Zdrowie i szczęście czworonoga są najważniejsze dla każdego właściciela, który poza swoim pupilem nie widzi świata. Informacja o chorobie zwierzaka jest nie tylko przykrą wiadomością, ale wzmaga również troskę o jego życie. Właśnie dlatego tak ważna jest nie tyko umiejętność rozpoznania bólu u psa, ale także podstawowa wiedza o chorobach, które mogą dotknąć czworonoga.


Jak rozpoznać chorobę u psa?

Bez wątpienia postawienie diagnozy u człowieka jest rzeczą dużo łatwiejszą, niż w przypadku zwierzaka. Wynika to z tego, że człowiek jest w stanie dokładnie powiedzieć, gdzie odczuwa ból i co mu dolega. W przypadku czworonogów sytuacja jest dużo bardziej skomplikowana. Wynika to z natury psa. Bardzo często nawet podczas przeprowadzania kontroli weterynaryjnej trudno określić, gdzie rzeczywiście zwierzę odczuwa ból. Jest to spowodowane chęcią zachowania odpowiedniej pozycji w stadzie. W związku z tym może zdarzyć się tak, że pies podczas badania nawet nie zaskomli. Znacznie utrudnia to wykrycie źródła problemu lub zdiagnozowania odpowiedniej choroby. Oprócz przeprowadzania kompleksowych badań, istnieje jednak kilka skutecznych sposób, które pozwolą Ci rozpoznać chorobę u psa.

Przede wszystkim w trakcie choroby zachowanie pupila może ulec zmianie. Jeśli do tej pory był energiczny i aktywny, a nagle z dnia na dzień stał się mało ruchliwy i osowiały, to może to być pierwszy sygnał, który wysyła Ci Twój pupil. Dodatkowo jeśli bez powodu traci apetyt i niechętnie zjada swoją psią karmę, to także powinno zwrócić Twoją uwagę. Wiele o stanie zdrowia czworonoga może powiedzieć także jego wygląd. Warto zwrócić szczególną uwagę na sierść psiaka. U zdrowego czworonoga jest lśniąca i wygląda na zadbaną. U psa, cierpiącego chociażby na choroby skóry może być ona szorstka lub nadmiernie wypadać. Linienie u psa jest normalnym zjawiskiem, pod warunkiem, że nie jest zbyt obfite i nie występuje nazbyt często.

Innymi symptomami choroby może być chociażby biegunka u psa. Oczywiście zdarza się sytuacja, w której rozwolnienie jest jedynie konsekwencją źle strawionego jedzenia, jednak wtedy jest to jednorazowa sytuacja. Natomiast jeśli biegunka trwa dłuższy czas lub występuje z krwią, to należy niezwłocznie zgłosić się do weterynarza.

Innymi objawami chorób u psów mogą być także wymioty, które zdarzają się nie tylko po jedzeniu. Jeśli u Twojego pupila często występują biegunka i wymioty to także znak, że dzieje się coś niedobrego. Nie zwlekaj, tylko zabierz czworonoga na badania, żeby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu.

Najczęstsze choroby u psów

Chociaż każda choroba ukochanego pupila jest przykrą sytuacją dla właściciela, to jednak wśród nich zdarzają się dużo mniej i bardziej poważne. Zdecydowanie najczęściej czworonogi borykają się z kleszczami. Chociaż same w sobie nie są one groźne, to już choroby odkleszczowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla życia zwierzaka. Najczęstsze schorzenia spowodowane przez kleszcze to babeszjoza i borelioza. Obie te choroby, nieleczone mogą zagrażać życiu psa. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby w przypadku ugryzienia przez kleszcza bacznie obserwować, czy u pupila nie pojawiają się żadne objawy chorób odkleszczowych.

