Pies nie chce jeść

Brak apetytu u psa może być sygnałem różnych problemów, od zwykłej niechęci do jedzenia po poważne zagrożenia zdrowotne. Niektóre psy mogą być wybredne, preferując tylko ulubione przysmaki, podczas gdy inne mogą cierpieć z powodu stresu lub chorób, które wpływają na ich chęć do jedzenia. Regularne spacery i aktywność fizyczna również mogą pomóc w pobudzeniu apetytu. Jednak, jeśli pies nie je przez dłuższy czas, ważne jest, aby skonsultować się z weterynarzem, aby wykluczyć możliwość choroby. Pamiętaj, że odpowiednie żywienie i regularne wizyty u specjalisty są kluczowe dla zdrowia i dobrostanu czworonoga.

Mój pies nie ma apetytu – z tym stwierdzeniem bardzo wielu właścicieli psów przychodzi do lekarzy weterynarii. Nie rozumieją dlaczego ich łakomy do tej pory pupil nagle nie ma ochoty na ulubione przysmaki. Powodów tak naprawdę może być wiele – od tych całkowicie błahych, aż do naprawdę poważnych, które zagrażają zdrowiu psa. Niejedzenie nie jest czymś normalnym u zwierząt, więc jeśli sytuacja się utrzymuje, to nie powinieneś tego lekceważyć tylko wybrać się z psem do weterynarza, żeby wykluczyć ewentualną chorobę.



Pies nie chce jeść suchej karmy – jakie mogą być tego przyczyny?

Twój zwierzak na początku swojego życia nie może jeść suchej karmy, co jest oczywiste ze względu na jego wrażliwy żołądek i słabe zęby. Karmiony mlekiem matki musi następnie przejść proces oswojenia go z nowym pożywieniem. W przypadku szczeniąt proces ten nie jest aż taki trudny, bo szczenięta zwykle chętnie sięgają po granulki.

Niestety u psów nieco starszych, problem z jedzeniem suchej karmy może być większy, a zmiana sposobu żywienia będzie wymagała od Ciebie więcej konsekwencji i cierpliwości. Jednak z czasem Twój pupil na pewno się przyzwyczai i bez problemu będzie zjadał suchy pokarm.

mały pies siedzący na fotelu
Odmawianie posiłków u zwierząt nie jest normalne. Jeśli sytuacja się utrzymuje powinieneś zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

Jak karmić psa?

Najczęściej podawane przez właścicieli pożywienie to gotowa sucha karma dla psów. Większość czworonogów to łakomczuchy i bez problemu zjadają wszystko, co dostaną podane do miski. Niektóre psy są tak bardzo łakome, że nawet podczas spaceru należy uważać, aby pies nie zjadł czegoś z osiedlowego trawnika. Właśnie dlatego sytuacja, w której Twój pies przestaje zjadać podawaną przez Ciebie karmę, powinna zwrócić Twoją uwagę. 

Tak naprawdę może być kilka przyczyn, dlaczego pies nie je. W większości powody są błahe – być może pies nie ma ochoty na jedzenie suchej karmy, bo najzwyczajniej w świecie nie jest głodny. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku tych czworonogów, które są przekarmiane i mają nieograniczony dostęp do jedzenia. Kiedy podajesz Twojemu pupilowi pożywienie, zwykle pies rzuca się na nie. Dzieje się tak ponieważ zwierzę nie rozumie, że nie powinien wszystkiego zjadać naraz.

Niestety dla większości właścicieli jest to sygnał, że pies wciąż jest bardzo głodny i nieustannie dosypują mu granulek, tak by miska  była stale pełna. To poważny błąd! Dorosły pies powinien być karmiony nie częściej niż dwa razy dziennie, o stałych porach. Ponadto, gdy po podaniu jedzenia Twój pies w ciągu minuty nie zacznie jeść – zabierz mu miskę, bo widocznie nie jest głodny.

