Starzenie się pupila to na pewno trudna sytuacja dla każdego właściciela. To czas, w którym pies zaczyna mieć problemy z poruszaniem się, traci apetyt i chęć do zabawy. Jest to jednak nieunikniony proces, który wcale nie musi być trudny. Odpowiednia dieta i właściwa troska opiekunów mogą sprawić, że pies długo będzie cieszył się zdrowiem. Właściwie dostosowany do wieku pokarm pozwoli bowiem przedłużyć jego życie. 


 

Brak apetytu i apatia u starszego psa – czy to oznaki starzenia się czworonoga?

Przywożąc małego szczeniaka do domu na pewno nie zastanawiasz się nad tym, jaki pies będzie na starość, jak długo będzie żył i najważniejsze – czy nie będzie ciężko chorował. Dużo łatwiej jest cieszyć się małą kulką w domu, niż opiekować się już dorosłym psem.

Pamiętaj jednak, że starość to rzecz nieunikniona i prędzej czy później spotka także Twojego pupila. Musisz być do tego odpowiednio przygotowany, żeby wiedzieć jak, zaopiekować się nim na starość. Często podeszły wiek wiąże się także z różnymi komplikacjami zdrowotnymi i więc musisz być tego w pełni świadomy - nie zapominaj o tym, gdy adoptujesz nowego członka rodziny. Pamiętaj, że bierzesz za niego odpowiedzialność do końca jego życia.

 

Starzenie się psa

Trudno jednoznacznie stwierdzić, kiedy dokładnie pies przestaje być dorosły i staje się stary. Proces starzenia jest długotrwały, a objawy czasem mogą być mylone z innymi dolegliwościami. Na ten postępujący proces wpływ ma wiele czynników - zaliczają się do nich między innymi masa ciała i rasa psa. Na tej podstawie specjaliści starają się mniej więcej określić, kiedy pies osiągnął starość.

Statystycznie małe psy żyją dłużej od tych większych, bo nawet od 15-20 lat, a proces starzenia zaczyna się u nich później. Przyjmuje się, że te czworonogi, których masa ciała waha się pomiędzy 10 a 25kg starzeją się w wieku 7 lat. Im większy i cięższy pies, tym wcześniej zaczyna się starzeć. Jednak jest to jedynie umowne ustalenie, bo tak naprawdę wszystko jest indywidualną kwestią każdego zwierzaka. Duże znaczenie mają bowiem przebyte choroby, wrodzone predyspozycje genetyczne, a także styl życia i sposób odżywiania psa. Pamiętaj, że starość psa to nie tylko zmiany fizyczne, ale także psychiczne.

 

Oznaki starości

Pierwszą oznaką starzenia się psa będzie niewątpliwie sposób poruszania. Wraz z wiekiem mięśnie i stawy przestają pracować tak sprawnie, jak do tej pory. Nie zdziw się zatem, że Twój pies na spacerze będzie chodził dużo wolniej i jakby ociężale. To naturalna kolej rzeczy i musisz wtedy okazać mu dużo cierpliwości. Każdy właściciel powinien przecież liczyć się z tym, że z czasem jego pupil przestanie radośnie gonić za piłką. Pogorszeniu ulegają także układ krążenia i układ oddechowy oraz zmysły wzroku i słuchu.

Pies przestaje także żywo reagować na codzienne sytuacje. Powinieneś liczyć się z tym, że starszy zwierzak nie będzie już tak radośnie przybiegał do Ciebie. 

Z całą pewnością pupil w podeszłym wieku więcej czasu będzie spędzał na spaniu. Zadbaj więc o to, żeby stworzyć mu spokojny i ciepły kąt w domu, w którym będzie mógł spokojnie wypoczywać. Pamiętaj, że starsze psy szybciej marzną. Związane jest to zwłaszcza z tym, że ich sierść nie jest tak gęsta, jak za młodu. Wszystkie te zmiany następują jednak stopniowo.

