W domach na całym świecie mieszka coraz więcej kotów, stale rozpieszczanych przez swych właścicieli. Nieodłącznym elementem właściwej opieki nad nimi jest odpowiedniej jakości żywienie, dostosowane do ich specyficznych wymagań pokarmowych. Niezależnie od tego czy kot jest wysterylizowany, długowłosy, wybredny czy przewlekle chory – istnieje dla niego rozwiązanie żywieniowe, które gwarantuje dostarczenie niezbędnych składników pokarmowych, zapewniających długie i radosne i życie.


Powszechnie wiadomo, że koty są bardzo wybredne jeśli chodzi o jedzenie: bywają grymaśne i niektórzy właściciele uważają, że trudno je zadowolić. Co jest powodem takich zachowań? Koty mają dwa do trzech razy więcej kubków smakowych niż psy. Preferują pokarmy, które się nie kleją i łatwo je rozgryźć, które mają wyrazistą strukturę i łatwo je połknąć. Jeżeli koty nie chcą zjadać oferowanego im pokarmu, może to być także związane ze stresem, nieodpowiednim zapachem lub nieprzyjemnymi doświadczeniami związanymi z jego przyjmowaniem.
Jako, że pożywieniem potomków naszych domowych kotów były małe gryzonie, koty są naturalnie przystosowane do zjadania kilku niewielkich posiłków w ciągu doby, także w nocy. Budowa ich przewodu pokarmowego wskazuje, że są w znacznie większym stopniu mięsożercami niż psy, dlatego mają zmysł smaku bardziej wyczulony na mięso i nie wyczuwają obecności cukrów w pokarmie. Bardzo ważne jest żywienie pełnowartościowym i odpowiednio zbilansowanym pokarmem, ponieważ oprócz dużych ilości białka koty potrzebują takich składników, jak tauryna, witamina A.

Pamiętaj! Na temat mleka krowiego panuje przekonanie, iż nadaje się ono dla kota idealnie. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie niektórym kotom takie mleko rzeczywiście nie szkodzi, jednak większość tych zwierząt nie toleruje laktozy zawartej w krowim mleku i po spożyciu go mogą cierpieć z powodu biegunki.

Wysokiej jakości karma i specyficzne potrzeby żywieniowe kotów

Producenci wysokiej jakości pokarmów dla zwierząt często idą znacznie dalej, aby spełnić specyficzne potrzeby pokarmowe kotów. Koty wysterylizowane mają niższe zapotrzebowanie energetyczne i są narażone na wyższe ryzyko kamicy moczowej. U takich kotów korzystne będzie podawanie karm, które mają niższą zawartość tłuszczu i kontrolowany poziom składników mineralnych, aby utrzymać prawidłowe pH moczu.

Koty długowłose, które utrzymują higienę poprzez wylizywanie swej sierści, mogą mieć problemy wynikające z powstawania w żołądku kul zbitych włosów. W tym przypadku sprawdzą się karmy ułatwiające przechodzenie kłaczków przez przewód pokarmowy i ich wydalanie.

U wielu kotów rozwija się także kamień nazębny. Karmy zawierają więcej włókna pokarmowego o specjalnej strukturze, składają się z większych kawałków i podczas rozgryzania usuwają osady z zębów.

Właściciele kotów, które chorują na kamicę moczową, mogą poprosić lekarza weterynarii o polecenie odpowiedniej diety. Ta dieta lecznicza zawiera ograniczoną ilość sodu oraz kontrolowane ilości składników mineralnych, a ponadto zawiera także kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią przed zapaleniem pęcherza moczowego.

Obecnie największym wyzwaniem w żywieniu kotów staje się optymalne żywienie kotów wysterylizowanych/wykastrowanych. Zabieg ten staje się coraz popularniejszy, a niestety predysponuje do otyłości i kamicy moczowej. Dlatego po sterylizacji kota zmiana rodzaju podawanej mu diety jest koniecznością, jeżeli chcemy uniknąć poważnych powikłań.

