Pewnie niejeden raz zastanawiałeś się, dlaczego Twój kot miauczy i jak wydawane przez niego odgłosy właściwie interpretować. Co Twój mruczek chce Ci przekazać? Jeśli jesteś posiadaczem dwóch kotów albo i większej ich ilości, być może zauważyłeś, że koty miauczą tylko wtedy, gdy komunikują się właśnie z Tobą. Między sobą porozumiewają się, wydając inne dźwięki, ale przede wszystkim poprzez mowę ciała oraz zapachy. Jak zatem odczytać, co chce Ci przekazać Twój pupil, aby nie powstały nieporozumienia? Jak odczytać zakodowaną kocią mowę?

Sposoby komunikacji kotów

Koty mają w swoim repertuarze bardzo bogatą paletę odgłosów. Potrafią nie tylko stosować różną, zależną od sytuacji tonację głosową miauczenia, ale również mruczą i jęczą, przyjmując przy tym przeróżne pozy.

Ogólnie koty porozumiewają się za pomocą trzech sygnałów:

 1. Zapachowych
 2. Wizualnych
 3. Dźwiękowych

Sposoby komunikacji

Cechy charakterystyczne

Zapachowe

Znaczenie moczem (np. podczas kocich godów), wyczuwalne przez człowieka

Wydzielanie feromonów, niewyczuwalne dla ludzkiego nosa

Wizualne

Mowa ciała, gdzie znaczenie ma ułożenie ogona, uszu czy wąsów

Dźwiękowe

Miauczenie

Mruczenie

Jęczenie

Prychanie

Syczenie

Warczenie

Plucie

Przyjazne gruchnięcia

Groźne wrzaski

Ciekawostka Koty potrafią miauczeć „bezgłośnie”, jednocześnie otwierając pyszczek. Dzieje się to wtedy, gdy kot miauczy w ultradźwiękach niesłyszalnych dla Twojego ucha. Kocie miauczenie występuje w częstotliwościach 45 Hz do 64.000 Hz. Jeśli chodzi o małe kocięta, słyszą dźwięki nawet o wyższej częstotliwości. Człowiek słyszy dźwięki w granicach 20 Hz do 20.000 Hz. Ze wszystkich komunikatów dźwiękowych miauczenie odgrywa szczególną rolę.


Co oznacza miauczenie kota i jakie są jego rodzaje?

Faktem jest, że koty w naturze wydają z siebie inne dźwięki niż zwierzęta udomowione. Kot żyjący razem z Tobą komunikuje się, używając dźwięków o wyższej częstotliwości. Potrafi on również spostrzec, jak reagujesz na wysokie i niskie tonacje o różnych porach.

Czemu kot miauczy
Małe kocięta miauczą, aby poinformować mamę nie tylko o swoich potrzebach, ale także sygnalizują w ten sposób swoją lokalizację.

U kotów rozróżniamy rasy, które są mniej „wygadane” albo bardziej. Do tych komunikacyjnych należą przede wszystkim koty bengalskie, reksy, tajskie, jawajskie, balijskie, tonkińskie oraz syjamskie. Te ostatnie uwielbiają być w centrum uwagi, którą bez problemu uzyskują poprzez swój donośny głos. Mniej „gadatliwy” kotek, np. maine coon będzie miauczeć w sytuacjach koniecznych, na przykład w przypadku bólu.

Ciekawostka Miauczenie to kocia mowa i sposób komunikacji między dorosłym kotem a człowiekiem. Jedynie we wczesnym stadium życia małe kocięta miauczą i nawołują mamę. Przywołując ją, próbują zwrócić na siebie uwagę i informują o swoich potrzebach.

 

Powody miauczenia

Zapewne zauważyłeś, że Twój kot miauczy nie tylko w chwilach odprężenia, ale również domagając się Twojej uwagi bądź też w momentach ewentualnego zagrożenia. Dlatego powinieneś poświęcić kotu swoją uwagę i postarać się wydedukować, co chce Ci przekazać.
W większości przypadków kot próbuje pozyskać Twoje zainteresowanie.

