Kiedy dni stają się krótsze, a pogoda pogarsza z dnia na dzień, niejednemu z nas ciężko jest się zmotywować i pójść z psem na spacer. Jeśli nie lubisz chodzić na spacery w deszczu, musisz wymyślić coś, co zapewni Twojemu psu zajęcie w domu. Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, jak możesz uniknąć nudy dla Twojego czworonożnego przyjaciela i zapewnić mu sensowne zajęcie. Zabawy z psem w domu przy okazji wzmocnią waszą więź.


Jak zapewnić psu zajęcie w domu?

Psy potrzebują regularnego ruchu na świeżym powietrzu, nie podlega to żadnej wątpliwości. Zdarza się jednak, że nie jesteś w stanie zapewnić Twojemu czworonożnemu przyjacielowi tyle ruchu, ile by potrzebował.

Powody mogą być różne:

  • jesteś zajęty pracą zawodową
  • Twój pies nie może się ruszać np. po operacji lub w przypadku chorób (po kastracji, w przypadku zerwania więzadeł krzyżowych itp.)
  • sam jesteś chory
  • masz mało czasu
  • surowe warunki pogodowe nie sprzyjają spacerom

Aby pies się nie nudził, powinieneś włączyć do waszej codziennej rutyny – oprócz regularnych spacerów – również rozmaite zabawy dla psów, takie jak wyzwania wywiadowcze, psie sztuczki czy zabawy węchowe. Można je doskonale wykonywać na spacerach, ale także w domu. W ten sposób zmotywujesz swojego psa do zabawy nie tylko na dworze i wzmocnisz więź między wami.

Odpowiednie zajęcie dla każdego psa

Nie tylko Ty, ale i Twój ukochany czworonożny przyjaciel ma swoje preferencje i talenty.

Zanim pomyślisz o zabawach z psem w domu, musisz odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • W czym Twój pies jest szczególnie dobry?
  • Czy jest sportowcem czy raczej kanapowcem?
  • Czy lubi bawić się w detektywa, podążając za ciekawym tropem?
  • Czy motywuje go szukanie smakołyków?
  • Czy woli energiczne zabawy (np. szarpanie lub zabawę z piłką) czy raczej przytulanki?

Zgodna z potrzebami psa aktywność nie oznacza jedynie, że dużo z nim spacerujesz lub intensywnie uprawiasz psie sporty. Większość psów uwielbia zabawy, które wymagają wysiłku mentalnego lub użycia nosa. Takie wyzwania można doskonale zintegrować w codziennym życiu w domu. Ćwiczenie umysłu daje psu poczucie, że coś osiągnął i w ten sposób wzmacnia jego pewność siebie. Wspólna zabawa zwiększa również ducha pracy w zespole i gwarantuje dużą przyjemność.

Ciekawostka Zabawy z psem w domu są odpowiednie zarówno dla szczeniąt, jak i dorosłych czworonogów oraz psich seniorów. Szczenięta mogą w ten sposób rozwijać swoje umiejętności, a dorosłe psy regularnie je sprawdzić. Psi seniorzy również odnoszą korzyści, gdy dbasz o ich szare komórki.

Ile zajęć potrzebuje Twój pies?

To, jak często i długo należy bawić się z psem, zależy od jego indywidualnego charakteru i cech rasy. Istnieją psy wyhodowane jako zwierzęta pracujące. Potrzebują one regularnych zadań, aktywujących szare komórki. Dla psów nadpobudliwych korzystne będą zabawy na inteligencję, zmuszające do koncentracji i panowania nad sytuacją. Czas trwania zabawy najlepiej podzielić na krótkie sesje. Zwłaszcza w przypadku szczeniąt powinieneś ćwiczyć tylko przez kilka minut, ale za to częściej w ciągu dnia. Aktywność umysłowa to dla psów duże wyzwanie, ale jeśli zauważysz, że pies szybko się nudzi, wydłuż czas zabawy i zwiększ poziom trudności. Szczególnie zadania mentalne i praca nosem są dla psów bardzo wyczerpujące. Dlatego zabawa z psem powinna trwać tylko 5-10 minut, aby była dla czworonoga przyjemnością. Jeśli dostrzeżesz pierwsze oznaki wyczerpania, przerwij zajęcie. Pies tracąc chęć do zabawy, często się drapie, ziewa lub interesuje czymś innym – to typowe oznaki znużenia. Najlepiej zakończyć zabawę wtedy, gdy jest najprzyjemniej – wtedy Twój psiak będzie następnym razem w pełni zmotywowany.

