Angora turecka: jedna z najstarszych ras kotów na świecie
Angora turecka jest jedną z najstarszych ras kotów długowłosych i ogólnie jedną z ras najstarszych na świecie. Ten szlachetny kot o łagodnym charakterze był przez wieki symbolem statusu na europejskich dworach. Nasz poradnik pomoże Ci znaleźć odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące tej rasy.
Jak wygląda angora turecka?
Angora turecka jest średniej wielkości rasą kotów o smukłych nogach i zgrabnej, delikatnej sylwetce. Jej ruchy emanują gracją, są zwykle giętkie, płynne i pewne siebie. Koty tej rasy są muskularne, ale mają drobną budowę bez wyraźnej klatki piersiowej i małe, delikatne łapy. Głowa jest trójkątna, natomiast oczy mają kształt migdałów. Kot ten posiada duże otwarte uszy zakończone frędzlami. Jego jedwabista sierść jest przyjemnie miękka i półdługa, z niewielkim podszerstkiem i gładką warstwą zewnętrzną. Szata nie traci nic ze swojej puszystości nawet w okresie letnim. Długi, krzaczasty ogon turecka angora nosi dumnie i majestatycznie.
Świat kolorów angory
Jeszcze do niedawna u kotów rasy tureckiej angory dopuszczalny był tylko czysto biały kolor sierści. Jednak ten kolor futra wynikał z wady genetycznej, powodującej poważne choroby, takie jak ślepota, głuchota i zaburzenia równowagi. W dzisiejszych czasach dopuszcza się również inne kolory sierści, choć białe umaszczenie w dalszym ciągu jest najczęstsze. Zdarzają się również czarne i czerwone umaszczenia. Kolor oczu jest niezależny od koloru sierści i może być zupełnie rozmaity. U niektórych białych kotów występuje tzw. nieparzyste oko: jedno niebieskie, a drugie żółte.Osobowość angory tureckiej
Angora turecka ma bardzo przyjazną i łagodną naturę, emanując spokojem i czułością. Osoby, które lubią zrównoważonych czworonożnych towarzyszy i cenią sobie relaks w towarzystwie angory tureckiej, znajdą w kocie tej rasy oddanego przyjaciela. Turecka angora jest bowiem kotem rodzinnym, towarzyskim i szczególnie opiekuńczym. Łatwo przywiązuje się do swoich opiekunów i uwielbia z nimi przebywać. Nawet zgiełk nie jest w stanie tak szybko wyprowadzić jej z równowagi. Pomimo swojej czułej natury, nie daje sobą zawładnąć i pozostaje swoją własną, dumną osobowością. Turecka angora lubi ruch na łonie natury, ale może być również trzymana wyłącznie w domu.Prawidłowe żywienie
Angora turecka jest pod względem kulinarnym zwykle bezproblemowym kotem. To odporna i zdrowa rasa kotów, nie wymagająca specjalnej opieki ani odżywiania. Zasada jest prosta: najlepszą podstawą długiego i zdrowego życia kota jest wysokiej jakości karma dla kotów z dużą ilością zdrowego białka. Koty są mięsożercami, uzależnione od wysokiej jakości protein z jednej strony. Z drugiej, koty nie potrafią wykorzystywać węglowodanów lub tylko w niewielkich ilościach, co może prowadzić do chorób wtórnych, takich jak cukrzyca. Zwracaj zatem uwagę na karmy wysokiej jakości. Na etykiecie każdego produktu składniki muszą być wyszczególnione według ilości - składnik o najwyższym udziale procentowym znajduje się na pierwszym miejscu. W ten sposób łatwo i szybko sprawdzisz, jak dobra jest karma, którą podajesz Twojemu futrzakowi!Odpowiednio dobrana karma wspiera prawidłowy rozwój i zdrowie Twojego kota:
Ważna dieta bezzbożowa
Sucha lub mokra karma z pełnowartościowymi składnikami, bogata w mięso, aminokwasy oraz składniki mineralne doskonale zastąpi samodzielne przygotowywanie posiłków. Zwróć jednak szczególną uwagę, aby karma była bezzbożowa. W przypadku starszych kotów powinna zawierać dodatkowo taurynę, glukozaminę, witaminę B, olej z łososia oraz składniki ograniczające zaleganie sierści w układzie pokarmowym. Jeśli podajesz kotu tylko suchą karmę, zadbaj o to, aby dostatecznie pił. Najlepiej sprawdzają się fontanny z wodą, bo koty z reguły nie lubią wody stojącej.Jakie są typowe choroby dla tej rasy?
Angora turecka jest na ogół odporną i zdrową rasą kotów, problemy zdrowotne związane są często z silnym chowem wsobnym wielu hodowli. Prowadzi to zwykle do niedoborów odpornościowych, chorób i skrócenia długości życia.Warto zaznaczyć, że koty tej rasy są z natury odporne i długowieczne. Odpowiednio żywione i poddawane okresowym badaniom kontrolnym z powodzeniem dożywają nawet osiemnastu lat. Oprócz prawidłowej diety, koty rasy turecka angora powinny być również co roku przedstawiane weterynarzowi w celu wykonania niezbędnych szczepień, obejrzenia zębów i wyjaśnienia wszelkich wątpliwości. Krótkie badanie serca i płuc jest również częścią corocznych badań kontrolnych, aby wykryć ewentualne choroby we wczesnym stadium.
Pielęgnacja – podstawowe zasady
Angora turecka sama pielęgnuje swoją piękną, jedwabistą sierść. Wystarczy, jeśli od czasu do czasu ją wyszczotkujesz. Pomoże to w usuwaniu luźnych włosów i wzmocni więź między Tobą a Twoim kotem. Regularne szczotkowanie sierści jest ważne szczególnie w okresie zmiany sierści.Koty długowłose połykają podczas pielęgnacji więcej włosów, przez co w ich przewodzie pokarmowym mogą tworzyć się kule włosowe. Aby zmniejszyć ich powstawanie, możesz podawać kotu specjalną karmę, zawierającą specjalne dietetyczne włókna. Ułatwiają one usuwanie połkniętych włosów z przewodu pokarmowego, zmniejszając ryzyko powstawania kul włosowych.
Hodowla tureckiej angory
Dobrą hodowlę tureckiej angory nie jest łatwo znaleźć. Powinieneś osobiście odwiedzić lokalnego hodowcę i upewnić się, że rodzice i kocięta dorastają w dobrych warunkach i w bliskim związku społecznym, w gronie ludzi. Warto, abyś spojrzał na rodowód. Tutaj żaden przodek nie powinien występować dwukrotnie, aby wykluczyć zbyt silny chów wsobny. Rodzice powinni być przebadani negatywnie na choroby dziedziczne typowe dla tureckiej angory. Dla poważnego hodowcy to sprawa oczywista i badania przeprowadzane są z własnej inicjatywy. Oczywiście przy oddaniu, kocięta powinny być zaszczepione, odrobaczone i zaczipowane. W hodowli tureckiej angory obowiązuje ta sama zasada, co w przypadku wszystkich innych ras. Ważne, aby nie rozdzielać kociąt od matki przed dwunastym tygodniem życia, lepiej później.Ponieważ turecka angora, podobnie jak turecki van, jest jedną z rzadszych ras kotów w Polsce, nie ma zbyt wielu hodowców. Być może będziesz musiał pogodzić się z nieco dłuższą podróżą. Niemniej jednak, ze względu na choroby dziedziczne tej rasy, nie jest wskazane, aby kupić kocięta tanio z portali internetowych, gdzie nie możesz zobaczyć rodziny i sprawdzić historii zwierząt.