Zdrowie i szczęście czworonoga są najważniejsze dla każdego właściciela. Diagnoza choroby u psa jest zawsze przykrą wiadomością i powodem do troski. Dlatego tak ważna jest umiejętność rozpoznania bólu u psa i podstawowa wiedza o chorobach, które mogą go dotknąć. Aby wykryć schorzenie odpowiednio wcześnie, powinieneś stale monitorować stan zdrowia swojego pupila i zwracać uwagę na pierwsze sygnały. Jakie są objawy i skutki najczęstszych chorób u psów? Nasz poradnik wskaże Ci, jak powinieneś zareagować w danej sytuacji.



Jak rozpoznać, że pies jest chory?

Postawienie diagnozy u człowieka jest bez wątpienia dużo łatwiejsze niż w przypadku zwierzaka. Człowiek jest wszak w stanie dokładnie powiedzieć, gdzie odczuwa ból i co mu dolega. W przypadku czworonogów sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Bardzo często nawet podczas przeprowadzania kontroli weterynaryjnej trudno określić, gdzie rzeczywiście zwierzę odczuwa ból. Wynika to z natury psa, który instynktownie chce zachować swą pozycję w stadzie i usiłuje nie okazywać słabości. Może się zatem zdarzyć tak, że pies podczas badania nawet nie zaskomli. Znacznie utrudnia to wykrycie źródła problemu lub zdiagnozowanie choroby. Oprócz przeprowadzania kompleksowych badań istnieje jednak kilka skutecznych sposobów, które pozwolą Ci rozpoznać chorobę u psa.

Powinieneś o tym wiedzieć Wiele chorób u psa przychodzi po cichu i ujawnia się dopiero wtedy, gdy wyleczenie nie jest już możliwe. Dlatego zwracaj uwagę nawet na najbardziej niepozorne objawy choroby u Twojego psiaka i regularnie poddawaj go badaniom kontrolnym.

Czarno-biały pies na łące
Aby wykryć schorzenie odpowiednio wcześnie, powinieneś stale monitorować stan zdrowia Twojego pupila, zwracać uwagę na pierwsze sygnały możliwej choroby u psa.


Oznaki choroby u psa

Już podczas pierwszych oznak choroby, a najpóźniej wtedy, kiedy dolegliwości się spotęgowały, zachowanie pupila może ulec znacznej zmianie. Jeśli Twój psiak był do tej pory energiczny i aktywny, a nagle stał się mało ruchliwy i osowiały, może to być pierwszy sygnał alarmowy. Również, jeśli Twój pupil stracił apetyt i niechętnie opróżnia swoją miskę, powinieneś uważniej mu się przyjrzeć. O stanie jego zdrowia wiele może powiedzieć także sam wygląd, warto zatem zwrócić szczególną uwagę na sierść psiaka. U zdrowego czworonoga jest ona lśniąca i mocna. U psa chorego sierść może być szorstka, matowa, łuszczyć się lub nadmiernie wypadać. Linienie u psa jest normalnym zjawiskiem pod warunkiem, że nie jest zbyt obfite i nie występuje nazbyt często.

Możliwe oznaki, na które każdy właściciel powinien zwracać uwagę, to m.in.:

  • biegunka lub wymioty
  • brak apetytu
  • drapanie się
  • apatia, niechęć do poruszania się
  • nadmierne dyszenie
  • ograniczenie ruchów, utykanie lub odciążanie którejś kończyny
  • wzmożone pragnienie
  • matowa, tępa w dotyku sierść, łuszcząca się skóra bądź miejscowe łysienie
  • gorączka


Jeśli zauważysz któreś z tych symptomów, niezwłocznie udaj się do lekarza weterynarii. Szybko wykryta choroba u psa ma znacznie większe szanse na wyleczenie.

Wybierz najlepszą karmę dla Twojego pupila, która pomoże zniwelować skutki popularnych psich schorzeń:


Profilaktyka – jak zapobiegać chorobom u psów?

Chcąc utrzymać psa w zdrowiu, powinieneś bacznie go obserwować i samodzielnie przeprowadzać domowe kontrole. Waga, sierść, zachowanie, kał, zapach i aktywność są ważnymi wskaźnikami samopoczucia Twojego zwierzęcia. Jeśli zauważysz jakiekolwiek zmiany, możesz na nie odpowiednio szybko zareagować. Raz na rok powinieneś też umawiać się do weterynarza na badania profilaktyczne.