Psiak bawiący się z piłką razem z właścicielem
Zabawy z psem wzmocnią więź między wami i poprawią posłuszeństwo psiaka w życiu codziennym.

Zajęcie dla psów wysportowanych

Czy Twój pies jest prawdziwym sportowcem, uwielbia biegać i kocha aktywność fizyczną? W tym przypadku nie zawsze łatwo zaspokoić jego potrzeby. W pomieszczeniach zamkniętych jest wszak mniej miejsca, więc sportowe zabawy z czworonogiem są możliwe tylko w zmniejszonym zakresie.

Niemniej jednak istnieją pewne zalety treningu indoor:

  • Psy, które łatwo się rozpraszają, mogą się lepiej skoncentrować w otoczeniu o niskim poziomie bodźców;
  • Można wykształcić świadomość ciała Twojego psa;
  • W spokoju psiaki uczą się nowych sztuczek i utrwalają podstawowe zasady posłuszeństwa;
  • Ćwiczenie kontroli impulsów oraz tolerancji na frustrację jest łatwiejsze;
  • Wspólne zabawy wzmacniają pracę zespołową i więź z Tobą.


Grając w gry sportowe z psem w pomieszczeniach należy wziąć pod uwagę następujące aspekty:

  1. Baw się ze swoim psem na antypoślizgowej powierzchni. W ten sposób możesz uniknąć kontuzji i nadmiernego obciążenia stawów.
  2. Uprzątnij miejsce zabawy usuwając przedmioty, które pies może przewrócić lub zrzucić.




 

Aportowanie w mieszkaniu

Aportowanie to czynność, która sprawdza się nie tylko na dworze. Możesz ją trenować z psem również w pomieszczeniach zamkniętych. Wystarczy przetoczyć piłkę po podłodze lub rzucić zabawkę i pozwolić psu za nią skakać. Gdy przyniesie zabawkę z powrotem do Ciebie, koniecznie go nagrodź. Dla urozmaicenia możesz też schować zabawkę w innym pokoju i kazać mu jej szukać. To idealne połączenie ćwiczeń fizycznych i umysłowych. Zabawa w aportowanie w domu jest również dobrym sposobem na ćwiczenie lub wzmocnienie podstawowych komend. Możesz ćwiczyć kontrolę impulsów, każąc swojemu czworonożnemu przyjacielowi czekać, zanim rzuci się w pogoń za rzuconą zabawką.

Ćwiczenie zręczności w salonie

Jeśli masz trochę więcej miejsca, możesz urządzić w salonie mały tor przeszkód dla swojego psa. Nie potrzebujesz do tego profesjonalnego sprzętu, wystarczą meble i inne przedmioty codziennego użytku. Slalom możesz zbudować na przykład z krzeseł, okrywając je kocem – w ten sposób uzyskasz tunel. Warunkiem jest, że Twój pies zmieści się pod krzesłem. Miotły możesz użyć jako przeszkody.

Dog dancing w domu – poproś psa do tańca

Taniec z psem można doskonale zintegrować w codziennym życiu, stopniowo wprowadzając małe, sportowe ćwiczenia, np. slalom między Twoimi nogami lub skakanie nad rękami splecionymi w koszyczek. Dog dancing opiera się na kontakcie wzrokowym: pies musi Cię obserwować, wykonując polecenia na podstawie otrzymanych sygnałów niewerbalnych. Zabawę możesz urozmaicić, zmieniając sztuczki lub ćwicząc w różnych pomieszczeniach. Upewnij się jednak, że Twój psiak nie może zrobić sobie krzywdy. Zabawy tego typu są najłatwiejsze do nauczenia, jeśli pies zna już kliker. W ten sposób znacznie szybciej osiągniesz swój cel i przećwiczysz ze swoim czworonożnym partnerem do tańca piękną choreografię.

Zabawa w domowego detektywa

Nos jest dla psa najważniejszym organem zmysłu: nasze czworonogi odbierają swoje otoczenie głównie poprzez węch. Zaopatrzone w 220 milionów komórek węchowych psy potrafią nie tylko wywęszyć informacje o pobratymcach, ale także rozpoznać np. choroby u ludzi. Oznacza to, że psi węch jest jest od ludzkiego o 10.000 razy lepszy. Większość psów uwielbia zabawy węchowe, które zaspokajają ich potrzeby. Aby zabawa w domowego detektywa się udała, pies musi wytrenować swój nos. Nie rozpaczaj więc, jeśli twój czworonożny przyjaciel na samym początku nie osiągnie zbyt dużych sukcesów. Pomóż mu, a wzmocni to więź między wami. Z czasem możesz zwiększać poziom trudności i wymyślać coraz bardziej skomplikowane kryjówki. Najważniejsze, aby Twój psiak cieszył się z zadania, podczas gdy Ty go dopingujesz. To go motywuje i sprawia, że sukces „smakuje” o wiele lepiej.

Zabawy węchowe dla psów

Zabawki węchowe dla psów rozwijają inteligencję i umiejętności korzystania z nosa, podnoszą pewność siebie i pozytywnie męczą. W sklepach możesz kupić maty i pudełka węchowe w różnych wariantach, ale łatwo je też zrobić samemu. Weź kilka smakołyków i pozwól psu obserwować, jak chowasz je w zabawce do wąchania. Następnie każ mu je szukać – na początku z Twoją pomocą, potem samodzielnie. Gdy Twój psiak zrozumie sens zabawy, możesz chować smakołyki tak, by nie widział, gdzie je położyłeś.

Aby stworzyć maty węchowe, przydadzą Ci się smakołyki dla psa:

Poszukiwanie pożywienia w domu

Jeśli chcesz zapewnić swojemu czworonożnemu przyjacielowi zajęcie w domu na dłuższy czas, dobrym pomysłem jest szukanie ukrytego w mieszkaniu pożywienia. Podczas gdy Ty krążysz po domu układając smakołyki w rozmaitych zakamarkach, Twój pies ma siedzieć i czekać, aż będzie mógł wyruszyć na poszukiwanie ukrytych niespodzianek.
Ta zabawa świetnie nadaje się również w przypadku, kiedy na jakiś czas musisz zostawić swojego psa samego lub pracujesz w domu, ale chcesz zapewnić rozrywkę swojemu czworonożnemu przyjacielowi. Większość psów z dużym zaangażowaniem oddaje się temu zadaniu, dlatego są zajęte przez dłuższą chwilę, kilkakrotnie sprawdzając, czy naprawdę niczego nie pominęły. Po znalezieniu przysmakow Twój pupil z zadowoleniem uda się na swoje posłanie i prześpi spokojnie kilka godzin.

Warto o tym wiedzieć Jeśli akurat szkolisz Twojego psa, aby nie pochłaniał przypadkowo znalezionych odpadków – chcąc uchronić go przed przynętami z trucizną – zabawa w szukanie ukrytych w domu przysmaków jest kontraproduktywna. Sięgnij raczej po zabawki lub pomyśl o innych zajęciach.


Pies szarpiący za linę
Twój psiak ma również swoje preferencje i talenty, jeśli chodzi o zabawy. Wszystko zależy od jego indywidualnego charakteru i rasy.

Ukrywanie zabawek w mieszkaniu

Nawet bez nagród kulinarnych istnieją świetne sposoby na zajęcie Twojego czworonożnego przyjaciela w domu. Możesz wziąć jego ulubioną zabawkę i schować ją w mieszkaniu, każąc psu siedzieć i czekać, aż będzie mógł szukać obiektu pożądania. Jest to przyjemny sposób ćwiczenia kontroli impulsów i podstawowego posłuszeństwa.
Na początku należy umieścić zabawkę w zasięgu wzroku psa i pozwolić mu ją przynieść na komendę. Pochwal go obficie, gdy ją znajdzie i krótko się z nim pobaw, np. w szarpanie. Kiedy pies zrozumie zasadę, możesz utrudniać mu kryjówki. Podczas gdy na początku pies widział, gdzie znajduje się schowek, później ukryj zabawkę tak, aby nie mógł jej dostrzec. Później, gdy stanie się profesjonalistą, możesz ukryć zabawkę w innych pomieszczeniach.

Zadania mentalne dla psów indoor

Oprócz ćwiczeń fizycznych w domu, na spacerach i podczas psich sportów, życie psa powinno obejmować również aktywność umysłową. Obie aktywności doskonale się uzupełniają, ponieważ Twój czworonożny przyjaciel jest szczęśliwy, gdy może udowodnić swoją inteligencję. Praca umysłowa pomaga zwłaszcza psim seniorom, które fizycznie nie są już tak zwinne jak kiedyś. Brak ruchu możesz im częściowo zrekompensować pracą umysłową. Dzięki temu szare komórki zachowują sprawność do późnej starości.

Zabawy na inteligencję dla psów

Zabawy na inteligencję łączą pracę węchową z umiejętnościami poznawczymi. Możesz umieścić smakołyki w małych przegródkach, kieszeniach i szufladach, zamknąć je, a następnie pozwolić psu na ich poszukiwanie. Zabawy te można prowadzić na różnych poziomach trudności, pamiętaj zatem, żeby na początku Twój pies łatwo dostał się do jedzenia.

Pies wyszukujący smakołyków zabawce
Gry na inteligencję łączą pracę z nosem z umiejętnościami poznawczymi. Możesz umieścić smakołyki w małych przegródkach gry, a następnie pozwolić psu na ich poszukiwanie.

Rozpakowanie smakołyków

Psy uwielbiają rozrywać papier, a kochają robić to jeszcze bardziej, gdy są w nim zapakowane smakołyki. To zabawa dla psa w każdym wieku, bo to Ty narzucasz poziom trudności.

Będziesz potrzebować:

  1. przeróżne smakołyki, np. Josera Loopies
  2. pustą rolkę po papierze toaletowym lub rolkę po ręczniku kuchennym
  3. szary papier

Zawiń smakołyki w szary papier, najlepiej gnąc go lub składając w kilka warstw. Następnie wciśnij opakowanie do pustej rolki kuchennej i daj ją swojemu psu. Pies musi wymyślić, jak dostać się do zawartości. To gra na kreatywność i koncentrację, która daje psu także zadowolenie z osiągnięcia sukcesu. Jeśli Twój czworonożny przyjaciel nigdy wcześniej się tak nie bawił, zacznij od lekko zapakowanego prezentu. Luźno zawiń smakołyki i pomóż psu, jeśli nie uda mu się dostać do nich samodzielnie. Z czasem możesz zwiększyć poziom trudności, owijając kąsek coraz ciaśniej i ukrywając go pod kilkoma warstwami papieru. Wtedy pies będzie musiał się napracować, aby osiągnąć cel. Najlepiej, abyś był obecny przy rozpakowywaniu zawiniątka, aby mieć pewność, że Twój pupil nie pochłonie przy okazji także opakowania.

Nauka psich sztuczek

Sztuczki dla psów to dobry sposób na trenowanie szarych komórek Twojego czworonożnego przyjaciela. Oprócz podstawowych komend, takich jak siad, leżeć, zostań czy zostaw, istnieje wiele sztuczek, których pies może się nauczyć. Ich trenowanie to świetna zabawa nie tylko dla psa, ale i każdego członka rodziny.


Podsumowanie

Okazja do zabawy z psem zawsze istnieje w codziennym życiu. Dzięki odrobinie kreatywności i naszym wskazówkom możesz łatwo zapewnić swojemu psu zajęcie w domu, gdy na zewnątrz jest zimno, mokro i nieprzyjemnie. Aktywność umysłowa to nie tylko odpowiednia dla Twojego czworonoga rozrywka, ale także wzmocnienie więzi między wami i trening posłuszeństwa psiaka w życiu codziennym. Życzymy Wam wielu niezapomnianych chwil podczas wspólnej zabawy w domu.