Jako odpowiedzialny właściciel kota zapewne zadajesz sobie pytanie, jak karmić swojego czworonożnego ulubieńca? Kiedy, w jakich ilościach i jak często? Zdrowa dieta to warunek długiego i szczęśliwego życia zwierzaka, dlatego zawartość jego miski powinna być odpowiednio zbilansowana. Innymi słowy: kocia karma musi mu zapewniać wszystkie konieczne składniki odżywcze. Najważniejszą zasadą jest dobranie pokarmu odpowiednio do wieku i aktywności fizycznej pupila.Podstawowe zasady karmienia kota

Koty to niewątpliwie wybredne i wymagające zwierzęta, a dopasowanie indywidualnej diety zależy od wielu czynników. Ponieważ to drapieżniki, ich żywienie powinno opierać się głównie na mięsie z niewielkimi dodatkami warzyw.

Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, jak karmić kota, odpowiedz sobie na następujące pytania:

 1. Czy Twój kot jest kotem domowym czy wychodzącym?
 2. Czy to kot cichy i spokojny czy żywotny?
 3. W jakim jest wieku – mały kociak, młode zwierzę, dorosły kot czy senior?
 4. Czy u Twojego kota występują jakiekolwiek choroby (np. przewlekła nadczynność tarczycy albo niewydolność nerek)?

Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, powinieneś dobrać odpowiednią karmę, zwracając szczególną uwagę na proporcje zawartych w niej składników.

Uogólniając, możesz przyjąć, że dieta dla zdrowych kotów powinna zawierać następujące składniki odżywcze:

 • białka,
 • tłuszcze,
 • makro- i mikroelementy,
 • witaminy,
 • węglowodany,
 • przeciwutleniacze, glukozaminy, β-karoteny
 • wodę.

Kotek wącha kwiatek w ogrodzie
Koty wychodzące mają większe zapotrzebowanie na energię niż koty domowe.

Karmienie kota suchą lub mokrą karmą czy też metodą BARF?

W gruncie rzeczy masz trzy możliwości karmienia swojego futrzanego przyjaciela:

 1. suchą karmą,
 2. mokrą karmą,
 3. domowym jedzeniem.


Karmienie kota suchą karmą

Przygotowanie posiłku dla kota może być dużym utrudnieniem i wymaga dokładnej znajomości zasad prawidłowego żywienia. Dlatego opiekunowie mruczków często korzystają z gotowych karm. Ich dużym plusem są: długi okres przydatności do spożycia, łatwy transport oraz porcjowanie. Jeżeli i Ty zastanawiasz się nad wyborem tego sposobu karmienia, wybierz karmę o najwyższej jakości. Zwróć szczególną uwagę na produkty, które gwarantują użycie wyłącznie naturalnych, pełnowartościowych składników, bez sztucznych dodatków. Skład większości karm jest dostosowany do indywidualnych potrzeb Twojego kota. Wysokiej jakości karmy zawierają wszystkie potrzebne składniki konieczne dla prawidłowego rozwoju.

Kot pijący wodę
Jeżeli podajesz karmę suchą, pamiętaj o podawaniu wody. Koty żywione karmą mokrą czerpią wodę z pożywienia. Jeżeli chcesz zachęcić swojego kota do picia, możesz kupić specjalną fontannę lub odkręcić wodę w kranie.

Ciekawostka Kocia karma powinna zawierać jak najwyższą ilość mięsa. Bardzo popularne stały się karmy suche, które nie zawierają zbóż z glutenem, tzw. karmy bezglutenowe. Podobnie jak wielu ludzi, koty słabo tolerują gluten czyli białko zbożowe zawarte np. w pszenicy. Jednocześnie powinieneś wiedzieć, że zawarte w karmie ryż czy kukurydza nie zawierają glutenu i są tym samym nieszkodliwe dla Twojego kociaka.


Karmienie kota mokrą karmą

Mokra karma to zbilansowanyposiłek dla kota, który składa się z różnych mięs lub ryb i czasami rozmaitych warzyw. Karmy gorszej jakości będą miały w składzie uboczne produkty pochodzenia zwierzęcego. Mogą to być odpady poubojowe, które nie trafiają do żywności dla ludzi. Właściciele bardzo często urozmaicają koci jadłospis. Podając suchą karmę, możesz urozmaicić ją dodatkami karmy mokrej, która zawsze będzie miała wyższą zawartość mięsa niż karma sucha. Obecnie istnieje ogromny wybór mokrych i suchych karm dla kotów o specjalnych potrzebach. Można kupić karmę weterynaryjną dla alergików lub dla zwierząt z problemami nerek, żołądka, jelit, wątroby lub kamieni moczowych. Istnieją również karmy bytowe przeznaczone specjalnie dla kociąt, kotek w ciąży lub seniorów, kotów przebywających na zewnątrz lub w pomieszczeniach oraz określonych ras.

