Każdy opiekun kotki doskonale wie, że należy ją wykastrować, aby nie mieć w przyszłości problemów z niechcianymi kociakami. Nie dotyczy to oczywiście zwierząt przeznaczonych do hodowli w której nowe potomstwo jest jak najbardziej pożądane. Jeśli jednak nie chcemy, żeby nasza kotka przyniosła nam do domu „przychówek”, kastracja kota jest koniecznością. Każdy z nas zachwyca się malutkimi kociakami, które są urocze, jednak szybko okazuje się, że kot to nie tylko zabawa, ale także regularne kupowanie karmy, obowiązek sprzątania po nim, a także ciągła troska o jego zdrowie.


Niestety bardzo często niechciane zwierzęta są porzucane przez nieodpowiedzialnych właścicieli. Wielokrotnie, kiedy tylko urosną i nie są już malutkimi, i słodkimi kociakami. Jeżeli chcesz tego uniknąć, zabezpiecz się przed nieplanowanym rozmnażaniem kota, gdyż nigdy nie będziesz wiedział, do kogo trafi miot po Twoim ulubieńcu. I czy któryś z przypadków porzucenia zwierzęcia, nie dotyczy kociaka Twojej kotki. Oczywiście nasz kocur też może uczestniczyć w nieustannym zwiększaniu populacji kotów. Niestety liczba ubezpłodnionych kotów jest stosunkowo niska w Polsce, a ilość bezdomnych kotów systematycznie wzrasta. Jeżeli nie chcemy przyczyniać się do bezdomności wśród zwierząt, to warto przemyśleć kastrację naszego pupila, która ma wiele dodatkowych zalet. W społeczeństwie nadal powszechny jest mit, że kastracja kota, to najgorsze, co może spotkać zwierzę. Pogląd taki przynosi kotom więcej szkody niż pożytku.

  

Co to jest kastracja i sterylizacja – ubezpłodnienie kota?

 Ubezpłodnienie jest zabiegiem chirurgicznym, który ma na celu uniemożliwienie organizmowi możliwości zapładniania lub zajścia w ciąże. Jest to zabieg nieodwracalny. Kot poddany temu zabiegowi nigdy nie będzie ponownie płodny. Wyróżniamy dwa rodzaje zabiegów ubezpłodnienia:

 • Sterylizacja     –          przycięcie lub podwiązanie nasieniowodów kota i jajników kotki.
 • Kastracja         –          polega na wycięciu jąder kota lub jajników kotki.

 Bardzo często błędnie kastracja i sterylizacja są używane zamiennie.

 Kastracja i sterylizacja są przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym, czyli narkozie. Zwierzę nie cierpi i nie czuję bólu w czasie zabiegu.

 

Kastracja/sterylizacja, a może antykoncepcja?


W przeciwieństwie do kastracji oraz sterylizacji stosowanie tabletek antykoncepcyjnych i zastrzyków hormonalnych wiąże się z:

 • Regularnym i uciążliwym podawaniem leków antykoncepcyjnych lub wykonywaniem zastrzyków hormonalnych, które nie pozostają bez wpływu na naturalną gospodarkę hormonalną zwierzęcia. Obecnie stosowane tabletki antykoncepcyjne nie są dopasowane do organizmu kota – to ludzkie tabletki antykoncepcyjne medycyny z dawnych lat. Brak podania tabletki na czas może spowodować rozregulowanie gospodarki hormonalnej lub wystąpienie rui i pełnej płodności kota. W zastrzyku jest podawane duże stężenie hormonów, które znacznie obciąża kocią wątrobę.
 • Podawanie tabletek antykoncepcyjnych zwiększa ryzyko wystąpienia chorób np. nowotworów m.in. nowotworów sutka, jajników i macicy oraz ropomacicza.
 • Nie dają pełnej gwarancji ochrony przed ciążą.
 • Koszt regularnego podawania tabletek antykoncepcyjnych lub zastrzyków hormonalnych jest wysoki.