Pamiętaj! Nic się nie stanie, jeśli Twój pupil nie zje jednego posiłku. Znacznie lepiej jest, żeby był nieco przegłodzony przez dzień niż ciągle przejedzony. Jest to jedna z podstawowych zasad karmienia czworonogów. Nie wpadaj zatem od razu w panikę jeśli Twój pies nie chce jeść, ponieważ czasem jest to całkiem naturalne i nie musi sygnalizować niczego poważnego.


Również jakość podawanej karmy ma bardzo duże znaczenie. Zarówno ludzie, jak i psy nie chcą jeść czegoś, co im nie smakuje. Być może pokarm, który kupujesz swojemu zwierzakowi po prostu jest niesmaczny. Jeśli dokarmiasz go między posiłkami wędlinami, kiełbasą lub ugotowanym mięsem, to nie dziw się, że Twój pupil nie ma później ochoty na jedzenie suchej karmy. Psy to bardzo inteligentne stworzenia, więc będą czekać na to, aż znów rzucisz mu do zjedzenia jakiś rarytas.


Zmiana rodzaju karmy

Nie możesz przyzwyczajać swojego psa do tego, że dostanie pachnącą wędlinę za każdym razem, kiedy nie zje suchej karmy z miski. Ważne jest, żeby pies zjadał pożywienie specjalnie dla niego przeznaczone. Jeśli jest on szczególnie wybredny i uporczywie nie chce jeść podawanej przez Ciebie suchej karmy, to zamień ją na inną. Być może odmienny smak lub dodatkowe wartości odżywcze sprawią, że chętniej będzie zaglądał do miski. Przede wszystkim musisz jednak oduczyć swojego wybrednego pupila zjadania wykwintnych potraw, prosto z Twojego stołu. Konsekwentnie dwa razy dziennie napełniaj mu miskę jego karmą i czekaj, aż zje. Kiedy będzie głodny na pewno prędzej czy później to zrobi. Przy okazji możesz wprowadzić sygnał (np. komenda, dźwięk), który pies będzie kojarzył z porą karmienia.

Zwierzęta bardzo szybko się uczą, więc Twój pupil na pewno łatwo to przyswoi i będzie czekał na swoje jedzenie. Jeśli pomimo tego, pies nie chce zjadać swojego pożywienia możesz spróbować pobudzić jego apetyt przez zabranie go na długi i wyczerpujący spacer. Po dawce wysiłku i ćwiczeń czworonóg na pewno wróci do domu nie tylko zmęczony, ale i głodny i chętnie zje to, co mu podasz.


Czego pies nie może jeść – kilka przydatnych wskazówek dla właścicieli

Niestety zarówno problem z niejedzeniem, jak i nadmiernym apetytem może przyczynić się do nieprzyjemnych konsekwencji. Zdecydowana większość czworonogów to łasuchy, które zjedzą wszystko, co tylko im podasz. Niestety wiele czworonogów potrafi wsunąć także resztki, które znajdą na dworze.

Pamiętaj, że musisz na to uważać, ponieważ na osiedlowych trawnikach czy w okolicach śmietników ludzie wyrzucają różne rzeczy, które nie powinny trafić do żołądka Twojego psa. Niestety często zdarza się także tak, że to właśnie właściciel podaje psu takie produkty do jedzenia, których organizm zwierzaka nie toleruje. Być może nawet o tym nie wiedziałeś, jednak Twój czworonóg nie może zjadać wszystkiego, co pojawia się na Twoim stole, bowiem wiele z tego może mu zaszkodzić. Na pewno traktujesz swojego psa jako członka rodziny, jednak nie oznacza to, że może być on także karmiony tak samo jak Ty. Żywienie psa znacznie różni się od ludzkiego i to, co dla Ciebie jest smaczne i zdrowe, nie musi wcale takie być także dla Twojego zwierzaka.

Jaką karmę wybrać, aby zadbać o zdrowy rozwój Twojego psa?

Co pies może strawić?

