Odpowiednia pielęgnacja kotów odgrywa niezwykle istotną rolę w ich życiu. Koty spędzają długie godziny na lizaniu sierści, aby później prezentować efekty swojej pracy z dumnie uniesioną głową. Są to codzienne kocie rytuały, które leżą w ich naturze. Często mówi się o kotach, że to niezwykle czyste zwierzęta, które samodzielnie dbają o swoją higienę każdego dnia. Faktem jest, że wszystkie koty regularnie troszczą się o utrzymanie czystości swojego futerka. Pielęgnacja sierści to jednak tylko część niezbędnych zabiegów i od czasu do czasu kot potrzebuje Twojej pomocy.


Jak dbać o sierść kota?

Szczotkowanie kota jest podstawową czynnością w pielęgnacji. Koty długowłose wyjątkowo potrzebują pomocy właściciela. Szczotkowanie należy do jednej z obowiązkowych czynności posiadaczy kotów (oczywiście pomijając rasy bezwłose), którą należy wykonywać regularnie. Jest to również dobry sposób na wytworzenie więzi między Tobą a Twoim pupilem. Niestety, wiele kotów bardzo nie lubi tej czynności, dlatego warto przyzwyczajać je już od małego, aby nie sprawiało to aż tak dużego problemu w przyszłości. Ważne, abyś od samego początku zadbał o to, żeby szczotkowanie kojarzone było z czymś przyjemnym dla Twojego pupila.

Warto o tym pamiętać! Koty potrzebują Twojej pomocy w pozbyciu się martwych włosów, ponieważ ich nadmiar będzie zlizywany i połykany, podczas codziennego czyszczenia futra. Takie zaniedbanie może doprowadzić do zakłaczenia, czyli do zalegania zbitych kul włosowych w jego żołądku. Czesanie zapobiega również powstawaniu kołtunów u ras długowłosych, a regularna pielęgnacja zapewni Twojemu kotu czystą i zdrową sierść.

Oczywiście najmniej problemu jest z rasami krótkowłosymi, gdzie futro wystarczy przeczesać raz lub dwa razy na dwa tygodnie. Koty o długiej sierści wymagają znacznie częstszej pielęgnacji i szczotkowania. Szczotkowanie jest bardzo ważną czynnością, której nie powinno się pomijać nawet u ras krótkowłosych.

pielęgnacja sierści kota
Pielęgnacja sierści to bardzo ważny element opieki nad kotem.

Czyszczenie uszu kota

Koty potrafią samodzielnie zadbać o prawidłową higienę uszu. W ramach profilaktyki wystarczy, że będziesz regularnie kontrolował ich stan raz w miesiącu.

Do czyszczenia kocich uszu możesz użyć płynnej parafiny, która dostępna jest w każdej aptece. Wystarczy użyć 2-3 krople parafiny bezpośrednio nałożonej na zewnętrzną część małżowiny ucha, a następnie delikatnie rozprowadzić ją palcami po wewnętrznej części małżowiny.

Uwaga! Nadmiar woskowinowego osadu lub zmiana koloru wewnętrznej części ucha może być oznaką choroby. Oprócz zmian skórnych może pojawić się swędzenie. Dlatego sygnałem choroby może być drapanie się kota po uchu lub pocieranie głową o różne przedmioty. Wszystkie niepokojące zmiany w kocich uszach powinieneś skonsultować z weterynarzem, który prawidłowo oceni ich stan i zdecyduje o odpowiedniej terapii.

Czyszczenie kocich uszu może okazać się koniecznością, przede wszystkim, jeśli mamy do czynienia z kocią chorobą. Bardzo często spotykaną kocią przypadłością jest świerzbowiec uszny. Pojawia się on zwłaszcza u kotów wolno żyjących. W przypadku, gdy kot miał już wcześniej problemy zdrowotne z uszami lub ma obniżoną odporność, kontrolę czystości warto przeprowadzać częściej. Twój kot może mieć większą tendencję do chorób uszu. Zlekceważenie pierwszych objawów może doprowadzić do grzybicy lub infekcji bakteryjnej.

W sklepach zoologicznych są gotowe preparaty do przemywania uszu w formie płynu i żelu, które mogą zawierać różne substancje dodatkowe, które wzmacniają podrażniony chorobą naskórek. Po gotowe preparaty warto sięgnąć, kiedy Twój kot ma nawracające problemy z uszami.

Oczywiście w przypadku czyszczenia uszu, jak i innych zabiegów pielęgnacyjnych, im szybciej wprowadzisz kota do tej czynności, tym więcej zaoszczędzisz mu stresu.

 

Czyszczenie kocich zębów

Pielęgnacja i higiena jamy ustnej kota powinna być przeprowadzana systematycznie. Odkładająca się płytka nazębna z biegiem czasu zmienia się w kamień, który może spowodować bolesne stany zapalne dziąseł. Mycie kocich zębów może być dla Ciebie wyzwaniem, dlatego najlepiej powoli oswajać kota ze szczoteczką do zębów.

pielęgnacja zębów kota
Kocie zęby również wymagają odpowiedniej pielęgnacji.

Jak umyć kotu zęby?

Do czyszczenia zębów najlepiej wybrać miękką szczoteczkę dla dzieci (lub specjalistyczną ze sklepu zoologicznego) oraz pastę, która jest przeznaczona dla kotów i rekomendowana przez weterynarzy. W żadnym przypadku nie należy stosować past przeznaczonych dla ludzi, ponieważ zawierają one fluor. Czyszczenie zębów powinno odbywać się codziennie, a w przypadku silnego protestowania przez kota można posłużyć się innymi sposobami.

Powinieneś o tym wiedzieć! Higiena zębów Twojego pupila jest niezwykle ważna, dlatego tak ważne jest regularne czyszczenie. Niestety, usuwanie osadów nazębnych przez weterynarza wymaga zastosowania narkozy, dlatego warto regularnie dbać o zęby kota.

Na rynku znajdują się specjalistyczne karmy i smakołyki, które dzięki swojej strukturze ścierają miękki osad nazębny. Nie powinieneś podawać ich zbyt często, ponieważ są kaloryczne i mogą doprowadzić do nadwagi u Twojego pupila. W sklepach zoologicznych można spotkać żele do aplikacji na zęby lub płyny i proszki, które dodaje się do miseczki z wodą. Funkcję oczyszczającą zęby ma również surowe i trudne do przegryzienia mięso.

Jak obcinać kocie pazury?

Koty drapią (i przy okazji niszczą meble w mieszkaniach), aby skrócić pazury, które nieustannie rosną. Kot niewychodzący nie ma możliwości ścierania swoich ostrych pazurów w naturalnym środowisku. Najlepszym rozwiązaniem jest kupno drapaka, ale nie każdy kot będzie z niego chętnie korzystał. Niedostateczne ścieranie przez kota pazurów może prowadzić do ich przerostu. Z kolei przerośnięte pazury utrudniają swobodne poruszanie. Zdesperowany kot może szukać mebli w Twoim mieszkaniu, aby zwalczyć swój problem. Nieobcinanie pazurów może prowadzić do powstania poważnych zmian zapalnych opuszek kończyn u kotów.

Uwaga! Jeśli nie masz wprawy w obcinaniu pazurów u kota, poradź się koniecznie lekarza weterynarii. Koty mają dwie części pazura. Jedna część, bliższa skóry kota jest ciemniejsza i ukrwiona i pod żadnym pozorem nie możesz jej obcinać, ponieważ zadasz ogromny ból kotu. Jedynie lekko przezroczysty fragment kociego pazura ścina się zawsze pod kątem prostym.

Warto przyzwyczaić kota do obcinania pazurów, gdy jest jeszcze młody. Naukę najlepiej rozpocząć od oswojenia kota do mocniejszego dotyku jego łapek i nacisku na opuszki. Najwygodniej będzie, jeśli posadzisz kota na Twoje kolana. Chwyć jedną z łapek i delikatnie naciśnij opuszek. Widoczne będą dwie części pazura. Bliższa skóry naszego kota (ciemniejsza) jest ukrwiona i pod żadnym pozorem jej nie obcinaj. Sprawnym ruchem ścinasz lekko przezroczysty fragment kociego pazura - zawsze pod kątem prostym. Do obcinania powinieneś użyć wyłącznie specjalnych nożyczek, cążek lub gilotyny, które dostępne są w sklepach zoologicznych.

W trudnych przypadkach, gdy Twój kot znacząco protestuje lub pojawią się wątpliwości, w jaki sposób to zrobić, możesz udać się do weterynarza, który z pewnością pomoże Ci w tej czynności.

Jaką karmę wybrać dla najbardziej wymagających futrzanych przyjaciół?

Kąpiel kota

Koty znane są z tego, że nie przepadają za kąpielami, jednak nie można tego uogólniać, ponieważ każdy z nich jest inny. Niektóre mruczki, wręcz uwielbiają moczyć się w wodzie i sprawia im to ogromną przyjemność. Większość kotów nie potrzebuje kąpieli, chyba że są do tego wskazania zdrowotne lub w innych wyjątkowych sytuacjach, takich jak brud, z którym kot sam sobie nie poradzi (resztki jedzenia, brud na grzbiecie).

Szampon dla kota należy dobrać do jego indywidualnych potrzeb i wymagań. Istnieje wiele szamponów do specjalnej pielęgnacji, które zawierają olejki i powodują, że sierść jest miękka i delikatna w dotyku. W sklepach dostępne są również szampony owadobójcze lub lecznicze. Przy wyborze szamponu należy zwrócić uwagę na to, aby miały w składzie naturalne olejki, proteiny i witaminy. Warto też sprawdzić czy szampon ma działanie antystatyczne i czy ułatwia rozczesywanie sierści.

Ciekawym i alternatywnym rozwiązaniem jest suchy szampon. Jego formuła nie wywołuje u kotów tak drastycznej reakcji, jak kontakt z wodą. Suchy szampon doskonale radzi sobie z nieprzyjemnym zapachem.

Pamiętaj! Podczas pielęgnacji kociego futerka nie wolno stosować preparatów dla ludzi, ponieważ bazują one na silnych detergentach, które mogą podrażnić kocią skórę.

Co neutralizuje zapach moczu kota?

Koci mocz ma bardzo intensywną woń. Nie jest to dużym problem, kiedy Twój zwierzak wie, jak korzystać z kuwety. Niestety, czasem kot załatwia swoją potrzebę fizjologiczną w innym miejscu, co jest zazwyczaj dość kłopotliwe. Usunięcie nieprzyjemnego zapachu, nie jest łatwe, ale sklepy zoologiczne oferują wiele preparatów, które mogą Ci w tym pomóc. Istnieje również wiele domowych sposobów na walkę z nieprzyjemną wonią. Jedną z takich substancji jest woda utleniona. Jest ona dość skutecznym produktem, ale może doprowadzić do odbarwienia tkaniny, na którą jest stosowana. Pomocny może okazać się także sok z cytryny lub ocet z niewielkim dodatkiem wody. Do neutralizowania zapachu np. z kanapy czy dywanu zaleca się użycie sody oczyszczonej, którą należy wysypać bezpośrednio na plamę, a następnie zabrudzoną sodę odkurzyć. Do usuwania zapachu z dywanu warto wypróbować gorące mleko, które w garnku należy podstawić pod dywan, dokładnie w tym miejscu, gdzie kot się wypróżnił.

jak neutralizować zapach kociego moczu
Istnieje wiele sposobów walki z nieprzyjemnych zapachem kociego moczu. Warto wypróbować kilka i wybrać najlepszy.

W przypadku, gdy domowe sposoby zawiodą, po pomoc należy udać się do sklepu po profesjonalne środki neutralizujące zapach kociego moczu. Neutralizatory zapachu znajdziesz w postaci proszku lub w sprayu. Oprócz usunięcia niechcianego zapachu neutralizatory pomogą pozbyć się plam po moczu. Dodatkowo zawarte w nich substancję także zniechęcą Twojego kota do ponownego oddawania moczu w tym miejscu.

Warto wypróbować różne sposoby walki z nieprzyjemnym zapachem moczu kota i wybrać ten najlepszy. Postaraj się również określić przyczynę, dlaczego Twój podopieczny nie załatwia swoich potrzeb fizjologicznych w wyznaczonym przez Ciebie miejscu.

Podsumowanie

Decydując się na posiadanie kota, powinieneś poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi i zadbać o jego higienę. Warto regularnie kontrolować wygląd uszu, zębów czy sierści. Ich stan jest pierwszą wskazówką dla Ciebie ich potencjalnego stanu chorobowego. Zignorowanie pojawiających się symptomów może doprowadzić do rozwinięcia się infekcji, a w następstwie do poważnych powikłań zdrowotnych.

Oczywiście nie każdy kot lubi wodę czy szczotkowanie zębów. Dlatego ważne, aby od jak najmłodszego wieku delikatnie i stopniowo przyzwyczajać go do zabiegów pielęgnacyjnych, by w przyszłości były dla niego, jak i dla Ciebie, komfortowe. W ekstremalnych przypadkach można skorzystać z rozwiązań oferowanych przez sklepy zoologiczne i weterynarza.

Pamiętaj o jednym, że zadbany kot to zdrowy i szczęśliwy kot!



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!