Jak zachować się w sytuacji, kiedy pojawia się biegunka u psa? Kiedy należy udać się z nim do weterynarza? Co może powodować rozwolnienie u psa? Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak pomóc swojemu psu w takiej sytuacji, koniecznie zapoznaj się z poniższym materiałem.


Co to jest biegunka?

Niejednokrotnie miewasz problemy ze zdrowiem – mniej lub bardziej poważne. W każdym z tych wypadków starasz się jednak jak najszybciej wrócić do zdrowia, bo przecież nikt nie lubi chorować. To stan, który sprawia, że czujesz się bezsilny. Jednak my, jako ludzie, mamy tę przewagę nad zwierzętami, że potrafimy powiedzieć, co nam dolega i co sprawia, że nie czujemy się najlepiej. Idziemy do lekarza i mówimy, co nas boli, od kiedy i dlaczego tak może być.

 

Kiedy Twój zwierzak czuje się źle, nie poinformuje Cię o tym. W tym momencie Twoim obowiązkiem jest zauważenie pewnych symptomów i objawów.

 

Jak zatem powinieneś zareagować w momencie, gdy Twój pies ma problemy związane z wypróżnianiem się? O tym wszystkim w dalszej części materiału.

 

W tym momencie skupmy się jednak na zrozumieniu, czym właściwie jest rozwolnienie u psów i jakie formy może przybierać.

 

Biegunka nie jest chorobą samą w sobie, a objawem klinicznym, który charakteryzuje się dużą częstotliwością wypróżnień albo zwiększoną ilością stolca, który ma konsystencję płynną, bądź półpłynną. Nie zawsze są to odchody w tym samym kolorze.

 

Stolec psa, cierpiącego na biegunkę, może bowiem być zarówno czarny, jak i zielony czy żółty. Niejednokrotnie przybarwiony jest krwią, ropą i śluzem, co powinno jeszcze bardziej zaalarmować Twoją uwagę. Jakie jeszcze objawy towarzyszą najczęściej biegunce?

 

Przede wszystkim jest to osłabienie, gorączka, często także nudności, a nawet wymioty. Podczas biegunki każdy organizm, szczególnie zwierzęcia, szybko się odwadnia. Zazwyczaj biegunka nie trwa zbyt długo i mija najwyżej po kilku dniach. Jeśli jednak stan ten utrzymuje się dłużej, należy niezwłocznie udać się do weterynarza.

Jak zadbać o psa z biegunką? Co w tym momencie powinieneś zrobić Ty jako właściciel zwierzaka borykającego się z biegunką? Uzupełniaj płyny swojego psa i elektrolity, których w trakcie takiego stanu na pewno bardzo mu brakuje. Jeśli miał już dwudziestoczterogodzinną głodówkę, przedłuż ją o jeszcze jedną dobę. Pozwoli to organizmowi zwierzęcia na regenerację i odpoczynek. W tej chwili bowiem jego błony śluzowe są niezwykle podrażnione i każdy pokarm dla psa może go jeszcze mocniej uszkodzić.

 

Dlaczego rozwolnienie u psów jest niebezpieczne

Długotrwałe odwodnienie jest niebezpiecznie dla każdego żywego organizmu. Podczas biegunki pies traci wodę i cenne elektrolity. Dlatego tak ważne jest uzupełnianie płynów, bogatych w niezbędne składniki i sole mineralnie, by nie doszło do kompletnego odwodnienia.

 
W skrajnych przypadkach taki z pozoru niewinny stan, szczególnie gdy utrzymuje się długo i dotyczy szczenięcia lub bardzo wrażliwego, starszego psa, może nawet doprowadzić do śmierci czworonoga.

 

Przyczyny rozwolnienia u psów

Skąd jednak biorą się takie przypadłości i dlatego dotykają psy w tak różnym wieku? Najbardziej fachowo na to konkretne pytanie może odpowiedzieć weterynarz. Powodów może być bowiem wiele i nie zawsze będzie je łatwo i jednoznacznie określić. Rozmowa weterynarza z właścicielem psa pomoże wyeliminować wiele możliwości, a wśród nich tak prozaiczne, jak te związane z nieprawidłowym odżywianiem.

