Sposób żywienia jest niezwykle ważny nie tylko dla ludzi, ale także dla psów. Odpowiednio zbilansowana dieta, wysokiej jakości psia karma i dobre produkty to najlepsza profilaktyka, zabezpieczająca przed różnymi chorobami, które mogą dotknąć Twojego pupila. Dla każdego właściciela zdrowie jego psiego przyjaciela jest istotne, więc powinieneś wiedzieć, jak możesz o nie dbać. Nadwaga, cukrzyca czy problemy z przewodem pokarmowym – właśnie w tych przypadłościach odpowiednia dieta jest bardzo ważna. Z naszego artykułu dowiesz się, jak duże znaczenie ma właściwie odżywianie, a także jaka dieta będzie najlepsza, gdy Twój pies cierpi na określoną przypadłość. 


Dieta dla psa otyłego (odchudzająca)

Problem z nadwagą ma niestety coraz więcej czworonogów. Szacuje się, że w Stanach Zjednoczonych otyłych psów jest aż 30%. To poważna dolegliwość, ponieważ zbędne kilogramy mogą znacząco wpłynąć nie tylko na jakość życia zwierzaka, ale przede wszystkim na jego zdrowie. Czasem właściciele nie zdają sobie nawet sprawy z tego, że ich pies jest otyły, chociaż rozpoznanie tego wcale nie jest trudne.


Zbędne kilogramy widać u psa, zwłaszcza po sylwetce. Zwierzę, które jest prawidłowo zbudowane, powinno mieć wyczuwalne żebra i wyraźnie zarysowaną talię. O nadwadze mówimy już wtedy, kiedy masa ciała psa o 5% przekracza normę wagową. Natomiast otyłość zaczyna się po przekroczeniu 30% normy. Problem nadwagi dotyka psy starsze, po zabiegu sterylizacji lub dotknięte chorobą trzustki. Z otyłością zmagają się również te czworonogi, które są przekarmiane lub mają za mało dziennej dawki ruchu.

 

Nadwaga u psa

Jeśli rzeczywiście na pierwszy rzut oka widać, że Twój pies waży trochę za dużo, to najpierw powinieneś skonsultować się z weterynarzem. Zbada on psa i dokładnie stwierdzi, czy nadprogramowe kilogramy to wynik jakiejś choroby. Jeśli specjalista wykluczy tę opcję, to najskuteczniejszym sposobem, by pozbyć się zbędnych kilogramów u Twojego pupila będzie na pewno połączenie aktywności fizycznej z odpowiednio zbilansowaną dietą.

Oczywiście rozpoczęcie regularnych ćwiczeń z psem wymaga konsultacji z lekarzem weterynarii, po to, by wykluczył on ewentualne problemy ze stawami. Zwierzę, które przez większość swojego życia spędza czas w domu, leżąc na kanapie nie zacznie nagle przebiegać długich dystansów. Wprowadzenie sportu do jego codzienności powinno przebiegać stopniowo, żeby nie nadwyrężyć stawów i kości. Podobnie powinno być z dietą.

Niezbędne jest, żeby w razie otyłości ograniczyć ilość jedzenia podawaną psu. Początkowo wystarczy, jeśli Twój pupil będzie otrzymywał porcje żywnościowe mniejsze o około 15- 20% niż do tej pory. Dobrym pomysłem będzie także, podawanie psu jedzenia częściej, ale w niewielkich porcjach. Tak jak w przypadku aktywności fizycznej, tak samo dieta powinna być wprowadzana stopniowo.

W przypadku karmienia psa suchą karmą, na rynku dostępnych jest wielu tego typu produktów z linii light, które wspomagają proces odchudzania. Tego typu karma ma mniejszą zawartość tłuszczu i jest przez to niskokaloryczna. Zwierzę nie odczuje różnicy i nie będzie czuło głodu, ponieważ będzie dostawało dawkę karmy proporcjonalną do tej zwykłej, ale mniej tuczącą.

Pomoże mu ona w walce z otyłością i jednocześnie będzie dostarczać niezbędnych składników odżywczych.

