Jednymi z najczęstszych dolegliwości, występujących u psów są choroby przyzębia. Kły i siekacze służą psu do jedzenia i codziennego funkcjonowania, więc musisz o nie szczególnie zadbać. Kontrole jamy ustnej u młodego szczeniaka, przyzwyczajanie go do szczotkowania zębów i podawanie preparatów, które zapobiegają rozwojowi choroby to sposoby, żeby zęby czworonoga były w jak najlepszym stanie. Nie zapominaj także o odpowiedniej karmie ze zmniejszoną zawartością węglowodanów. Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o higienę i zdrowie zębów Twojego psa, zapoznaj się z naszym artykułem.


Choroby zębów u psów – jakie są ich rodzaje?

Zęby są jednym z najważniejszych narządów u psa. To właśnie z nich Twój pupil korzysta podczas jedzenia, ale także w trakcie zabawy. Przytrzymuje nimi sobie różne przedmioty lub używa ich, jako sygnału ostrzegawczego. Dlatego w trakcie higieny czworonoga nie powinieneś również zapominać o tym, by właściwie pielęgnować jego uzębienie. Co ważne – musisz zacząć to robić już w wieku szczenięcym, żeby dorosły osobnik nie bał się czyszczenia zębów czy wizyt u weterynarza w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Zęby u szczeniaka

Pies rodzi się całkowicie pozbawiony jakichkolwiek zębów. Pierwsze z nich - zęby mleczne - zaczynają pojawiać się u niego dopiero w pierwszym miesiącu życia. W tym czasie są one bardzo słabe, ale początkowo nie będą mu potrzebne, ponieważ szczeniak karmi się mlekiem matki. Pamiętaj jednak, że gdy zaczniesz zmieniać mu pożywienie na stałą, suchą karmę, to koniecznie w pierwszych etapach tego procesu namaczaj karmę w wodzie. Dzięki temu granulki nie będą tak twarde i mały pies łatwiej i szybciej nauczy się gryzienia oraz jedzenia z własnej miski. Nie stosuj jednak tej metody zbyt długo, bo Twojemu pupilowi trudniej będzie później zmienić ten nawyk. U dwumiesięcznego psa zęby mleczne są w pełni rozwinięte, więc spokojnie może on już zjadać gotową karmę przeznaczoną dla szczeniąt. Jeśli nie nauczysz go tego i z litością będziesz spoglądał na szczeniaka, który nie chce zjadać pożywienia innego niż to rozdrobnione, to możesz mu tylko zaszkodzić. Zęby psa przystosowane są przecież do szarpania, gryzienia i rozrywania, więc powinieneś go bardzo szybko nauczyć z nich korzystać. Jest to ważne również z innego powodu.

Około 8 miesiąca życia każdy prawidłowo rozwijający się pies powinien już pozbyć się zębów mlecznych i zamienić je na stałe. U szczeniąt, które nie są żywione suchą karmą, a jedynie rozdrobnionym pożywieniem, ten proces może znacznie się opóźnić. Dzieje się tak dlatego, że zęby zamiast stać się ruchome, rozchwiane i wypadać, wciąż są twardo osadzone w zębodole. Nie powinno się tak dziać, więc najrozsądniej będzie postępować z psem według określonych zasad. Czasami warto także szczeniakowi dać do pogryzienia dużą kość wołową. Na pewno mu nie zaszkodzi, a Twój pupil będzie miał ogromną zabawę próbując odgryźć kawałek. Jednocześnie jego dziąsła będą masowane a mleczne zęby zrobią się luźniejsze.

 

Wymiana mleczaków

Pamiętaj, żeby dokładnie obserwować proces wymiany mleczaków na stałe uzębienie. Najlepiej, gdybyś przynajmniej raz na tydzień kontrolował, czy wychodzą one regularnie. W zależności od rasy, liczba zębów może się różnić, jednak najczęściej są to 22 zęby w szczęce i 20 w żuchwie. Jest to niezwykle ważne, żeby ich ilość się zgadzała, zwłaszcza dla psów pochodzących z hodowli, które przeznaczone są na specjalne wystawy. Jeśli czworonóg nie będzie miał pełnego uzębienia, to jednocześnie nie będzie spełniał kryteriów wzorca rasy. Oczywiście nie będzie mu to przeszkadzało w codziennym życiu, jednak nie zostanie dopuszczony na organizowane wystawy. Tak czy inaczej bardzo ważna jest stała kontrola uzębienia.

Około 4 miesiąca życia zwierzaka warto, żebyś wybrał się z nim w tym celu do lekarza weterynarii. Stwierdzi on, czy zgryz Twojego pupila rozwija się prawidłowo oraz czy nie ma żadnych wrodzonych wad. U szczeniaka taka wizyta jest ważna, ponieważ dzięki temu możliwe będzie sprawdzenie czy pozostałe wciąż zęby mleczne nie utrudniają wyrośnięcia nowym. Kiedy pies jest już dorosły nie oznacza to jednak wcale, że powinieneś przestać zwracać uwagę na jego stan uzębienia. Wręcz przeciwnie. Wciąż powinieneś kontrolować je regularnie, ponieważ choroby zębów to bardzo popularna przyczyna wizyt w gabinecie weterynaryjnym.

 

Choroba przyzębia

Najczęściej spotykane choroby u czworonogów, bo występujące aż u 75% psów powyżej 2 roku życia, to choroby przyzębia (dziąsła, korzenie zęba i więzadła przyzębowe). Można wyróżnić następujące schorzenia przyzębia: zapalenie dziąseł czy paradontoza. Według statystyk, najczęściej borykają się z nimi psy ras małych i średnich, a wynika to przede wszystkim z wcześniejszego odkładania się płytki nazębnej. W efekcie dochodzi do powstania kamienia na zębach, który może prowadzić do zapalenia dziąseł. Zwiększa to także ryzyko rozwijania się różnego rodzaju bakterii, które przemieszczając się w organizmie wraz z krwią mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby, żołądka czy jelit.
Wielu weterynarzy bardzo często diagnozuje u psów różnego rodzaju ubytki zębów czy nieprawidłowości, wynikające ze zmiany uzębienia z mlecznego na stałe. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby kontrolować na bieżąco jamę ustną psa już od wieku szczenięcego. W ten sposób, jeśli wykryjesz coś niepokojącego u młodego psa, to dużo łatwiej będzie wyleczyć wadę.

Objawy choroby uzębienia

Pamiętaj o tym, że im szybciej rozwija się zapalenie u pupila, tym prędzej zauważysz niepokojące objawy. Pierwszym z nich będzie niewątpliwie brzydki zapach, wydobywający się z jamy ustnej. Jeśli poczujesz zapach zgnilizny, to nie lekceważ tego i nie tłumacz sobie, że to pewnie przez rodzaj pokarmu. Zdrowe zęby nie powodują wydzielania brzydkiego zapachu. Jest to więc pierwszy wyczuwalny sygnał, że w jamie ustnej Twojego pupila dzieje się coś niewłaściwego. Jeśli zaobserwujesz także, że pies nie ma ochoty się bawić, ma problemy z jedzeniem i w trakcie zabawy robi sobie przerwy, bo nie może pogryźć twardych kawałków, to powinieneś wybrać się z nim do weterynarza.
Choroby zębów mogą być przyczyną rozwijania się różnego rodzaju bakterii, które prowadzą do dużo poważniejszych chorób. Jeśli zależy Ci na tym, żeby nie doszło do takiej sytuacji, to koniecznie regularnie przeglądaj psu zęby.

Wybierz karmę, która zadba o zęby Twojego czworonoga:



Próchnica zębów u psów – czy to pieski problem?

Próchnica to najpowszechniejszy problem z zębami, występujący u ludzi. U zwierząt jednak dużo poważniejsze są opisane wcześniej choroby przyzębia. To z nimi najczęściej borykają się psy a próchnica dotyka zaledwie 5% tych czworonogów. Dlaczego tak się dzieje? Próchnica to bakteryjna fermentacja węglowodanów, czyli cukrów. To właśnie przez to, że jest to jeden z głównych składników diety ludzkiej ten problem z zębami dotyka nas częściej, niż naszych futrzastych podopiecznych. W jadłospisie psa najważniejszym komponentem są białka, dzięki temu bakterie w jamie ustnej nie mają możliwości rozkładania szkliwa. Jednak nie tylko innego rodzaju diecie czworonogi zawdzięczają mniejsze problemy z próchnicą.
Duże znaczenie ma także poziom pH jamy ustnej czworonoga. Jest on wyższy niż u ludzi, dlatego proces powstawania próchnicy jest opóźniony. Ograniczenie tego schorzenia u psów wynika także ze zróżnicowanej flory bakteryjnej i specyficznej budowy zębów – mają one kształt stożka, więc pokarm jest z nich dużo łatwiej usuwany i nie osadza się bezpośrednio na szkliwie. Właśnie dzięki tym czynnikom istnieje dużo mniejsze prawdopodobieństwo, że Twój pies będzie miał problem z próchnicą. Możesz nawet przypuszczać, że prędzej ta przypadłość spotka Ciebie.

 

Próchnica u psów

To, że próchnica u czworonogów występuje dosyć rzadko, nie oznacza, że psy są na nią całkowicie odporne. Oczywiście może zdarzyć się także, że to schorzenie dotknie również Twojego pupila. Duży wpływ ma na to dieta bogata w węglowodany, a także zła higiena jamy ustnej. W związku z tym, że próchnica nie jest dość popularna u czworonogów, musisz zwrócić szczególną uwagę na występujące objawy, które jej towarzyszą. Początkowo tę przypadłość rozpoznasz po nieco zszarzałym i zmatowionym szkliwie zęba.
Gdy bakterie, które odpowiedzialne są za rozkładanie powierzchni zęba dotrą do zębiny, to dodatkowo jego kolor zmienia się na brunatny. Jest to moment łatwy do zauważenia, ale też odpowiedni, żeby zareagować, zanim sytuacja będzie się pogarszać. Nieleczenie takiego zęba może doprowadzić do jego całkowitego uszkodzenia i zepsucia, co w ostateczności skutkuje tym, że pies traci część nad dziąsłem i pozostaje mu jedynie korzeń zębowy. Jest to już ostateczny etap próchnicy, który powoduje także bolesność u Twojego psa. Nie narażaj go zatem na zbędne cierpienie, tylko w porę reaguj na zmiany, które zauważysz w jamie ustnej czworonoga.

Przyczyny próchnicy

Próchnica może stawać się coraz poważniejszym problemem wśród psów. Dokarmiane słodyczami przez dzieci czy karmienie psa nieodpowiednią karmą – te czynniki mogą przyczynić się do tego, że schorzenie będzie rozwijać się. Na szczęście obecnie coraz więcej jest lekarzy weterynarii, którzy specjalizują się w stomatologii psów. Dzięki temu powstają coraz to nowocześniejsze sposoby jej leczenia, stosowane w zależności od stopnia zaawansowania próchnicy. Do niedawna, zęba z próchnicą po prostu się usuwało. Teraz stosuje się plomby stomatologiczne, a ubytki szkliwa wypełnia się na przykład lakierem fluoryzacyjnym.
Po wykonaniu jakiegokolwiek zabiegu powinno się na bieżąco kontrolować uzębienie, żeby sprawdzić czy próchnica nie przeniosła się także na pozostałe zęby.

 

Profilaktyka

Pamiętaj o tym, że podobnie jak w przypadku wielu innych dolegliwości, bardzo ważna jest profilaktyka. Żeby próchnica nie dotknęła zębów Twojego pupila, musisz dbać o jego właściwą dietę. Wybieraj jedynie taką karmę, która w swoim składzie ma niską zawartość węglowodanów, ponieważ to właśnie one są głównym powodem jej powstawania.

Codzienna walka z próchnicą Nie zapominaj także by, od czasu do czasu dać czworonogowi rożnego rodzaju gryzaki, dostępne w sklepach zoologicznych. Pozwalają one oczyścić zęby z pozostających na nich resztek jedzenia, dzięki czemu bakterie nie mają szans się rozwijać.


Zdrowe przekąski pomogą zadbać o higienę zębów Twojego psa:

Jak zadbać o zdrowe zęby pupila?

Na pewno wiesz o tym, że jama ustna pozwala ocenić ogólny stan zdrowia zwierzaka. Często po oględzinach zębów weterynarz może dostrzec, że coś niedobrego dzieje się w organizmie czworonoga. Jeśli Twojemu psu brzydko pachnie z pyska, powinno to zwrócić Twoją szczególną uwagę. Jeśli chcesz uniknąć sytuacji, w której w jamie ustnej psa zaczną rozwijać się bakterie i pojawi się stan zapalny, to najlepszym sposobem jest bieżąca jej kontrola. Powinieneś do niej przyzwyczajać swojego czworonoga już od lat szczenięcych. W ten sposób nie będzie on się bał, gdy będziesz próbował mu zrobić przegląd zębów, żeby skontrolować czy nic złego się tam nie dzieje. Jest to normalna czynność, którą wykonuje także podczas każdej wizyty weterynarz, jednak nienauczony i nieprzyzwyczajony do niej zwierzak może reagować lękliwie na taką próbę.
Dobrze, żebyś samodzielnie przynajmniej raz w tygodniu oglądał uzębienie Twojego psa. Zwróć przy tym uwagę na ewentualny nieprzyjemny zapach oraz na to czy na zębach nie osadza się kamień.
Gdy zauważysz coś niepokojącego, na przykład brunatne przebarwienie, to koniecznie zgłoś to weterynarzowi. Sprawdzi on, czy zmiany te wynikają z jakiegoś stanu zapalnego uzębienia lub czy są powodem innej rozwijającej się choroby. Jeśli chcesz zadbać o zdrowe zęby psa to pamiętaj, że najważniejsza jest bieżąca kontrola i regularne wizyty u lekarza. Tylko w ten sposób będziesz pewny, że całkowicie wiesz, co dzieje się z organizmem zwierzaka.

 

Karmienie psa a jego zęby

Dla zdrowych zębów Twojego pupila bardzo duże znaczenie ma także codzienne karmienie psa tzn. podawane mu przysmaki. Pamiętaj, że absolutnie nie wolno Ci podawać mu ludzkiego jedzenia. Resztki ze stołu źle wpływają nie tylko na układ pokarmowy psa, ale także na stan jego zębów. To pożywienie jest kleiste i miękkie, więc łatwiej osadza się na szkliwie i tam zalega. Może to powodować opisane wcześniej stany zapalne czy choroby przyzębia. Powinna to być przestroga dla wszystkich właścicieli, żeby swoje czworonogi żywili jedynie przeznaczoną do tego karmą.

Najprostszym sposobem dbania o zęby jest podawanie psu suchej karmy, która w swoim składzie nie ma zbyt dużej ilości węglowodanów. Należy natomiast unikać miękkiego jedzenia, które trudniej usunąć z zębów pupila. Pamiętaj o tym, że Twój pies jest w stanie przegryźć grube kości, więc jego zęby stworzone są do gryzienia i rozrywania. Nie bój się, że coś mu się stanie – jego zęby są predysponowane do szarpania, więc nie musisz się martwić. Czasem na spacerze z psem możesz zauważyć, że zamiast przynosić rzucony przez Ciebie kij, to czworonóg zaczyna go obgryzać. Oczywiście cienkie patyki mogą być niebezpieczne, bo istnieje prawdopodobieństwo, że ostre kawałki wbiją się w przełyk zwierzaka. Jednak jeśli gałąź jest gruba to nie ma powodów do obaw. W ten sposób pies także samodzielnie czyści sobie zęby z zalegających resztek.
Pamiętaj, że zdrowe zęby to podstawa u każdego psa. To jego narzędzie, służące do jedzenia i zabawy, więc powinieneś o nie szczególnie zadbać. Nie zapominaj, że najłatwiej to zrobić przestrzegając opisanych wyżej zasad.

Higiena jamy ustnej u psa - kilka zasad, o których musisz pamiętać

Jeśli dokładnie dbasz o własną higienę jamy ustnej, to nie możesz zapominać o tym, że tak samo ważna jest ona w przypadku Twojego pupila. Musisz pamiętać, że nie chodzi jedynie o estetykę, ale przede wszystkim o prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu. We wcześniejszych częściach artykułu, jako oznakę, że nasz zwierzak może cierpieć na jakąś chorobę uzębienia podano brzydki zapach z jamy ustnej. Pamiętaj jednak, że nieprzyjemny oddech to również efekt starzenia się psa, więc nie musisz od razu niepokoić się i podejrzewać najgorsze. Jednak jeśli Twój pupil jest młody, a zapach jest nie do zniesienia, to warto wybrać się do lekarza weterynarii. Zresztą, jak pisano już wcześniej, wizyty kontrolne w celu sprawdzenia uzębienia to najlepszy sposób, by w porę zauważyć rozwijającą się chorobę.

Jak dbać o zęby psa

Tak naprawdę o higienę jamy ustnej Twojego psa powinieneś dbać bardzo podobnie jak robisz to ze swoją. Bardzo ważne jest regularne szczotkowanie psich zębów. Musisz już od najmłodszych lat przyzwyczajać swojego pupila do obecności szczoteczki w jego pysku i smaku specjalnej pasty. Rozpocznij od masowania jego zębów palcem, żeby mógł przywyknąć do tego uczucia. Pewnie początkowo nie będzie to dla niego przyjemne, jednak szybko nauczy się tolerować tę czynność. Będzie to pewnie wymagało od Ciebie dużej dawki cierpliwości i wielu prób, ale pamiętaj, że higiena jamy ustnej jest tego warta. Dla psów stworzone są specjalne pasty do zębów, które mają bezpieczniejszy skład oraz bardziej akceptowalny smak i zapach. Dodatkowo nie pienią się, wiec nie będą podrażniać żołądka. Możesz używać specjalnej szczoteczki, którą zakłada się na palec, dzięki czemu szczotkowanie będzie dla Ciebie wygodniejsze.

Podobnie jak u ludzi, zęby psa czyści się ruchami okrężnymi, dokładnie czyszcząc miejsca, w których ząb łączy się z dziąsłem. Oczywiście najlepiej byłoby gdybyś mył psu zęby raz dziennie, jednak nic się nie stanie, jeśli tę czynność powtórzysz przynajmniej raz w tygodniu. Na utrzymanie czystości w jamie ustnej zwierzaka wpływ mają także inne produkty czy preparaty. W sklepach zoologicznych dostępne są różnego rodzaju gryzaki w formie kostek czy patyków, które podczas żucia i gryzienia rozpuszczają osad zgromadzony na zębach. Do naturalnych gryzaków zaliczają się także różnego rodzaju suszone uszy, łapki kurze czy mięso. Jeśli Twój pies lubi pogryźć sobie takie przysmaki, to wiedz, że bardzo łatwo poradzą sobie one z kamieniem nazębnym. Idealnie sprawdzą się do tego także grube surowe kości wołowe. Również wszelkiego rodzaju akcesoria, których używasz do codziennej zabawy z pupilem mogą okazać się przydatne. Bawełniane sznury czy czeszące naparstki pozwalają dbać nie tylko o stan uzębienia, ale także o dziąsła.
Obecnie na rynku pojawiły się także preparaty apteczne, które stosuje się w celach profilaktycznych przed chorobami zębów u czworonogów. Mogą to być na przykład pasty czyszczące, peelingi czy inne żele, których używa się bezpośrednio na zęby psa. W dobrych sklepach zoologicznych możesz także kupić specjalny płyn, który dolewasz do miski z wodą Twojego pupila. Ma on na celu głównie zapobieganie osadzaniu się kamienia i powstawaniu osadu na szkliwie.

Konkluzja

Pamiętaj, że Twój pies samodzielnie nie wyszczotkuje swoich zębów i nie zadba o swoją jamę ustną. Jeśli zależy Ci na tym, żeby był w pełni zdrowy to nie możesz zapominać o podstawowych zasadach higieny, które sprawdzą się także w przypadku Twojego pupila. Regularne czyszczenie zębów, kontrola ich stanu, a także odpowiednio zbilansowana dieta i dobrana karma – to wszystko na pewno sprawi, że czworonóg nie będzie musiał borykać się z różnymi chorobami przyzębia. Jego dobry stan zdrowia zależy tak naprawdę tylko od Ciebie.