W ostatnich dziesięcioleciach pojawił się problem w diagnostyce schorzeń, dotyczących dolnych dróg moczowych u kotów. Jest to spowodowane tym, iż schorzenie to stanowi zespół klinicznie powiązanych ze sobą objawów ze strony dolnych dróg moczowych, u podstaw których leży wiele różnych rodzajów przyczyn. Warto zapoznać się z poniższym materiałem, gdyż przedstawione dolegliwości, mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia naszego kota.


 

Insulina to hormon wytwarzany przez trzustkę. Dzięki insulinie, komórki mięśniowe, wątrobowe i tłuszczowe mogą pobierać glukozę z krwi. Poprzez ten mechanizm organizmowi dostarczana jest energia, potrzebna do wszelkich procesów życiowych. Gdy mechanizm jest zaburzony, poziom cukru wzrasta i jest usuwany przez nerki. Organizm, który jest pozbawiony tego podstawowego źródła energii, jest zmuszony pobierać go z rozpadu tłuszczu i białka. Taka sytuacja powoduje stopniowe wyniszczenie organizmu. Równocześnie powstają ciała ketonowe, które zatruwają organizm zwierzęcia.

Wyróżniane są dwa typy cukrzycy:

Cukrzyca pierwotna:

 • Typ 1: jest to bardzo rzadka forma cukrzycy, polegająca na niszczeniu komórek trzustki przez własne komórki układu obronnego;
 • Typ 2: jest to amyloidoza trzustki, powiązana ze zmianami starczymi.

Cukrzyca wtórna:

 • Typ 3: przyczyną są zaburzenia hormonalne:

-nadczynność tarczycy;
-nadczynność kory nadnercza;
-wywołane stosowaniem sterydów;
-wywołane używaniem antykoncepcji hormonalnej;
-wywołane ustawicznym stresem.

Występowanie cukrzycy u kotów

Cukrzyca pojawia się najczęściej u kotów powyżej 10 – tego roku życia, głównie u samców, co ma związek z niższym fizjologicznym poziomem insuliny. Na zwiększone występowanie tej choroby, narażone są przede wszystkim koty rasy syjamskiej i birmańskiej.

Przyczyny zachorowań na cukrzycę u kotów

Przyczyn zachorowań na cukrzycę jest bardzo dużo. Poza wrodzonymi predyspozycjami, czynnikiem zwiększającym ryzyko zachorowania na cukrzycę jest otyłość (na co składa się niewłaściwa dieta i brak ruchu). Częściej cierpią na nie koty starsze oraz samce. Cukrzyca może być skutkiem ubocznym zażywania leków takich, jak np. progestagenów lub glikokortykoidów. Może być także konsekwencją schorzeń takich, jak: rak trzustki, nadczynność tarczycy czy guz przysadki.

Objawy cukrzycy u kotów

Do najczęstszych objawów cukrzycy zalicza się:

 • nadmierne pragnienie;
 • duża ilość oddawanego moczu, z czym wiąże się odwodnienie organizmu;
 • zwiększony apetyt;
 • osowiałość;
 • postępujące chudnięcie;
 • charakterystyczne zaburzenia neurologiczne: problemy z wysuwaniem i chowaniem pazurów; odwiedzenie kończyny miednicznej; neuropatia cukrzycowa – kot stawia całą stopę na ziemi;
 • brzydki zapach z pyszczka;
 • choroby skóry;
 • powiększenie wątroby i nerek.

Poza charakterystycznymi objawami, w rozpoznaniu ważną role odgrywają badania poziomu glukozy we krwi. Przy normie 100mg/%, wyniki chorego kota wynoszą znacznie powyżej 200mg/%. Cukier występuje także w moczu.
Podobnie jak w przypadku ludzi, cukrzyca może uszkodzić oczy, stąd też zaćma może być także skutkiem cukrzycy. Koty, chorujące na cukrzycę, mogą cierpieć na przewlekłą niewydolność nerek i zapalenie jelita.
Jeżeli zwierzę ma cukrzycę od dłuższego czasu i nie jest ona ustabilizowana, a jej łagodne objawy były bagatelizowane, mogą pojawić się symptomy kwasicy ketonowej, tzn. wymioty, biegunka i zaburzenia oddychania świadczące o ciężkim zatruciu organizmu. Kwasica to stan bezpośredniego zagrożenia życia.

