Decyzja o kupnie psa powinna być bardzo dobrze przemyślana. Trzeba pamiętać o tym, że gdy decydujemy się na czworonoga, to musimy liczyć się z wieloma nowymi obowiązkami, a czasem nawet wyrzeczeniami. Trudności pojawiają się dopiero wtedy, gdy nasz pupil zaczyna mieć problemy ze zdrowiem. Mimo, iż alergia to dość powszechna dolegliwość, to jej wystąpienie u psa może zaskoczyć. Jak rozpoznać uczulenie? Tego wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu.



Jakie jest prawdopodobieństwo, że Twój pies będzie alergikiem?

Alergia to termin na pewno Tobie znany, ponieważ ta dolegliwość to powszechne zjawisko, zarówno wśród ludzi, jak i psów. Jest to rodzaj nadwrażliwości i reakcji obronnej organizmu na zetknięcie się z tak zwanym alergenem, czyli czynnikiem wywołującym uczulenie. Ta dolegliwość także u psów występuje pod różnymi postaciami, ponieważ możemy wyróżnić:

  • Alergię pokarmową – związaną z nietolerancją jakiegoś składnika spożywczego. Jest to najczęściej spotykany rodzaj alergii u psów.
  • Alergię wziewną – to uczulenie na różnego rodzaju pyłki roślin, roztocza czy grzyby.
  • Alergię kontaktową – występuje wtedy, gdy uczulenie pojawia się na skutek zetknięcia z jakimś przedmiotem alergennym. Na przykład u psa może pojawiać się wysypka i swędzenie na pysku, jeśli nosi kaganiec wykonany z podrażniającego materiału.


Według badań alergia ma głównie podłoże genetyczne i może być dziedziczona, więc jeśli rodzice Twojego pupila cierpieli na tę przypadłość to jest duże prawdopodobieństwo, że może to spotkać także Twojego czworonożnego przyjaciela. Duży wpływ na występowanie alergii mogą mieć również czynniki środowiskowe oraz sposób życia. Nie bez znaczenia są także przebyte wcześniej infekcje czy poważne choroby. Zdarzają się także takie rasy, które są szczególnie podatne na różnego rodzaju alergie. Wielu właścicieli regularnie z powodu uczulenia odwiedza kliniki weterynaryjne, ponieważ czasem jej leczenie może być bardzo uciążliwe. Zdarza się też, że niezbędna będzie odpowiednia karma dla psa alergika, ale o tym przeczytasz w dalszym fragmencie. Musisz zwrócić uwagę na nietypowe zachowania psa, które mogą budzić niepokój.
Pamiętaj bowiem o tym, że ta przypadłość jest równie dokuczliwa i męcząca dla zwierząt, co dla Ciebie. Są jednak rasy psów, u których alergia występuje zdecydowanie częściej i może być bardziej nasilona. Zanim zdecydujesz się na przedstawiciela tego typu, to musisz być świadomy, że może on być szczególnie narażony na różnego rodzaje alergie. Na nietolerancję pokarmową najczęściej cierpią rasy takie jak:

  • Labrador
  • Bokser
  • Owczarek niemiecki
  • Cocker Spaniel
  • Golden Retriever
  • Dog Argentyński
  • Sznaucer miniaturowy

Z uczuleniami na pyłki roślin czy różnego rodzaju roztocza szczególnie mogą zmagać się właściciele buldogów francuskich czy angielskich, ze względu na ukształtowanie ich pyszczka. Będąc opiekunem przedstawiciela którejś z powyższych ras musisz być przygotowany, że Twój pies może być bardziej narażony na wystąpienie alergii. Nie oznacza to jednak, że na pewno dopadnie go jakaś alergia, jednak zdecydowanie musisz zwrócić uwagę na niepokojące objawy. Przyczyny uczulenia u psów zazwyczaj są zbliżone do tych u ludzi. Więcej na temat objawów tej dolegliwości możesz przeczytać w następnym fragmencie.