Z dnia na dzień nie zauważysz różnicy w zachowaniu psa, jednak musisz bacznie przyglądać się swojemu pupilowi. Dzięki temu nie umknie Twojej uwadze ewentualna choroba, która może iść w parze z procesem starzenia się.

Żeby tego uniknąć bardzo ważne są także regularne badania u lekarza weterynarii. Szybka diagnoza może pomóc w leczeniu schorzeń. Musisz pamiętać o tym, że organizm starszego czworonoga gorzej radzi sobie z dolegliwościami. Nawet niewielkie przeziębienie może być poważnym zagrożeniem, dlatego tak ważne są wizyty w klinice weterynaryjnej.

Można poprosić weterynarza o wykonanie morfologii krwi, dotykowego przeglądu stawów i żołądka, a także badania oczu - dzięki temu będziesz miał pewność, że Twojemu zwierzakowi nic nie dolega.

 

Opieka nad psem seniorem

Oznaką starzenia się będzie także nagła utrata apetytu, która często mylona jest z różnymi dolegliwościami żołądkowymi. Jednak to normalne, że starszy pies traci ochotę na jedzenie. Jeśli wykluczysz u weterynarza, że zmniejszony apetyt spowodowany jest jakąś dolegliwością, to nie dokarmiaj swojego pupila na siłę. Czworonóg w podeszłym wieku traci po prostu ochotę na duże ilości pożywienia i nie ma w tym nic niepokojącego.

Co więcej – dużym wahaniom ulega także jego waga. U psich seniorów bardzo często zdarza się także, że mają tendencję do tycia. ponieważ dużo trudniej jest utrzymać go w odpowiedniej kondycji. Spada jego zapotrzebowanie nie tylko na pokarm, ale także na ruch, co związane jest z kolei ze zmniejszonym metabolizmem, pracą płuc, a także regeneracją.

Trudno wymagać od starszego czworonoga, żeby biegał, skakał i był tak aktywny, jak do tej pory. Według wielu badań ze starością najgorzej radzą sobie psy ras dużych i olbrzymich. Spowodowane jest to dodatkowym obciążeniem stawów i innymi dolegliwościami, które je dotykają.

Pamiętaj, że im pies starszy tym bardziej zmieniają się jego potrzeby. Jako jego właściciel musisz nie tylko właściwie je rozpoznać, ale także nauczyć się do nich dostosowywać. Nie denerwuj się na pupila, że jest powolny, nie ma ochoty na wspólne zabawy i coraz więcej czasu spędza na spaniu – to naturalna kolej rzeczy, na którą każdy właściciel czworonoga powinien być przygotowany.

Oczywiście nie oznacza to wcale, że od tej pory możesz całkowicie zrezygnować ze spacerów z pupilem i pozostawić go samemu sobie. Nawet w podeszłym wieku ruch jest wskazany, aby czworonóg, jak najdłużej zachował zdolność poruszania się. Nie zapominaj zatem o obowiązkowych spacerach, jednak staraj się, żeby nie forsować psa i dostosować tempo do jego możliwości.

Pamiętaj także o regularnym dbaniu o zęby Twojego seniora. Są one dużo słabsze, więc są bardziej podatne na osadzanie się kamienia, a także inne choroby przyzębia, które mogą doprowadzić do infekcji w całym organizmie. Nie zapominaj również o regularnych szczepionkach i odrobaczaniu, bo podczas takiej wizyty weterynarz ma także okazję, by sprawdzić ogólny stan zdrowia psa.

 

Adresówka

U czworonoga w podeszłym wieku bardzo ważne jest także, żeby posiadał on tak zwaną adresówkę. Może to być niewielka blaszka z danymi kontaktowymi do Ciebie, przymocowana do obroży. Na wypadek, gdyby Twój pupil się zgubił łatwiej będzie go w ten sposób odszukać.