A oto i kolejne powody miauczenia:

 • Przywitanie: Jeśli masz towarzyskiego kota, który nie lubi się z Tobą rozstawać, to przywita Cię on krótkim i neutralnym miauczeniem. W zależności od rasy intensywność powitania będzie różna.
 • Skarga: Jeśli Twój kot zastał brudną kuwetę bądź też podałeś mu niesmaczne dla niego jedzenie, czeka na Ciebie głośne miauczenie, przypominające bardziej jęczenie.
 • Prośba o pomoc: Jeśli kotek potrzebuje Twojego wsparcia – poprzez otwarcie drzwi, podanie jedzenia czy wyciągniecie zabawki spod szafki, miauczy intensywnie w wysokiej częstotliwości.
 • Zwrócenie na siebie uwagi: Jeśli Twój kot się nudzi, a Ty jesteś zajęty swoimi sprawami, to zamiauczy, aby zakomunikować Ci chęć zabawy, pieszczot czy głaskania.
 • Podanie jedzenia: Miauczenie jest przeciągliwe i o wysokiej częstotliwości. Często towarzyszy mu ocieranie się o nogi.
 • Stres: Jeśli Twój kot nie lubi na przykład jazdy samochodem, będzie podczas jazdy głośno wokalizował.
 • Strach: Jeśli kot jest przywiązany do Ciebie i nie lubi zostawać sam, może wyć głośnym rozdzierającym miauczeniem.
 • Ból: Z reguły koty nie miauczą z powodu lekkiego bólu. Dźwięki te przypominają raczej mruczenie.
 • Starość: Kot w starszym wieku może miauczeć bez powodu. Koty cierpiące na demencję miauczą, bo nagle sobie coś przypomną.
 • Utrata wzroku i słuchu: Jeśli Twój kot traci wzrok i nie znajdujesz się w jego pobliżu, może pomiaukiwać. Dotyczy to także utraty słuchu, która powoduje jeszcze głośniejsze miauczenie.
 • Choroba: Jeśli kot głośno miauczy z bólu, to najczęściej w przypadku nadczynności tarczycy lub problemów dróg moczowych (przy oddawaniu moczu).
 • Ruja: Jeśli Twoja kotka osiągnie dojrzałość płciową, to jedną z oznak może być intensywne i przenikliwe wycie, wydobywające się głęboko z gardła kotki. Zdecydowanie różni się ono od normalnego miauczeniaDlaczego kot miauczy
Podczas rui Twoja kotka wydaje z siebie donośne odgłosy przypominające wycie, które rożni się od normalnego miauczenia.

 


 

Pamiętaj! Są koty, które ogólnie mało miauczą. Wynika to z ich charakteru, wieku i natury. Są one na przykład mało towarzyskie i komunikatywne. Ich sposobem porozumiewania się z Tobą może być ocieranie się, wskakiwanie na kolana albo nieodstępowanie Ciebie na krok. W żadnym przypadku nie powinieneś ignorować kociego miauczenia. Jest to sposób, w jaki Twój kot daje Ci sygnały, co się z nim dzieje. To ważne, abyś Ty odpowiednio na nie zareagował.

Dlaczego kot miauczy w nocy?

Jeśli Twój kot hałasuje i miauczy w nocy, to dzielisz los wielu właścicieli kotów. Koty są bowiem aktywne szczególnie w nocy. W ciągu dnia wiele śpią i odpoczywają, nabierając energii na nocne zabawy. Jeśli jednak zauważysz, że Twój kot miauczy w nocy szczególnie intensywnie, powinieneś znaleźć tego przyczynę.

Powinieneś o tym wiedzieć! Jeśli Twój kot miauczy po nocach i nie daje Ci spokoju, znajdź podłoże tego problemu. Kot rzadko miauczy bez przyczyny (na przykład z przyzwyczajenia). On jedynie próbuje Ci coś przekazać. Wymaga to od Ciebie wiele cierpliwości i empatii, abyś odnalazł powód miauczenia.

Powody nocnych odgłosów kota, poza wymienionymi powyżej:

Powód

Jak możesz zapobiec nocnemu miauczeniu kota?

