Na pewno nigdy nie widziałeś żadnego zdrowego kota, który byłby brudny czy zaniedbany. Wszystkie koty regularnie troszczą się o utrzymanie czystości swojego futerka. Spędzają one długie godziny na lizaniu sierści, aby później prezentować efekty swojej pracy z dumnie uniesioną głową.


 

Jeżeli jednak Twój kot ma długą sierść lepiej, jeżeli udzielisz mu pomocy w jej pielęgnacji. Szczotkowanie należy do jednej z obowiązkowych czynności posiadaczy kotów (oczywiście pomijając rasy bezwłose), którą należy wykonywać regularnie. Jest to również dobry sposób na wytworzenie więzi ze swoim pupilem. Niestety, wiele kotów bardzo nie lubi tej czynności, dlatego warto przyzwyczajać je już od małego, aby nie sprawiało to aż tak dużego problemu w przyszłości. Ważne, by szczotkowanie kojarzone było z czymś przyjemnym.

Oczywiście najmniej problemu jest z rasami krótkowłosymi, gdzie futro wystarczy przeczesać raz lub dwa razy na dwa tygodnie. Koty o długiej sierści wymagają znacznie częstszej pielęgnacji i szczotkowania. Szczotkowanie jest bardzo ważną czynnością, której nie powinno się pomijać nawet u ras krótkowłosych. Koty potrzebują naszej pomocy w pozbyciu się martwych włosów, ponieważ ich nadmiar będzie zlizywany i połykany, podczas codziennego czyszczenia futra. Takie zaniedbanie może doprowadzić do zakłaczenia, czyli do zalegania zbitych kul włosowych w jego żołądku. Czesanie zapobiega również powstawaniu kołtunów u ras długowłosych, a regularna pielęgnacja zapewni kotu czystą i zdrową sierść.

Szczotkowanie kota jest podstawową czynnością w pielęgnacji. Oprócz tego warto czyścić uszy. Wielu opiekunów obcina również pazury kotom, które lubią przejechać pazurkiem po kanapie.

Przeczytaj poniższy artykuł, a dowiesz się więcej o właściwej pielęgnacji swojego pupila.

 

Czy czyścić uszy kota?

Koty potrafią samodzielnie zadbać o prawidłową higienę uszu. W ramach profilaktyki wystarczy, że będziesz regularnie kontrolował ich stan raz w miesiącu. Nadmiar woskowinowego osadu lub zmiana koloru wewnętrznej części ucha może być oznaką choroby. Oprócz zmian skórnych może pojawić się swędzenie. Dlatego sygnałem choroby może być drapanie się kota po uchu lub pocieranie głową o różne przedmioty. Wszystkie niepokojące zmiany w kocich uszach należy skonsultować z weterynarzem, który prawidłowo oceni ich stan i zdecyduje o odpowiedniej terapii.

Czyszczenie kocich uszu może okazać się koniecznością. Bardzo często spotykaną kocią przypadłością jest świerzbowiec uszny. Pojawia się on zwłaszcza u kotów wolno żyjących. W przypadku, gdy kot miał już wcześniej problemy zdrowotne z uszami lub ma obniżoną odporność, kontrolę czystości warto przeprowadzać częściej. Twój kot może mieć większą tendencję na choroby uszu. Zlekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do grzybicy lub infekcji bakteryjnej.

Do czyszczenia kocich uszu można użyć płynnej parafiny, która dostępna jest w każdej aptece. Wystarczy użyć 2-3 krople parafiny bezpośrednio nałożonej na zewnętrzną część małżowiny ucha, a następnie delikatnie rozprowadzić ją palcami po wewnętrznej części małżowiny ucha.

W sklepach zoologicznych są gotowe preparaty do przemywania uszu w formie płynu i żelu, które mogą zawierać różne substancje dodatkowe, które wzmacniają podrażniony chorobą naskórek. Po gotowe preparaty warto sięgnąć, kiedy nasz kot ma nawracające problemy z uszami.