Na pewno chcesz dla swojego psa jak najlepiej i czasem możesz nie zdawać sobie nawet sprawy z tego, że nieświadomie robisz mu krzywdę. Pamiętaj o tym, że Twój pupil ma znacznie uboższą od Twojej florę bakteryjną przewodu pokarmowego. Właśnie dlatego nie będzie potrafił strawić jedzenia tak urozmaiconego jak Twoje. Być może będziesz zaskoczony, ale wbrew temu, co jest pokazywane na filmach lub obrazkach, kości nie powinny stanowić podstawy w diecie psa.

Chrząstki, kości cielęce czy wołowe mogą być jedynie smakowitym dodatkiem do codziennej karmy, jednak te z dziczyzny lub drobiu są niewskazane. Są one niezwykle łamliwe i cienkie, a ich ostre krawędzie mogą uszkodzić podniebienie psa, a nawet żołądek czy jelita. Istnieje zatem duże prawdopodobieństwo, że pies, który je szybko i łapczywie, skaleczy się nimi. Jeśli zauważysz, że po zjedzeniu drobiowych kości pies kręci się, piszczy i ma problemy z wypróżnieniem – koniecznie udaj się na wizytę do weterynarza. Trudno także powiedzieć, że kości (obojętnie jakiego pochodzenia), mogą stanowić pełnowartościowy posiłek.

Kolejnym produktem, którego nie powinieneś podawać swojemu pupilowi to cebula. Dla człowieka cebula jest jednym z częściej używanych warzyw w kuchni, jednak zawiera ona toksyczną substancję tiosiarczanu sodu, który może być przyczyną anemii.

Pies w czerwonych szelkach leży na trawie
Kilka popularnych produktów może być wyjątkowo niebezpiecznych dla Twojego pupila.

Pies a czekolada

Jeśli w Twoim domu są dzieci, to koniecznie naucz je tego, że nie powinny dzielić się z pupilem słodyczami, a w szczególności czekoladą. Ten ulubiony przysmak wielu z nas jest absolutnie niewskazany dla psów. Bowiem kakao, z którego produkuje się czekoladę, ma w swoim składzie teobrominę.

Zjedzenie czekolady przez ludzi nie grozi żadnymi poważnymi konsekwencjami, poza ewentualnym pojawieniem się zbędnych kilogramów. Psi metabolizm sprawia, że teobromina wchłaniania jest znacznie wolniej, przez co zostaje przetworzona w toksyczne substancje, mające niebezpieczny wpływ na serce i mózg czworonoga. Już nawet połowa tabliczki gorzkiej czekolady może być śmiertelnym zagrożeniem dla Twojego psa. 

Ważne! W diecie człowieka znajduje się kilka popularnych składników, które u psów mogą wywołać silną, toksyczną reakcję. Sprawdź jakich produktów musi unikać Twój pies!

Żywność roślinna

Wśród innych produktów zakazanych dla Twojego czworonoga znajdują się także: rodzynki i winogrona. Substancje, z których się składają osiadają w nerkach psa. Unikaj także podawania Twojemu psu niektórych warzyw i owoców. Przykładowo cytrusy mogą być przyczyną wymiotów, a warzywa strączkowe i kapustne powodują wzdęcia. Nie zapominaj także, że zakazane są surowe jajka, kawa, grzyby czy przyprawy. Również mleko i produkty mleczne, niezbędne w pierwszych miesiącach życia psa, nie są dla dorosłych osobników wskazane. Ich nadużycie może doprowadzić do wymiotów i biegunki.

W karmieniu swojego psa musisz pamiętać o jednej bardzo ważnej rzeczy – jego sposób trawienia i metabolizm różni się od Twojego. Właśnie dlatego nie powinieneś pupila traktować, jako przysłowiowego odkurzacza, który będzie zjadał resztki z Twojego stołu. Czworonóg powinien mieć swoją karmę i miskę, w której będzie regularnie otrzymywał jedzenie. Nie zapominaj, że pies to zwierzę, więc nie możesz go karmić tak jak siebie. Jeśli będziesz przestrzegał tych rad i unikał podawania psu wymienionych wyżej produktów, to na pewno będzie on zdrowy i szczęśliwy.