Rozpoznanie cukrzycy u kota

Kot z podejrzeniem zachorowania na cukrzycę, powinien mieć wykonaną pełną morfologię oraz badania moczu. Nadmierne pragnienie może świadczyć o niewydolności nerek, dlatego należy sprawdzić także poziom kreatyniny i mocznika we krwi. Koty chorujące na cukrzycę, bardzo często mają uszkodzone nerki - aby usunąć cukier z organizmu narząd ten intensywnie pracuje.
Podwyższony poziom cukru we krwi oraz w moczu z dużym prawdopodobieństwem świadczą o cukrzycy.
We krwi chorego stworzenia znaleźć można także ciała ketonowe, powstałe z trawienia własnego białka i tłuszczu.
W trakcie badania bardzo ważne jest, aby maksymalnie ograniczyć stres zwierzęcia – skutkiem stresu jest podwyższony poziom cukru, co może zafałszować obraz stanu zdrowia naszego pupila. Badania należy przeprowadzić na samym początku wizyty tak, by w trakcie wizyty stres nie narastał. Oprócz zwykłego badania, lekarz weterynarii może uznać za konieczne wykonanie również badania USG.

Leczenie cukrzycy u kotów

Cukrzyca to choroba nieuleczalna. Jej leczenie skupia się na utrzymaniu właściwego poziomu cukru we krwi i zapewnienie komfortowego życia zwierzakowi. W pierwszej fazie podawane są doustne leki przeciwcukrzycowe i zaleca się podawanie preparatów zawierających argininę i chrom.
Niestety, jeżeli terapia ta nie przyniesie pozytywnych skutków, należy zastosować insulinę. Biorąc pod uwagę szybki metabolizm kotów, najczęściej zaleca się podawanie insuliny dwa razy na dobę. Dawka podawana wieczorem przeważnie jest o 25% niższa od tej porannej. U ok. 20% kotów następuje tzw. remisja kliniczna cukrzycy - po kilku tygodniach lub kilku miesiącach od rozpoczęcia leczenia insuliną, objawy cukrzycy ustępują i w takim przypadku należy przestać podawać insulinę.

Żywienie kota chorującego na cukrzycę

W kontrolowaniu cukrzycy u kota właściwe żywienie odgrywa bardzo ważną rolę. Nasz pupil powinien otrzymywać posiłki o stałej wartości energetycznej. Zaleca się pokarm, zawierający wysokiej jakości białko i łatwostrawne węglowodany oraz dodatek w postaci argininy i chromu.

Jaka karma dla kota z cukrzycą?

