Koty w naturalny sposób przystosowane są do zjadania kilku niewielkich posiłków w ciągu doby, także w nocy. Budowa ich przewodu pokarmowego wskazuje, że są one w znacznie większym stopniu mięsożercami niż psy, dlatego mają zmysł smaku bardziej wyczulony na mięso i nie wyczuwają obecności cukrów w pokarmie. Dlatego tak ważne jest, abyś żywił kotka pełnowartościowym i odpowiednio zbilansowanym pokarmem, o czym dowiesz się w naszym poradniku.


Wysokiej jakości karma i potrzeby żywieniowe kotów

Producenci wysokiej jakości pokarmów dla zwierząt robią wszystko, aby spełnić specyficzne potrzeby pokarmowe kotów. Np. koty wysterylizowane mają niższe zapotrzebowanie energetyczne i są narażone na wyższe ryzyko kamicy moczowej. U takich kotów korzystne będzie, jeśli podasz karmę, która ma niższą zawartość tłuszczu i kontrolowany poziom składników mineralnych. Jest to o tyle ważne, aby utrzymać prawidłowe pH moczu.

Koty długowłose, które utrzymują higienę poprzez wylizywanie swej sierści, mogą mieć problemy wynikające z powstawania w żołądku kul zbitych włosów. W tym przypadku sprawdzą się karmy ułatwiające przechodzenie kłaczków przez przewód pokarmowy i ich wydalanie.

Wysokiej jakości karmy Josera idealnie sprawdzą się u kotów o specyficznych wymaganiach żywieniowych:

U wielu kotów rozwija się także kamień nazębny. Karmy, które zawierają więcej włókna pokarmowego o specjalnej strukturze oraz składają się z większych kawałków, podczas rozgryzania przez kota, usuwają osady z zębów.

Pamiętaj! Koty to zwierzęta mięsożerne, dlatego w ich menu głównym składnikiem powinno być mięso. Nie zaspokoisz jego potrzeb pokarmowych, podając mu tylko pokarm pochodzenia roślinnego. Dlatego przy wyborze karmy dla Twojego pupila zawsze zwróć uwagę na to, jaka jest w niej zawartość mięsa.

Właściciele kotów, które chorują na kamicę moczową, mogą poprosić lekarza weterynarii o polecenie odpowiedniej diety. Ta dieta lecznicza zawiera ograniczoną ilość sodu oraz kontrolowane ilości składników mineralnych, a ponadto zawiera także kwasy tłuszczowe omega-3, które chronią przed zapaleniem pęcherza moczowego.

Obecnie największym wyzwaniem w żywieniu kotów staje się optymalne żywienie kotów wysterylizowanych/wykastrowanych. Zabieg ten staje się coraz popularniejszy, a niestety predysponuje do otyłości i kamicy moczowej. Dlatego po sterylizacji kota zmiana rodzaju podawanej mu diety jest koniecznością, jeżeli chcesz uniknąć poważnych powikłań.


Jakie są potrzeby żywieniowe niektórych ras?

Koty perskie i egzotyczne ze względu na charakterystyczną budowę pyszczka i specyficzny sposób chwytania pożywienia (za pomocą spodniej części języka) wymagają karmy łatwej do pobranie przez zwierzę. Ponadto, koty tych ras mają długie futro, a zatem potrzebują karmy zawierającej składniki wpływające na utrzymanie sierści w dobrym stanie (cynk, biotyna). Koty te zazwyczaj nie są szczególnie wybredne, jeśli chodzi o jedzenie.

U kotów ras dużych, np. Maine Coon występuje zwiększone ryzyko zachorowania na choroby kardiologiczne i choroby stawów. Dlatego w pokarmie tych kotów muszą być zawarte składniki chroniące stawy. Lepiej, gdy dieta kotów ras dużych jest lekkostrawna, gdyż zmniejsza to ryzyko wystąpienia otyłości. Koty rasy Maine Coon mają tendencję do łykania pokarmu bez uprzedniego gryzienia, dlatego ważne jest, aby kawałki karmy miały odpowiednią wielkość. Dzięki temu kot będzie zmuszony do wolniejszego jedzenia i przeżuwania pokarmu.

Pamiętaj! Pamiętaj, że nie każde jedzenie nadaje się dla kota. Unikając błędów żywieniowych, z pewnością przysłużysz się Twojemu pupilowi i zminimalizujesz ryzyko zapadnięcia na wiele chorób.