Pies u weterynarza
Niektóre choroby psów kończą się na stole operacyjnym. Dzięki regularnym badaniom kontrolnym można w porę zdiagnozować wiele chorób.


Samodzielne badanie kontrolne u psów

Najlepszą rzeczą, jaką można zrobić, dla zdrowia psiaka jest comiesięczne badanie kontrolne we własnym domu. Obejmuje ono ważenie, sprawdzanie sierści, skóry, uszu, oczu, zębów i oddechu. Na koniec należy obejrzeć psa całego i wyczuć, czy nie ma żadnych widocznych zgrubień, skorup, skaleczeń, ciał obcych lub łysych miejsc.

Tak rozpoznasz, czy z Twoim psem jest wszystko w porządku:

  1. wewnętrzna strona uszu bladoróżowa, bezzapachowa i czysta,
  2. jasne białka oczu,
  3. wewnętrzny kącik oczu bez zanieczyszczeń,
  4. źrenice normalnej wielkości i wrażliwe na światło,
  5. dziąsła bladoróżowe, przy nacisku tylko na krótką chwilę pojawia się biały odcisk palca.


Uwaga! Kamień nazębny u psa, miękka i przebarwiona płytka nazębna lub nieprzyjemnie pachnący oddech to sygnały alarmowe. Psie choroby są bardzo skomplikowane, bo jedna dolegliwość często pociąga za sobą kolejną. Kontroluj na bieżąco stan zdrowia Twojego czworonoga, bo Twoje zaniedbanie może z czasem doprowadzić do ciężkiej choroby, a w najgorszym przypadku nawet do śmierci pupila.

Diagnoza lekarza weterynarii

Jeśli podczas kontroli odkryłeś u psa nieznany do tej pory objaw, możesz w pierwszej kolejności skonsultować się z weterynarzem telefonicznie drogą mailową lub online. Dzięki tej wygodnej formie konsultacji za pośrednictwem wideo rozmowy bądź też czatu doświadczony lekarz weterynarii może po raz pierwszy przyjrzeć się Twojemu zwierzęciu i przekazać Ci zalecenia dotyczące dalszych działań terapeutycznych. Pod warunkiem, że nie jest to choroba o ostrym przebiegu, możesz w ten sposób zaoszczędzić psu stresującej wizyty w gabinecie lekarskim. Najważniejsze, abyś krótko i precyzyjnie opisał swoje obawy.
W nagłych przypadkach lub w celach praktycznych zabiegów - np. odświeżenia szczepień - wizyta u zaufanego lekarza weterynarii jest oczywiście niezbędna. Najlepiej jest połączyć regularne szczepienia z badaniami profilaktycznymi u weterynarza, aby w ten sposób zapobiec chorobom.

Biało-brązowy pies leżący na kanapie.
W przypadku wystąpienia zauważalnych objawów choroby, pies powinien zostać przedstawiony lekarzowi weterynarii. Lepiej wcześniej niż później.



10 najczęstszych chorób u psów

Alergie i nietolerancje

Wiele psów cierpi dziś z powodu reakcji alergicznych, spowodowanych zwykle nietolerancją żywności lub innych substancji. Typowymi objawami alergii jest wzmożone drapanie się i wynikające z tego zaczerwienienie skóry oraz miejscowe łysienie. Jeśli chodzi o wywoływanie alergii, rozróżnia się kontakt bezpośredni i pośredni.
Kontakt pośredni wywołują składniki karmy, na które czworonożny przyjaciel jest uczulony. W większości przypadków jest to zboże, takie jak pszenica lub soja. Psy mogą również rozwinąć nietolerancję na niektóre rodzaje mięsa. Za pomocą diety wykluczającej możesz zidentyfikować substancję wywołującą alergię w pokarmie. Jeśli identyfikacja przebiegła pomyślnie, powinieneś odpowiednio dopasować karmę, aby zapobiec dalszym reakcjom alergicznym. Alergia u psa, wywoływana przez bezpośredni kontakt z alergenem, może być spowodowana przez pyłki, trawy lub pleśń, podobnie jak u ludzi. Twój czworonożny przyjaciel może być również uczulony na niektóre materiały lub składniki znajdujące się w obroży czy w misce na karmę oraz detergenty. Jeśli pies ma bardzo intensywne objawy alergii, można wykonać test śródskórny lub test na obecność przeciwciał poprzez pobranie krwi, aby określić, co jest przyczyną alergii u psa. Po wykryciu źródła alergii powinieneś unikać krytycznych substancji. Możliwa jest także doraźna terapia lekowa.

