Czy wiedziałeś o tym: maine coon jest największą i najcięższą rasą kotów domowych na świecie? Nie tylko jego wielkość wyróżnia tego kota, ale także jego łagodna i towarzyska natura, która czyni go miłym towarzyszem. Poprzez jego wygląd, jak i również jego wspaniały charakter maine coon jest bardzo popularnym kotem. Jego popularność wynika zapewne z jego naturalności, solidności i wspaniałego charakteru. W naszym opisie rasy maine coon dowiesz się najważniejszych faktów na temat tych kochających futrzaków.Charakterystyka rasy

  • Wzrost: koty duże do bardzo dużych, długość nawet do 120 centymetrów, wysokość w ramionach do 40 centymetrów
  • Waga ciała: kotka 4,5 – 6 kg, kot 5,5 – 9 kg
  • Futro: półdługowłosy kot, długa sierść na brzuchu i tylnych kończynach, miękki podszerstek, który prawie się nie filcuje, wszystkie kolory umaszczenia: czarny, biały, czerwony, niebieski lub kremowy oprócz złotego są dozwolone
  • Średnia długość życia: od 12 do 15 lat
  • Charakter: łagodny, towarzyski, zabawny, czuły, lojalny, inteligentny, zrównoważony, kochający, przyjazny, miły i cierpliwy
  • Wychowywanie i chów: ma dużą potrzebę ruchu, wymaga regularnego czesania i szczotkowania
  • Choroby: ma tendencję do problemów zdrowotnych z nerkami, stawami i sercem ze względu na hodowlę i swoją wielkość; typowe choroby to dysplazja stawów biodrowych i łokciowych, kardiomiopatia przerostowa, wielotorbielowatość nerek, rdzeniowy zanik mięśni, zwichnięcie rzepki

Jak wygląda maine coon?

Maine coon jest największą i najcięższą rasą kotów domowych na świecie. Maine coon to półdługowłosa i czasami bardzo duża rasa kotów z długim, krzaczastym ogonem. Ogon powinien być mniej więcej tak długi, jak ciało. Średnia waga kotów maine coon wynosi od 6 do 8 kg. Ich ciało jest muskularne, z szeroką klatką piersiową. Ponadto ciało powinno być wydłużone i kanciaste w wyglądzie. Koty te mogą osiągnąć długość nawet do 120 cm i wysokość w ramionach do 40 cm.

Powinieneś o tym wiedzieć! Maine coon powinien mieć zawsze swobodny dostęp do wystarczającej ilości wody. Jeśli Twój ma problem z piciem wody możesz wypróbować Josera Soup, która uzupełnia dietę w płyny. Przepyszny i aromatyczny bulion sprawdzi się idealnie w przypadku kotów, które mają problem z odpowiednim nawadnianiem.

Szczególną cechą wyróżniającą maine coony są ich szerokie, duże i spiczaste uszy, które często ozdobione są małymi kępkami włosów przypominającymi kępki rysia. Koty rasy maine coon mają prawie każdy kolor sierści i oczu. Zgodnie ze standardem rasy kolor oczu powinien być wyrazisty i pasować do umaszczenia: czarny, biały, czerwony, niebieski lub kremowy — nie uznaje się jedynie złotego. Sierść tych kotów jest odporna na wodę. Te duże koty mają bardzo silne, muskularne, szeroko rozstawione, średniej długości i dobrze wyprofilowane łapy, a niektórzy przedstawiciele rasy mają sześć lub siedem pazurów. Stąd łapy wyglądają tak, jakby kot miał kciuk. Jest to wada genetyczna tych kotów, zwana polidaktylią. Łapy są duże, okrągłe i zakończone kępkami. Kępki włosów na podeszwach u niektórych kociaków są tak długie, że wystają ponad 2 cm między palcami.