Koty syjamskie i orientalne chwytają pokarm zębami, co powoduje, że jedzenie zostaje rozgniecione. Kształt i wielkość kawałków pokarmu musi więc ułatwiać jego rozgryzanie, a także wpływać korzystnie na higienę jamy ustnej. Ze względu na konieczność utrzymania szczupłej sylwetki u kotów tych ras, składniki zawarte w pożywieniu muszą umożliwiać harmonijny rozwój mięśni. Pamiętaj, że koty te cechuje często ogromny apetyt, dlatego nie powinieneś ich przekarmiać.

ziewający kot
Koty długowłose mogą mieć problemy z powstawaniem w żołądku kul zbitych włosów.

Oczywiście to tylko wybrane rasy o charakterystycznych potrzebach żywieniowych. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące karmienia kota danej rasy, skontaktuj się z lekarzem weterynarii lub doświadczonym hodowcą, którzy udzielą Ci fachowej porady dotyczącej diety Twojego zwierzęcia.

Dieta eliminacyjna u kota

Ustalenie, czy masz do czynienia z alergią pokarmową, nie jest łatwe, ponieważ często mija sporo czasu pomiędzy spożyciem pokarmu a pojawieniem się symptomów alergii.

Tak jak w przypadku innych chorób o podłożu alergicznym, podstawą leczenia jest eliminacja alergenów – w tej sytuacji są to uczulające pokarmy. By zidentyfikować alergen, stosuje się dietę eliminacyjną – warto stosować karmy zawierające jeden rodzaj białka, najlepiej by było hydrolizowane. Dostępność karm i ich asortyment jest bardzo duży. Możesz zaopatrzyć się w karmy zawierające w swym składzie zboża rzadko uczulające np. ryż, mogą być to też karmy bezzbożowe, źródłem węglowodanów w takim przypadku mogą być ziemniaki. Karmy dla alergików zawierają najmniej uczulające mięsa takie jak łosoś czy mięso kaczki, jak również hydrolizaty białkowe.

Ciekawostka! Na temat mleka krowiego panuje przekonanie, iż nadaje się ono dla kota idealnie. Nic bardziej mylnego. Wprawdzie niektórym kotom takie mleko rzeczywiście nie szkodzi, jednak większość z nich nie toleruje laktozy zawartej w krowim mleku i po spożyciu go mogą cierpieć z powodu biegunki. Biegunka może doprowadzić do odwodnienia, które zwłaszcza w przypadku małych kociąt może skończyć się śmiercią zwierzęcia. Niestety, koty często bardzo lubią mleko, dlatego, jeśli chcesz mu je podać, zastąp je specjalnym kocim mlekiem, które możesz kupić w sklepach zoologicznych, a nawet w niektórych marketach.

Dieta powinna być restrykcyjna, dlatego, jeżeli Twój kot jest wychodzący, powinien na czas prowadzenia diety eliminacyjnej pozostać w domu (najmniej 6, a optymalnie 10-12 tygodni). Gdy w domu jest więcej zwierząt, to podawaj posiłki tylko o określonych porach, tak abyś mógł kontrolować swoje zwierzaki w trakcie ich posiłku. Kot powinien mieć ciągły dostęp do świeżej wody.

 


Dieta prowokacyjna

Jeżeli reakcja alergiczna złagodniała i zmiany zaczynają się wycofywać, możesz powoli zacząć stosować dietę prowokacyjną, czyli wprowadzać kolejne składniki pokarmowe ze starej diety (istnieją różne szkoły wprowadzania kolejnych składników – jedna mówi, że jeden składnik powinien być wprowadzany co tydzień, inna, że co 6 tygodni, wtedy taka dieta trawa około 5 miesięcy). Twoim zadaniem jest obserwacja Twojego pupila – jeżeli pojawi się negatywna reakcja, najczęściej po 3 dniach, wtedy rezygnujesz z tego produktu na stałe. Warto, abyś sobie notował, jakie produkty kot jadł, w jakiej ilości i czy pojawiły się jakieś objawy.


Dieta kota bez zębów

Wbrew pozorom, koty mogą bez żadnych problemów żyć bez zębów. Po zagojeniu się dziąseł i jeśli lekarz weterynarii nie zalecił inaczej, możesz nadal podawać bezzębnemu kotu suchą karmę. Faktem jest, że wiele kotów i tak nie żuje suchej karmy, jednakże w okresie gojenia powinieneś podawać kotu miękką karmę.

Może minąć trochę czasu, zanim kot przyzwyczai się do jedzenia bez zębów. Chociaż język wykonuje większość pracy przy przemieszczaniu pokarmu w jamie ustnej, zęby pomagają również utrzymać go w środku jamy ustnej, tak aby mógł zostać połknięty. Bez zębów kot może początkowo gubić pokarm podczas jedzenia, a posiłki mogą być początkowo nieco zabałaganione. Mimo to kot powinien szybko nauczyć się, jak poruszać się z jedzeniem w pysku bez jego utraty, nawet bez zębów.