 

Do najczęstszych przyczyn biegunek zalicza się niewłaściwy lub nieświeży pokarm, nietolerancję, czy wręcz alergię pokarmową lub nagłą zmianę pożywienia. Bywa również i tak, że skrajne przejedzenie i łakomstwo (np. po głodówce) również mogą wywołać u psa biegunkę.

 
Zanim więc udasz się do lecznicy weterynaryjnej, zastanów się, czy któryś z wyżej wymienionych elementów nie spowodował takiej a nie innej reakcji u Twojego psa? Może byli u Ciebie goście i ktoś próbował dokarmić lub przekupić Twojego czworonoga? A może wyjechaliście na wakacje i okazało się, że w lokalnym sklepie zoologicznym nie ma karmy, której używacie na co dzień? Powodów może być wiele i mogą być one złożone. Zanim jednak zaczniesz przejmować się czymś poważniejszym, wyklucz najbardziej prozaiczne możliwości.

 

Jakie jeszcze mogą być przyczyny rozwolnienia u psów? Przede wszystkim będą to poważniejsze stany chorobowe, które może potwierdzić jedynie weterynarz. Wymieniane są wśród nich stany zapalne jelit, zatrucia, podrażnienia przewodu pokarmowego, infekcje bakteryjne układu pokarmowego, choroby wirusowe, zapalenie trzustki, a nawet leczenie antybiotykami lub innymi lekami doustnymi, czy też reakcje poszczepienne.

 

Wśród najrzadszych wymienia się nowotwory, choroby metaboliczne takie jak choroba Addisona, inwazje glist lub tasiemców, obecność w przewodzie pokarmowym pierwotniaków takich jak lamblie, czy kokcydie, a nawet silny stres czy podanie środka na odrobaczanie.

 
Każdy pies jest inny i biegunka jest jedynie reakcją na jakiś czynnik lub stan chorobowy. Jeśli podejrzewasz u swojego psiaka stan poważniejszy, niż zwykłe problemy trawienne spowodowane zmianą diety, udaj się do doświadczonego weterynarza. Tylko taka wizyta pozwoli Ci mieć stuprocentową pewność.

 

Ze szczególną ostrożnością do tego tematu powinni podchodzić właściciele niektórych ras psów, np. do owczarków niemieckich, które są szczególnie podatne na tego typu stany.

 

Niektóre rodzaje biegunek u psów

Każdy organizm jest inny i zupełnie inaczej przechodzi biegunkę. Dlatego ciężko jest wymienić i opisać wszystkie jej rodzaje. Można jednak wyróżnić cztery typy biegunki, które szczególnie często powtarzają się u czworonogów i przyjmują podobne objawy..

1. Biegunka po zatruciu pokarmowym

Biegunka po zatruciu pokarmowym jest najłagodniejszą odmianą biegunki i najprawdopodobniej jest konsekwencją zjedzenia przez psa czegoś, z czego przetrawieniem jego mały organizm nie mógł się uporać. Skutkiem tego jest złe samopoczucie psa i luźny stolec, bez krwi. Niezwykle rzadko takiego rodzaju biegunce towarzyszą wymioty.

2. Biegunka wirusowa

Kolejnym rodzajem biegunki jest biegunka wywołana wirusem w organizmie zwierzaka. Najczęściej występuje ona wraz z silnymi wymiotami, gorączką i ogólnym, złym samopoczuciem psiaka. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel, który zazwyczaj ma masę energii, jest od jakiegoś czasu osłabiony i osowiały, być może cierpi właśnie z powodu biegunki na tle wirusowym. W takim przypadku niezbędna jest wizyta u weterynarza, który powie, jak postępować z pupilem dalej.