Żywiąc kota chorującego na cukrzycę, można stosować karmy specjalnie przeznaczone dla zwierząt z tym schorzeniem. Karma dla kota z cukrzycą powinna zawierać małą ilość węglowodanów (cukrów) i zwiększoną ilość białka. Taki skład determinuje fakt, że węglowodany powodują szybki wzrost poziomu glukozy we krwi.
Warto pamiętać, że kot to mięsożerca, który bardzo dobrze radzi sobie z wykorzystywaniem białka zwierzęcego, jako źródła energii. Koty nie są natomiast przystosowane do przetwarzania dużych ilości węglowodanów. Zmiana diety może odegrać ważną rolę w przebiegu choroby i wpłynąć na długość trwania choroby i rekonwalescencji, a nawet może doprowadzić do remisji (ustąpienia objawów cukrzycowych). W takich przypadkach zostaje zmniejszona lub nawet odstawiona wymagana do tej pory dawka insuliny. Konsekwencja w podawaniu pokarmu jest bardzo ważna w przypadku zwierzaków, chorujących na cukrzycę. Zmiana w żywieniu może spowodować skoki cukru we krwi a w konsekwencji kwasice metaboliczną i śpiączkę.
Opiekun kota, powinien być świadomy tego, że każda zmiana dotycząca pokarmu (jakość, ilość oraz częstotliwość podawania) wymaga kontroli stężenia cukru we krwi, ponieważ zapotrzebowanie organizmu naszego pupila na insulinę może się zmienić. Stąd też podstawową zasadą w diecie kota cukrzyka powinno być trzymanie się jednego, stałego pokarmu, podawanego o określonych porach.
Stworzenie chorujące na cukrzycę należy stale kontrolować. Nie należy kota oddawać pod czyjąś opiekę, jeżeli nie zostanie tej osobie przekazana odpowiednia wiedza na temat stanu zdrowia naszego czworonoga i sposobów zajmowania się nim. Należy obserwować zachowanie kota. To właśnie opiekun najszybciej zauważy, że coś jego kotu dolega. Zauważywszy niepokojące objawy takie, jak nadmierna osowiałość, ponowne wzmożone pragnienie i częste oddawanie moczu, które są objawami wzrostu poziomu cukru we krwi, właściciel będzie mógł szybko zareagować i pomóc swojemu pupilowi.

Otyłość u kota, a cukrzyca

W przypadku kotów otyłych, bardzo ważne jest obniżenie masy ciała. Systematyczny spadek wagi powoduje, że organizm zwierzęcia zaczyna reagować na insulinę - zarówno własną, jak i tą podawaną przez właściciela codziennie.
Przywrócenie wagi do właściwego poziomu, może nawet spowodować ustąpienie objawów cukrzycy u kota. Najprościej i najzdrowiej można odchudzić kota poprzez zmniejszanie ilości kalorii o ok. 30% i wprowadzenie aktywności fizycznej w formie codziennej zabawy.
Informacje zawarte na opakowaniu karmy, również mogą pomóc w odchudzaniu kota. Znajdują się tam wskazówki, ile kot powinien otrzymywać pokarmu, by uzyskać daną masę ciała. Warto także skonsultować się z lekarzem weterynarii – pomoc w opracowaniu diety dla chorego kota będzie z pewnością przydatna. Lekarz może nam wskazać, jaka karma dla kota z cukrzycą będzie odpowiednia i w jakiej ilości powinna być podawana, w zależności od wagi naszego pupila. Specjalista pomoże także ustalić właściwą formę pożywienia, jeżeli zdecydujemy się sami przygotowywać pokarm dla kota.
Najważniejsze jest to, aby naszego czworonoga nie odchudzać intensywnie. W trakcie procesu odchudzania należy kontrolować masę ciała, bowiem zbyt szybka utrata wagi, może doprowadzić do stłuszczenia wątroby kota.

Jak należy postępować, gdy kot chory na cukrzycę nie chce jeść?

Zdrowy kot charakteryzuje się normalnym apetytem. Gdy kot odmawia pokarmu przez dłuższy czas (najdłużej 2 dni), jest to niepokojący dla właściciela sygnał, wymagający konsultacji z lekarzem weterynarii. Trwająca dłużej niż 2 dni głodówka może przyczynić się do szybkiego stłuszczenia wątroby. Szczególnie w przypadku kotów otyłych ryzyko zmian jest znacznie większe.
Najcięższa sytuacja jest wtedy, gdy kot chorujący na cukrzycę odmawia jedzenia. Należy wtedy podawać mu adekwatną ilość insuliny – nie może być to normalna, codzienna dawka. Nie mamy bowiem pewności, jak zareaguje na nią organizm. W takim przypadku warto częściej mierzyć poziom glukozy we krwi i skontaktować się z lekarzem weterynarii, by dowiedzieć się jaką dawkę powinniśmy podawać naszemu pupilowi. Gdy kot ma zmniejszony apetyt lub w ogóle nie je, zwiększa się nie tylko ryzyko hipoglikemii, ale także powstawania w organizmie niebezpiecznych ciał ketonowych.
W takiej sytuacji właściciel powinien starać się karmić swojego kota strzykawką (bez igły), oczywiście jeżeli zwierzę nie wymiotuje. Konieczna jest także konsultacja z weterynarzem, w celu określenia przyczyny braku apetytu (może to być na przykład stan zapalny). W przypadku niektórych chorób takich, jak zapalenie trzustki, kot wymaga intensywnego leczenia.

