Neva masquerade to rasa kotów polecana dla rodzin i do domów z małymi dziećmi, bo jest wesoła, ruchliwa i inteligentna, ale też bardzo uczuciowa i łagodna. Oprócz pięknego wyglądu cechuje ją ogromna energia i figlarność. Kot ten uważany jest za jedną z najzdrowszych ras.


Charakterystyka rasy

  • Wzrost: średnia albo duża sylwetka
  • Waga ciała: kotka 4-6 kilogramów, kot 5-9 kilogramów
  • Futro: Wzorzec rasy uznaje u nevy większość odmian umaszczenia colorpoint: klasyczny seal point (ciemnobrązowe znaczenia), blue point (znaczenia niebieskie), red point (rude znaczenia), creme point (znaczenia kremowe) oraz wszelkie warianty znaczeń szylkretowych i pręgowanych. Obecnie niedopuszczalne są kolory czekoladowy, liliowy, cynamonowy i płowy.
  • Średnia długość życia: do 18 lat
  • Charakter: spokojny, przyjazny, zrównoważony, o dużym temperamencie, wesoły, ruchliwy, inteligentny, bystry, ciekawski, uczuciowy i lojalny oraz łagodny
  • Wychowywanie i chów: wytrzymały i pewny siebie kot, który lubi również spędzać czas na świeżym powietrzu
  • Choroby: rasa ta długi czas się nie zmieniała, a obce krzyżówki nie są mile widziane. Dzięki temu nie ma typowych chorób dziedzicznych. Jednak poprzez częściowy albinizm zwierząt o umaszczeniu colorpoint kotom tej rasy mogą towarzyszyć pewne nieprawidłowości w oczach. Należą do nich m.in. zezowanie lub drżenie gałek ocznych. Istnieje również zagrożenie wystąpienia kardiomiopatii przerostowej.

Leśna rasa z Rosji

Ta kocia piękność z ciemnymi znaczeniami, dla której charakterystyczne są kolorowe znamiona na pyszczku, uszach, kończynach i ogonie, jest w rzeczywistości odmianą syberyjskiego kota leśnego. Podobnie jak jej krewny, neva masquerade jest duża i silna i ma przepiękną, gęstą, półdługą sierść. Sama nazwa neva masquerade (również neva masquarade) brzmi egzotycznie i obco. Jej oryginalna nazwa "newskaja maskeradnaja" zdradza więcej szczegółów na temat jej pochodzenia – jej początki wzięły się w Rosji. Neva masquerade to kot, który z całą pewnością przyciąga uwagę. Jako odmiana kota syberyjskiego rasa ta przekonuje swoim oryginalnym wyglądem: długa, gęsta sierść z obrożą i kępkami sierści na uszach, muskularne ciało i krzaczasty ogon nadają neva masquerade wygląd dzikiego kota w miniaturze. Nic dziwnego, ponieważ kot syberyjski, a tym samym neva masquerade należą do kotów leśnych!

Kot rasy Neva Masquarade
Neva Masquarade imponuje przepięknym futrem i charakterystycznym wzorem maski na pyszczku.

Niepowtarzalne umaszczenie

Jednak to, co wprawia w zachwyt fanów tej rasy, to charakterystyczny wzór maski. Kot ten bowiem wygląda, jakby nosił maskę. Podobnie jak inne koty ze znaczeniami syjamskimi (inaczej punktowymi), nevy mają piękne, niebieskie oczy. W odmianie "seal point" zwierzęta mają na twarzy czekoladowe punkty, podczas gdy ich sierść jest jasna. To namaszczenie charakteryzuje się szczególnie intensywnymi jasnoniebieskimi oczami.

Ciekawostka! Na pierwszy rzut oka klasyczne koty syberyjskie i neva masquerade mają futerko w zupełnie różnych kolorach, ale w rzeczywistości są to takie same barwy, tylko dany kolor u kotów syberyjskich rozmieszczony jest na całym ciele. U neva masquerade kolor ten ogranicza się do maski na pyszczku, uszach, łapkach i ogonie, a jasny tułów to łagodna forma bielactwa.

Syjamskie plamy to forma albinizmu

Wspólną cechą wszystkich zwierząt ubarwionych znaczeniami syjamskimi (tzw. umaszczenie colorpoint) jest akromelanizm. Odpowiada on za formę częściowego bielactwa, zależnego od temperatury zewnętrznej. Części ciała bardziej narażone na wychłodzenie są ciemniejsze od korpusu zwierzęcia. Przyczyną jasnej sierści z ciemnymi plamami jest mutacja, która wpływa na produkcję melaniny. Koty ze znaczeniem syjamskim zawsze rodzą się jasne, ale w trakcie dorastania ciemnieją. Ciemniejsze plamy tworzą się na zimniejszych częściach ciała, podczas gdy cieplejsze regiony pozostają jasne. Częściowy albinizm prowadzi również do niebieskich oczu u kotów colorpoint.

kot neva masquerade na podłodze
Charakterystyczne umaszczenie kotów tej rasy sprawia, że wygladają, jakby nosiły maskę.

