Problemy żołądkowe u psa

Niestrawność u psa może być nie tylko źródłem dyskomfortu dla zwierzęcia, ale również powodem zmartwień dla właściciela. Problemy żołądkowo-jelitowe, takie jak wymioty czy biegunka, często są wynikiem zjedzenia czegoś nieodpowiedniego, ale mogą też sygnalizować poważniejsze problemy zdrowotne. Ważne jest, aby w przypadku długotrwałych objawów lub jeśli pojawiają się dodatkowe symptomy, takie jak krew w stolcu, skonsultować się z weterynarzem. W łagodnych przypadkach można spróbować zastosować głodówkę, a następnie wprowadzić lekkostrawną dietę, aby wspomóc układ trawienny psa. W sytuacji potrzeby warto rozważyć specjalną karmę weterynaryjną, po uprzedniej konsultacji z fachowcem.

Bóle brzucha i problemy z trawieniem mogą być wyjątkowo nieprzyjemne i bardzo negatywnie wpływać na codzienne życie – my, ludzie, doskonale o tym wiemy. Również nasi futrzani przyjaciele mogą cierpieć z powodu zaburzeń żołądkowo-jelitowych. A jeśli Twój pies wymiotuje i ma biegunkę, Ty przecież cierpisz razem z nim. W tym artykule dowiesz się, co powoduje problemy żołądkowo-jelitowe u psów, jak rozpoznać rozstrój żołądka i kiedy lepiej skonsultować się z weterynarzem zamiast stawiać na domowe sposoby.


Problemy żołądkowo-jelitowe u psa: przypadłość najczęściej niegroźna

Problemy żołądkowe i trawienne nie są u psów rzadkością. Wręcz przeciwnie: to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi borykają się zwierzęta i ich opiekunowie. Każdy wlasciciel musiał przynajmniej raz w życiu zmierzyć się z problemami jelitowymi i/lub żołądkowymi swojego podopiecznego, którym towarzyszą zwykle wymioty i biegunka. Kiedy Twój pies ma rozstrój żołądka, najczęściej nie ma się czym martwić. Nasze wszędobylskie psiaki wszak nierzadko znajdują coś atrakcyjnego na swojej drodze, nie mogąc się oprzeć przed spróbowaniem, czy to trawy, patyka czy resztek jedzenia lub odchodów. Objawy niestrawności często ustępują samoistnie w ciągu kilku dni.

Pies wymiotuje – czy to coś poważnego?

W wielu przypadkach nie ma także powodu do zmartwienia, jeśli pies wymiotuje. Nasi futrzani przyjaciele zwracają znacznie częściej niż my i robią to nierzadko z błahych powodów, np. po zjedzeniu trawy, poszatkowaniu patyka, po zbyt łapczywym pochłonięciu jedzenia, po przejedzeniu się czy wypiciu za dużej ilości wody. Dopóki Twój pies nie okazuje żadnych innych objawów, najwyraźniej ma się dobrze i nie zachowuje się inaczej niż zwykle, to wymioty nie są zwykle powodem do niepokoju. Jeśli nie będziesz mógł pozbyć się wątpliwości, skontaktuj się z weterynarzem.

Pies z nosem przy ziemi
Trawa, patyk czy coś zepsutego - chwila nieuwagi na spacerze i pies szybko połknie znaleziony na swojej drodze „skarb”.

Psu burczy w brzuchu

Często uwagę właścicieli zwraca głośne burczenia w brzuchu psa. W większości przypadków są to jedynie wyraźnie słyszalne odgłosy jelitowe, które brzmią jak bulgotanie i są częścią naturalnego trawienia. Zdrowy żołądek wydaje bowiem dźwięki, zarówno po jedzeniu, jak i wtedy, gdy jest pusty i domaga się pożywienia. Gdy psu burczy w brzuchu, przyczyny szukać można także w: - zbyt dużej ilości powietrza w brzuchu: problem dotyczy głównie psów, które łapczywie „inhalują” pokarm, połykając przy okazji także powietrze. Takiej żarłoczności możesz zapobiec sięgając po specjalne miski spowalniające jedzenie. - zmianie diety: zwłaszcza jeśli nowy jadłospis został wprowadzony gwałtownie, psi żołądek może reagować głośnymi dźwiękami, ale także wzdęciami czy biegunką na nieznany pokarm. - zjedzeniu czegoś niewłaściwego: nieświeżej żywności, produktów dla psa szkodliwych, odchodów, czy innych resztek, znalezionych na ulicy.