Kolejność podawania kotu pokarmu i insuliny

Część lekarzy weterynarii zaleca, aby insulinę kotu podawać przed posiłkiem (nawet dwie godziny wcześniej). Prawidłowa kolejność to wpierw podanie kotu karmy, a po posiłku insuliny.
Kolejność, w której najpierw podawana jest insulina, a później pokarm, jest dla zwierzęcia bardzo niebezpieczna. Kot może nie mieć tego dnia apetytu, a insulina dostarczona bez pokarmu lub z jego mniejszą ilością może doprowadzić do niedocukrzenia (hipoglikemii) lub kontrregulacji (ponadnormatywny wzrost glukozy we krwi, spowodowany działaniem mechanizmów obronnych organizmu). Może również wystąpić sytuacja w której kot będzie uporczywie domagał się pożywienia, mimo iż dostał odpowiednią porcję swojej karmy, a normalnie nie ma zwyczaju wymuszać, czy prosić o dodatkową ilość jedzenia. Takie zachowanie może świadczyć o obniżonym poziomie glukozy we krwi. Wzmożone uczucie głodu, stanowi reakcję organizmu, starającego się uchronić przed niedocukrzeniem. W takich przypadkach należy, przy pomocy gleukometru, sprawdzić poziom glukozy we krwi zwierzęcia. Wynik poniżej 50 mg/dl powinien być już dla właściciela alarmujący.

Hipoglikemia u kota

Rolą insuliny jest dostarczanie glukozy, znajdującej się we krwi, do komórek organizmu. Organizm zdrowego kota, regulue ten proces samoczynnie. W takim przypadku insulina, wydalana jest tylko w takiej ilości, aby utrzymać fizjologiczny poziom glukozy we krwi. W przypadku chorujących na cukrzycę (zarówno ludzi jak i zwierząt) jest całkowicie inaczej - insulina musi być podawana z zewnątrz, a jej ilość jest zależna od stopnia zaawansowania cukrzycy, wagi kota i częstotliwości spożywania posiłków.

Jednym z ważniejszych zadań lekarza weterynarii w sytuacji zachorowania na cukrzycę, jest właśnie dopasowanie odpowiedniej dawki insuliny, którą należy podawać choremu kotu, aby doprowadzić do tak zwanego „wyrównania cukrzycy”.
Właściciel kota może bardzo pomóc weterynarzowi w określeniu właściwej dawki, poprzez systematyczne pomiary, które są o wiele bardziej miarodajne, gdyż są robione w warunkach bezstresowych dla kota.