 

W zaletach tabletek antykoncepcyjnych i zastrzyków hormonalnych wymieniane są:

 • Brak konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego.
 • W dowolnym momencie można przywrócić płodność.

 

Jaki jest główny powód wykonywania kastracji?

Problem z niechcianą ciążą kotki zniknie na zawsze – to najczęstszy powód wykonywania kastracji, która jest zabiegiem nieodwracalnym. Bez względu na to, czy mamy kotkę czy kocura, za bezdomne koty także my odpowiadamy. Dlatego warto nie tylko ubezpłodnić kotkę, ale również kocura.

 

Główna zaleta sterylizacji

Brak zmian w zachowaniu kota po zabiegu sterylizacji – według jednych opiekunów kotów jest to zaleta, a według innych wada. Popęd rozrodczy i napędzająca go gospodarka hormonalna kota pozostaje bez zmian. Sterylizacja nie ma wpływu na wagę kota.

 

Zalety kastracji – polecanej przez weterynarzy nieodwracalnej metody ubezpłodnienia

 • Brak objawów rui, która występuję u przeciętnej kotki 3-4 razy w roku – głośne i męczące wycie kotki ustępuje. Ruje są bardzo męczące dla kotki, kastracja usuwa ten problem na zawsze.
 • Kotki i kocury zaniechują oznaczania terytorium swoim moczem (nieprzyjemny zapach).
 • Przeważnie koty są wychodzące, co oznacza, że będą poruszać się nie tylko po naszym mieszkaniu i podwórku, ale również wychodzić na wielogodzinne eskapady. W czasie rui kotki są niespokojne i mogą uciekać z domu. Niestety w takiej sytuacji nie jesteśmy w stanie dopilnować kotki, by żaden kocur jej nie zapłodnił. Kastracja wyeliminuje ten problem. Samce kotów mogą walczyć z innymi kocurami o władzę nad terytorium, a także o względy kotek. Ryzyko niebezpiecznych wypadków (np. samochodowych) jest większe dla niewykastrowanych zwierząt.
 • Wykastrowane koty żyją nawet dwa razy dłużej niż niewykastrowane.
 • Koty są mniej zestresowane i bardziej zrównoważone. Wykastrowany kocur nie będzie agresywny, hormony nie będą sterować jego zachowaniem. Szczególnie może to być ważne w przypadku, gdy mieszka on w domu z dziećmi.
 • Kastracja zmniejsza ryzyko chorób – nowotworów narządów rodnych (macicy i jajników) i sutków. Guzy występują u 90% procent kotek, które nie były wcześniej wykastrowane. Wiele kotek choruje także na ropomacicze, które objawia się m.in. nadmiernym wyciekiem ropy z narządów rodnych. Ropomacicze można wyleczyć, jednak często jest za późno wykryty i wymaga usunięcia jajników i macicy wraz z jej zawartością –  w tym przypadku zabieg jest ryzykowny, ponieważ kotka w wyniku zaawansowanego ropomacicza jest osłabiona, a musi być poddana narkozie podczas zabiegu (na ropomacicze zazwyczaj chorują starsze kotki). Dlatego wczesna kastracja kota jest idealnym rozwiązaniem. W ten sposób przedłużymy życie naszej kotce. Podobnie jak kotka, kocurek także jest narażony na choroby takie jak np. nowotwór jąder i rak prostaty. Kastracja zmniejsza ryzyko zachorowania na FeIV i FIV – są przenoszone przez krew i ślinę np. w czasie walk kocurów czy kopulacji kotów.

 

Kiedy kastrować kota?

Decyzję o tym, kiedy kastrować kota, powinna być podjęta przez lekarza weterynarii. Oceni on stan psychiczny i fizyczny naszego kota. Większość specjalistów poleca kastrację w jak najwcześniejszym wieku. Dla kocurów to zazwyczaj czas przed osiągnięciem dojrzałości płciowej (pomiędzy 6, a 8 miesiącem życia), a dla kotek okres przed lub tuż po pierwszej rui (nigdy w czasie trwającej rui). Zabieg kastracji jest prowadzany pod pełną narkozą, która może być ryzykowna dla starszego kota, dlatego lepiej przeprowadzać go na młodym i silnym organizmie.

