Zarówno dla Ciebie, jak i dla Twojego obecnego kociaka, drugi kot w domu to wyzwanie dla Was obojga. Większość kotów domowych docenia obecność innego kota. Chociaż koty są w zasadzie towarzyskie, to podobnie jak my, ludzie, nie od razu akceptują nowych przybyszów. W naszym poradniku poznasz kilka wskazówek na temat: co zrobić, kiedy pojawi się drugi kot w domu?



Jeden czy dwa koty w domu?

Istnieje wiele różnych powodów, dla których warto mieć drugiego kota. Na przykład:

  1. Długoletni partner kota odszedł z tego świata i kot czuje się smutny i samotny.
  2. Jeśli zmieniła się Twoja sytuacja zawodowa i kot jest teraz częściej sam w domu.
  3. Kot może też być znudzony, ponieważ zawsze był przyzwyczajony do obecności wielu innych kotów w pobliżu, na przykład w schronisku.

Koty są zwierzętami bardzo towarzyskimi i zazwyczaj lubią mieć drugiego kota u boku. Są one samotnikami tylko podczas polowania, ale do kocich rozmów, zabaw, przytulania się i pielęgnacji chętnie otaczają się innymi osobnikami. Jeden kot sprawia, że Twoje życie jest piękne. Dwa koty czynią je jeszcze piękniejszym, nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twojego obecnego kociaka. Z tego powodu coraz więcej właścicieli kotów decyduje się na posiadanie więcej niż jednego kota. Kiedy jednak do Twojego domu wprowadzi się drugi kot, to spotkanie między dwoma kociakami musi być przeprowadzone w odpowiedni sposób. Bo to właśnie pierwsze dni decydują o tym, czy koty staną się przyjaciółmi, czy wrogami.

Szary kot bawiący się z kremowym kotem.
Okaż swojemu pierwszemu kociakowi czułość, gdyż nie wolno zaniedbać jego potrzeb, po przybyciu drugiego kota.

Zaprzyjaźnione zwierzęta bawią się razem, pielęgnują się nawzajem i — jeśli wzajemna sympatia jest szczególnie silna — przytulają się do siebie. Odciąża to również Ciebie podczas Twojej nieobecności, kiedy to Twój kociak byłby pozostawiony sam w domu przez wiele godzin każdego dnia. Więcej na temat: kot sam w domu, możesz poczytać tutaj.

Uwaga! Nie każdy kot nadaje się do towarzystwa drugiego kota: kot senior, który jest bardzo spokojny i od wielu lat prowadzi rutynowe, codzienne życie, może być zupełnie przytłoczony młodym, chętnym do zabawy kotem i poczuć się bardzo zestresowany. W takim przypadku najlepiej zdecyduj się na dorosłego kociaka.


Drugi kot w domu: jak się przygotować?

Decyzja o nowym kocie powinna być przemyślana. Nie podejmuj spontanicznej decyzji o przygarnięciu drugiego kota i nie zabieraj go ze sobą od razu do domu. Przede wszystkim zastanów się, czy w Twojej obecnej sytuacji panującej w domu spełnione są podstawowe warunki dobrego związku między dwoma kotami. Przede wszystkim potrzebujesz kompletny zestaw wyposażenia dla drugiego kota! Drugi kot w żadnym wypadku nie powinien dzielić kuwety z dotychczasowym kotem. To samo dotyczy miski na karmę i naczynia na wodę. Koci przybysz potrzebuje również własnego miejsca do spania. Być może powinieneś pomyśleć o kupnie nowego kociego drzewka. Nowe drzewko nie ma zapachów i z drugiej strony oba kociaki mogą je odkrywać i dzielić się nim wspólnie. Dobrym pomysłem będzie zakup jak najwyższego i stabilnego drzewka dla kotów, które będzie miało kilka miejsc do odpoczynku.

Przygotuj się zatem starannie na przybycie nowego towarzysza, aby uniknąć dramatów zazdrości między dwoma przyszłymi współlokatorami:

  • Zdobądź sprzęt niezbędny dla drugiego kota. Każdy kot potrzebuje swojego własnego wyposażenia. Wyposażenie dla drugiego kota obejmuje kosz dla kota, kuwetę, miski, szczotkę, zabawki i drapak lub drzewko do drapania.
  • Upewnij się, że przynajmniej na początku, podczas fazy zapoznawania się, masz możliwość trzymania obu kotów osobno — na przykład w dwóch oddzielnych pomieszczeniach. Lepiej będzie, żeby oba koty nie spotkały się od razu, tylko zbliżały się do siebie stopniowo, a każdy kot miał swoje miejsce odosobnienia i spokoju.
  • Wyznacz opiekuna dla drugiego kota. Najlepiej, aby nie był to główny opiekun pierwszego kota. Twój pierwszy kociak nie powinien poczuć się zaniedbany, gdyż od tego zależy początek pokojowej koegzystencji między dwoma kotami. Lepiej będzie, jak wybierzesz inną osobę z rodziny, która zapewni drugiemu kotu niezbędne ciepło rodzinnego gniazda. Jeśli mieszkasz sam, musisz się upewnić, że poświęcasz pierwszemu kotu tyle samo uwagi, co przed wprowadzeniem się drugiego.