W początkowej fazie terapii, mającej na celu wyrównanie cukrzycy, balansuje się pomiędzy hipo – i hiperglikemią. Najtrudniejszym zadaniem jest ustalenie takiej dawki, która pozwoli organizmowi chorego kota jak najefektywniej zużywać spożytą karmę oraz zapewni utrzymywanie insuliny na bezpiecznym dla zdrowia i życia naszego czworonoga poziomie. Niestety w trakcie dopasowywania dawki, może zdarzyć się tak, że w organizmie kota zgromadzi się nagle zbyt dużo insuliny. Wtedy dochodzi do niedocukrzenia (hipoglikemii), której skutki nierzadko bywają bardzo poważne - mogą wystąpić różnego rodzaju powikłania, wstrząs hipoglikemiczny, a w konsekwencji śmierć zwierzęcia.
Z tego powodu wiedza w zakresie początkowych objawów hipoglikemii jest tak bardzo ważna - tylko od szybkiej reakcji opiekuna będzie zależało, czy zwierzę przeżyje. Niedocukrzenie może pojawić się przy jeszcze niewyrównanej cukrzycy, kiedy ilość spożywanego pokarmu jest za mała, w stosunku do podawanej insuliny. Inna możliwa sytuacja to taka, gdy dawka insuliny jest stała, a zwierzę zjada mniejsze, niż zwykle porcje pokarmu.
Może być też tak, że kot zjadł swoją porcję i niestety zwymiotował, o czym właściciel mógł się nie dowiedzieć i podać kotu standardową dawkę insuliny.
By poznać objawy, wpierw warto wiedzieć czym hipoglikemia tak właściwie jest. Hipoglikemia to stan, w którym poziom glukozy we krwi nadmiernie spada i może spowodować utratę przytomności. Nie należy jednak mylić jej ze śpiączką cukrzycową, wywołaną nadmiarem cukru we krwi (hiperglikemia).

Objawy hipoglikemii u kota:

 • niski poziom stężenia glukozy we krwi - wynik poniżej 100 mg/dl wymaga dokładnej kontroli, a wynik poniżej 50 mg/dl powinien być dla właściciela alarmujący;
 • niepokojące, głośne miauczenie;
 • chwiejny, niestabilny krok;
 • brak orientacji objawiający się bieganiem w kółko lub wzdłuż ścian;
 • szklane oczy, rozszerzone źrenice, nie wykazujące reakcji;
 • wzmożony apetyt;
 • niepokój;
 • odchylanie głowy w bok;
 • apatia, otępienie;
 • pojawiające się wymioty;
 • ślinotok;
 • agresywność;
 • drgawki oraz konwulsje;
 • utrata przytomności;
 • temperatura ciała;
 • reakcja na podanie glukozy lub cukru (zwierzę po podaniu glukozy szybko wraca do przytomności);
 • śpiączka wywołana przez wstrząs hipoglikemiczny.

Jest wiele objawów hipoglikemii – zwierzę w zależności od stopnia niedocukrzenia, inaczej zareaguje. Powyższe objawy występują z różnym natężeniem oraz nie wszystkie jednocześnie. Najczęściej można spotkać się z pojedynczymi symptomami.

By nie pomylić hipoglikemii ze śpiączką cukrzycową (hiperglikemią), warto poznać objawy także tej drugiej.

Objawy śpiączki cukrzycowej:

 • symptomy nasilają się powoli;
 • obniżona temperatura ciała;
 • tzw. pływackie ruchy;
 • suche błony śluzowe;
 • charakterystyczny zapach acetonu z jamy ustnej świadczący o kwasicy;
 • źrenice prawidłowe;
 • brak reakcji na podanie glukozy czy cukru (podanie glukozy nie zaszkodzi zwierzęciu).

W leczeniu cukrzycy niezmiernie ważne jest zrozumienie tej choroby przez opiekuna kota i jego ścisła współpraca z lekarzem weterynarii. Właściciel jest zobligowany do tego by nauczyć się samodzielnie podawać kotu zastrzyki z insuliną. Najlepiej, aby pierwsze próby wykonał w obecności weterynarza. Musi także zastosować odpowiednią dietę – gotowa karma dla kota z cukrzycą z pewnością ułatwi właścicielowi zadanie.
Poza odpowiednim pokarmem właściciel powinien wyposażyć swoją apteczkę w cukier gronowy i miód, które będą przydatne w sytuacji niedocukrzenia u kota. Zastosowanie się do pewnych reguł, konsekwencja oraz odpowiednie zorganizowanie pozwolą kotu oraz jego właścicielowi cieszyć się sobą nawzajem przez długi czas.