Warto o tym wiedzieć! Sierść maine coona powinieneś szczotkować regularnie. Najlepiej jest przyzwyczaić kocięta od najmłodszych lat do regularnego szczotkowania, tak abyś później nie miał problemów. W przypadku kotów przebywających wyłącznie w domu zazwyczaj wystarcza sporadyczne szczotkowanie, zwłaszcza jeśli sierść jest mniej gęsta i długa. Jednak w okresie linienia, koty półdługowłose potrzebują nieco więcej pomocy. W przypadku kotów wychodzących na zewnątrz najlepiej, abyś sprawdzał sierść pod kątem obecności pasożytów czy też innych zanieczyszczeń, tuż po powrocie do domu.Charakter kotów rasy maine coon

Maine coony są bardzo przyjaznymi i towarzyskimi zwierzętami. Uwielbiają się bawić i są inteligentne: możesz je nawet nauczyć drobnych sztuczek. W przeciwieństwie do większości ras kotów, koty maine coon są znane z tego, że lubią wodę (podobnie jak koty bengalskie).

Jeśli masz tylko jednego maine coon w domu, to będzie potrzebował dużo Twojej uwagi. Koty te dużo rozmawiają, a ich słodkie gruchanie i miauczenie będzie towarzyszyć Ci przez cały dzień. Koty te są bardzo towarzyskie i żyją w zgodzie z innymi zwierzętami oraz dziećmi.

Kota tego możesz z łatwością trzymać jako kota wyłącznie domowego. Dlatego poleca się go dla osób pracujących. Jednakże są to też koty bardzo aktywne i lubią się przemieszczać. Dlatego też, jako kotu domowemu, powinieneś zapewnić mu wystarczającą ilość okazji do zabaw i wyhasania się.

Kot main coon pod drzewem
Maine Coony uwielbiają wędrówki na łonie natury.

Ciekawostka! Ponieważ maine coon zazwyczaj szuka bliskości swojego gatunku, drugi kot niekoniecznie musi być maine coonem, ale przynajmniej rasą, która jest uważana za podobnie towarzyską. Najlepsze szanse na zgodne życie są wtedy, gdy oba koty pochodzą z tego samego miotu lub przynajmniej od tego samego hodowcy.


Prawidłowe żywienie

Długość życia wszystkich zwierząt zależy od pewnych czynników. Z jednej strony, zdrowa i zrównoważona dieta jest ważna. Dużą rolę odgrywa również środowisko. Jeśli chcesz, aby Twój futrzak został z Tobą jak najdłużej, to powinieneś przede wszystkim zadbać o jego zdrowe odżywianie. Niestety, choć choroby u maine coona, jak i każdej innej rasy, mogą pojawić się niespodziewanie, to są rzeczy, które możesz zrobić, aby im przeciwdziałać. Jak wspomniano wcześniej, Twój kot potrzebuje zdrowej, zbilansowanej diety, która dostarczy mu dużo energii. Ponadto powinieneś zadbać o to, aby kot miał wystarczająco dużo ruchu, w przeciwnym razie może szybko nabawić się nadwagi. Nadwaga u kota skraca również jego średnią długość życia.

Podczas karmienia maine coona, powinieneś zawsze upewnić się, że kot dostaje wystarczającą ilość jedzenia, ponieważ jest on o wiele większy niż przeciętny kot. Dieta zawierająca mięso lub nawet świeże mięso jest bardzo odpowiednia dla kota tej rasy.

Maine coony są dużymi kotami, które mają dużą chęć do ruchu i są aktywne. W związku z tym zwierzęta muszą mieć do dyspozycji odpowiednio dużą ilość energii. Różne sytuacje życiowe również odgrywają rolę w żywieniu maine coona. Na przykład, starsze koty potrzebują innej ilości składników odżywczych niż koty młodsze.

Szczególnie w przypadku kociąt należy zadbać o dostarczenie odpowiedniej ilości energii, co zapewni im optymalny rozwój:Stan zdrowia i waga czworonożnego przyjaciela również mają wpływ na wymaganą ilość składników odżywczych. Wybierając karmę dla kota, zwróć koniecznie uwagę na wysokiej jakości składniki. Mięso powinno być dobrej jakości i zajmować możliwie wysokie pozycje w składzie. Cukier, środki konserwujące nie powinny być obecne w diecie kota. 

Oczywiście, Twój futrzak również chętnie przyjmie od Ciebie smakołyki, choć ich ilość powinna być utrzymana w rozsądnych granicach. Zasadniczo, zwróć uwagę na wagę kota, ponieważ nadwaga może prowadzić do bolesnych problemów ze stawami.

