczepień, jak i historii przebytych chorób),
 • wypełnić ankietę dotyczącą przyzwyczajeń i zachowań zwierzaka,
 • uiścić opłatę za pozostawienie zwierzęcia w schronisku.

Pies, który trafi do schroniska, a nie ma książeczki zdrowia, zostanie poddany kwarantannie. Jest to konieczne, ponieważ w schroniskach i fundacjach znajduję się wiele młodych i starszych psów z niską odpornością. Pies z chorobą zakaźną może być przyczyną epidemii w całym obiekcie. Pracownicy schroniska to ludzie o dobrych sercach, którzy zrobią wszystko, żeby odszukać nowy i kochający dom dla każdego zwierzaka. Oddanie psa do schroniska nie jest powodem do dumy, ale również nie można piętnować takiego zachowania. Zawsze jest to szansa dla psa na szczęśliwy dom.

Polskie schroniska

W Polsce jest wiele placówek, w których można adoptować psa lub kota. Zapewniają one ciepły kąt i pełną miskę jedzenia każdemu zwierzęciu. Poniżej lista (wraz z linkiem na stronę internetową) kilku schronisk dla zwierząt w większych miastach w Polsce:

Najlepiej będzie, gdy poszukasz w wyszukiwarce internetowej czy w pobliżu Twojego zamieszkania nie znajduję się schronisko dla psów. Być może czeka tam na Ciebie Twój nowy psi przyjaciel.

Podsumowanie

Na pewno masz wielu znajomych czy członków rodziny, którzy adoptowali psa ze schroniska. Bardzo często po pierwszym adoptowanym zwierzęciu opiekunowie decydują się na kolejne przygarnięcie czworonożnego przyjaciela. To zachowanie potwierdza, że nie powinieneś mieć żadnych obaw co do przygarnięcia psa, który zaznał bezdomności. Psy ze schroniska nie są w niczym gorszę, niż zwierzęta rasowe.

Pies, który zaznał odrzucenia, będzie kochał Cię dwa razy mocniej. Taki zwierzak może mieć problem z zaufaniem, które zostało nadszarpnięte w przeszłości. Pokaż mu, że jesteś dobrą osobą. Daj mu czas na poznanie Ciebie i nowego otoczenia, a wkrótce zobaczysz szczęśliwego pieska, który z wytęsknieniem będzie czekał na Ciebie pod drzwiami Twojego domu.

Jest wiele zalet adopcji psa starszego. Nie przechodzi on burzy hormonów i będzie znacznie spokojniejszy niż szczeniak. Każdy, pies, który jest przeznaczony do adopcji, jest dobrze znany pracownikom schroniska. Jeżeli pies nie zna zasad dobrego zachowania, to jest regularnie szkolony pod okiem pracowników schroniska lub wolontariuszy (może wkrótce i Ciebie). Nie nastąpi nigdy sytuacja, w której mógłbyś dostać pod swoją opiekę psa, który jest agresywny. Daj szansę bezdomnym psom na nowe życie.

NIE KUPUJ, ADOPTUJ!