Rozpoznanie i leczenie alergii u psa

Jak się okazuje nie tylko ludzie mogą być alergikami, ale również nasze zwierzaki. Niewątpliwie u naszego pupila będzie nam trudniej ją rozpoznać, niż u nas samych, nie jest to jednak całkowicie niemożliwie. Przebywając z psem każdego dnia, na pewno znasz jego zachowanie i potrafisz zauważyć niepokojące objawy. Podobnie jak ludzie, również psy uczulone na poszczególne rzeczy największy dyskomfort będą odczuwać wiosną. Wtedy to rośliny zaczynają pylić, a wszystkie alergeny stają się dużo intensywniejsze. To właśnie ta pora roku jest najlepsza, żeby zaobserwować zmiany związane z tą chorobą u Twojego pupila. Alergia to inaczej nadwrażliwość na określone rzeczy, którą można zauważyć, ponieważ organizm daje szereg różnych objawów. Organizm, zarówno ludzki, jak i zwierzęcy broni się w ten sposób przed alergenami.


pies bawi się na trawie latem
Pierwsze oznaki alergii u psa mogą być trudne do zdiagnozowania.

Objawy alergii u psa

Zastanawiasz się, jak rozpoznać czy Twój pies to pies alergik? To stosunkowo proste - wystarczy, że będziesz go bacznie obserwował. Zauważyłeś, że Twój pupil zdecydowanie częściej i z dużo większą intensywnością się drapie? Nie powinieneś tego lekceważyć. Właśnie to może być pierwsza oznaka uczulenia psa. Oczywiście usilne drapanie może być także równoznaczne z posiadaniem pcheł przez Twojego pupila. Jeśli jednak wykluczysz tę ewentualność, to być może silny świąd świadczy właśnie o uczuleniu. Najlepiej dokładnie zaobserwuj, w jakich okolicznościach to się dzieje, żebyś podczas późniejszego wywiadu z weterynarzem mógł podać najdokładniejsze szczegóły. Świąd to jednak nie jedyny objaw alergii, ponieważ po nim bardzo szybko mogą pojawić się różne zmiany skórne na ciele Twojego psa, na przykład drobne zaczerwienienia, strupy spowodowane częstym drapaniem się, a nawet łysienie w niektórych miejscach. To może być bardzo niebezpieczne, bo takie miejsca są wtedy bardzo wrażliwe i narażone na infekcję i pojawienie się różnych bakterii. Takie symptomy to wyraźny sygnał, że powinieneś ze swoim pupilem wybrać się do weterynarza. Najczęściej pierwsze znaki ostrzegawcze pojawiają się już u młodych psów, w wieku od 6 miesięcy do 3 lat. To właśnie w tym okresie jego życia zwróć szczególnie uwagę na pysk psiaka, jego łapy, a także przestrzeń pomiędzy pazurami, ponieważ to właśnie tam występują opisane wyżej objawy.

Zdarza się także, że pies alergik często cierpi także na zapalenie uszu, które mogą ropieć. Koniecznie powiedz o wszystkich tych oznakach swojemu lekarzowi weterynarii, który nie tylko ustali, na co uczulony jest Twój pies, ale także zastosuje odpowiednie leczenie. W zależności od rodzaju alergii, może zostać przeprowadzane odczulanie zwierzaka, a jeśli cierpi on na nietolerancję pokarmową, to na pewno lekarz weterynarii podpowie, jaka będzie najlepsza karma dla psa alergika.

