Mały kotek to wielka radość! Kiedy w Twoje progi zawita nowy, młody przyjaciel, chcesz dla niego tylko tego, co najlepsze. Prawidłowe żywienie kociąt jest podstawą ich długiego i zdrowego życia. Jednak jaką karmę dla kociąt wybrać? Do kiedy zaleca się podawanie karmy dla kociąt? Jakie porcje powinien dostawać kotek? Niewątpliwie w tej kwestii pojawia się wiele pytań. Poniższy artykuł pomoże Ci znaleźć odpowiednią karmę dla Twojego małego kotka.


Odpowiednia karma dla kociąt – dlaczego jest taka ważna?

Dlaczego karmienie specjalną karmą dla kociąt jest dla nich korzystne, można łatwo wyjaśnić: organizm kociaka pracuje na pełnych obrotach w początkowym okresie życia. Niezdarny kociak zmienia się w dużego, silnego kota. Swoimi delikatnymi łapkami odkrywa świat i szaleje – a do tego, jak i do wzrostu, potrzebuje dużo energii. Jego żołądek jest nadal wrażliwy i może nadwyrężać się przy dużych ilościach pokarmu. Dlatego Twój pupil powinien jeść częściej, ale mniejsze porcje, rozłożone w ciągu całego dnia. Ponieważ ich zapotrzebowanie na energię jest bardzo wysokie, to dobra karma dla kociąt rozwiązuje ten problem i ma zazwyczaj wyższą zawartość energii niż karma dla dorosłych zwierząt. Aby umożliwić zdrowy rozwój i dostosować posiłki do szybkiego metabolizmu kociaka, karma dla kociąt zawiera również ważne składniki odżywcze, które różnią się pod względem składu od karmy dla dorosłych kotów. Karmienie suchą karmą ćwiczy mięśnie szczęki kociaka – dlatego należy unikać karmienia wyłącznie mokrą karmą.

Jeśli zastanawiasz się, która karma dla kociąt jest odpowiednia dla Twojego małego kotka, przy wyborze powinieneś wziąć pod uwagę następujące kwestie.

Na co powinieneś zwrócić uwagę przy wyborze karmy dla kociąt?

W ten sposób możesz rozpoznać dobrą karmę dla kociąt:

  • Wysoka zawartość białka i tłuszczu
  • Karma przeznaczona dla kociąt lub juniorów
  • Wysoka zawartość witaminy A
  • Bez sztucznych dodatków: konserwantów, aromatów i barwników
  • Łatwostrawna
  • Wysokiej jakości składniki
  • Bez dodatku cukru
  • Małe krokieciki z suchą karmą


Wybór karmy dla kociąt może mieć wpływ na zdrowie kota

Białko jest ważne dla metabolizmu Twojego małego kota. Jednak nie wszystkie białka są sobie równe! Upewnij się, że karma dla kociąt zawiera dużo białka zwierzęcego. Tańsza, ale gorsza karma zawiera białko sojowe. Karma dla kociąt nie powinna również zawierać żadnych sztucznych konserwantów, barwników czy aromatów. Zwłaszcza sztuczne aromaty wskazują na niższą jakość żywności.

Dzieje się tak, ponieważ aromaty są używane do maskowania składników gorszej jakości. Wysokiej jakości karma pełnoporcjowa nie potrzebuje sztucznych aromatów! Tak samo cukier nie jest konieczny w karmie dla kotów. Koty nie mają receptorów wyczuwających "słodkość", więc karma z cukrem nie będzie dla nich smaczniejsza. Jednakże karma czasami wygląda lepiej dla ludzkiego oka, gdy zawiera cukier: karmelizuje się on w kociej karmie, nadając jej karmelowo-brązowy kolor.

Wysokiej jakości karmę dla kociąt lub kotów młodszych można rozpoznać również po jej naturalnych składnikach. Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące żywienia swojego kociaka, skontaktuj się z naszym doradcą żywieniowym.

Wybierz najlepszą karmę, która wspomoże prawidłowy rozwój Twojego kociaka:



Karma dla kociąt – kiedy należy ją podawać?

Mleko matki jest najlepszą podstawą diety dla kociąt. Zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze i dostarcza im energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania. W idealnym przypadku kotka będzie karmić swoje potomstwo tak długo, jak to możliwe. Im dłużej matka karmi swoje kocięta i im dłużej rodzeństwo przebywa razem, tym silniejsze i bardziej stabilne psychicznie będą później koty.

Może się jednak zdarzyć, że kocia mama nie ma wystarczającej ilości mleka – w takim przypadku specjalne mleko do odchowu może pomóc Ci w dostarczeniu młodym kotom ważnych składników odżywczych.

Pamiętaj! Przejście z mleka matki na pokarmy stałe następuje między czwartym a ósmym tygodniem życia.


Teraz nadszedł czas, aby zacząć podawać wysokiej jakości karmę dla kociąt. Przejście przebiega łagodnie, ponieważ próbowanie pierwszych stałych pokarmów powinno odbywać się stopniowo – bez gwałtownego odstawienia mleka. Po około dziesięciu tygodniach można przestawić kota na wysokiej jakości karmę pełnoporcjową. Jak wspomniano wcześniej, pamiętaj, aby podawać karmę dla kotów junior lub karmę dla kociąt! Karmienie kociąt karmą dla dorosłych, może prowadzić do niedoborów i problemów zdrowotnych.

Kocięta mają znacznie wyższe zapotrzebowanie na białko, witaminę A i tłuszcz niż dorosłe koty. Potrzebują one tych składników odżywczych, aby rosnąć i przybierać na wadze.