Jakie są metody karmienia?

Poza suchą i mokrą karmą dieta BARF i gotowanie w domu są innymi opcjami karmienia. Zapoznaj się dokładnie z tymi metodami, abyś uniknął niebezpiecznych niedoborów składników odżywczych. Zadbaj o jakość składników, przede wszystkim mięsa. Po wielu latach Polska już jest wolna od wirusa choroby Aujeszkyego, warto zwracać uwagę na kraj pochodzenia produktów. Importowane mięso wieprzowe nadal może być zagrożeniem. 

Więcej na temat zasad prawidłowego żywienia możesz poczytać tutaj.

Podawaj swojemu przyjacielowi również trawę dla kotów. Podczas pielęgnacji, maine coon połyka dużo włosów, które tworzą kule włosów zalegające w żołądku. Trawa dla kotów pomaga czworonożnym przyjaciołom zwymiotować sierść.

Powinieneś o tym wiedzieć! Oferuj swojemu pupilowi karmy wysokiej jakości oraz zwracaj uwagę na skład karmy. Na etykiecie każdej karmy dla kotów składniki muszą być wyszczególnione według ilości — składnik o najwyższym udziale procentowym w ilości jest na pierwszym miejscu. W ten sposób możesz łatwo i szybko sprawdzić, jak dobra jest naprawdę dostępna karma, którą podajesz Twojemu futrzakowi! Przy zakupie żywności powinieneś unikać przede wszystkim cukru, barwników i dodatków.


Dieta BARF wymaga wiedzy z Twojej strony. Sucha lub mokra karma z pełnowartościowymi składnikami bogata w mięso, aminokwasy oraz składniki mineralne doskonale zastąpi samodzielne przygotowywania posiłków. W przypadku starszych kotów powinna zwierać dodatkowo taurynę, glukozaminę, witaminę B, olej z łososia oraz składniki ograniczające zaleganie sierści w układzie pokarmowym.

Jeśli podajesz kotu tylko suchą karmę, to zadbaj o to, aby dostatecznie pił wodę. Najlepiej sprawdzają się fontanny z wodą, ponieważ koty często nie lubią wody stojącej.

Maine coon i typowe choroby dla tej rasy

Pierwotnie maine coon miał solidne zdrowie. Jednak hodowla sprawiła, że stał się on bardziej podatny na różne choroby oraz choroby dziedziczne. Dzięki zdrowej diecie i dobrej hodowli można chorobom na wiele sposobów przeciwdziałać. Typowe dla tej rasy choroby to:

Choroba

Cechy charakterystyczne

kardiomiopatia przerostowa

w skrócie HCM: wrodzona choroba mięśni serca, która cechuje się powiększeniem masy serca, może prowadzić do duszności, a nawet do nagłej śmierci sercowej, jeśli pozostanie nierozpoznana

rdzeniowy zanik mięśni

w skrócie SMA; jest to choroba komórek nerwowych, której można zapobiec poprzez badania genetyczne (np. poprzez zakaz rozmnażania); jeśli kot rasy maine coon cierpi na SMA, można to wykryć już w wieku trzech lub czterech miesięcy; konsekwencją tego jest często skrócone życie

wielotorbielowatość nerek

jest to choroba, gdzie cysty rozwijają się w nerkach, ograniczając organ; ta choroba nerek jest powoli postępującym schorzeniem, któremu można konkretnie zapobiegać za pomocą testu genetycznego, ale mimo to należy przeprowadzać regularne badania ultrasonograficzne

Maine coony mogą mieć różne choroby dziedziczne. Niektóre z nich cierpią na choroby mięśnia sercowego, które mogą prowadzić do duszności. Częstymi schorzeniami są również deformacje stawu biodrowego, łokciowego czy rzepki.

Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości, to natychmiast skontaktuj się z lekarzem weterynarii.

Pamiętaj! Zawsze uważnie obserwuj swojego kociaka. Tylko w ten sposób możesz być pewien, że ma się dobrze. Czy jego sierść jest jedwabista i czy nadal błyszczy? Czy Twój kotek jest aktywny i interesuje się wszystkim? Czy je i pije regularnie? Jeśli wystąpią jakiekolwiek nieprawidłowości, takie jak dziwna postawa, matowa sierść lub brak apetytu, powinny zadziałać u Ciebie dzwonki alarmowe i powinieneś udać się do weterynarza.