Oczywiście w przypadku czyszczenia uszu, jak i innych zabiegów pielęgnacyjnych, im szybciej wprowadzisz kota do tej czynności, tym więcej zaoszczędzisz mu stresu.

 

 

Jak dbać o kocie zęby?

Pielęgnacja i higiena jamy ustnej kota powinna być przeprowadzana systematycznie. Odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zmienia się w kamień, który może spowodować bolesne stany zapalne dziąseł. Mycie kocich zębów może być dla nas wyzwaniem, dlatego najlepiej powoli oswajać kota ze szczoteczką do zębów. Do czyszczenia zębów najlepiej wybrać miękką szczoteczkę dla dzieci (lub specjalistyczną ze sklepu zoologicznego) oraz pastę, która jest specjalnie dedykowana kotom i rekomendowana przez weterynarzy. W żadnym przypadku nie należy stosować pasty przeznaczonych do ludzi, ponieważ zawierają one fluor. Czyszczenie zębów powinno odbywać się codziennie, a w przypadku silnego protestowania przez kota można posłużyć się innymi sposobami. Na rynku znajdują się specjalistyczne karmy i smakołyki, które dzięki swojej strukturze ścierają miękki osad nazębny. Nie należy podawać ich zbyt często, ponieważ są kaloryczne i mogą doprowadzić do nadwagi pupila. W sklepach zoologicznych można spotkać żele do aplikacji na zęby lub płyny i proszki, które dodaje się do miseczki z wodą. Funkcję oczyszczającą zęby ma również surowe i trudne do przegryzienia mięso.

Higiena zębów naszego pupila jest niezwykle ważna. Niestety, usuwanie osadów nazębnych przez weterynarza wymaga zastosowania narkozy, dlatego warto regularnie dbać o zęby kota.

Jak dbać o kocie pazury?

Koty drapią (i przy okazji niszczą meble w mieszkaniach), aby skrócić pazury, które nieustannie rosną. Kot niewychodzący nie ma możliwości ścierania swoich ostrych pazurów w naturalnym środowisku. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno drapaka, ale nie każdy kot będzie z niego chętnie korzystał. Niedostateczne ścieranie przez kota pazurów może prowadzić do ich przerostu. Przerośnięte pazury utrudniają swobodne poruszanie. Zdesperowany kot może szukać odpowiednich mebli w Twoim mieszkaniu, aby zwalczyć swój problem. Nie obcinanie pazurów może prowadzić do powstania poważnych zmian zapalnych opuszek kończyn u kotów.

Warto przyzwyczaić kota do obcinania pazurów, gdy jest jeszcze młody. Naukę najlepiej rozpocząć od oswojenia kota do mocniejszego dotyku jego łapek i nacisku na opuszki. Najwygodniej będzie posadzić kota na nasze kolana. Chwytamy jedną z łapek i delikatnie naciskamy opuszek. Widoczne będą dwie części pazura. Bliższa skóry naszego kota (ciemniejsza) jest ukrwiona i jej nie obcinamy. Sprawnym ruchem ścinamy lekko przezroczysty fragment kociego pazura - zawsze pod kątem prostym. Do obcinania należy użyć wyłącznie specjalnych nożyczek, cążek lub gilotyny, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

W trudnych przypadkach, gdy nasz kot znacząco protestuje lub pojawią się wątpliwości, w jaki sposób to zrobić, możemy udać się do weterynarza, który z pewnością pomoże nam w tej czynności.

 

Szampony dla kotów

Koty znane są z tego, że nie przepadają za kąpielami, jednak nie można tego uogólniać, ponieważ każdy z nich jest inny. Niektóre mruczki, wręcz uwielbiają moczyć się w wodzie i sprawia im to ogromną przyjemność. Większość kotów nie potrzebuje kąpieli, chyba że są na to wskazania zdrowotne lub jest to brud, z którym on sam sobie nie poradzi (resztki jedzenia, brud na grzbiecie).