 

Czego należy unikać w żywieniu kota

W żywieniu kotów najważniejsze zasady, o których właściciele tych zwierząt zazwyczaj wiedzą, to: wysoki procent zawartości mięsa w karmie, brak w niej konserwantów oraz sztucznych barwników oraz fakt, że karma smakuje kotu. Jednak istnieją pokarmy, które są dla kota niewskazane, a niektóre mogą doprowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych zwierzęcia.

Lista zakazanych produktów nie jest zbyt długa, tym łatwiej będzie nam zapamiętać, czego nie wolno podawać naszym mruczkom. Wymieńmy może, na które produkty powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i albo wyeliminować je z kociego menu, albo mocno ograniczyć:

 • wieprzowina
 • białko jaja
 • rośliny cebulowe (cebula, por, czosnek)
 • kości
 • mleko krowie
 • podroby, wątróbka
 • wędzona ryba lub ryba z dużą ilością ości
 • surowe nie sparzone uprzednio mięso
 • jedzenie z przyprawami (w tym wędliny)
 • słodycze
 • źle dobrana karma weterynaryjna
 • karma dla psów
 • zepsute jedzenie oraz jedzenie prosto z lodówki
 • napoje alkoholowe
 • kawa i herbata
 • napoje gazowane, słodzone, woda mineralna

Jak widać, niektóre produkty z powyższej listy wydają się całkowicie bezpieczne. Jednak niekoniecznie takimi być muszą. Zacznijmy od wieprzowiny. Nie każdy ma świadomość, że mięso wieprzowe badane jest jedynie pod kątem przydatności do spożycia przez ludzi. Nie jest natomiast badane pod kątem pewnego bardzo niebezpiecznego dla kotów wirusa wywołującego chorobę Aujeszkyego. Jest to wirusowa, zakaźna i zaraźliwa choroba zwierząt domowych i dzikich.
Mimo iż jest absolutnie bezpieczna dla ludzi (dlatego mięsa wieprzowego nie bada się na obecność jej wirusa), dla kota, który zje zakażone mięso jest zawsze śmiertelna. Objawem choroby jest intensywny świąd, który prowadzi do głębokich i nieuleczalnych samookaleczeń zwierzęcia. Nawet ugotowane mięso wieprzowe nie zmniejsza ryzyka zakażenia, dlatego karmienie kota wieprzowiną jest zdecydowanie odradzane.

 • Jaja

Jeśli chodzi o białko jaj oraz rośliny cebulowe, mogą one zniszczyć żołądek kota. Białko jaj ponadto, przyczynia się do problemów ze skórą i sierścią, a u kociąt duża ilość tego produktu może nawet doprowadzić do zahamowania wzrostu. Żółtko jaj nie jest niebezpieczne i może być podawane, jednak należy uważać na jaja z niesprawdzonego źródła (zagrożenie salmonellą), a najlepiej ugotujmy je przed podaniem. Rośliny cebulowe mają również negatywny wpływ na czerwone krwinki – pod wpływem jej działania krwinki zatrzymują się, co może w efekcie doprowadzić do anemii.

 • Kości drobiowe

Podawanie kości drobiowych jest niewskazane ze względu na niebezpieczeństwo mechanicznego uszkodzenia przewodu pokarmowego kota. Kości drobiowe są niezwykle kruche i łatwo się łamią, a więc z łatwością mogę przebić przełyk lub żołądek zwierzęcia. Mogą też utkwić w przewodzie pokarmowym, a wtedy niezbędna będzie ingerencja chirurga. Natomiast w przypadku pozostałych rodzajów kości istniej ryzyko, że podczas ich gryzienia nasz pupil może połamać sobie zęby.

 • Mleko

Na temat mleka krowiego panuje przekonanie, iż nadaje się ono dla kota idealnie. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie niektórym kotom takie mleko rzeczywiście nie szkodzi, jednak większość tych zwierząt nie toleruje laktozy zawartej w krowim mleku i po spożyciu go mogą cierpieć z powodu biegunki. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które zwłaszcza w przypadku małych kociąt może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Niestety, koty często bardzo lubią mleko, dlatego, jeśli już musimy mu je podać, zastąpmy je specjalnym kocim mlekiem, które można kupić w sklepach zoologicznych, a nawet w niektórych marketach.

