Zaktualizowano 31.05.2021

Uwaga! Aby sprawdzić aktualne przepisy dotyczące obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa odwiedź oficjalną stronę rządową. Poniższy artykuł zawiera ogólne informacje i wskazówki.

Rozprzestrzenianie się nowego koronawirusa niepokoi ludzi na całym świecie bardziej niż jakikolwiek inny temat. Drastycznymi metodami rządy krajów na całym świecie starają się spowolnić tempo rozwoju COVID-19. I choć koronawirus wydaje się nie być groźniejszy od przeciętnej grypy, szybkość jego rozprzestrzeniania się i śmiertelność u starszych lub ciężko chorych ludzi, wywołuje ogólny niepokój. Przyjrzyjmy się tym problemom bliżej.

Co z naszymi zwierzakami? Według danych Ośrodka Badania Opinii Publicznej w naszym kraju żyje 14 milionów psów i kotów. Prawie 45% gospodarstw domowych w Polsce posiada psa, a 27% gospodarstw co najmniej jednego kota.

Chcielibyśmy przybliżyć Ci temat koronawirusa w związku z Twoim kotem, abyś nie miał wątpliwości, jak obchodzić się z Twoim zwierzakiem w tej niecodziennej sytuacji. W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na następujące pytania:

  1. Czy mogę zarazić mojego kota Covidem-19 lub on mnie?
  2. Czy muszę mojego kota chronić teraz szczególnie?
  3. Czy kot zarażony wirusem może umrzeć?
  4. Co zrobić z kotem, jeśli zostanę objęty kwarantanną domową?
  5. Co stanie się z kotem, jeśli trafię do szpitala?
  6. Czy mogę udać się do weterynarza, jeśli mój kot zachoruje?
  7. Co to jest koci koronawirus FCoV (Feline Coronavirus)?

 

1. Czy mogę zarazić mojego kota Covidem-19 lub on mnie?

Według najnowszych badań koty mogą zarazić się Covid-19 od swoich właścicieli. Przeniesienie wirusa ze zwierzę na człowieka jest już jednak bardzo mało prawdopodobne. Potwierdza to analiza 277 kotów, którą przeprowadzili naukowcy z północnych Włoch. Zwierzęta pochodziły głównie z Lombardii, regionu mocno epidemią dotkniętego, po części z domów, których mieszkańcy byli nosicielami koronawirusa.

Badanie wykazało obecność przeciwciał koronawirusowych u 3,9 procent kotów. Oznacza to, że prawie 4 procenty przebadanych zwierzaków musiało wcześniej przejść infekcję wywołaną Sars-CoV-2, przebiegającą najczęściej – podobnie jak u ludzi – zupełnie bezobjawowo. U żadnego ze zwierząt nie wykryto aktywnego wirusa. Testy przeprowadzano od marca do maja 2020 roku.

Zarażenie kota wirusem przez osobę chorą na Covid-19 nie jest zatem wykluczone. Według aktualnego stanu wiedzy koty nie odgrywają jednak żadnej roli w rozprzestrzenianiu infekcji. Nie ma tez żadnych poszlak wskazujących na to, że zwierzęta są w stanie zainfekować ludzi.

Według informacji niemieckiego Instytutu Friedricha Löfflera oraz zgodnie z wynikami chińskich badań możliwe jest eksperymentalne zarażenie kotów oraz fretek wirusem Covid-19. W warunkach laboratoryjnych wirus może zostać przeniesiony także z kota na kota.

W ramach innego projektu badawczego po wybuchu infekcji koronawirusa testom na obecność przeciwciał poddano 102 koty (wiele z nich z Wuhan). U jedenastu osobników stwierdzono wykształcone przeciwciała, które świadczą o przebytej infekcji.

Dodatkowo zarejestrowany przypadek w Nowym Jorku, gdzie u tygrysa z objawami Covid-19 faktycznie stwierdzono obecność wirusa w ciele, potwierdza wspomniane wyniki badań. Zarażony tygrys oraz inne tygrysy w dotkniętym zoo, wykazywały łagodne objawy choroby, jak np. suchy kaszel.

Według aktualnych informacji nie ma jednak żadnego dowodu na to, że koty mogłyby przenosić chorobę na ludzi. Posiadanie kota nie zalicza się zatem do czynników ryzyka.

Koty zapadają na zakaźne zapalenie otrzewnej, wywoływane innym rodzajem koronawirusa, który jednak nie stwarza żadnego zagrożenia dla ludzi.

 

2. Czy muszę mojego kota chronić teraz szczególnie?

Niezależnie od koronawirusa należyta higiena w obcowaniu ze zwierzętami to najlepsza metoda ochrony przed zarazkami wszelkiego rodzaju.

Często myj ręce wodą z mydłem, zwłaszcza jeśli znalazłeś się w pobliżu chorych osób oraz po kontakcie ze zwierzętami, na przykład po sprzątaniu kuwety.

Zwróć uwagę na należytą higienę Twojego kota:

  • jedna kuweta więcej niż ilość kotów w domu
  • żwirek w kuwecie co najmniej pięciocentymetrowej wysokości
  • kuweta ustawiona w spokojnym, zacisznym miejscu domu lub mieszkania
  • czyść kuwetę regularnie
  • natychmiast usuń kocie odchody, które dostały się poza kuwetę

Kot-śpi
Higiena jest ważna.

 

3. Czy kot zarażony wirusem może umrzeć?

Samo zakażenie kota koronawirusem nie oznacza automatycznie, że wirus rozmnaża się w drogach oddechowych zwierzęcia i że jest przez nie roznoszony. Zdaniem dyrektora Instytutu Friedricha-Loefflera w Greifswaldzie, Thomasa Mettenleitera, nie ma dowodów na to, że infekcja Covid-19 może okazać się śmiertelna dla zwierzęcia.