Sprawdź naszą wyjątkową promocję!

Kiedy burczenie w brzuchu to objaw choroby?

Czasem odgłosy dobywające się z psiego żołądka mogą być jednak oznaką zaburzeń układu pokarmowego. Nie do końca strawione elementy pokarmu mogą na przykład produkować gazy, które dodatkowo wzmagają akustykę ruchów perystaltycznych jelita. Takie objawy dolegliwości żołądkowo-jelitowych obserwuje się w szczególności u psów z nietolerancjami i alergiami pokarmowymi, którym brakuje potrzebnych do metabolizmu enzymów. Burczenie w brzuchu może także towarzyszyć biegunce lub zaparciom w przebiegu chorób infekcyjnych, zespołu drażliwego jelita czy w stanach zapalnych. Wzmożone „efekty akustyczne” pojawiają się również w przypadku niedrożności jelit na tle nowotworowym lub innym. Intensywne burczenie brzucha powinno Cię zaniepokoić, jeśli towarzyszą mu inne problematyczne symptomy, na przykład intensywne wzdęcia, wymioty, zaparcia lub biegunki, krew w stolcu, a także niewyjaśniona utrata wagi. W razie zaobserwowania takich dolegliwości powinieneś zabrać psa lekarza.

Wybierz karmę weterynaryjną Josera Help, która wspiera proces leczenia Twojego pupila:


Ciekawostka Burczenie i bulgotanie w brzuchu ma swoją fachową nazwę: borborygmus. Określenie to pochodzi z języka greckiego βορβορυγμός i oznacza odgłosy żołądkowe i jelitowe, pojawiające się, gdy masa pokarmowa i gazy przemieszczają się w świetle jelita.


Kiedy problemy żołądkowe u psa są powodem do zmartwienia?

Jeśli Twój pies cierpi na niestrawność, bacznie go obserwuj, bo nie wszystkie problemy z trawieniem mijają samoistnie. Ponadto niektóre objawy, nawet jeśli nie mają podłoża chorobowego, mogą mieć nieprzyjemne konsekwencje. Należą do nich zwłaszcza częste wymioty i ostra biegunka o bardzo luźnej, płynnej lub wodnistej konsystencji. Pies wydala bowiem w ten sposób w krótkim czasie duże ilości płynów, co może prowadzić do odwodnienia, które już w ciągu kilku dniach może być niebezpieczne dla zdrowia Twojego pupila. Wraz z wodą organizm traci ponadto potrzebne do prawidłowego funkcjonowania białka, minerały i mikroelementy. Również zawarta w wymiocinach lub stolcu krew powinna skłonić Cię do niezwłocznej wizyty u lekarza weterynarii.

Uwaga Dla szczeniąt, seniorów oraz osobników słabych lub chronicznie chorych problemy żołądkowo-jelitowe mogą być szczególnie niebezpieczne.

Czym objawia się odwodnienie u psa?

Poniższe symptomy mogą świadczyć o dehydracji u psa:

 • pusty wzrok
 • apatia
 • szybki i nieregularny oddech
 • częste oblizywanie warg
 • suche wnętrze pyska
 • klejące lub suche dziąsła (powinny być jasnego koloru, wilgotne i miękkie)
 • gorący grzbiet
 • zimne łapy
 • niska elastyczność skóry

Tak stwierdzisz odwodnienie

Aby stwierdzić odwodnienie u psa, możesz posłużyć się dwiema metodami.

 1. Chwyć fałdę skóry w okolicach karku i delikatnie unieś ją do góry. Następnie uwolnij ją z uścisku palców i obserwuj, jak się zachowuje. U zdrowego psa skóra natychmiast opadnie na dół. Jeśli fałda potrzebuje kilku sekund, aby wrócić do stanu pierwotnego lub wcale się nie wygładza, świadczy to o niskiej elastyczności i odwodnieniu.
 2. Unieś wargę psa i oceń wygląd dziąseł. Jeśli zwierzęciu nic nie dolega, powinny być jasnoróżowe, a po naciśnięciu palcem szybko wrócić do swojego naturalnego koloru. Jeśli pupil jest odwodniony, na dziąśle pozostanie przez chwilę biały ślad po ucisku palca.