Pies nie chce jeść i jest osowiały – jak sobie z tym radzić?

U zwierząt można rozróżnić dwie przyczyny braku apetytu. Pierwsza, gdy rozpieszczony łakomczuch zjada tylko to co mu smakuje. Zdarzają się bowiem psy wybredne (o czym pisano wcześniej), które tylko czekają, aż właściciel rzuci mu smaczny kawałek kiełbasy czy wędliny.
Czworonogi są bardzo inteligentne i szybko uczą się, że jeśli nie będą zjadać karmy ze swojej miski, to zatroskany opiekun z litości poda im bardziej wykwintne pożywienie. Nie daj się jednak na to nabrać! Oczywiście nie jest to jedyną przyczyną braku łaknienia. Bardzo często zdarzają się także inne powody, dla których Twój pies nie chce jeść. Dzieje się tak między innymi po odbytym szczepieniu. To zawsze bardzo stresujący moment dla czworonoga, który wiąże się z podróżą w nieznane miejsce i spotkaniem z weterynarzem. Po takiej wizycie może minąć trochę czasu, zanim pies odzyska w pełni apetyt. Również inne, niecodzienne i stresujące dla psa sytuacje mogą doprowadzić do tego, że czworonóg nie będzie chciał jeść i będzie osowiały.

Często zdarza się tak, gdy właściciele wyjeżdżają na wakacje i oddają swojego pupila komuś innemu pod opiekę. Jeśli nie jest to osoba bliska, którą pies zna, a otoczenie, w którym przebywa jest dla niego całkowicie obce, to pierwsze samotne dni bez Ciebie także mogą być dla psa stresujące. Stęskniony i zestresowany pies nie będzie miał ochoty na jedzenie. Może nawet zdarzyć się tak, że apetyt odzyska w pełni dopiero wtedy, gdy wrócisz. Psu bardzo trudno jest znieść rozłąkę ze swoim właścicielem. Może być wtedy osowiały, mało aktywny i niechętny do jakichkolwiek czynności. Jeśli po Twoim powrocie zwierzę odzyska dawny apetyt, to najprawdopodobniej nie masz powodów do zmartwień.

Najczęściej to właśnie starsze psy mają mniejsze łaknienie, gdy długo podróżują i zmieniają otoczenie. U młodych czworonogów często występuje choroba lokomocyjna, w efekcie której zwierzak przestaje jeść. Nerwowe i zestresowane czworonogi również mogą mieć mniejszą ochotę na jedzenie.

Powody braku apetytu

Bardzo często zdarza się jednak tak, że przyczyną braku apetytu u psa nie jest zły rodzaj karmy, jego wybredny gust, czy stresujące sytuacje. Niestety powodem może być także jakieś schorzenie, złe samopoczucie, czy rozwijająca się choroba, której będą towarzyszyć również inne objawy.

Zagrożenie dla zdrowia Pamiętaj, że karma to nie lekarstwo. Jeżeli pies nie chce jeść i wymiotuje, to niezwłocznie musisz udać się do weterynarza!


Jeśli Twój pies nie chce zjadać nic dłużej niż dwa dni, a dodatkowo zauważysz, że zrobił się mało aktywny, nie ma sił się poruszyć lub ma problemy z wypróżnieniem, to powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Niechęć psa do jedzenia nie jest czymś normalnym! Weterynarz powinien przeprowadzić szereg badań, dzięki którym będzie mógł ustalić właściwą przyczynę tego, co dzieje się z czworonogiem.

Najpopularniejsze choroby odbierające apetyt

Czasem brak apetytu u psa spowodowany jest problemami z zębami lub z dziąsłami, przez co każde gryzienie suchego pokarmu jest niezwykle bolesne. Podobnie, jak ludzi także psy dopadają różnego rodzaju infekcje i grypy. W takim przypadku zapach i smak pokarmu mogą nie być wystarczająco zachęcające. Ponadto, są również inne powody zmniejszenia łaknienia u psa. Różnego rodzaju problemy trawienne, choroby układu pokarmowego i serca, a nawet nowotwory – często w takich przypadkach zmniejszony apetyt czworonoga będzie zauważalny. Musisz bacznie przyglądać się zachowaniu Twojego psa w różnych sytuacjach. Czasem fakt, że zwierzę je mało, nie musi od razu oznaczać czegoś poważnego.


