Kocia natura charakteryzuje się niezależnością, dlatego koty nie potrzebują Twojej przyjaźni. Czy chcesz zdobyć zaufanie kota oraz chcesz, aby Twój kot był bardziej przyjazny i ufny? Każdy właściciel kota przeżywa przyjaźń ze swoim pupilem w bardzo indywidualny sposób, a wzajemna miłość i zaufanie są nieodłącznym tego elementem. W naturze koty są niezależne i chodzą „swoimi drogami”. Wymaga to od Ciebie cierpliwości i akceptacji. Najważniejsze, abyś pozwolił kotu nadawać tempo i skupił się tylko na tym, aby czuł się bezpiecznie i komfortowo w Twoim domu i otoczeniu. Nasz poradnik pomoże ci odpowiedzieć na te pytania.



Jak zdobyć zaufanie nieśmiałego kota?

Co zrobić, jeśli masz nieśmiałego kociaka, który znalazł u Ciebie nowy dom? W tym przypadku powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Daj kotu wystarczająco dużo czasu i pozwól, aby Ci zaufał, idąc swoim tempem. Zdobywaj zaufanie swojego zwierzaka poprzez zapewnienie mu wystarczająco dużo przestrzeni, ciszy i możliwości odosobnienia.

Zasada nr 1: Ostrożnie zbliżaj się do pupila i akceptuj, jeśli potrzebuje dystansu

Jeśli Twój kociak jest nieśmiały i chowa się po kątach po wprowadzeniu do Twojego domu, to daj mu czas. Po kilku dniach, kiedy przyzwyczai się do nowego środowiska, możesz próbować zbliżyć się do niego, jednak bez wywierania na nim presji. Zachowuj się ostrożnie i zachowaj odpowiedni dystans: pozwól kotu poczuć, że szanujesz odstęp, jakiego Twój kociak potrzebuje. Pozwól mu samemu, wyjść Ci naprzeciw. Jeśli kociak nie chce się z Tobą bawić lub przytulać, również zaakceptuj. Niechęć Twojego kota niekoniecznie oznacza niechęć w Twoim rozumieniu – kot może być po prostu zmęczony lub nie mieć  nastroju na zabawę. Dlatego postaraj się prawidłowo interpretować język ciała kota i lepiej rozumieć jego sygnały. Więcej na temat zrozumienia mowy ciała kota, możesz poczytać tutaj.

Kocie łapki obejmujące ludzką rękę.
Jeśli chcesz zdobyć zaufanie nieśmiałego kota, pozwól mu na pierwszy krok. Kociak da ci znak, kiedy domaga się pieszczot.

Zasada nr 2: Wspólne zabawy pomogą w budowaniu więzi

Spróbuj przełamać lody u nieśmiałego kociaka poprzez wspólną zabawę. Idealnie nadają się do tego na przykład wędki dla kotów. Poprzez ich długość umożliwiają one wystarczającą odległość między Tobą a kotem. Spróbuj, być może w ten sposób uda Ci się zwabić nieśmiałego kota do siebie.


Wskazówka! Nie próbuj gwałtownie głaskać nieśmiałego kota, gdy tylko znajdzie się w twoim pobliżu. Wyciągnij rękę i pozwól mu się obwąchać, pod warunkiem, że jest on zainteresowany i nie odsuwa się bojaźliwie. Kociak sam do Ciebie przyjdzie, jeśli będzie czuł się pewny siebie.


Zasada nr 3: Zapewnij kotu wolne przestrzenie i miejsca odosobnienia

Niespokojne zachowanie u kota, wiążące się z jego nieśmiałością, może mieć bardzo różnorodne podłoże:

  • jego wcześniejszy pobyt w schronisku czy też
  • rozdrażnienie z powodu obcych zapachów

Niezależnie od przyczyny, ważne jest, abyś na początku pozwolił zwierzęciu na samodzielne zbadanie nowego środowiska. Jeśli kot poczuje się w nim bezpiecznie, nabierze do Ciebie zaufania.

Zapewnij kotu miejsce odosobnienia, w którym wszystko, czego potrzebuje, jest dostępne: karma, woda i oczywiście kuweta — każde z nich w odpowiedniej odległości od siebie. Jest to dla początkowo nieśmiałego futrzaka bardzo istotne. Znowuż ty powinieneś zachować dystans i obserwować pupila i postępy w jego zachowaniu.

Wskazówka! Zostaw drzwi do sypialni otwarte na noc. Nieśmiały kociak będzie miał okazje zbliżyć się do Ciebie bez pośpiechu i bez stresu, kiedy Ty będziesz spał. W ten sposób łatwiej będzie mu zbudować zaufanie do Ciebie.


Zasada nr 4: Nie wpatruj się kotu bezpośrednio w oczy

Podczas obserwowania swojego nieśmiałego kota badającego teren, unikaj bezpośredniego kontaktu wzrokowego z nim. Jeśli wpatrujesz się bezpośrednio w oczy zwierząt, mogą one to odebrać jako groźny gest i czuć się niebezpiecznie. Staraj się delikatnie dopatrywać, co porabia Twój pupil, a z czasem zdobędzie on zaufanie do Ciebie.





