W czasie, gdy Ty szykujesz się do powitania Nowego Roku, Twój pies przygotowuje się na najgorszą noc w całym roku. Zapach spalenizny i huki wystrzałów sprawiają, że czworonóg boi się i zaczyna panikować. Właśnie dlatego musisz wiedzieć, co zrobić, żeby sylwester nie był traumatycznym przeżyciem dla zwierzaka.

 


Czym jest sylwestrowa noc dla czworonoga?

Kiedy Ty przygotowujesz się do świętowania ostatniej nocy w roku, musisz pamiętać także o swoim pupilu. Miej na uwadze to, że dla psa noc sylwestrowa może być tą najgorszą. Huki fajerwerków, hałas i zapach spalenizny będą bowiem dla psa całkowicie niezrozumiałe. Właśnie dlatego zdecydowana większość czworonogów wtedy przeraźliwie się boi. Gdy zwierzę słyszy niespodziewane wybuchy i wystrzały, często wpada w panikę, a nawet robi się agresywne.

Psy, jak i inne zwierzęta bardzo różnie reagują na głośne odgłosy, jednak ich zachowanie może znacznie odbiegać od tego, które obserwujemy na co dzień. Przestraszony i zlękniony pies wpada w panikę, dlatego trudno przewidzieć jego reakcję, szczególnie wtedy, gdy jest to pierwszy wspólnie spędzany sylwester.

Najczęściej czworonóg, gdy słyszy huk wystrzału, kuli się w sobie i próbuje uciekać przed hałasem. Może to spowodować, że pupil będzie usiłował schować się w miejsce, w którym jest najciszej. Jest to dosyć łagodna reakcja. Zdarza się jednak także, że psy reagują znacznie gorzej na dźwięk fajerwerków. W takim przypadku może on nie tylko kulić się ze strachu, ale także drżeć na całym ciele czy nadmiernie się ślinić. Niektóre czworonogi wyją, skomlą lub szczekają przez cały czas, gdy słyszą hałas. Jest to ich naturalna reakcja na zdarzenie, którego nie rozumieją. W najgorszym przypadku Twój pupil może nawet załatwić się na podłogę.

 

Pamiętaj Pamiętaj, żeby nie reagować nerwowo na niestosowne zachowanie psa. Pies w sylwestrową noc narażony jest na wiele nieprzyjemnych bodźców, więc musisz być wyrozumiały.

Zagrożenia dla psa w sylwestrową noc

Wiele osób wciąż nie rozumie, że wystrzały petard i hałas fajerwerków stanowią poważne zagrożenia dla zwierząt. Przede wszystkim narażają Twojego pupila na duży stres. Behawioryści i specjaliści porównują go do ludzkich odczuć w czasie bombardowania. Pamiętaj, że Twój pupil nie rozumie, skąd biorą się huki i głośne odgłosy. Co więcej, ma on zdecydowanie lepszy i bardziej wyostrzony słuch od ludzi. W związku z tym słyszy wyraźnie każdy hałas, nawet ten dochodzący z daleka.

Pies w sylwestrową noc najczęściej jest bardzo przestraszony i trudno go uspokoić. Tego dnia powinieneś szczególnie się nim zająć i poświęcić mu nieco więcej uwagi.

Niestety zdarza się, że pies ucieka w sylwestra, spłoszony wybuchającą niedaleko petardą. Bardzo często dzieje się tak na skutek nieuwagi właścicieli. Pamiętaj, że w tym dniu musisz prowadzić psa na smyczy i nie możesz puszczać go, żeby biegał luzem. W przeciwnym razie czworonóg, gdy usłyszy wystrzał, może przestraszyć się i uciec. Psy uciekają w sylwestra najczęściej, właśnie z powodu strachu przed wybuchami. Postaraj się nie dopuścić do takiej sytuacji.