Zdarza się, że wystarczy zmiana karmy, dodanie nowych produktów do diety, by zachęcić wybrednego psa do jedzenia. Sygnałem, że z Twoim psem dzieje się coś niepokojącego, jest brak apetytu i osowiałość, którym dodatkowo towarzyszy biegunka i wymioty. W takiej sytuacji koniecznie powinieneś wybrać się z psem do weterynarza, aby ten ustalił przyczyny tych dolegliwości.


mały pies śpi na kocu
Oznaki choroby u psa mogą być mylące. Zwróć uwagę na zmiany zachowania Twojego pupila.

Skutki braku apetytu u psa

Być może nie zdajesz sobie z tego sprawy, ale gdy psy mają problemy trawienne lub boli je żołądek, będą próbowały samodzielnie sobie z tym poradzić. Jednym ze sposobów na niestrawność jest właśnie psia „głodówka”. Pies przestaje wówczas przyjmować pokarm, ponieważ źle się czuje. Na pewno zauważyłeś także, że Twojemu psu na spacerze zdarza się zjadać trawę. Wielu specjalistów twierdzi, że nie ma w tym nic dziwnego i jest to normalne zachowanie, które ma na celu ułatwienie trawienia.

Jeśli pies zjadł coś, co drażni jego żołądek, to instynktownie zje trawę, by następnie wywołać odruch wymiotny i zwrócić to, co mu zaszkodziło. Psy są bardzo inteligentne, i zachowują się tak, by poczuć się lepiej. Jeśli po jakimś czasie Twój pupil zaczyna normalnie zjadać wszystko, to na pewno nie masz się o co martwić. Problem zaczyna się dopiero wtedy, gdy czworonóg długo nie chce niczego zjeść. Oczywiście trudno jest zmusić psa do jedzenia, jednak niewątpliwie powinien to być dla Ciebie alarmujący sygnał, że z Twoim psem dzieje się coś niepokojącego.

 

Konsekwencje głodowania

Jeśli zwierzak nie ma apetytu i nie chce jeść suchej karmy, to zadbaj o to, żeby przynajmniej przyjmował odpowiednią ilość płynów. Możesz przygotować mu na przykład bulion mięsny, ugotowany bez dodatku żadnych przypraw i podać do miski. Dzięki temu nie tylko dostarczysz psu odpowiedniej ilości wody, ale także wartości odżywczych, tak ważnych dla psa, który stracił apetyt. Bez odpowiedniej ilości wody w organizmie bardzo szybko może dojść do odwodnienia, które jest niebezpieczne dla zdrowia i życia czworonoga.

Tak naprawdę każda sytuacja, w której Twój pies przestaje z niewiadomych powodów jeść nie jest normalna i może mieć wiele negatywnych skutków. Być może nie wiedziałeś, ale zjawisko niejedzenia u psów nazywane jest anoreksją. Ten termin kojarzy się z chorobą, która dotyka najczęściej ludzi i jest bardzo poważnym zagrożeniem życia. Oczywiście praktycznie nie zdarza się, żeby ta choroba występowała u zwierząt w takiej formie, jak u ludzi. Jednak, gdy nasz zwierzak nagle przestaje jeść i traci apetyt, to absolutnie nie powinniśmy tego bagatelizować. To nic złego, gdy dzieje się tak jedynie przez 2-3 dni, ponieważ wtedy nie stanowi to żadnego zagrożenia. Jednak, gdy sytuacja trwa dłużej – musisz reagować. Niedostarczanie posiłku do organizmu psa może prowadzić do jego osłabienia, a brak odpowiednich składników odżywczych skutkuje podatnością na różnego rodzaju infekcje i zapalenia. Nie możesz dopuścić do sytuacji, w której pies z powodu niejedzenia bardzo traci na wadze, staje się apatyczny i niechętny do zabawy.

