Podczas, gdy Ty radośnie szykujesz się do powitania Nowego Roku, dla Twojego pupila sylwester to najgorsza noc w całym roku. Huki wystrzałów i zapach spalenizny sprawiają, że pies boi się i wpada w panikę. Co zrobić, żeby sylwestrowa noc nie była traumatycznym przeżyciem dla zwierzaka?Czym jest sylwestrowa noc dla czworonoga?

Przygotowując się do świętowania ostatniej nocy w roku, nie zapominaj o swoim pupilu. Sylwester to dla wielu zwierząt domowych powód do paniki, bo huki fajerwerków, hałas i zapach spalenizny są dla nich niezrozumiałe. Pies boi się niespodziewanych wybuchów i głośnych wystrzałów, tym bardziej, że jego słuch jest dużo wrażliwszy niż ludzki. Zachowanie psa zdecydowanie odbiega wtedy od tego, które obserwujemy na co dzień. Przerażone zwierzę wpada w coraz większą panikę, nierzadko stając się agresywne i nie reagując na próby uspokojenia. Bojący się pies staje się nieobliczalny, dlatego trudno przewidzieć jego reakcję, szczególnie wtedy, gdy jest to pierwszy wspólnie spędzany sylwester.

Zachowanie psa podczas sylwestra

Słysząc huk wystrzału, czworonóg najczęściej kuli się w sobie i próbuje uciekać przed hałasem. Może usilnie szukać miejsca, w którym jest najciszej, próbując schować się w szafie, w ciemnym zakamarku czy pod łóżkiem. Jest to jeszcze dość łagodna reakcja, bo wiele zwierząt reaguje znacznie gorzej na dźwięk fajerwerków. Bojący się pies może nie tylko kulić się ze strachu, ale i drżeć na całym ciele czy nadmiernie się ślinić. Niektóre czworonogi wyją, skomlą lub szczekają przez cały czas, gdy słyszą hałas. Jest to ich naturalna reakcja na zdarzenie, którego nie rozumieją. W najgorszym przypadku przerażony pupil może nawet załatwić się na podłogę.
 
Pamiętaj Nie reaguj nerwowo czy z niecierpliwością na niestosowne zachowanie psa. Twój pupil w sylwestrową noc narażony jest na wiele nieprzyjemnych bodźców, więc musisz być wyrozumiały.


Zagrożenia dla psa w sylwestrową noc

Wiele osób nie rozumie, że typowe dla sylwestra odgłosy stanowią dla psów, kotów, ale i dzikich zwierząt poważne zagrożenie, narażając je na olbrzymi stres. Behawioryści i specjaliści porównują go do ludzkich odczuć w czasie bombardowania. Pamiętaj, że Twój pupil nie rozumie, skąd biorą się huki i głośne odgłosy, a dzięki świetnemu zmysłowi słuchu słyszy bardzo wyraźnie każdy hałas, nawet ten dochodzący z daleka. Zdarza się tak, że wpada w panikę dużo wcześniej niż Ty jesteś w stanie zarejestrować jakiekolwiek odgłosy.

Przerażony pies w domu
Pies, ktory boi się odgłosów sylwestra ma podobne odczucia, jak ludzie w czasie bombardowania.

Spacer z psem w Sylwestra

Nawet jeśli Twój zwierzak w zwykłe dni jest obieżyświatem i zapalonym odkrywcą nowych miejsc, dłuższy spacer z psem w sylwestra to nie najlepszy pomysł. Nawet wychodząc z nim wcześnie rano nie możesz wykluczyć napotkania fanów fajerwerków, którzy nadejście nowego roku chętnie świętują z dużym zapasem. Spłoszony wybuchającą niedaleko petardą pies może uciec, oślepiony paniką, zapominając o wszystkim, czego go nauczyłeś, również o niebezpieczeństwach czyhających na ulicach. Tragiczne wypadki w ostatni dzień roku nie są rzadkością, kiedy to na skutek nieuwagi właścicieli biegnąc na oślep przerażony pies wpada pod samochód. Dlatego musisz go prowadzić na smyczy, nie puszczając go luzem nawet, jeśli otoczenie wygląda „niegroźnie”. Pamiętaj, że może się wystraszyć wystrzału sylwestrowej rakiety nawet w dużej odległości od miejsca, w którym się akurat znajdujecie. Zaplanuj spacer z psem odpowiednio wcześnie, wybierając taką porę, kiedy odgłosy wystrzałów nie są jeszcze zbyt nasilone.Jak przygotować psa do sylwestra?

