Odpowiednio skomponowany jadłospis dla psa to nie jedyna kwestia, jaka zaprząta myśli odpowiedzialnych właścicieli czworonogów. Częstotliwość podawania posiłków także odgrywa tu ważną rolę. W naszym artykule dowiesz się, ile razy dziennie karmić psa i jakie mity najczęściej pokutują wśród psiarzy.



Jak pies z kotem – różnice żywieniowe

W przeciwieństwie do kotów, które do swojej miski zaglądają kilkakrotnie w ciągu dnia, delektując się niewielkimi porcjami karmy, psy zwykle pochłaniają swoje posiłki w całości i z niepohamowanym apetytem. Tak różne nawyki żywieniowe obu gatunków muszą znaleźć odbicie w dniu powszednim. I choć spytany o zdanie pies w przeważającej większości przypadków opowiedziałby się za pełną miską o każdej porze dnia i nocy, zdrowy rozsadek dyktuje zgoła inne rozwiązanie. Ile razy dziennie karmić psa i o jakich porach najlepiej to robić?

Jadłospis jak u wilka?

Wielu właścicieli podaje swoim psom zaledwie jeden główny posiłek dziennie, wzorując się na nawykach żywieniowych wilków. Wszak w naturze dzikie zwierzęta również nie spożywają śniadań, obiadów i kolacji, lecz polują na swoje ofiary najwyżej raz dziennie, a często rzadziej i jedzą – a raczej pochłaniają – to, co jest aktualnie dostępne. Dlatego w toku ewolucji ich przewód pokarmowy przystosował się do przyjmowania dużych ilości pokarmu w bardzo krótkim czasie. Jednak psy domowe nie są zmuszone do wyczerpujących pogoni za zdobyczą i jedzenia na zapas – na wypadek dłuższych okresów głodówki. Codzienne porcje ulubionej karmy nasze psy mają jak w banku i to – poza nielicznymi wyjątkami zwierząt pracujących – zupełnie za darmo, bez jakiegokolwiek wysiłku. W wyniku udomowienia psi układ trawienny uległ modyfikacji i przystosował się do ludzkich zwyczajów żywieniowych. Nienasycony apetyt i skłonność do „pochłaniania” posiłków wciąż psom co prawda tkwi w genach, ale regularny dostęp do pożywienia zmienił ich potrzeby.


Pies z miską
Przewód pokarmowy psów domowych przystosował się do przyjmowania regularnych posiłków.

Karmienie psa raz dziennie ma swoje wady

Nie inaczej niż ludzie, również psy znają uczucie sytości i lenistwa po zbyt obfitym posiłku. Pełen brzuch to obciążenie dla organizmu, bo nie tylko żołądek, ale również wszystkie narządy trawienne, takie jak jelita, wątroba czy nerki, muszą pracować na pełnych obrotach, aby podołać trawieniu jednej dużej porcji. Jednocześnie dawka energii wzrasta bezpośrednio po posiłku do maksymalnego poziomu, a następnie ponownie spada. Ponadto wiele psów ma tendencję do nadkwasoty, jeśli ich żołądki są dłuższy czas puste. Objawia się to ogólnym niepokojem, zwłaszcza w nocy.

Dwa posiłki dziennie są dla psa zdrowsze

Bardziej korzystne dla organizmu psa niż jedzenie zaledwie raz dziennie jest spożywanie co najmniej dwóch porcji w ciągu dnia. Gwarantuje to podstawowe nasycenie, dwa posiłki dziennie ograniczają bowiem uczucie głodu między karmieniami oraz niepożądane zachowanie pupila związane z jedzeniem, czyli żebranie. Dzięki mniejszym, a częstszym porcjom układ pokarmowy nie zostaje niepotrzebnie przeciążony, a i zaopatrzenie w składniki odżywcze i energię jest bardziej równomierne. Wszystko to przyczynia się do zdrowia i witalności zwierzęcia. Za dwukrotnym karmieniem w ciągu dnia przemawia również fakt, że zbyt długie przerwy między posiłkami prowadzą do słabszej koncentracji i niższej wydajności, związanej z narastającym uczuciem głodu.


Ciekawostka: „Efekt śniadania” Przeprowadzone w roku 2012 francusko-amerykańskie badania wykazały u psów tzw. „efekt śniadania”, który dowodzi, że dzienną porcję pokarmową warto podzielić na co najmniej dwa posiłki. W eksperymencie naukowców Holly C. Miller i Charlotte Bender psy, które wzmocniły się przed testem, z zadaniami radziły sobie lepiej niż psy głodne, testowane bez śniadania. Dokładność w znajdowaniu ukrytych przedmiotów była znacznie wyższa u psów, które zjadły połowę swojej dziennej racji pokarmowej trzydzieści minut przed ćwiczeniem, niż u tych, które musiały rozwiązywać zadania na głodzie. Wynika to z faktu, że u głodnego psa zdolność koncentracji spada znacznie szybciej. Psy szukają dokładniej, gdy nie są głodne. Śniadanie dostarcza psu składników odżywczych i energii, a tym samym zwiększa jego skuteczność, bo mózg czerpie korzyści z dodanej energii.