3. Biegunka wywołana bakteriami

Rozwolnienia u psów mogą również być wywołane przez bakterie. Jakimi objawami charakteryzuje się tego rodzaju przypadłość? Przede wszystkim krwią w kale, podwyższoną temperaturą oraz znacznie obniżonym apetytem czworonoga. W większości przypadków nie pojawiają się wymioty, choć i to nie jest w tym momencie wykluczone.

4. Biegunka wywołana pasożytami

Biegunka Twojego psa trwa znacznie dłużej niż przewidywałeś? Najprawdopodobniej Twój psiak cierpi z powodu pasożytów. Jeżeli zauważyłeś luźny stolec i znaczny spadek wagi Twojego psa, jak najszybciej udaj się do weterynarza, który potwierdzi lub zaneguje Twoje przypuszczenia.

 

Domowe sposoby na biegunkę u psa

Czy przeziębienie lub biegunkę u psa można leczyć domowymi sposobami, tak jak w przypadku ludzi? Często tak! Pod warunkiem, że jest to biegunka będąca wynikiem zatrucia, utrzymująca się krótko (nie więcej dłużej niż 24 godziny). Jeśli nie wystąpią żadne poważniejsze objawy, takie jak wymioty, gorączka, złe samopoczucie, czy znaczne osłabienie, sam możesz pomóc swojemu zwierzakowi, nie obciążając dodatkowo jego układu pokarmowego lekami.

 
Co jest najbardziej skuteczne? Przede wszystkim mała „głodówka” i podawanie Twojemu zwierzakowi wyłącznie świeżej wody przez najbliższe 24 godziny. To najlepsze rozwiązanie, które pomoże Twojemu psu i jego organizmowi w najbardziej naturalny sposób uporać się z biegunką. Jeśli posiadasz w domu węgiel leczniczy (do kupienia w każdej aptece, stosowany również przy biegunce u ludzi) lub smectę, możesz także podać ją swojemu pupilowi.

 
Dobrym rozwiązaniem będzie ugotowanie kleiku z siemienia lnianego, które ochroni żołądek zwierzaka i sprawi, że wytworzy się w nim swoista osłonka chroniąca przed podrażnieniami. Kiedy po takiej naturalnej kuracji zauważysz znaczną różnicę w oddawanych przez Twojego psa stolcach, możesz zacząć podawać mu lekkostrawną karmę i z biegiem czasu powoli wracać do regularnego żywienia (oczywiście o ile to suchy pokarm dla psa nie był przyczyną biegunki).

 

Produkty mleczne podczas biegunki

Szczególnie odradzamy wszelkie sposoby leczenia, związane z podawaniem psu mleka i innych produktów mlecznych! To właśnie one nasilają objawy biegunki i wcale nie przyczyniają się do poprawy stanu jego zdrowia. Nie podawaj mu więc takich produktów i zastosuj się do wyżej wymienionych rad, a na pewno Twój psiak wkrótce wróci do zdrowia.

 

A jeśli tak się nie stanie? Cóż, są jeszcze inne wyjścia z tej sytuacji, o czym powiadomimy w dalszej części tego artykułu. Zachęcamy do dalszej lektury!

 

Jak zatrzymać biegunkę u psa

Biegunka nie mija od dłuższego czasu, a domowe sposoby nie pomagają? Bez obaw! Udaj się ze swoim pupilem do lekarza weterynarii, który go zbada i ustali przyczynę jego złego samopoczucia.

 
Postępowanie zgodnie z lekarskimi zaleceniami sprawi, że Twój zwierzak wróci do zdrowia i dawnej formy w przeciągu kilku dni. Zanim jednak specjalista postawi diagnozę, przygotuj się na wiele wnikliwych pytań, które pomogą mu ustalić indywidualne leczenie dla Twojego psiaka. Jakie mogą być to pytania?