 

Dieta BARF

Wielu właścicieli kotów samodzielnie przygotowuje posiłki swoim pupilom, ponieważ jedzenie przygotowane w domu wydaje się zdrowsze niż gotowe karmy. Karmienie własnoręcznie przygotowanym jedzeniem wymaga czasu, ale jeśli się na to zdecydujesz, musisz pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Jeśli chcesz karmić świeżą karmą, musisz sam ją skomponować z surowego mięsa i dodatków takich jak witaminy i minerały. BARF to skrót od "bones and raw food", czyli kości i biologicznie odpowiednie surowe jedzenie. Ważne są odpowiednie proporcje, tak aby Twój czworonóg był zaopatrywany we wszystkie ważne składniki odżywcze.

Kot przy stole
Karmienie kota resztkami z obiadu nie jest dobrą metodą, bo koci przewód pokarmowy różni się od ludzkiego.


Wiele osób podaje kotu resztki z obiadu, co oczywiście nie jest prawidłowym i zdrowym żywieniem. Pamiętaj o tym, że przewód pokarmowy kota różni się od ludzkiego, dlatego powinien on spożywać posiłki odpowiednio dla niego dobrane. W diecie zdecydowanie powinno przeważać mięso mięśniowe i wartościowe produkty pochodzenia zwierzęcego, a warzywa mogą być tylko dodatkiem. Jeżeli masz obawy, czy dobrze zbilansowałeś składniki diety, skonsultuj się z weterynarzem. Wytłumaczy Ci jak poprawnie to zrobić i czy warto ją uzupełnić suplementami, których czasami trudno dostarczyć w przyrządzonym przez Ciebie pokarmie. Suplementy uzupełniające dietę są źródłem witamin, minerałów i wszelkich innych składników odżywczych, które można podać jako dodatek do przygotowanych przez Ciebie potraw.

Pamiętaj! Zbilansowanie odpowiednich składników pokarmowych domowymi sposobami jest trudne i bardzo często - mimo wielkich chęci - nie udaje się stworzyć pełnowartościowego posiłku. Może się to skończyć niedoborem lub nadmiarem któregoś ze składników pokarmowych, co sprzyja osłabieniu Twojego kota i chorobom.

 

Jak karmić małego kotka?

Jeśli jesteś posiadaczem małego kotka, pamiętaj, aby przestrzegać następujących zasad:

 • Do około 8 tygodnia życia mały kotek powinien być pod opieką matki i pić jej mleko. Dostarcza mu ono wszystkich potrzebnych składników odżywczych.
 • W 6-8 tygodniu życia możesz stopniowo wprowadzać suchą lub mokrą karmę, dedykowaną młodym kotom, która zaspokoi wszystkie potrzeby związane z rozwojem i wzrostem.
 • Ważne jest, abyś posiłki podawał częściej niż dorosłemu kotu, ale w mniejszych porcjach (4-5 razy na dzień).
 • W wieku 2-3 miesięcy małe kociaki mogą odżywiać się wyłącznie stałymi pokarmami.

Rosnące kocięta potrzebują określonych składników odżywczych dla optymalnego rozwoju. Wysoka zawartość białka jest ważna, aby zaspokoić zapotrzebowanie na energię do zabawy i odkrywania świata. Karma dla kociąt jest tak zbilansowana by zapewnić odpowiedni wzrost i rozwój kości i mięśni. Do tego konieczny jest bilans wapia, magnezu i fosforu. Możesz to łatwo osiągnąć za pomocą mokrej lub suchej karmy, dostosowanej do potrzeb kociąt.

 

Jak karmić kota dorosłego?

Przygotowanie zdrowego i prawidłowego posiłku dla kociego pupila wymaga uwzględnienia jego potrzeb.

Podczas przygotowywania jedzenia zwróć uwagę na:

 • Płeć - samce zwykle jedzą więcej niż kotki, ponieważ są większe i bardziej masywne,
 • Wiek - kocięta potrzebują dwa razy więcej składników odżywczych niż dorosłe,
 • Kondycję i tryb życia - inne potrzeby żywieniowe mają koty z nadwagą, a inne koty aktywne,
 • Stan zdrowia.

Ilość dziennej porcji jedzenia zależy również od tego, czy jest to karma sucha, mokra, czy jedzenie przygotowane przez Ciebie.