Jeśli Twoje doświadczenie z wcześniejszych lat wskazuje na to, że czworonóg bardzo źle znosi czas sylwestrowy, musisz zawczasu podjąć odpowiednie kroki. Przygotowania psa do sylwestra warto rozpocząć kilka miesięcy wcześniej. Postaraj się przyzwyczaić swojego pupila do hałasu i pokazać mu, że nie stanowi on zagrożenia. Możesz to zrobić za pomocą płyty kompaktowej z odgłosami sylwestrowej fety i wywoływania u psa pozytywnych skojarzeń. Trening zaczynasz, włączając sylwestrowe odgłosy podczas zabawy z psem - przez pierwsze tygodnie bardzo ściszone, prawie niesłyszalne. To ważne, aby Twój pies przyzwyczaił się do tych kulis dźwiękowych, kojarząc je z przyjemną rozrywką. Na początku może okazywać niepokój, oczekując, że nieprzyjazne dźwięki zwiększą natężenie. Zwykle jednak, w obliczu znikomej ilości decybeli, dochodzących z płyty oraz zabawy z opiekunem, która odwraca uwagę psa od niepokojących zjawisk, Twój pupil szybko zaakceptuje towarzyszące mu doznania akustyczne. Wtedy możesz stopniowo, ale nie za szybko zwiększać natężenie dźwięku, sowicie psa nagradzając i chwaląc, jeśli nie reaguje bojaźliwie.

Ważne Unikaj podawania psu przysmaków, aby go pocieszyć lub uspokoić. Takim zachowaniem możesz go utwierdzić w przekonaniu, że jego strach jest uzasadniony, skoro zostaje za niego nagrodzony.


Jak odstresować psa?

Jeśli zastanawiasz się, jak odstresować psa z trwałym efektem, musisz zrozumieć, że ćwiczenia w samego sylwestra czy choćby w okresie świąteczno-noworocznym nie pomogą. Trening musisz zacząć dużo wcześniej, tym bardziej, że pora świąt nie sprzyja zrelaksowanej atmosferze, potrzebnej psu, aby trwale przyswoić dobre nawyki. Przedświąteczna krzątanina lub tylko niewielkie zmiany otoczenia lub nastroju, związane z porządkami, wizytą gości, zakupami czy przyrządzaniem odświętnych posiłków są dla psa wyraźnie wyczuwalne: nawet lekkie podenerwowanie czy nieświadome napięcie u Ciebie udziela się również jemu. Dlatego zacznij trening bez spinania już latem lub najpóźniej jesienią, używając wspomnianej już płyty z dźwiękami sylwestra. W trakcie szkolenia postaraj się odwrócić uwagę pupila od niepokojącego go hałasu i skupić jego wzrok na sobie. Wykorzystaj do tego ulubiony przysmak pupila lub zabawkę. Trening ma sprawić, że pies nie będzie skupiał się na sylwestrowym odgłosie, lecz nieprzyjemne dotąd doznania zacznie kojarzyć z czymś przyjemnym.

Dobrze wiedzieć Napięcie u czworonogów widać po ich zachowaniu. Pies w takiej sytuacji będzie nieruchomiał, napinał ciało i stawiał uszy, aby nasłuchiwać, skąd dochodzi „zagrożenie”.


Tabletki uspokajające dla psa

Trening z psem reagującym bojaźliwie na Sylwestra nie zawsze jest jednak zawczasu możliwy. Ponadto zwierzak reaguje czasem tak panicznie, że konieczna jest pomoc farmakologiczna lub środki medycyny naturalnej, aby zmniejszyć stres u czworonoga. Możesz wybrać się do pobliskiego weterynarza, aby pomógł Ci dobrać specjalne, ziołowe tabletki uspokajające dla psa, które pozwolą mu się nieco uspokoić i wyciszyć.

Opowiednie przysmaki mogą poprawić humor Twojemu pupilowi:


Pies na kanapie
Nie zmieniaj psu na siłę jego legowiska w sylwestra, nawet jeśli inne miejsce wydaje Ci się cichsze, chyba że Twój pupil sam szuka dla siebie innego zakątka.


CBD dla psa i inne środki medycyny naturalnej W ostatnim czasie dużym zainteresowaniem cieszą się produkty z olejku CBD, którego już bardzo niewielka dawka potrafi w zupełnie naturalny sposób ukoić psie nerwy. Zwolennicy medycyny naturalnej zalecają również kombinacje olejków eterycznych, działających uspokajająco. Najlepiej aplikować je poprzez dyfuzory ultradźwiękowe, których działanie polega na rozbijaniu zmieszanego z wodą olejku na maleńkie cząsteczki i rozpylaniu ich w formie mgiełki wodnej.


Pies sam w domu?

Pozostawienie psa samego w sylwestra nie jest dobrym pomysłem, szczególnie wtedy, gdy będzie to pierwszy taki pobyt pupila w nowym domu. Pamiętaj, że nawet zastosowanie tabletek uspokajających czy przygotowywanie psa do hałasu może być niewystarczające dla małego szczeniaka czy adoptowanego ze schroniska psa, który w sylwestrową noc zostanie sam. Warto spędzić ten czas z pupilem i sprawdzić jego reakcję. Pozwoli Ci to uniknąć niepokoju o Twojego zwierzaka, a jemu zapewni poczucie bezpieczeństwa.


Dzień sylwestra – jak się zachować?

Nie każdy psiak reaguje na sylwestra atakami paniki. Wiele czworonogów całkiem nieźle radzi sobie w sylwestrową noc, czasem zupełnie nie reagując na odgłosy petard i fajerwerków. Nie oznacza to jednak, że nie warto przygotować na nią pupila. Pies może zostać w sylwestra sam w domu, jeśli jest przyzwyczajony do Twojej nieobecności i stoicko znosi sylwestrowe odgłosy. Pamiętaj jednak o kilku ważnych aspektach. Nawet jeśli Twój zwierzak dotychczas dobrze znosił hałas i wystrzały, warto dać mu ziołowe tabletki uspokajające, przepisane przez weterynarza. Ponadto pies w sylwestrową noc nie powinien zmieniać swojego stałego miejsca przebywania w mieszkaniu. Wielu właścicieli próbuje w ten dzień przenosić pupila do piwnicy, innego pokoju czy zacisznego kąta, który w ich odczuciu będzie dla psa lepszy, bo panuje tam większa cisza. To błąd, bo psy przywiązują się do swojego posłania i czują się w nim bezpiecznie. Żadna spontaniczna zmiana nie będzie dla nich pozytywna.


Tylko bez emocji

Nie zapominaj o tym, że czworonogi doskonale wyczuwają emocje. Jeśli zatem będziesz przestraszony i zaniepokojony, z całą pewnością odbije się to na Twoim pupilu. Jeśli natomiast zachowasz spokój, a psa potraktujesz normalnie, czyli bez zbędnego tulenia i nadmiernego głaskania, nie wyczuje on, że jesteś poddenerwowany całą sytuacją. Kiedy nadejdzie już pora Twojego wyjścia na zabawę, nie rozczulaj się nad swoim pupilem. Przygotuj mu jedynie bezpieczny kąt lub wyłóż jego posłanie dodatkowymi kocami, które zagłuszą odgłosy wystrzałów. Wychodząc, zrób to zdecydowanie i bez ociągania – czyli tak, jak robisz to zwykle. Zmiana Twojego zachowania może wywołać u psa niepokój.
Kilka najważniejszych zasad na Sylwestra

Chociaż z całą pewnością trudno będzie Ci wyeliminować całkowicie strach i panikę u Twojego pupila w dniu Sylwestra, to jednak przestrzeganie kilku reguł może pozytywnie wpłynąć na zachowanie psa.

Pamiętaj przede wszystkim o:

  • Oswajaniu czworonoga z hałasem już od wieku szczenięcego. Zabieraj go w miejsca w pobliżu ruchliwych ulic, żeby mógł się do tego przyzwyczaić. Być może wpłynie to na jego zachowanie w trakcie nocy sylwestrowej.
  • Pamiętaj, żeby przy obroży psa znalazła się adresówka z Twoimi danymi kontaktowymi. W ten sposób, gdy pies ucieknie w sylwestra, łatwiej będzie go odnaleźć.
  • Tydzień przed Sylwestrem rozpocznij podawanie psu tabletek uspokajających, które zalecił weterynarz. W ten sposób sprawisz, że pupil będzie bardziej wyciszony i spokojny.
  • Postaraj się zapewnić psu bezpieczny i cichy kąt. Nie przenoś jednak jego posłania w inne miejsce, ponieważ może to wywołać dodatkowy stres. Wyłóż legowisko pupila kocami, zasłoń rolety i uszczelnij dodatkowo okna, co wyciszy całe pomieszczenie.
  • W dzień sylwestra wyprowadzaj psa tylko na smyczy i nie spuszczaj go z niej. W przeciwnym razie może on spanikować i uciec.
  • Pod żadnym pozorem nie zabieraj psa do głośnych i zatłoczonych miejsc, gdzie odbywa się masowa impreza sylwestrowa. Dziwne zapachy, hałas i tłum ludzi sprawią, że pies będzie przerażony.
  • Gdy spędzasz Sylwestra w domu i Twój pupil zacznie panikować, sapać lub piszczeć, nie przytulaj go, a najlepiej nie zwracaj na niego uwagi. Jeśli pies zobaczy, że Ty jesteś spokojny, to może i jego atak paniki minie.Podsumowanie

Przestrzeganie tych kilku reguł postępowania z psem w okresie sylwestrowym z całą pewnością będzie miało pozytywny wpływ na jego zachowanie i pozwoli przetrwać pupilowi tę szczególnie trudną noc w roku.