Jak postępować, kiedy nieśmiałe koty nie zmieniają swojego zachowania?

Jeśli jednak przestraszony kociak nie zmienia swojego zachowania nawet po dłuższym czasie, to powinieneś zbadać tego przyczyny:

  • Czy ktoś w rodzinie nęka nieśmiałego kota?
  • Czy kociakowi brakuje czegoś w Twoim domu?

W takim przypadku skorzystaj również z profesjonalnej porady weterynarza, jeśli wszystkie możliwe przyczyny wykluczyłeś i nadal nie wiesz, co robić. Lekarz, dzięki swojemu doświadczeniu, może być w stanie zidentyfikować niewłaściwe zachowanie i jego przyczyny, które mogą być powodem braku zaufania Twojego zwierzęcia do Ciebie.

Jeśli zauważysz znaczną poprawę w zachowaniu Twojego pupila, to znaczy, że jesteś na dobrej drodze do zbudowania więzi między Tobą a futrzakiem.

Jak zdobyć zaufanie kota?

W Twoim życiu pojawił się kot, co dalej? Jak masz postępować? Jeśli od samego początku Twój kociak jest nieśmiały, to zadbaj, aby relacja między Tobą a kotem była pełna zaufania. Może się nawet zdarzyć, że po przybyciu do nowego domu kociak ukrywa się w niedostępnej kryjówce. Nic się nie martw, nie jest to nic nadzwyczajnego i z czasem kot wyjdzie na zewnątrz, ale musisz uzbroić się w cierpliwość, ponieważ może minąć kilka dni lub nawet tygodni, zanim kot wyjdzie z kryjówki i nabierze do Ciebie zaufania. Mieszkanie z kotem jest czymś bardzo szczególnym, ponieważ dzielisz z nim swoje życie i wszystkie piękne chwile pełne czułości.

  • Pozwól kotu na odosobnienie, a wzmocni to więź z kotem. Jeśli futrzak szuka spokoju i ciszy, ważne jest, aby miał miejsce w twoim mieszkaniu lub domu, w którym może się schronić. Nawet zwykłe kartonowe pudełko czy drapak mogą być wystarczające, w zależności od indywidualnych preferencji kota.
  • Przytulaj się do kota. Jeśli kotek podchodzi do Ciebie i prosi o czułość, po prostu ciesz się chwilą, zrelaksuj się i pogłaszcz go z miłością. Odwzajemnienie tego uczucia spowoduje, że organizm wyprodukuje hormony szczęścia — nie tylko u Ciebie, ale również u Twojego kota.
  • Dbaj o czystość. Każdy z nas wie, że koty są bardzo czystymi zwierzętami. Wykonują one intensywną pielęgnację ciała każdego dnia. Przede wszystkim regularne czyszczenie kuwety i szczotkowanie kota jest ważnym wsparciem z Twojej strony w utrzymaniu higieny. Regularne pielęgnowanie sierści kociaka zacieśni więzi między Tobą a kotem.
  • Zaopatrz domowe ognisko według potrzeb kota. Odpowiednie wyposażenie, niezależnie czy to miejsce do zabawy, schowek do odosobnienia, czy po prostu miejsce dla zaspokojenia podstawowych potrzeb. Twój kociak potrzebuje: miskę do jedzenia (jeśli masz więcej niż jednego futrzaka, to miskę powinien mieć każdy z nich z osobna!), pojemnik na wodę, drapak i zabawki dla kota. Najważniejsza to kuweta z piaskiem. Tutaj również panuje zasada: im więcej kotów, tym więcej pojemników z piaskiem.
  • Wzmocnij więź ze swoim przyjacielem za pomocą zdrowej karmy i zdrowych przysmaków: przez jego żołądek do serca. Wybieraj wysokiej jakości karmę dla kotów, gdyż ma to wpływ na zdrowy rozwój zwierzęcia oraz gwarantuje długie i zdrowe życie. Wybór karmy to znacznie więcej niż tylko zaspokajanie podstawowych potrzeb. Poprzez smaczne przekąski możesz nagradzać kociaka oraz okazać Twoje uczucia do niego. W końcu Twój mały smakosz powinien być rozpieszczany tak samo, jak Ty rozpieszczasz siebie.
  • Kultywuj codzienne rytuały. Koty to zwierzęta, które uwielbiają rytuały i nawyki — tak jak my, ludzie. Wprowadzają one spokój do codziennego ich życia. Kociak lubi zjeść o tej samej porze lub chce przytulić się przed snem. Staraj się świadomie kultywować te małe rutynowe czynności razem z Twoim pupilem, aby wzmocnić z nim więzi. Ustal stałe pory, kiedy karmisz swojego pupila lub się z nim bawisz czy odpoczywasz.
  • Komunikuj używając uspokajającego języka. Czy dobrze zrozumiałeś? Dokładnie tak: rozmawiaj ze swoim kotem! Nawet jeśli Twój kociak nie rozumie każdego słowa, to naprawdę lubi słyszeć Twój głos — najlepiej spokojny i głęboki. Regularna komunikacja wzmocni więzi między Tobą a Twoim kotem. Wiele kotów nie lubi nagłych hałasów, ruchów i wrzasków. Dlatego zawsze staraj się nie tylko spokojnie komunikować, ale też poruszać się w pobliżu kota spokojnie i cicho.
  • Zwróć uwagę na samopoczucie kota. Wszelkie zmiany czy hałas są dla kota dziwne i przerażające. Goście, dzieci lub odkurzacz są dla niego często uciążliwe. W takich sytuacjach zwróć uwagę na mowę ciała kota – czy czuje się on komfortowo w tej sytuacji? Jeśli nie to, zanim na przykład zaczniesz odkurzać pokój, w którym przebywa Twój kot, przenieś go do innego pomieszczenia. W ten sposób unikniesz bezpośredniej konfrontacji z odkurzaczem i wzmocnisz zaufanie swojego pupila.