Znane są co prawda przypadki nosicielstwa koronawirusa u kotów, które są nieco bardziej podatne niż psy, a w nowojorskim zoo stwierdzono je również u tygrysów i lwów. Ale naukowcy na całym świecie są przekonani o niewielkiej podatności zwierząt domowych na Covid-19.

 

4. Co zrobić z kotem, jeśli zostanę objęty kwarantanną domową?

Jeśli istnieje u Ciebie podejrzenie infekcji SARS-CoV-2 lub test na wirusa wypadł już jednoznacznie pozytywnie, wskazana jest kontrola wszystkich możliwych dróg jego przenoszenia. Powinieneś także ograniczyć bliższe kontakty z wszelkimi istotami żyjącymi, również ze zwierzętami.

Jeśli nie masz nikogo, kto mógłby na czas domowej kwarantanny zrobić zakupy dla Ciebie i Twojego kota, odpowiednio wcześnie zrób dla Was zapasy niezbędnych produktów, które wystarczą na dwa tygodnie. Nie zapomnij o kociej karmie, żwirku i innych artykułach higienicznych oraz lekach, jeśli Twój kociak musi jakieś zażywać. Unikaj zbędnego chomikowania wielkich ilości artykułów.

Nawet, jeśli Twój kot aktualnie nie jest zagrożony COVID-19, powinieneć przygotować plan na wypadek sytuacji krytycznej. Bo zarazić się koronawirusem możesz również wtedy, jeśli zachowałeś wszelkie środki ostrożności.

 

5. Co stanie się z kotem, jeśli trafię do szpitala?

Jeśli z powodu koronawirusa musisz udać się do szpitala, a w Twoim otoczeniu nie ma nikogo, kto mógłby zająć się Twoim kotem na czas Twojej nieobecności, obowiązek ten spada na gminę – czytamy w wytycznych Głównego Inspektoratu Weterynarii (GIW). Inspekcja weterynaryjna z reguły radzi opiekunom zwierząt, którzy z powodu choroby trafią do szpitala, aby rozważyli oddanie kota do hotelu dla zwierząt lub innego miejsca mogącego zapewnić bezpieczną nad nim opiekę. Zalecana jest także możliwość poszukania informacji w Internecie w społecznościowych grupach wsparcia.
"Osoby, które nie mogą skorzystać z powyższych rozwiązań, powinny skontaktować się z właściwym dla miejsca pobytu urzędem gminy" - podaje Inspekcja Weterynaryjna.
Według art. 163 Konstytucji RP „organy samorządu terytorialnego powinny zaangażować się w tym zakresie we wsparcie dla osób objętych kwarantanną lub chorych.”

6. Czy mogę udać się do weterynarza, jeśli mój kot zachoruje?

Wszystko zależy od tego, czy sam jesteś chory lub objęty domową kwarantanną. W tym wypadku w sytuacji krytycznej, zagrażającej zdrowiu lub życiu Twojego kota, zwróć się do lekarza weterynarii i omów alternatywne środki transportu zwierzęcia.

Jeśli Twój kot podczas Twojej choroby miał mieć tylko rutynowe badania (okresową kontrolę, szczepienia itp.), poproś lekarza o przesunięcie terminu na czas, kiedy już będziesz zdrowy.

Poinformuj swojego weterynarza w każdym razie, że jesteś lub byłeś chory, aby mógł podjąć odpowiednie środki ostrożności w celach uniknięcia zakażenia.

Jeśli nie jesteś chory ani objęty kwarantanną, powinieneś mimo wszystko skontaktować się z weterynarzem w przypadku, gdy masz wrażenie, że Twój kot jest chory. Lekarz może zjawić się na wizycie domowej lub doradzić Ci coś przez telefon.

Wybierz najlepszą karmę Josera i zadbaj o zdrowie swojego futrzaka:

 

7. Co to jest koci koronawirus FCoV (Feline Coronavirus)?

Zakaźne zapalenie otrzewnej u kotów (FIP) to choroba wirusowa, która na skutek swojej agresywności - w połączeniu z innymi komplikacjami - objawia się u kotów wysoką śmiertelnością. To schorzenie występuje częściej w gospodarstwach domowych, w których żyje kilka kotów. Jest ciężkie do rozpoznania, kontrolowania i zapobiegania i w hodowlach może doprowadzić do zdziesiątkowania populacji.

Choroba o łacińskiej nazwie peritonitis infectiosa felinum przenoszona jest przez wirusy w powietrzu lub zainfekowane odchody. Wirus FCoV może zostać przeniesiony także przez człowieka, jeśli ten miał z nim kontakt (np. poprzez inne chore koty) lub dotknął zakażonych powierzchni.

Objawy FIP są zróżnicowane i zależne od rodzaju szczepów wirusowych, systemu odpornościowego kota oraz zaatakowanych organów. Istnieją dwie formy tego schorzenia: postać wysiękowa (mokra), która dotyka otwory w ciele (oczy, nos, uszy, odbyt) oraz postać bezwysiękowa (sucha) charakteryzująca się zmianami w różnych narządach. Obie formy często się mieszają i nie sposób ich jednoznacznie oddzielić. W obu przypadkach choroba odbija się na wyglądzie zewnętrznym zwierzęcia: sierść staje się matowa i tępa, a kot coraz bardziej letargiczny i depresyjny.

Zakaźne zapalenie otrzewnej to skutek zarażenia kocim koronawirusem. Nie ma on nic do czynienia z aktualnie grasującym COVID-19 i jest dla ludzi zupełnie niegroźny.



Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!