 

Jak przygotować kota do zabiegu?

 • Kotka w czasie zabiegu nie może być w rui.
 • Sprawdź, czy Twój kot ma wykonane wszystkie szczepienia i jest odrobaczony.
 • Kot musi być dokładnie zbadany przez weterynarza, ponieważ niektóre choroby mogą spowodować powikłania zagrażające życiu Twojego pupila w czasie wykonywania zabiegu kastracji.
 • Zwierzę na 12 godzin przed zabiegiem nie powinno jeść. Zabieg jest zawsze wykonywany na czczo. Płyny powinieneś przestać podawać na 4 godziny przed zabiegiem – zapobiega to wymiotom w czasie i po narkozie.

 

Ile czasu trwa zabieg?

Sam zabieg kastracji trwa od kilkunastu minut do około godziny. Zabieg na kotce jest bardziej skomplikowany i dlatego jest wykonywany dłużej. Należy doliczyć również czas podania narkozy, leków i przygotowanie lekarza do zabiegu, a także opiekę kota bezpośrednio po zabiegu w klinice weterynaryjnej.

Jak wygląda opieka nad kotem po zabiegu kastracji?

 

Opieka nad kotem po kastracji jest niezwykle ważna dla jego szybkiego i pełnego powrotu do zdrowia. Przede wszystkim Twój kot powinien zostać w gabinecie lekarza, aż do wybudzenia się z narkozy. Jeżeli nie ma takiej możliwości, można go zabrać do domu, jednak trzeba go ogrzewać np. kocami, gdyż w tym czasie jest narażony na nadmierną utratę ciepła. Powinniśmy umieścić naszego pupila w cichym i spokojnym miejscu, w którym dojdzie do siebie, bez niepotrzebnego stresu. Jeżeli kastracji została poddana aktywna kotka, można założyć jej kołnierz lub kaftan, które uniemożliwią jej sięganie do zszytej rany – powinien być noszony przez około 10 dni. Kocury zazwyczaj nie noszą specjalnej ochrony, ponieważ nacięcia wykonywane podczas zabiegu są stosunkowo niewielkie i dlatego goją się łatwiej i szybciej. Musisz też bardzo uważać, by przez pierwsze dni po zabiegu, nasz ulubieniec nie wykonywał intensywnych ruchów np. skakania i wspinaczki. W czasie zabiegu i niedługo po nim należy na futrzanego przyjaciela bardzo uważać, gdyż poprawianie zabiegu, z powodu zaniedbania czasu rekonwalescencji, jest o wiele trudniejsze, niż sam zabieg i opieka bezpośrednia po nim.

Ważna jest też ciągła obserwacja kota, abyś mógł szybko zareagować na niepokojące sygnały. Kot po kastracji będzie bardzo osłabiony i senny. Niektóre koty na ustępującą narkozę reagują wymiotami. Niedogodności powinny ustąpić następnego dnia.

 

Karmienie kota po zabiegu kastracji

Bezpośrednio po kastracji można podawać tylko wodę. Po zabiegu zwierze jest na tyle słabe, że nie zje zwykłej suchej karmy, dlatego po upływie około 6-8 godzin od zabiegu, należy podać mu mokrą karmę. Kot będzie jeść powoli i bardzo niewiele. Miękka karma powinna być podawana co najmniej do czasu oddania przez zwierzę pierwszego kału po zabiegu, później możesz zacząć go karmić karmą suchą czy jedzeniem domowym.

Musisz uważać na ilość podawanej karmy wykastrowanemu kotu. Gospodarka hormonalna po kastracji jest niestabilna w szczególności dla starszych kotów. Metabolizm jest wolniejszy i spada zapotrzebowanie kaloryczne. Dlatego przy nierozsądnym karmieniu naszego pupila możemy doprowadzić do jego otyłości, a w konsekwencji do rozwoju wielu chorób. Istnieją wiele specjalistycznych karm dla kotów po kastracji, które posiadają zbilansowaną dawkę substancji odżywczych potrzebnych Twojemu kotu.

