Adopcja kota to decyzja na długie lata, którą musisz dobrze przemyśleć. W poszukiwaniu nowego futrzanego towarzysza warto odwiedzić pobliskie schroniska, gdzie znajdziesz zarówno dorosłe koty, jak i małe kotki do adopcji. Przygarniając mieszkańca przytułku diametralnie poprawiasz jego los i odciążasz pracowników placówki, nie mówiąc już o aspekcie ekologicznym. W końcu każdy nowo narodzony kociak to kolejny pyszczek do wyżywienia, a wiadomo, że przemysł mięsny to jeden z największych trucicieli środowiska. Rezygnując z kota od hodowcy i adoptując zwierzę ze schroniska, działasz odpowiedzialnie na wszystkich frontach.



Populacja kotów wciąż rośnie

Kastracja kotek i kocurów wciąż nie jest u nas popularna, co sprawia, że populacja zwierząt w naszym kraju w dalszym ciągu niekontrolowanie się powiększa. Ogromna ilość kotów ginie na ulicach na skutek chorób lub wypadków samochodowych, duża część trafia do schronisk. Są to głównie koty bezdomne, wyłapywane przez straż miejską i inne służby oraz wolontariuszy. Często jednak sami właściciele oddają starsze i chore koty oraz małe kocięta, gdy nie są w stanie lub nie chcą się już nimi dłużej opiekować. Jeśli zastanawiasz się nad przygarnięciem mruczka, nie kupuj - adoptuj! Koty ze schroniska nie są w niczym gorsze niż rasowe z hodowli.

Pamiętaj Kupując kota od hodowcy, pozbawiasz mieszkańca schroniska szansy na nowy dom – a problem kociej populacji tylko rośnie. Zaadoptuj kota – to jedyne humanitarne rozwiązanie!


Jak działają schroniska i fundacje ze zwierzętami?

W Polsce istnieje bardzo wiele schronisk i fundacji, w których można adoptować czworonoga. Możesz poszukać dowolnego schroniska lub fundacji, zlokalizowanych najbliżej miejsca Twojego zamieszkania i udać się tam w poszukiwaniu nowego podopiecznego.

Placówki przeznaczone dla bezdomnych zwierząt domowych funkcjonują dzięki:

  1. funduszom gminnym,
  2. datkom od osób prywatnych,
  3. instytucjom charytatywnym i sponsorom.

 

Każdy grosz na ochronę zwierząt jest ważny

Adopcja kota nie zawsze jest możliwa, zwłaszcza jeśli nie możesz poświecić mu dostatecznej opieki. Ale pomoc potrzebującym zwierzętom możesz nieść w rozmaity sposób, wspierając placówki chociażby datkami. Działalność schronisk jest w dużej mierze uzależniona od darowizn dobrych ludzi, bo fundusze gminne to tylko kropla w morzu potrzeb. Często pomoc finansową niosą osoby, które dokonują pojedynczych i niewielkich wpłat. Jeśli tylko połowa z 38 milionów ludzi, mieszkających w naszym kraju, zdecydowałaby się na wpłacenie nawet symbolicznej kwoty, większość bezdomnych kotów można by uratować, a schorniska nie musiałyby klepać biedy. Wpłacenie jednorazowo choćby pięciu złotych wspiera schroniska i fundacje w walce z ludzkim okrucieństwem i może uratować zwierzęta przed cierpieniem i głodem.


Przekaż 1% podatku na koty

Chcąc wesprzeć zwierzęta, możesz również przekazać 1% podatku na rzecz bezdomnych kotów. Wystarczy, że wejdziesz na stronę dowolnego schroniska i znajdziesz informację o możliwości przekazania podatku. Możesz to zrobić samodzielnie online lub skorzystać z pomocy księgowej, która zajmie się dopełnieniem formalności za Ciebie. Coraz bardziej popularne stają się też wezwania solenizantów, jubilatów czy państwa młodych do ofiarowania datków na ochronę zwierząt zamiast inwestowania w prezenty. To piękny gest rezygnacji z dóbr materialnych na rzecz potrzebujących czworonogów.

