Kleszcze można spotkać wszędzie: w lesie, w ogrodzie, w parku, na łące, na wsi i w mieście. Gdy tylko wiosną nadchodzą pierwsze ciepłe dni, rozpoczyna się ich główny sezon. Te małe pajęczaki są aktywne aż do późnej jesieni. Nie są szczególnie wybredne w poszukiwaniu "żywiciela" - zadowalają się zarówno dwunożnymi, jak i czworonożnymi.


Gdzie kleszcze gryzą koty?

Kleszcze wgryzają się w kocią skórę głownie na szyi, za lub przed uszami, na brodzie i na klatce piersiowej. Ale w zasadzie mogą zaatakować w każdym miejscu. W bardziej dostępnych częściach ciała koty mogą same usuwać kleszcze, drapiąc lub odgryzając szkodniki. Szczególnie jeśli kleszcz wgryzł się w miejsce, do którego kot nie może dotrzeć podczas pielęgnacji, to od Twojej pomocy zależy, czy kociak pozbędzie się szkodnika. W przeciwnym razie może się zdarzyć, że wessany do pełna kleszcz spowoduje dyskomfort u czworonożnego przyjaciela. Dzieje się tak jednak tylko wtedy, gdy nie stosuje się skutecznego środka odstraszającego kleszcze. Dzięki nim kleszcze giną, zanim zdążą się w pełni przyssać do ciała ich żywiciela. Również inne metody są skuteczne w walce z kleszczami. 

Czarno- biały kot leżący na pniu w lesie
Koty są mniej narażone na zakażenie boreliozą niż psy.    

 

Kleszcze u kota: kontrola skóry jest nieodzowna

Kleszcze, które zostały "usunięte" przez same koty mogą stać się nieprzyjemne, gdy dojdzie do zaklinowania się aparatów gębowych w skórze zwierzęcia. Obszar ten swędzi, puchnie i może ulec zapaleniu. Dlatego nie powinieneś zdawać się na instynkt pielęgnacyjny swojego pupila, ale regularnie kontrolować całe ciało kota pod kątem obecności kleszczy i usuwać je. Kleszcze, które jeszcze się nie przyczepiły, ale pełzają po futrze, możesz najłatwiej wykryć i usunąć. Jeśli kot dużo przebywa na zewnątrz, powinieneś zastosować specjalny preparat odstraszający kleszcze, ponadto codziennie sprawdzaj, czy kot nie ma kleszczy i usuwaj je, jeśli są obecne.

Szczególnie dokładnie obejrzyj miejsca, w których kleszcze lubią siedzieć:

  • klatka piersiowa
  • szyja
  • ramiona


Uwaga! Nie stosuj środków odstraszających kleszcze dla psów na kotach. Jeśli chcesz zastosować preparat spot-on dla kotów, chroniący przed kleszczami, pchłami i wszołami dla swojego kota, koniecznie skonsultuj się z lekarzem weterynarii. Inne produkty, które są zatwierdzone i pomocne dla psów, mogą powodować poważne problemy zdrowotne u kotów. Dotyczy to wszystkich preparatów zawierających substancję czynną permetrynę, która jest toksyczna dla kotów. Jeśli po podaniu środka odstraszającego kleszcze zauważysz takie objawy jak ślinotok, skurcze, duszności, drżenie lub wymioty, jak najszybciej udaj się do weterynarza lub najbliższej przychodni weterynaryjnej.


Choroby przenoszone przez kleszcze

Koty są mniej narażone na choroby odkleszczowe niż np. psy. Mimo to miej oko na kota, jeśli został zarażony przez krwiopijnego pasożyta.

Choroby, którymi kleszcz teoretycznie może kota zarazić to:

  1. Borelioza
  2. Babeszjoza
  3. Erlichioza 
  4. Anaplazmoza

Dotychczas jednak te choroby wywołane przez bakterie występowały u kotów bardzo rzadko. Częstsze są choroby wywołane przez użądlenie i zranienie skóry.

Należą do nich:

  • zatrucie krwi
  • ropnie
  • zapalenia

Szczególnie dwie poważne choroby są związane z kleszczami: borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu (KZM).