Niestety w przypadku starszych zwierząt takie sytuacje zdarzają się bardzo często, zwłaszcza jeśli wyprowadzane są one na spacer bez smyczy. Senior gorzej słyszy, słabiej widzi i często ma problemy z orientacją. Jeśli, pies się przestraszy i oddali istnieje duże prawdopodobieństwo, że może nie potrafić wrócić do swojego domu. Warto być i na taką sytuację przygotowanym, jeśli nie chcesz stracić pupila.

 

Właściciel psa seniora

Trudno jest patrzeć na starzenie się psa, który był z Tobą przez całe życie. Niestety jest to nieunikniony proces, który prędzej czy później spotka także Twojego pupila. Musisz być odpowiednio przygotowany na starość swojego zwierzaka. Odpowiednia opieka i regularne badania mają ogromne znaczenie. Dzięki nim możesz przedłużyć życie swojego psa i zapewnić mu godną starość.

Dla każdego właściciela starzenia się jego pupila może być bardzo trudne. W końcu był to jego towarzysz przez kilkanaście lat, który teraz potrzebuje spokoju i odpoczynku. Jednak starszy pies to prawdziwy skarb dla każdego opiekuna. Po tylu latach nie w głowie mu już rozrabianie czy gryzienie Twoich butów, jednak dzięki łączącej Was więzi potrafi on wyczuć Twój nastrój i być jeszcze lepszym kompanem.

Wielu właścicieli swoich czworonogów twierdzi, że to właśnie na starość zrozumieli, że ich pies to prawdziwy przyjaciel. Dlatego zatroszcz się o niego i zapewnij mu godną starość.

 

Czym karmić psa seniora, czyli jakie zmiany żywieniowe należy wprowadzić?

Zmiany związane z procesem starzenia się psów dotyczą całego organizmu. Oznacza to, że u czworonoga w podeszłym wieku zmienia się zapotrzebowanie nie tylko na ruch, ale przede wszystkim na pożywienie. Powyżej opisano brak apetytu u zwierzaka, jako jedną z oznak procesu starzenia się. I niewątpliwie powinieneś wziąć to pod uwagę i dostosować sposób odżywiania do jego wieku.

Pamiętaj o tym, że starszy organizm zaczyna funkcjonować inaczej, więc bardzo ważne jest aby się odpowiednio na te zmiany przygotować. Musisz wiedzieć, że żywienie podobnie jak badania kontrolne mają bardzo duże znaczenie dla zdrowia Twojego seniora. To sprawdzona profilaktyka, dzięki której nie tylko uchronisz go przed niepożądanymi chorobami, ale także wydłużysz mu życie i poprawisz jego jakość.

Wiele badań udowodniło bowiem, że dostosowanie karmy i pożywienia do wieku psa ma znaczący wpływ na jego właściwy stan zdrowia. Pokarm musi być bogaty w takie składniki odżywcze, które sprostają potrzebom i wymaganiom fizjologicznym czworonoga.

 

Wartość energetyczna posiłków

W związku z tym, że starszy pies więcej śpi a mniej się rusza, to spada poziom wydatkowanej energii. Mimo to, wielu właścicieli nie potrafi dostosować się do tych zmian i odżywiają psa w taki sam sposób, jak do tej pory. Jest to błędne, ponieważ konsekwencją tego może być nadwaga, która także negatywnie wpływa na poszczególne organy wewnętrzne. Aby odpowiednio odżywiać swojego zwierzaka w procesie starzenia się, musisz wiedzieć, że jego zapotrzebowanie na energię w tym okresie spada nawet o 40%.

Oznacza to, że pies nie musi już otrzymywać tyle pożywienia, co do tej pory, a jego kaloryczność powinna być zmniejszona nawet o jedną piątą. Musisz jednak dobrać odpowiednie porcje w taki sposób, żeby nie przekarmiać psa, ale także żeby nie tracił on znacząco na wadze. Często dzieje się tak właśnie na skutek zmniejszonego apetytu psa.

