Koty syberyjskie cieszą się ogromną popularnością wśród alergików. Spowodowane jest to mniejszą zawartością białka w ślinie, które odpowiedzialne jest za reakcje alergiczne, które występują u ludzi. Koty syberyjskie to ogromna duma dla niejednego właściciela, są pięknymi kotami o aktywnej i przyjaznej naturze. Rasa syberyjska jest rasą naturalną, co oznacza, że powstała bez ingerencji człowieka.

Znana jest już od XVII wieku, choć istnieją informacje, świadczące o jej znajomości już od XI wieku. Pochodzi z Syberii, dlatego jest jednym z najczęściej występujących kotów domowych w Rosji. Dawniej nazywano je bucharskimi ze względu na ich masywną budowę. Pierwszym przedstawicielem tej rasy w Polsce była kotka Bajra Rołas, która została sprowadzona przez Jolantę Sztykiel, która przywiozła ją jeszcze przed oficjalnym uznaniem tej rasy. To właśnie ona zapoczątkowała hodowlę kotów syberyjskich w Polsce.

Wygląd kotów syberyjskich

Koty syberyjskie są potężnie zbudowane i należą do ras średnich i dużych. Waga tych zwierząt przeważnie wynosi od 4 do 7 kilogramów, czasem zdarzają się kotki do 7 kilogramów, a kocury do 10 kilogramów. Dzięki silnej i atletycznej budowie są zwinnymi skoczkami. Posiadają mocny kark i szeroką klatkę piersiową. Głowa tych kotów przybiera kształt trójkątny, jest nieco szersza niż dłuższa i delikatnie zaokrąglona. Uszy są szeroko rozstawione i lekko nachylone ku przodowi. Na ich łagodnie zakończonych końcach znajdują się niewielkie pędzelki włosów. Koty charakteryzują się dużymi, lekko owalnymi i skośnie osadzonymi oczami w kolorze zielonym, bursztynowym lub niebieskim. Nosy mają średniej długości z zaznaczonym delikatnie przełomem. Umięśnione ciało oparte jest na proporcjonalnych, silnych, średniej długości kończynach zakończonych dużymi łapami, które posiadają pęczki włosów pomiędzy palcami. Ogon kotów syberyjskich jest szeroki, mocny u nasady i zwęża się ku górze. Jest puszysty, pokryty gęstą i długą sierścią – latem nie linieje. Jest on średniej długości, a przyłożony do boku kota, sięga do łopatek.

Futro tych kotów składa się z włosa okrywowego i podwójnego podszerstka, przystosowane jest do ekstremalnych warunków pogodowych. Sierść jest półdługa i gęsta. Włosy okrywowe są twarde i błyszczące, gładko przylegające do ciała, wydłużają się od łopatek ku tyłowi – tworzą również grzywę i kołnierz (tzw. kryza). Gęsta kryza jest dobrze widoczną zimą, natomiast latem jest prawie niewidoczna. Podszerstek jest miękki i gęsty, natomiast w przeciwieństwie do włosów okrywowych nieprzylegający do ciała. Sierść tych zwierząt jest nieprzemakalna. Istnieją legendy, że koty syberyjskie potrafiły przepłynąć wpław zimne rzeki Syberii.


Do rasy kotów syberyjskich zaliczane są kolory płaszcza: czarny, niebieski, kremowy, czarny szylkret i niebieski szylkret. Rasę charakteryzować mogą cztery rodzaje pręgowania: klasyczne, tygrysie, cętkowane oraz ticked.

 

Charakter kotów syberyjskich

Dorosłe koty syberyjskie są niezależnymi domowymi kotami, w których mimo udomowienia i potrzeby bliskiego kontaktu z człowiekiem, drzemie dzika natura łowcy. Koty tej rasy są przyjacielskie, bardzo lubią przebywać wśród ludzi i źle tolerują samotność. Mają świetny kontakt z małymi dziećmi, lubią się bawić, ale jednocześnie nie są natrętne, przez co mogą być idealnym zwierzątkiem dla rodzin. Rasa syberyjska nie jest konfliktowa, dzięki czemu mogą one współdzielić przestrzeń z innymi domowymi zwierzakami.

Charakteryzują się dużą inteligencją i z łatwością przystosowują się do nowego otoczenia. Są pewne siebie i odważne, mogą być uparte, ale nie trudno je wychować. Parokrotne pokazanie, że „tego” nie wolno robić z lekką dozą stanowczości na pewno nauczy Twojego kotka dobrego wychowania i zasad panujących w domu. Młody kot syberyjski wymaga dużo uwagi ze strony swojego opiekuna i z pewnością odwdzięczy się za poświęcony czas. Jest to zwierzak bardzo towarzyski, jednocześnie lubiący i dobrze znoszący podróże. Koty syberyjskie to skuteczni łowcy i uwielbiają wszelkiego rodzaju polowania. Jedną z ich zalet jest mruczenie, które jest bardzo przyjemne dla ucha i jednocześnie pozwala na skuteczną komunikację z ich opiekunem. Koty syberyjskie potrafią ćwierkać, trylować i szczebiotać. Są bardzo ciekawe otoczenia, w którym się znajdują, uwielbiają odkrywać nowe tereny na własną rękę, przez to często wpadają w tarapaty. Kot ten wywodzi się z lasów syberyjskich i w jego naturze jest wspinaczka, dlatego warto zamontować w domu wysoki drapak. Ulubionym miejscem wypoczynku tych kotów są parapety lub wysokie półki, mimo dużej aktywności nie niszczą mebli i innych przedmiotów, które znajdują się w domu. Koty syberyjskie są bardzo inteligentnymi kotami, które z pewnością będą dobrym przyjacielem człowieka i prawdziwą pociechą w domu.

 

Jak karmić koty syberyjskie?

Koty żyjące na wolności odżywiają się głównie ptakami i drobnymi gryzoniami, czasami rybami oraz niewielkimi płazami i gadami (np. żabami lub jaszczurkami). Dzięki takiemu żywieniu znajdują niezbędne do życia i prawidłowego rozwoju składniki odżywcze i mikroelementy. Pamiętaj, że koty karmione przez człowieka mają podobne potrzeby żywieniowe, od tych żyjących na wolności. Należy znać ich potrzeby żywieniowe, aby Twój pupil był zawsze zdrowy i pełen energii. Koty syberyjskie przyzwyczajają się do sposobu żywienia, dlatego ich nawyki żywieniowe zależą głównie od pierwszego hodowcy lub właściciela. Koty syberyjskie nie są wybredne, jednak należy zadbać, aby ich dieta była dobrze zbilansowana i urozmaicona. W przypadku wyboru karmy suchej należy zaopatrzyć się w najwyższej jakości karmę dla kotów, aby Twoje zwierzę cieszyło się pełnym zdrowiem. Należy pamiętać, że koty to drapieżniki, dlatego karma powinna zawierać jak największą ilość mięsa. Konieczne jest również sprawdzenie, czy jest ona bogata w taurynę. W przeciwieństwie do psów, koty nie są w stanie syntetyzować jej samodzielnie, a jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania wielu narządów. Jeżeli chcemy sami przygotować dietę dla naszego ulubieńca, warto wzbogacić ją witaminami i suplementami, a także olejkami z kwasem tłuszczowym.
Produkty, które można włączyć do diety kotów syberyjskich:

 • Sucha karma najwyższej jakości – codziennie,
 • Surowe mięso (wołowina, cielęcina, drób, królik),
 • Podroby – najlepiej wątróbka cielęca – nie częściej, niż 2 razy w tygodniu,
 • Gotowane ryby – bez ości – nie częściej niż 2 razy na tydzień,
 • Nabiał – biały ser, jogurt,
 • Warzywa – surowe lub gotowane (oprócz cebulowych).

Karmiąc kota syberyjskiego, należy pamiętać, aby jedzenie miało temperaturę pokojową. Musisz pamiętać, by dieta była urozmaicona. Twoje zwierzątko nie może jeść wyłącznie mięsa lub ryb, ponieważ może to wywołać braki w ilości dostarczanych substancji odżywczych w jego organizmie. Kotom nie wolno podawać surowego białka jajka kurzego (mogą jeść całe jajka przepiórcze), przyprawionych potraw oraz resztek z obiadu. Pamiętaj, żeby Twój kot miał zawsze przygotowaną miseczkę z wodą. Nie powinno podawać się kotom mleka, ponieważ koty te nie mają koniecznych enzymów, które rozkładają laktozę – jeden ze składników mleka. Twój kot na pewno nie odmówi wypicia mleka, jednak podając mleko, możemy mu jedynie zaszkodzić. Wypicie tego płynu może spowodować biegunkę, co prowadzi do odwodnienia organizmu naszego pupila.

 

Zdrowie kotów syberyjskich

Rasa kotów syberyjskich powstała w warunkach naturalnych środkowej i północnej Rosji. Syberia, skąd pochodzą koty syberyjskie, charakteryzuję się ostrym i nieprzyjaznym klimatem. To spowodowało, że koty tej rasy są odporne na powszechnie znane choroby. Te niezależne z natury zwierzęta żyły od wieków w dzikim środowisku, w którym były narażone na wiele niebezpieczeństw. Udomowienie kotów syberyjskich i ich hodowla w Europie Zachodniej rozpoczęła się stosunkowo niedawno. Koty te są wciąż silnymi i zdrowymi osobnikami. Jeśli występują u nich choroby, są one podobne do tych występujących u innych ras. Jednak są one rzadsze u kotów syberyjskich ze względu na ich pochodzenie z trudnych obszarów Syberii, która wymusiła na ich organizmie wysoką odporność.


Spośród chorób występujących u kotów syberyjskich wymienia się kardiomiopatię przerostową. Jest to uciążliwa dysfunkcja, charakteryzująca się przerostem mięśnia sercowego. Nie ma dowodów, że ta choroba ma podłoże genetyczne. Może ona nastąpić na skutek np. nadczynności tarczycy, wrodzonych wad serca, a także być konsekwencją zapalenia mięśnia sercowego. Profilaktycznie można wykonać badania echokardiograficzne u weterynarza. Częściej na tę chorobę narażone są kotki niż koty. Początkowo choroba objawia się w postaci poniższych objawów:

 • Apatia,
 • Brak apatytu,
 • Przyśpieszona liczba oddechów i ich nierówność,
 • Sporadycznie kaszel,
 • Duszność.

Dodatkowo regularnie sprawdzaj stan nerek Twojego kotka. PKD – Polycystic Kidney Disease – jest postępującą i genetycznie uwarunkowaną chorobą nerek kotów.

 

Jak dbać o koty syberyjskie?

Sierść kota syberyjskiego nie jest trudna w pielęgnacji i nie ma ona tendencji do tworzenia kołtunów. Powinieneś go wyczesywać nie rzadziej niż raz w tygodniu, a w okresach linienia możesz robić to częściej. Najlepiej jak będziesz używał szczotki z miękkim włosiem lub specjalistycznej rękawicy do wyczesywania sierści zwierząt domowych. Koty te nie wymagają kąpieli, natomiast jeżeli będziesz chciał umyć swojego pupila, nie powinno to być trudne, ponieważ, w odróżnieniu od innych ras lubią one kontakt z wodą. Pomimo że koty syberyjskie nie niszczą mebli i mają pogodne usposobienie, możesz im przycinać delikatnie pazurki. Tutaj warto zacząć przycinanie jak najwcześniej, aby kotek, póki jest jeszcze mały, mógł spokojnie przyzwyczaić się do tej czynności. Warto dwa razy w roku udać się do weterynarza na kontrole jamy ustnej i uzębienia, ponieważ na zębach Twojego pupila może odkładać się kamień nazębny, który może powodować choroby zębów oraz przyzębia.

 

Podsumowanie

Chcesz mieć kota, ale nie wiesz jaką rasę wybrać? Wybierz kota syberyjskiego. Jest to przepiękny kot o przyjaznym usposobieniu, pełnym gracji i inteligencji, którego pod opiekę mogą wziąć nawet alergicy. Dopasuje się do każdego otoczenia, dzięki czemu nie ma konieczności zmiany trybu życia u przyszłego opiekuna. Twój kot syberyjski będzie miał świetny kontakt z dziećmi i nie będzie stanowił problemu dla starszej i samotnie mieszkającej osoby. Potrzebuje on uwagi ze strony opiekuna, ale na pewno odwdzięczy się Tobie dużym pokładem miłości. Kot syberyjski jest szlachetnie wyglądającym pupilem, który nie wymaga specjalnej diety. Jest silnym zwierzęciem o dobrej odporności na choroby. Wszystko to sprawia, że kot syberyjski, jest kotem idealnym dla Ciebie.