Majestatyczna puszystość

Koty te są imponującej postury, choć nie tak ogromne jak maine coon. Szczególnie w zimie ich sierść staje się gęsta i tworzy delikatny podszerstek. Wyraźnie widoczna jest również "grzywa", sierść na klatce piersiowej oraz futro na tylnych kończynach. Niezależnie od rodzaju umaszczenia te puszyste piękności wyglądają bardzo majestatycznie i dziko, co podkreślają kępki włosów między palcami i rysie kępki na uszach. Można by sądzić, że tak hojnie wyposażone w bujne włosie, są dobrze przystosowane do surowego klimatu. Ale ani kot syberyjski leśny, ani neva masquerade nie pochodzą z Syberii i nie są lepiej przystosowane do zimna niż inne futrzaki. Obie rasy, syberyjska i neva masquerade, są obecnie uznawane przez stowarzyszenia hodowców kotów za odrębne rasy.

 

Pielęgnacja futra neva masquerade

Wszystkie długowłose lub półdługowłose kociaki potrzebują pielęgnacji. Jednak w przeciwieństwie do persów, sierść neva masquerade nie jest tak wymagająca w utrzymaniu, abyś musiał ją codziennie szczotkować. Kot tej rasy powinien być czesany co kilka dni, tylko latem, w przypadku intensywnego wypadania sierści, szczotkuj go codziennie. Szczególnie w przypadku zwierząt wychodzących na zewnątrz, regularne wyczesywanie jest ważne dla futra. Systematyczne czesanie znacznie zmniejsza ryzyko powstawania kołtunów, filcowania się sierści i matowienia włosów. Odpowiednio wcześnie przyzwyczajony do zabiegów pielęgnacyjnych kot pozwali Ci także usuwać kołtuny ze swojej sierści, jeśli takowe się pojawią.


Zdrowie neva masquerade

Kot syberyjski neva masquerade jest uważany za jedną z najzdrowszych ras kotów. Uwarunkowane jest to cechami jej przodka, który przez długi czas pozostał bez wpływu człowieka. Dzięki temu rasa ta nie jest obciążona chorobami dziedzicznymi. Nie oznacza to jednak, że kociaki nigdy nie chorują. Najczęściej cierpią z powodu przeziębienia, chorób zakaźnych lub wielotorbielowatości nerek. Innym objawem może być zez, oczopląs, mrużenie lub drżenie oczu. Jednak żadna z tych przypadłości nie jest chorobą dziedziczną. Jak u wszystkich dużych ras kotów, zdarza się u nich kardiomiopatia przerostowa (HCM), która może być przyczyną nagłej śmierci. Jest ona bowiem najczęstszą przyczyną zatorów, powodujących niewydolność serca. Kardiomiopatia przerostowa kotów jest wrodzoną chorobą mięśnia sercowego, w której następstwie dochodzi do pogrubienia ścian lewej komory serca.

Dieta dla neva masquerade

Odpowiednia dieta jest najlepszą gwarancją długiego i zdrowego życia. Jako mięsożerca neva masquerade potrzebuje pożywienia z dużą zawartością zdrowego białka, bo tak jak wszystkie koty, węglowodany może przetworzyć i wykorzystać tylko w niewielkiej ilości. Uważaj zatem przy zakupie żywności! Odpowiednia karma dla Twojego kota powinna zawierać dużo mięsa i tylko kilka roślinnych produktów ubocznych.

Jeśli masz odpowiednią wiedzę, możesz podawać tej rasie kotów dietę BARF. Więcej na ten temat możesz poczytać tutaj.

Dobrze dobrana karma pomoże zadbać o zdrowie i piękną sierść Twojego kota:Czy koty neva masquerade uczulają?

Wielokrotnie słyszy się i czyta, że neva jest szczególnie polecana dla alergików. Mimo ich długich włosów, znacznie mniej osób reaguje na kontakt z nią kichaniem, kaszlem lub dusznościami. I rzeczywiście, reakcje alergiczne na kota tej rasy są dużo rzadsze, ale to nie ilość czy długość sierści o nich decyduje, lecz rodzaj białka, zawartego w ślinie. W porównaniu z innymi rasami neva masquerade ma mniej białka Fel-D1 (Feline domesticus allergen number 1), zawartego w ślinie, łzach czy łoju, które jest odpowiedzialne za nadwrażliwość. Kotów tych jednak nie można generalnie nazwać hipoalergicznymi. Ludzkie reakcje alergiczne różnią się w zależności od zwierzęcia, dlatego każdy z nas musi indywidualnie przetestować, czy reaguje na kota lub nie.Charakter neva masquerade