Innymi częstymi dolegliwościami są choroby oczu u psów. Często te części ciała czworonoga są szczególnie wrażliwe i podatne na schorzenia, zwłaszcza u niektórych ras. Dla przykładu na choroby oczu związane z niewłaściwym ukształtowaniem się powiek najczęściej cierpią takie rasy psów jak: buldog angielski, golden retriever, seter irlandzki czy bernardyn. U tych ras okolice oczu są wrażliwe, w związku z tym należy szczególnie bacznie obserwować ten obszar. Inną choroba oczu u psów jest zaćma. U niektórych ras można także zauważyć dziedziczną zdolność do tej dolegliwości. Zaliczają się do nich między innymi charty afgańskie czy owczarki niemieckie. Pomimo, że zaćma nie jest bolesna, to jednak prowadzi do całkowitej utraty wzroku, dlatego nie można jej lekceważyć. Pamiętaj, że każda choroba oczu psów jest zagrożeniem i właśnie dlatego powinieneś regularnie badać oczy swojego pupila u weterynarza.

Najczęstszą i dotykającą głównie dużych ras psów jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Jest to choroba dziedziczna, na którą szczególnie podatne są określone rasy psów.

 

Choroby stawów u psów – podatne rasy

Dysplazja stawów biodrowych jest jedną z częstszych dolegliwości, która dotyka czworonogów. Według rozmaitych badań za choroby stawów u psów w największej mierze odpowiadają geny. Oznacza to, że jeśli rodzice Twojego pupila mieli tego typu schorzenie, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że także Twój psiak może na nie cierpieć. Nie jest to jednak jednoznaczne, ponieważ uwarunkowania genetyczne mogą być odpowiednio kształtowane przez inne czynniki środowiskowe. Jeśli wiesz, że choroba stawów może dotknąć Twojego pupila, pamiętaj o:

  • doborze odpowiedniej suchej lub mokrej karmy dla psa. Właściwe odżywianie na etapie wzrostu jest niezwykle ważne w celu unikania problemów ze stawami u psa. Oznacza to, że musisz podawać pupilowi karmę o odpowiedniej ilości wapnia i innych wartości odżywczych, które nie przyczynią się do zbyt szybkiego przyrostu wagi w stosunku do wzrostu,
  • dostosowaniu ilości aktywności fizycznej do wieku psa. Pamiętaj, żeby nie przetrenować pupila i nie zmuszać go do intensywnych skoków czy biegów w pierwszym roku życia, ponieważ prowadzi to do przeciążenia stawów.

U szczeniąt nie sposób zauważyć znaków tej dolegliwości, ponieważ rodzą się one z prawidłową budową. Choroby stawów u psów można zauważyć szczególnie w wieku 2 lat. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby w pierwszym etapie życia szczególnie zadbać o zwierzaka i co ważne, dobierać mu odpowiednią suchą karmę.

Dysplazja stawu biodrowego, jak wcześniej wspomniano, dotyka szczególnie duże rasy psów, które dosyć szybko rosną. Zaliczają się do nich między innymi: nowofundlandy, berneńskie psy pasterskie, owczarki niemieckie czy podhalańskie. Jeśli zatem wiesz, ze Twój pupil należy do grupy ras o zwiększonym ryzyku choroby stawów, to podawaj mu dobrą psią karmę i nie zmuszaj go do zbyt intensywnych treningów.

 

Jakie są choroby zakaźne psów?

Oprócz opisanych wcześniej chorób psów, które najczęściej są wynikiem uwarunkowań genetycznych, nie można pominąć także schorzeń zakaźnych. Psy potrzebują kontaktu z innymi przedstawicielami swojego gatunku. Jednak czasem takie spotkanie może okazać się nieprzyjemne w skutkach, szczególnie wtedy, gdy drugi czworonóg cierpi na jakąś poważną chorobę, którą może zarazić się Twój pupil.