Bardzo ważne jest, żeby w diecie grubego psiaka nie zabrakło także błonnika, który wspomaga procesy trawienne, dzięki czemu łatwiej będzie mu zrzucić zbędne kilogramy. Suchą karmę wzbogaconą o błonnik, ale także specjalne pożywienie odchudzające możesz teraz kupić w wielu sklepach zoologicznych. Jeśli otyłość Twojego psa stanowi już bardzo duży problem, to zapewne weterynarz zaleci stosowanie specjalnej karmy leczniczej.

Zastosowanie tych metod w walce ze zbędnymi kilogramami to szansa na to, że Twój pupil nie będzie musiał zmagać się z poważnymi chorobami serca czy układu krążenia. Zbilansowana dieta i odpowiednie żywienie to także najlepsza profilaktyka, która zapewni, że Twój pies pozostanie sprawny i zdrowy. Odchudzanie pupila to pracochłonny i wymagający konsekwencji proces, ale jeśli będziesz stosował się do zaleceń i przestrzegał zasad zdrowej diety, to pupil na pewno szybko poradzi sobie z nadwagą.

 

 

Dieta dla psa z cukrzycą

Cukrzyca u psów to choroba coraz bardziej powszechna. Niestety do klinik weterynaryjnych często zgłaszają się właściciele, którzy u swoich pupili zaczynają zauważać niepokojące objawy. Kiedy na dalszych etapach badań dowiadują się, że ich czworonóg zmaga się z cukrzycą, to początkową reakcją może być niepokój i strach o życie ukochanego zwierzęcia. Jednak podobnie jak ludzie, tak i psy mogą z tą chorobą żyć i funkcjonować na co dzień. Wymaga to jednak wielu zmian w dotychczasowym stylu życia, a także dostosowanie się do zaleceń lekarza weterynarii.

Sprawdź nasze propozycje dla wymagających psów:

Typy cukrzycy

Można wymienić dwa typy cukrzycy. Typ pierwszy zależny jest od insuliny i charakteryzuje się tym, że w momencie wzrostu cukru nie działa ona prawidłowo. Jest to najczęściej występująca odmiana cukrzycy u psów.


Typ drugi oznacza, że początkowo odbywa się poprawny wyrzut insuliny, natomiast przestaje ona funkcjonować po zetknięciu z receptorami w komórkach organizmu. Cukrzyca oznacza, że poziom glukozy we krwi jest podwyższony, co niekorzystnie wpływa na różne organy wewnętrzne. Na pojawienie się i rozwój tej choroby ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest wiek zwierzęcia. To schorzenie objawia się najczęściej pomiędzy 7 a 9 rokiem życia, czyli generalnie u psów starszych. Problem może dotyczyć również psów z nadwagą, które na co dzień spożywają wysokotłuszczową karmę.


Większość przypadków cierpiących na tę dolegliwość zmagało się także z otyłością, dlatego specjaliści uznają otyłość za jedną z przyczyn choroby. Nie bez znaczenia jest także płeć czworonoga, ponieważ wszelkie badania wskazują, że na tę przypadłość trzykrotnie częściej cierpią suki. Istnieją również rasy psów, które mają zwiększone predyspozycje zachorowania na cukrzycę. Należą do nich między innymi: pinczer miniaturowy, jamnik, pudel czy sznaucer miniaturowy. Jeśli posiadasz psa którejś z wyżej wymienionych ras, to zwróć szczególną uwagę na nietypowe zachowania, które mogą być objawami rozwijającej się choroby. Jeśli zauważysz, że Twój pies ma wzmożone pragnienie i nieustannie pije, a co za tym idzie także często oddaje mocz - to powinno Cię to zaniepokoić.


Zwiększony apetyt, a jednocześnie nagła i szybka strata wagi to także symptomy, które mogą świadczyć o cukrzycy. Jednak żeby otrzymać oficjalną diagnozę musisz wybrać się ze swoim pupilem do weterynarza, który na podstawie badania krwi rozpozna chorobę.

 

Karmienie psa cukrzyka

Cukrzyca to choroba, która będzie towarzyszyła Twojemu psu każdego dnia, dlatego powinieneś zrobić wszystko, żeby przebiegała ona łagodnie i nie miała wpływu na jakość i komfort życia czworonoga. W leczeniu cukrzycy oprócz podawania insuliny, niezwykle ważne jest przestrzeganie rygorystycznej diety, ponieważ zmiana nawyków żywieniowych często ma największy wpływ na skuteczność podejmowanych działań.

Jeśli okaże się, że Twój czworonóg ma cukrzycę, to bardzo ważne, żebyś od tej pory pamiętał o regularności posiłków. Jest to niezwykle istotne dla psa, który dostaje insulinę. Pierwszy posiłek musisz podać zwierzęciu przed podaniem insuliny, a następny około 8 godzin później, kiedy insulina zaczyna działać. W ten sposób ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi będzie dużo łatwiejsze.

Wybór odpowiedniej karmy także jest niezwykle ważny, ponieważ musi być ona specjalnie dostosowana do psich cukrzyków. Najlepiej jeśli karma zawiera, jak najmniej tłuszczów i węglowodanów (w szczególności cukrów prostych). Bardzo istotne jest, żeby Twój pies przyjmował białko w łatwo przyswajalnej postaci. Samodzielnie trudno jest skomponować tak zbilansowaną dietę, żeby dostarczać czworonogowi niezbędnych składników i jednocześnie unikać tych niepożądanych.

Jednak obecnie w klinikach weterynaryjnych i specjalistycznych sklepach zoologicznych możesz kupić karmę przeznaczoną dla psów, cierpiących na cukrzycę. Oczywiście musisz liczyć się z tym, że jej koszt będzie większy, niż w przypadku zwykłej karmy, ale przecież chodzi o zdrowie Twojego pupila, a na nim nie powinieneś oszczędzać!

Właściwe odżywianie i dieta to podstawa w leczeniu cukrzycy tej choroby, więc zapomnij o nie dokarmiajniu psa słodyczami czy lub innymi przekąskami, bo możesz mu zaszkodzić.

 

Dieta dla psa z problemami trawiennymi (lekkostrawna)

Oprócz nadwagi i cukrzycy wiele psów zmaga się z innymi dolegliwościami, również charakterystycznymi dla ludzi. Częstą przypadłością, która dotyka wiele czworonogów to problemy trawienne i inne choroby układu pokarmowego. Zaliczają się do nich między innymi problemy z jelitami, niewydolność trzustki, zapalenie żołądka czy ogólna nietolerancja na niektóre składniki spożywcze. Jedno jest pewne – każdy właściciel, którego pies cierpi z powodu przewodu pokarmowego musi poświęcić dużo czasu, by właściwie zadbać o swojego pupila.

Przyczyn chorób może być kilka. Zaliczają się do nich: rasa psa, jego wielkość, a nawet określone predyspozycje genetyczne. Szczególnie narażone są także psie łakomczuchy, które wsuną niemal wszystko, co dostaną, a na spacerach mają tendencję do zjadania odpadków. Wśród największych łasuchów wymienia się między innymi takie rasy jak: labrador, Alaskan malamut czy nawet niewielkie maltańczyki.

Nie oznacza to wcale, że każdy reprezentant wyżej wymienionych ras będzie chorował, ale prawdopodobieństwo jest na pewno większe, niż w przypadku pozostałych rasa. Dieta jest niezwykle ważna w codziennym funkcjonowaniu psa. Dotyczy to tak naprawdę każdego czworonoga, zarówno jako działanie profilaktyczne przed niechcianymi chorobami układu pokarmowego, ale także jako ich skuteczne leczenie.

 

 

Odpowiednie posiłki

Wszystkim psom zmagającym się z niestrawnością, problemami z żołądkiem, trawieniem lub nietolerancją na niektóre produkty, lekarz weterynarii z całą pewnością zaleci stosowanie diety lekkostrawnej. Głównym celem takiej diety jest nie obciążanie organizmu i dostarczanie wszelkich niezbędnych składników odżywczych. Dieta lekkostrawna oznacza eliminację z codziennego jadłospisu Twojego psa tłustych potraw.

Jeśli zdarzało Ci się częstować swojego pupila smażonym kotletem, to musisz o tym zapomnieć. Pies nie może zjadać takiego pożywienia a już zwłaszcza wtedy, gdy ma problemy przewodu pokarmowego. Odpowiednia dieta na tego typu przypadłości powinna pokrywać dzienne zapotrzebowanie kaloryczne czworonoga, ale jednocześnie zakazane jest podawanie mu tak zwanych ciężkich potraw.