Dla psiego seniora posiłek będzie jednym z najważniejszych elementów dnia, dlatego musisz wiedzieć, jak odpowiednio zmienić sposób żywienia starszego psa. W związku z tym, że pies najprawdopodobniej będzie miał mniej, ruchu niż do tej pory powinien otrzymywać proporcjonalnie mniejsze dawki pożywienia. Oznacza to, że zdecydowanie lepiej jest podawać mu mniejsze porcje, ale częściej. Ma to także znaczenie dla pracy jelit, ponieważ ich funkcjonowanie jest dużo wolniejsze niż u psów dorosłych.

Psi emeryt łatwiej poradzi sobie z wypróżnieniem, gdy dostanie niewielkie porcje. Organem, który w przypadku starszego psa jest szczególnie narażony na różne schorzenia są nerki. Niestety bardzo często dochodzi do ich niewydolności właśnie dlatego, że właściciele nie zdają sobie sprawy, jak ważny jest odpowiedni pokarm.

Należy zadbać, żeby wraz z karmą dostarczać organizmowi dawki kwasów omega 3, ponieważ wpływają one na polepszenie pracy nerek i zapobiegają ich niewydolności. Niezwykle ważny jest także wybór karmy najlepszej jakości. Na karmie nie powinieneś oszczędzać, ponieważ chodzi o zdrowie Twojego pupila. Te najtańsze nie zawierają dostatecznie, dużo wartości odżywczych a ponadto organizm starszego psa może sobie gorzej radzić z ich trawieniem. Niezwykle ważne jest zatem, żeby stosować w żywieniu psiego seniora karmy, które przeznaczone są do jego wieku.

 

Rodzaj karmy

Pamiętaj o tym, że w przypadku starszych czworonogów duże znaczenie ma nie tylko jakość jedzenia, ale również warunki i sposób jego podania. Podając posiłek swojemu pupilowi musisz zadbać o to, żeby mógł on spokojnie zjeść. Nie przeszkadzaj mu w trakcie, ponieważ stres może negatywnie wpłynąć na procesy trawienne i prowadzić do niestrawności. Dzieje się tak właśnie u starszych psów, kiedy zmuszane są do jedzenia w pośpiechu. W związku z tym, że zęby Twojego pupila w podeszłym wieku mogą być w gorszym stanie musisz zastanowić się także, co podać mu do jedzenia.

Czasami warto suchą karmę namoczyć w wodzie, żeby ułatwić psu gryzienie. Unikaj także podawania mu bardzo twardych produktów takich jak kości i pamiętaj o odpowiedniej, najlepiej pokojowej temperaturze posiłków - posiłki nie powinny być ani gorące ani zbyt zimne, aby nie podrażnić dziąseł.

 

Dieta dla psa emeryta

Zmiana diety w okresie kiedy Twój pupil z dorosłego psa staje się starym jest konieczna, żeby właściwie zatroszczyć się o funkcjonowanie całego organizmu. W tym celu bardzo ważny jest wybór karmy, która powinna być przeznaczona specjalnie dla czworonogów w podeszłym wieku. Taka karma zawiera bowiem odpowiednio dostosowane do potrzeb starszego psa składniki odżywcze. W związku z tym, że metabolizm czworonoga jest dużo wolniejszy, to niezwykle ważne dla jego kondycji, a także utrzymania odpowiedniej masy ciała jest, żebyś zainwestował w karmę o zmniejszonej kaloryczności.

Obecnie niemal w każdym sklepie zoologicznym możesz dostać pożywienie przeznaczone dla psich seniorów. Lekarz weterynarii powinien doradzić Ci, która będzie najbardziej odpowiednia dla Twojego pupila. U starszych psów bardzo szybko dochodzi do utraty białka, dlatego niezwykle istotne jest, żeby dostarczać pożywienia o jego wysokiej zawartości w łatwo przyswajalnej postaci. Dieta starszego psa powinna się składać z około 25% białka.