Jedną z groźniejszych dolegliwości jest nosówka. Ta groźna i zaraźliwa choroba wirusowa często spotykana jest w miastach i stanowi zagrożenie dla zdrowia, szczególnie młodych psów. Objawami nosówki są najczęściej problemy trawienne czy brak apetytu. Jeśli zatem zauważysz u swojego psa wymioty lub biegunkę, której towarzyszyć może także zapalenie spojówek to koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Nieleczona nosówka u psów może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań. Zaliczają się do nich chociażby padaczka, czy inne problemy neurologiczne. Niestety leczenie nosówki u psów jest długotrwałe i najczęściej polega głównie na łagodzeniu jej objawów. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania tego schorzenia jest szczepienie, które wykonuje się około drugiego lub trzeciego miesiąca życia.

Równie niebezpieczną chorobą zakaźną u psów jest parwowiroza. Tym groźnym zapalaniem jelit Twój pupil może zarazić się bezpośrednio przez kontakt z chorym zwierzęciem lub jego odchodami. Objawy parwowirozy są nie tylko nieprzyjemne, ale również bardzo uciążliwe. Zaliczają się do nich chociażby wodnista biegunka u psa lub wymioty. Należy szybko skontaktować się z weterynarzem w celu podania antybiotyku i środków dostarczających elektrolity, żeby nie doszło do odwodnienia czworonoga. Podobnie, jak w przypadku nosówki, również i parwowirozie można zapobiegać za pomocą szczepienia.

Zagrożenie dla życia pupila stanowi także zakaźne zapalenie wątroby u psów, które następuje drogą kropelkową lub pokarmową. Jeśli dojdzie do zarażenia się tym schorzeniem, to pierwszymi objawami będą wymioty, biegunka, ale także bóle brzucha, objawiające się wyginaniem grzbietu ku górze. Żeby jednoznacznie ustalić diagnozę, weterynarz powinien wykonać badania krwi oraz moczu, i na ich podstawie zalecić dalsze leczenie.

Skuteczną profilaktyką chorób zakaźnych psów są szczepienia. Pozwalają one uchronić organizm zwierzaka przed zarażaniem się poważną chorobą, a często także uratować mu życie. Właśnie dlatego nie powinieneś zapominać o regularnym szczepieniu swojego pupila.

Sposób żywienia chorych psów

Posiadanie w domu chorego psa będzie wymagało od Ciebie cierpliwości, ale także sporego poświęcenia. Pamiętaj, że chory zwierzak będzie potrzebował Twojej nieustannej troski i opieki, żeby wyzdrowieć. Niewątpliwie bardzo ważną kwestią w tym czasie jest odpowiednia dieta Twojego pupila. W zależności od rodzaju choroby może ona się różnić. W przypadku choroby psa kwestię żywienia najrozsądniej jest skonsultować z weterynarzem. Może on bowiem zalecić podawanie specjalistycznej karmy weterynaryjnej, której skład będzie dostosowany do stanu zdrowia pupila.

W przypadku ras zagrożonych dysplazją stawów szczególnie ważne jest podawanie psiej karmy, która nie będzie powodować zbyt intensywnego wzrostu. Oznacza to, że powinieneś wybierać karmy niskokaloryczne, jednak wartościowe pod względem zawartych składników odżywczych. Dobrym rozwiązaniem mogą być karmy weterynaryjne, ponieważ zawierają zbilansowaną ilość dostarczanych wartości odżywczych. Skuteczne mogą być także witaminy dla psów ras dużych, które dodatkowo będą wzmacniać stawy Twojego pupila.

Tak naprawdę sposób żywienia oraz karmy dla psów, szczególnie tych chorych należy konsultować z weterynarzem. W ten sposób będziesz miał pewność, że nie tylko nie zaszkodzisz swojemu pupilowi, ale także, że zrobiłeś wszystko, żeby mu pomóc.

Nie zapominaj, że najlepsze karmy dla psa mogą także stanowić właściwą profilaktykę, która powoli uniknąć poważnych chorób układu pokarmowego.