Czy Twój kot ma otwarty pysk i wysunięty język? Czy mruczek dyszy w niepokojący sposób? Sapanie u kota może różne przyczyny. W przeciwieństwie do psów dyszenie kota nie jest naturalnym zachowaniem, dlatego należy znaleźć jego przyczynę. Ale nawet jeśli kot zieje jak pies, nie ma powodów do paniki.

Dlaczego kot zieje

Aby dowiedzieć się, dlaczego kot sapie, należy przeanalizować sytuację. Dyszenie jest bowiem często oznaką złego samopoczucia. Co może oznaczać sapanie u kota? Przyczyną może być zbyt duży upał, intensywny wysiłek, stres lub choroba.... Przeanalizujemy tu różne powody, które mogą sprawić, że Twój kot będzie dyszał, oraz zaprezentujemy proste sposoby, aby temu zaradzić.


Jak rozpoznać dyszącego kota?

Zdrowy kociak oddycha przez nos, płynnie i bezszelestnie. Sapanie lub przyspieszony oddech powinny natychmiast zwrócić Twoja uwagę. Czy Twój kociak ma otwarty pysk? Czy wystawia język jak pies? Jest to znak, że kot próbuje się ochłodzić. Technika ta powoduje odparowanie śliny z języka zwierzęcia, co pozwala mu regulować temperaturę.

Aby rozpoznać dyszącego kota, istnieje kilka wskaźników:

 1. kot ma wysunięty język, szybko oddycha;
 2. wydaje się, że brakuje mu tchu;
 3. ślini się,
 4. wierci się i liże, próbując się ochłodzić;
 5. jego dziąsła i język nie są w typowym kolorze (zbyt czerwone lub zbyt blade);
 6. jeśli wymiotuje, jest to oznaka zaawansowanego odwodnienia.


Jeśli zaobserwujesz którykolwiek z tych objawów, koniecznie powinieneś zmierzyć temperaturę kota. Ponadto spróbuj obniżyć temperaturę poprzez podanie mu wody oraz umieszczenie go w cieniu. Najważniejsze jest jednak ustalenie przyczyny dyszenia Twojego mruczka.


Ciekawostka! Pocenie się pełni u ssaków podstawową funkcję fizjologiczną: pot, który wyparowuje z naszych porów podczas wysiłku fizycznego, pozwala nam obniżyć temperaturę ciała. W przeciwieństwie do ludzi koty pocą się tylko na opuszkach łap. Bez efektywnego systemu regulowania temperatury kot jest bardziej wrażliwy na udary cieplne, spowodowane wysoką temperaturą, wysiłkiem lub stresem.


Dyszenie kota: jakie są jego przyczyny?

Kot, który dyszy w samochodzie lub w czasie upałów, sygnalizuje, że nie daje sobie rady z regulowaniem temperatury ciała. Poza tym przypadkiem istnieją również inne czynniki, które mogą zakłócić dobre samopoczucie kota i powodować niepokojące dyszenie.

Kot dyszący z gorąca

Latem może się zdarzyć, że nasze mieszkanie nagrzewa się, a kot nie ma możliwości odpowiedniego ochłodzenia. Szczególnie na poddaszu pomieszczenia mogą się bardzo nagrzewać. Jeśli Twój kot dyszy, podczas gdy termometr wskazuje wysoką temperaturę, nie szukaj dalszej przyczyny. Kociak jest po prostu przegrzany i próbuje regulować swoją temperaturę. Upewnij się, że w ciepłe dni Twój kot może wyjść na zewnątrz lub ma przynajmniej dostęp do chłodnego kącika. Najważniejsze jednak, aby kociak zawsze miał dostęp do wody.
Jeśli upały stają się codziennością i kot dyszy przez cały dzień, może to być krytyczne dla jego stanu zdrowia. Bądź zatem ostrożny i uważnie obserwuj Twojego kociaka, ponieważ udar słoneczny następuje szybko i może mieć poważne konsekwencje dla samopoczucia Twojego przyjaciela.

Uwaga! Jeśli wydaje Ci się, że kot jest nieco ograniczony w swoich ruchach lub że porusza się niepewnie, może być to oznaką, że cierpi na udar słoneczny. W tym przypadku niezwłocznie udaj się do weterynarza, który zbada kota

Kot sapie po wysiłku fizycznym

Jeśli Twój kot dyszy po kilkuminutowej pogoni za myszą, jest to zupełnie normalne. Koty mają tendencję do ekstremalnych reakcji: nadmiernego podekscytowania lub przesadnego wyczerpania Dlatego podczas odpoczynku lub tylko w przerwie zabawy próbują obniżyć temperaturę ciała poprzez dyszenie, pobierając więcej tlenu do organizmu. Szczególnie młode i bardzo chętne do zabawy kociaki są podczas zabawy i wygłupów tak wyczerpane, że dyszą jak pies. Pozwól zatem swojemu kotu odpocząć, a wszystko szybko wróci do normy.

Kot zieje ze stresu

Dyszenie u kota może być spowodowane również poprzez stres, wywołany strachem, niepokojem, niepewnością lub przypływem adrenaliny. Dzieje się tak dość często, bo koty to stworzenia, które nie znoszą zmian. Bezpiecznie czują się przebywając w znanym sobie otoczeniu i pielęgnując ulubione rytuały. Dlatego, kiedy Twój podopieczny konfrontowany jest z taką zmianą, często reaguje dyszeniem.

