Zaktualizowano 22.04.2020

Rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa niepokoi ludzi na całym świecie bardziej niż jakikolwiek inny temat. Dzięki niecodziennym metodom rządy krajów na całym świecie starają się spowolnić tempo rozwoju COVID-19. Na pierwszym miejscu stoi teraz zdrowie każdego z nas. Zwłaszcza wyjątkowa szybkość rozprzestrzeniania się wirusa i wysoka śmiertelność u starszych ludzi powinna być powodem do zajęcia się tym problemem bliżej.

Ale co z naszymi zwierzakami? Według danych Ośrodka Badania Opinii Publicznej w naszym kraju żyje 14 milionów psów i kotów. Prawie 45% gospodarstw domowych w Polsce posiada psa, a 27% gospodarstw co najmniej jednego kota.

Chcielibyśmy przybliżyć Ci temat koronawirusa w związku z Twoim kotem, abyś nie miał wątpliwości, jak obchodzić się z Twoim zwierzakiem w tej niecodziennej sytuacji. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

 1. Czy mogę zarazić mojego kota koronawirusem i odwrotnie?
 2. Czy muszę mojego kota chronić teraz szczególnie?
 3. Co zrobić z kotem, jeśli zostanę objęty kwarantanną domową?
 4. Czy mogę udać się do weterynarza, jeśli mój kot zachoruje?
 5. Co to jest koci koronawirus FCoV (Feline Coronavirus)?

1. Czy mogę zarazić mojego kota koronawiruem i odwrotnie?

Postępujący rozwój sytuacji i nowe wyniki badań dotyczące możliwości przenoszenia koronawirusa przez koty, wymagają aktualizacji tego artykułu.

Według informacji niemieckiego Instytutu Friedricha Löfflera oraz zgodnie z wynikami chińskich badań możliwe jest eksperymentalne zarażenie kotów oraz fretek wirusem Covid-19. W warunkach laboratoryjnych wirus może zostać przeniesiony z kota na kota.

W ramach innego projektu badawczego po wybuchu infekcji koronawirusa testom na obecność przeciwciał poddano 102 koty (wiele z nich z Wuhan). U jedenastu osobników stwierdzono wykształcone przeciwciała, które świadczą o przebytej infekcji.

Dodatkowo zarejestrowany przypadek w Nowym Jorku, gdzie u tygrysa z objawami Covid-19 faktycznie stwierdzono obecność wirusa w ciele, potwierdza wspomniane wyniki badań. Zarażony tygrys oraz inne tygrysy w dotkniętym zoo, wykazywały łagodne objawy choroby, jak np. suchy kaszel.

Według aktualnych informacji nie ma jednak żadnego dowodu na to, że koty mogłyby przenosić chorobę na ludzi. Posiadanie kota nie zalicza się zatem do czynników ryzyka.

Koty zapadają na zakaźne zapalenie otrzewnej, wywoływane innym rodzajem koronawirusa, który jednak nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi.

2. Czy muszę mojego kota chronić teraz szczególnie?

Niezależnie od koronawirusa należyta higiena w obcowaniu ze zwierzętami to najlepsza metoda ochrony przed zarazkami wszelkiego rodzaju.

Często myj ręce wodą z mydłem, zwłaszcza jeśli znalazłeś się w pobliżu chorych osób oraz po kontakcie ze zwierzętami, na przykład po sprzątaniu kuwety.

Zwróć uwagę na należytą higienę Twojego kota:

 • jedna kuweta więcej niż ilość kotów w domu
 • żwirek w kuwecie co najmniej pięciocentymetrowej wysokości
 • kuweta ustawiona w spokojnym, zacisznym miejscu domu lub mieszkania
 • czyść kuwetę regularnie
 • natychmiast usuń kocie odchody, które dostały się poza kuwetę

Kot-śpi
Higiena jest ważna.

3. Co zrobić z kotem, jeśli zostanę objęty kwarantanną domową?

Jeśli istnieje u Ciebie podejrzenie infekcji SARS-CoV-2 lub test na wirusa wypadł już jednoznacznie pozytywnie, wskazana jest kontrola wszystkich możliwych dróg jego przenoszenia. Powinieneś także ograniczyć bliższe kontakty z wszelkimi istotami żyjącymi, również ze zwierzętami.

Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby na czas domowej kwarantanny zrobić zakupy dla Ciebie i Twojego kota, odpowiednio wcześnie zrób dla Was zapasy niezbędnych produktów, które wystarczą na dwa tygodnie. Nie zapomnij o kociej karmie, żwirku i innych artykułach higienicznych oraz lekach, jeśli Twój kociak musi jakieś zażywać. Unikaj zbędnego chomikowania wielkich ilości artykułów.

Nawet, jeśli Twój kot aktualnie nie jest zagrożony COVID-19, powinieneć przygotować plan na wypadek sytuacji krytycznej. Bo zarazić się koronawirusem możesz również wtedy, jeśli zachowałeś wszelkie środki ostrożności.

4. Czy mogę udać się do weterynarza, jeśli mój kot zachoruje?

Wszystko zależy od tego, czy sam jesteś chory lub objęty domową kwarantanną. W tym wypadku w sytuacji krytycznej, zagrażającej zdrowiu lub życiu Twojego kota, zwróć się do lekarza weterynarii i omów alternatywne środki transportu zwierzęcia.

Jeśli Twój kot podczas Twojej choroby miał mieć tylko rutynowe badania (okresową kontrolę, szczepienia itp.), poproś lekarza o przesunięcie terminu na czas, kiedy już będziesz zdrowy.

Poinformuj swojego weterynarza w każdym razie, że jesteś lub byłeś chory, aby mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności w celach uniknięcia zakażenia.

Jeśli nie jesteś chory ani objęty kwarantanną, powinieneś mimo wszystko skontaktować się z weterynarzem w przypadku, gdy masz wrażenie, że Twój kot jest chory. Lekarz może zjawić się na wizycue domowej lub doradzić Ci coś przez telefon.

 1. CULINESSE

  od 17,99 zł

  (44,98 zł / 1 kg)
 2. NATURELLE

  od 15,28 zł

  (38,20 zł / 1 kg)
 3. FILET KURCZAK Z KACZKĄ

  od 5,50 zł

  (7,86 zł / 100 g)
 4. FILET KURCZAK Z CIELĘCINĄ

  od 5,50 zł

  (7,86 zł / 100 g)
 5. FILET KURCZAK Z ŁOSOSIEM

  od 5,50 zł

  (7,86 zł / 100 g)

5. Co to jest koci koronawirus FCoV (Feline Coronavirus)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów (FIP) to choroba wirusowa, która na skutek swojej agresywności - w połączeniu z innymi komplikacjami - objawia się u kotów wysoką śmiertelnością. To schorzenie występuje częściej w gospodarstwach domowych, w których żyje kilka kotów. Jest ciężkie do rozpoznania, kontrolowania i zapobiegania i w hodowlach może doprowadzić do zdziesiątkowania populacji.

Choroba o łacińskiej nazwie peritonitis infectiosa felinum przenoszona jest przez wirusy w powietrzu lub zainfekowane odchody. Wirus FCoV może zostać przeniesiony także przez człowieka, jeśli ten miał z nim kontakt (np. poprzez inne chore koty) lub dotknął zakażonych powierzchni.

Objawy FIP są zróżnicowane i zależne od rodzaju szczepów wirusowych, systemu odpornościowego kota oraz zaatakowanych organów. Istnieją dwie formy tego schorzenia: postać wysiękowa (mokra), która dotyka otwory w ciele (oczy, nosy, uszy, odbyt) oraz postać bezwysiękowa (sucha) charakteryzująca się zmianami w różnych narządach. Obie formy często się mieszają i nie sposób ich jednoznacznie oddzielić. W obu przypadkach choroba odbija się na wyglądzie zewnętrznym zwierzęcia: sierść staje się matowa i tępa, a kot coraz bardziej letargiczny i depresyjny.

Zakaźne zapalenie otrzewnej to skutek zarażenia kocim koronawirusem. Nie ma on nic do czynienia z aktualnie grasującym COVID-19 i jest dla ludzi zupełnie niegroźny.