Kot w schronisku
Wiele kotów nie odnajduje się w schroniskowej rzeczywistości i popada w depresję.

Czynne zaangażowanie w ochronę zwierząt

Oprócz pomocy finansowej możesz wesprzeć lokalne schronisko lub fundację ochrony zwierząt poświęcając swój czas jako wolontariusz. Placówki z wdzięcznością przyjmą wszelkie propozycje regularnego odwiedzania kotów i zajmowania się nimi: czyszczenia boksów, zabawy i pieszczot. Spragnione miłości zwierzaki chciwie chłoną każdy kontakt z człowiekiem i lepiej znoszą smutną schroniskową rzeczywistość. Spytaj także o możliwość pomocy w organizowanych dniach otwartych, pchlich targach czy zbiórkach pieniędzy. Wszystkie te działania pomagają w pokrywaniu kosztów leczenia kocich pacjentów czy też renowacji i rozbudowy budynków schroniska. Żadna z polskich placówek nie ma wystarczającej ilości środków finansowych, aby pokryć wysokie koszty utrzymania i terapii swoich podopiecznych.


Wirtualna adopcja kota

Jeżeli nie możesz zaadoptować kota i nie dysponujesz wystarczającą ilością czasu, aby aktywnie brać udział w działaniach schroniska, ale jesteś w stanie pomóc finansowo, wygodną opcją jest adopcja wirtualna. Wymaga ona comiesięcznej wpłaty konkretnej kwoty, która pokryje koszty opieki nad kotem, przeznaczonym do adopcji lub wymagającym szczególnej troski, np. chorym lub starym. W tym wypadku możesz sam wybrać ulubieńca, któremu chcesz pomóc, lub zdać się na opinię pracowników placówki, którzy najlepiej znają sytuację i wymagania każdego ze swoich podopiecznych. Wirtualna adopcja trwa zwykle do momentu, aż kot znajdzie nowy dom. A jeśli już mowa o rzeczywistości wirtualnej, możesz również pomóc w poszukiwaniach nowych domów dla zwierząt poprzez udostępnianie postów na portalach społecznościowych. Wtedy może ktoś z Twoich przyjaciół lub rodziny szybciej zwróci uwagę na smutny los futrzaka i zdecyduje się na jego przygarnięcie.


Dary rzeczowe

Popularną formą pomocy są także wsparcia rzeczowe – czyli dary, przydatne w schronisku, zarówno nowe, jak i używane, ale koniecznie w dobrym stanie.

Mogą to być datki w postaci:

  • koców
  • legowisk
  • misek
  • zabawek

Największe zapotrzebowanie placówki mają jednak zwykle na karmę. Jeśli chcesz przekazać żywność, dowiedz się przed zakupem, jakiej placówka potrzebuje, bo za częste zmiany w jadłospisie zwykle zwierzętom nie służą.


Kotki do oddania

Polskie społeczeństwo wciąż nie jest jeszcze świadome konieczności kastracji kotów (kotek i kocurów), która oprócz oczywistej kontroli populacji kotów przynosi także pozytywne skutki zdrowotne. W Internecie roi się od ogłoszeń o chęci oddania za darmo nierasowych kociaków, które pilnie poszukują nowego domu. Kocięta to wesołe, pełne wigoru rozrabiaki, a ich posiadanie to wielka przyjemność. Ale dokonując wyboru futrzanego towarzysza, pomyśl o starszych kotach, które od wielu miesięcy, a czasem i lat czekają w przytułkach, osamotnione i spragnione ludzkiego towarzystwa.

Kotki do adopcji
Adopcja kociąt cieszy się największą popularnością, starsze koty trudniej znajdują nowe domy.

Koty w schronisku

Ilość kotów przebywających w schroniskach jest olbrzymia, a siatka placówek, zajmujących się ochroną zwierząt jest bardzo gęsta. Warto zatem zorientować się, jakie organizacje znajdują się w pobliżu Twojego zamieszkania. Schroniska i domy dla kotów bardzo często posiadają strony internetowe, na których zamieszczają zdjęcia swoich podopiecznych. Możesz tam poznać historię życia zwierzęcia i okoliczności, w jakich trafiło do schroniska. Zamieszczany jest również wiek i opis ich charakteru, doskonale znany wolontariuszom. Przed wizytą w danym ośrodku, możesz w spokoju wybrać wymarzone zwierzątko i skontaktować się bezpośrednio z placówką.