Sprawdź nasze najlepsze produkty dla psów wrażliwych:

Rodzaj alergii u psa

Duże znaczenie ma rodzaj alergii, czyli to, czy występuje ona w określonych porach roku czy może jest całoroczna. Od tego bowiem zależy późniejszy sposób jej leczenia. Warto zastanowić się jednak na początku nad tym, co może wywołać uczulenie u Twojego pupila. Będziesz zaskoczony, ponieważ okazuje się, że zwierzaki wykazują nadwrażliwość na podobne rzeczy, co my – ludzie. Jeśli opisane wcześniej objawy występują z dużym natężeniem, szczególnie w okresie wiosenno – letnim, to może to oznaczać, że pies alergik uczulony prawdopodobnie będzie na pyłki traw czy drzew. Zwróć uwagę na to, do kiedy te symptomy się utrzymują, ponieważ ich występowanie do późnej jesieni będzie świadczyć o prawdopodobieństwie alergii na pchły lub inne owady.
Innym alergenem mogą być na przykład roztocza czy kurz, który w naszych mieszkaniach występuje przez cały rok. Jeśli pies na nie uczulony śpi w Twojej sypialni czy innym pomieszczeniu, gdzie może być szczególnie narażony, to będzie odczuwał zdecydowanie większy dyskomfort, a objawy będą silniejsze.

Alergia kontaktowa

Często u psów występuje również tak zwana alergia kontaktowa. Na czym ona polega? Jest to uczulenie na produkty, z którymi pies ma bezpośredni kontakt. Na przykład taką alergią może być uczulenie na popularne preparaty, które mają chronić Twojego czworonoga przed pasożytami czy pchłami. Jeśli więc stosujesz na przykład obrożę przeciwpchelną lub spray na kleszcze, zaobserwuj czy po jego użyciu nie występują żadne zmiany skórne. Jeśli bowiem pies alergik będzie uczulony na tego typu produkt, to w miejscu jego styczności ze skórą może pojawić się wysypka, a Twój pupil będzie notorycznie się drapał, ponieważ najprawdopodobniej będzie odczuwał nieprzyjemne swędzenie. Obserwuj, czy takie sytuacje mają miejsce, bo może to świadczyć właśnie o nadwrażliwości na ten alergen.

Lekarze weterynarii zgodnie twierdzą, że najskuteczniejszym sposobem uniknięcia uczulenia na tego typu produkty jest po prostu ich częsta zmiana. W ten sposób organizm czworonoga nie uzna substancji znajdujących się w nich za alergen. Jeśli jednak zauważysz, że po spryskaniu psa preparatem mającym go chronić przed pchłami czy pasożytami, on uporczywie się drapie, a na skórze pojawiła się wysypka, to spróbuj to miejsce przemyć chłodną wodą i nie korzystaj z tego produktu ponownie, żeby nie podrażniać skóry zwierzaka. Być może to wystarczy i niepotrzebna będzie wtedy interwencja weterynarza. Jeśli jednak reakcja uczuleniowa u Twojego psa jest bardzo silna – nie ryzykuj i wybierz się z nim do kliniki, ponieważ być może konieczne będzie podanie niezbędnych leków.

dalmatyńczyk przy płocie
Odpowiednio dobrana karma może pomóc zniwelować uporczywe objawy alergii u psa.

Leczenie alergii u psa

Jeśli podejrzewasz u swojego czworonoga uczulenie na któryś z wymienionych alergenów, to wybierz się z nim do specjalisty. Lekarz weterynarii po dokładnych oględzinach zmian skórnych zdecyduje, które badanie będzie najbardziej odpowiednie, żeby zdiagnozować przyczynę alergii. Podobnie jak u człowieka, najczęściej stosuje się dwa sposoby diagnozowania – test skórny lub badanie krwi. Ten pierwszy polega na wstrzykiwaniu pod skórę psa ekstraktów z różnych alergenów. Następnie weterynarz obserwuje to miejsce, by stwierdzić czy wystąpiła reakcja alergiczna. Zdecydowanie dokładniejszym badanie jest pobranie próbki krwi i na jej podstawie stwierdzenie, na jakie substancje alergiczne organizm produkuje przeciwciała. Kiedy już weterynarz wykona niezbędne badania i odkryje, co jest przyczyną uczulenia u Twojego psa, to na pewno niezbędne będzie rozpoczęcie właściwego leczenia. I znów – w zależności od rodzaju alergenów leczenie będzie się różnić. Jeśli alergia występuje tylko okresowo, to najprawdopodobniej weterynarz zdecyduje się na terapię farmakologiczną, żeby złagodzić objawy.
Niestety, jeśli uczulenie jest całoroczne to podawanie bez przerwy leków mogłoby mieć efekty uboczne i źle wpłynąć na zdrowie Twojego psa. Właśnie w takich sytuacjach często stosuje się immunoterapię, często zwaną odczulaniem. Odbywa się to w podobny sposób, jak u ludzi. Niewielką dawkę substancji, na które pies alergik jest uczulony wstrzykuje mu się pod skórę i z czasem zwiększa się jej ilość i odstępy czasu. Dzięki temu zwierzak jest bardziej odporny i tolerancyjny na alergeny. To może być sposób, żeby psiak ponownie odzyskał radość z życia.