Ryzyko skrętu żołądka spada przy mniejszych posiłkach

Decydującym argumentem na rozłożenie dziennej porcji karmy na dwa mniejsze posiłki w ciągu dnia jest jednak przede wszystkim ryzyko skrętu żołądka. Zespół rozszerzenia i skrętu żołądka u psów związany jest z nadmiernym gromadzeniem gazów, co prowadzi do rozszerzenia żołądka, a następnie skrętu wokół długiej osi. Zwłaszcza w przypadku dużych ras obfity pojedynczy posiłek raz dziennie, połączony z późniejszą aktywnością fizyczną, prowokuje żołądek do obrócenia się wokół własnej osi. To stan nagły i wymagający niezwłocznej pomocy weterynaryjnej. Bez interwencji lekarskiej skręt żołądka najczęściej kończy się śmiercią.

Pies na trawie
Bezpośrednio po spożyciu posiłku pies powinien odpocząć, aby uniknąć ryzyka skrętu żołądka.

Czynniki sprzyjające skrętowi żołądka

Oprócz jednorazowo podawanych dużych porcji pokarmu największe ryzyko wystąpienia rozszerzenia i skrętu żołądka dotyczy czworonogów:

  • z przewlekłymi zaburzeniami żołądkowo-jelitowymi,
  • żyjących w stresie, nerwowych i strachliwych,
  • ras dużych i olbrzymich (np. bernardyna, berneńskiego psa pasterskiego, bulmastifa, dobermana, doga niemieckiego, doga argentyńskiego, nowofundlanda, mastifa czy rottweilera),
  • o wąskiej i głębokiej klatce piersiowej (m.in. seterów irlandzkich, chartów, wilczarzy czy rodezjanów),
  • aktywnych fizycznie bezpośrednio po spożyciu posiłku,
  • z niedożywieniem i niedowagą,
  • karmionych dużą ilością suchej karmy, która może pęcznieć w żołądku, powodując jego wzdęcie.

Uwaga Problemy z dużymi porcjami suchej karmy, powodującymi wzdęcia, nie znajdują jednoznacznego potwierdzenia naukowego. Wiele psów żywionych suchą karmą nie ma żadnych problemów z rozszerzeniem żołądka. Jeśli korzystasz jednak z suchej karmy, warto jest profilaktycznie podzielić ją na dwa mniejsze posiłki i przed podaniem psu zwilżyć ją świeżą wodą.

Jak często karmić psa z nadwagą?

Psy z nadwagą lub ze skłonnościami do tycia dobrze jest karmić raz dziennie, aby jedną dużą porcją pokarmu wyzwolić u nich błogie uczucie sytości. Rozkładając dzienną dawkę karmy na dwa mniejsze posiłki wielu właścicieli ma bowiem tendencję do zwiększania skromnie wyglądających porcji. W efekcie ich pulchny czworonóg z litości dostaje za dużą ilość kalorii każdego dnia, bo podzielona na pół porcja karmy wydaje się zbyt mała.


Pamiętaj Jeśli jesteś w stanie zachować żelazną dyscyplinę, możesz karmić psa z nadwagą również dwa razy dziennie. Nie zapomnij jednak, aby nie poddawać się żebrającemu o jedzenie psu. Zaplanuj dodatkową aktywność fizyczną, jeśli zdarzyło Ci się zwiększyć przewidzianą dla psa porcję pokarmu.

Ile razy dziennie karmić szczeniaka?

Kwestia właściwej częstotliwości karmienia często zajmuje właścicieli szczeniaków, obawiających się popełnienia błędów żywieniowych u swoich młodych podopiecznych. Podczas gdy po urodzeniu mały piesek sam się „obsługuje”, szukając matczynych sutków, ilekroć odczuwa głód, po odstawieniu go od matki jest całkowicie zdany na swojego dwunożnego opiekuna. Układ pokarmowy młodego psa nie jest jeszcze w pełni ukształtowany, a flora bakteryjna też musi się rozwinąć. Z kilkoma mniejszymi porcjami pokarmu w ciągu dnia młody pies poradzi sobie zatem dużo lepiej niż z jednym obfitym posiłkiem. Szczenięta karmi się początkowo dawką pokarmu podzieloną na pięć do sześciu porcji. Między trzecim a czwartym miesiącem życia psie oseski powinny dostawać cztery do pięciu posiłków dziennie. Między czwartym a szóstym miesiącem ilość posiłków można zredukować do trzech.