Pamiętaj! Zbilansowanie posiłku gotowanej karmy wymaga dużo uwagi. Konieczna jest również większa kontrola wagi, morfologii, odchodów, stanu sierści i skóry zwierzęcia. W ten sposób najlepiej ocenisz, czy dieta jest właściwa, a podawana ilość wystarczająca. Oczywiście pamiętaj również o tym, aby nigdy nie przekarmiać swojego mruczka.


Jak często karmić kota i jakie są właściwe dawki?

Kota najlepiej karmić małymi porcjami wielokrotnie w ciągu dnia, najlepiej 4 razy dziennie. Oczywiście częstotliwość podawania posiłków zależy od podobnych czynników jak ilość podawanego jedzenia. Jeśli wybierzesz wysokiej jakości karmę mokrą lub suchą, receptura jest optymalnie dostosowana do potrzeb kotów. Na opakowaniach każdej karmy znajdują się informacje producenta dotyczące dawkowania. Możesz użyć tego jako przewodnika, aby określić optymalną ilość karmy dla Twojego kota. Weź jednak pod uwagę, jak aktywny jest Twój kot, czy dużo się rusza i czy dostaje w międzyczasie przekąski.

Mały kotek śpi
Dorastające kocięta potrzebują specjalnej karmy dla kociąt, która zawiera substancje ważne dla ich rozwoju.

Dzienne zapotrzebowanie na energię jest kluczowym wyznacznikiem właściwej ilości pożywienia. Aktywny kot lub kot wychodzący na zewnątrz ma większe wymagania dotyczące żywienia niż kot żyjący w domu. Osobniki czysto domowe należy karmić mniejszą ilością, w przeciwnym razie istnieje ryzyko nadwagi. Jeśli Twój czworonożny ulubieniec waży za dużo, to powinieneś go przestawić na karmę o obniżonej kaloryczności. Regularnie się z nim bawiąc, pomożesz mu pozbyć się zbędnych kilogramów. 

Ciekawostka Na rynku istnieją dwa rodzaje karm: o deklaracji otwartej i zamkniętej. Receptura zamknięta transparentnie podaje wszystkie składniki wraz z ich procentowym udziałem, np. filet z kurczaka 40%, bulion z kurczaka 39%, łosoś 10%. Zawartość produktów o recepturze otwartej jest dużo bardziej zawoalowana i trudniejsza do szczegółowej analizy. Dopuszcza ona podawanie składu w postaci kategorii, np. mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego 40%, warzywa 6%, co daje producentom (legalną) możliwość stosowania produktów niskiej jakości oraz ciągłej zmiany poszczególnych składników.


Czym karmić kota alergika?

Żywienie kota znacznie się zmienia w przypadku wystąpienia u niego reakcji alergicznych. Pierwszymi objawami alergii pokarmowej mogą być wymioty lub biegunka, występująca krótko po zjedzeniu posiłku. Czasami zdarza się również opuchlizna wokół pyszczka, częste drapanie w okolicach głowy i uszu czy miejscowe wyłysienia. Jak karmić kota alergika? W odpowiedzi na to pytanie najlepiej doradzi Ci weterynarz lub dietetyk. Jeśli zauważysz wymienione symptomy u Twojego kociaka, nie zwlekaj z wizytą u specjalisty.Dieta eliminacyjna dla alergików

Podstawową zasadą identyfikacji alergenów jest dwumiesięczna dieta eliminacyjna, podczas której kot będzie jadł tylko zaleconą przez specjalistę karmę lub gotową monobiałkową. Aby ograniczyć objawy alergii, należy ściśle przestrzegać diety i nie podawać kotu produktów, na które jest uczulony. Lekarz weterynarii może zalecić zastosowanie odpowiedniej karmy hipoalergicznej. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele specjalistycznych karm, przeznaczonych dla kotów alergików. Taka karma zawiera wyselekcjonowane białka lub hydrolizaty białkowe. Pamiętaj, aby być konsekwentnym i nie podawać kotu jego ulubionych smakołyków, jeśli jest na nie uczulony, a z pewnością wyjdzie mu to na zdrowie.

Podsumowanie

Żywienie kota jest kwestią skomplikowaną. Optymalna dieta dla kota opiera się na wysokiej jakości składnikach i uwzględnia wiek oraz warunki życia zwierzęcia. Dlatego zadbaj oto, aby pożywienie było indywidualnie dopasowane do potrzeb Twojego kociaka. Podczas zakupów zwracaj uwagę na deklarację składników i ich jakość, a w razie pytań zasięgnij porady lekarza weterynarii.