Mój pies ma alergię – co robić?

Jeśli Twój pies jest alergikiem całorocznym lub objawy alergii nasilają się w okresie wiosenno – letnim, to na pewno nie będziesz w stanie całkowicie wykluczyć występowania alergenów z jego otoczenia. Tym bardziej uczulenie jest dolegliwością, której na pewno nie można lekceważyć. Możesz zastanawiać się, czy jesteś w stanie zapobiec temu, żeby to schorzenie nie dotknęło Twojego czworonoga. Właściwe odżywianie i stosowanie różnych suplementów i witamin może uchronić Twojego psa przed alergią, pomimo tego, że często alergia jest dolegliwością wrodzoną. Możesz z całą pewnością ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia silnych objawów alergicznych u Twojego zwierzaka. Wystarczy, że na przykład będziesz kupował mu produkty do pielęgnacji, takie jak szampony o delikatnym składzie, a także będziesz regularnie zmieniał stosowane produkty przeciwpchelne, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowych. Oczywiście nie daje to stuprocentowej pewności, że pies nie będzie uczulony na inne rzeczy, ale zawsze warto spróbować. Jeśli mimo to zauważysz niepokojące symptomy – nie zwlekaj i zabierz swojego czworonoga do weterynarza na badania.

psy biegną w wodzie
Wizyta u lekarza weterynarii pomoże w prawidłowej diagnozie Twojego pupila.

Wizyta u weterynarza

Byłeś ze swoim psem u weterynarza, który jednoznacznie zdiagnozował alergię u Twojego pupila, na przykład na domowe roztocza czy kurz? Jeśli zastanawiasz się, jak to wpłynie na Wasze wspólne funkcjonowanie, to zupełnie niepotrzebnie. Alergia to choroba, która może być uciążliwa, ale Twój psiak na pewno będzie mógł z nią normalnie żyć. Wcześniej opisaliśmy Ci sposoby leczenia uczulenia, które znacznie osłabią jej przebieg, jednak pamiętaj o tym, że alergia to schorzenie z reguły na całe życie i nie jest całkowicie wyleczalna. Oznacza to, że nawet wspomniana immunoterapia często musi być przeprowadzana przez wiele lat.

Wiele badań wykazało, że to leczenie sprawdza się nawet w 70% przypadków, czyli objawy u psów po jej zastosowaniu zdecydowanie ustępują. Jednak na efekty trzeba czasem zaczekać bardzo długo, a alergia mimo wszystko może powrócić. Ta dolegliwość bowiem może towarzyszyć Twojemu psu nawet przez całe życie, więc powinieneś cierpliwie się do tego przygotować. Przede wszystkim powinieneś liczyć się z kosztami, które będziesz musiał ponieść na leczenie. Leki czy immunoterapia są zabiegami, które mogą nadwyrężyć Twój domowy budżet, a często wizyty u weterynarza będą tylko dodatkiem. Pamiętaj jednak o tym, że w momencie, gdy zdecydowałeś się na psa wziąłeś na siebie pełną odpowiedzialność za niego. Oznacza to, że Twoim obowiązkiem jest dbanie o niego i zapewnienie mu, jak najlepszej opieki. Alergia to nie schorzenie, które uniemożliwia normalne funkcjonowanie Twojemu psu, ale na pewno może okazać się dla Was obojga dość uciążliwe. Pomyśl jednak, jaki Twój pupil musi czuć dyskomfort i dołóż wszelkich starań, żeby ułatwić mu jego pieskie życie.