 

Przygotowanie psa do sylwestra

Pies w sylwestra będzie pobudzony lub wręcz odwrotnie – będzie wystraszony kulił się w kącie. Jeśli Twoje doświadczenie z wcześniejszych lat wskazuje na to, że czworonóg bardzo źle znosi czas sylwestrowy, to musisz wcześniej podjąć odpowiednie kroki.

Przygotowania psa na sylwestrową noc warto rozpocząć już wcześniej. Postaraj się przyzwyczaić swojego pupila do hałasu i pokazać mu, że nie stanowi on zagrożenia. Możesz to zrobić za pomocą wywoływania pozytywnych skojarzeń u psa. W okresie świąteczno-noworocznym, gdy huki wystrzałów nasilają się postaraj się odwrócić uwagę pupila. Napięcie u czworonogów widać po ich zachowaniu. Pies w takiej sytuacji będzie napinał ciało i stawiał w uszy, żeby nasłuchiwać skąd dochodzi „zagrożenie”. Twoim zadaniem jest skupienie jego wzroku na sobie. Wykorzystaj do tego ulubiony przysmak pupila lub zabawkę. Dzięki temu pies nie będzie skupiał się na hałasie, a nieprzyjemne skojarzenia z hukiem będzie kojarzył z czymś przyjemnym.

Huki i wystrzały petard słychać szczególnie na dworze. Właśnie dlatego musisz próbować oswoić pupila z nimi w trakcie spacerów. Pamiętaj jednak o tym, żeby w tym okresie prowadzić psa tylko i wyłącznie na smyczy i nie spuszczać go z niej.

Ten sposób sprawdzi się w przypadku psów, które nie są wystraszone w tym dniu. Niestety może on nie skutkować, jeśli pupil jest całkowicie wystraszony. W takiej sytuacji warto wybrać się do pobliskiego weterynarza. Pomoże on dobrać specjalne, ziołowe tabletki uspokajające dla psa, które pozwolą czworonogowi nieco się uspokoić i wyciszyć się.

Tego typu tabletki są całkowicie bezpieczne dla zwierząt. Warto jednak rozpocząć ich podawanie kilka dni przed sylwestrową nocą, dzięki czemu pies nie będzie przestraszony w trakcie codziennych spacerów.

Pozostawienie psa samego w sylwestra jest dosyć ryzykowne, szczególnie wtedy, gdy będzie to pierwszy taki pobyt pupila w nowym domu. Pamiętaj, że nawet zastosowanie tabletek uspokajających czy przygotowywanie psa do hałasu może być niewystarczające dla małego szczeniaka, który w sylwestrową noc zostanie sam. Warto spędzić ten czas z pupilem i sprawdzić jego reakcję. Pozwoli Ci to uniknąć niepokoju o Twojego zwierzaka, a jemu zapewni poczucie bezpieczeństwa.

 

Dzień sylwestra – jak się zachować?

Nie każdy psiak w Sylwestra pozostawiony w domu będzie spanikowany i zlękniony. Niektóre z nich całkiem nieźle radzą sobie w sylwestrową noc. Nie oznacza to jednak, że nie warto przygotować na nią pupila.

Jeśli pies w sylwestra zostaje sam w domu, musisz pamiętać o kilku ważnych aspektach. Nawet jeśli dotychczas dobrze znosił hałas i wystrzały, to warto dać zwierzakowi ziołowe tabletki uspokajające, które zapisał weterynarz. Dzięki temu będziesz wiedział, że na pewno będzie nieco spokojniejszy. Ponadto pies w sylwestrową noc nie powinien zmieniać swojego stałego miejsca przebywania w mieszkaniu. Wielu właścicieli próbuje w ten dzień przenosić pupila do piwnicy, innego pokoju czy kąta, który w ich odczuciu będzie dla psa lepszy, bo panuje tam większa cisza. To błąd. Wynika to z tego, że psy przywiązują się do swojego posłania i czują się w nim bezpiecznie. Żadna zmiana nie będzie pozytywna dla psa.