Jak przyzwyczaić dwa koty do siebie?

Zdecydowałeś się na drugiego kota w swoim domu? Wymagana jest przede wszystkim cierpliwość, ponieważ najpierw musisz przyzwyczaić koty do siebie. Proces akceptacji między dwoma kotami trwa zazwyczaj około dwóch miesięcy. Ewentualne początkowe trudności z reguły ustępują po okresie aklimatyzacji. W tym okresie, w fazie zapoznawania się, chrapanie i warczenie uważane jest za normalną rzecz. Silna agresja nie powinna jednak występować, zwłaszcza po trzech tygodniach.

Wskazówka 1: Kontakt zapachowy

Kontakt zapachowy między dwoma kotami na kilka dni przed przybyciem nowego kota jest niezmiernie istotny. Wielokrotnie wymieniaj pomiędzy nimi koce do spania lub szmatki. W ten sposób koty poznają się już po zapachu i nowa sytuacja nie będzie dla nich tak bardzo stresująca.

Wskazówka 2: Jak poznać dwa koty ze sobą?

Uzbrój się w cierpliwość i daj nowemu kotu trochę czasu. Pozwól nowemu kotu na spokojnie rozejrzeć się po nowym domu, zanim spotka się z pierwszym kotem. Jeśli będziesz wywierać na nich zbyt dużą presję, niepotrzebnie stworzysz tylko negatywną atmosferę w i tak już stresujących pierwszych dniach przebywania razem.

Wskazówka 3: Wyposażenie dla kotów — czy dwa koty mogą korzystać z jednej kuwety?

Zasadniczo każdy kot powinien mieć własną kuwetę, miskę na wodę i karmę oraz własne miejsce do spania. Ważna zasada: liczba kuwet powinna być o jedną większa niż liczba kotów w gospodarstwie domowym. Zaleca się jednak, aby na jednego kota przypadała co najmniej jedna kuweta — zwłaszcza jeśli masz dwa koty. Jeśli zapewnisz kotom tylko jedną toaletę, w najgorszym przypadku może to doprowadzić do sytuacji, w której jeden z kotów będzie szukał innego sposobu wypróżnienia się i stanie się nieczysty.

Koty również nie powinny dzielić się miską. Każdy kot powinien mieć swoją własną miskę na jedzenie i kilka misek na wodę. Najlepiej ustawić miski w różnych miejscach, w odpowiedniej odległości od siebie, tak aby każdy z kotów dokładnie wiedział, które miejsce jest jego miejscem karmienia. Jeśli kot jest nadal bardzo przestraszony i nie ma odwagi podejść do miski, zaleca się karmienie kotów w różnych pomieszczeniach, oddzielnie od siebie. W ten sposób przestraszony kot może czuć się bezpiecznie i nie będzie odrzucał jedzenia. Najlepiej będzie, jak zaopatrzysz koty w fontannę do wody. Płynąca woda animuje do picia i budzi zainteresowanie i ciekawość kotów.

Wskazówka 4: Przestrzeń

Bez względu na to, jak dobrze wychowane i przyjazne są Twoje kociaki, nie dopuszczaj zwierząt od razu do siebie. Przygotuj pokój, który będzie wstępnie zarezerwowany dla nowego przybysza. W tym pomieszczeniu musi być dostępne wszystko, czego kot potrzebuje w ciągu pierwszych kilku dni: miska na karmę, woda, kuweta, drapak, zabawki i miejsce do spania. Trzymaj starego kota z dala od tego pomieszczenia przez kilka dni wcześniej, aby nie kojarzył nowego pomieszczenia z przybyciem nowego kociego gościa. Wspólne życie z innym kotem jest bardzo stresujące i ekscytujące dla kociego duetu, zwłaszcza na początku. Dlatego tym ważniejsze jest, aby oba koty miały swoje własne miejsce odosobnienia, które znają i do którego mogą się udać, kiedy tylko mają na to ochotę. Tam mogą czuć się bezpiecznie i dojść do siebie po początkowym stresie.

Najwyższej jakości karma dla kota będzie dla niego zawsze optymalnym źródłem składników odżywczych:


Wskazówka 5: Nie zaniedbuj pierwszego kota

W żadnym wypadku nie pozwól pierwszemu kotu odczuć, że nie jest on numerem jeden. Oczywiście, nowy kot przyciąga Twoja całą uwagę i to jest normalne. W końcu chcesz, aby kociak czuł się komfortowo w nowym otoczeniu. Możesz tego uniknąć, wyznaczając innego członka rodziny, który poświęci drugiemu kotu tyle uwagi, ile potrzebuje. Świadomie poświęć pierwszemu kotu czas na zabawę i przytulanie. W ten sposób żaden z kotów nie będzie czuł się zaniedbany.

Wskazówka 6: Nie interweniuj w przypadku bójki  

W czasie, gdy koty będą się poznawać, prawdopodobnie będą odbywać się między nimi walki czy też zabawy o ustalenie kociej hierarchii wśród nich. Koty muszą bowiem ustalić ze sobą zasady wspólnego życia. Nie wtrącaj się od razu w najmniejsze utarczki. Niech koty rozstrzygną to między sobą. Oczywiście należy obserwować, co się dzieje, i interweniować, jeśli koty staną się zbyt agresywne.