 • Podroby

Zbyt częste podawanie kotu podrobów, a szczególnie wątróbki nie jest może niebezpieczne, jednak może powodować kłopoty ze strony układu pokarmowego. Najczęstszymi dolegliwościami tego rodzaju są biegunki, zaparcia oraz wymioty. Z nadmiernym spożywaniem podrobów wiązać się też może zmniejszenie w organizmie ilości potrzebnych witamin i związków.

 • Surowe mięso

Jeśli chodzi o surowe mięso – jest to oczywiście dobry pokarm dla kota, jednak jeśli podamy takie mięso bez uprzedniego sparzenia go wrzątkiem, możemy poważnie zaszkodzić naszemu zwierzęciu. Mięso jest często skażone różnymi bakteriami, a niektóre z nich (np. salmonella) są niebezpieczne dla kociego zdrowia. Dlatego przed podaniem surowego mięsa należy koniecznie przelać je wrzącą wodą.

 • Przyprawione lub ludzkie jedzenie

Kolejnym błędem żywieniowym jest karmienie kota przyprawionym jedzeniem. W naturze z całą pewnością kot nie stosuje przypraw, a więc i w domowym menu należy ich unikać. Dotyczy to zarówno wszelkiego rodzaju potraw z naszego stołu, ale także przetworzonej „ludzkiej” żywności takiej, jak wędliny, kiełbasy, pasztety, ryby z puszki itp. Sól i inne przyprawy działają destrukcyjnie na układ pokarmowy oraz nerki kota.

 • Słodycze

Słodycze, a zwłaszcza czekolada powinny być absolutnie wykluczone z diety kota. Koty wprawdzie rzadko odczuwają chęć zjedzenia czegoś słodkiego (nie rozróżniają słodkiego smaku), jednak nadgorliwy opiekun, który zachęca swojego zwierzaka do spożycia czekoladki lub ciasteczka może zafundować swojemu ulubieńcowi problemy zdrowotne.
Cukier zawarty w słodyczach może po pierwsze doprowadzić do otyłości (jeśli jest podawany w nadmiarze), a także ma niekorzystny wpływ na stan uzębienia kota (zwiększa ryzyko próchnicy i chorób przyzębia). Warto też wiedzieć, że czekolada jest dla kota trująca - dawka około 450 g może okazać się śmiertelna! Najbardziej niebezpieczna w tym względzie jest czekolada gorzka.

 

 

Zalecenia

Karmiąc kota, uważajmy na tzw. diety weterynaryjne, czyli na wszelkie rodzaje karm dla kotów z niewydolnością trzustki, wątroby, nerek itp. Są one przeznaczone dla kotów chorych i podawanie ich zdrowym zwierzętom może zaburzyć prawidłowe funkcjonowanie kociego organizmu. Podobnie rzecz ma się z karmami dla psów – nie są one dobre dla kota, gdyż oba te gatunki mają całkowicie różne zapotrzebowanie na poszczególne składniki pokarmowe. Dla przykładu: zapotrzebowanie na białko jest u kota czterokrotnie wyższe niż u psa.
Ważne jest również, aby jedzenie, które podajemy kotu było świeże. Koci układ pokarmowy jest niezwykle wrażliwy i zjedzenie zepsutego jedzenia może bardzo zaszkodzić temu zwierzęciu. To samo dotyczy pożywienia, które jest zbyt zimne – nie wolno go podawać bezpośrednio po wyjęciu z lodówki (powinno mieć temperaturę pokojową). Zbyt zimny pokarm jest niewskazany dla wrażliwego kociego brzuszka.
Jeśli mowa o napojach, oprócz mleka nie podajemy kotu kawy, herbaty, napojów słodzonych i gazowanych, wody mineralnej o zbyt wysokim stopniu zmineralizowania a także, co jest raczej oczywiste, napojów alkoholowych.