Adoptuj kota: zalety domów tymczasowych

Wiele kotów ze schronisk rozmieszczonych jest w domach tymczasowych. Dom tymczasowy to przystań dla zwierzęcia na czas, aż nie znajdzie się docelowa rodzina, która na zawsze weźmie go pod swoją opiekę. W domach tymczasowych umieszczane są najczęściej koty, które bardzo źle znoszą schroniskową rzeczywistość lub potrzebują spokoju na regenerację w czasie choroby. W takich przytuliskach zwierzęta są otoczone miłością i mają szansę na zbudowanie zdrowej relacji z ludźmi. Takie rozwiązania pomagają schroniskom na zwiększenie wolnej przestrzeni dla innych zwierząt, a potencjalnym adoptantom ułatwiają kontakt ze zwierzakiem w normalnych, nieschroniskowych warunkach.


Czy adopcja kota kosztuje?

W przeciwieństwie do psów, których adopcja często kosztuje, przygarnięcie kota ze schroniska jest zwykle bezpłatne. Ponieważ jednak każda fundacja ma swoje własne wewnętrzne procedury adopcyjne, warto jest się z nimi zawczasu zaznajomić. Jeśli jakaś placówka wymaga opłaty adopcyjnej, to jest ona symboliczna i pokrywa tylko niewielki ułamek kosztów utrzymania zwierzęcia lub przeprowadzonych zabiegów medycznych, jak odrobaczenie, kastracja czy operacje, którym kot musiał być poddany. Prowadzenie schronisk i fundacji wymaga ogromnych nakładów pieniężnych, w dużej mierze zależnych od darczyńców. Zabierając kota do domu, nie tylko dajesz mu szansę na szczęśliwe życie. Dzięki określonej kwocie pieniędzy ratujesz kolejne kocie życia.


Zanim zaadoptujesz kota

Jeżeli nosisz się z myślą o adopcji kota, powinieneś dobrze rozpatrzyć wszystkie plusy i minusy, aby odpowiednio przygotowany stawić czoło wyzwaniu. Weź pod uwagę nakład czasu, jaki codziennie musisz kotu poświęcić. Kot nie potrzebuje wprawdzie wyprowadzania na spacer, ale nie oznacza to, że może pozostawać sam przez całe dnie. Zostawiony samopas, może zacząć niszczyć meble czy znaczyć teren, zamiast prawidłowo korzystać z kuwety. W swoich rozważaniach nie zapomnij także o kosztach utrzymania – składają się na nie nie tylko ceny karmy i wyposażenia, ale również konieczne zabiegi weterynaryjne. Upewnij się, że masz zaprzyjaźnione osoby lub członków rodziny, którzy zaopiekują się zwierzakiem w razie Twojej nieobecności lub choroby. Nie podejmuj decyzji samodzielnie, jeśli nie mieszkasz sam. Na obecność futrzanego współlokatora zgodzić się muszą wszyscy domownicy. Musisz także wykluczyć ewentualne alergie na kocią sierść, które są częstym powodem oddawania kotów do schronisk. Jeśli wynajmujesz mieszkanie, powinieneś zapytać właściciela, czy wyraża zgodę na nowego lokatora.