Infekcje ucha

Infekcje uszu u psów są często powodowane przez bakterie, grzyby, roztocza lub inne pasożyty. Czasami do przewodów słuchowych dostają się również ciała obce. Choroba ta jest szczególnie częsta u psów z dużymi lub zwisającymi uszami. Infekcję ucha rozpoznasz po częstym potrząsaniu głową lub trzymaniu jej pod kątem. Ucho dotknięte chorobą może mieć także nieprzyjemny zapach, być zaczerwienione i zaklejone wydzieliną lub ropą. Infekcja ucha powinna być leczona przez lekarza weterynarii, który dokładnie zbada i oczyści ucho. Następnie przez kilka dni, aż do całkowitego ustąpienia stanu zapalnego, należy leczyć w domu zapalenie ucha swojego czworonoga za pomocą nalewki.

Pchły

Pchły są wśród psów powszechną dolegliwością. Irytujące pasożyty czekają w przyczajeniu na odpowiedniego żywiciela, błyskawicznie na niego wskakując i niezwłocznie zaczynając ssać krew. Obecność pcheł możesz rozpoznać po wzmożonym drapaniu się i gryzieniu psa w miejscach ukąszeń. Dorosłe osobniki odkryjesz podczas przeczesywania sierści specjalnym grzebieniem. Pcheł niestety niełatwo się pozbyć: w tym celu należy wykąpać psa i odkazić całe otoczenie. Lekarz weterynarii przepisze Ci odpowiednie preparaty. 

Kleszcze

Psy jeszcze łatwiej padają ofiarą kleszczy niż ludzie, bo częściej buszują w trawie, gdzie czają się ci mali krwiopijcy. Konsekwencją ugryzienia mogą być choroby takie jak kleszczowe zapalenie mózgu czy borelioza. Po każdym spacerze dokonaj dokładnych oględzin swojego czworonożnego przyjaciela, aby natychmiast usunąć kleszcze. 

Robaki u psa

Jedną z częstszych chorób psów jest zarażenie robakami. Najczęściej spotykane są tasiemce, glisty i tęgoryjce. Powodują one, że pies cierpi na problemy trawienne, wymiotuje lub ma biegunkę. Zwykle dużo wtedy traci na wadze i staje się apatyczny. W pojedynczych przypadkach robaki mogą być również przenoszone na ludzi. Najlepszą naturalną obroną przed endoparazytami jest silna flora bakteryjna, dlatego zdrowa dieta z naturalnych, nisko przetworzonych składników jest bardzo ważna. Co kwartał warto oddawać próbkę kału psa do kontroli. Taki test pozwoli odkryć obecność robaków i zastosować odpowiednią terapię. 

Cukrzyca

Podobnie jak u ludzi, u psów cierpiących na cukrzycę brakuje hormonu insuliny, który obniża poziom cukru we krwi. Choroba ta jest wywoływana przez otyłość, predyspozycje genetyczne, zapalenie trzustki, chorobę autoimmunologiczną lub inne zaburzenia metaboliczne psa. Ze względu na współdziałanie z innymi chorobami cukrzyca dotyka głównie psy starsze. Jeśli twój pies pije dużo więcej niż zwykle, oddaje więcej moczu, ma apetyt na jedzenie, jednocześnie tracąc na wadze, może być chory na cukrzycę. To poważna choroba psów, która musi być leczona przez lekarza weterynarii. Dobierze on odpowiednie leki i pomoże psu żyć szczęśliwie pomimo choroby.

Dysplazja stawu biodrowego

Dysplazja stawu biodrowego (HD, hip dysplasia) to choroba psów, spowodowana niedorozwojem stawu biodrowego i głowy kości udowej. To najczęściej dziedziczna choroba, którą dotknięte są szczególnie średnie i duże rasy psów. W przypadku dysplazji stawu biodrowego głowa kości udowej nie pasuje do panewki. Powoduje to zwiększone tarcie w luźnym stawie biodrowym, co skutkuje znacznie większym zużyciem chrząstki i kości. W starszym wieku może to prowadzić do artrozy. Objawy choroby zauważalne są zwłaszcza w jej zaawansowanym stadium: pies objawia niechęć do ruchu, ma problemy ze wstaniem, często się kładzie podczas spaceru czy ma zmieniony wzorzec chodu. Najpóźniej, gdy Twój pies skomli podczas zwyczajnych ruchów powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii. Zdjęcia rentgenowskie i specjalne testy mogą następnie określić nasilenie tej choroby u psa i rozpocząć leczenie. W najgorszym przypadku pomóc może tylko kosztowna operacja.