Nie zapominaj o tym, że czworonogi doskonale wyczuwają emocje. Jeśli zatem będziesz przestraszony i zaniepokojony, to z całą pewnością odbije się to na Twoim pupilu. Jeśli natomiast zachowasz spokój, a psa potraktujesz normalnie, czyli bez zbędnego tulenia i nadmiernego głaskania, to nie wyczuje on, że jesteś poddenerwowany całą sytuacją.

Jeśli spędzasz sylwestra poza domem, to zaplanuj także odpowiednio wcześnie spacer z pupilem. Wybierz taką porę, kiedy odgłosy wystrzałów nie są jeszcze zbyt nasilone. Poświęć na spacer nieco więcej czasu niż zwykle. Istnieje szansa, że zmęczony pies szybciej zaśnie, dzięki czemu lepiej zniesie sylwestrową noc.

Kiedy nadejdzie już pora Twojego wyjścia na zabawę, nie rozczulaj się bardziej niż zwykle nad swoim pupilem. Przygotuj mu jedynie bezpieczny kąt lub wyłóż jego posłanie dodatkowymi kocami, które zagłuszą odgłosy wystrzałów. Wychodząc, zrób to zdecydowanie i stanowczo – pies powinien być przyzwyczajony do Twojej nieobecności, więc zmiana Twojego zachowania może wywołać u niego niepokój.

 

Kilka najważniejszych zasad – o tym musisz pamiętać

Chociaż z całą pewnością trudno będzie Ci wyeliminować całkowicie strach i panikę u Twojego pupila w dniu Sylwestra, to jednak przestrzeganie kilku reguł może pozytywnie wpłynąć na zachowanie psa.

Pamiętaj przede wszystkim o:

  • Oswajaniu czworonoga z hałasem już od wieku szczenięcego. Zabieraj go w miejsca w pobliżu ruchliwych ulic, żeby mógł się do tego przyzwyczaić. Być może wpłynie to na jego zachowanie w trakcie nocy sylwestrowej.
  • Pamiętaj, żeby przy obroży psa znalazła się adresowa z Twoimi danymi kontaktowymi. W ten sposób, gdy pies ucieknie w sylwestra, łatwiej będzie go odnaleźć.
  • Tydzień przed Sylwestrem rozpocznij podawanie psu tabletek uspokajających, które zalecił weterynarz. W ten sposób sprawisz, że pupil będzie bardziej wyciszony i spokojny. Pamiętaj jednak, że nawet przyjmowanie ziołowych tabletek warto skonsultować z weterynarzem.
  • Postaraj się zapewnić psu bezpieczny i cichy kąt. Nie przenoś jednak jego posłania w inne miejsce, ponieważ może to wywołać dodatkowy stres. Wyłóż legowisko pupila kocami, zasłoń rolety i uszczelnij dodatkowo okna, co wyciszy całe pomieszczenie. W ten sposób do zwierzaka nie będą docierać głośne wybuchy, więc będzie się mniej bać.
  • W dzień sylwestra wyprowadzaj psa tylko na smyczy i nie spuszczaj go z niej. W przeciwnym razie może on spanikować i uciec.
  • Pod żadnym pozorem nie zabieraj psa do głośnych i zatłoczonych miejsc, gdzie odbywa się masowa impreza sylwestrowa. Dziwne zapachy, hałas i tłum ludzi sprawią, że pies będzie spanikowany.
  • Gdy spędzasz Sylwestra w domu i Twój pupil zacznie panikować, sapać i piszczeć, nie przytulaj go, a najlepiej nie zwracaj na niego uwagi. Jeśli pies zobaczy, że Ty jesteś spokojny, to może i jego atak paniki minie.

Przestrzeganie tych kilku reguł postępowania z psem w okresie sylwestrowym z całą pewnością będzie miało pozytywny wpływ na jego zachowanie i pozwoli przetrwać pupilowi tę szczególnie trudną noc w roku.