Wskazówka! Nie dawaj pierwszemu z kotów powodu do zazdrości i traktuj oba koty z równą uwagą. Nie interweniuj również, jeśli koty mają bezpośredni kontakt i ścierają się ze sobą po pewnym czasie: takie starcia są konieczne do wyjaśnienia hierarchii. Oczywiście nie możesz dopuścić do tego, aby zwierzęta wyrządzały sobie nawzajem krzywdę.


Które koty pasują do siebie?

Aby dwa koty zaprzyjaźniły się ze sobą, musisz dobrze przemyśleć, które koty mają żyć ze sobą razem pod jednym dachem. Nie każdy kot jest odpowiedni dla drugiego kociaka. Trudno jest przewidzieć, czy dwa koty mogą się nawzajem polubić. Istnieje jednak kilka zasad, których powinieneś przestrzegać przy wyborze drugiego kota. Właściwy wybór to duży krok w kierunku kociej przyjaźni.

Rodzeństwo kotów – koty z jednego miotu

Ze wszystkich możliwych kombinacji kocie rodzeństwo jest najbardziej pokojowo nastawione wobec siebie. Kiedy koty dorastają razem, powstaje idealna interakcja między młodymi kociętami już we wspólnym domu. Dlatego też wielu ekspertów zaleca, aby od samego początku przygarnąć dwa koty z jednego miotu.

Uwaga! Koty nie mają poczucia rodziny w ludzkim rozumieniu, ich przywiązanie opiera się raczej na przyzwyczajeniu się do siebie. Jeśli więc kocie rodzeństwo zostanie rozdzielone na dłuższy czas, a następnie ponownie połączone, również w tym przypadku może dojść do odrzucenia i wrogości wobec siebie.

Dwoje kociąt z różnych miotów

Również w tym przypadku wśród przybranego rodzeństwa kocia przyjaźń staje się tak samo zażyła, jak wśród prawdziwego kociego rodzeństwa. Ważne jest tylko to, aby kocięta dorastały razem. Im młodsze dwa obce koty zapoznają się ze sobą, tym lepiej. Jeśli więc chcesz trzymać koty dwóch różnych ras, powinieneś dobrze wszystko zaplanować. Przede wszystkim powinieneś połączyć dwa koty ze sobą jako kocięta. Zostaną przyjaciółmi jak prawdziwe rodzeństwo, ponieważ dopóki kocięta są jeszcze małe, odczuwają pilną potrzebę przytulania się do siebie. A do tego wystarczy każdy inny kotek, niezależnie od rasy.

Dwa koty: jaka płeć?

Odpowiedź na to pytanie, nie jest łatwa. Czy duet kotów o różnej płci jest lepszy od pary kotów jednej płci? Zależy to przede wszystkim od tego, czy oba koty są wykastrowane, czy nie. Jeśli koty są niekastrowane, to można mieszać parkę na spokojnie, ale chcąc uniknąć potomstwa, nie jest to zalecane. Zaś dwa niekastrowane samce prawdopodobnie nie będą się dogadywać. Kłócą się one znacznie częściej niż pary kotów mieszanych. Najspokojniejsze są dwie kotki lub wykastrowana kotka i wykastrowany kocur.

Młody kociak i kot senior

Nie zaleca się trzymania młodego kociaka razem ze starszym kotem. Ponieważ koty, między którymi istnieje duża różnica wieku, nie potrafią się sobą zająć. Podobnie jak my ludzie: dzieci, dorośli czy seniorzy mamy różne zainteresowania, tak samo koty. Nie oznacza to jednak, że nie można z powodzeniem połączyć kociaka ze starszym kotem.

Z pewnością jednak powinieneś wziąć pod uwagę charakter obu kotów i dobrze je sparować. Nieśmiałe kocię lepiej dogaduje się z powściągliwym starszym kotem. Dominujący pierwszy kot dogada się również z odważniejszym kociakiem. Ośmiotygodniowy dziki kociak jest z pewnością niepożądanym wyzwaniem dla starszego kota.

Dwa koty śpiące we wspólnym legowisku wtulone w siebie.
Z reguły kocie rodzeństwo dogaduje się szczególnie dobrze. Dwa kociaki, to podwójna ilość miłości.

Podsumowanie

Stosując odpowiednie porady i sztuczki, możesz stosunkowo łatwo zbliżyć do siebie dwa lub więcej kotów. Między innymi może to prowadzić do bardzo zabawnych doświadczeń i momentów, zarówno dla Ciebie, jak i Twoich kociaków. Twoje zwierzęta bardzo często odzwierciedlają Twoje własne cechy charakteru, dlatego w przypadku przyzwyczajania się dwóch kotów do siebie powinieneś być zrelaksowany oraz cierpliwy. Trzymaj się naszych zaleceń, a wtedy wszystkie koty razem wniosą do domu jeszcze więcej radości i okażą Ci podwójną ilość czułości.