Koty uwielbiają ciepło i chętnie delektują się promieniami słońca. Komfortowa temperatura dla zdrowych kotów wynosi często ponad 30 stopni! Jeśli jednak skala termometrów przekroczy 35 stopni, nawet kotom jest za gorąco. Pyszne lody dla kota to jeden z doskonałych sposób na ochłodę, a jednocześnie świetne zajęcie dla Twojego pupila. Jak w prosty sposób można samemu przygotować te orzeźwiające smakołyki, opowiemy w tym artykule.


Czy koty mogą jeść lody?

Lody są wyśmienite nie tylko dla Ciebie, ale i dla Twojego kota. W gorące dni domowe lody dla kotów przynoszą naszym pupilom odrobinę ochłody, ale normalne lody dla ludzi nie są przeznaczone dla Twojego futrzaka. Niektóre składniki, zwłaszcza zawarty w nich cukier, są niezdrowe dla kociaków. Lody, które spożywasz latem, składają się często również z mleka i śmietanki. Oba składniki zawierają laktozę, czyli cukier mleczny, który nie jest dobrze tolerowany przez Twojego kota. Często prowadzi to do problemów żołądkowo-jelitowych, dlatego powinieneś powstrzymać się od dzielenia się lodami z kotem.

Uwaga! Lody dla kota to tylko okazyjna przekąska. Nie zastąpią one codziennego pełnowartościowego posiłku.

Kocie lody: przysmak tylko z umiarem

Należy również uważać na ilość zjadanych przez kota lodów. W przeciwnym razie może dojść do wychłodzenia jego żołądka, co może prowadzić do biegunki i problemów trawiennych. Z reguły jednak, zanim lody trafią do żołądka, są już rozgrzane poprzez lizanie. Tylko w przypadku dużych ilości istnieje ryzyko wystąpienia bólu brzucha. Jeśli będziesz o tym pamiętał, Twój kot z pewnością będzie miał wiele radości z lodów przygotowanych specjalnie dla niego – podawaj mu je zawsze pod nadzorem.

Wybierz najlepszą karmę dla swojego pupila:


Jak koty radzą sobie z wysokimi temperaturami?

Miłośnicy kotów wiedzą, jak chętnie ich pupile wylegują się w słońcu, korzystając z każdej okazji, aby ogrzać swoje futerko w promykach słońca. Jednak zbyt wysoka temperatura jest dla nich nieprzyjemna, a nadmiaru ciepła muszą się pozbyć. Ale czy koty mogą się pocić? Otóż tak, mogą pocić się przez łapy, uszy i język, ale nie potrafią regulować temperatury swojego ciała tak łatwo, jak ludzie. Koty bowiem mogą pocić się jedynie w bardzo ograniczonym zakresie. W przeciwieństwie do psów pocenie się przez język tzw. dyszenie jest raczej rzadkie. Koty dyszą tylko wtedy, gdy jest im bardzo gorąco. Faktem jest, że nasze futrzaki prawie nie mają gruczołów potowych.

Kot liżący swoje futerko
Koty regulują temperaturę również poprzez wzmożoną pielęgnację ciała śliną. Jest to wyśmienity sposób na ochłodę podczas letnich temperatur.

Koty regulują temperaturę ciała tylko poprzez:

  1. gruczoły znajdujące się na spodniej stronie łap - gruczoły potowe na łapach są przede wszystkim odpowiedzialne za regulację temperatury kota
  2. wzmożoną pielęgnację ciała śliną (gdyż parująca ślina ochładza ciało kota) oraz
  3. dyszenie (szczególnie w ekstremalnych upałach).

Jeśli na zewnątrz jest naprawdę gorąco, koty zazwyczaj reagują ospałością i poruszają się wyraźnie mniej niż zazwyczaj. Nasze kociaki wolą wtedy wycofać się w chłodne miejsce. Pomaga to jednak tylko do pewnego stopnia.

Ciekawostka! Koty mają tylko kilka gruczołów potowych, które w pierwszej kolejności służą do wysyłania sygnałów zapachowych, a nie do regulowania temperatury ciała. U kota możliwe jest pocenie się przez uszy. Nie zawsze jednak ciepłe uszy oznaczają automatycznie, że kotu jest ciepło. Może to mieć również inne przyczyny, takie jak stres.

Kocie lody – z czego zrobić?

Zrobienie kocich lodów nie jest trudne, tym bardziej że prawdopodobnie większość składników masz już w domu. Karma Twojego pupila jest tak samo odpowiednia, jak jego ulubione smakołyki, mleko dla kota (bez laktozy!) czy chrupiące przekąski. Możesz użyć prawie wszystkiego, co Twój kot toleruje i co jest dla niego zdrowe.

Dwa koty liżące lody
Lody przeznaczone do spożycia przez ludzi nie są odpowiednie dla kotów. Lepiej samemu zrobić lody dla swojego czworonożnego przyjaciela.