Ciekawostki o maine coonie

Maine coon jest rasą kotów, która doskonale przystosowała się do surowego klimatu Nowej Anglii i była niezwykle popularna wśród hodowców, zwłaszcza ze względu na swoje zdolności łowieckie. Jest więc idealnym kotem hodowlanym dla obszarów o mroźnych zimach i niezbyt gorących latach jak kot norweski leśny w Skandynawii czy kot syberyjski w Rosji.

Jeśli maine coon od najmłodszych lat przebywał wyłącznie w pomieszczeniach zamkniętych i nie zna niczego innego, to będzie również szczęśliwy w pomieszczeniach zamkniętych, pomimo że chętnie przebywa na zewnątrz. Powinieneś jednak zapewnić kotu wystarczającą przestrzeń życiową, a najlepiej duży i solidny drapak. Również balkon, który zabezpieczony jest siatką, pozwoli na odrobinę urozmaicenia dla maine coona. Koty te szczególnie lubią podwyższony punkt widokowy, z którego mogą obserwować otoczenie. Ponieważ maine coon jest kotem bardzo towarzyskim, nie powinieneś trzymać go samego. Nawet jeśli dużo przebywasz w domu, nie zastąpi to kontaktu z innymi kotami.

Kiedy kociak zasmakuje pobytu w naturze, to będzie on uwielbiał spędzać czas na świeżym powietrzu. Nie tylko będzie badał ogród, ale także będzie uwielbiał chodzić za Tobą na spacery lub biegać. Świetnym pomysłem będzie wygospodarowanie bezpiecznej przestrzeni w ogrodzie, w której Twój kot będzie mógł obcować z naturą bez ryzyka ucieczki. Jeśli nie masz takiej możliwości, to zawsze możesz wyprowadzać swojego kota na smyczy. Należy jednak podejść do tego powoli i być może najpierw wykonać kilka rund treningowych na tarasie. W ten sposób możesz sprawdzić, czy kotu się to podoba, czy też wpada w panikę.

Maine coon jest bardzo żywym kotem i naprawdę szczęśliwy w domu z wolnym dostępem do natury. Świadczy o tym fakt, że uwielbia biegać i polować. Najlepszy byłby dla niego dom z ogrodem. Trzymanie kota w mieszkaniu jest możliwe tylko wtedy, gdy mieszkanie jest wystarczająco duże i przestronne.

Dwa koty main coon
Main coon zazwyczaj potrzebuje dostępu do natury.

Pochodzenie maine coona

Maine coon jest bardzo podobny do kota norweskiego leśnego. Jednak w przeciwieństwie do kota norweskiego leśnego, maine coon pochodzi z amerykańskiego stanu Maine.

Samo pochodzenie maine coona jest owiane legendą, jednak w rzeczywistości niewiele wiadomo o pochodzeniu tego kota z północno-wschodnich Stanów Zjednoczonych. Przyjmuje się, że maine coon został przywieziony przez emigrantów z Europy lub Azji Mniejszej. Faktem jest, iż jego przodkowie przystosowali się do panujących tam warunków klimatycznych, dlatego są to bardzo wytrzymałe koty. To właśnie ta półdługa i gęsta sierść chroni go również przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Rasa ta jest systematycznie hodowana od lat 60., a w 1983 roku FIFe uznała maine coona za niezależną rasę.


Podsumowanie

Chcesz mieć kota inteligentnego i chętnego do zabawy? Jednocześnie chcesz, aby był czuły i przytulał się do Ciebie? Jeśli tak, to maine coon może być właściwą rasą dla Ciebie. Ze względu na swój przyjazny i otwarty charakter, maine coon jest idealnym kotem rodzinnym.

Kociak ten urzeka swoim przyjaznym, miłym charakterem, miękkim, wysokim głosem i nienachalną naturą. Uwielbia przebywać ze swoimi opiekunami i jest wspaniałym kotem rodzinnym o wielu dobrych cechach.