Ważne Jeśli test nasuwa podejrzenie o odwodnieniu, a Twój pies jest osowiały, natychmiast zwróć się o pomoc do weterynarzaKiedy rozstrój żołądka u psa wymaga pomocy specjalisty?

Problemy z żołądkiem i jelitami u psów mogą objawiać się rozmaicie. Biegunka i wymioty to tylko niektóre z typowych symptomów. Jeśli zauważysz jeden lub więcej z poniższych objawów, natychmiast zabierz psa do weterynarza: - krew w kale lub wymiocinach - gorączka powyżej 40°C (normalna temperatura ciała u psów to 38-39°C) - nietypowa zmiana w zachowaniu (np. apatia, silny niepokój lub unikanie towarzystwa ludzi/zwierząt) - odmowa jedzenia i / lub picia - częste wymioty - częsta i niekontrolowana wodnista biegunka - napięta pozycja - ból brzucha - oznaki odwodnienia

Uwaga Zwłaszcza u szczeniąt częsta biegunka może szybko doprowadzić do powikłań, bo odwadniają się znacznie łatwiej niż dorosłe psy. Dlatego wymagają odpowiedniej opieki medycznej już na wczesnym etapie. Ponadto biegunka u szczeniaka może świadczyć o poważnej chorobie. System odpornościowy szczeniąt wciąż się rozwija i gorzej radzi sobie z chorobami niż układ immunologiczny dorosłych zwierząt.

Jak rozpoznać ból brzucha u psa?

Jeśli pies ma bóle brzucha, objawiają się one zwykle następująco:

 • spowolnienie ruchów
 • zgarbiona postawa
 • twardy i/lub wrażliwy na dotyk brzuch
 • utrata apetytu
 • problemy ze snem
 • niepokój
 • skomlenie lub popiskiwanie
 • spożycie trawy

Przyczyny problemów żołądkowo-jelitowych u psa

Rozstrój żołądka u psa lub chore jelita mogą mieć rozmaite podłoże. Przyczyny problemów z trawieniem można podzielić na trzy kategorie:

Nietolerancja pokarmowa, niestrawność lub alergia 

Choroba w obrębie układu pokarmowego 

Problem lub choroba poza układem pokarmowym

nadwrażliwość lub alergia pokarmowa

infekcja wirusowa lub bakteryjna

stres (przeprowadzka, podróż)

odpady na ulicy lub ze śmietnika 

zapalenie na tle alergicznym lub autoimmunologicznym 

strach

nagła zmiana diety

zakażenie pasożytami (robaki lub giardie)

bóle

nieodpowiednia żywność (mleko, czekolada, fast food itp.)

zapalenie trzustki lub błony śluzowej żołądka

smutek (utrata opiekuna lub zaprzyjaźnionego zwierzaka) 

karma niskiej jakości 

 

zdenerwowanie

zepsuta żywność (np. z powodu bakterii w surowym mięsie lub roztoczy w suchej karmie).

 

zaburzenia hormonalne

substancje chemiczne, trucizna

 

choroby organów (np. niewydolność nerek lub serca)

leki (antybiotyki)

 

tumory 

ciała obce (zabawki, kości, drobne przedmioty)

 

 

Kiedy problemy żołądkowo-jelitowe u psa są chroniczne? Przewlekle lub chroniczne dolegliwości to takie, które trwają dłużej niż 14 dni, a symptomy wciąż się powtarzają. W tak długim okresie zwykle nie kończy się na biegunce i wymiotach, lecz pojawiają się także inne objawy.Problemy żołądkowe u psa: domowe sposoby

Twój pies ma rozwolnienie, ale poza tym ma się dobrze i nie sprawia wrażenia chorego? W tym wypadku powinieneś jak najszybciej dążyć do zatrzymania biegunki. Istnieją na to domowe sposoby. Najprostszą metodą jest głodówka, czyli wstrzymanie podawania psu pokarmu – zarówno regularnych posiłków jak i wszelkich przysmaków – na czas 24 – 48 godzin. Z pozoru łatwe reguły wielu opiekunom sprawiają ogromne problemy, bo kto chętnie głodzi takich obżartuchów, jakimi są nasze czworonogi? Ale czasowe zaniechanie karmienia uspokoi podrażniony układ pokarmowy i pozwoli zatrzymać rozwolnienie czy wymioty. Konkretne kroki takiego terapeutycznego poszczenia powinieneś omówić z weterynarzem. Po zakończeniu jedno- lub dwudniowego postu trawienie trzeba znów przywrócić do równowagi. Najlepiej podawać wtedy lekkostrawną, dietetyczną żywność, która nie obciąży i nie podrażni żołądka.