 

Diagnoza weterynarza

Przede wszystkim, weterynarz zapyta Cię o to, czym karmisz swojego psa. Mimo, iż na tym etapie zapewne wykluczyłeś biegunkę spowodowaną zatruciem pokarmowym, może się okazać, że w swojej dedukcji coś jednak przeoczyłeś. Lekarz zapyta Cię więc o to, czy pies jadł ostatnio coś nietypowego lub napił się czegoś, czego na co dzień nie zdarza mu się pić. Następnie zapyta o to, od kiedy trwa biegunka i w jakich odstępach czasowych następuje wypróżnianie. Będzie go również interesować wygląd oddawanego stolca i to, czy pojawił się w nim śluz lub jakakolwiek wydzielina.

 
Przygotuj się również na pytania o przyjmowane przez psiaka leki oraz o to, kiedy ostatnio miał podobne biegunkowe problemy. Jeśli pytania nie okażą się wystarczające, weterynarz może zlecić badania kału na obecność pierwotniaków, bakterii i pasożytów.

 

Jak zadbać o psa z biegunką

Co w tym momencie powinieneś zrobić Ty jako właściciel zwierzaka borykającego się z biegunką? Uzupełniaj płyny swojego psa i elektrolity, których w trakcie takiego stanu na pewno bardzo mu brakuje. Jeśli miał już dwudziestoczterogodzinną głodówkę, przedłuż ją o jeszcze jedną dobę. Pozwoli to organizmowi zwierzęcia na regenerację i odpoczynek. W tej chwili bowiem jego błony śluzowe są niezwykle podrażnione i każdy pokarm dla psa może go jeszcze mocniej uszkodzić.

 

Psie lekarstwa na biegunkę

Kiedy diagnoza zostanie już postawiona i weterynarz przepisze odpowiednie leczenie, możesz być spokojny o swojego psiaka. Leki pozwolą mu na odpoczynek i  zapewnią znacznie lepsze samopoczucie. Jakie leki zazwyczaj stosowane są w przypadku psów? Najprawdopodobniej weterynarz zastosuje terapię z węgla aktywnego, który zwiąże wszystkie toksyny i uniemożliwi wchłanianie ich do organizmu psa.

 

Niewykluczone, że przepisze on również i zaleci stosowanie preparatów elektrolitowych, np. smecty, które nawodnią Twojego pupila i dostarczą mu najpotrzebniejszych składników mineralnych, które utracił wraz biegunką. Jeżeli jednak Twój psiak był mocno odwodniony, najprawdopodobniej zostanie podana mu kroplówka. Zależnie od przyczyny biegunki, psiak może również mieć przepisane leki osłonowe, które będą działać na błonę śluzową jelit osłonowo.

 

Co jednak, gdy pierwotnym problemem jest poważniejsza choroba? Weterynarz zaleci kolejne działania mające na celu zlikwidowanie przyczyny biegunki, by w dalszej części móc zająć się poważniejszą przyczyną złego stanu Twojego zwierzaka.

 

Jaki pokarm dla psa po biegunce?

Dieta po każdej chorobie musi być lekkostrawna i nieobciążająca dla organizmu. Jednocześnie musi dostarczać wszelkich niezbędnych składników odżywczych, które postawią chorego na nogi w szybkim tempie. Dlatego właśnie jadłospis psiaka, który zmagał się z biegunką powinien być łagodny dla jelit i lekkostrawny.

 
Nie ma jednak potrzeby, żebyś rezygnował z podawania pupilowi suchej karmy. Wręcz przeciwnie – wystarczy, że wybierzesz jej delikatniejszą wersję, która idealnie sprawdzi się w przypadku problemów trawiennych.

 

Obecnie na rynku istnieje wiele wysokiej jakości specjalistycznych karm, dla psów o wrażliwych żołądkach i jelitach. Jeśli biegunka jest częstym problemem Twojego psa, powinieneś rozważyć zakup tego typu karmy, bo jej delikatny i odpowiednio zbilansowany skład, może raz na zawsze rozwiązać wasz problem nawracających biegunek i złego samopoczucia Twojego pupila.

 

Sprawdź nasze karmy: