Koty są wyjątkowymi zwierzętami, które przywiązują się do swoich właścicieli i otoczenia, w którym żyją. Nawet niewielka zmiana umeblowania mieszkania może powodować niepokój i stres u Twojego pupila. Wyobraź sobie, jak wielką tragedią dla naszych czworonożnych przyjaciół jest pozbawienie ich domu. Domu, który miał być miejscem pełnym miłości na długie lata ich życia, który tracą często z powodu ludzkiej nieodpowiedzialności. Zastanów się, jak bardzo traumatyczny wpływ na psychikę kota ma odrzucenie go przez własnego opiekuna i bezdomność.
Z powodu braku kastracji kotek i kocurów populacja kotów niekontrolowanie się zwiększa. Bardzo wiele zwierząt znajduje się w kilkuset polskich schroniskach, gdzie co czwarte zwierzę właśnie tam umiera. Wiele kotów wolno żyjących jest wyłapywanych przez straż miejską i inne służby, a także przez wolontariuszy o dobrych sercach. Złapane zwierzęta przekazywane są do placówek, które będą mogły o nie zadbać, do czasu aż trafią do rodziny adopcyjnej. Właściciele bardzo często oddają starsze i chore koty oraz małe kocięta, ponieważ nie są w stanie lub nie chcą się już nimi dłużej opiekować.

Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem mruczącego zwierzęcia, nie kupuj - adoptuj! Pamiętaj, że koty ze schroniska nie są w niczym gorsze, niż te rasowe zakupione w hodowli. Są to cudowne zwierzęta, które potrzebują miłości i szansy na nowy dom. Dzięki adopcji możesz stać się ich wybawicielem i dać im szansę na lepsze życie.

 

Jak działają schroniska i fundacje z bezdomnymi zwierzętami?

W Polsce znajduje się bardzo wiele schronisk i fundacji, w których można adoptować czworonoga, który czeka być może właśnie na Ciebie. Polskie placówki z bezdomnymi zwierzętami istnieją od wielu lat i cieszą się dużą dbałością o swoich milusińskich. Możesz poszukać dowolnego schroniska lub fundacji, które zlokalizowane są najbliżej miejsca Twojego zamieszkania i udać się tam w poszukiwaniu nowego podopiecznego.

Na początku warto wytłumaczyć, jak działają placówki, które pomagają niechcianym zwierzętom.

Placówki przeznaczone dla bezdomnych zwierząt domowych mogą funkcjonować dzięki:

 • funduszom gminnym,
 • datkom od osób prywatnych,
 • instytucjom charytatywnym i sponsorom.

Pomoc bezdomnym zwierzętom jest uzależniona od darowizn dobrych ludzi, bardzo często są to osoby, które dokonują pojedynczych i niewielkich wpłat. Wpłacenie jednorazowo, choć 5 zł jest bardzo ważne dla takich ośrodków i może uratować zwierzęta przed cierpieniem i głodem. W Polsce jest około 38 milionów ludzi. Policz szybko, ile funduszy mogą mieć schroniska i fundacje, jeżeli połowa ludzi mieszkających w naszym kraju zdecyduje się na tę pozornie nieznaczną wpłatę. Ile bezdomnych kotów będzie można uratować dzięki zaangażowaniu Twojemu i innych osób w walce z cierpieniem zwierząt.

Zdarzają się również sponsorzy, którzy mogą regularnie wpłacać większe kwoty pieniędzy, jednak jest ich nadal stosunkowo mało. Organizowane są również zbiórki pieniędzy, które pomagają w renowacji czy rozbudowie schronisk. Wiele osób decyduje się przekazać pieniądze z facebookowej zbiórki urodzinowej właśnie na rzecz bezdomnych zwierząt. Żadne schronisko w Polsce nie może niestety powiedzieć, że ma dostateczną ilość pieniędzy. Często na portalach społecznościowych można zobaczyć prośbę o wpłatę pieniędzy na operację i kosztowną terapię zwierząt, które mają poważne i rozległe choroby lub są ofiarami wypadków samochodowych, czy okrucieństwa ludzi. Udostępniane są przerażające zdjęcia zwierząt, które wymagają natychmiastowej pomocy. Chcąc wesprzeć zwierzęta, możesz również przekazać 1% podatku na rzecz bezdomnych kotów. Wystarczy, że wejdziesz na stronę dowolnego schroniska i zobaczysz informację o możliwości przekazania podatku (można to zrobić samodzielnie online lub skorzystać z pomocy księgowej, która zajmie się dopełnieniem formalności za Ciebie).

Oprócz pieniężnych wpłat bardzo często wiele osób przywozi karmy dla zwierząt, koce i legowiska oraz miski, z których mogą skorzystać koty. Na pewno słyszałeś o weselach, na których państwo młodzi proszą o karmę zamiast kwiatów. Taki niby niepozorny gest, może uratować prawidłowe funkcjonowanie niejednego schroniska i zapewnić przez następne kilka tygodni pokarm dla wszystkich zwierząt w danej placówce.

Koszta prowadzenia takiej instytucji są bardzo wysokie, a niektóre zwierzęta, żyją samotnie długimi latami pod opieką tego samego schroniska czy fundacji. Zdarzają się sytuacje, gdzie ten sam kot powraca do schroniska, odrzucany przez różne rodziny. Schroniska muszą wykonywać opłaty za zużytą wodę i prąd oraz również ponoszą koszta opieki weterynaryjnej chorych zwierząt, które są odrzucane przez rodziny, i wymagają wielotygodniowej, i drogiej terapii.

Oprócz wsparcia finansowego, każde schronisko i fundacja wymaga regularnego czyszczenia boksów, w których żyją zwierzęta. Priorytetem dla takich ośrodków jest regularne nakarmienie i pełen powrót do zdrowia zwierząt, które tam się znajdują. Zatrudnianie stałych pracowników jest kosztowne. Więc jeżeli nie masz pieniędzy, które mógłbyś przeznaczyć na wspomaganie funkcjonowania schroniska, ale chcesz pomóc w wolnym czasie, może warto zgłosić się na ochotnika. Wystarczy, że poszukasz najbliższego schroniska, wykonasz telefon lub zapytasz bezpośrednio na miejscu, co mógłbyś dla nich zrobić. Na pewno znajdzie się praca i dla Ciebie. Oprócz samego sprzątania możesz również poświęcić się zabawie ze zwierzętami, które tęsknią za jakąkolwiek oznaką miłości.

Jeżeli nie możesz zabrać zwierzęcia do swojego domu, a chcesz pomóc, zastanów się na wirtualną adopcją. Wirtualna adopcja wymaga comiesięcznej wpłaty pieniędzy, która pokryję pełne koszta opieki nad kotem (kotem przeznaczonym do adopcji lub szczególnej troski - chorującym i wymagającym leczenia), które na pewno pomogą schronisku. Wirtualna adopcja zazwyczaj trwa do momentu, gdy kot będzie adoptowany. Możesz również pomóc w poszukiwaniach nowych domów dla zwierząt poprzez udostępnianie postów na portalach społecznościowych. Może ktoś z Twoich przyjaciół lub rodziny, dzięki temu zdecyduję się na adopcję.

W internecie zamieszczanych jest mnóstwo ogłoszeń o darmowej lub płatnej chęci oddania nierasowych kociaków, które pilnie poszukują nowego domu. Polskie społeczeństwo nie jest jeszcze świadome konieczności kastracji kotów (kotek i kocurów), które oprócz oczywistej kontroli populacji bezdomnych kotów przynosi również szerokie i pozytywne skutki zdrowotne. Posiadanie kota, który jest młody to wielka przyjemność. Takie koty są wesołymi rozrabiakami pełnymi wigoru. Można zakochać się w nich od pierwszego wejrzenia. Tylko co z kotami, które od wielu miesięcy czy lat są bezdomne i pozbawione opieki? Mogę Cię zapewnić, że żadne zwierzę nie pokocha Cię tak szczerze, jak zwierzę, które zaznało odrzucenia oraz wie co to głód i cierpienie.

Nie warto zatem zorientować się, czy w pobliżu naszego zamieszkania znajdują się organizację zajmujące się opieką nad bezpańskimi zwierzętami? Takie placówki bardzo często posiadają strony internetowe, na których zamieszczają liczne zdjęcia kotów, czy psów, które się u nich znajdują. Oprócz tego można poznać historię życia zwierzęcia (nie raz łzy napływają do oczu w czasie czytania). Dlaczego i kiedy trafiło do schroniska. Zamieszczany jest również wiek i opisy ich charakteru, które doskonale znają wolontariusze. Przed wizytą w danym ośrodku, możemy wypatrzeć nasze wymarzone zwierzątko i skontaktować się bezpośrednio z placówką. Wiele kotów ze schronisk rozmieszczonych jest w domach tymczasowych. Dom tymczasowy to przystań dla zwierzęcia na czas aż nie znajdzie się docelowa rodzina, która na zawsze weźmie pod swoją opiekę nowego pupila. W domu tymczasowym kot ma szansę na szybką regenerację w czasie choroby oraz zbudowanie na nowo zdrowej relacji z ludźmi. Wolontariusze obdarzają swojego podopiecznego miłością. Również pomagają schroniskom na zwiększenie wolnej przestrzeni dla innych zwierząt, które oddawane są do ośrodka w coraz większych ilościach.

 

Dlaczego adopcja kota ze schroniska wymaga czasami wpłaty pieniędzy?

Adopcja w bardzo wielu schroniskach, czy fundacjach jest płatna i przeważnie jest to zwrot kosztów utrzymania zwierzęcia lub przeprowadzonych zabiegów medycznych (odrobaczenie, kastracja i inne zabiegi medyczne, którym musiał być poddany kot podczas jego pobytu). Nie myśl, że placówka dla bezdomnych kotów chcę zarobić pieniądze dla siebie i niejako sprzedawać zwierzęta. Prowadzenie schronisk i fundacji to ogromne nakłady pieniężne, które zależne są od darczyńców. Zabierając kota do swojego domu, nie tylko dajesz mu szansę na szczęśliwe życie. Wpłacając określoną kwotę pieniędzy ratujesz kolejne kocie życia. Przyjmując kota rasowego z rodowodem, należy się liczyć z większymi kosztami, które są zasadne. Wszystkie wpłacone pieniądze mają na celu zapewnić dalsze utrzymanie danej placówki i pomoc kolejnym potrzebującym.

Zwierzęta wydawane do adopcji przez takie organizacje są zawsze zdrowe. Bywają sytuację, kiedy oddawane są koty w trakcie leczenia, ale wyłącznie pod warunkiem dalszego kontynuowania leczenia pod ścisłym okiem lekarza weterynarii. W większości koty są już wykastrowane. Jeśli kot jest na to zbyt mały, fundacje zapewniają przeprowadzenie darmowego zabiegu, jak kot tylko osiągnie odpowiednią dojrzałość. Mruczki są również odpchlone i odrobaczone, jednak po przygarnięciu takiego stworzenia do domu, warto kontrolnie sprawdzić, czy nic mu nie dolega. Niestety, procesy pielęgnacyjne są trudne w miejscach, gdzie przebywa dużo zwierząt i ciągle pojawiają się nowe problemy, które trudno zlikwidować ze względu na liczebność zwierząt i niewielką powierzchnię. Choroby wirusowe bardzo szybko przenoszone są pomiędzy zwierzętami młodymi, starszymi oraz takimi, które mają obniżoną odporność w wyniku chorób.

Podczas adopcji, możemy wybrać spośród wszystkich obecnych kotów w schronisku. Swój wybór możemy pokierować pod względem wielkości czy namaszczenia - możemy wybrać czarnego, rudego, białego lub o mieszanym kolorze sierści. Starszego lub młodszego. Kota dachowca a może rasowego. Swój wybór możemy podjąć także pod względem charakteru zwierzaka. Dużą zaletą przygarniania małych czworonogów ze schronisk, czy fundacji, w szczególności starszych kotów, jest to, że możemy dowiedzieć się od ich opiekunów, jakie mają usposobienie. Dzięki temu będziemy świadomi, czego możemy spodziewać się od kota lub na co zwrócić uwagę. W ten sposób będzie nam znacznie łatwiej opiekować się takim kotem, jeśli będziemy znać jego potrzeby.

Przygarnięte koty początkowo mogą być nieufne i utrzymywać dystans, ale z biegiem czasu oswoją się z nową sytuacją i nowym właścicielem. Poczują, że znalazły się w przyjaznym otoczeniu, gdzie nikt nie zrobi im krzywdy. Dzięki wspólnym chwilom i zabawom z biegiem czasu powstanie niesamowita więź między wami.

 

Dlaczego adopcja kota jest skomplikowanym procesem?

Jeżeli od wielu miesięcy zastanawiałeś się nad adopcją kota. I zdecydowałeś, że jesteś gotowy wziąć odpowiedzialność za swojego nowego podopiecznego. Przemyślałeś wszystkie plusy (i minusy) posiadania kota ze schroniska. Policzyłeś koszta utrzymania kota (w zdrowiu i chorobie). Wiesz wszystko o pielęgnacji kotów. Przeczytałeś kilkanaście artykułów o procesie adopcyjnym. A później spędziłeś długie godziny na poszukiwaniu odpowiedniego schroniska w swojej okolicy, z którego chcesz zabrać pod swój dach kota i okazuję się, że podczas pierwszej rozmowy z przedstawicielami schroniska jesteś poddawany niejako przesłuchaniu. Ogrom pytań ze strony pracowników trochę Cię przytłacza. Zastanawiasz się, dlaczego jesteś pod ostrzałem pytań, skoro chcesz pomóc? Wynika to z profesjonalizmu placówek, które chcą mieć pewność, że nigdy ich podopieczny nie zostanie ponownie skrzywdzony. Pierwszy kontakt z potencjalnym nowym opiekunem musi dać im pewność, że jesteś w stanie zaopiekować się kotem. A Twoje pragnienie o posiadaniu kota nie jest tylko zachcianką. Swoim zdecydowaniem i wytrwałością w czasie procesu adopcyjnego musisz udowodnić, że jesteś w stanie stworzyć kotu bezpieczną przystań.

 

 

O czym muszę wiedzieć przed adopcją kota?

Przygarnięcie kota pod swój dach powinno być dokładnie przemyślaną decyzją. Musimy pamiętać, że te koty przeszły już wiele w swoim życiu i nie powinniśmy ich narażać na dodatkowy stres. Przede wszystkim należy zastanowić się, czy tryb życia, jaki prowadzimy, pozwoli nam na odpowiednie dbanie o nowego członka rodziny. Kot nie potrzebuje wyprowadzania na spacer, co jednak nie oznacza, że może pozostawać sam przez całe dnie. Dla kota człowiek jest głównym źródłem jego rozrywki, a bez niego mały pupil może wykazywać niechciane i niepożądane zachowania i niszczyć nam np. meble, czy nie korzystać prawidłowo z kuwety. Warto więc przemyśleć, czy nasza praca i inne zajęcia pozwolą na towarzyszenie kotu przez część dnia i jego prawidłową opiekę.

Przed adopcją, warto sprawdzić, czy nasze mieszkanie oraz okolica, w której mieszkamy jest bezpieczna. Jeśli kot będzie biegał po podwórku, warto upewnić się, czy w pobliżu nie ma groźnych psów lub czy wcześniej zdarzały się podtruwania zwierząt. W mieszkaniu należy zabezpieczyć balkon i okno, ze względu na to, że koty lubią polować, a przelatujący obok ptak, może być dla nich interesującym celem. W celu uniknięcia wypadnięcia, konieczne jest osłonięcie okien i balkonu specjalną siatką, aby kot mógł bezpiecznie oglądać świat.

W przypadku, gdy nie mieszkamy sami lepiej spytać o opinie współlokatorów, co o tym sądzą i, czy nie mają nic przeciwko zwierzętom w domu. Bardzo ważne jest to, aby dowiedzieć się, czy żaden z domowników nie ma alergii. Takie informacje są bardzo ważne ze względów zdrowotnych, oczywiście możemy wybrać takie zwierze, które ich nie powodują aż tak silnie np. sfinks, czy kot balijski. Jeśli mieszkanie, w którym żyjemy, jest wynajmowane, koniecznie należy zapytać właściciela, czy wyraża zgodę na wprowadzenie kota.

Trzeba być świadomym tego, że kot wiąże się jednak z większymi wydatkami, związanymi m.in. z zakupem karmy i zapewnieniem odpowiedniej diety, na czym nie warto oszczędzać, ponieważ może mieć to wpływ na jego późniejsze zdrowie. Coroczne szczepienia i wizyty kontrolne również wymagają od nas pewnego wydatku, do tego dochodzą odpowiednie środki higieny, jak np. pasta odkłaczająca. Przed adopcją warto się zastanowić i zadać sobie pytanie, czy stać nas na posiadanie kota.

 

Różnica między adopcją kotka, a dorosłego kota

W społeczeństwie utarło się, że najlepiej przygarnąć kota, który jest młody. To prawda, że młody kot bez tragicznej przeszłości znacznie szybciej zasymiluję się w nowym środowisku. Obdarzy Cię w krótkim czasie od pojawienia się pod Twoją opieką, zaufaniem i miłością. Będzie łatwiej przyzwyczaić go do zasad panujących w Twoim domu. O ile zalety przygarnięcia kociąt są oczywiste to pozytywy wyboru starszego kota, mogą być niekoniecznie znane.

Do głównych zalet podjęcia się adopcji starszego kota należą między innymi:

 • Pracownicy placówek z bezdomnymi kotami, znają doskonale charakter wszystkich kotów obecnych w schronisku. Dorosły kot ma ukształtowane usposobienie, a wolontariusze odpowiedzialni za proces adopcji poinformują Cię o wszystkich jego zaletach i wadach. Dzięki swojemu doświadczeniu pomogą Ci wybrać pupila, z którym dogadasz się doskonalę.
 • Kot po przejściach, który był bezdomny lub został skrzywdzony, może być nieufny, a sam proces nawiązywania bliskiego kontaktu emocjonalnego i fizycznego może okazać się skomplikowany. Jednak zwierzę, które pamięta o złych momentach swojego życia, zobaczy, że jesteś dobrym człowiekiem, na pewno odwdzięczy się ogromnym pokładem miłości i uwielbienia.
 • Zastanów się. Jeżeli wszyscy marzą o małym kociaku. To co z tymi starszymi zwierzętami? Dlaczego wiek ma być powodem odtrącenia kociej miłości? Może daj szansę dojrzałym kotom na zaznanie szczęścia życia w prawdziwej rodzinie.
 

Adopcja kota rasowego czy dachowego?

Zastanawiasz się nad kotem rasowym? Oczywiście, masz rację, kot z legalnej hodowli to świetny wybór. Wszystkie zwierzęta o potwierdzonym stosownymi dokumentami pochodzeniu mają przepiękny wygląd. Są wielką dumą dla opiekuna.

Bardzo często w schroniskach można znaleźć koty rasowe, które przeznaczone są do adopcji. Wystarczy, że sprawdzisz strony internetowe schronisk i fundacji, a na pewno znajdziesz rasowego podopiecznego. Większość bezdomnych kotów to koty dachowe, które w niczym nie są gorsze, od swoich rasowych kolegów. Wybór należy do Ciebie.

Nie mogę dłużej opiekować się moim kotem i chcę go oddać do adopcji

Statystyki pokazują, że liczba oddawanych zwierząt do schronisk z roku na rok się zwiększa. Najwięcej oddanych i porzuconych zwierząt jest w czasie wakacji, wtedy zdesperowany i nierozsądny właściciel podejmuje często drastyczną decyzję o oddaniu zwierzęcia.

Można by pomyśleć, że ludzie stają się bardziej okrutni. Jednak prawdą jest, że świadomość społeczeństwa rośnie i dlatego wolimy skierować się po pomoc do schroniska lub fundacji. Każde schronisko nawet te przepełnione przyjmie zwierzę lub oddelegowuje nas do innego obiektu, które ma wolne miejsca.

Osoby pracujące w schroniskach są bardzo ostrożne w ocenie osób, którym oddają swoich pupili, by uniknąć sytuacji ponownego zwrócenia zwierzęcia do placówki. Do najczęściej wymienianych powodów oddania kotów do schroniska należą:

 • brak osoby, która mogłaby zająć się kotem w czasie wakacji,
 • kot niszczy meble, załatwia swoje potrzeby fizjologiczne poza kuwetą,
 • kot nie jest lubiany przez wszystkich domowników, powoduje alergię,
 • brak posłuszeństwa kota (?),
 • chęć zmiany kota dachowca na rasowego,
 • kotek dorósł i nie jest małym, i słodkim kociakiem.

Jeżeli przeczytałeś wszystkie wymienione powody oddawania zwierząt i jesteś w wielkim szoku. Proszę, wybierz się do dowolnego schroniska i porozmawiaj z osobami, które tam pracują. A na pewno potwierdzą to, co zostało wypisane w podpunktach.

Jeżeli jednak jesteś zmuszony do oddania kota do schroniska i nie możesz poszukać innego wyjścia. Nie masz komu oddać kota pod stałą opiekę. Wtedy oczywiście, lepiej skieruj się z prośbą o pomoc do schroniska.

Postępowania w przypadku oddania kota do adopcji:

 • osobiste stawiennictwo w schronisku,
 • podanie powodu oddania kota,
 • pisemne zrzeczenie się praw do kota,
 • przedstawienie dokumentacji medycznej zwierzęcia (jeżeli posiada),
 • wypełnienie ankiety dotyczącej szczegółów o kocie,
 • czasami uiszczenia opłaty za oddanie zwierzęcia.
 

Co się dzieję ze kotem oddanym do adopcji?

Każdy kot musi mieć wszczepiony chip. Jeżeli nie jest znana jego historia leczenia wtedy kot poddawany jest kwarantannie (w schronisku choroby przenoszą się w bardzo szybkim tempie). Koty są szczepione przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie, odrobaczone, odpchlone oraz wykastrowane.

Po wykonaniu wszystkich wspomnianych czynności kot może być przeznaczony do adopcji.

Gdzie znaleźć schroniska do adopcji kotów w Polsce? (Linki do stron internetowych)

W Polsce jest kilkaset schronisk dla zwierząt domowych. Na pewno znasz kilka w Twojej okolicy. Jeżeli nie jesteś dobrze zorientowany to internet pomoże Ci w poszukiwaniach. Wystarczy wpisać nazwę Twojego miasta lub powiatu a pojawią się różne pobliskie schroniska i fundację. Pamiętaj, że Twoja decyzja musi być rozważna. Procedura adopcyjna nie jest aż taka straszna. Jeżeli spełniasz wszystkie warunki adopcyjne, na pewno w krótkim czasie będziesz mógł przygarnąć nowego milusińskiego.

Wiele schronisk oddaję swoich podopiecznych za darmo. Jeżeli musisz jednak w danym schronisku dokonać opłaty, to nie będzie ona wysoka, a na pewno pomoże schronisku w dalszej walce o zdrowie pozostałych podopiecznych.

 

Przykładowe linki do stron internetowych schronisk:

Warszawa i okolice:

Schronisko „Na Paluchu"

Koci Azyl w Konstancinie

Schronisko w Józefowie

Poznań i okolice:

Schronisko dla Zwierząt w Poznaniu

Schronisko w Gaju

Kraków:

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Gdańsk i okolice:

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - Promyk

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - Ciapkowo

 

Podsumowanie

Mam nadzieję, że po przeczytaniu artykułu przekonałeś się, jak trudna jest sytuacja zwierząt bezdomnych. Zwierząt, które nigdy nie miały domu lub zostały go pozbawione. Koty ze schroniska to zwierzęta wyjątkowe, które mogą być początkowo nieufne w relacjach z ludźmi. Wiele z nich doznało cierpienia. Jednak jeżeli poświęcisz trochę czasu na pokazanie, że masz przyjazne nastawienie, Twój podopieczny odwdzięczy Cię się szczerą kocią miłością.

Wiele schronisk i fundacji ma duży problem z brakiem wystarczających środków finansowych. Jakakolwiek forma pomocy jest na wagę złota. Pamiętaj, że zawsze możesz zostać wolontariuszem schroniska.

Jeżeli nie masz innego wyjścia i musisz zrezygnować z opieki nad swoim kotem. Skieruj się o pomoc do schroniska lub fundacji. Znajdziesz tam zrozumienie i pewność, że pracownicy zadbają o kota a może nawet znajdą mu nową rodzinę.