Ważne Podczas trwania głodówki Twój pies musi mieć zapewniony stały dostęp do świeżej wody. Zwróć uwagę, żeby dużo wystarczająco pił i motywuj go do tego w razie potrzeby.

Lekkostrawna dieta: co podać psu?

Łagodne dla żołądka diety składają się zazwyczaj z białka, np. z chudego mięsa drobiowego oraz z warzyw i łatwo przyswajalnych węglowodanów.

Następujące środki spożywcze nadają się na dietetyczne posiłki dla psów z problemami żołądkowo-jelitowymi:

 • ugotowany na miękko ryż lub płatki ryżowe
 • gotowane lub zmiksowane warzywa, takie jak marchew, dynia lub ziemniaki
 • siemię lniane i płatki owsiane (działają łagodząco na florę jelitową)
 • twaróg i serek ziarnisty o niskiej zawartości tłuszczu
 • koper włoski
 • rumianek
 • melisa
 • olejek z czarnuszki
 • żółtko lub całe ugotowane na twardo jajko
 • chuda jagnięcina, kurczak lub indyk

Wszystkie składniki powinny być podawane bez przypraw. 

Biszkoptowy labrador z metalową miską w pysku
Na problemy żołądkowo-jelitowe u psów najlepsza jest głodówka. Posiłki po przymusowym poście powinny być przede wszystkim dietetyczne i lekkostrawne.

Jak karmić psa z problemami przewodu pokarmowego?

Dieta zawierająca powyższe składniki jest łagodna zarówno dla żołądka jak i dla jelit i pomoże Twojemu psu dojść do zdrowia. Możesz nią go karmić 3 do 7 dni, dzienną ilość karmy podając powoli i rozkładając na kilka małych porcji w ciągu dnia. Duże ilości lub szybko połknięte jedzenie mogą spowodować przeciążenie podrażnionego już przewodu pokarmowego psa. Również powrót do zwykłej diety powinien odbywać się ostrożnie i stopniowo, tak aby przewód pokarmowy powoli się do niego przyzwyczaił.

Ważne Bez konsultacji z psim dietetykiem własnoręcznie przyrządzanych posiłków nie powinieneś podawać dłużej niż tydzień, bo taka dieta zwykle nie pokrywa zapotrzebowania psa na wszystkie witaminy i minerały.

Optymalna karma dla psów z rozstrojem żołądka

Jeśli nie chcesz lub nie możesz, nie musisz sam gotować dla swojego chorego psa. W nowej linii produktów Josera Help połączyliśmy znaną jakość Super Premium z recepturami, które pomagają zwalczać konkretne problemy zdrowotne. W asortymencie HELP oferujemy pełnoporcjową karmę dla psów opracowaną przez naszych ekspertów ds. żywienia specjalnie z myślą o psach z problemami żołądkowo-jelitowymi. Taka karma weterynaryjna zawiera wszystkie ważne składniki odżywcze oraz lekkostrawną, bezglutenową formułę, wspierającą chory przewód pokarmowy zwierzaka. Josera Help Gastrointestinal zawiera błonnik, który reguluje trawienie wspierając pożądane bakterie jelitowe i poprawiając konsystencję stolca. Dostarcza również oregano, stosowane w medycynie od czasów starożytnych dla złagodzenia dolegliwości żołądkowo-jelitowych oraz pobudzenia apetytu. Josera Help Gastrointestinal łagodzi dolegliwości zarówno w przypadku ostrych, jak i przewlekłych problemów żołądkowo-jelitowych.