Dieta dla kota po kastracji

Z kolei koty po kastracji mają tendencję do maksymalnego ograniczania swojego terytorium i spokojnego wylegiwania się na kanapie. Dzięki temu ich zapotrzebowanie na kalorie zmniejsza się nawet o 30%. W ciągu dnia spędzają czas śpiąc, rozciągając się, czy też jedząc.

Często koty domagają się zbyt dużej ilości pokarmu i nie mają możliwości samodzielnego regulowania jego ilości, co powoduje tendencję do nadwagi. Aby pomóc kotu w tej fazie, nie powinieneś dostarczać mu zbyt dużo jedzenia. Po pierwsze i najważniejsze, wybieraj produkty o niskiej zawartości tłuszczu.

kot ziewa
Wykastrowane i wysterylizowane koty mają spowolniony metabolizm, dlatego ich karma powinna mieć obniżoną wartość kaloryczną.

Korzystna jest tutaj karma mokra, ponieważ zawiera ona z reguły znacznie mniej tłuszczu niż karma sucha. Dzięki wysokiej zawartości wilgoci w porównaniu do karmy suchej ma ona większy efekt sytości: kot jest bardziej zadowolony i syty, ale zjadł mniej kalorii.

Sucha karma powinna zawierać tylko wielonienasycone kwasy tłuszczowe, tak zwane "dobre" kwasy tłuszczowe, takie jak kurczak lub olej rybny. Należy uważać na smalec (nasycone kwasy tłuszczowe) lub tłuszcze, które nie są dokładniej oznaczone na etykiecie produktu. Dzienna dawka suchej karmy powinna być zredukowana do odmierzonej dziennej ilości i w miarę możliwości podawana w mniejszych racjach przez cały dzień.


Żywienie kotów kastrowanych i sterylizowanych

Żywienie wykastrowanych i wysterylizowanych zwierząt powinno różnić się nieco od diety kotów, które nie zostały poddane tym zabiegom. Karma dla kastratów czy karma dla kotów sterylizowanych pomoże nam zachować odpowiednią kocią dietę. Koty po zabiegu mają nieco spowolniony metabolizm, co może wiązać się z większą tendencją do tycia, dlatego podawany pokarm powinien być mniej kaloryczny.

Ważna jest oczywiście dobra jakość pożywienia, musi być ono odpowiednio zbilansowane i pełnowartościowe. Istotne jest również, aby karmiąc kota wykastrowanego zadbać o kontrolę niektórych minerałów w diecie (magnezu, fosforu, wapnia oraz sodu). Jest to ważne ze względu na zwiększone ryzyko powstawania kamieni i kryształów moczowych u kastratów.

Podstawowe zasady żywienia kotów kastrowanych i sterylizowanych

Jak już wspomniano, koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji wykazują zazwyczaj mniejsze zapotrzebowanie energetyczne ze względu na spowolniony metabolizm oraz zmniejszoną potrzebę ruchu w stosunku do kotów, które nie zostały poddane tym zabiegom. Z tego powodu powinieneś podawać im karmę o zmniejszonej kaloryczności. Przede wszystkim zwróć uwagę na zawartość tłuszczu w pożywieniu – nie może go być za dużo. Pilnuj również ilości zjadanego przez kota pożywienia, aby nie objadał się zanadto. Pamiętaj też, abyś nie przekarmiał zwierzaka kocimi przysmakami, które często bywają wysokokaloryczne.

Oczywiście, jeśli Twój kot ma dobrą przemianę materii i dużo czasu spędza w ruchu, ograniczanie kalorii nie jest konieczne. Dieta musi być zawsze dostosowana do indywidualnych potrzeb i trybu życia zwierzęcia.

gruby kot
Starsze koty powinny spożywać karmę dla kotów seniorów, aby nie dopuścić do rozwoju chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby nerek.

Warto, abyś zwrócił uwagę na młode koty po zabiegu kastracji lub sterylizacji – teoretycznie powinny one dostawać jedzenie dla kociąt, jednak ze względu na wysoką kaloryczność może ono nie być korzystne dla ich zdrowia. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, poproś o radę lekarza weterynarii. Karma dla kastratów czy też karma dla kotów sterylizowanych może być lepszym rozwiązaniem w takim przypadku.