Ile razy dziennie karmić 6 miesięcznego psa?

Liczba posiłków zależy od wieku psa, ale także od jego rasy i indywidualnych potrzeb. Od szóstego miesiąca życia możesz zmniejszyć ilość posiłków do dwóch dziennie. Najlepiej zrobić to stopniowo, sukcesywnie zmniejszając posiłek południowy, a zwiększając poranny i wieczorny. U niektórych czworonogów faza wielokrotnego karmienia w ciągu dnia może się przedłużyć do pierwszego roku. Rasy małe i miniaturowe szybciej osiągają masę dorosłego osobnika, bo już w wieku sześciu do dziewięciu miesięcy, natomiast rasy duże i olbrzymie dopiero po 18 - 24 miesiącach nabierają masy właściwej dla dorosłego psa.


Szczeniak z gryzakiem
Od szóstego miesiąca życia ilość psich posiłków należy zmniejszyć do dwóch dziennie.

Kiedy karmić psa?

Psy kochają rutynę i czują się bezpieczniej, jeśli karmienie odbywa się zawsze o tej samej porze dnia. Szybko uczą się stałych pór posiłków i wiedzą, że nie muszą żebrać o jedzenie. Regularne pory karmienia pomogą również ustabilizować pracę układu pokarmowego psa, który odruchowo wydziela soki trawienne o określonych porach. Karmienie od przypadku do przypadku utrudni natomiast regularne trawienie. Stałe odstępy czasu między posiłkami zachęcą psa do zjadania całej zawartości miski, a Tobie umożliwią zapanowanie nad godzinami spacerów za potrzebą, co jest szczególnie ważne w przypadku szczeniaków. Dzięki regularnym godzinom karmienia będziesz mógł także lepiej zaplanować czas treningu: łatwiej wszak zmotywować pupila smakołykami podczas szkolenia, gdy od ostatniego posiłku minęło sporo czasu i jedzenie zachęci go do pracy.

O jakiej porze karmić psa?

Godziny psich posiłków zależą w dużej mierze od Twojego harmonogramu dnia. Jeśli sam jadasz posiłki o stałych porach, najlepiej karmić psa, kiedy także siadasz do stołu. Jednak to nie dokładny czas jest dla psa najważniejszy, lecz wspomniana już regularność i częstotliwość karmienia oraz fakt, aby Twój pies mógł po jedzeniu odpocząć. Na godzinę przed jedzeniem Twój zwierzak nie powinien być poddawany wysiłkowi fizycznemu, a od zjedzenia posiłku do podjęcia aktywności powinno upłynąć około dwóch godzin. Najlepiej karmić go o stałych porach rano i wczesnym wieczorem. Zbyt późne godziny posiłków mogą skutkować potrzebą wyjścia na dwór w środku nocy. Z kolei karmiony zbyt wcześnie rano pies nie pozwoli nam spokojnie zjeść kolacji, bo będzie zbyt głodny.

Wybierz karmę idealnie dopasowaną do potrzeb Twojego pupila:


Miejsce karmienia

Psy potrzebują spokojnego, odosobnionego miejsca do jedzenia. Jeśli masz więcej niż jednego czworonoga, najlepiej karmić je osobno – w różnych pomieszczeniach lub w dużym odstępie od siebie, aby nie prowokować stresu, związanego z obecnością „konkurenta do miski”. Ważne jest również, aby nie przeszkadzać psu w trakcie posiłku i pozwolić mu odpocząć po jego zakończeniu. Karma powinna mieć temperaturę pokojową, aby uniknąć problemów żołądkowych i jelitowych. Jeżeli trzymasz ją w lodówce, wyjmij przewidzianą porcję co najmniej na godzinę przed podaniem. Posiłek możesz też podgrzać w kąpieli wodnej, aż będzie ciepły, ale nie gorący.

Wskazówka Nie zapomnij o stałym dostępie do świeżej wody.


Podsumowanie

Pytanie, ile razy dziennie karmić psa, bardzo często prowadzi do dyskusji, bo zdania na ten temat są podzielone. Choć bardzo wiele psów jest karmionych tylko raz dziennie, zalet podawania posiłków dwa razy w ciągu dnia jest więcej. Najważniejsze jednak, aby godziny i miejsca psich posiłków były stałe, a nasz pupil miał możliwość odpoczynku po jedzeniu, ale także przed nim. Aktywność fizyczna w zbyt krótkim odstępie od spożycia pokarmu może prowadzić do niestrawności lub zagrażającemu życiu psa skrętowi żołądka.