Biegunka

Rozwolnienie u psa to nie choroba sama w sobie, lecz wynik zaburzeń trawiennych lub objaw innych chorób. Przyczyną może być niewłaściwe odżywianie, choroby zakaźne, wirusy, stany zapalne, alergie lub inne patogeny. Z reguły biegunka u psów jest tymczasowa i ustępuje po kilku dniach. W tym czasie pies nie powinien dostawać początkowo żadnego pokarmu, a jedynie świeżą wodę. Po jednym lub dwóch dniach można zacząć stosować łagodną dietę, a dopiero po kilku dobach wrócić do znanej karmy.

Uwaga! Jeśli biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, a pies jest zmęczony lub osowiały, należy zdecydowanie skonsultować się z lekarzem weterynarii, który przeprowadzi badania, niezbędne do wykrycia przyczyny biegunki. Specjalna dieta pomoże ustabilizować pracę jelit.


Guzy

Szczególnie w starszym wieku psy zapadają na choroby nowotworowe, wśród których odróżnia się guzy łagodne i złośliwe. Łagodne nowotwory, takie jak tłuszczaki, czyli guzy tłuszczowe, zazwyczaj nie muszą być usuwane, o ile nie przeszkadzają psu na co dzień. Stwardnienia, zgrubienia lub guzki na ciele psa zawsze powinny być zbadane przez lekarza weterynarii, bo im wcześniej wykryje się guz u psa, tym większe jest prawdopodobieństwo jego wyzdrowienia. Jeśli oprócz rozprzestrzeniania się guza występują objawy takie jak utrata wagi, ból lub brak apetytu, może to być choroba złośliwa. Guzy będą musiały być wycięte chirurgicznie i ewentualnie napromieniowane. Lekarz weterynarii w każdym przypadku indywidualnie rozróżnia, jakie leczenie jest odpowiednie. Niektóre rasy psów są narażone na nowotwory częściej niż inne, między innymi takie, jak bokser, owczarek niemiecki czy pudel.

Skręt żołądka

Niestrawność żołądka jest prawdopodobnie najbardziej przerażającą chorobą psów. Jest stanem nagłym zagrażającym życiu i może dotyczyć każdego czworonoga, najczęściej zdarza się jednak u dużych ras. W przypadku skrętu żołądka, żołądek – jak sama nazwa wskazuje - obraca się wokół własnej osi, zwężając naczynia krwionośne oraz przełyk i jelita. Pies wykazuje silny niepokój, ma wzdęty brzuch, krztusi się bez wymiotów i wydaje się szczególnie niezdarny. Skręt żołądka wymaga natychmiastowej interwencji chirurgicznej, w przeciwnym razie doprowadzi do śmierci pupila. Jeśli zauważysz takie objawy u swojego psa, natychmiast udaj się do weterynarza lub najbliższej kliniki dla zwierząt. Tylko szybka reakcja może uratować psa. Aby zapobiec skrętowi żołądka, należy zwracać uwagę na małe posiłki i unikać nadmiernego wysiłku fizycznego po karmieniu, aby żołądek mógł spokojnie strawić pokarm.




Podsumowanie

Wiele psich chorób przypomina ludzkie. Należą do nich alergie, stany zapalne i nowotwory. Inne schorzenia są specyficzne tylko dla psów. Wielu dolegliwościom można zapobiec dzięki zdrowemu odżywianiu i unikaniu substancji chemicznych – czy to nadmiernie podawanych lekarstw, zbyt częstych i niepotrzebnych szczepień czy trucizn zawartych w plastikowych zabawkach. Chorób dziedziczonych zwykle uniknąć nie sposób, dlatego ważne są regularne oględziny psa i badania profilaktyczne kału, moczu i krwi. Znając objawy najczęstszych chorób u psów, będziesz mógł szybko zareagować, znacznie zwiększając szanse na powrót do zdrowia.

 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!