Wszystko, co dla kota jest nowe lub kojarzy się z negatywnymi wspomnieniami, powoduje u niego stres i niepokój:

 • wizyta u weterynarza
 • wizyta nieznajomych
 • wizyta psa
 • długa jazda samochodem
 • skrzynia transportowa

W takiej sytuacji postaraj się uspokoić swojego ukochanego kociaka i podaj mu wodę. Jeśli kot się nie uspokoi i jego stan nie poprawi się, powinieneś szybko zabrać go do weterynarza.

Dyszenie u ciężarnej kotki

Zdarza się, że kotka zieje, kiedy jest w ciąży. Do dla niej wyczerpujący czas, a dyszenie pomaga przygotować się na narodziny kociąt, które powinny nastąpić już wkrótce. Nie ma powodu do obaw, sapanie powinno ustąpić po porodzie.

Kot dyszy, bo jest chory

W rzadszych przypadkach dyszenie może być również oznaką choroby.

Koty są wrażliwymi zwierzętami i sapiąc sygnalizują nieprzyjemne dolegliwości:

 • problemy z układem oddechowym (infekcja, obrzęk płuc, astma, torbiel...)
 • problemy z sercem (kardiomiopatia przerostowa)
 • problemy z płucami
 • grypa kotów lub FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej kotów)
 • inne przyczyny: zatrucie, anemia, otyłość...

Dyszący kot niekoniecznie powinien być powodem do niepokoju. Jeśli jednak się nie uspokoi lub jeśli dyszeniom kota towarzyszy kaszel, biegunka, utrata apetytu, zmęczenie lub gorączka, powinieneś skonsultować się z lekarzem weterynarii.

Wybierz najlepszą karmę dla swojego pupila:


Jak uspokoić dyszącego kota?

Możliwe, że Twój kot dyszy, bo znalazł się w sytuacji, z którą jego organizm nie może sobie poradzić: silny upał, wysiłek, atak stresu. Jeśli tak jest, oto kilka wskazówek, które mogą mu pomóc.

Co zrobić, jeśli Twój kot jest przegrzany

Zarówno przy upale jak i po intensywnym wysiłku fizycznym powinieneś zapewnić swojemu pupilowi cień, świeże powietrze, a przede wszystkim wodę. Dla ochłody możesz delikatnie przetrzeć brzuch kota wilgotną szmatką. Przetrzyj nią także opuszki, w których znajdują się gruczoły potowe. Bądź ostrożny, nigdy nie mocz swojego zwierzaka w zimnej kąpieli ani nie polewaj go zimną wodą, bo jest to dla niego nie tylko nieprzyjemne, ale może również spowodować szok temperaturowy. Ważna jest także zdrowa i zbilansowana dieta i odpowiednie nawodnienie, dlatego sięgnij po mokre karmy lub zupy.


Woda ochłody doda

Wystaw więcej misek z wodą do picia, bo jedna miska w upalne dni to stanowczo za mało. Ustaw poidełka w kilku pomieszczeniach, w zacienionym miejscu tarasu czy w ogrodzie pod drzewem. To ważne, aby woda nie stała w pełnym słońcu, a Twój kot z łatwością mógł się napić w każdej chwili. Woda w ogrodzie pomoże przetrwać upał także bezdomnym lub wolno żyjącym kotom. Najlepiej sprawdzą się spore i dość głębokie miski, z których woda paruje dużo wolniej.

Warto o tym wiedzieć! Aby regulować temperaturę ciała, koty szukają chłodnego i zacienionego miejsca i często dyszą. Mycie swojej sierści również przynosi ulgę, bo odparowująca z futerka ślina chłodzi kota.

Co zrobić, jeśli Twój kot jest zestresowany?

Po pierwsze, spróbuj wyeliminować przyczynę jego stresu. Uspokój swojego pupila i dodaj mu otuchy. Głaskanie i okazywanie uczuć pomoże kociaka uspokoić i sprawi, że poczuje się bezpiecznie. Również ulubiona zabawka może ukoić skołatane nerwy.
Pamiętaj, że każda przeprowadzka to dla kota duży stres. Zwierzę potrzebuje na początku trochę czasu, zanim przyzwyczai się do nowego miejsca. Jeśli kot samodzielnie zacznie zwiedzać mieszkanie zamiast nerwowo zaszywać się pod kanapa, to pierwszy dobry znak.

Uwaga! Jeśli dyszenie u Twojego kota długo nie ustępuje, a znane Ci techniki relaksacyjne nie działają, to nie ryzykuj i jak najszybciej skontaktuj się z lekarzem weterynarii.


Podsumowanie

Dyszenie u kotów to normalna reakcja organizmu, którą należy obserwować. Dyszący kot reaguje w ten sposób na upalne temperatury, stres, intensywny wysiłek fizyczny, ale także choroby. Jeśli nie udało Ci się zidentyfikować przyczyny sapania lub mimo podjętych środków kot nie przestaje ziać, skontaktuj się z lekarzem weterynarii, który łatwiej oceni stan zdrowia twojego futrzanego przyjaciela.