W związku z tym pamiętaj: Twój kociak potrzebuje odpowiedniej karmy. Nie powinno być też za dużo wszystkiego, co jest kwestią odpowiedniej mieszanki. Specjalna karma dla kociąt lub juniorów idealnie pokrywa wysokie zapotrzebowanie na składniki odżywcze, białko i witaminy.

Karma dla kociąt – ile należy jej podawać? Po przestawieniu kociaka na stały pokarm powinien on mieć stały dostęp do jedzenia i wody. Kocięta zazwyczaj dobrze radzą sobie z porcjowaniem własnego jedzenia. Racjonowanie żywności jest konieczne, tylko wtedy, gdy istnieje ryzyko otyłości – nawet w przypadku kotów dorosłych. W każdym razie kociak powinien dostawać co najmniej 5 posiłków dziennie! Regularnie sprawdzaj wagę swojego kota, aby upewnić się, że nie traci on na wadze lub waga zbytnio nie wzrasta. Jeśli kotek traci na wadze w pierwszych tygodniach, należy skonsultować się z weterynarzem!



Przyzwyczajanie kociąt – tak to działa w nowym domu

Kocięta są zazwyczaj tak urocze, że najchętniej zabrałbyś je do domu tak szybko, jak to możliwe. Najlepiej jednak odebrać młode między 14. a 16. tygodniem życia. W tym wieku kociak jest gotowy na nowy dom. Jest on dojrzały psychicznie na tyle, by odseparować się od matki i rodzeństwa.

Po wprowadzeniu kociaka do domu jesteś odpowiedzialny za karmienie go dietą odpowiednią dla danego gatunku. Idealnie byłoby, gdybyś wcześniej omówił z hodowcą lub poprzednim właścicielem, jaką karmą karmił kociaki. Należy kontynuować podawanie tej samej karmy przez pierwsze dwa tygodnie. Przeprowadzka do nowego domu zmienia wszystko dla Twojego kociaka. W tej uciążliwej sytuacji, problemy trawienne związane ze stresem nie są rzadkością i nie należy ich dodatkowo wzmacniać poprzez zmianę karmy. Po dwóch tygodniach kotek dobrze się zadomowi. Po tym czasie można powoli zmieniać karmę. Jeśli czujesz, że Twój kot potrzebuje więcej czasu, poczekaj jeszcze kilka dni.

Aby zmiana karmy była jak najłagodniejsza dla Twojego kociaka, wymieszaj nową karmę z poprzednią. Każdego dnia zwiększaj ilość nowego pokarmu i jednocześnie zmniejszaj ilość starego. Zmieniaj karmę przez kilka dni, aż w końcu zaczniesz podawać tylko nową karmę. Miskę na karmę należy zawsze umieszczać oddzielnie od miski na wodę. Koty wolą, aby woda i jedzenie były fizycznie oddzielone. Pozwól swojemu kotu domowemu na ten mały luksus - będzie Ci wdzięczny!

WSKAZÓWKA Młode i dorosłe koty preferują duże miski, o które nie obijają swoich wrażliwych na dotyk wąsów.


Karma dla kociąt – do kiedy należy ją podawać?

Kocięta są niezwykle aktywne i spędzają dużo czasu na zabawie i poznawaniu nowego domu. To wszystko wymaga energii. Do aktywności dochodzi jeszcze rozwój. W bardzo krótkim czasie kociak zwielokrotni swoją wagę.

Waga kociaka w pierwszych tygodniach życia (w przybliżeniu):

Kiedy kot osiągnie dojrzałość płciową, można rozpocząć przejście na karmę dla dorosłych zwierząt. Czas ten jest różny, w zależności od kota. Niektóre rasy osiągają dojrzałość płciową w wieku od sześciu do ośmiu miesięcy. U niektórych ras trwa to znacznie dłużej. Z reguły zmiana pożywienia powinna nastąpić najpóźniej do dwunastego miesiąca życia.

Wtedy należy zmienić karmę na mniej treściwą, dla dorosłych. Jeśli nadal będziesz podawać karmę dla kociąt, może to prowadzić do nadwagi u dorosłych kotów ze względu na jej skład, który jest dostosowany do kotów w okresie wzrostu.


Karmienie kociej matki – właściwa karma dla ciężarnej kotki

Jeśli jesteś dumnym właścicielem kociej matki, zaleca się karmienie jej również karmą dla kociąt. Możesz podawać kotce karmę od ostatniej – trzeciej części ciąży. W ten sposób matka kotka ma dużo energii, aby wyprodukować wystarczającą ilość mleka dla swojego potomstwa. Ssanie wielu kociaków jest wyczerpujące i energochłonne. Dlatego Twój kot z pewnością będzie bardzo wdzięczny, jeśli dostanie treściwą karmę. Kocia matka w okresie karmienia powinna zjeść około 1,5 raza więcej niż przed porodem. Należy również unikać przekarmiania, w przeciwnym razie może to prowadzić do trudności przy porodzie.


Podsumowanie

Teraz już wiesz, dlaczego karma dla kociąt jest pożyteczna. Ważne jest jednak, aby była to karma wysokiej jakości, która zapewni Twojemu kociakowi najlepszy start w życiu! Właściwą karmę dla kociąt można rozpoznać po składzie i użytych białkach. 

Cechy wysokiej jakości karmy dla kociąt w skrócie:

  • Dużo białka zwierzęcego wysokiej jakości
  • Naturalne surowce
  • Bez sztucznych barwników, aromatów i konserwantów
  • Bez cukru

Karmy Josera dla kociąt są karmami pełnoporcjowymi, dlatego Twój kot nie potrzebuje żadnego innego pokarmu, aby być w pełni odżywionym. W ten sposób stwarzasz najlepsze warunki dla długiego i zdrowego życia Twojego kota.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!