Nuda

 

Pobaw się z kotem, zanim pójdziesz spać.

Wypróbuj, które zabawki interesują Twojego mruczka i pozostaw mu je na noc.

Zorganizuj mu inteligentne zabawki.

Zadbaj, aby Twój kot zażył sporej ilości ruchu, wybiegał się i zmęczył.

Głód

Poza regularną porcją, zostaw dodatkowo niewielką ilość karmy w misce.

Pamiętaj jednocześnie, aby nie przekarmiać kota – utrzymanie prawidłowej diety jest bardzo ważne! Ogólna zasada: małe, ale częste porcje.

Ból

Udaj się bezzwłocznie do weterynarza.

Samotność

Zorganizuj Twojemu kotu towarzysza do zabawy – jeśli Ty nie masz czasu, najlepszą opcją będzie adopcja drugiego kota.

Strach

Poświęć kotu dużo czasu i uwagi, tak aby pozbył się lęków.

Nie zamykaj drzwi do swojej sypialni – pozwól kotu spać przy Tobie lub na legowisku obok Ciebie.

Przyzwyczajenie

Ignoruj to, nawet jeśli jest Ci ciężko i trwa to kilka nocy.

Ruja

Udaj się do lekarza weterynarii i skonsultuj dalsze kroki.

Jeszcze przed osiągnięciem dojrzałości płciowej Twojej kotki poddaj ją kastracji.

Szczególnie nocna cisza może sprzyjać trudnemu do zniesienia miauczeniu. Brak bodźców rozpraszających uwagę, brak Twojej obecności przy kocie, brak zabaw z Tobą oraz panująca ciemność mogą wywołać u mruczka niepewność i strach. Niemniej jednak nocne miauczenie rodzi się z takich samych przyczyn, jak i dzienne.

Co oznacza miauczenie kota
Koty to zwierzęta aktywne po zapadnięciu zmroku. Nocne odgłosy kota mogą kosztować Ciebie bezsenne noce.


Czy można oduczyć kota miauczenia?

Kot jest bardzo spostrzegawczy, jeśli chodzi o Twoją reakcję na jego odgłosy. Miauczenie o wysokiej częstotliwości skutkuje w postaci pełnej miski jedzenia. Twój kot testuje Cię i zapamiętuje jaka reakcja w poszczególnej sytuacji przynosi skutek. Kota nie da się co prawda wytrenować tak, jak psa, możesz mu jednak wyznaczyć pewne granice. Wszystko zależy od Twojej wytrwałości i konsekwentnej postawy.

A oto kilka porad, jak możesz zapobiec natarczywemu miauczeniu w różnych sytuacjach:

 1. Praktykuj regularne pory karmienia.
 2. Nie karć kota za miauczenie, to leży w jego naturze.
 3. Ze spokojem odczytaj informację, ktorą chce Ci przekazać kot, aby znaleźć przyczynę i rozwiązać problem.
 4. Zamontuj klapkę dla kota – potwierdzi to jego niezależność, bo będzie mógł wychodzić, kiedy chce.
 5. Okazuj kotu czułość, jeśli się tego domaga.
 6. Nagradzaj za dobre zachowanie – pogłaszcz go, jeśli jesteś z niego zadowolony. Możesz również nagrodzić pupila kocim smakołykiem albo szczotkowaniem.
 7. Jeśli zupełnie nie radzisz sobie z Twoim kotem, odwiedź behawiorystę. On zna się na psychice kota i pomoże Ci w kontakcie z nim.


Podsumowanie

Decydując się na futrzanego przyjaciela, wziąłeś odpowiedzialność za jego dobro. Jednym z wyzwań może być komunikacja pomiędzy Tobą a kotem: to egzamin dla Ciebie, dla kota jedynie naturalna czynność. Nie możesz na nim wymusić zaprzestania miauczenia ani go za nie karcić. Jest to sposób porozumiewania z Tobą, niezależnie od tego, czy jest to kot mniej czy bardziej „gadatliwy”. Postaw sobie za cel znalezienie przyczyny nasilonego miauczenia, a już wkrótce będziesz cieszył się obecnością zadowolonego kociaka.