Zwierzęta, tak jak ludzie, potrzebują stałego dostarczania pokarmu, żeby zachować właściwe funkcjonowanie organizmu.
Brak apetytu u psa może doprowadzić do poważnych problemów ze zdrowiem, więc na pewno nie jest to zachowanie, wobec którego powinieneś być obojętny.


Podsumowanie

Podsumowując – brak apetytu u psa może mieć wiele przyczyn. Zaczynając od tego, że czworonóg może być szczególnie wybrednym przypadkiem, który zjada tylko to, co szczególnie mu smakuje. Zdarza się jednak tak (i występuje to zdecydowanie częściej), że pupil przestaje zjadać swoją ulubioną dotychczas suchą karmę, ponieważ coś mu dolega. Jeśli dodatkowo jest osowiały i nie ma chęci do zabawy, to niewątpliwie mogą to być oznaki choroby. Brak apetytu u psa, tak jak u innych zwierząt, nigdy nie zwiastuje nic dobrego i najlepiej jest skonsultować się z lekarzem.

Niejedzenie może wynikać z niewielkiego zatrucia pokarmowego, niestrawności, ale może być także efektem rozwijającej się choroby żołądka lub wątroby. Jeśli ten stan długo się utrzymuje i pies bez entuzjazmu zagląda do swojej miski, to jasny sygnał, że dzieje się z nim coś niedobrego.

Pies nie chce jeść - pytania i odpowiedzi

1. Co robić, gdy mój pies nagle przestaje jeść? 

Najpierw upewnij się, że nie jest to spowodowane zmianą rutyny lub diety. Jeśli brak apetytu utrzymuje się dłużej niż dwa dni, skonsultuj się z weterynarzem, aby wykluczyć ewentualne problemy zdrowotne. 

2. Czy zmiana karmy może wpłynąć na apetyt mojego psa?

Tak, psy mogą być wybredne, a zmiana karmy na inną, która lepiej odpowiada ich preferencjom smakowym, może pomóc w pobudzeniu apetytu. 

3. Jakie produkty są niebezpieczne dla mojego psa?

Cebula, czekolada, winogrona, rodzynki, niektóre orzechy, awokado, oraz produkty zawierające ksylitol to przykłady produktów, które mogą być toksyczne dla psów. 

4. Czy brak apetytu u psa zawsze oznacza problem zdrowotny?

Nie zawsze. Brak apetytu może być spowodowany stresującymi sytuacjami, zmianami w otoczeniu, czy też wybrednością. Jednakże, jeśli trwa to dłużej, warto skonsultować się z weterynarzem. 

5. Jak mogę stymulować apetyt mojego psa?

Regularne spacery i ćwiczenia mogą pomóc. Możesz również spróbować zmienić sposób podawania karmy, na przykład poprzez dodanie do niej bulionu. 

6. Czy powinienem się martwić, jeśli mój pies odmawia jedzenia tylko suchej karmy?

Jeśli pies nagle przestaje jeść suchą karmę, ale nadal wykazuje zainteresowanie innymi rodzajami pokarmu, może to wskazywać na problem z zębami lub preferencje smakowe. Skonsultuj się z weterynarzem, aby wykluczyć problemy zdrowotne. 

7. Czy częste zmiany karmy są dobre dla mojego psa?

Częste zmiany diety mogą prowadzić do zaburzeń żołądkowo-jelitowych. Jeśli decydujesz się na zmianę karmy, rób to stopniowo, mieszając nową karmę ze starą, aby umożliwić systemowi trawiennemu psa dostosowanie się. 

8. Jakie są objawy, które powinny skłonić mnie do natychmiastowej wizyty u weterynarza?

Jeśli brakowi apetytu towarzyszą wymioty, biegunka, letarg lub jakiekolwiek inne znaki choroby, niezwłocznie skontaktuj się z weterynarzem.