Proces adopcyjny

Wyposażony w poradniki o kocim zachowaniu – lub w wieloletnie doświadczenie jako kociarz – i zdecydowany na adopcję kota ze schroniska, możesz nareszcie skontaktować się z wybranym przytułkiem. Przygotuj się na to, że podczas pierwszej rozmowy z przedstawicielami placówki będziesz poddawany „przesłuchaniu”. Ogrom pytań ze strony pracowników może Cię wprawić w zdumienie: dlaczego jesteś pod „ostrzałem”, skoro chcesz pomóc? Nie wynika to jednak ze złej woli, lecz z profesjonalizmu opiekunów, którzy chcą mieć pewność, że ich podopieczny nie zostanie ponownie skrzywdzony. Pierwszy kontakt z potencjalnym adoptantem musi dać im pewność, że jesteś w stanie należycie zaopiekować się kotem, a Twoje pragnienie o posiadaniu kota nie jest tylko zachcianką. Swoim zdecydowaniem i wytrwałością w czasie procesu adopcyjnego musisz udowodnić, że jesteś w stanie stworzyć kotu bezpieczną przystań.


Adopcja kota jest mniej skomplikowana niż psa

W porównaniu z przygarnięciem psa, adopcja kota jest prostsza, zwłaszcza w przypadku kotów domowych, które nie wychodzą na zewnątrz. Nie musisz wtedy spełnić aż tak wysokich wymagań, jeśli chodzi o zapewnienie zwierzęciu bezpieczeństwa. Utrzymanie kotów niewychodzących jest bowiem z reguły mniej skomplikowane niż osobników wypuszczanych, bardziej narażonych na choroby, obrażenia w walkach z innymi kotami czy wypadki samochodowe, ale i okrucieństwo ludzi.

O czym warto wiedzieć przed adopcją kota?

Przygarniając kota ze schroniska musisz pamiętać, że taki zwierzak często już wiele w swoim życiu przeszedł i nie powinieneś narażać go na dodatkowy stres. Przed adopcją warto sprawdzić, czy wyposażenie Twojego mieszkania nie kryje zagrożeń, a okolica, w której mieszkasz, jest bezpieczna. Jeśli kot będzie biegał po podwórku, warto upewnić się, czy w pobliżu nie ma groźnych psów lub czy wcześniej zdarzały się otrucia zwierząt. W mieszkaniu należy zabezpieczyć balkon i okna, bo koty to urodzeni myśliwi, a przelatujący obok ptak może być dla nich dużą pokusą. W celu uniknięcia wypadnięcia, konieczne jest osłonięcie otwartych okien i balkonu specjalną siatką, aby kot mógł bezpiecznie oglądać świat.
Bezwzględnie unikaj zostawiania uchylonych okien: to śmiertelna pułapka! Nawet jeśli nie mieszkasz na wyższym piętrze i prześlizgnięcie się kota przez górną ramę okna nie skończy się jego wypadnięciem z wysokości, to grozi mu bolesne zakleszczenie w szparze, z której sam nie ma szans się wydostać.


Stan zdrowia kotów do adopcji

Zwierzęta wydawane do adopcji są zawsze zdrowe, a przynajmniej gruntownie przebadane i za zdrowe uznane. Bywają jednak sytuacje, kiedy oddawane koty znajdują się w trakcie leczenia. Wtedy adopcja możliwa jest wyłącznie pod warunkiem dalszego kontynuowania leczenia pod ścisłym okiem lekarza weterynarii. W większości koty są już wykastrowane. Jeśli zwierzę jest na to za młode, fundacje zapewniają przeprowadzenie darmowego zabiegu zaraz po osiągnięciu dojrzałości zwierzęcia. Mruczki są również odpchlone i odrobaczone, jednak po przygarnięciu takiego stworzenia do domu, warto kontrolnie sprawdzić, czy nic mu nie dolega. Zwłaszcza w mocno przepełnionych schroniskach pełna opieka nad każdym podopiecznym z osobna jest niemożliwa ze względu na liczebność zwierząt i niewielką powierzchnię. Na choroby wirusowe zapadają zwykle zwierzęta młode, starsze lub te o obniżonej odporności.

 

Kryteria decydujące o adopcji

Podejmując decyzję o adopcji kota wielu zainteresowanych kieruje się jego wyglądem.

Nieporównywalnie ważniejsze niż aspekty czysto optyczne są jednak:

  • wiek
  • płeć
  • charakter i usposobienie
  • bagaż doświadczeń
  • dotychczasowe przyzwyczajenia


Jakiego kota adoptować?

Od wieku kota zależy w dużej mierze jego aktywność i ochota do zabawy i interakcji z człowiekiem. Płeć decyduje z kolei o skłonnościach do znaczenia terenu czy walk terytorialnych. Kot, który wcześniej wychodził na zewnątrz, w nowym domu również powinien móc korzystać z wolności. Indywidualiści z charakteru nie będą tolerować innych zwierząt w swoim otoczeniu, a koty przyzwyczajone do towarzystwa będą cierpiały bez kompana do zabawy. Zwierzęta z bagażem negatywnych doświadczeń lub straumatyzowane wymagają doświadczonego opiekuna, który pomoże im przezwyciężyć strach i nieufność wobec ludzi oraz nieznanych sytuacji. Dużą zaletą przygarniania czworonogów ze schronisk, jest fakt, że od opiekunów możesz dowiedzieć się, jakie usposobienie ma wybrane zwierzę i jak reaguje na konkretne sytuacje. Dzięki temu będziesz lepiej przygotowany na to, czego możesz spodziewać się od kota, lub na co zwrócić uwagę po tym, jak się do Ciebie wprowadził.


Odpowiednio dobrana karma pozwoli Ci zadbać o prawidłową dietę Twojego kota:

Różnica między adopcją kociaka a dorosłego kota

W społeczeństwie utarło się, że najlepiej przygarnąć kota, który jest młody. To prawda, że kociak bez tragicznej przeszłości znacznie szybciej zasymiluje się w nowym środowisku i w krótkim czasie obdarzy Cię zaufaniem. Na pewno łatwiej go będzie przyzwyczaić do zasad panujących w Twoim domu. Dorosłe koty mogą być nieufne i utrzymywać dystans, ale z biegiem czasu oswoją się z nową sytuacją i nowym właścicielem. O ile zalety przygarnięcia kociąt są oczywiste, to pozytywy wyboru starszego kota, mogą być nieznane.

Zalety adopcji starszego kota

  1. Znikome ryzyko niespodzianek: Pracownicy schronisk doskonale znają charakter znajdujących się tam kotów. Dorosły kot ma ukształtowane usposobienie, a wolontariusze odpowiedzialni za proces adopcji poinformują Cię o wszystkich jego zaletach i wadach. Dzięki swojemu doświadczeniu pomogą Ci wybrać pupila, z którym doskonale się dogadasz.
  2. Siła uczuć: Kot po przejściach, bezdomny lub skrzywdzony, może być nieufny, a sam proces nawiązywania bliskiego kontaktu emocjonalnego i fizycznego może okazać się skomplikowany. Jednak zwierzę, które pamięta o złych momentach swojego życia, odwdzięczy się dobremu opiekunowi ogromnym pokładem zaufania i uwielbienia.
  3. Czyste sumienie: Wszyscy marzą o małym kociaku, który niebawem jednak przecież też dorośnie. Dlaczego wiek ma być powodem odtrącenia kociej miłości? Dając szansę dojrzałym kotom na zaznanie szczęścia życia w prawdziwej rodzinie, nabierzesz pewności o słuszności swojej decyzji. Dobre uczynki to dobra karma.

Adopcja kota rasowego

Większość bezdomnych kotów to koty dachowe, ale Ty zastanawiasz się nad kotem rasowym, bo podoba Ci się konkretny wygląd lub charakter? Nie musisz szukać legalnych hodowli. W schroniskach bardzo często można znaleźć koty rasowe, przeznaczone do adopcji. Wystarczy, że sprawdzisz strony internetowe odpowiednich placówek i fundacji, a na pewno znajdziesz rasowego podopiecznego. Jeśli nie uda się to bezproblemowo za pierwszym razem, nie poddawaj się. Sprawdzaj regularnie strony internetowe pobliskich schronisk lub zwiększ promień poszukiwań. Dla wymarzonej rasy warto jest pokonać dłuższy odcinek drogi.

Koty rasowe do adopcji
Koty rasowe w schroniskach to nie rzadkość – warto poszukać danej rasy w przytułku zamiast kupować zwierzę u hodowcy.


Coraz więcej kotów ląduje w schroniskach

Statystyki pokazują, że liczba oddawanych do schronisk zwierząt z roku na rok się zwiększa. Najwięcej oddanych lub porzuconych zwierząt jest w czasie wakacji, kiedy to nieodpowiedzialni właściciele pozbywają się „problemu”. Każde schronisko, nawet to przepełnione przyjmie zwierzę lub oddeleguje je do innego obiektu, który ma wolne miejsca.

Dlaczego koty tracą domy?

Najczęstsze powody oddania kotów do schroniska to:

  • brak osoby, która mogłaby zająć się kotem w czasie wakacji
  • niszczenie mebli czy załatwianie potrzeb fizjologicznych poza kuwetą
  • antypatia za strony jednego z domowników
  • alergia na kocią sierść
  • brak posłuszeństwa kota
  • chęć zmiany kota dachowca na rasowego
  • kotek dorósł i nie jest już małym, rozkosznym słodziakiem


Jak oddać kota do adopcji?

Czasami życie zmusza nas do rozstań, ale pamiętaj, że w przeciwieństwie do ludzi zwierzęta nie są w stanie zrozumieć przyczyn naszych decyzji i odrzucone bardzo cierpią. Jeżeli nie masz komu oddać kota pod stałą opiekę i nie znalazłeś innego wyjścia z patowej sytuacji, zwróć się o pomoc do schroniska. Znajdziesz tam zrozumienie i pewność, że pracownicy zadbają o kota.

Postępowanie w przypadku oddania kota do adopcji:

  • osobiste stawiennictwo w schronisku,
  • podanie powodu oddania kota,
  • pisemne zrzeczenie się praw do kota,
  • przedstawienie dokumentacji medycznej zwierzęcia, jeżeli taką posiada,
  • wypełnienie ankiety dotyczącej szczegółów o kocie,
  • czasami uiszczenie opłaty za oddanie zwierzęcia.

Co się dzieje z kotem oddanym do adopcji?

Każdy kot musi mieć wszczepiony chip. Jeżeli stan jego zdrowia nie jest znany, a historia leczenia nieudokumentowana, wtedy kot poddawany jest kwarantannie. W schronisku choroby przenoszą się bowiem podwójnie szybko. Koty nieposiadające karty szczepień są szczepione przeciwko chorobom zakaźnym i wściekliźnie, a także odrobaczone i odpchlone. Każdy zwierzak, niezależnie od płci poddany zostaje kastracji – chyba, że jest na to za młody. Po wykonaniu wszystkich koniecznych czynności kot może być przeznaczony do adopcji.


Gdzie znaleźć schroniska dla kotów w Polsce?

W Polsce jest kilkaset schronisk dla zwierząt domowych. Na pewno znajdziesz kilka w Twojej okolicy. Jeżeli nie jesteś dobrze zorientowany, Internet pomoże Ci w poszukiwaniach. Oto kilka linków do stron internetowych schronisk:
Warszawa i okolice:
Schronisko „Na Paluchu"
Koci Azyl w Konstancinie
Schronisko w Józefowie

Poznań i okolice:

Schronisko dla zwierząt w Poznaniu
Schronisko w Gaju

Kraków:

Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami

Gdańsk i okolice:

Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - Promyk
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt - Ciapkowo

Wrocław:
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu
Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt we Wrocławiu -Schroniak


Podsumowanie

Sytuacja bezpańskich zwierząt jest w Polsce bardzo trudna, a stan finansowy schronisk i fundacji dramatyczny. Adoptując kota z przytułku nie tylko odmieniasz jego los, ale wspierasz także przepełnione placówki. Dzięki możliwości dokładnego poznania mruczka, zanim zdecydujesz się na jego przygarnięcie, redukujesz ryzyko nieprzyjemnych niespodzianek. Ale uzbrój się w cierpliwość i daj kotu czas na oswojenie się z nową sytuacją. Jeśli jednak adopcja kota nie wchodzi w rachubę, możesz wesprzeć placówkę w inny sposób. Każda forma pomocy jest na wagę złota.