Nie dość, że wygląda bardzo oryginalnie, to jeszcze jest siostrą kota syberyjskiego. Jej charakter pasuje do jej wyglądu. Na szczęście rosyjskie piękności należą do dość rzadkich ras kotów w Polsce, na których nie przeprowadzono zbyt wielu eksperymentów genetycznych. Zachowały przyjazny charakter, który sprawia, że są idealnymi kotami rodzinnymi. Mówi się również, że są szczególnie czułe i bardzo dobrze rozumieją się z małymi dziećmi. Jak w przypadku wielu kotów długowłosych, łagodny charakter idzie jednak w parze z pewnym uporem, dlatego trening nie zawsze jest łatwy i wymaga szczególnej konsekwencji. Żaden kot nie jest z natury wygodnicki - wszystkie są urodzonymi łowcami. Trzymanie neva masquerade tylko w pomieszczeniach zamkniętych, bez balkonu, nie jest odpowiednie dla niej na dłuższą metę. Tym bardziej, że kot ten uwielbia ogród do spacerów, wygrzewania się na słońcu i wspinaczki. Ale atrakcyjnie wyposażony balkon z możliwościami wspinaczki także będzie zadowalający. Oprócz kocich sportów kociaki te uwielbiają trenować swój umysł - który kot tego nie lubi? Czy to klikery, zabawy w chowanego, czy polowanie na przynętę, każdy kot ma swoje własne preferencje. W przeciwieństwie do większości innych kotów neva wydaje się lubić wodę i kocha łowić ryby w stawach.

 

Kot syberyjski neva masquerade – pochodzenie

Koty długowłose zawsze stanowiły znaczną część populacji zdziczałych kotów domowych występujących w Rosji i na Syberii. Pierwsze koty tej rasy pojawiły się w XVII wieku w okolicach Petersburga. Nazwa związana jest z nazwą rzeki przepływającej przez Sankt Petersburg – Newy. Neva masquerade dzieli swoją historię z kotem syberyjskim, który od wieków znany był jako domowy kot w Rosji i do dziś jest tam szeroko rozpowszechniony. Ewolucja neva masquerade wywodzi się, prawdopodobnie w drodze mutacji, z rosyjskich kotów domowych.
Rasa ta jest tak popularna również dlatego, że nie należy do zwierząt nadmiernie hodowanych, w które człowiek ingerował selektywnie, i do dziś nie uległa ekstremom hodowlanym. Wygląd i charakter pozostały w dużej mierze nienaruszone. Dzięki temu jest to wyjątkowo zdrowa i wytrzymała rasa kotów. W 1991 roku został ogłoszony pierwszy międzynarodowy wzorzec rasy. Jednak dopiero 17 lat później neva masquerade została uznana przez Międzynarodową Federację Felinologiczną (Federation Internationale Féline, FIFe) za odrębną rasę, spokrewnioną z kotem syberyjskim i różniącą się od niego jedynie umaszczeniem. Zwierzęta „w ciemnej masce” są oficjalnie uznawane za niezależną rasę w świecie kotów od 1992 roku.
Ciekawostka! Podobnie jak Maine Coon i kot norweski, neva masquerade należy do kotów ras naturalnych i jednocześnie do kotów leśnych. Jest to rasa kotów, która mogła się rozwinąć bez ingerencji człowieka, przez co ma dużą pulę nieskażonych ludzką ingerencją genów.

Historia rasy

Historia pojawienia się rasy kotów Neva do dziś budzi kontrowersje: istnieją trzy wersje genezy tego gatunku. Według pierwszej kot Masquarade jest hybrydą dwóch linii - syjamskiej i syberyjskiej. Inni eksperci sugerują, że rasa ta powstała w wyniku skrzyżowania kota syberyjskiego i himalajskiego. Według trzeciej wersji był to proces mutacji, który miał miejsce w genach kota syberyjskiego. Nie jest jeszcze możliwe udowodnienie wiarygodności żadnej z tych trzech hipotez. Ale hodowców łączy jedno: wszyscy jednogłośnie przyznają, że prekursorem kotów rasy Neva była rasa syberyjska, a niektórzy eksperci uważają nawet, że maskarada to tylko gałąź rasy syberyjskiej.


Podsumowanie

Neva masquerade czaruje swoim tajemniczym wyglądem i to nie tylko w karnawale. Siostra syberyjskiego kota leśnego przekonuje nie tylko swoim wyglądem, ale także nieskomplikowaną naturą. Neva masquerade to kot o charakterystycznym punktowym namaszczeniu wśród kotów syberyjskich. Pochodzi z Rosji, ale cieszy się dużą popularnością również poza granicami kraju ze względu na swój przyjazny i zrównoważony charakter.