Bogate w białko są między innymi ryby i drób, więc warto, żebyś te produkty dodawał do codziennej diety seniora. Możesz łączyć je z gotową suchą karmą, według zaleceń weterynarza. Oczywiście, jeśli Twój pies ma problemy z nerkami, to musisz pamiętać, że nadmiar białka będzie niewskazany.

Nie zapominaj także o tym, że seniorowi warto podawać dodatkowe witaminy i suplementy diety, żeby dodatkowo wzmacniać jego odporność. Starsze zwierzaki mają jednak problem z przyswajaniem niektórych substancji, więc produkt, który mu podajesz musi być bogaty w odpowiednie składniki. Bardzo ważna jest obecność witaminy K, która odpowiada za proces krzepnięcia krwi i wzmacnia kości.

Dieta Twojego pupila powinna zawierać także odpowiednie ilości witaminy E, pozwalającej na wzmocnienie układu odpornościowego, a także witaminy B, której zadaniem jest pobudzanie przemiany materii, która u starszego psa jest dużo wolniejsza. W diecie Twojego pupila konieczna jest obecność witaminy C, ponieważ opóźnia ona proces starzenia się mózgu, ale także luteina - związek odpowiedzialny za poprawę wzroku.

Pamiętaj, że starszy czworonóg narażony jest także na zmniejszoną liczbę minerałów w kościach, dlatego kupując karmę zwróć uwagę, czy w swoim składzie ma ona fosfor i wapń.

 

Pamiętaj! Musisz obserwować zachowanie Twojego pupila, a na pewno zorientujesz się, kiedy przestanie być już energicznym i żywym czworonogiem. Chociaż psy starzeją się szybciej niż ludzie, to jednak odbywa się to w bardzo podobny sposób.

Dieta lekkostrawna

Dieta psa w podeszłym wieku powinna być przede wszystkim lekkostrawna - wskazane jest zmniejszenie tłuszczów. Przede wszystkim pamiętaj o tym, że nie możesz karmić czworonoga resztkami ze stołu. To szkodzi psom w każdym wieku, jednak dla tych starszych może być przyczyną szczególnie poważnych dolegliwości.

Cenne są natomiast nienasycone kwasy tłuszczowe, których proporcja kwasów omega -6 do kwasów omega-3 powinna wynosić 5:1.W związku z tym, że u starszych zwierzaków pojawia się problem ze stawami, to niezbędne jest, żeby karma zawierała glukozaminę, która pomaga na regenerację chrząstek.

Pamiętaj, że w związku z pogorszeniem funkcjonowania nerek często dochodzido zaparć u Twojego pupila. Żeby temu zapobiegać warto wprowadzić do diety błonnik, dzięki któremu proces trawienia przebiega sprawniej.

 

Na koniec

Po osiągnięciu przez Twojego psa określonego wieku, niezbędna jest zmiana karmy na taką która będzie dostosowana do potrzeb starszych czworonogów. Karma  powinna być bogata w składniki odżywcze, które są niezbędne dla właściwego funkcjonowania organizmu seniora.

Pamiętaj jednak, że karma powinna być wybrana także ze względu na styl życia czworonoga oraz ewentualne choroby, na które cierpi. Warto w tym celu skonsultować się z lekarzem weterynarii, który pomoże ustalić odpowiednio zbilansowaną dietę, dostosowaną do Twojego pupila. Powinieneś liczyć się także ze zwiększonymi kosztami, które będziesz musiał ponosić. Najwyższej jakości karma, dodatkowe witaminy i suplementy diety mogą nadwyrężyć Twój domowy budżet. Pamiętaj jednak, że Twój pupil jest członkiem rodziny, o którego musisz dbać, więc nie powinieneś oszczędzać na jego zdrowiu.

Odpowiednio dobrana dieta i właściwa troska może bowiem przedłużyć życie Twojego psiego przyjaciela.