Pamiętaj o podawaniu lekarstw a także nie denerwuj się na psa, gdy ten intensywnie się drapie lub zachowuje się nieswojo – jemu na pewno jego uczulenie będzie przeszkadzać w dużo większym stopniu.

 

Dieta psa alergika

Przy leczeniu alergii u Twojego pupila niewątpliwie duże znaczenie będzie miała także odpowiednio zbilansowana dieta, dostosowana do jego potrzeb. Produkt spożywczy, który uczula psa powinien zostać bezwzględnie wyeliminowany z codziennego jadłospisu.  Zastanawiasz się, jaka będzie najlepsza karma dla psa alergika? Pamiętaj, że w przypadku czworonoga cierpiącego na nietolerancję glutenu niezbędne będzie podawanie mu pożywienia, które w swoim składzie nie będzie zawierało niektórych zbóż, np. pszenicy, żyta czy jęczmienia. Tak naprawdę karma dla psa zawierająca jedynie mięso, bez żadnych dodatków pszenicy będzie najlepszym rozwiązaniem dla każdego zwierzaka. Musisz jednak liczyć się z tym, że taka karma dla psa jest droższa od tych zwykłych, dostępnych w supermarketach. Jeśli jednak Twój pies ma wrażliwy układ pokarmowy lub jest uczulony na gluten lub białko roślinne, to podawanie takiej karmy będzie wskazane dla zdrowia Twojego pupila. Zawiera ona mięso i wszelkie niezbędne składniki odżywcze, które w pełni odpowiadają na zapotrzebowanie pupila, a co więcej – nie powodują reakcji alergicznych. Oczywiście taka karma będzie także odpowiednia dla psa, który nie ma alergii.

Pamiętaj, że alergia nie jest chorobą z powodu, której musiałbyś rezygnować z wspólnych zabaw, czy spacerów na świeżym powietrzu. Chociaż niewątpliwie nieleczenie i bagatelizowanie tego schorzenia może być uciążliwe, to jednak musisz pamiętać, że jeśli będziesz postępował zgodnie z zaleceniami weterynarza i zadbasz o właściwą dietę swojego pupila, to alergia nie będzie stanowiła większego problemu.
Pamiętaj o podawaniu specjalnych karm bezglutenowych dla psów uczulonych na gluten lub karm bezzbożowych w przypadku alergii na różne zboża. Jeśli Twój pies uczulony jest na pyłki, to pamiętaj, żeby nie zmuszać w tym czasie pupila do długich aktywności na zewnątrz, ponieważ może to być dla niego męczące. W zależności od tego, na co uczulony jest Twój pies, będziesz musiał zastosować odpowiednie leczenie, a także stosować się do zaleceń lekarza weterynarii. Pomimo, że może to być czasem uciążliwe także dla Ciebie, to pamiętaj, że w ten sposób możesz znacząco podnieść jakość życia Twojego zwierzaka.



 

Wyjaśnienie
Przedstawione tu treści służą wyłącznie celom informacyjnym. Nie stanowią one rekomendacji ani promocji opisanych lub wspomnianych metod diagnostycznych, leczenia lub leków. Artykuł nie gwarantuje kompletności ani aktualności, dokładności przedstawionych informacji. Artykuł w żaden sposób nie zastępuje profesjonalnej porady lekarza weterynarii i nie powinien być wykorzystywany jako podstawa do niezależnej diagnozy lub rozpoczęcia, modyfikacji lub przerwania leczenia jakiegokolwiek schorzenia zwierzęcia. Zawsze konsultuj się z lekarzem weterynarii, jeśli masz jakiekolwiek pytania lub wątpliwości dotyczące zdrowia Twojego zwierzęcia!