Szampon dla kota należy dobrać do jego indywidualnych potrzeb i wymagań. Istnieje wiele szamponów do specjalnej pielęgnacji, które zawierają olejki i powodują, że sierść jest miękka i delikatna w dotyku. W sklepach dostępne są również szampony owadobójcze lub lecznicze. Przy wyborze szamponu należy kierować się tym, aby miały w składzie naturalne olejki, proteiny i witaminy. Warto zwrócić uwagę czy szampon ma działanie antystatyczne i czy ułatwia rozczesywanie sierści.

Ciekawym i alternatywnym rozwiązaniem jest suchy szampon. Jego formuła nie wywołuje u kotów tak drastycznej reakcji, jak kontakt z wodą. Suchy szampon doskonale radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem.

Pamiętaj! Podczas pielęgnacji kociego futerka nie wolno stosować preparatów dla ludzi, ponieważ bazują one na silnych detergentach, które mogą podrażnić kocią skórę.

 

Jak pozbyć się zapachu moczu?

Koci mocz ma bardzo intensywną woń. Nie jest to dużym problem, kiedy nasz zwierzak wie jak korzystać z kuwety. Niestety, jeżeli jest inaczej i kot załatwia swoją potrzebę fizjologiczną w innym niż wyznaczonym miejscu, jest to dla nas dość kłopotliwe. Usunięcie nieprzyjemnego zapachu, nie jest łatwe, ale sklepy zoologiczne oferują wiele preparatów, które mogą nam w tym pomóc. Istnieje również wiele domowych sposobów na walkę z nieprzyjemną wonią. Jedną z takich substancji jest woda utleniona. Jest ona dość skutecznym produktem, ale może doprowadzić do odbarwienia tkaniny, na którą jest stosowana. Pomocny może okazać się sok z cytryny lub ocet z niewielkim dodatkiem wody. Do neutralizowania zapachu np. z kanapy czy dywanu poleca się użycie sody oczyszczonej, którą należy wysypać bezpośrednio na plamę, a następnie zabrudzoną sodę odkurzyć. Do usuwania zapachu z dywanu warto wypróbować gorące mleko, które w garnku należy podstawić pod dywan w miejscu, gdzie kot się wypróżnił.

W przypadku, gdy domowe sposoby zawiodą, po pomoc należy udać się do sklepu po profesjonalne środki neutralizujące zapach kociego moczu. Neutralizatory zapachu znajdziesz w postaci proszku lub w sprayu. Oprócz usunięcia niechcianego zapachu neutralizatory pomogą pozbyć się plam po moczu. Dodatkowo zawarte w nich substancję także zniechęcą Twojego kota do ponownego oddawania moczu w tym miejscu.

Warto wypróbować różne sposoby walki z nieprzyjemnym zapachem moczu kota i wybrać ten najlepszy. Postaraj się również określić przyczynę, dlaczego Twój podopieczny nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych w wyznaczonym przez Ciebie miejscu.

 

Podsumowanie

Koty są bardzo popularnymi czworonogami. Wielu z nas ma nie jednego kota pod swoim dachem. Decydując się na pupila, powinniśmy poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi, aby zadbać o jego higienę. Warto regularnie kontrolować wygląd uszu, zębów, czy sierści. Ich stan jest pierwszą wskazówką potencjalnego stanu chorobowego. Zignorowanie pojawiających się symptomów może doprowadzić do rozwinięcia się infekcji, a w następstwie do poważnych powikłań zdrowotnych.

Oczywiście nie każdy kot lubi wodę, czy szczotkowanie zębów. Dlatego ważne, abyś od jak najmłodszego wieku delikatnie i stopniowo przyzwyczajał go do zabiegów pielęgnacyjnych, by w przyszłości były dla niego, jak i dla Ciebie komfortowe. W ekstremalnych przypadkach można skorzystać z rozwiązań oferowanych przez sklepy zoologiczne i weterynarza.

Musimy pamiętać, że zadbany kot, to zdrowy i szczęśliwy kot!