Nadwaga u kota potrafi być bardzo uciążliwa i ryzykowna dla zdrowia. Coraz bardziej ociężały zwierzak mniej się rusza, a to powoduje, że tyje jeszcze bardziej. Otyłość u kotów może być przyczyną wielu poważnych chorób, między innymi zapalenia stawów, chorób serca, wątroby, czy cukrzycy. Pierwsze oznaki nadwagi możesz skutecznie zwalczyć, ale otyłość u kota jest już zdecydowanie trudniejsza do pokonania. W obu przypadkach potrzebujesz pomocy lekarskiej. W tym poradniku pomożemy odpowiedzieć Ci na pytania, jakie są przyczyny otyłości u kota i jak skutecznie możesz jej zapobiec.



Otyłość kota i jej przyczyny

Wśród kotów domowych wyróżniamy dwa rodzaje:

  • koty domowe wychodzące oraz
  • koty, które nie opuszczają czterech ścian.

W przypadku tych pierwszych otyłość występuje rzadko, bo mogą się swobodnie poruszać, biegać, skakać i dać się ponieść łowieckim instynktom. Natomiast kotom niewychodzącym zwykle brakuje wystarczającego ruchu i aktywności. W połączeniu z kalorycznym odżywianiem prowadzi to często do nadwagi, a w najgorszym przypadku do otyłości.

Fette Katze, die faul herumliegt
Nadwaga, a tym bardziej otyłość u kotów może być bardzo uciążliwa i jest często przyczyną wielu problemów. Czworonóg staje się coraz bardziej ociężały, mniej się rusza i jeszcze szybciej tyje.


Oto główne czynniki prowadzące do nadwagi u Twojego kota:

  • monotonny tryb życia,
  • nieodpowiednia dieta,
  • mało ruchu,
  • spowolniony metabolizm (z reguły po 7 roku życia),
  • choroby: niedoczynność tarczycy, choroby trzustki, cukrzyca,
  • przyjmowanie leków sterydowych lub hormonalnych,
  • rasa oraz uwarunkowania genetyczne, np. kot krótkowłosy w typie europejskim jest bardziej narażony na tycie niż inne rasy,
  • płeć: kocury są częściej otyłe niż kotki,
  • spokojny charakter,
  • zabieg kastracji albo sterylizacji.

Ciekawostka! Nadwaga u kota domowego to jedna z najczęstszych kocich dolegliwości. Jeśli zależy Ci na zdrowym i długim życiu Twojego mruczka, zadbaj o odpowiednią dla niego porcję ruchu i zbilansowaną dietę. Niskiej jakości karma, podawana często w dużych ilościach nie służy kociakowi. Pamiętaj też, że nie każde głośniejsze miauczenie powinno kończyć się napełnieniem miski. Jeśli przyzwyczaisz kota do takich zachowań, już zawsze będzie natarczywie domagał się miski pełnej karmy.


Kastracja kota - bezpośrednia przyczyna otyłości u kotów

Jeśli zdecydowałeś się na zabieg kastracji u Twojego mruczka, powinieneś zwrócić szczególną uwagę na dietę zbilansowaną i dopasowaną do fizjologii pupila. Przez okres sześciu miesięcy po zabiegu powinieneś regularnie – mniej więcej co trzy tygodnie – ważyć kota. Jeśli przybiera na wadze, np. w ciągu miesiąca o 5%, koniecznie skonsultuj dietę z weterynarzem.


Warto o tym wiedzieć! Masa dorosłego kota znajduje się na stałym poziomie. Przybieranie na wadze po zabiegu kastracji może zwiastować tendencję do nadwagi u Twojego pupila. Zadbaj wtedy o właściwą dawkę ruchu kota. Ruch poprawia krążenie, przyśpiesza metabolizm oraz poprawia samopoczucie Twojego zwierzaka.


Jak rozpoznać otyłość u kota?

Zwykłe zważenie pupila nie jest wystarczające, bo koty różnią się wysokością, masą mięśniową oraz budową szkieletu. Duży, wysoki i szczupły kot może często ważyć więcej niż niski kot z nadwagą.