Wybierz najlepszą karmę, która pozwoli Ci zbudować niepowtarzalną więź z Twoim pupilem:



Jak mogę wzmocnić więź z moim kotem?

Jest wiele rzeczy, które możesz zrobić, aby wzmocnić więź z Twoim kotem i pomóc mu się zadomowić. Pamiętaj, że może to zająć trochę czasu. Koty z natury są nieco ostrożne i potrzebują czasu, aby odnaleźć się w nowej sytuacji. Jeśli już zdobyłeś zaufanie kota, to postaraj się wzmocnić te więzy między wami.

Zrozumienie mowy ciała kota

Naucz się rozumieć mowę ciała pupila i rozpoznawać, kiedy jest zrelaksowany lub niespokojny, kiedy jest agresywny czy też pewny siebie. Wymaga to od Ciebie obserwacji. Kiedy z czasem zrozumiesz, o czym kociak myśli, będziesz w stanie o wiele lepiej reagować na jego potrzeby.

Nauka kociego języka

Do komunikowania się z Tobą kot używa przede wszystkim: pozycji ogona, uszu i ruchów oczu (czy to szeroko otwarte, czy też powolne mruganie). Są to główne części ciała, których koty używają do komunikacji. Dlatego warto dowiedzieć się, co oznacza np.

  • podniesiony ogon z lekkim ugięciem lub
  • kiedy kot ociera się o Ciebie lub
  • ma przyklapnięte uszy lub
  • ociera się głową o twoją rękę lub
  • pociera noskiem o Twój palec.


Szary kot oblizujący twarz swojego opiekuna.
Zaufania trzeba się nauczyć i wymaga to od Ciebie cierpliwości, czasu i spokoju. Kotek podejdzie do Ciebie i poprosi o czułość.


Zrozumienie charakteru swojego kota

Koty mają różne osobowości, również w zależności od rasy kota. Na przykład, są rasy, które lubią towarzystwo człowieka bardziej niż inne i są bardzo rozmowne, podczas gdy inne są bardziej niezależne i lubią być pozostawione same sobie. Podobnie jak człowiek, każdy kot ma swój własny, indywidualny charakter. Naucz się cierpliwie, czego oczekuje Twój kot od Ciebie, a z pewnością będą to długie i pełne miłości wspólne lata waszego życia.

Otwartość na zmiany potrzeb kota wraz z wiekiem

Potrzeby i preferencje kota mogą zmienić się wraz z jego postępującym wiekiem. Kiedy jest on małym kociątkiem, może lubić bawić się miękką zabawką zawieszoną na końcu sznurka lub też gonić za piłką po podłodze. Wraz z dorastaniem i rozwojem jego możliwości, może przychodzić do Ciebie na kolana, aby uciąć sobie drzemkę. Z wiekiem niektóre nawyki mogą się zmienić i kot może preferować drzemki w Twoim pobliżu na poduszce obok Ciebie lub też zupełnie w odosobnieniu.

Do niczego go nie zmuszaj i bądź wobec niego otwarty, pełen zrozumienia i cierpliwości. Kotek odwdzięczy się, obdarowując Ciebie zaufaniem.


Podsumowanie

Koty chętniej nawiązują więź z człowiekiem, jeśli czują się w domu komfortowo i bezpiecznie. Jeśli środowisko jest przyjazne kotom i wszystkie warunki dla dobrego samopoczucia są spełnione, to jest to dobra podstawa na szczęśliwe wspólne życie. Zaufania trzeba się nauczyć i wymaga to od Ciebie cierpliwości, czasu i spokoju. Twój pupil zauważy, kiedy będziesz emanował spokojem i opanowaniem. Dzięki temu nie postrzega Ciebie jako zagrożenie, ale jako kogoś, komu może zaufać. W końcu bezpieczeństwo jest ważnym fundamentem zaufania — i dotyczy to również Twojego kota.