Borelioza u kota

Borelioza to infekcja wywołana przez bakterię zwaną "Borrelia burgdorferi". Objawy nie są łatwe do rozpoznania, ponieważ często są niespecyficzne. Obejmują one jednak zapalenie stawów, kulawiznę, gorączkę, utratę apetytu i sztywny chód. Borelioza może występować wszędzie, ponieważ wysoki procent kleszczy jest nią zarażony. Koty, podobnie jak psy i ludzie, mogą zachorować na boreliozę i są leczone antybiotykami. Nie ma szczepionki przeciwko boreliozie dla kotów.

Kleszczowe zapalenie mózgu u kotów nie występuje

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba wirusowa obawiająca się drgawkami, zaburzeniem chodu i ataków gorączki. Choroba ta znana jest od ludzi i psów — ale nie została jeszcze wykryta u kotów.

Anaplazmoza lub babeszjoza

Jak wyżej opisano, koty mogą jednak zachorować na anaplazmozę lub babeszjozę — w których dochodzi do poważnego uszkodzenia białych lub czerwonych krwinek. Obie choroby są u kotów raczej rzadkie, ale nie wykluczone. 

Możliwe objawy u kota po kontakcie z kleszczem

Oczywiście, każdy właściciel zawsze dba o swojego ukochanego kota. Jednak po inwazji kleszczy powinieneś zwrócić szczególną uwagę na symptomy.

Typowe objawy chorobowe po inwazji kleszczy to:

  • ospałość
  • wymioty
  • apatia i letarg
  • gorączka lub zbyt niska temperatura
  • biegunka
  • zaczerwienienie, zapalenie czy też obrzęk miejsca użądlenia
  • osłabienie, brak energii

Jeśli zauważysz jeden lub więcej z tych objawów, powinieneś skonsultować się z weterynarzem. Dzięki badaniom krwi lub innym badaniom będzie mógł on określić, co tak naprawdę dolega Twojemu kotu.
Warto o tym wiedzieć! Czy kleszcze rzeczywiście gryzą, czy kłują? O ukąszeniu kleszcza mówi niemal każdy — oczywiście, kto nie myśli o ukąszeniu, gdy myśli o ssaniu krwi? Pajęczaki jednak nie są wampirami. W istocie one kłują. Za pomocą aparatu gębowego rozrywają skórę żywiciela i wprowadzają do niej żądlącą sondę. Małe kolce zapewniają, że kleszcz znajduje oparcie do utrzymania się w skórze żywiciela. 

Czy koty mogą zachorować na boreliozę?

Borelioza to infekcja spowodowana ukąszeniem kleszcza, najczęściej kleszcza drzewnego. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie, niezależnie od regionu. Chorować mogą nie tylko ludzie i psy, także Twój ukochany kociak. Kleszcze są małe, prawie niewidoczne. Nie bez powodu tak bardzo obawiamy się ukąszeń kleszczy, ponieważ dokuczliwe pajęczaki mogą przenosić różne patogeny, takie jak "wczesnoletnie zapalenie opon mózgowych" czy boreliozę. Szacuje się, że 30 do 40 procent wszystkich kleszczy faktycznie jest nosicielem bakterii Borrelia burgdorferi. Zagrożenie istnieje jednakowo dla ludzi, ale także dla czworonożnych zwierząt. I wbrew temu, co od dawna zakładano, kot również może zarazić się boreliozą. W rzeczywistości jednak koty są mniej narażone na zachorowanie niż psy.

Kleszcz na liściu, czekający na swoją ofiarę
Kleszcz pospolity przenosi boreliozę na kota już podczas ukąszenia.  
 

Jakie są objawy, gdy kot ma boreliozę?

Te objawy mogą wskazywać na boreliozę:

  • utrata apetytu
  • wrażliwość na ból w stawach przy dotknięciu
  • ostre porażenie
  • gorączka
  • zapalenie stawów
  • kulawizna
  • sztywny chód i wysklepione plecy
  • zmiany w zachowaniu


Wybierz odpowiednią karmę dla Twojego kota, aby wspierać jego prawidłowy rozwój:


Wszystkie te objawy mogą wystąpić również przy innych chorobach. Dokładna diagnoza nie jest więc dla weterynarza tak łatwa.
Wskazówka! Kiedy wspomina się o boreliozie, to często w związku z

Jak można zapobiec boreliozie u kota?