Nadmiar tkanki tłuszczowej możesz skontrolować podczas rutynowego głaskania Twojego pupila:

  1. Czy widoczny jest zarys kości pod skórą?
  2. Czy brzuch jest podwinięty, podciągnięty?
  3. Czy widoczna jest granica między szerszą klatką a węższą jamą brzuszną (patrząc na kota z góry i z boku)?
  4. Czy wyczuwalne są żebra, kręgi i talerze kości biodrowych?
  5. Czy możesz uchwycić tłuszcz brzuszny?

Ciekawostka Nadwaga u kota występuje wtedy, gdy masa ciała jest większa o 15-20% w stosunku do wagi idealnej. Natomiast z otyłością u kota mamy do czynienia wtedy, gdy waga ciała jest większa o 30-40% w stosunku do wagi optymalnej.


Zweryfikuj nadwagę u kota za pomocą 5-stopniowej skali

1 z 5. kot bardzo szczupły – widoczny jest zarys żeber, talerzy biodrowych, kręgów piersiowych i lędźwiowych, brzuch jest bardzo podkasany (wciągnięty), kości wystają ponad powierzchnię mięśni. Patrząc na kota z góry, odcinek klatki piersiowej i jamy brzusznej jest tej samej szerokości.
2 z 5. kot szczupły – zarys kości jest widoczny, ale nie wystają one ponad powierzchnię mięśni, brzuch jest mniej wciągnięty. Sylwetka oglądana z góry jest zbliżona do tej z punktu 1.
3 z 5. optymalna masa ciała – kości są niewidoczne, za to wyczuwalne są żebra i można je łatwo policzyć, brzuch jest optymalnie podkasany. Oglądana z góry sylwetka - szerokość odcinka klatki piersiowej jest równa szerokości odcinka jamy brzusznej.
4 z 5. nadwaga – obserwując kota z boku widzimy dolny zarys brzucha, który jest na tym samym poziomie lub niższym, co dolny zarys klatki piersiowej. Żebra są trudno wyczuwalne i nie ma możliwości ich policzenia. Patrząc od góry – odcinek brzucha jest szerszy niż klatki piersiowej.
5 z 5. otyłość – żebra nie są wyczuwalne. Patrząc z góry brzuch kota jest szerszy, niż jego klatka piersiowa, patrząc z boku, widzimy głębszy zarys brzucha. (Wygląda to tak, jakby kot miał krótsze kończyny). Taki wygląd jest spowodowany dużą ilością tłuszczu brzusznego.

Odpowiednio dobrana karma zapobiega otyłości i pozwala w zdrowy sposób zrzucić kotom zbędne kilogramy:

Jakie zagrożenie może spowodować otyłość u kota?

Zarówno u ludzi, jak i kotów otyłość powstaje, jeśli ilość pobieranej energii przewyższa ilość energii wydatkowanej, a jej nadmiar gromadzi się w postaci tłuszczu. Choroba ta wywołuje wiele innych schorzeń, które redukują dobre samopoczucie Twojego kociaka.

Gruby kot w pozycyji siedzącej
Otyłość u kotów może prowadzić do poważnych chorób, między innymi zapalenia stawów, chorób serca, wątroby czy cukrzycy.


Do najczęstszych chorób powiązanych z otyłością należą:

  1. przeciążenie stawów oraz związane z tym zmiany zwyrodnieniowo-zapalne;
  2. cukrzyca - ponad 90% otyłych kotów cierpi na tą przypadłość. Przyczyną zaburzeń regulacji glukozy we krwi jest nagromadzony w organizmie tłuszcz;
  3. choroby układu moczowego – koty otyłe, mniej się ruszają, rzadziej korzystają z kuwety, przez co zalegający mocz w pęcherzu może wywołać problemy zdrowotne;
  4. problemy skórne – głównie spowodowane utrudnieniami, jakie kot ma przy pielęgnacji swojego futra;
  5. choroby układu krążenia i oddechowego – powiązane z nadciśnieniem, wynikającym z otyłości;
  6. choroby jelita grubego – skłonności do zatwardzeń, będących konsekwencją mniejszej aktywności ruchowej;
  7. nerwowość i zwiększona podatność na stres – otyły kot ma mniejsze możliwości ruchowe, przez co trudniej jest mu reagować na czynnik stresowy, ma np. problemy z ukryciem się.

Pamiętaj! Otyły i mało aktywny kot jest nieszczęśliwy. Zadbaj zatem o profilaktykę Twojego ulubieńca i nie dopuść do jego nadwagi i przede wszystkim otyłości. W ten sposób pomożesz mu zachować dobry stan zdrowia.

Jak odchudzić kota?

Twój kot z całą pewnością cierpi z powodu nadwagi lub otyłości, dlatego powinieneś wziąć sobie to do serca i w porozumieniu z lekarzem weterynarii sporządzić odpowiedni harmonogram żywienia. Chodzi tu wszak o zdrowie kociaka. Nadwaga i otyłość mogą w przyszłości przyczynić się do pojawienia się wielu poważnych dolegliwości.

Pamiętaj! Celem odchudzania jest przede wszystkim zachowanie stałej masy mięśniowej przy zminimalizowaniu rezerw tłuszczu w organizmie. Nie powinieneś kota głodzić, a samo odchudzanie zwierzęcia nie powinno przebiegać zbyt szybko. Na efekty musisz zatem cierpliwie poczekać.

Plan odchudzania

Zanim rozpoczniesz odchudzanie ulubieńca, powinieneś poddać go badaniom klinicznym oraz przeprowadzić badania krwi i moczu. W ten sposób uzyskasz informacje na temat aktualnego stanu zdrowia Twojego przyjaciela.

Na tej podstawie możesz podjąć kolejne kroki:

  1. Odpowiednia dieta – pamiętaj, abyś nie głodził kota. Powoduje to spalanie własnego tłuszczu bez udziału węglowodanów, co może przyczynić się do pojawienia w organizmie szkodliwych substancji, mogących doprowadzić do śpiączki ketonowej, a nawet do jego śmierci.
  2. Karma odchudzająca – ważne jest, aby dobrać odpowiednio zbilansowaną karmę z mniejszą ilością tłuszczu i kalorii. Niektóre z nich zawierają w swoim składzie substancje, które mogą przyspieszyć spalanie tłuszczu. Konsultacja weterynarza jest nieodzowna. Pamiętaj, abyś wyeliminował dokarmianie kota resztkami ze stołu. Są one zwykle bardzo kaloryczne i ubogie w wartościowe składniki odżywcze.
  3. Proces odchudzania powinien przebiegać powoli – pamiętaj, że głodówki są zakazane. Stopniowo ograniczaj kalorie. Optymalny spadek wagi wynosi ok. 0,4 kg tygodniowo.
  4. Poinformuj domowników o wprowadzonej diecie – absolutny zakaz dokarmiania kociaka i stopniowe wprowadzanie nowej karmy musi obowiązywać wszystkich członków rodziny. Na początek mieszaj ją ze starą karmą, z czasem zwiększając proporcje nowego produktu.
  5. Kontrola – jeśli posiadasz więcej niż jedno zwierzę w domu, koniecznie przypilnuj, aby kot nie podjadał z innych misek. Jeśli to kot wychodzący, to na czas diety możesz wyprowadzać go na smyczy albo wypuszczać na zewnątrz zaraz po posiłku.
  6. Aktywność fizyczna – staraj się zapewnić Twojemu pupilowi dużo ruchu poprzez aktywną zabawę i spacery. Zabawa zmuszająca do ruchu to polowanie na myszki, piłeczki, piórka, kocie wędki itd. Celem zabawy może być schwytanie przez kota określonego przedmiotu. Doskonałym rozwiązaniem są także rozbudowane drapaki i tunele.

Gruby kot w pozycji leżącej
Zamiast walczyć ze skutkami otyłości, najlepiej w ogóle do niej nie dopuścić. Utrzymuj pupila w dobrej kondycji od początku.

Podsumowanie

Odchudzanie kota stanowi spore wyzwanie zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego podopiecznego. Na Tobie spoczywa cała odpowiedzialność za jego zdrowie. Otyłość u kota może przyczynić się do wielu poważnych schorzeń takich, jak cukrzyca, choroby serca, otłuszczenie ważnych narządów czy zaburzenia krążenia, co w konsekwencji negatywnie wpływa na długość życia Twojego pupila. Niestety problem kociej nadwagi często jest przez właścicieli bagatelizowany. Bądź konsekwentny w swoich postanowieniach, a już wkrótce będziesz cieszył się aktywnym kociakiem, który umili Ci dzień powszedni wspólną zabawą.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!