Powinieneś o tym wiedzieć! Czekolada czy cukier, które osładzają lody dla ludzi, są dla kotów zakazane. Sól czy zboża również nie mają racji bytu jako składnik w kocim lodzie.

Składniki do kocich lodów

Poniższa lista produktów spożywczych podpowie Ci, jakie składniki powinny znaleźć się w lodach dla kotów.

Następujące pokarmy są odpowiednie jako podstawowe składniki lodów dla kotów:

  • Mleko dla kota bez laktozy. Jeśli Twój kot uwielbia mleko, idealną podstawą dla kocich lodów będzie specjalne kocie mleko.
  • Jogurt naturalny bez laktozy. Jako mieszanki do lodów możesz użyć jogurtu naturalnego lub twarogu, pod warunkiem, że Twój kot toleruje te składniki (wiele kotów nie toleruje laktozy).
  • Nieprzyprawiony bulion warzywny. Jeszcze łagodniejsze dla wrażliwych kocich żołądków są nieprzyprawione, a jeszcze lepiej naturalne buliony np. za marchewki lub czysta woda.
  • Mokra karma dla kotów. Dobrym składnikiem jest wysokiej jakości mokra karma dla kotów. Wystarczy dodać wody lub bulionu, napełnić masą pojemniki i włożyć je do zamrażarki.
  • Tuńczyk we własnym sosie. Koty uwielbiają tuńczyka. Niewielka porcja jest więc również świetnym składnikiem kocich lodów.

Możesz eksperymentować z tymi składnikami do woli, dodając również inne smakołyki takie, jak kocie przekąski witaminowe. Kocie gusta są różne, musisz zatem najpierw wypróbować co Twojemu kociakowi smakuje najbardziej. Koty bardzo cenią sobie różnorodność i z chęcią zasmakują nowych smakołyków.

Uwaga! Podczas upałów zwłaszcza w samochodzie temperatura rośnie z minuty na minutę. Jeśli temperatura zewnętrzna wynosi 24 °C, to już po 10 minutach Twoje auto nagrzane jest do 31 °C! Dlatego pod żadnym pozorem nie zostawiaj kota w zamkniętym samochodzie, a tym bardziej aucie wystawionym na pełne słońce. Nawet lekko uchylone okno, nie zapewni wystarczającej wymiany gorącego powietrza panującego w aucie.

Jak samemu zrobić lody dla kota?

Samodzielne zrobienie lodów dla kota jest bardzo proste. Możesz użyć składników, które dobrze się mrożą i które Twój futrzak będzie tolerował i chętnie jadł. Oprócz pysznych składników potrzebujesz również foremek do napełnienia. Idealny rozmiar dla kocich przyjemności lodowych mają konwencjonalne foremki do kostek lodu.

Domowe lody dla kotów możesz napełnić w:

  • foremki do lodu
  • foremki do kostek lodu
  • puste kubeczki po jogurtach
  • silikonowe formy do brownies

Warto o tym wiedzieć! Bez względu na to, w jakich pojemnikach zamrażasz lody dla kota, powinieneś zawsze uważać, aby kot nie połykał zbyt dużych kawałków na raz. Dlatego podawaj lody pod nadzorem i zawsze lekko rozmrożone.

Przepisy na domowe lody dla kotów

Aby ułatwić Ci wykonanie lodowych kreacji, zebraliśmy dla Ciebie kilka przepisów na lody dla kota jako inspirację. Możesz je dowolnie modyfikować i wypełniać czymkolwiek, co jest dobre dla Twojego futrzaka. Jeśli użyjesz produktów, które codziennie smakują Twojemu kociakowi, na pewno będzie zajadał je ze smakiem w upalne dni. A nawet jeśli spontanicznie zdecydujesz się zrobić lody dla kota samemu, możesz łatwo zmodyfikować przepisy.

Lody dla kota z suchą karmą

Jeśli Twój kot uwielbia chrupiące przysmaki, ten przepis jest w sam raz dla niego. W środku tych lodów dla kotów ukryta jest chrupiąca niespodzianka. Wystarczy zmieszać razem wszystkie składniki i po rozlaniu do pojemnika wstawić do zamrażarki.

Lody dla kota z mokrą karmą

Samodzielne przygotowanie lodów z mokrą karmą jest bardzo proste. Wystarczy rozrobić ulubioną mokrą karmę zwierzęcia i dodać odrobinę wody lub bulionu. Następnie rozlać całość do pojemnika na kostki lodu i odczekać kilka godzin.

Mrożony jogurt z kocią zupą

Nawet z zupy dla kota możesz wyczarować dla niego wspaniałe lody. Pyszna mrożona zupa z naturalnym jogurtem bez laktozy przyniesie kojące orzeźwienie w upalne dni.




Podsumowanie

Lody dla kota są wspaniałym przysmakiem na gorące dni i dodatkową ochłodą dla Twojego czworonożnego przyjaciela. Podczas jego przygotowywania, ważne jest, aby drobno zmiksować składniki i używać tylko tych, które twój kot dobrze toleruje.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!