 

Skutki psychiczne kastracji

Kastracja kota nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków w psychice kota. Można zauważyć, że kot po kastracji, jest znacznie bardziej spokojny. Po zabiegu trzymają się blisko domu i nie wychodzi na dalekie i wielogodzinne wędrówki. Jeśli Twój kot ma być domowym pupilem, kastracja jest idealnym rozwiązaniem.

 

Ile kosztuje kastracja kota?

Sprawy finansowe są z reguły bardzo ważne. Cena kastracji zależy od tego, jakie i ile materiałów będzie użyte w czasie zabiegu, jaka opieka w trakcie i po zabiegu będzie zastosowana i jak bardzo skomplikowany jest zabieg. Zwykle wynosi około kilkuset złotych. Oczywiście sterylizacja kotki będzie droższa niż kastracja kocura, gdyż u niej zabieg jest bardziej skomplikowany. Przykładowo kastracja kota może kosztować od 120 do 190 zł, w zależności oczywiście od samego gabinetu i jego usług, a kastracja kotki będzie już kosztowała od 250 do 300 zł.  

 

Kiedy koszt zabiegu jest ponoszony?

Z reguły płaci się po wykonanej usłudze, czyli po wykonanym zabiegu, gdy zabieramy zwierzę do domu. Musimy dokładne dopytać o opiekę ze wszystkimi szczegółami, żeby rekonwalescencja kota była jak najszybsza. Bardzo często w cenie zabiegu jest wliczone kilka wizyt kontrolnych.

 

Mity o kastracji  

 • Wiele się osób twierdzi, że kotka przynajmniej raz w życiu musi urodzić młode. Dopiero po odchowaniu kociąt można ją wykastrować. Jest to mit. Kot kieruję się zawsze instynktem i natura wymusza jego zachowanie, które ma sprzyjać zajściu w ciążę. Dlatego nie wyrządzisz jej żadnej krzywdy kastracją.
 • Często słyszy się, że kastracja jest bardzo niebezpieczna i szkodliwa dla kota. To także mit, gdyż jest to zabieg prosty, który jest przeprowadzany przez lekarza weterynarii.
 • Według niektórych, nie ma potrzeby kastracji kotki i kocura, a słodkie kocięta bardzo łatwo znajdują domy. Jest to kolejny mit, gdyż bardzo wiele kociąt jest uśmiercanych, lub - co gorsza - zostawianych na pewną śmierć przez porzucenie np. w lesie. Statystyki pokazują, że liczba bezdomnych kotów w Polsce wzrasta każdego roku.

 

Podsumowanie

Kastracja to niestety wciąż według wielu kontrowersyjny i niepotrzebny zabieg. Nieznajomość i niechęć do kastracji przyczynia się do krzywdy wielu zwierząt, które umierają porzucane, są bezdomne lub spędzają całe życie w schronisku dla zwierząt. Dzięki wykonanemu zabiegowi kastracji  będziesz miał pewność, że nie przyczyniasz się do niekontrolowanego zwiększania populacji kotów.

Zabieg kastracji jest bezbolesny dla zwierzęcia, a pełny powrót do zdrowia trwa zaledwie parę dni. Oprócz samego ubezpłodnienia przynosi wiele dodatkowych korzyści. Dzięki kastracji możesz przedłużyć nawet dwukrotnie życie Twojego kota. Kastracja wyklucza również wiele groźnych chorób m.in. nowotwory, czy ropomacicze kotek. Kot po zabiegu będzie mniej agresywny. Niechętnie będzie wychodził na poza teren domu, co może go uchronić go przed śmiercią w wyniku wypadku samochodowego.

Cena zabiegu nie jest wysoka i jest wykonywana tylko raz w życiu. Ma wiele zalet opisanych w artykule, które na pewno przekonają Cię do wykonania kastracji.

Sprawdź nasze karmy: