Jeśli masz kota, to jego dobre samopoczucie jest dla Ciebie z pewnością bardzo ważne. Oprócz przytulnego miejsca odpoczynku i świeżej karmy Twój zwierzak potrzebuje również odpowiednich zajęć, aby się nie nudzić. Koty domowe nie mogą eksplorować terenu i polować na myszy tak, jak koty żyjące na zewnątrz. Dlatego powinieneś zapewnić swojemu pupilowi okazję do zabawy i wyładowania zbędnej energii. Jak dużo aktywności potrzebują koty? Jakie zabawki są najodpowiedniejsze? Co należy zrobić, jeśli nie ma Cię przez dłuższy czas? W tym przewodniku znajdziesz cenne wskazówki, jak zapewnić kotu zajęcie i kreatywne pomysły na urozmaicenie codziennego życia Twojego pupila.


Dlaczego aktywność kota jest tak ważna?


Zapewnienie kotom zajęcia jest niezmiernie ważne, bo zabawa łagodzi stres i utrzymuje je w dobrej kondycji psycho-fizycznej. Te ciekawskie zwierzęta kochają ruch i koniecznie go potrzebują. Zwłaszcza koty przebywające w pomieszczeniach zamkniętych mają ograniczone możliwości realizacji tych potrzeb. Dlatego muszą się regularnie bawić – wzmacnia to ich mięśnie i kości oraz stymuluje intelekt. Nie tylko kocięta muszą mieć zajęcie. Również futrzaki w dojrzałym wieku wykazują dużą chęć do zabawy. Regularne, aktywne spędzanie czasu może nawet zapobiec problemom behawioralnym.

Mały kotek bawiący się kolorową piłeczką na podłodze
Zabawa z pluszową piłką to frajda dla każdego kota.

Jakiej aktywności potrzebują koty?

Nie ma konkretnej reguły na to, ile aktywności potrzebuje Twój kot lub jak długo należy się z nim bawić. Zależy to między innymi od tego, jak bardzo dbasz o to, aby był szczęśliwy i w jakiej jest formie danego dnia. Są dni, kiedy kot ma większą ochotę na ruch i zabawę, ale i takie, kiedy woli się wyciszyć. Ważne jest, aby zachować równowagę między zabawami, które pozwalają się kotu wyładować, i tymi, które wymagają od niego wysiłku mentalnego. Przeznacz mniej więcej godzinę dziennie na zabawę z kotem, dzieląc ją najlepiej na mniejsze jednostki, aby zapewnić wielokrotne okazje do ćwiczeń. Obserwuj uważnie swojego kota i zapoznaj się z podstawami kociego języka. W ten sposób możesz stwierdzić, czy Twój zwierzak jest w nastroju do zabawy i jakie gry lubi.

Zabawki dla kotów

W sklepach zoologicznych można znaleźć duży wybór rozmaitych zabawek dla kotów. Szeroki asortyment gwarantuje dla każdego kota coś odpowiedniego.

Wędkowanie

Wędka dla kota to klasyczna kocia zabawka. Cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród kociąt, jak i starszych kotów. Na sznurku przymocowanym do kija znajduje się mała zabawka, na przykład mysz. Również pióra, wstążki, piłki lub dzwoneczki są idealne, aby zapewnić kotu zajęcie i zwrócić jego uwagę. Podczas zabawy z wędką ważne jest, aby jak najczęściej poruszać zabawką wiszącą na wędce, symulując potencjalną zdobycz, która ucieka lub chowa się przed kotem. Zamiast machać zabawką tuż przed nosem kota, ciągnij ją za krawędzie mebli i innych przedmiotów, za którymi powoli znika. Zabawkę możesz też na chwilę pozostawić w bezruchu - kiedy "zdobycz" się nie rusza, koty często przechodzą do ataku.

Zabawy z jedzeniem

Jedzenie jest dla większości kotów dobrym bodźcem do poruszania się. Istnieje wiele zabawek dla kotów, w których można ukryć jedzenie, np. domowej roboty karton z wyciętymi otworkami, piłki czy wieże. W ten sposób Twój pupil musi się ruszać i główkować, aby dostać smakołyk. „Gry żywnościowe” działają również bez gotowych zabawek. Małe przekąski można ukryć w całym domu, np. na drapaku lub w pudełkach, do których kot musi się wspiąć lub wyłowić z nich jedzenie.

Pyszna kocia karma z pewnością doda energii Twojemu mruczkowi do wspólnej zabawy:

Zabawka do rzucania

Istnieją koty, które potrafią równie dobrze aportować jak psy. Należą do nich przede wszystkim przedstawiciele niektórych ras, takich jak maine coon, kot norweski leśny, kot amerykański krótkowłosy czy kot syberyjski. Ale inne rasy również mogą wykazywać chęć do aportowania. Po prostu spróbuj. W sklepach można znaleźć zabawki do rzucania dla kotów, wyposażone na przykład w piórka lub piłeczki, a także takie, które wydają atrakcyjne dla kota, trzeszczące, szeleszczące lub piszczące dźwięki. Możesz po prostu rzucić zabawkę i spróbować nauczyć kota, by Ci ją przyniósł. Małe sprinty, kiedy Twój kot goni zabawkę, utrzymają go w dobrej kondycji i zapewnią mu wystarczającą ilość ruchu. Używanie zabawek do rzucania jest idealnym sposobem na zapewnienie kotu dobrego treningu.

Ciekawostka Zabawki z kocimiętką są bardzo lubiane wśród kotów, ponieważ działają na nie euforycznie. Zwierzęta mogą się takimi aromatycznymi przedmiotami zajmować godzinami. Zabawki zawierające kocimiętkę są dostępne w sklepach zoologicznych w różnych kształtach i kolorach.

Interaktywne zabawki dla kota

Jeśli chcesz sensownie zająć swojego kota, nie zaniedbuj również ćwiczeń na sprawność umysłową. Sklepy zoologiczne posiadają duży wybór zabawek, stymulujących inteligencję kota, na przykład takich, w których kulki muszą być przepchnięte przez otwory. Małe smakołyki, które kot dostaje w nagrodę, są również idealne jako zachęta, szczególnie na początku. Szkolenie klikerowe dla kotów jest również doskonałym sposobem na utrzymanie sprawności umysłowej Twojego pupila. W ten sposób możesz nauczyć kota wielu sztuczek!
Zadbaj o urozmaicenie, oferując kotu wciąż nowe sposoby na zabawę i aktywne spędzanie czasu. Nawet najbardziej interesująca zabawka dla kota staje się nudna, jeśli jest zawsze dostępna. Dlatego po zabawie zawsze odkładaj przedmioty na miejsce. Zabawka, do której kot nie ma stałego dostępu, przybiera na atrakcyjności.

Zabawki ręcznie robione

Granice zabaw z kotem wyznacza tylko Twoja kreatywność. Jednym z pomysłowych sposobów na zajęcie kotów są zabawki DIY. Możesz na przykład wyciąć otwory w kartonie i ukryć w nich jedzenie, które kot musi znaleźć.


Jak urozmaicić czas kota bez zabawek?

Nawet bez odpowiednich zabawek możesz bez problemu urozmaicić dzień powszedni swojego kota.

Oto kreatywne pomysły na zajęcie dla Twojego pupila:

  • Zabawa w chowanego: Koty czerpią wielką przyjemność z zabawy w chowanego z innymi kotami. Będą się tak bawiły również z ukochaną osobą. Spróbuj się schować i wabić kota dźwiękami. Nagradzaj go przekąską, gdy cię znajdzie.
  • Gonitwa za ofiarą: Zabawa ze sznurkiem to prosta możliwość pobudzenia instynktu łowieckiego u kota i zapewnienia mu wystarczającej ilości ruchu. Szybko przeciągnij sznurek po podłodze przed swoim kotem, który będzie próbował za nim gonić.
  • Puszczanie zajączków: Latarki i lasery mogą być również ekscytującym sposobem na zabawę, uważaj jednak, aby nie oślepić kota i celować tylko w podłogę lub ścianę. Zadbaj o to, aby gra zakończyła się sukcesem dla czworonożnego przyjaciela. Dlatego skieruj latarkę lub laser na zabawkę lub przekąskę, aby kot nie trafiał w pustkę i nie stracił radości.

Ciekawostka Od czasu do czasu przynieś swojemu kotu przebywającemu w domu coś z podwórka. Dużą popularnością cieszą się małe gałązki lub kasztany. Zapach natury i atrakcyjność nieznanego to mile widziane urozmaicenie w kocim życiu.

Czym zająć kota, kiedy jest sam?

Jeżeli posiadasz w swoim domu dwa koty, które się świetnie rozumieją, wspólnie bawią i lubią, możesz spokojnie wyjechać z domu. Kot zostawiony z drugim kotem nie będzie przeżywał stresu związanego z samotnością i nie będzie się nudził. Oprócz wspólnej zabawy z Twoim czworonożnym przyjacielem powinieneś mu zapewnić zajęcie, kiedy nie ma Cię w pobliżu.

Przed wyjściem z domu wyłóż zabawki, którymi kot będzie mógł się zająć:

  1. piłki do turlania po mieszkaniu i biegania za nimi,
  2. zabawki z kocimiętką,
  3. rolki lub deski owinięte sizalem (sznurkiem z włókien agawy), na których kot może ostrzyć pazury,
  4. tekturowe rolki, w których ukryte są przekąski,
  5. przekąski, które ukryłeś w różnych zakamarkach domu lub w drapaku. W przypadku karmienia suchą karmą przekąski mogą być częścią dziennej dawki pokarmowej.

Warto o tym wiedzieć Mając dwa lub więcej kotów w domu, nie musisz się tak bardzo martwić o rozrywkę dla kociaków, kiedy nie ma Cię w domu. Futrzaki nie zawsze potrzebują człowieka do wspólnych zabaw, bo uwielbiają też bawić się z innymi kotami.

Drugi kot to sposób na samotność

Jeśli często nie ma Cię w domu, warto sprawić sobie drugiego kota. Para kocich przyjaciół będzie się razem bawić i wspólnie spędzać czas – nuda tam nie zagości. Decydując się na posiadanie kota, najlepiej od samego początku zdecydować się na posiadanie dwóch, najlepiej kociego rodzeństwa. Wspólne dorastanie i więzy krwi zapobiegną ewentualnym konfliktom pomiędzy zwierzakami.
Jeżeli już posiadasz jednego kota i chciałbyś mu zapewnić towarzystwo, powinieneś z rozsądkiem i uwagą wybrać dla niego przyjaciela. Szukając drugiego kota warto, abyś wcześniej zapoznał się z jego charakterem i dobrał go odpowiednio do temperatmentu posiadanego już pupila.

Czy kot przebywający na zewnątrz również potrzebuje zajęcia?

Kot przebywający na zewnątrz ma więcej okazji do wyładowania energii i wyhasania się poza domem, podążając za swoimi naturalnymi instynktami zabawy i polowania. Dlatego potrzebuje mniej okazji do zabawy w pomieszczeniu niż koty trzymane w domu. Warto jest jednak bawić się również z kotem wychodzącym, bo wzmocni to więź między Wami. Swoją sympatię do kota okazujesz nie tylko poprzez głaskanie, ale również poprzez wspólne spędzanie czasu na zabawie. Kiedy kot może swobodnie poruszać się po podwórku, gry stymulujące inteligencję bedą dla niego szczególnie ekscytujące.

Kot w ogrodzie strzępiący pazurki o koronę drzewa
Wolnożyjący kot może bez problemu wyszaleć się w ogrodzie.

Podsumowanie

Koty są ciekawskimi odkrywcami i potrzebują fizycznych i mentalnych wyzwań. Nieważne, czy kupisz zabawkę dla kota w specjalistycznym sklepie, czy zrobisz ją sam: jeśli chcesz zapewnić swojemu kotu zajęcie, masz bardzo wiele możliwości. Najważniejsza jest różnorodność: co jakiś czas zmieniaj zabawki, aby dostarczyć kotu nowych bodźców. Obserwuj go podczas zabawy, aby przekonać się, co mu się szczególnie podoba. Jeśli lubi polować, wybierz zabawki do rzucania, wędki lub podobne zabawki. Jeśli Twój kot kocha szukać przekąsek i lubi gry interaktywne, baw się z nim w chowanego i stwarzaj okazje do szukania jedzenia. Daj się ponieść kreatywności i ciesz się czasem spędzonym razem z Twoim futrzakiem.