Kocia mowa ciała: miauczenie kota ma wiele znaczeń
Koty mają charakterystyczny koci język ciała. Kocia mowa jest różnorodna z wieloma formami komunikacji. Nasze koty dysponują szeroką gamą ruchów ciała i dźwięków, za pomocą których komunikują nam oraz innym zwierzętom swoje potrzeby i wyrażają swoje zdanie. Czasami zachowanie Twojego kota może się zmienić i zastanawiasz się, co to może oznaczać. Czy radość, czy strach - postawa ciała zdradza bardzo wiele. Zrozumienie kociego języka wymaga jednak praktyki. A może chcesz wiedzieć, co mówi kot i jak rozpoznać, czy kot jest szczęśliwy. Jak dobrze potrafisz zrozumieć swojego kota? Jeśli chcesz zrozumieć zachowanie kota, nasz przewodnik powie Ci wszystko, co musisz wiedzieć o kocim zachowaniu i mowie ciała.
Kocia mowa: miauczenie kota ma wiele znaczeń
"Miau" to charakterystyczny i prawdziwie uniwersalny dźwięk, który jest wypowiadany i rozumiany wszędzie w kocim świecie. Może to oznaczać cokolwiek, np.:
- "Otwórz drzwi, chcę wejść".
- Albo: "Daj mi jeść, jestem głodny".
- Albo: "Nudzi mi się, zrób coś".
Miauczenie jest dźwiękiem wydawanym we wczesnym okresie kociego rozwoju - nawet jeśli u małych kociąt brzmi ono bardziej jak pisk. Miauczenie jest zawsze dźwiękiem, który sygnalizuje potrzebę, nawet u dorosłych zwierząt. Warto nadmienić, że koty prawie nigdy nie miauczą między sobą - ten dźwięk jest skierowany do kocich opiekunów. Ten "wokalny" dźwięk nie zawsze jest rozpoznawalny jako wyraźne "miau". Istnieją duże, pyzate kocury, które mają tendencję do piszczenia i małe kotki, które potrafią głośno jęczeć.
Kot miauczy niemalże na całym świecie i jest to uniwersalny, międzynarodowy koci język. W Chinach nazywany jest "miao". W Wielkiej Brytanii "meow". We Francji "miaou". Ponadto wiele ludzi na całym świecie instynktownie reaguje na „miau” z sympatią. Być może dlatego, że dźwięk ten coś w nas budzi i przypomina nam o wołaniu o pomoc?
Miauczenie to zdecydowanie nie jedyny dźwięk wydawany przez futrzaki. Istnieje cała seria tzw. dźwięków "bezdźwięcznych" wydawanych przez koty.
Co oznaczają poszczególne kocie odgłosy:
- Mruczenie: Dobre samopoczucie, samouspokojenie
- Syczenie: Obrona, zagrożenie
- Warczenie: Wyraźne ostrzeżenie
- Prychanie: Uwaga, istnieje zagrożenie uderzeniami
- Plucie: bardzo skuteczny sposób obrony
- Jęczenie: Pomoc, wielka potrzeba, najwyższy stopień obrony
Szczególnie podczas niezwykle groźnego i obronnego zachowania jest wiele dźwięków. Kot pokazuje przeciwnikowi za pomocą dźwięków i mowy ciała, co go czeka, jeśli nadal będzie prowokował. Sycząc z szeroko otwartym pyszczkiem, kot pokazuje również zęby. Każdy czworonóg instynktownie rozumie ten dźwięk jako ostrzeżenie. Jest to pierwszy krok na skali agresji, po którym może nastąpić głębokie warczenie i prychanie, ale nie musi. Rzadko widziane i słyszane, ale również bardzo skuteczne w odpędzaniu wroga, jest plucie. To prawda, koty to nie lamy i w rzeczywistości nie plują. Wygląda to jednak bardzo podobnie i brzmi "wybuchowo", gdy kot rzuca się do przodu jak błyskawica i pluje.
Więcej na temat miauczenia kota oraz jak zinterpretować kocie odgłosy możesz poczytać tutaj.
Koci język - co mówi kot?
Legendarne są nocne śpiewy przeważnie tych silnych kotów, które walczą o terytorium i kotki. Na szczycie płuc i z szeroką klatką piersiową śpiewają swoje niekiedy wielozwrotkowe pieśni bojowe, aby zaimponować rywalom. Tuż po tym często słychać dziki, ptasi pisk, który sygnalizuje największy niepokój i obronę pokonanego zawodnika, zanim zacznie się on wycofywać.
Tak wiele sygnałów wokalnych ma związek z zagrożeniem i obroną i są one łatwe do zrozumienia przez ludzi, ponieważ są bardzo wyraźne. Łatwo też zrozumieć mruczenie, ten fascynujący dźwięk, który przypomina terkotanie maszyny do szycia, ale może być też niemal niesłyszalnie cichy. Sygnalizuje ono dobre samopoczucie i zadowolenie Twojego pupila. Koty mruczą tylko wtedy, gdy są głaskane, podczas bliskiego kontaktu fizycznego, gdy czują się bardzo zrelaksowane i swobodne.
Niektóre zwierzęta najwyraźniej uspokajają się głośnym mruczeniem w ekscytujących sytuacjach. Przypomina to trochę gwizdanie w lesie - czyli nieprzyznawanie się do tego, że się boimy. I tak niektóre futrzaki mruczą tak głośno na stole do badań weterynaryjnych, że weterynarz nie jest w stanie usłyszeć bicia serca.
U wszystkich zwierząt dźwięki wokalizacji są wykorzystywane do utrzymywania kontaktów społecznych z przedstawicielami gatunku. Kocięta używają go między swoim rodzeństwem a matką, ale dorosłe znajome koty również używają go do witania się oraz do komunikacji z opiekunem.
Mowa ciała kota: mówienie od głowy do ogona
Ponieważ my, ludzie, tak wiele komunikujemy się werbalnie, zazwyczaj łatwiej jest nam zrozumieć dźwięki. W przypadku Twojego pupila duża część kociego języka składa się z sygnałów ciała. Nie zawsze są one dla nas łatwe do zinterpretowania, ponieważ nie zawsze są jasne i zmieniają się w błyskawicznym tempie. Jest to szczególnie widoczne, podczas gdy kot waha się między strachem i agresją albo atakiem.
Mowa kota: co zdradza ogon o nastroju Twojego kota?
Koci ogon często nazywany jest barometrem nastroju. W rzeczywistości czasami wydaje się, że zaczyna żyć własnym życiem, kołysząc się w przód i w tył, nawet gdy zwierzę wydaje się w spoczynku. Ogon jest tym sygnałem, który my ludzie zauważamy u kota jako pierwszy – podczas gdy jest on w ciągłym ruchu. "Machanie ogonem" nie zawsze musi oznaczać radość u kota. Najłatwiej jest nam rozpoznać, kiedy kot nadyma się na całego, ustawia ciało w poprzek do przeciwnika, a jego ogon wygląda jak naszczerzona szczotka do butelek. Wszystko służy temu, by wyglądać na większego i groźniejszego - nawet kocięta instynktownie przyjmują taką pozę, często podczas niewinnej kociej zabawy.
Co znaczy, kiedy:
- ogon kota lekko drga od czasu do czasu - lekkie napięcie
- ogon jest napuszony jak szczotka do butelek - wyraźna agresja, groźba ataku
- końcówka ogona drga lub wije się szybko - podniecenie, radość, niecierpliwość
- cały ogon gwałtownie klapnie tam i z powrotem - wielkie napięcie, podniecenie
- ogon jest podniesiony luźno wysoko i końcówka jest zwinięta jak flaga - radość, pozdrowienia
Mowa kocich uszu
Kocie uszy wiele mówią o stanie ducha Twojego pupila. W ciągu kilku sekund - często o wiele za szybko dla człowieka - zmieniają swoją pozycję.
Pozycja kocich uszu wiele mówi. Za położenie uszu odpowiada ponad 30 mięśni. Zmiana położenia uszu następuje nie tylko wtedy, gdy kot odbiera dźwięki z różnych kierunków, ale również wtedy, gdy chce zasygnalizować stan nastroju.
A oto kilka interpretacji mowy uszu kota:
- Zrelaksowany kot: Otwory uszne skierowane są do przodu, a uszy są lekko obrócone na bok, aby odbierać dźwięki z odległości.
- Ciekawość: uszy wysoko wyprostowane.
- Uwaga: Jeśli dźwięki zbliżają się i przyciągają uwagę kota, wpatruje się on w obiekt i kieruje uszy w stronę, z której pochodzą dźwięki.
- Nerwowość: Uszy drgają. U niektórych żbików (kocich krewnych) kępki włosów na uszach wzmacniają ten język ciała.
- Obrona lub strach: Uszy są ułożone płasko do tyłu, blisko głowy, prawie niewidoczne. Służy to również jako ochrona przed niebezpiecznymi uderzeniami pazurów rywala. Mieszkając razem z kotem, człowiek powinien zachować szczególną ostrożność, gdy kot odwraca uszy do tyłu i zaczyna je zakładać. Coś mu zagraża albo go straszy!
- Agresja, atak: Uszy są już odwrócone do tyłu, aby w razie niebezpieczeństwa móc je natychmiast płasko położyć, ale kot nadal trzyma je pionowo. Ma to być wyrazem bezpiecznej postawy. U niektórych gatunków dzikich kotów (np. u tygrysa) położenie uszu jest wzmocnione przez oznaczenia na tylnej części uszu.
- W sytuacjach neutralnych uszy znajdują się w pozycji środkowej, aby móc szybko reagować na najmniejsze zmiany w otoczeniu.
Kiedy zwierzę jest w konflikcie między atakiem a ucieczką, położenie uszu również zmienia się błyskawicznie i ujawnia dominujący w danej chwili nastrój.
Mowa kocich oczu
Kocie oczy są fascynujące - nie tylko ze względu na swoje kolory. Mówią one również wiele o stanie umysłu. Jeśli źrenice są duże, czarne i okrągłe, oznacza to podniecenie i napięcie. Uwaga: możliwe jest również, że źrenice są tak szerokie tylko dlatego, że jest ciemno. Szczelinowe źrenice wskazują na dużą jasność. Dlatego tak ważne jest, abyś jako właściciel kota zwracał uwagę na wszystkie sygnały ciała kociaka.
Komunikaty zapachowe dla innych kotów
Trzecim sposobem komunikacji naszych kotów jest zapach. Kociaki używają go do "rozmowy" z innymi osobnikami. Umieszczają znaki zapachowe - wszędzie tam, gdzie chcą pokazać i udowodnić swoje roszczenia. Innymi słowy, koty znaczą moczem teren lub pocierają się o przedmioty. Mogą to być futryny drzwi lub ludzkie nogi, o które ocierając się, zwierzęta zostawiają swój zapach.
Oznaczanie terytorium na zewnątrz polega na spryskiwaniu krzewów wysokim łukiem i jeśli masz ogród, prawdopodobnie zauważyłeś już wcześniej to zachowanie. Nawet jeśli do tej pory nie spostrzegłeś innych kocich sąsiadów, to na pewno wśród zieleni znajdują się też inne koty. Za pomocą sygnałów zapachowych koty informują swoich rywali, w sposób niebudzący wątpliwości, kto tu rządzi. Wbrew temu, co sądzi wiele osób, wykastrowane koty mogą również znaczyć teren tak samo dobrze, jak zwierzęta niewykastrowane.
Czy kot nas rozumie?
Jak myślisz, co dzieje się w głowie Twojego zwierzaka? Czy słucha on i rozumie każde nasze słowo? Czy słucha on po prostu naszego tonu głosu, bo nauczył się, co on oznacza? Japońscy naukowcy zbadali to pytanie w 2019 roku i doszli do wniosku, że nasze domowe koty reagują na to, co mówimy. Znają swoje imię i rozumieją, że są wzywane - nawet jeśli ktoś obcy je woła. Mogą również zrozumieć ludzkie gesty, takie jak otwieranie drzwi lodówki bądź szafki, jeśli wcześniej nauczyły się powiązania z tym gestem, czyli jeśli wiedzą, że z tej szafki wyjmiesz koci smakołyk.
Podsumowanie
Oczywiście, to że koty miauczą, każdy wie. Język kotów jest jednak prosty tylko na pierwszy rzut oka, ponieważ do komunikacji nie używają one tylko dźwięków. Całe ciało kota może mówić. Od wibracji, aż po czubek ogona, futrzak może wysyłać ciche, ale wyraźne sygnały. Do tego dochodzi imponujący repertuar dźwięków. I wreszcie, co nie mniej ważne, koty potrafią komunikować się za pomocą zapachów - przynajmniej między sobą. Mowa ciała kota, nie jest skomplikowana. Musisz tylko uważnie patrzeć, słuchać i obserwować Twojego ulubieńca, wtedy szybko zrozumiesz, co Twój kot chce Ci powiedzieć.