Zdarza się, że niektórzy właściciele eksperymentują i próbują samodzielnie przygotowywać w domu posiłki, jednak tak naprawdę nigdy nie mają całkowitej pewności, że taki posiłek będzie odpowiedni. Dużo łatwiej i bezpieczniej będzie jeśli zdecydujesz się kupić gotową, lekkostrawną karmę. Pamiętaj jednak o tym, że nie powinna to być standardowa, najtańsza psia karma, dostępna w każdym supermarkecie. Musisz wiedzieć, że podawane przez Ciebie jedzenie dla psa i jego jakość, mają ogromne znaczenie dla funkcjonowania jego żołądka.

Karma niskiej jakości, z małą zawartością mięsa i dużą zawartością zboża na pewno nie będzie odpowiednia. Wysokiej jakości jedzenie dla psa, takie jak karma dla psa bez zbóż to dobra inwestycja, która wspomoże zdrowie Twojego czworonoga. Jeśli Twój pupil zmaga się z problemami przewodu pokarmowego, to niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii.

Po dogłębnym zbadaniu problemów zdrowotnych weterynarz na pewno pomoże Ci ułożyć dietę dla czworonoga.


Samodzielne przygotowywanie lekkostrawnych posiłków, karma dla psa bez zbóż, czy też produkty z linii leczniczych nie obciążają żołądka.

 

Dieta dla psa z niewydolnością nerek i wątroby (niskobiałkowa)

Cała nasza codzienność kręci się wokół żywienia. Jednak powinno być ono racjonalne i odpowiednio zbilansowane, ponieważ dieta to bardzo ważny czynnik dla zdrowego organizmu. Jak opisano wyżej, dieta ma ogromne znaczenie także w przypadku różnego rodzaju schorzeń, takich jak otyłość, cukrzyca czy dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego. Do każdego osobnego przypadku psa i jego choroby lekarz weterynarii poleci odpowiedni jadłospis, dostosowany bezpośrednio do indywidualnych potrzeb czworonoga.


Dieta niskobiałkowa przeznaczona jest szczególnie dla tych psów, które zmagają się z przewlekłą niewydolnością nerek i wątroby. Są to bardzo poważne choroby, a w przypadku psów - bardzo często śmiertelne.


Podobnie, jak w przypadku innych schorzeń, bardzo duże znaczenie ma wiek zwierzęcia. Najczęściej kłopoty z nerkami mają psy starsze, pomiędzy 10 a 15 rokiem życia. Według wielu badań istnieją także rasy, które genetycznie są predysponowane do choroby. Zaliczają się do nich między innymi: berneński pies pasterski, owczarek niemiecki, chow- chow czy popularny golden retriever. Nie oznacza to jednak, że każdy przedstawiciel tej rasy będzie cierpiał na niewydolność nerek, jednak prawdopodobieństwo tego jest dużo większe.

Objawy niewydolności nerek są bardzo podobne do wielu innych przypadłości i są to na przykład wymioty, apatia, biegunka czy krew w moczu. W każdym z tych przypadków powinieneś udać się ze swoim pupilem do weterynarza, który jednoznacznie ustali ich przyczynę.

 

Wybór karmy

Przewlekła niewydolność nerek to choroba nieuleczalna i możliwe jest tylko zahamowanie jej postępowania. Wszystko zależy od właściwej współpracy pomiędzy Tobą i weterynarzem, a także tego czy będziesz stosował się do jego zaleceń.


Na pewno chcesz dla swojego pupila wszystkiego, co najlepsze, więc właśnie w przypadku choroby powinieneś szczególnie o niego zadbać. Niewydolność nerek u Twojego psa oznacza, że od tej pory będzie musiał on być pod stałą opieką lekarza weterynarii. Bardzo ważne będzie także zastosowanie odpowiedniej diety, która pomoże złagodzić skutki tej przypadłości.


Psia karma powinna być dostosowana do aktualnego stanu zdrowia psa i zawsze konsultowana z weterynarzem. W przypadku chorób nerek najczęsciej zaleca się diętę niskobiałkową. Jej główną zasadą jest ograniczenie produktów, zawierających białko oraz fosfor. Odpowiednią karmę dla psa możesz kupić w klinikach weterynaryjnych.