Powinieneś o tym wiedzieć! Jeśli chodzi o surowe mięso, jest to oczywiście dobry pokarm dla kota, jeśli jednak podasz takie mięso bez uprzedniego sparzenia go wrzątkiem, możesz poważnie zaszkodzić Twojemu zwierzęciu. Mięso jest często skażone różnymi bakteriami, a niektóre z nich (np. salmonella) są niebezpieczne dla zdrowia mruczka. Dlatego przed podaniem surowego mięsa powinieneś koniecznie polać je wrzącą wodą.

Kolejny ważny element diety kastrata to odpowiednie zbilansowanie niektórych minerałów. Wiele kotów kastrowanych (ale nie tylko) ma problemy z chorobami pęcherza, nerek i układu moczowego. Choroby te wiążą się często z powstawaniem kamieni i kryształów moczowych (fosforanów amonowo-magnezowych i szczawianów wapnia). Dlatego karmiąc kastrata, powinieneś kontrolować zawartość magnezu, fosforu oraz wapnia w diecie Twojego mruczka.

Schorzenia dróg moczowych mają też związek z pH moczu kota (prawidłowa wartość to 6-6,5). Odpowiednia dieta pozwoli na utrzymanie jego odpowiedniego poziomu i zapobiegnie wytrącaniu się kryształów. W pożywieniu kastrata nie powinno być też zbyt dużej ilości sodu (nadmiar sodu powoduje choroby nerek). Pamiętaj, aby Twój zwierzak miał zawsze zapewniony dostęp do czystej świeżej wody, najlepiej w postaci kociej fontanny.

Wybierając karmę dla Twojego kastrowanego lub sterylizowanego kota, kieruj się jej jakością. Wiele profesjonalnych karm dla kastratów spełnia wymogi diety dla kotów po zabiegach (są niskokaloryczne, mają odpowiednio zbilansowane minerały i pomagają utrzymać właściwe pH moczu), dlatego warto po taką karmę sięgnąć. Pamiętaj, by była ona dobra jakościowo i zapewniała zwierzęciu wszystkie konieczne dla zdrowia składniki odżywcze.

Koty z cukrzycą również wymagają specyficznej diety:


Dieta kota seniora

Od dziewiątego do dziesiątego roku życia kota zaleca się zmianę diety na karmę dla seniorów, aby nie dopuścić do rozwoju chorób związanych z wiekiem, takich jak choroby nerek. Ponadto dzienna racja żywnościowa powinna być rozdzielona z dwóch do trzech, a później także do czterech posiłków dziennie. Odciąża to metabolizm, a tym samym cały organizm starzejącego się kota. Ważne jest również, aby zwierzęta piły dużo płynów. W tym celu mokrą karmę można powoli, ale systematycznie mieszać z większą ilością wody.


Dieta kota z niewydolnością nerek

Bardzo ważnym elementem leczenia tego schorzenia stanowi specjalna dieta. Dla kota z niewydolnością nerek należy zastosować dietę niskobiałkową. Z jednej strony będzie wspomagać leczenie choroby, a z drugiej będzie dostarczać odpowiednich składników odżywczych, wpływając korzystnie na zdrowie całego organizmu oraz samopoczucie kota.

Jaka powinna być karma dla kotów z niewydolnością nerek?

Kot z przewlekle niewydolnymi nerkami powinien być pod stałą kontrolą weterynarza. Niezbędna jest zmiana sposobu żywienia. Karma dla kotów z niewydolnością nerek pozwala ograniczyć ilość azotu, powstającego podczas trawienia białek.

Ważne jest, abyś kotom starszym podawał karmę z obniżonym poziomem fosforu, czyli karmę dla seniorów, która:

  • jest niskobiałkowa (zawarte w niej białko musi być wysokiej jakości);
  • zawiera mało fosforu (niski poziom tego składnika, jest bardzo ważny);
  • uwzględnia odpowiednią proporcję kwasów omega-6 i omega-3 (stosunek 5:1).

Oczywiście przede wszystkim karma musi mieć smak, który odpowiada Twojemu kotu. Jeżeli pupilowi nie będzie smakować pokarm, jaki mu podajesz, to na nic się zdadzą specjalistyczne właściwości karmy dla kotów chorych na nerki. Pokarm powinien także ułatwiać wydalanie zbędnych produktów przemiany materii.


Podsumowanie

Dieta kota ma ogromny wpływ na całe jego funkcjonowanie. Często źle dobrana, negatywnie wpływa na jego zdrowie. Dobierając odpowiednią dietę warto, abyś sprawdził jakie składniki znajdują się w karmie i za co są one odpowiedzialne.

Niezależnie od tego, czy Twój kot jest wysterylizowany, długowłosy, wybredny czy przewlekle chory – istnieje dla niego rozwiązanie żywieniowe, które gwarantuje dostarczenie niezbędnych mu składników pokarmowych, zapewniających długie i radosne życie.