Żywienie kotów rasowych

Karmę dla kotów rasowych należy dobrać odpowiednio do specyficznych potrzeb pokarmowych konkretnej rasy kota. Niektóre rasy wymagają szczególnego sposobu żywienia. Ma to związek z charakterystycznymi cechami ich budowy oraz fizjologii.
W składzie karm dla kotów rasowych znajdziemy, w zależności od danej rasy, takie składniki aktywne jak:

 • poprawiające trawienie i utrzymujące równowagę flory bakteryjnej jelit (np. oligosacharydy, pulpa buraczana);
 • składniki wpływające korzystnie na kondycję skóry i sierści (cynk, biotyna, kwasy tłuszczowe);
 • składniki chroniące stawy (siarczan chondroityny);
 • przeciwutleniacze.

Kot rasowy tak, jak każdy inny kot wymaga karmienia zgodnego z potrzebami żywieniowymi tego gatunku. Powinniśmy zatem zadbać, aby codziennie dostarczyć mu w pożywieniu wszelkie niezbędne składniki pokarmowe: białko pochodzenia zwierzęcego, tłuszcze, witaminy i minerały. Innymi ważnymi składnikami pokarmu dla kota są: tauryna (odpowiada za dobry wzrok i zdrowe serce), niacyna oraz kwas arachidowy. Karmienie kota pozostałościami z naszego stołu nie zapewnia mu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Należy pamiętać, że koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego w ich menu głównym składnikiem powinno być mięso. Nie zaspokoimy jego potrzeb pokarmowych podając mu tylko pokarm pochodzenia roślinnego. Dlatego przy wyborze karmy dla naszego pupila należy zawsze zwracać uwagę na to, jaka jest w niej zawartość mięsa.

 

Potrzeby żywieniowe niektórych ras

Koty perskie i egzotyczne ze względu na charakterystyczną budowę pyszczka i specyficzny sposób chwytania pożywienia (za pomocą spodniej części języka) wymagają karmy o specjalnym kształcie ułatwiającym jej pobranie przez zwierzę. Ponadto, koty tych ras mają długie futro, a zatem potrzebują karmy zawierającej składniki wpływające na utrzymanie sierści w dobrym stanie (cynk, biotyna). Koty te zazwyczaj nie są szczególnie wybredne, jeśli chodzi o jedzenie.

U kotów ras dużych, np. Maine Coon występuje zwiększone ryzyko zachorowania na choroby kardiologiczne i choroby stawów. Dlatego w pokarmie tych kotów muszą być zawarte składniki chroniące stawy. Lepiej, gdy dieta kotów ras dużych jest lekkostrawna, gdyż zmniejsza to ryzyko wystąpienia otyłości. Koty rasy Maine Coon mają tendencję do łykania pokarmu bez uprzedniego gryzienia, dlatego ważne jest, aby kawałki karmy maiły odpowiedni kształt i wielkość. Dzięki temu kot będzie zmuszony do wolniejszego jedzenia i przeżuwania pokarmu.

Koty syjamskie i orientalne chwytają pokarm zębami, co powoduje, że jedzenie zostaje rozgniecione. Kształt i wielkość kawałków pokarmu musi więc ułatwiać jego rozgryzanie, a także wpływać korzystnie na higienę jamy ustnej. Ze względu na konieczność utrzymania szczupłej sylwetki u kotów tych ras, składniki zawarte w pożywieniu muszą umożliwiać harmonijny rozwój mięśni. Należy pamiętać, że koty te cechuje często ogromny apetyt, dlatego nie powinniśmy ich przekarmiać.

Oczywiście to tylko wybrane rasy o charakterystycznych potrzebach żywieniowych. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące karmienia kota danej rasy, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym hodowcą, którzy udzielą nam fachowej porady dotyczącej diety naszego zwierzęcia.

Pamiętajmy, że nie każde jedzenie nadaje się dla kota. Unikając błędów żywieniowych z pewnością przysłużymy się naszemu pupilowi i zminimalizujemy ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.