Najważniejsze jest, żebyś uważnie czytał etykiety ze składem, dzięki czemu będziesz wiedział, co będzie najzdrowsze dla Twojego psa. Również weterynarz może pomóc Ci w wyborze odpowiedniego pożywienia i na pewno doradzi na, co zwrócić szczególną uwagę i jak prawidłowo zbilansować dietę.

 

Suplementy diety dla psa

Przedstawione wyżej sposoby odżywiania psa skupiały się głównie na potrzebach chorych osobników. Jednak odpowiednie żywienie Twojego pupila nie powinno zacząć się dopiero w przypadku jego zachorowania. Wysokiej jakości psia karma (np. karma dla psa bez zbóż), dobre produkty i właściwie dobrane wartości odżywcze to najlepsza profilaktyka przed różnymi przypadłościami. Jeśli chcesz, żeby czworonóg długo cieszył się zdrowiem i był wiernym towarzyszem na lata, to musisz pamiętać o tym, że ogromne znaczenie ma właściwa dieta. Nawet najzdrowszy pies ma większe szanse zachorowania, gdy żywi się resztkami ze stołu, a dodatkowo dokarmiany jest słodyczami. Jeśli dbasz o zdrowe odżywianie siebie i swojej rodziny, to nie zapominaj również o swoim czworonogu.

Jak wybrać odpowiedni suplement

Suplementy diety to propozycja dla każdego właściciela, który chce troszczyć się o swojego pupila najlepiej, jak potrafi. Zdarza się czasem tak, że niektóre witaminy i substancje odżywcze zawarte w karmie mogą nie być w całości wchłaniane do organizmu.

Jeśli chcesz być pewien, że dostarczasz psu niezbędne składniki mineralne, to możesz zdecydować się na podanie mu dodatkowych suplementów diety i witamin, które będą świetnym uzupełnieniem codziennej diety. Preparaty witaminowe sprawdzą się szczególnie w tych przypadkach, kiedy podawane przez Ciebie jedzenie dla psa nie jest najwyższej jakości. Dzięki temu wszelkie braki niezbędnych wartości odżywczych będą uzupełniane.

Suplementy diety na pewno nie zaszkodzą psu a mogą pomóc w leczeniu niektórych dolegliwości. Zanim jednak zdecydujesz się na konkretne produkty musisz, pamiętać o kilku kwestiach.
Po pierwsze suplement powinien być dobry jakościowo i skuteczny. O radę zapytaj lekarza weterynarii, który pomoże Ci w wyborze odpowiedniego preparatu.


Po drugie nie zapomnij zapoznać się z ulotką informacyjną. Jeśli Twój pies jest alergikiem lub często nie toleruje nowych leków, to sprawdź, czy w jego składzie nie ma substancji, które mogą mu zaszkodzić. Pamiętaj także o tym, żeby suplementy diety dawkować dokładnie według zaleceń zapisanych na etykiecie.

Odpowiednio stosowane suplementy mogą pomóc na problemy z układem odpornościowym, stawami czy dla poprawienia wyglądu sierści i skóry. Stosując preparaty witaminowe pamiętaj o ich rozsądnym dawkowaniu i miej na uwadze, że są one jedynie dodatkiem do właściwie zbilansowanej diety.

 

Podsumowanie

Z całą pewnością można stwierdzić, że w przypadku różnych dolegliwości niezbędna może być zmiana diety. To, co podajesz swojemu pupilowi do jedzenia ma bowiem bardzo duży wpływ na jego zdrowie. Jeśli Twój pies cierpi na nadwagę to pierwszym krokiem, który musisz podjąć w walce ze zbędnymi kilogramami to zmiana karmy na odchudzającą. W ten sposób dostarczysz mu niezbędnych wartości odżywczych, które jednak będą mniej kaloryczne. Niezwykle istotna jest dieta w przypadku psa diabetyka.

Tylko odpowiednio zbilansowany jadłospis i posiłki podawane w regularnym porach dnia zagwarantują, że Twój pupil łatwiej zniesie cukrzycę. Jednak odpowiednio dobrana karma może pomoc na wiele dolegliwości i znacznie poprawić jakość życia czworonoga, więc nie powinieneś na niej oszczędzać.