Pamiętaj Zanim podasz psu specjalną karmę na problemy żołądkowe i jelitowe, powinieneś zasięgnąć rady lekarza weterynarii, aby otrzymać jednoznaczna diagnozę. Jeśli problemy żołądkowo-jelitowe Twojego psa wynikają na przykład z nietolerancji pokarmowej lub alergii, należy znaleźć przyczynę. Jest to możliwe dzięki diecie eliminacyjnej, którą wyjaśni Ci weterynarz.

Niestrawność u psa: jak pomóc?

Jeśli Twój pies ma problemy żołądkowo-jelitowe, nie pozwalaj mu biegać samopas bez opieki. Picie z kałuż czy ze stojących, zanieczyszczonych zbiorników wody oraz jedzenie nieczystości lub odpadków może dodatkowo obciążyć chory przewód pokarmowy i pogorszyć objawy. Zimą dotyczy to również jedzenia śniegu. Zalecenia te są przydatne także jako środek zapobiegawczy. Zwracając baczną uwagę na to, co pies je i pije, zapobiegniesz zakażeniu niepożądanymi drobnoustrojami i unikniesz nieprzyjemnych problemów żołądkowo-jelitowych.


Podsumowanie

Stres, pochłonięte podczas spaceru znalezisko, które potem zalega w żołądku czy też infekcja lub poważne choroby: dolegliwości przewodu pokarmowego u psa mogą mieć rozmaite przyczyny. Nie należą do rzadkości, ale zwykle nie są powodem do paniki. Z łagodnymi objawami, takimi jak wymioty czy biegunka, możesz poradzić sobie sam, stosując głodówkę, a potem lekkostrawna dietę. Możesz także zdecydować się na specjalną karmę dla psów, ale jadłospis Twojego zwierzaka powinieneś skonsultować z weterynarzem lub dietetykiem. Czasem powodem dolegliwości żołądkowo-jelitowych mogą być również poważne choroby lub skutki uboczne niektórych leków. Jeśli po 3 dniach nie ma poprawy i/lub w wymiocinach lub kale psa znajduje się krew, nie trać czasu i jak najszybciej udaj się do lekarza weterynarii.

Niestrawność u psa: pytania i odpowiedzi

Czy niestrawność u psa jest zawsze powodem do niepokoju?

Niestrawność może być częstym zjawiskiem u psów i zwykle nie jest powodem do zmartwień. Warto jednak obserwować psa i w przypadku długotrwałych objawów lub wystąpienia dodatkowych symptomów, takich jak krew w stolcu, skonsultować się z weterynarzem.

Co robić, gdy pies wymiotuje?

Jeśli pies wymiotuje sporadycznie i nie wykazuje innych objawów chorobowych, zazwyczaj nie ma powodu do niepokoju. Należy jednak monitorować jego stan i w przypadku nasilonych lub długotrwałych objawów skontaktować się z lekarzem weterynarii.

Jak mogę pomóc psu z niestrawnością?

W łagodnych przypadkach niestrawności można spróbować zastosować 24-48 godzinną głodówkę, a następnie wprowadzić lekkostrawną dietę. Zawsze należy zapewnić psu dostęp do świeżej wody.

Czy zmiana diety może pomóc psu z problemami żołądkowymi?

Tak, zmiana na lekkostrawną dietę jest często zalecana w przypadku problemów żołądkowo-jelitowych. Należy jednak wprowadzać nową dietę stopniowo, aby nie wywołać dodatkowego rozstroju.

Kiedy powinienem iść z psem do weterynarza?

W przypadku, gdy objawy niestrawności są długotrwałe, pojawia się krew w stolcu, pies ma gorączkę powyżej 40°C, wykazuje nietypowe zachowanie, odmawia jedzenia lub picia, a także w przypadku ciągłych wymiotów lub biegunki, konieczna jest wizyta u weterynarza.

Jak rozpoznać odwodnienie u psa?

Odwodnienie można stwierdzić poprzez sprawdzenie elastyczności skóry na karku lub ocenę stanu dziąseł. Jeśli skóra wolno wraca na miejsce lub dziąsła są suche i klejące, może to wskazywać na odwodnienie.

Czy specjalna karma weterynaryjna jest potrzebna dla psa z niestrawnością?

Specjalna karma weterynaryjna może być pomocna w leczeniu problemów żołądkowo-jelitowych, jednak jej wybór powinien być skonsultowany z lekarzem weterynarii, aby dopasować dietę do konkretnych potrzeb zdrowotnych psa.