Niestety ukąszeniu kleszcza, a tym samym zakażeniu nie można z całkowitą pewnością zapobiec. Każdy kot przebywający na zewnątrz jest narażony na kontakt z kleszczami. Pomocne są środki odstraszające kleszcze, które zakrapla się na szyję. Istnieją również obroże odstraszające kleszcze, które jednak jak wszystkie obroże budzą u właścicieli wiele kontrowersji. Warto też polecić szereg naturalnych środków, takich jak olej kokosowy. Niestety tutaj opinie o skuteczności są bardzo różne.

Szybka reakcja zmniejsza ryzyko zakażenia

Co jednak należy robić regularnie, zwłaszcza w miesiącach letnich aż do jesieni: sprawdzaj swojego kota po wyjściu na zewnątrz. Kleszcze potrafią dobrze ukryć się w gęstym kocim futrze. Najczęściej siedzą na głowie, na uszach, pod brodą — ale możliwe są też inne okolice ciała. Jeśli odkryjesz jedno z tych nieprzyjemnych małych zwierząt, usuń je tak szybko, jak to możliwe. Pewne jest, że bakterie Borrelia dostają się do krwiobiegu kota z jelita kleszcza dopiero po kilku godzinach od ukąszenia. Jeśli więc codziennie sprawdzasz futro swojego pupila w poszukiwaniu nieprzyjemnych gryzoni, możesz zrobić wiele, by zapobiec infekcji.
Warto o tym wiedzieć! Koty mogą zarazić się boreliozą, jeśli zostaną ugryzione przez zakażone kleszcze. Jednak w rzeczywistości zdarza się to rzadziej niż w przypadku psów. Najlepszym sposobem zapobiegania infekcji jest regularne szczotkowanie futra i szybkie usuwanie kleszczy, ponieważ nie ma na nie szczepionki.



Jak zlikwidować kleszcza u kota?

Większość kotów traktuje regularne czesanie jako dodatkową porcję pieszczot. Inaczej wygląda sytuacja, gdy właściciel kota chce usunąć kleszcza. Nie każdy kot daje się łatwo przekonać do pozostania w bezruchu podczas tego zabiegu. Wręcz przeciwnie, niejeden właściciel kota doświadczył niemałych ran po zadrapaniach i ugryzieniach na rękach przy próbie trzymania kota. Poniżej prezentujemy jak skutecznie pozbyć się kleszcza.


Domowe sposoby na kleszcze u kota

Jeśli chodzi o naturalne odstraszanie kleszczy, często wymienia się olej kokosowy.

Zalety są oczywiste. Olej kokosowy:

  • jest łatwy do zastosowania. Wystarczy, abyś wziął odrobinę oleju kokosowego i roztarł go w dłoniach, dzieki czemu stanie się płynny. Następnie wetrzyj go w sierść kota w miejsca, w których lubią osiedlać się kleszcze, czyli na głowie, szyi i pod pachami.
  • jest naturalny i — w normalnych ilościach — nieszkodliwy dla kota. Wręcz przeciwnie, może to być nawet zdrowe dla jego jelit.
  • zawiera kwas laurynowy, który ma nie tylko działanie antybakteryjne i antywirusowe, ale także odstrasza kleszcze. Jedynym problemem jest to, że niektóre koty nieufnie reagują na tłuste ślady na swoim futrze i natychmiast rozpoczynają jego intensywną pielęgnację. Ze zdrowotnego punktu widzenia nie ma to znaczenia, ale przez to znika też ochrona przed kleszczami. Na ogół ochrona utrzymuje się tylko przez kilka godzin, a więc nie tak długo, jak w przypadku preparatów np. typu spot-on. W przypadku oleju kokosowego musiałbyś regularnie powtarzać zabieg. Jeśli to zrobisz, interwały mogą być w pewnym momencie wydłużone. Najlepiej skonsultuj się w tej sprawie z lekarzem weterynarii.

Warto o tym wiedzieć! Domowe środki, takie jak czosnek czy czarnuszka, są dla kotów trujące. Dlatego nigdy nie powinieneś ich używać do odstraszania kleszczy
.




Podsumowanie

Kleszcze w Polsce żyją wszędzie i mogą ugryźć koty przebywające na zewnątrz. Szczególnie kleszcz drzewny przenosi boreliozę, która może dotknąć również koty. Kleszczowe zapalenie mózgu nie zostało dotychczas wykryte u kotów. Najlepszym środkiem ostrożności jest stosowanie preparatu specjalnie zatwierdzonego dla kotów i codzienne sprawdzanie futra w poszukiwaniu nieproszonych szkodników.

 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!